Hamdi Abi, Murat Abi ocağınıza düştüm 🙂 Yardımcı olmanızı rica ederim. @gamsizm @hkellecioglu
E-fatura sistemleri hakkında bir sorum var;
Sizde e-arşiv faturası kullanıyordunuz diye biliyorum, biz de Temmuz ayı itibariyle firma olarak geçmek zorundaymışız. Şimdi sorum biz LOGO programı kullanıyoruz ve bu programda kontör diye bir şey var, ya biz bu kontöre de para ödemek zorunda mıyız? Örneğin 2000Adet fatura için 1008TL+KDV fiyat istiyor, bu da bu senelik indirimli hali, seneye 1500TL.
Biz bu sistemi kendi bünyemizde halledemiyor muyuz ya 🙁 Yani o kadar karmaşık geliyor ki bu sistem, 20 yıllık firmayız, bugüne kadar hep kağıt fatura kestik, şimdi e-defter dir e-irsaliyedir hepsini geçirmek çok zor. Siz bu konuyu nasıl hallettiniz acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 23
 • rsezer @rsezer

  Bazı bankalarda da buna benzer hizmetler var, QNB de var diye biliyorum, çalıştığımız bir şirket bankanın sistemi üzerinden kullanıyor e-arsiv fatura hizmetini.
  LOGO yazılım genelde pahalıdır zaten diğer seçeneklere göre, ek hizmetlerde de fiyatının yüksek olması gayet doğal.

 • overkill @overkill

  Kullandığınız sisteme entegre olarak otomatik e fatura ve e arşiv faturası göndermek isterseniz, Logo ile entagratörlük sözleşmesi yapmalı ve kontör ücretleri ödemelisiniz.
  Kesilen kontörler aslında gönderim ya da gelen fatura için değil, bu evrakların saklanması için alınmaktadır. Kağıt fatura gönderme, saklama maliyetlerine göre 1 fatura için 50 kuruş çok komik bir rakam, bugün şehir içi 1 sayfa evrakı kargo ile göndermek 10 lira civarında. Bir de uygun şartlarda yıllarca saklamak zorunluluğu var. Artı olarak e faturanın sağladığı konfor da cabası.
  Ancak GİB sistemi üzerinden ya da entegre olmayacak şekilde ücretsiz e fatura hizmeti veren firmaları kullanarak da e fatura ve e arşiv kullanma şansınız var. Bu durumda gelen ve giden faturalar otomatik olarak sisteme entegre olmayacağı için, iş yükü artacaktır. Bu da en kötü ihtimalle zaman kaybı demektir ve fatura aktarımlarında oluşabilecek hatalar da cabası.
  Paraşüt kontör fiyatlarına gelecek olursak da, bu yazılım Logo ya da Mikro yazılımın uygulamaları ile karşılaştırılamaz, çok daha basit işlevleri olan, fazlasına ihtiyaç duymayan firmalar için yeterli olabilecek ve fiyat avantajı ile öne çıkma zorunluluğu olan bir yazılımdır.
  20 yıllık ve e fatura zorunluluğu olan bir firmanın (10 milyon ciro demektir), 1.000 liraya takılmaması gerekir. Size getireceği çok daha fazladır. E defter ve e irsaliye hakkında da bilgi verebilirim ihtiyacınız varsa.
  Not: Logo yazılım ile bir alakam yoktur 🙂

  • Alp @acpcore

   Faturaları ürünlerle kargo yapıyoruz, zaten ürün kargosu olduğundan fatura yer kaplamıyordu 🙁

  • Oktay @l0st

   Adam ne güzel açıklamış 👍

  • Alp @acpcore

   Detaylı açıklamanız için teşekkür ederim. Öncelikle 1000TL ye takılmıyoruz, ama sonuçta herkesin 200TL ye aldığı veya ücretsiz şekilde hallettiği sistem için 1000TL vermek istemiyorum, o nedenle araştırıyorum. Sizden bu tür artıları duymak önemli çünkü sistemin sunduğu avantajlar hakkında gerçekten bir fikrim yok, bu konuda olan dökümanlarda genelde pazarlama araçları ve kendi sistemlerinin avantajlarından bahsediyorlar.

  • Alp @acpcore

   @overkill Bizim zorunluluğumuz e-arşiv için, e-fatura cirosuna girmiyoruz. Ancak yeni getirilen kanunla artık e-arşiv içinde e-fatura mükellefi olmamız gerekiyormuş sanıyorum. Bunun gibi sistemlere yabancıyız ama korkum şu, kontör dediğiniz olay biraz beni irrite ediyor, neden derseniz, her yaptığınız hareket bir kontör demek ve yıl içinde bizim haraketlerimizke 2000TL ye yakın logo kontörü gidecek. Bu kontörün gelecek senelerde 5000TL 10000TL olmayacağı ne malum. Açıklamalar kısmında kullanılan LOGO programının her zaman en günceli olması gerektiği yazıyor, daha geçtiğimiz günlerde bir güncellemeye 5000TL para verdik, sürekli bu gelecek güncellemelere ve ödenecek paralara tamam demiş oluyoruz kafadan. Ayrıca bu sistemleri sayarken telefonla soru sorma dahi 150TL, eğitim 4 saatlik uzaktan 950TL.

  • Alp @acpcore

   Size sorun şu olabilir; e-irsaliye ye ihtiyacımız var mı? Biz bir mühendislik firması olarak yurtdışından getirdiğimiz ürübleri projeleyerek müştelerimize veriyoruz, bunun içinde fatura kesip irsaliyesiyle birlikte ürünleri gönderiyoruz. Peki irsaliyesiz mi göndereceğiz artık ürünleri? Veya fatura üzerine irsaliye mi yazdıracağız? Fatura kağıt ortamda gerek olmadığından mail mi göndereceğiz?

  • overkill @overkill

   @acpcore e irsaliye tarafında zorunluluk kısmını bilmiyorum ancak uygulamaya geçerseniz irsaliye de elektronik olarak iletilecek ayrıca kağıda gerek yok.

  • overkill @overkill

   @acpcore sonuçta logo da rakipleri olan bir firma, fiyatları çok abartamazlar ancak şu açıdan da bakmak lazım. Devlet sürekli olarak sisteme yeni kurallar getiriyor ve yazılım firmaları da işgücünün çoğunu e uygulamaları mevzuata uygun bir şekilde güncellemek için harcıyorlar, dolayısı ile ben logo ya da mikro alayım 1 kere para ödeyeyim yıllarca kullanayım olayı imkansız. Eskiden çoğu kullanıcı güncelleme satın almazdı bile çünkü mevzuatı takip etmese de olurdu ancak şimdi öyle bir ihtimal yok. E uygulamaları kullanmayanlar halen daha güncelleme satın almıyor.
   Ayrıca siz logoda hangi modülleri kullanıyorsunuz acaba, eğer sadece kasa, banka, stok, cari hesaplar gibi temel özellikleri kullanıyor, üretim, personel, insan kaynakları daha spesifik modüller ile işiniz yoksa bence alternatif de arayabilirsiniz. Paraşüt de işinizi görebilir mesela, ya da Mikro kullanmayı da düşünebilirsiniz. Logo fiyat konusunda biraz insafsız bir firma.
   Mikro'da kiralama da var mesela, kiralayarak kullanım senaryosunda güncelleme için ücret ödenmiyor. Yeni sürüm de çıkarsa ücretsiz geçiş hakkı veriyor.

 • Alp @acpcore

  Fiyatlar bu mertebede; diğer başka bir yazılım satan firma 1000kontör için 800TL istedi.

  • overkill @overkill

   Logo biraz pahalı evet, Mikro'nun kontör fiyatları ortalama %25 daha ucuz, ama daha pahalı olan firmalar da var. Yukarıda da anlattığım gibi gelen ve giden faturaların sisteme otomatik olarak entegre olması büyük kolaylık, sizin durumu bilemiyorum ancak bizim başımıza şu çok geliyordu, "fatura bize ulaşmadı", "muhasebenin gözünden kaçmış", "kargoda kaybolmuş" vs. vs. Bizim firmada, zorunlu olmadığı halde geçtik biz e uygulamalara.
   Ben hala aynı yerdeyim, fatura başı 50 kuruş bu sistem için hiç bir şey 🙂

  • Alp @acpcore

   @overkill dediğim gibi problem 50kuruş değil, bugün 50kuruş olan yarın 30TL olursa itiraz edebileceğimiz bir kuruluş var mı? Çünkü ne kadar tekel olmasa da LOGO veya benzeri bir iki kuruluş ile tekelleşmiş durumda. Ben onlara göbekten bağlı olmaya biraz karşıyım, beni yanlış anlamayın 🙂 tek seferlik olsun 1000değil 5000veriyim kurtulayım 🙂

  • overkill @overkill

   @acpcore yukarıda da yazdım aslında ama logoya mahkum değilsiniz, Logo bence eksikleri de olan bir yazılım ancak bilinirliği nedeni ile pahalı. Alternatiflere de bakın derim. Ancak şunu da eklemem lazım ki, bir süre sonra e fatura ve e arşiv standart olarak herkese mecbur olacak. Doğru yöntem de bu bence. Kağıt fatura işi her tarafı ile sıkıntılı. Bir ürün alıyorsun son kullanıcı bile olsan karşı taraf faturayı 2 sene sakla diyor. Ev faturalarla dolu 😁

Arkadaşlar, bir tanıdığım 7 yaşında oğluna bisiklet alacak, sen anlarsın dedi, çok da durumları yok aslında. 200TL civarına güzel bulunabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12

Arkadaşlar video düzenleme programına ihtiyacım var profesyonel kullanım için. Amatör bir kullanıcı olmakla beraber hem kendi hayatım ile ilgili çektiğim videoları editlemek, hem de iş için youtube videoları çekmem gerekiyor. Bu konuda final cut pro (2000TL) ve Adobe programları arasında gidip geliyorum. Daha uygun bir alternatif var mıdır? Adobe Premier CC amatör kullanıcılar için çok mu zor gelir? imovie yaptığım işlere yetmiyor. Veya imovie için eklentiler mevcut mudur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 25

Bugün haberler muhteşem;
1- Döviz alım satımına vergi getirildi.
2- Gümrük muafiyeti kaldırıldı.
3- Telefon pasaport kayıt süresi arttırıldı.

Bunlar kimi ilgilendiriyor, fakirleşen halkı. Zengin hala zengin. Zengin adam zaten telefonu aldı bile, gümrük muafiyeti de onu ilgilendirmiyordu, döviz al sat da yapıp 2 kuruş para kazanmaya çalışacağını sanmıyorum. Yani yine vergiler fakirin omzuna bindiriliyor. Vurulduk halkım, unutma bizi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 24

Merhabalar, mavic air drone um için sd kart almak istiyorum, şuan kullandığım class 10 karta yetersiz vs diyor. videolarda da sanki takılma yapıyor gibi geldi. daha hızlı bir kart 32gb veya 64gb ne önerirsiniz?
dolar bu kadar yüksekken çok fazla harcama yapmak istemiyorum açıkcası.
https://www.hepsiburada.com/sandisk-extreme-pro-microsdhc-32gb-sd-adapter-rescue-pro-deluxe-100mb-s-a1-c10-sdsqxcg-032g-gn6ma-p-HBV000006A1VZ
https://www.hepsiburada.com/samsung-evo-plus-64gb-100-mb-s-microsdxc-kart-sd-adaptor-mb-mc64ga-tr-p-HBV000005DA3I
samsung evo plus 64gb olanı 76tl, sandisk etreme veya pro serisi ise 32gb bile daha pahalı?!
kullananlardan yorum rica edicem 🙂

Sandisk Extreme Pro microSDHC 32GB + SD Adapter + Rescue Pro Fiyatı

Sandisk Extreme Pro microSDHC 32GB + SD Adapter + Rescue Pro en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Japonya çok değişik bir yer. Her şey var ama her şey. Hayatınızda şansınız olursa muhakkak uğramalısınız arkadaşlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 35
 • Yiğit @yigit1

  Eğer imkanın varsa Japonya deneyiminden bahseder misin? Çünkü gerçekten merak ediyorum. Yurtdışında yaşamak durumunda kalırsam, kesinlikle yaşamak istediğim yerlerden biri olur.

  • bosu @bosu

   Arkadaşın yazacaklarına bir kaç şey eklemek istiyorum, orada yaşarsan; Erişteyle aran iyi olmalı, pek çok yemeği erişte içerir, ekmek yerine pirinç yemek zorunda kalabilirsin. Yabancılar ile pek konuşmazlar ve tahmin ettiğinin aksine ülke halkının çoğunluğu yabancı dil bilmez.

   Bir kedi kafeye düzenli olarak gidersen, 5 vakte kadar kesin kendine bir sevgili yaparsın ve en önemlisi parmağı kesik bir japon görürsen oradan hemen koşarak uzaklaş 😛

  • Alp @acpcore

   @bosu çok iyi 🙂 *parmağı kesik yakuza
   *cat cafeler genelde tinder ve diğer buluşma yeri
   *korelilere göre özellikle çok sıcaklar ancak yabancılara karşı değilde yetiştirilme tarzıyla alakalı olarak çok utangaç bir yapıları var. Ciddi anlamda utangaçlar, yaşamın her aşamasında böyle.
   *düzenli olarak maaşını aldığın banka hesabını farklı şehirlere taşıman lazım, yoksa cezası var. Japon kültüründe iş konusunda her türlü pozisyonda çalışman lazım firmada ve farklı ofislerinde. Tokyo da evim vsr orada çalışayım yok. O yüzden genellikle erkeklerin tek yaşaması olağan farklı şehirlerde. Red light gibi yerlerde genellikle çekingen takım elbiseli orta yaşlı japon erkeklerinin takılmasının sebebi bu.
   *ciddi bir yaş problemi var. Ülkeye yabancı alımı yapacaklar zamanında almanyanın yaptığı gibi.
   *işsizlik yok, orta düzey gelir düzeyi hem yüksek hem de çok fazla (%70) orta düzey gelire sahip, bu yüzden eşitlik var, hırsızlık kapkaç olayları o yüzden az. (Turistik yerlerde var tabi, halk içinde yok denecek kadar az)
   *din konısuna bakışları çok acayip ama bu konuya yaklaşımımı gizli tutacağım.
   *yabancı dili bilselerde konuşamıyorlar ama genelde iyi üniversite mezunları ve iyi okulda okuyanlara ingilizce öğretiliyor, yerel halk konuşma konusunsa zorlıl çekse de profesyonel anlamda iş yaptığınız bir japon çok iyi derexe ingilizce bilecektir.
   *en üst gelir düzeyi grupla en alt seviye (üniveesite yeni mezun) gelir düzeyi arasında 10 katından az fark var. Bu yüzden gelir dağılımo adaletsiz değil.
   *en düşük maaş 1800dolar ortalama bir firmada. (Yeni mezun)
   *fake yok/imitasyon yok, bu konuda çok hassaslar.
   *en büyük sıkıntıları pachinko denilen illet (kumar)
   *herşeyleri çok renkli
   *komik adamlar 🙂
   *en sıradan mağazanın ıkasına çıkıp gezerken 5 liralık saatlerin yanında 1.5milyon yenlik rolex durabiliyor.
   *sadelik, alçakgönüllü olmak, abartı olmaması, herşeyi kuralına uygun yapma isteği gibi bir insanda olabilecek en iyi özelliklere sahipler.
   *en basit hedyelik eşya dükkanına gittiniz ve arkadaşınıza bir kupa hediye aldınız çok az bir paraya, hediyelik paket istiyorsınuz örneğin, sadece size zaman ayırıp en ayrıntılı biçimde özenli şekilde paketliyorlar, sırada müşteri olursa onlarda saygılı şekilde bekliyor. Acele etmek diye bir şey yok.
   *ben gerçekten japonları çok sevdim. Mutlaka içlerinde kötü, art niyetli vs vardır, bir çok olumsuz özellikleri se ama yine de yıllardır babamdan dinlediğim japonları kendi ülkelerinde ziyaret edip zaman geçirdikten sonra babamın da neden bu kadar sevdiğini anlamış oldum.
   *2020 de olimpiyatlar var 🙂

  • Alp @acpcore

   @yigit1 böyle bir düşüncen varsa, imigration kabul ediyorlar. Dile yatkın olmalı ve en aZından basit kelimelerle dillerii öğrenmelisin. Kesinlikle avrupa ülkesinden daha kolay alışacaksın. Ama bu senin nasıl biri olduğuna göre değişir. Yola tüküren veya kimse görmediğinde kuralları çiğneyen biriysen buraya gelme mesela. Kurallar konusunda türkler kadar esnetmeyi seven bir ırk var mı bilmiyorum ama kesinlikle japonlar değil eminim. Pazarlık yapmazlar, neyse o. Kural var ise uygularlar. Başka bir ülkede yaşamak zor olsa da, sanırım şuana kadar gördüğüm 15 i aşkın ülke içinde en rahat yaşayabileceğim yer burası.
   *havası istanbul a çok benzer

  • Yiğit @yigit1

   @bosu Parmağı kesik birisini görünce neden uzaklaşmalıyım? 😅
   Edit: Cevap alttaki postta gelmiş, anladım şimdi 😂

  • Alp @acpcore

   @yigit1 genelde yakuza üyesi olmak zor, parmağını falan kesmen lazım, muhabbet oradan geliyor. Yakıza üyelerinin çoğu 4 parmaklıymış. Ana vatanlarıda kobe şehriymiş, fyi

  • Yiğit @yigit1

   @acpcore Öncelikle vakit ayırıp yazdığın için çok teşekkür ederim. Yaşamakta zorluk çekmeyeceğim bir yer olduğunu düşünüyorum. Çünkü kuralları çiğnemeyi pek sevmeyen birisiyim, kurallar sonuçta bizim için var. Eğer kendimi alanımda(Bilgisayar Mühendisliği) biraz daha geliştirebilirsem oradaki şirketlere başvurmayı düşünüyorum. Gelir konusu en büyük avantajlarından birisi ve kafada "bu ay sonuna kadar ne yiyeceğim acaba şunu yapabilecek miyim?" kaygısı olmadığından kafam çok rahat olur diye düşünüyorum. Açıkçası çok görmek istediğim ve aynı zamanda yaşamak istediğim yer. En azından 1-2 sene yaşasam bana çok iyi gelebilir. Sadece tek sıkıntı yaşayacağım nokta dili öğrenmek olur herhalde. En azından dışarıdan bakınca en büyük problem yaşacağım nokta o gözüküyor.

  • Alp @acpcore

   @yigit1 bilgisayar mühendisi 2 üni arkadaşım (huawei de çalıştılar mezun olur olmaz 2 sene) şuan Japonya da yaşıyorlar, gayet mutlular

  • Yiğit @yigit1

   @acpcore Motive oldum şu anda 😀 Mezun olduktan sonra veya şansa staj olursa gitmeyi çok istiyorum gerçekten. Umarım olur. Çok teşekkür ediyorum 🙂

  • Yiğit @yigit1

   @nasreddin-hoca Girmeyelim o konulara hocam. Konu başka yerlere gidip de post silinmesin.

  • Yiğit @yigit1

   @acpcore @ersoy @nasreddin-hoca kusura bakmayın. Postlarinizi siliyorum. Konu silinmesin.

  • Yiğit @yigit1

   @ersoy Sen kusura bak. Sorun değil.

  • ersoy @ersoy

   @yigit1 valla bu davranışa yazacak çok şey var ama polemik olmasın.. umarım Japonya'ya falan gidersin, ne demek istediğimi o zaman anlarsın.

 • ersoy @ersoy

  Japonya pahalı ama işi bilirsen o kadar da değil.. doların bu durumunda Tayland bile çok pahalı olmaya başladı. Japonya olsun o kadar ama bir ABD kadar pahalı değil kesinlikle..

  • Alp @acpcore

   Para birimimiz değer kaybediyor, USD ile pek alakası yok bu durumun. Paramızın ve ekonomimizin durumu olumsuz.
   Japonlara gelecek olursak, işsizliğin 0 olduğu ve asgari ücretlinin 1800dolar civarında para kazandığı ülkeden bahsediyoruz. Onların da bir sürü iç problemi var tabi ama aynı dünyalarda yaşamadığımız da bir gerçek. Hala daha dizel araba aşkı olan bir toplumuz, adamlar bırakın egzoz ve gaz/emisyon kirliliğini, gürültü kirliliği sebebiyle benzinli araçları hayatlarından çıkarmayı kafalarına koymuşlar

  • ersoy @ersoy

   @acpcore dolar ile alakası o kadar da yok değil, sonuçta herkesin anladığı parametre.. benim söylemek istediğim Japonya'ya gitmek o kadar da zor değil, elbette para lazım ama uçak biletleri falan abartmamak lazım,. İlla THY ile gidilecek diye bir şey yok. Ben Tayland'an çok ucuza bilet buldum gittim. Dönüşte de Aeroflot bir promosyon yakaladım.. Oradan Türkiye'ye döndüm. Hosteller denk geldi, düşük sezon 12 dolar civarına kaldım. Turistler için ucuza (Japonlara göre) ulaşım çözümleri var, onlardan yararlandım.. Yemekler halkın yediği yerlerden, o zaman Türk Lirası olarak 15 lira civarında verdim ki 2 sene önce gitmiştim. Şimdi olsun olsun 25 lira, İstanbul'a göre gene uygun. Süpermarketlerde akşam hazır yemekler indirime giriyor falan.. Ha uyku tulumu ile gider parkta yatarsın yada Tinder'den bir sevgili yapar, kalmayı da bedavaya getirebilirsin.. Sonuçta Japonya güzel bir ülke, gezmek lazım.. Yemekleri de dünyanın en iyisi, tartışmasız

Arkadaşlar, Japonya dayım, switch almayı düşünüyorum ama kırılabilir olması benim için önemli, hala daha kurılabiliyor mu?
Oyunlarına 300tl ve üstü para veremem, online oynamak veya internete bağlamak gibi bir düşüncem bile yok cihazı.
Zarar vermeden kırılabilir mi onu merak ediyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap

BMW den mesaj geldi, Samandıra Borusan ı kapamışlar, Avcılar ve İstinyeyi öneriyor.
1 sene önce de hem metro inşaatı hem de ekonomik nedenlerden dolayı Ataşehir i kapamışlardı 🤷🏻‍♂️ Anadolu yakasında Borusan kalmadı, düşünün artık durumlar neler.
Geçtiğimiz hafta da iş nedeniyle İskenderun a gittim, Türkiye ağır sanayinin şehri biliyorsunuz, 850 kişilik 4000 kişilik firmalar duruyordu, hepsi üretime ara vermiş. Sipariş yok diye.. napıcaz böyle

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13

allah aşkına bana biri xiaomi usb c to ethernet hub ını nasıl tanıtcağımı söyleyebilir mi windows xps 13 alete.

BeğenFavori PaylaşYorum yap