Doom almak istiyorum, 1 senedir falan sepetteydi steam de. Amcak bilgisayarımı satacağım o yüzden acaba ps4 e mi alsam diye düşünmüyor değilim, Hangisini önerirsiniz? (Satıp satmama konusunda kararsızım zira 1.5aydır kapağını dahi kaldırmadım zamansızlıktan bilgisayarın) Alma isteğimde sırf eğlencesine shooter ateş etmek klavye mouse ile, ama ne kadar sarar bilemiyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alp#173 @acpcore

  Steam de 66tl ye düşmüş, ps4 de de 60liraya düşüp duruyor

 • Melburg @melburg

  Nerede oynamak istiyorsan oraya al, eğer konsolda fps oynanmaz diyorsan alıştıktan sonra rahatça oynanıyor.

 • Orcun @orcun

  Konsolda öyle aksiyonlu akıcı bir oyunu oynamak zor. Demosunu indirip deneyebilirsin bu arada baktın oynuyorsun 60 liraya alırsın. Ha yok sarmıyor etmiyor zorluyorsa pc’den takılırsın.

 • Galford_ @galford_

  ekran kartımı satıp, denemek için 2. el 4 aylık ps4 almıştım 2 hafta kadar kullandım ve sattım.
  tps ler gamepad ile sorunsuz oynanıyor ama fps ler eziyet gibi gamepad ile.prey in demosunu da denemiştim, doom a göre yavaş bir oyun olduğu halde keyif vermedi.oyunlarda grafik yerine sabit 60 fps e odaklansalar daha iyi olurmuş.batman arkham knight oynarken aşırı fps düşüşleri yaşadım, oyun zaten 30 fps de çalışıyor 25 in altına düşüyor bariz şekilde bazen.aynı şekilde uncharted 4 de oldu ama oyun iyi olunca görmezden geliniyor ama pc de oynayabileceğin bir oyunda yaşarsan can sıkıcı.özel oyunlar için düşünüyorsan alınabilir.

Ya şu mobil reklamı kim buldu kim yaptı bilmiyorum ama çok kötü. Ne düzgün çalışıyor ne de siteye girmeye izin veriyor. Bu kadar sinir bozucu bir reklam yönetimi olmaz. Aşağı çekiyorsun pencereyi, en ufak dokunuşta yukarı çekiyor ve sürekli ilgili linke tıklıyorsun tıklamasan dahi. @hkellecioglu (safari)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Madem bu akşamın konusu ekran kağıtları; benimde bir isteğim var. Öyle ki; hem ipad hem iphone hem bilgisayarımda kullanabileceğim bir ekran kağıdı önerebilir misiniz acaba? Tüm ekranlarda aynı resim olsun, hepsine uyumlu olsun istiyorum. Ayrı tellerden çalmasınlar yani, be yapabiliriz 🙂 Not: Ekranı düz renk yap hepsi aynı olsun esprisi yapmayın 😒 #wallpaper #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün bir arkadaşımla arabalar konusunda laflıyorduk.
Bende o da motor istiyoruz ancak İstanbul trafiğinde bariz tehlikeli olduğu bir gerçek.
İşe gidip gelmek için, günlük maksimum 25km yapacak, park sorunu olmayan bir araç arıyordum, o da Twizy dedi şakayla karışık, sonra aklıma yattı araştırınca. Bir de fiyatlarına bakıym dedim, o da ne ! 2.elleri yaklaşık 40 küsür bin TL’lere satılıyor?! Ya bu ülkenin cılkı çıkmış da biz farkında değiliz, ya da ben fakirim kusura bakmayın.
Bence olması gereken fiyat ortalama bir motordan (örneğin Yamaha Tricity’den bir 7-8 bin TL daha pahalı olması)

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-elektrikli-araclar-elektrikli-otomobil-renault-twizy-2015-askin-jeep-ten-448706415/detay

RENAULT TWİZY 2015 AŞKIN JEEP'TEN - Türkiye' nin en büyük ilan sitesi...

RENAULT TWİZY 2015 AŞKIN JEEP'TEN - Türkiye' nin en büyük sıfır, ikinci el elektrikli araba ilan sitesi sahibinden.com' da
BeğenFavori PaylaşYorum yap

TS kutusu geldi, açamadım hala, acaba kaç nümera 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Opera VPN bir süredir bağlanamıyorum neden?
Acilen wikipedia’ya ulaşmam gerekiyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@hkellecioglu Müsait bir zamanınızda siteye en yukarı kısma “önemli” vb. bir uyarı şeklinde başlık koyabilir misiniz? Örneğin site, TS için açıklamalar veya bu akşam MG’nin paylaştığı tarzda açıklamalar orada kalır, isteyen basınca o açıklama linkine ulaşır. Aynı şeyler çünkü söylense dahi bir çok kişi tarafından kaçırılıyor ve tekrar tekrar soruluyor. Sadece son olaylarda değil, örneğin bardak bittiğinde de veya yeni stok geldiğinde de bu şekilde açıklama olsa iyi olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Alp#173 paylaştı.

Yorumların biraz hafiflemesi ile artık toplu yanıt verebilirim.

HGD bildiğiniz gibi canlı değil. Dolayısıyla video sırasında bir aksilik olduğunda baştan alıp, kesebiliyoruz. Mesela aşırı gürültülü bir araba geçiyor, durup baştan başlıyoruz, ambülans geçiyor baştan başlıyoruz, bir haberin içeriği tatmin etmiyor, montajda siliyoruz.

Eğer ki LP’nin lafı sorun olsaydı, o an devam edilse de sonradan kesilirdi. Montajı yapan arkadaşlar bile bir sorun görmediler. Çünkü LP bu lafı daha önce defalarca söyledi. Bazen bana söyledi ama en çok da kendisine söyledi. 2011 yılından beri gündemi takip edenler bunu doğrulayacaktır.

Hatta LP’nin klasik tavrıdır genelde kendisi lafı en çok uzatan kişi olduğundan, ‘çok uzattık’ der kendine kızar. İzleyici de lafı uzatmadığı için yorumlarda ‘keşke uzatsaydın’ der. TS ritüeli gibi bir şey.

Bunu bilmek için de sadece iki üç haftalık gündem dinleyicisi olmak bile yeterlidir. Dolayısıyla ‘dinleyen kaldıysa’ lafı onun daha önce defalarca yaptığı, uzun süren konuşmalara verdiği tepki. Konu Apple bile olsa 10 küsür dakikayı tek kişinin konuşması uzun bir süredir. LP bunu kendisi de yaptığında ki en çok yapandır, rahatsız olduğunu belirttiği gibi gündemin de 1 saati aşmaması konusundaki isteğini defalarca belirtti. İğneyi her zaman önce kendisine batırdı bu konuda.

Hatta LP’nin en meşhur ‘atarlarından’ birini Serhan Hepşen dostumuz şu şekilde resmetmiş.
https://teknoseyir.com/yuklemeler/ornek/lp.JPG

Bu haftaki gündemde E3 konusunda oyunlara değinmeden geçmemizin sebebi de oydu. Gündem bir saati aşacaktı. O yüzden sadece Xbox konuşup kapattık. Bu LP’nin görüşü, gündemin uzun olmasından yana değil. Ve rakamlar gösteriyor ki LP haklı. Sonuna kadar izleyenler hatta 2 saat olsun diyenler de var ama gündemin izlenme yüzdesi, YouTube’un kritik eşiği olan %30 seviyesinde. Daha ilginç bir istatistik, gündemi sonuna kadar dinleyenler listesinde Türkiye ilk onda bile değil. Yurt dışından dinleyenler sonuna kadar gidiyor, hatta geri alıp tekrar dinliyor. VPN ile bağlananlar da bu listede fakat Lübnan’ın favori VPN sunucuları arasında olduğunu sanmıyorum.

Dolayısıyla LP maddelerin uzamasına her zaman tepki gösterdi ve bunu kamera önünde yaptı. Dinleyen kaldıysa lafı da bu seride Hamdi’nin içeriğine söylendi çünkü bu hafta konuyu o uzattı. Konunun önemi burada etkisiz eleman. Gündemin formatında bunu yapmamaya çalışıyoruz. Aynı konu ve uzun olsa bile mutlaka diyalog olmalı.

Peki Hamdi Apple’ı 15 dakika konuştu diye yanlış mı yaptı?
Hayır çünkü aksi durumda hiç konuşulmadan geçilmiş olacaktı. Ancak maalesef bardak işleri ile ilgilendiğinden 2 saatlik ve şanssızlığına çok fazla dolu olan sunumu ayrı çekemedi. Çekseydi zaten gündemde ilgili videoya bakın denip geçilecekti. Kendisi de bu kadar yoğun geçeceğini beklemediğinden ki genelde donanım kısmı pek olmazdı, gündeme sarktı. Bu konuda en ufak hatası yok. Daha önce de ayrı çekemediğimiz için bazı önemli konular, Apple sunumu dahil, gündeme sarktı.

‘TS ya da LP Apple düşmanı’ ‘siz ne biçim yayınsınız’ gibi haddini aşan eleştirileri, bu kişilerin küçük yaşlarına bağlıyorum. Zira eski TS takipçileri asla böyle bir şey söylemez.

Eskiye gidersek işte bir Apple etkinliği. TS Apple konularını bu şekilde her zaman işledi. Podcast’te LP gözükmediğinden millete dert olmadı belkide. Ama bazılarını bizzat kendi hazırladı.

https://youtu.be/gH8vQkkF1d0?t=443

Daha da geriye gideyim. ‘Apple düşmanı’ LP’nin ağzından bir Apple etkinliği daha.

https://youtu.be/ZDqmbOGsiVA?t=1328

Hamdi’siz dönemi merak edenler için de link var. Videosu yok 3. dakikadan itibaren başlıyor.
https://teknoseyir.com/haftalik-gundem-degerlendirmesi-14-26-ekim-2013

Apple’ın TS ile ilişkisi hiçbir zaman olmadı. Ama TS yayıncılık gereği her zaman Apple’a üstelik de artan bir şekilde yer verdi. Hamdi bu konuda da TS’ye önemli bir katkı sağladı. Hatta kullanıcısı oldu. Ancak esas teşekkür, ederinden pahalı satılan Apple ürünlerini, jelatini dahi açmadan bize gönderen TS izleyicilerinedir. Onlar sayesinde Apple TS’de geniş yer buldu. Bundan sonra da, Hamdi her ürünü alamayacağı için, böyle devam edecek. Apple etkinlikleri de mümkünse ayrı olarak ele alınacak değilse gündemde yer bulacak. Hamdi yokken de ele alındığı gibi.

Hamdi LP’nin tepkisi yüzünden mi gündemden çıktı?
Ben bunu kendisinin söylemesini beklediğimden pek dillendirmedim, gündemde de söylemedim ama hayır. Kendisin de daha sonra söylediği gibi konunun bununla en ufak alakası yok. Bazılarınızın haddini aşarak terbiyesizlik gibi kelimeler kullandığı ‘dinleyen kaldıysa’ ifadesi eğer gerçekten Hamdi’yi bu derece kırmış olsaydı, o gündem devam etmez ya da o kısım yayınlanmazdı. LP’nin tepkisi Apple haberlerinin uzamasınadır. Apple’ı sevmeyişinden değildir. Apple yerine hangi konu bu kadar detaya girilerek monolog olarak anlatılsa aynı tepkiyi göstermiştir. Dediğim gibi genelde bunu kendisi yapar. Belki ilk defa ikimizden birine bu şekilde yorum yaptığına şahit olduğunuz için şaşırdınız. Ama ilk değil ve son da olmayacak.

Burada, eskisi kadar tahammüllü davranmadığı eleştirisi gelebilir. Eğer eski zamanlara dikkat edilirse genelde LP’nin de katıldığı Apple haberlerinde Apple’ın özellikle donanım anlamında sunduğu yeniliklerin çok olduğu ve çok yer verildiği görülebilir. TS’nin çizgisi yazılımdan ziyade donanım kısmına oldu çoğunlukla. Apple da bu konuda tatmin edici iken, artık yazılıma ve hizmetlere odaklanmış ve gelirini buradan kazanan bir firma olma yolunda. Bu da LP’nin ve benim dahil olmadığım Apple ekosisteminde Hamdi’nin maalesef monolog şeklinde konuşmasına neden oluyor. Verdiğim örnekler incelenirse, Apple’a geçmişte ayrılan süre Hamdi’nin konuşmasından az değil ama üçümüz de sohbet edebilmişiz ve zaman akıp gitmiş. Hamdi WWDC konusunda bence zoru başarıp iki saatlik etkinliği çok güzel özetledi. Ama keyifli bir sohbet oldu mu? Alıştığımız gündem gibi miydi? Örnekler yukarıda.

Hamdi neden HGD’de olmak istemiyor?
Hamdi’nin HGD’ye girdikten sonra en çok aktif olan kısmı bilim haberleri, gördüğü ilgi üzerine artarak yer buldu ve en sonunda kapladığı süre neticesiyle gündemden çıkarılıp ayrı bölüm yapıldı. Fakat bu bölüm de maalesef istikrarlı şekilde sürdürülemedi, üstelik bilim kısmı HGD’den de çıkmış oldu. Dolayısıyla birçok gündemde Hamdi’ye düşen cümle sayısı, parmakla sayılabilir hale geldi.

Dünyanın en geçerli nedeni olan ‘artık keyif almıyorum’ cümlesini bizzat bana kurmuş ve gündemi bırakmıştır. Zaten bu keyifsizlik, ‘küsler mi kavgalılar mı’ şekilde yorumlara neden oluyordu. Kötü gözüktüğü için de çözülmesi de isteniyordu. Hamdi çözüm olarak Bilim Gündemini yapmayı tercih etti zira iki gündeme zaman ayıramadığı ortada.

Öte yandan, hem LP hem de Hamdi şirketin eşit sahipleri olarak, uygun gördükleri şekilde işlere yön verme hakkına sahipler. Kendileri ve site için neyin uygun olduğuna karar verip uygulama yetkisi sadece onlarda. Yarın sadece ikisi program çekmeye karar verebilecekleri gibi, ayrı da devam edebilirler hatta canları isterse TS’yi bırakıp başka iş bile yapabilirler. Bu kendilerinin profesyonel kararıdır. Her ikisi de aile babasıdır. Sorumlulukları önce ailelerine sonra diğerlerinedir.

Olumlu ya da olumsuz sonuçlarını hesaplar adımlarını atarlar. Atılan hiçbir adım sadece tek bir kişiye yarar sağlamaz ya da zarar ettirmez. İşin sahipleri eşit şekilde etkilenir.

Burası bir iş yeri ve varlığı, ticari varlığını sürdürebilmesine bağlı. Kimsenin eğlence ya da hobi sahası değil. LP’nin hep dediği gibi, ‘görülecek bir şey yok, cenaze evi gibi yer’.

Burada üzücü olan şey, olayların iç yüzünü bilme imkanı olmayaların işi hakaret boyutuna taşımasıdır. Hamdi’ye destek olacağız derken aslında TS’ye zarar verip Hamdi’nin de zarar görmesine sebep olmaktalar ki bazılarının derdi de gerçekten fırsat varken TS’ye zarar vermeye çalışmak.

TS Özkan’ın eski şirketinde iken resmi olarak bir kere iflas edip yok oldu ve yeniden kuruldu. Her ay da var olma mücadelesini bir sonraki aya taşıyarak devam ediyor. Yoksa elbette Hamdi de bardak paketlemek yerine Bilim Gündemi yapmayı tercih ederdi. Var olma çabasının getirdiği baskı insanların bazen sinirini bazen moralini bazen de iş yapma isteğini bozar. Bunların hepsi doğaldır. Hamdi TS 2.0’da zannettiğinizden çok daha fazla emek sahibidir. Ve bizim gibi o da fazlası ile kafa yorup enerji harcıyor.

TS macerasında zaman zaman LP’nin ortadan kaybolmasına da şahit oldunuz, birçok editör işi tamamen bıraktı gitti, Hamdi de HGD’de olacak enerjiyi kendinde bulmuyorsa, çok daha açık söyleyeyim bizle gündemi yapmaktan artık keyif almıyorsa, çekilme hakkını kullanır. Çünkü aksi, kesinlikle daha kötü bir manzaraya yol açar. Kimseden izin almak zorunda değildir. Bize durumu bildirip HGD’den sessizce çekilmeyi tercih etmiştir. Önemli olan bu kararı neticesinde daha mutlu olması ve daha fazlasını yapmak üzere gerekli moral ve motivasyonu tekrar elde etmesi.

Aynı masada yemek yiyen insanlar hakkında daha fazla atıp tutulmamasını rica ediyorum. Bu yorumların en ufak fayda sağlaması mümkün olmadığı gibi, durumu sadece daha kötü hale getirmekten başka bir işe yaramaları da mümkün değil. İş gereği insanlara dokunarak çalışan bu insanlar görüldüğü üzere moralle çalışıyor ve en ufak bir mutsuzlukta iş yapma heveslerini kaybediyor. Bu The Verge’de de böyle TS’de de böyle. Genç arkadaşlar iş hayatına atıldıklarında sadece para ile mutlu olamayacaklarını görecekler.

Burada, Türkiye’de internet üzerinde bilişim yayıncılığını başlatan insanlara ayarsızca edilen hakaretler, kendilerine iş hayatlarında umarım edilmez.

TS’nin nasıl bir yol çizeceğini hep beraber göreceğiz. Dediğim gibi, bizde uzun vade yok. Her ay sıfırdan yeni bir macera, yeni sıkıntılar, yeni isimler ve yeni çözümler. Gittiği yere kadar.

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2015/37

7 - 12 Eylül 2015 Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi http://bit.ly/1Kgig0c - Apple Eylül Etkinliği iPhone 6S ve 6S Plus iPad Pro, Pencil ve Klavye Appl...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 202
 • soyuhan @riverraid

  Sorun olabilir olmayadabilir bundan kimene… sizler bugüne kadar kendi yolunuzu çizdiniz. bu yolu hep severek izledik. bundan sonrada öncelikle kendiniz sonrada sevenleriniz için en güzel kararları vermeye devam edeceğinize eminiz. sizleri seviyor ve yayın hayatınızın uzun uzun yıllar tozlu raflarda geçmesini diliyorum. hep arkanızdayız… sevgiler…

 • Alperen Tunçeli @alperen141

  @gamsizm Sizi futbol kulübü sananlar var galiba… Bundan sonra koltuk rengini bile değiştireceğiniz zaman duyurun, KAP’a bildirin, önceden canlı yayın yapın, gazeteye ilan verin ki komplo teorilerinin önüne geçilsin.

 • Uğur Doğan @infoman

  @gamsizm Her insan oğlunun yaptığı gibi doğal olarak sizde bir hata yapmışsınız. Bence haftalık gündem değerlendirmesinin başında 30 saniyelik küçük bir açıklama bu yazıya gerek bırakmazdı.
  Biz HK’yi göremeyince “ne oldu sorusuna?” cevap arayışına girdik. Gündemi dinlerken uyumazsak her cümleyi, tepkiyi dikkatle dinleyen insanlarız. Bazen nefes verişinizle o habere olan öffff tepkinizi hissediyoruz.
  Bazılarımız gündemde HK’yı göremeyince aklımıza hemen LP’nin Apple’a bakan ekşi yüzünü ve HK’ye söylediği söz aklımıza geldi. Defalarca HK bu sefer az konuştu dediğimiz HGD’ler oldu
  Ek olarak biz TS’de kimin rolü nedir bilmiyoruz. Ne yalan söyleyeyim ben HK’yı “azıcık arkada dur” denilen maaşlı bir çalışan sanıyordum. Meğer ailenin bir üyesiymiş. Sevindim.
  şahsen ben TS’yi işini layıkıyla yapan ama kapalı kutu olan iOS gibi görüyorum. Bir linux yapısında olmanızı beklemiyorum ama Windows gibi orta yol bir sisteme sahip olmanızı temenni ederim.
  Hepinizi bir birinizden ayırmadan çok seviyordum hala da seviyorum, bir üye olarak kırgınlığım yok. Kredi kartımı nasıl ödeyeceğim diye düşünürken, olan olsun deyip olmayan paramla size yardım etmek için bardak ve anahtarlık aldım. Bu gün olsa yine alırım.
  Ek olarak @can ile yapılan son TBN çok hoşuma gitti 😀
  Dedi kodu olmasın herkesin bilgisi olsun :@leventp @hkellecioglu

 • z4732 @z4732

  o yurt dışından tekrar tekrar dinleyen benim 😀

TS 250 bin takipçiye ulaşmış ve geçmiş sonunda 🙂 ben başladığımda birinci hedef 100 bin takipçi idi, aylarca beklemiştik olmasını. her gündem bahsi geçiyordu.

buarada injustice turnuvası buldum teknoseyirin, youtube önerdi. 2013 den gelen 🙂 ne güzel video imiş, macit falan herkes var. kesin izlemeli 🙂 buarada 2013 den bu yana sadece 4 sene olmuş ama inanılmaz bir kalite farkı var videolarda, ses bile çok çok farklı.. ama kalitesiz de olsa videolar o ekibi çok özledim..

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kız arkadaşıma dedim 2 TS bardağı daha aldım diye, napıyoruz çeyiz mi düzüyoruz TS den didi 😅 Şaka bir yana 6 lı seti tamamladım

BeğenFavori PaylaşYorum yap