Japonya çok değişik bir yer. Her şey var ama her şey. Hayatınızda şansınız olursa muhakkak uğramalısınız arkadaşlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 24
 • Bella Ciao @bestami

  Toyata Honda Suzuki Japon kızları öyle kuziki

  • Alp @acpcore

   Pek uğranılacak bir yer değil, 10-15 günlüğüne gelşnmesi lazım 🙂 yanlış ifade etmişim kendimi. durup dururken hadi ben japonyaya gidiyorum denmesi biraz zor, neden olması lazım o anlamda söyledim, benim allahtan iş nedeni oldu da görmüş oldum buraları

  • bosu @bosu

   @acpcore şunuda not düşmekte fayda var, uçak bilet fiyatları yüksek.

  • Alp @acpcore

   @bosu kime göre neye göre açıkcası. Ben buraya gelirken 6.5k ya direk uçuş thy aldım gidiş dönüş. Yaklaşık 1 ay önceydi ve indirim de takip etmemiştim. Bu kadar dolar yüksekken hem de. Tabi ki sürekli gidip gelinmez ama, ondan bir hafta önce antalyadan uçak ile döndüm 500tl ye, onu düşününce fiyat anormal değil.
   Tabi şirket üzerinden alındığı için bana öyle geliyor da olabilir.

 • Yiğit @yigit1

  Eğer imkanın varsa Japonya deneyiminden bahseder misin? Çünkü gerçekten merak ediyorum. Yurtdışında yaşamak durumunda kalırsam, kesinlikle yaşamak istediğim yerlerden biri olur.

  • bosu @bosu

   Arkadaşın yazacaklarına bir kaç şey eklemek istiyorum, orada yaşarsan; Erişteyle aran iyi olmalı, pek çok yemeği erişte içerir, ekmek yerine pirinç yemek zorunda kalabilirsin. Yabancılar ile pek konuşmazlar ve tahmin ettiğinin aksine ülke halkının çoğunluğu yabancı dil bilmez.

   Bir kedi kafeye düzenli olarak gidersen, 5 vakte kadar kesin kendine bir sevgili yaparsın ve en önemlisi parmağı kesik bir japon görürsen oradan hemen koşarak uzaklaş 😛

  • Alp @acpcore

   @bosu çok iyi 🙂 *parmağı kesik yakuza
   *cat cafeler genelde tinder ve diğer buluşma yeri
   *korelilere göre özellikle çok sıcaklar ancak yabancılara karşı değilde yetiştirilme tarzıyla alakalı olarak çok utangaç bir yapıları var. Ciddi anlamda utangaçlar, yaşamın her aşamasında böyle.
   *düzenli olarak maaşını aldığın banka hesabını farklı şehirlere taşıman lazım, yoksa cezası var. Japon kültüründe iş konusunda her türlü pozisyonda çalışman lazım firmada ve farklı ofislerinde. Tokyo da evim vsr orada çalışayım yok. O yüzden genellikle erkeklerin tek yaşaması olağan farklı şehirlerde. Red light gibi yerlerde genellikle çekingen takım elbiseli orta yaşlı japon erkeklerinin takılmasının sebebi bu.
   *ciddi bir yaş problemi var. Ülkeye yabancı alımı yapacaklar zamanında almanyanın yaptığı gibi.
   *işsizlik yok, orta düzey gelir düzeyi hem yüksek hem de çok fazla (%70) orta düzey gelire sahip, bu yüzden eşitlik var, hırsızlık kapkaç olayları o yüzden az. (Turistik yerlerde var tabi, halk içinde yok denecek kadar az)
   *din konısuna bakışları çok acayip ama bu konuya yaklaşımımı gizli tutacağım.
   *yabancı dili bilselerde konuşamıyorlar ama genelde iyi üniversite mezunları ve iyi okulda okuyanlara ingilizce öğretiliyor, yerel halk konuşma konusunsa zorlıl çekse de profesyonel anlamda iş yaptığınız bir japon çok iyi derexe ingilizce bilecektir.
   *en üst gelir düzeyi grupla en alt seviye (üniveesite yeni mezun) gelir düzeyi arasında 10 katından az fark var. Bu yüzden gelir dağılımo adaletsiz değil.
   *en düşük maaş 1800dolar ortalama bir firmada. (Yeni mezun)
   *fake yok/imitasyon yok, bu konuda çok hassaslar.
   *en büyük sıkıntıları pachinko denilen illet (kumar)
   *herşeyleri çok renkli
   *komik adamlar 🙂
   *en sıradan mağazanın ıkasına çıkıp gezerken 5 liralık saatlerin yanında 1.5milyon yenlik rolex durabiliyor.
   *sadelik, alçakgönüllü olmak, abartı olmaması, herşeyi kuralına uygun yapma isteği gibi bir insanda olabilecek en iyi özelliklere sahipler.
   *en basit hedyelik eşya dükkanına gittiniz ve arkadaşınıza bir kupa hediye aldınız çok az bir paraya, hediyelik paket istiyorsınuz örneğin, sadece size zaman ayırıp en ayrıntılı biçimde özenli şekilde paketliyorlar, sırada müşteri olursa onlarda saygılı şekilde bekliyor. Acele etmek diye bir şey yok.
   *ben gerçekten japonları çok sevdim. Mutlaka içlerinde kötü, art niyetli vs vardır, bir çok olumsuz özellikleri se ama yine de yıllardır babamdan dinlediğim japonları kendi ülkelerinde ziyaret edip zaman geçirdikten sonra babamın da neden bu kadar sevdiğini anlamış oldum.
   *2020 de olimpiyatlar var 🙂

  • Alp @acpcore

   @yigit1 böyle bir düşüncen varsa, imigration kabul ediyorlar. Dile yatkın olmalı ve en aZından basit kelimelerle dillerii öğrenmelisin. Kesinlikle avrupa ülkesinden daha kolay alışacaksın. Ama bu senin nasıl biri olduğuna göre değişir. Yola tüküren veya kimse görmediğinde kuralları çiğneyen biriysen buraya gelme mesela. Kurallar konusunda türkler kadar esnetmeyi seven bir ırk var mı bilmiyorum ama kesinlikle japonlar değil eminim. Pazarlık yapmazlar, neyse o. Kural var ise uygularlar. Başka bir ülkede yaşamak zor olsa da, sanırım şuana kadar gördüğüm 15 i aşkın ülke içinde en rahat yaşayabileceğim yer burası.
   *havası istanbul a çok benzer

  • Yiğit @yigit1

   @bosu Parmağı kesik birisini görünce neden uzaklaşmalıyım? 😅
   Edit: Cevap alttaki postta gelmiş, anladım şimdi 😂

Arkadaşlar, Japonya dayım, switch almayı düşünüyorum ama kırılabilir olması benim için önemli, hala daha kurılabiliyor mu?
Oyunlarına 300tl ve üstü para veremem, online oynamak veya internete bağlamak gibi bir düşüncem bile yok cihazı.
Zarar vermeden kırılabilir mi onu merak ediyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap

BMW den mesaj geldi, Samandıra Borusan ı kapamışlar, Avcılar ve İstinyeyi öneriyor.
1 sene önce de hem metro inşaatı hem de ekonomik nedenlerden dolayı Ataşehir i kapamışlardı 🤷🏻‍♂️ Anadolu yakasında Borusan kalmadı, düşünün artık durumlar neler.
Geçtiğimiz hafta da iş nedeniyle İskenderun a gittim, Türkiye ağır sanayinin şehri biliyorsunuz, 850 kişilik 4000 kişilik firmalar duruyordu, hepsi üretime ara vermiş. Sipariş yok diye.. napıcaz böyle

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 14

allah aşkına bana biri xiaomi usb c to ethernet hub ını nasıl tanıtcağımı söyleyebilir mi windows xps 13 alete.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Huawei Xiaomi falan günlük telefon mu çıkarıyorlar, midem bulanıyor artık birbirinin kopyası yeni saçma modeller görmekten. Gerçekten satıyorlar mı bunların hepsini ya. Bir markanın 85 tane modeli olmaz ki. Yani bir bana mı doğru geliyor senelerdir Apple ın tarzı? Bu ürünlerin hangisine destek veriyorlar doğru düzgün 1 sene sonra

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • Orcun @orcun

  Genelde kendi arayüz güncellemerini veriyorlar, ama android güncellemeleri çoğunda yok, çok böyle bilinen popüler model olması lazım. Bazen de güvenlik güncellemesi aksayabiliyor o kadar. Adamların niyeti her fiyat bandına uygun bir ürün koyabilmek aslında o yüzden yani boyna telefon modeli çıkartıp duruyorlar.

 • scorptr @scorptr

  mi4 e hala güvenlik güncellemeleri geliyor mi5 e android güncellemesi geldi

 • kiwi @kiwi

  güncelleme ve destek verdikten sonra kaç model çıkarmışlar kimin umranda. 7 milyarlık dünyayız. yüzlerce farklı ülke, binlerce farklı gelir grubu var, binlerce farklı ihtiyaç sahibi var. apple gibi tek modelle hal olmuyor bu işler. appleda da olmuyor zaten o yüzden 1 model yerine, senede 3 model cıkarmaya başladılar

 • ARMv7 @armv7

  4-5 sene önce güzeldi bu işler. Şimdilerde model kartelasının suyunu çıkartan samsung bile S, S mini, Note ve Ace serileri vardı. Hepsi çok iyi kitle hedef alan telefonlardı. HTC desen 3 serisi vardı yada yoktu. Sony desen Z serisi vardı birde bir ucuz serisi. Şimdilerde hangi model ailesi hangi kitleyi hedef alıyor belli değil.

iphone kullanıcılarına bir soru;
Youtube'da açtığınız bir videonun çözünürlüğünü, eğer videoyu LTE bağlantınızla açtıysanız nasıl ayarlıyorsunuz. Çok şekilde arabada youtube açmaya başladım ve internetimi sömürüp bitirecek diye korkuyorum açıkcası.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar, büyük bir ihtimalle sırada satacağım ürünlerde;
1- PS4 +2.Kol ve Oyunlarım (1TB + 500gb hdd)
2- Logitech G502 Proteus Spectrum
3- Logitech G410 Atlas Spectrum Mekanik Gaming Klavye
4- Samsung Kablosuz Şarj Aleti
5- Xiaomi Mi Band-1 (Ücretsiz)
Diğerleri için fiyat belirlemem de yardımcı olur musunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16

25 kuruş ne büyütüldü arkadaş ya. adamlar kamyonla alıyorlar parayı kimse gık demiyor, 85 tane poşet alanlar marketten gereksiz yere, 2 poşet az alacak diye çıkardığı yaygaraya bak.
Neyse, hepsiburada tüm fiyatlarına %3 ile %5 oranında zam yapmış bilginiz olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 38
 • Martin @martin

  Kusura bakmayın da. Seve seve medenileşeceğiz.

 • Alp @acpcore

  bugüne bugün kitaba 😀 %18 kdv geldi. kimse bu kadar yaygara yapmadı. kusura bakmayın, bu konuda oldukça sertim. bugüne kadar vergileri vs eleştirmekten bile imtina edenlerin, bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyenlerin bu konuda laf etmesine gülüp geçiyorum. Umarım 100TL olur poşette Bim'den aldıkları sakızları koyacak poşet bulamazlar.

 • Alp @acpcore

  Öncelikle merak etmeyin, bu hengameden sonra bu fiyatlandırma üreticilere ve marketlere kalır, kimse poşeti ayrıca fiyatlandırmaz. Ama ne olur, tüm fiyatlara 25 kuruş zam yapılır. Olan nihai tüketiciye olur. Devlet buradan ne mi sağlar, buradan devlet çok bir şey sağlamaz. yani poşetten 15 kuruş kazanmak ne bir devleti ihya eder, ne de batırır. gelen bu para ile çevre bilinci ile alakalı çalışmalar yapılacak, ağaçlandırmaya ayrılacak, tabiat korunmaya harcanacak ise ne ala, ama bazılarının cebine gidecek ve devlet adamlarımız biraz daha köşeyi dönecekse tabi ki acı.

 • İşbara& @cue-shi-xuay

  ben 2 gündür ara ara a101 bime uğradım 2 side 25 krş aldı poşete.mahallede kasab,manav,küçük market,pide frını var bunlarla aram iyi gidip geldikçe muhabbet ederiz,bugün bakkaldan toz şeker ekmek portakal filan aldım,3 poşet yaptım,bilerek 20 lira + 75 kuruş verdim,dedim abi poşet parası,zaten iyice sinir olmuş akşama kadar birazda samimiyetten sokturtma poşetine ne parası la dedi 🙂 ordan manava geçtim,patates fln aldım orda normal sadece patatesin parasını aldı,küçük esnaf biz cezada yesek parayla vermeyiz poşeti diyor 🙂

Arkadaşlar merhabalar,
Eskiden Windows da fotoğraflarda küçük önizleme yapabiliyorduk, normal windows fotoğraflar simgesi yerine olan fotoğraflar görünüyordu. Veya film açmadan önce yine filmin anlık sayfası vs gözüküyordu. Şuandaki bilgisayarımda bunlar görünmüyor, beyaz bir dosya ikonu görünüyor sadece. örneğin .jpg veya .mkv formatlarından bahsediyorum. Bunu tekrar nasıl açabilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknik Soru; (İşimle alakalı)
- RS-485 bağlantısı (dijital diye yazıyor) ve Analog 4-20mA çıkışı arasında ne fark var?
Yani farkı biliyorum fakat bu sinyallerin gittiği kontrolcü diyelim, sonuçta aynı bilgiyi almıyor mu? Daha uzun yere, daha sağlıklı sinyal mi gidiyor dijital olunca?
Bu konularda zayıfım açıkcası.
İnternette araştırdığımda ya çok basit ya da çok kompleks cevaplarla karşılaşıyorum.
Not: Cihazlarımızın bazılarının RS-485, bazılarının sadece 4-20mA vb çıkışları mevcut. Genelde kontrol panelleri vb. haberşelmek için bu çıkışlar kullanılıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alp @acpcore

  Dijital olunca kontrol paneli gibi bir dönüştürücüye gerek kalmadan sinyali direk kullanabiliyor muyuz acaba? o işe mi yarıyor; bak ozaman olabilir.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  RS-485 ile dijital bir veri alacağınızdan dolayı kayıp çok çok düşük olacaktır. Ayrıca RS-485'in veriyi ileteceği uzunluk dengi iletişim yöntemlerine göre daha uzundur.
  Analog okuyacaksanız veriyi okuyacağınız veya kullanacağınız yer kaynağa çok yakın olmalıdır. Yoksa veri kaybı aşırı fazla olur.

  Nerede kullandığınızı bilmediğim için nokta atışı tavsiye vermiyorum.
  Analogda veriyi işlemek için bir kontrolcü lazım. Fakat bu kontrolcü RS-485'in göndereceği veriden çözünürlük olarak daha iyi de ölçebilir. Analog verinin özelliklerine de bakmak lazım bu noktada.

  Size tam olarak ne lazım olduğunu ve cihazların ne olduğunu yazarsanız daha net bir görüş belirtebilirim.