Alp paylaştı.

Hikayeler artık teknoseyir.com’da!
Yeni özelliğimiz ile tanışın!
#TeknoSeyir #HaberinizOlsun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Vergiler dahil sadece “45TL” ‘ye bir aylık 50mb internet hizmeti veren Türk Telekom gerçekten göğsümü kabartıyorsun.
“Vergiler dahil 45TL ye 50MB için AY50MB yazıp 5555 ‘e gönderebilirsiniz.”
https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/tarife-ve-paketler/Sayfalar/yurt-disi-50-mb-internet-paketi-faturasiz.aspx

Yurt Dışı 50 MB İnternet Paketi  > Tarife ve Paketler > Web > Türk...

Yurtdışında da rahat rahat internete girmek isteyen faturasız abonelere özel Yurtdışı 50mb İnternet Paketi Türk Telekom'da. Detaylı bilgi için tıkla.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 14

This War of Mine kesinlikle herkesin en az bir kere oynaması gereken bir oyun. Bu kadar basit ve bu kadar etkili bir oyun görmedim ben. 40 milyon dolar harcanıp 5 yılda geliştirilen oyunlara kapak olsun. Bence oyun dediğimiz şey bu olmalı, grafik şu bu tamam ama örneğin yeni bir şeyler katmadığı sürece bu yayın incelemelerinde 90-100 verilen oyunlara bakınca bu oyunlara gerçekten haksızlıklık yapıldığını düşünüyorum. (Haksızlık bu oyuna yeterli önem verilmediğinden değil, o oyunlar gereksiz yere abartılıp şakşaklandığından -- örneğin Resident Evil, Tomb Rider veya en basitinden platform oyunu diye çıkan Super Mario ve Zelda serileri)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @acpcore her bünyede aynı etki etmediğinden olabilir ama beni de çıldırtmıştı tribe sokuyo baya etkiliyo insanı gerçekten o havaya giriyosun

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Depresyona sokuyor bu oyun insani. Ben dayanamiyorum oynamaya.

  • Alp @acpcore

   İşte bu kadar basit bir çizim, 2-3 parça eşya ile bu denli sağlam bir atmosfer ve duygu yoğunluğu barındırıyor. Oyun dediğimiz şeyinde böyle olması gerekiyor diyorum bende. Anlatmak istediğim şey bu. LP nin eski commader64 deki futbol oyunlarından zevk alması veya bazılarımızın unutmadığı o eski oyunlardaki hava, günümüzde çok az oyunda var. Örneğin ilk oyunum olan NeedForSpeed3 ü, daha sonra Age of empires II yi, Prince of Persia yı, Mario yu (en basit haliyle), GTA yı (yenisi eskisi tüm hepsi için geçerli), Far Cry 3’ü unutamam. Tabi ki daha bu oyunlara ilave edilmesi gerekenler vardır ama demek istediğim noktayı anlatabildim sanıyorum.
   Edit; FIFA 98 i oynayan kim unutabilir mesela

 • Alp @acpcore

  Örneğin RESIDENT EVIL ı yapanlar, eğer ki oyunu her oynayışta ayrı bir şekilde olacak, hiçbir zaman çözümü internette yayınlanamayacak şekilde yapsalarmış, her çekmeceyi çektiğinde bulduğun mermiyi veya ilgili eşyayı değiştirselermiş, yani oyuna bir anlamda zorluk katıo, oyunu bitirenler için başarı duygusu verebilselermiş, çok daha güzel duygulu bir oyun olurmuş. Ama tam çözümü internette oyun daha piyasaya çıkar çıkmaz yayınlanan, her adımı ezberlenen bir oyunu kim niye oynamak istesin ki. Sadece ekonomik kaygılar nedeniyle oyunu basitleştiren ve çocuklaştıran, en azından kişinin kendisinden bir zeka vermesini engelleyen oyunlar nasıl bu klasik dediğim oyun havuzunda yer alabilir ki? Oyunu VR yapıyorsun da, duyguyu, zekayı yani insanı insan yapan öğeleri eklemeyi unutmuşsun ey yapım firması!

Bilmeyene Not: AKBANK’ın tüm sistemi 6 saati aşkın süredir devre dışı. Olayla ilgili resmi açıklama mevcut değil. Grev ile doğrudan alakası yok, çünkü grev kararı bugün için ertelendi.
Black Mirror dizisindeki olayların çok yüzeysel olarak yansımasıdır “Akbank” olayı. Tüm sistemler iptal, hepsi devre dışı, bankadan açıklama yok (tahmin ediyorum ki bir koşuşturma ve telefon/toplantı trafiği süre geliyor) Akbank çalışanları sosyal medyadan yasak olmasına rağmen bilgi yayıyorlar ve bu yanlış bilgilerle de karışınca ortaya birçok komplo teorisi ve bilinmeyen olay çıkıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 31
 • Gökhan B. @mutlakdeli

  Sağolsun milli eğitim bakanlığı maaşlarımızı oraya yatırıyor (!) ilk günden beri ısınamadım şu bankaya. Günlük faiz sisteminde iyi denecek bir birikim hesabım vardı. Umarım bi yerden patlak verip beni sağa sola koşturmazlar.

 • 3dfx @3dfx

  Sabah ulustan ta yesilkoy subesine gittik, sistem yok. Bide utanmadan nu subeye gelmenize gerek yok diyorlar, soyleseydiniz gelmezdim benim nerde oturdugumu biliyorsunuz zaten neden illede bu subeye cagiriyorsunuz diyincede molum molum bakiyorlar

  • Alp @acpcore

   Sizin durum ayrı kötüymüş. Aksilik diye bakmak lazım, hayatta neler geliyor başa. Biraz polyanıcılık (yazamadım galiba 😄) yapmak ve daha kötüsü de gelebilirdi başa demek en iyisi. Yani sonuçta 365 günden 1 gün sistem arızalandı o da size denk gelmiş

 • Gizem Aksut @gizemaksut

  Uzak durulması gereken bankalardan biri. Yani bu durum neyin nesi? Müşteriyi, vatandaşı ne kadar çok telaşa düşürüyorlar. Orada parası olan insanlar endişelenmiştir. Sevmediğim bir diğer banka da Garanti. En kısa zamanda çözerler umarım.

  • Alp @acpcore

   Sevmesek de bağımlı olduğumuz şeylerden biri de bankalar sanırım, daha banka aşkıyla yanıp tutuşan bir insanla tanışmadım. Tabi onlarsız da olmaz. Ancak bir iki banka ile devam etmek en iyisi diye düşünüyorum, 10 bankada ayrı hesabım olacağıma, 2 maksimum 3 banka takip etmek ve sadece 1 kredi kartın olması en ideali bana kalırsa. Tabi güvenliği nasıl sağlanır bilmem de, tüm varını yoğunu gidip bankaya yatırmak da bana kalırsa doğru değil. Bu konuda yastık altı parası fiye tabir edilen bir miktar parayı saklamak (veya altın vb değerli maden) en iyi çözüm olacaktır.
   Bugün varlar, yarın yoklar. Sonuçta gidip kendi isteğinizle parayı bankaya yatırıyorsunuz ve tüm birikiminize karşılık bir kağıt parçası alıyorsunuz sadece. Bugün banka yandı bitti kül oldu, paran yok, başka kapıya dese, kemal sunal gibi camına ekmek banmak kalır geriye sadece.. (Yıllar boyunca devletten parayı tahsil etmeye çalışmak ayrı bir dert, zaten devlet güçlü olsa banka batmaz orası da ayrı) @orcun @mutlakdeli @ronniejamesdio

  • Orcun @orcun

   @acpcore Tabi ki öyle bankaya mecburuz. Çalışan birisiyim işyerim garanti ile anlaşmalıdır. E şimdi maaşı alınca bana extra kart aidatı alınmıyor. Veya kredilerde faizler biraz düşük vs. bana kalsa hiç kullanmayacağım ama lazım oluyor.
   İşbankası ve de enpara kartım var. İşbankasında da kredi kartım var. Onuda işte hem bonus hem maxipuan dalgasına yani malum gittigidiyor n11 gibi yerler güzel puan veriyor vs. öyle çok işime yarıyorlar. Sonra o puan ile yakıt alıyorum yada alışveriş yapıyorum falan fistan. Maaş günü de ödüyorum vs. vs. her ay böyle takılıyorum. Kredi kartı da o yüzden kullanıyorum çünkü öyle kenarı köşeye para atacak altın alacak kadar para atamıyorum. Ev geçindirmek çok zor birşey hele de kiradaysanız e maaşta benim 3 bin 5 bin 10 bin lira değil ki 2250 o kadar. Bende sevmiyorum borçlu kalmayı vs. ama yapacak birşey yok.

  • Alp @acpcore

   @orcun maaş garanti? Enpara + işbankası? İşbankasından maximum kart? Ee sen beni anlattın ya kardeşim 😄 Benim de genel olarak sistem bu. Zaten 30 yaş altı bizlerin sistem genelde böyle olduğunu varsayıyorum.

  • Orcun @orcun

   @acpcore Enpara sadece eft havale falan malum ücret yok ya 😀 Garanti çünkü kazık, iş bankası desen onun da sadece kredi kartı işte gerçi hesapta varda onun kartı yok. 😀

  • Gizem Aksut @gizemaksut

   @acpcore Yok hayır, o iş sandığınız kadar kolay değil. Bankalarda tutulan her bir mevduat hesabı için belli bir miktara kadar (100 bin sanırım) devlet güvence veriyor. Özellikle 2001 krizinden sonra bankacılık sisteminde ve kanununda önemli değişiklikler yapıldı. Yani banka battı ya da yandı vs bu durumlarda tamamen açıkta değilsiniz, devlet ne güne duruyor? 100 bin TL’ye kadar diye hatırlıyorum, devlet size sigorta misali geri ödemeyi yapıyor. Zaten bankanın yanması, bütün varlıklarını kaybetmesi falan uçuk bir örnek olmuş, böyle bir durumda hem vatandaş, hem banka, hem çalışanlar hem de devlet mağdur olacağı için bu konuda alınmış önlemler var. TMSF bunun için var: bakın burada açıklanmış: http://www.tmsf.org.tr/sss.tr
   Doğru hatırlıyorum, 100 Bİn TL’ye kadar.
   Ayrıca devlet güçlü olsa banka batmaz görüşü de yanlış. Sistematik risklerin dışında kalan riskler nedeniyle devletten bağımsız olarak yaşanan sorunlar nedeniyle bir banka batabilir, zarara uğrayabilir. Mesela kötü yönetim, yanlış uygulamalar vs. yani bankanın kendi kendini mahvederek batması mümkün. (ki Türkiye sınırları içinde bir banka batma noktasına gelirse TMSF el koyuyor yani yine en kötü durumda bile devlet işe müdahale edip en azından mevduatı olan vatandaşını koruyor) 2001 krizi öncesi için düşüncenizde haklı olursunuz ama sonrası için geçerli değil. Gerçekten ciddi iyileştirmeler yapıldı. Banka bugün var yarın yok denilebilecek kadar kolay bir mesele değil bu, siz kişisel olarak güvenmeyebilirsiniz belki ama banka batsa param uçar mı kaçar mı diye birşey söz konusu değil. Paypal örneği var karşımızda, devlet paypal’a sunucularını vs ülkemiz sınırlarına taşı, ülkeme getir, dedi. Ama Paypal ile bu konuda anlaşamadılar, sunucuları vs. taşımak çok maliyetliydi muhtemelen sonuç olarak anlaşamadılar ve faaliyetleri kesildi Paypal’ın. Bu olaydan kötü etkilenen kullanıcılar çok kızdı devlete haklı olarak ama durum böyle.

  • Gizem Aksut @gizemaksut

   @orcun @acpcore bendeki sistem de sizinkilerle benzer 🙂 önce üniversiteye başlayınca iş bankasından öğrenci kredi kartı almıştım, 20 TL aidat alıp dururlardı. sonra onu iptal edip ziraat’ten aidatsız kredi kartı aldım. sonra enpara olayıyla tanıştım, daha sonra da cepteteb. masrafsız bankacılık olayını çok seviyorum, sıkça para transferi yaptığım için ücretsiz olması güzel. e hesap işletim ücreti yok, kart aidatı vs yok. cepteteb’ten bir de kredi kartı aldık aidatsız… şu an 2 kredi kartı, 2 tane de aktif kullandığım mevduat hesabım var. bakmayın 2 kredi kartı olduğuna, limitleri çok düşük ve pek borç yapmam, internet alışverişleri için kullanıyorum.

  • Orcun @orcun

   @gizemaksut Benim garantinin limiti 10 bin liraya düşürdüm. Öbürü de 5 binde, e birde baya içerdeyim asgarileri bir çıkıyor hop bir aylık maaş gidiyor. 🙁 Kredi kartı işi bela, baya zengin adam olmak lazım.

  • Alp @acpcore

   @gizemaksut Banka sistemi bu zaten 😀 İlk kuruluş amacını biliyor musunuz bankaların veya nasıl faiz verebildiklerini? Uzun uzun anlatmayacağım ama şu örneği verince herkes anlayacaktır, herkesin evinde tuvalet mevcut ve bununla alakalı kanalizasyon sistemi, herkes sifonu çekerse ne olur? (Aynı anda!) Sistem kibar tabirle “çöker”.
   Bu söylediklerinizin hepsi kriz olmadan, her şey yolunda iken geçerli. Özellikle savaş, büyük afet, büyük ekonomik kriz gibi durumlarda ne yazık ki Türkiye’deki bankalar bu durumları yönetebilmek adına yeterli güce sahip değiller. Yetkili ilk ağızdan bildiğim için bu kadar rahat konuşabiliyorum. TMSF ve bu gibi kurumlar “düzen” sağlayabilmek içindir.
   Tabi ki söylediğiniz iyileştirmeler yadsınamaz, özellikle bundan 30 sene öncesine göre çok daha farklı bir konumdayız ancak unutulmamalıdır ki konuştuğumuz şey para ve insan 🙂 Her şey mümkün olabilir bu hayatta. Gönül isterdi ki İsviçre gibi çok güçlü bankacılık sistemlerimiz olsun ama ne yazık ki bu mümkün değil. Mevduat fonları vb. problem değil asıl mesele yukarıda saydığım olaylarda yeteri kadar likitidenin bankalarda bulunmaması.
   Ayrıca 100Bin TL ne yazık ki oldukça düşük bir para. 100BinTL’ye garanti vermesi devletin hiç bir şeyi çözümlemiyor ki yine diyorum yazmak istediğim olay yukarıda saydığım durumlarda devletin gücünün gerektiği durumlar için geçerli.
   **Son ek bilgi, halka arz edilmiş kurumlar söylediğiniz şekilde batamaz. Gittik bittik yandı gülüm keten helva 🙂 banka ve dengi kuruluşlar için geçerli değil. Böyle bir iflas durumunda veya öncesinde tedbiren el konulur, zaten o duruma gelmeden de onlarca incelemeden geçiyorlar. Tabi burada anlatılamayacak kadar uzun meseleler bunlar, üzerine kitaplar yazılmış durumda.
   Son örnek olarak; Yunanistan krizi verilebilir. Hatırlatsanız bankadan günlük para çekme limiti aşırı düşürülmüş, hatta çoğu insan bankalardan paralarını çekememişti.
   Paypal olayı çok ayrı bir mesele. Paypal’in yasaklanmasında çok ciddi Türkiye’deki bankaların etkisi mevcut.

  • Gizem Aksut @gizemaksut

   @acpcore Hiç ekonomi bilgisine sahip değilsin… Ama öğrenirsin sonra, öğrenmek iyidir.

   Sen koymazsın olur biter kardeşim, biraz sakin ol yahu? 😀 Anlatacak çok fazla şey var sana ama sonu gelmez, sen banka dışında her yerde tut madem güvenmiyorsun, senin iç rahatlığın daha önemli yani. Sen eğer gerçekten bahsettiğin savaş, ekonomik kriz gibi şeylerin BİRDEN BİRE geldiğini sanıyorsan, bunların ayak seslerini duyamayacak kadar sağır ve buna göre pozisyon alamayacak kadar plansızsan zaten sana söylenecek söz yok. Yaşadığın ülkeden haberin yoksa zaten bir sabah uyanırsın banka batmış ya da kriz olmuş kimse para çekemiyor, vah vah tüh tüh. Şunu aklında tut: Türkiye’yi geç, dünyanın en iyi bankacılık sistemi bile olsa söz konusu para olunca, akıllı insan parasını banka sisteminin çökmesi yüzünden kaybetmez. Evet, haklısın hayatta her şey olabilir ama bu hayatta birden bire olan şeyler çok azdır aslında, iyi düşünürsen daha iyi anlarsın söylediğim şeyi.

  • Alp @acpcore

   @gizemaksut gayet sakinim 😀 Yunanistan ile ilgili bir örnek verdim, okuyabildiniz mi acaba?
   http://www.hurriyet.com.tr/yunanistan-da-bankalar-kapali-atm-lerde-para-sinirli-kredi-karti-gecmiyor-29418116
   Burada kimseyi yargılamıyor, kimseye karşı birşey söylemiyoruz, neden agresifleştiniz ki? Fikrim ve fikirden ziyade bilgim var ve paylaşıyorum, nerede hata yapıyoruz?
   Ekonomi bilgisi ile alakası olmayan bir konu da bu, onu geçtim finansal yönetim ile ilgili yüksek yapıyorum İtü’de 🙂

  • Gizem Aksut @gizemaksut

   @acpcore Nerede hata yapıyorsunuz biliyor musunuz? Yazdıklarımı anlamıyorsunuz, muhtemelen bu yüzden anlaşamıyoruz. Ben size başından beri devletin mevduat güvencesinden ve sistematik olmayan risklerden bahsediyorum ama siz benim önüme kriz gibi, savaş gibi sistematik riskleri sürüyorsunuz. Siz öyle bir yazmışsınız ki sanki bankacılık sistemi pamuk ipliğine bağlı, o anlam çıkıyor. Kriz olayı başka ama ekonomik krizler zaten “ben geliyorum” diye bas bas bağırır, bu sesi duymayan insanların mağdur olma ihtimali yüksek. Yorumlarınızın itü’de finansal yönetim yüksek lisansı yapan biri tarafından yazılması beni daha çok şaşırttı gerçi internet ortamında sallayan da çok. Yastıkaltında sakladığınız parayı yangın, deprem, sel, hırsızlık gibi şeyler sonucunda kaybetme ihtimaliniz banka yüzünden kaybetme ihtimalinizden daha yüksek ama onu da ben mi söyleyeceğim arkadaş…
   Neyse, beni anlayabileceğinizi sanmıyorum. 🙂

  • Alp @acpcore

   @gizemaksut Tekrar okursanız belki söylemek istediklerimi ben yanlış ifade etmişimdir, çünkü konu o kadar farklıydı ki veya siz o kadar farklı anladınız ki ben C’yi anlatırken siz A’dan bahsediyorsunuz. Ben size haksızsınız veya değilsiniz de demedim, konuyu bir anda kişiselleştirip ekonomi bilgisine sahip değilsin diye bana hitap ettiniz 😀 Konunun zaten bununla da bir alakası yok. Ben size bankaların pamuk ipliğine bağlı olduğunu da belirtmedim. Bunun benim ne okuduğum veya sizin ne okuduğunuzla da alakası yok. Size zaten “ekonomi” okumanın banka ve bankacılık sektörüyle doğrudan bir alakası da olmadığını anlatmaya çalışıyorum bölümümü söylerken, yoksa kime ne benim ne okuduğum. Eğer kanıt paylaşırsam saygı duyacak, aksi halde sözlerime saygı duymuyorsanız zaten konuşmanın gereği de yok.
   Yukarıda tepe konuya bakarsanız, AKBANK’ın dışarıdan veya içeriden kaynaklı bir şekilde sistem hatası yaşaması ve müşterilerini 1 günlük dahi olsa da mağdur etmesiydi. Bu durum gerçek mi? Gerçek. Yaşadık mı? Yaşadık. Bu gibi durumlar uzun süreli olmayacağı gibi, “olağan-dışı” hallerde teknolojininde nimetleri sayesinde nakit paraya ulaşmak zorlaşacak, hatta bir çok durumda imkansızlaşacak. Bunu söylemek istiyorum. Doğal Afet, piyasaların iflas etmesine neden olacak bir ekonomik kriz ve diğer bu durumların hepsine “acil durum” dersek, bu gibi durumlarda insanlar kredi kartı vb. kullanamayacağından dolayı nakit paraya ihtiyaç duyarlar. Bu durumun karşılığı olarak bankaların hepsi önlem almak durumunda, ancak bu duruma karşı Türkiye’de ve çoğu ülkede yeterince önlem alınmadığını söyledim. Ve evet İsviçre’de en detaylı biçimde bu ve olası tüm riskler için önlem almış bir ülke. Zaten bir çok nedenle bankacılık ülkesi olmasının temel sebeplerinden biri de bu.
   Buna ithafende mutlaka bir kişinin bankalara yatırdığı para haricinde, yastık altı diye tabir edilen bir miktar parasını kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde tutmasını söyledim.
   Söylediklerimi tekrar ve açık bir biçimde yazdım. Umarım yazdıklarımla ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Ayrıca küçümseyici ifadelerinizi ve sallıyorsun yok vs sözlerinizi ise üstüme alınmıyorum, eğer o sözlerde samimi iseniz benim mesajlarıma cevap yazmazsanız sevinirim, zira size karşı herhangi bir söylemim ve sözüm dahi olmasa da, sözlerinizi saygısızlık olarak alıyorum.

  • Alp @acpcore

   @gizemaksut Ayrıca bahsettiğiniz finansal risk yönetimi bankalar için risklerin belirlendiği teorik bir konu ancak konumuz bireyin bu risk ögesinden kaçınmak için nasıl davranacağı, bankanın nasıl ve ne şekilde önlem alacağı değil. Yani bazen LP’ye çok hak veriyorum ancak Samsung’un Note 7’de batarya patlamasında yaptığı yanlış yorum gibi, yüzlerce bu ürünü geliştiren mühendis bilmiyormuydu da diyor ya, bir bakıma haklı, bir bakıma haksız ama bu olayı öneri olarak alırsak; alın bakın en yakın tarihli örnek veriyorum 2015’de Yunanistan’da onlarca gün bankalar kapalı kaldı. Onlar bilmiyor muydu krizin geleceğini? O kadar çalışan finans uzmanı ve ekonomist ön göremedi mi? Demek oluyormuş değil mi 🙂 Bu sadece küçük bir örnekti, bunun gibi onlarca örnek vardır. Nitekim 2001’de bizlerde yaşadık değil mi (yaşamışız yani, o zamanlar küçük olduğumu düşünürsek bankada param yoktu, sonradan kitaplardan öğreniyoruz) Ama tabi ki bu riskler var diye, bankacılık sektörünü tümüyle reddetmek diye bir olay olamaz. Ortaçağ’dan beri, hatta ticaretin var oluşundan beri bir şekilde ortaya çıkan bir sektör.

  • Gizem Aksut @gizemaksut

   @acpcore Tamam bakın şimdi oldu, yani benim İLK yaptığım yoruma karşılık olarak anlatmak istediklerinizi o kadar karışık yazmak yerine buradaki gibi daha net ve mantıklı, biraz daha öz yazsaydınız (buradaki kadar detaylı olmasını kastetmiyorum, uzun ve derin bir konuyu en kısa ve öz haliyle yazı diline dökmekten bahsediyorum) anlaşamadığımız birşey olmayacaktı. Sizin direkt söylediğiniz banka yansa ne olacak, karşılığında sadece kağıt parçası alıyoruz, yorumunuza ithafen ben de devletin mevduat güvencesi verdiğini söyledim, siz konuyu bankaların kriz gibi kötünün kötüsü durumlarda vatandaşı nasıl mağdur ettiğini söylediniz ve bunu itü’de yüksek yapan birinin ağzıyla değil biraz daha böyle, nasıl desem, vatandaş ağzıyla söylediniz. Halbuki sizin sokaktaki vatandaş ağzından farklı bir anlatım kullanmanız gerekirdi, o yüzden dedim ekonomi bilgisine sahip değilsin diye. Çünkü bankacılık, finansal kurumlar, işlemler vs hepsi ekonomik döngünün bir parçası, ekonomi olmasaydı bunlar da olmazdı. Konunun ekonomiyle alakası olmadığını söylemeniz ironik, temelinde ekonomi bilgisi olmayan insan finansal yönetim alanında yüksek lisans yapamaz, bu konuları da anlayamaz. Anlıyorum, ben halimden memnunum diyen insanın da elinde patlar bu durum günün birinde. Konunun ekonomi bilimiyle ilgisi yok demeniz tamamen bana zıt gitmek istediğiniz için çünkü yüzde 0,5 bile olsa ilgisi var. Yunanistan konusuna dönecek olursak, zaten bankalar kapandıktan sonra krizin farkına varılsa ne olur varılmasa ne olur… Bankaların kapanacağını ön görmek demek sadece insanların bireysel olarak paralarını kurtarmak için harekete geçmesi anlamına gelir, bankaların kapatılmayacağı anlamına gelmez. Bu durumda parasını kurtaran kurtarmıştır, tabi büyük bir çoğunluk da bilemediği için mağdur olmuştur. Ya da son anda “kriz geliyor, paramı kurtarayım” diye düşünen birçok insan atm’lere falan hücum edince o da kriz yaratır zaten. Yunan hükümeti bilmiyor muydu krizin geleceğini? Kim bilir ne kadar zaman öncesinden biliyordu ama hükümet söyler mi hiç kriz gelecek diye… Genelde kendilerini düşündükleri için kendilerini kurtarmaya yönelik takılır hükümetler. Bal gibi de ön görülüyor aslında, ön görülmüyor sanmayın ama ciddiye alınmıyor, başka çıkar savaşları falan devreye giriyor çünkü mesele “para”, “koltuk” falan bu gibi şeyler. Kriz ön görülemedi muhabbeti hiç inandırıcı değil, bunun algı meselesiyle de ilgisi var. Bakın buraya yazıyorum, 15 yıldır bu devlette aynı adamlar iktidarlar ya hani… Erdoğan hayattayken ve iktidardayken bu ülkede bir ekonomik kriz yaşanırsa (ciddi kriz ama, dönemsel ekonomik sorunlar falan değil) asla o adamlar bu krizi (küresel bir kriz değil ama sadece Türkiye’nin sorunları nedeniyle çıkan bir kriz olursa) kabul etmeyecektir. Asla hükümet tarafından kabul edilmiş/ilan edilmiş bir ekonomik kriz göremeyeceksiniz. TC tarihinin en kötü ekonomik krizi de olsa, bankacılık krizi de olsa asla bunu kendi ağızlarıyla söylemeyeceklerdir emin olun. (2009 krizi için dedikleri “kriz teğet geçti” lafını hariç tutuyorum, bu kriz bütün dünyayı etkileyen bir krizdi) Bunu neden söylüyorum? Ön görülemedi muhabbetinin yalan olduğunu daha iyi anlatmak için. Ön görülemedi, birden oldu, Allah Allah biz de anlamadık diye birşey yok. Ön görülür ama hükümetler kabul etmez, benim yoğurdum ekşi demek istemediği için. 2008 krizinde de öyle oldu, “ön görülemeyen kriz” dediler, külliyen yalan. Çok uzattım, neyse, banka da riskleri görüp önlem almıyor olabilir, vatandaş bankaya güvenmiyor olabilir, insanın evinde ya da güvendiği bir yerde kolayca ulaşabileceği bir mevduatı olmalı ama paranın varlığı da dert, yokluğu da. 😀 Ona da insanlar varlıklarının miktarına göre karar verebilirler, eşek yüküyle parayı bankada ya da yastıkaltında tutmak yerine gayrimenkul vs alınabilir ki zaten çoğu insan bunu yapıyor. Ama o zaman da savaş çıksa evin bombalansa gitti ya da deprem olsa yıkılır. Bu durumda dünya malı gerçekten dünyada kalır diyerek ben noktayı koyuyorum, iyi akşamlar.

Alp paylaştı.

Sene 2013 Allah kimselere göstermesin bir ameliyat geçirmiştim. Ve ameliyat sonrası 2 gün hastanede ve onu takip eden 1,5 ay evde yatar vaziyette kalmam gerekti. Daha zorlu olanlara hatta belki şu anda bu durumda olanlara Allah şifa versin. Gerçekten zor bir durum. O günleri bir nebze olsun daha katlanır kılan şeylerden en başta geleni Teknoseyir idi. Hala şükrederim ve o zor zamanlarda beni biraz olsun oyalayan, hayatı o anda daha yaşanır kılan editörlerimize buradan geç de olsa teşekkür ederim.

Ülkenin kaosundan ve kendi sorunlarımızdan kendimizi soyutladığımız ve bir süreliğine bile olsa kendimizi, beynimizi bu ortak hobi alanımızla oyaladığımız şu güzel, seviyeli platform Teknoseyir’i siyaset veya benzeri paylaşımlarla yormayalım. Zaten hepi topu 3 tane editörümüz var. Onları küstürmeyelim. Kendimizce kızdığımız veya eleştirdiğimiz durumları seviyeli bir şekilde dile getirildiğinde her zaman bir cevap verildiğini gördüm.

Her sitede olduğu gibi gün be gün siteye dadanan troller saçma kişiler olabiliyor. Bu durumlarda yapılacak en güzel şey ilk önce durumu şikayet edip daha sonra görmemek adına engellemek. Bazen geri dönüş geç olabiliyor ama er ya da geç yapılması gereken neyse yapılıyor. Şu ana kadar aksini hiç görmedim. Trole laf anlatmaya çalışmak en amaçsız ve en gereksiz şeylerden biri. Çünkü işe yaramayacak ve daha çok sinirlendiğinizle kalacaksınız.

Eğer bir şekilde burada vakit geçiriyorsak, Teknoseyir’e üye olduysak, her ne kadar vizyonumuz, dünya görüşümüz farklı olsa da ortak bir hobi ve alanda buluşmuşuz demektir. Platforumumuza, editörlerimize sahip çıkalım. Zaten hepi topu kaç kişiyiz. Kız arkadaşınızla, annenizle, babanızla, veya kaç arkadaşınızla AMD, Intel, Nvidia, Elon Musk vs. muhabbeti yapabiliyoruz ki? O yüzden trollere kulak asmayalım. Müdavimleri kaçırmayalım. Şurada mutlu mesut muhabbetimizi yapıp evlerimize dağılalım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10
 • Gizem Aksut @gizemaksut

  Geçmiş olsun öncelikle. Ya bu garip insanlar her yerden çıkıyorlar. Az önce bir konu açtım konu dışı etiketi ile birlikte… Benzer durumu yaşayan var mı diye sordum. sırf trollük olsun, ilgi çeksinler diye gelip “ne acelen var ki” falan gibi saçma sapan yorumlar yazdılar. sildim direkt yorumlarını, üç beş tane insanla durumun altında sohbet ediyorum, fikir alış verişi yapıyorum oradan gelip saçma sapan yazıyor… insanın olduğu her yerde var bunlardan. ben de uzun zamandır takip ediyorum TS’i, iyi ki tesadüfen denk gelmişim ve izlemişim. O zamanın tadı benim için çok daha başka olsa da (TS ya da editörlerle değil benimle alakalı bir durum) halen çok keyif alıyorum bu adamların sohbetini dinlemekten, onları izlemekten. Hakikaten güzel adamlar onlar benim için, Levent abi, Murat abi, Hamdi abi, hepsi birbirinden dolu, sohbetine doyum olmayan insanlar. Özellikle Hamdi abi bana her zaman şeyi hatırlatıyor, hani ailede falan biri olur ya, enişte mesela 😀 O enişte aileye girer girmez çok sevilir, ailedeki herkesle konuşacak konusu mutlaka vardır, doludur, çok şey bilir, her konuda yardımcı olur falan 😀 Öyle yani, sıcakkanlı insanlar. Enişte benzetmesi yapmamın sebebi, Hamdi abi TS video ekibine sonradan dahil olduğu için. Çünkü insanın amcası, dayısı aileye sonradan dahil olmaz, aileye sonradan giren kişi örneğin enişte olabilir. Bazılarına komik gelecek ama ne kadar “bizden” olduklarını vurgulamaya çalışıyorum. 😀

 • SEFA YALÇIN @sefayalcin1903

  “Kız arkadaşınızla, annenizle, babanızla, veya kaç arkadaşınızla AMD, Intel, Nvidia, Elon Musk vs. muhabbeti yapabiliyoruz ki?” Buna imzamı atarım. Şöyle bir arkadaşım olmadı 🙁

Sitede takip etmek istedilerimi ettim, paylaşımlarını takdir ettiklerimi.
Bazı kendime göre “gereksiz bulduklarımı” engelledim, akışım o kadar tatlı oldu ki. CS Go’culardan, yobazlardan, siyaset yapanlardan, boş paylaşımlardan temizlendi akış.
Biraz zaman harcamak gerekiyormuş böyle bir şey için 🙂 Tavsiye olunur.
Not: Tabi ki takip edilecek, değerli bir çok kişi daha vardır bu sitede, onları da yavaş yavaş gördükçe ağıma katmam gerekecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10

Firma Linki; https://www.facebook.com/uagturkiye
Alışveriş Linki; http://www.n11.com/magaza/uagturkiye
Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde IPHONE 7 Plus aldım. Bununla ilgili güzel bir kılıf arayışımda vardı, daha önceden Ipad Air’ımın ekranı düşürüp kırınca (Logi kılıf içinde) ona da yeni kılıf ararken UAG markasıyla tanışmıştım. Yurtdışından getirdim aldım kullandım müthiş kılıf. Metaryelinden tutunda, iç kadife gibi dokuması ve iyi koruması tam birinci sınıf hissiyat sağlıyor. Bu nedenlerle Iphone 7 içinde UAG kılıf düşünüyordum, ancak yurtdışından getirmekte gözümde büyüyordu. Bu kılıfın Türkiye’de temsilcisi varmış. Hemen facebook’dan onlarla iletişime geçtim, ellerinde olmadığını 2 hafta içinde geleceğini söylediler, yaklaşımları mükemmeldi. (Gece 2’de yazdım, yine de cevap verdiler 🙂 ) Neyse sözün özü ürün geldi, gönderim için iletişime geçtiler, ödemeyi bir kaç gün geç yaptım, hiç problem etmediler, gönderince aradılar, ertesi günü ulaştı mı diye aradılar, basit bir kılıfı güzel bir baloncuklu UAG zarf içinde, ACİL kodlu kargo ile göndermişler. Türkiye’de bir benzerini göremeyeceğiniz muhteşem bir müşteri anlayışı var. Böyle olduğunu bilseydim, bugüne kadar tüm ürünleri bu firmadan alırdım. En güzelini de sona bıraktım, fiyatları YURTDIŞI fiyatları ile neredeyse aynı ! Ee daha ne olsun 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 16

The Verge Anasayfa Manşet Haber.
Yorumsuz… (Sonra Avrupa bizi niye sevmiyor)
Haber İçeriği; http://www.theverge.com/2017/3/15/14932490/twitter-hack-turkey-nazi-holland-germany-erdogan
Bunu başarı olarak gören ileri”zeka”lılarla aynı havayı solumak bile zul geliyor
Hacklenme sebebi #HaftalıkGündemeMalzeme olabilir. Twitter Counter’dan Kasım 2016’da 2 milyon kişinin hesap bilgileri çalınmış olabilir diyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 13