Bilişim, teknoloji hayatın parçası olunca iyi bilgi almak istiyorsun. Doğal. Basın bülteni okumak istemiyorsun. Diğer yandan genç yaşlar gibi zamanın da yok. İstediğin kalitede de bilişim basını yok. Para kazansalar olacak mı? Yoksa iyi olmadıkları için mi para kazanamıyorlar? Derin konu.

Eskiye nazaran şimdi iyi bir metin varsa zınk diye erişebiliyorsun. Öyle internette filan kaybolup gitmiyor. Devir paylaşıp duyurma-reklam etme devri. Ama gel gör ki bu sefer de okuyamıyorsun.

Şimdi Ars’ta Reddit’e çıkan Gabe’in açıklamalarına baktım. Kısa keyifli bir özet olmuş ama onu bile okuyacak zaman yok. İnat edip baktım. Herhalde HL3’ü çıkartırsam VR gibi bir ciddi değişim onuruna ancak çıkartırım diye düşünüyor. Epey mantıklı fikir aslında. Kendisi dememiş de o izlenimi ediniyorsun. Linux, Apple ve iş güç sağolsun Portal 2’yi yeni bitirmiştim, en beğendiği Valve oyunuymuş. HL serisi en hayıflandığı şey imiş; anlaşılan oyunu tamamlamak adına hayal edilenlerin çoğunu o karar verip çöpe atmış. Eh acıtır, hele o işi severek yapıyorsan.

“When asked by another fan what his biggest regrets were, Newell answered, “If you are involved in a game, everything ends up being a set of trade-offs. Anything in a game is a sacrifice of things not in the game. I just feel those more personally about Half-Life for a bunch of reasons. And Xen.”

Source 2’yi ücretsiz dağıtırız gibi konuşmuş. Steam’in destek bölümünde çalışan sayısı geçen yıla göre 5 kat artmışmış.

Niye cepte bu kadar para varken bu halkla ilişkiler çabası içine girdi bu adam? Asıl soru bu. Ars’a göre AI mevzularına girme gibi bir niyet var. Malum ellerinde muazzam veri olsa gerek. Hmm. Nvidia gibi “ışığı” gördüler galiba. Akıllı adam vesselam.

Yarın da şu Bloomberg’in acayip detaylı Musk yazısına belki bakacak zaman çıkar (SpaceX çalışanlarını adaya kapattığını duymamıştım).

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#otoseyir

Sahibinden’de “gold kaplama” diye aratılamadığını farketmiş oldum, büyük eksik 🙂

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-asim-oto-dan-audi-a5-2.0-tfsi-quattro-boyasiz-gold-kaplama-384073696/detay

Audi A5 2.0 TFSI Quattro 2011 Model 138.000 TL Galeriden satılık ikinci el...

Galeriden satılık ikinci el 2011 model Beyaz Audi A5 2.0 TFSI Quattro 138.000 TL - Türkiye' nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da dakikada iki araba sahibini buluyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Önceki mesajımın devamı olsun.

Ateca ile Tiguan kıyası. Tiguan’ın arkalar bağımsız süspansiyon filan mıdır nedir..Ciddi yol tutuş farkı var. Üzücü.

#otoseyir #geyiktesti

https://www.youtube.com/watch?v=WRQQpdbnbOc&index=36&list=PLrt8jdAATECUSFXiGsyO5pW_Nqqgnh3rH

Comparativa Volkswagen Tiguan vs SEAT Ateca. Maniobra de esquiva (moose test) y...

Comparativa Volkswagen Tiguan vs SEAT Ateca. Maniobra de esquiva y eslalon.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hmm. Samsung 6 Edge+. 1 küsur yıllık. Beyaz arka planda hafiften bantlar ve screen burn dediğimiz hayali ikonlar gözüme çarptı (bir adet ufak telefon simgesi). Var mı bir çaresi yoksa değişime mi gidiyor? Kullanıcı rahatsız değil, telefonun işlevine önem veriyor.

(Apple sayesinde AmoLED ekran tecrübem yok)
#ceptelefonu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#otoseyir #geyiktesti
Geçen gün @insane bu İspanyol yayınının Juke geyik testini paylaşmıştı (seyretmeyen seyretsin [1] ). Adamların şu playlisti terapi mahiyetindeymiş, iş güç arasında bakıyorum. Aynı zamanda eğitici de, cahil sürücülerimize araçların sınırlarını görebilmeleri için göstermek gerek.

-- Bu testin amacı aracı denemek, limitlerini görmek ama normal vatandaş işi neyi sembolize ediyor: E-5 üstünde önüne bir engel çıktı ve kaçabilir misin testi diyebiliriz. Geçen yıl ki martı vakasında [2] olduğu üzere yan şeritin doluysa zaten yapabileceğin bir şey yok. Hız limitleri boşuna konmuyor arkadaş! Zaten hangimiz bu kadar direksiyona hakim, hangimiz eğitimini aldı…
-- 1-2 sene evvel bu konulara tam vakıf değildim; bilmeyene tüm araçlarda ESP açık onu söyleyeyim. ESP kapatılırsa zaten not düşerler, kapalı denemenin de faydası var.
-- Testi geçmek için a) sürücü frene/gaza basmamalı b) güvenlik kukalarına dokunulmamalı c) hız 60 km/saat üstü olmalı
-- Clio nasıl 80’le testi geçiyor konuşulabilecek bir mevzu.
-- Takla atman an meselesi.
-- Zemin ıslak değil, araçlar yüklü değil ve asfalt pürüzsüz. ESP bu şartlarda iş görüyor; ama sizin normal hayatınızda bu şartlar nadiren sağlanır. Çukursuz yol mu var? ESP’ye güvenmemek gerek.
-- Yük oldu mu iş değişir. Focus örneğin; aracı yükledin mi bu testi aynı süratte geçemez (TeknikensVarld’a bkz. [3]). Veya arkası bağımsız olan Focus’a karşı gövdesi daha dengeli olan 308 daha başarılı olabilir.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLrt8jdAATECUSFXiGsyO5pW_Nqqgnh3rH

[1] https://teknoseyir.com/inceleme/nissan-juke-1-6-2016#comment-2457934
[2] https://www.youtube.com/watch?v=IeiWr2rajjA
[3] https://www.youtube.com/watch?v=ZizIBkHIvZo

Maniobra de esquiva y eslalon (moose test & slalom) - YouTube

En la maniobra de esquiva valoramos las reacciones de los coches ante un imprevisto.Se realiza conforme a la norma ISO 3888-2. La prueba de eslalon sirve par...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Diğer üyelere öneri/rica: şu #haftalıkgündememalzeme etiketini #haber olarak değiştirsek?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TS 2016 yılı değerlendirmesini izlemedim. Sosyalde en çok okunan incelemeleri ele alıp almadıklarını izledikten sonra öğreneceğim. Dilerim ele almışlardır.

@fatihy’nin şu incelemesi son 7 günün en çok okunan incelemesi.

-- Muhtemelen ürün yeni ve merak edildiği için. Elbette rakam ciddi bir rakam mı değil mi anlama şansımız yok; yönetimin söylemesi gerek. Rakam Google’dan geleni kapsıyor mu kapsamıyor mu onu da bilmiyorum. Rakam belki ciddi yüksek bir rakam da değildir, ama yüksek olduğu varsayımıyla konuşayım.
-- TS’ye katkıda bulunmak istiyorsanız bu tarz yeni merak edilen/ürün incelemesi yazın.
-- TS de bir video çekecekse bu tarz modeller için çekmeli. Merak edilmeyen bir ürün videosunu biz izliyoruz da genel tüketici izlemiyor.

https://teknoseyir.com/inceleme/dell-gaming-firelord-7566-b6300w81c-kullanici-deneyimi-incelemesi

Dell Gaming Firelord 7566-B6300W81C Kullanıcı Deneyimi / incelemesi

Görece iyi performans isteyen kullanıcılar için bu laptop güzel bir seçenek. mevcut kur nedeniyle aslında oldukça pahalı bir bilgisayar ocak 2017 itibari i
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#konudışı #apartmanhayatı Payölçer ısıölçer adı ne ise bu cihazlar için tecrübesi olanlara sorayım: doğru bir iş mi? Kaç yıl oldu apartmana taktıramadık, bu yıl da taktırabileceğimizi sanmıyorum. Her yıl karar alıyoruz, ama her seferinde bir aksilik çıkıyor iş öteki bahara kalıyor. Muhtemelen herkes kendi evine farklı farklı petekler takdırdı, alıştıkları hayatın değişmesini istemiyor 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 18
 • Fırt Emin @tekir

  eğer dairenin 3 cephesi dışarı bakıyosa, bazı apartman sakinleri kaloriferleri kapatıyosa ya da dairenin üstünde altında vs. boş daire varsa hiç de iyi bişey değil payölçer 🙂

 • tifosi @tifosi

  Güney cephe olan daireler daha sıcak olacağından daha az ödeme yapacaktır. Kuzey cepheliler daha fazla yakacağı için pek işlerine gelmeyebilir. 🙂

 • turker @turker

  (bireysel sistem dönün daha az kafanız ağrır.)

  merkezi sistemlerde, kullanılan enerjiyi ölçmeye yarayan 2 yaygın yöntem var TRde
  1- ısı pay ölçer
  2- kalorimetre

  ısı pay ölçer, termostatik vana ile birlikte kullanılır. bu vana sistemi asla kapatmaz. 0 konumuna getirdiğinizde radyatörlerde dolaşan suyun sıcaklığını 15 (yada 12 tam hatırlamıyorum) derece civarında tutar. yine ayarladığınız üst kademelere göre radyatör su sıcaklığını keyfinize göre arttırabilirsiniz.

  böylece radyatör üstüne yerleştirilen ısı pay ölçer cihazı, belli parametrelere göre ölçüm yaparak kullanım miktarını kayıt altına alır. daha sonra yönetim herkesin kullanım miktarına göre gelen faturayı bölüştürür.

  kalorimetre ise sistemin ana girişine takılır.

  biri daha iyi ölçüm yapıyor öbürü sapıtıyor vb. durumlar her ikisi için de olabilir. marka, model, montaj vs. etki edebilir. o yüzden biri diğerinden üstündür denemez. zaten mümkün olan yerlerde kalorimetre, olmayan yerlerde ısı pay ölçer tercih edilir.

  (bireysel sistem dönün daha az kafanız ağrır.)

 • Stumaster @stumaster

  eğer yalıtım kötü, kazan ve su pompası yetersizse inanılmaz paralar ödeyip evde kazak üzerine hırka giyip katalitik sobası yakabilirsiniz. Merkezi sistem yöneticilik işinin az üzerine düşebilen bir yöneticiyle sıkıntısız yürüyor bence.

Önemli bir mevzu. Saab üzerine iyi bir yazı okurum derken başka bir bilgi ile karşılaşmak ilginç oldu. Malum yerli otomobil projemiz için Saab 9-3’ün hakları satın alınmıştı. O zamanlar duyduğumu hatırlamıyorum fakat Saab’ı alan Çinlilerin zaten ana amacı onu elektrikliye çevirip Çin pazarında satmakmış. Çoktan 150 bin adet 9-3, 100 bin adet de MPV siparişi aldık demişler. Teslim 2020’de.

Tahmin ederim ki sağlığı ciddi tehdit eden hava kirliliği yüzünden Çin ana şehirlerde petrol ile çalışan vasıtaları bir iki yıla kadar yasaklamayı düşünüyordur. VAG gibi birçok firmanın tesisi var, onları da çöpe atacak hali yok, bir geçiş formülü bulurlar.

Ülke olarak stratejimizi çok iyi belirlememiz lazım. #otoseyir

http://www.autoexpress.co.uk/saab/98267/saab-the-cars-the-history-and-what-went-wrong

#Otoseyir

Saab: the cars, the history and what went wrong

Five years ago, Saab declared bankruptcy. We look back at what went wrong for the iconic brand and its best ever cars
BeğenFavori PaylaşYorum yap