Bugün haberler muhteşem;
1- Döviz alım satımına vergi getirildi.
2- Gümrük muafiyeti kaldırıldı.
3- Telefon pasaport kayıt süresi arttırıldı.

Bunlar kimi ilgilendiriyor, fakirleşen halkı. Zengin hala zengin. Zengin adam zaten telefonu aldı bile, gümrük muafiyeti de onu ilgilendirmiyordu, döviz al sat da yapıp 2 kuruş para kazanmaya çalışacağını sanmıyorum. Yani yine vergiler fakirin omzuna bindiriliyor. Vurulduk halkım, unutma bizi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 24

Millet selam,
Önceki ay telefon faturam 300tl geldi yurtdışından dolayı. Bu faturayı enpara ile otomatik kredi kartı ile ödüyorım, taksitlendirme seçeneği çıkıyor ama öncesinde yasal olarak işte yiyecek telekominikasyon vs olmadığını onaylayın diyor, şimdi bu fatura taksitlendirebilir mi? Nete girip baktım, turkcell in falan kurumsala faturalara taksitlendirme yapıyor, emin olamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar, mavic air drone um için sd kart almak istiyorum, şuan kullandığım class 10 karta yetersiz vs diyor. videolarda da sanki takılma yapıyor gibi geldi. daha hızlı bir kart 32gb veya 64gb ne önerirsiniz?
dolar bu kadar yüksekken çok fazla harcama yapmak istemiyorum açıkcası.
https://www.hepsiburada.com/sandisk-extreme-pro-microsdhc-32gb-sd-adapter-rescue-pro-deluxe-100mb-s-a1-c10-sdsqxcg-032g-gn6ma-p-HBV000006A1VZ
https://www.hepsiburada.com/samsung-evo-plus-64gb-100-mb-s-microsdxc-kart-sd-adaptor-mb-mc64ga-tr-p-HBV000005DA3I
samsung evo plus 64gb olanı 76tl, sandisk etreme veya pro serisi ise 32gb bile daha pahalı?!
kullananlardan yorum rica edicem 🙂

Sandisk Extreme Pro microSDHC 32GB + SD Adapter + Rescue Pro Fiyatı

Sandisk Extreme Pro microSDHC 32GB + SD Adapter + Rescue Pro en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Japonya çok değişik bir yer. Her şey var ama her şey. Hayatınızda şansınız olursa muhakkak uğramalısınız arkadaşlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 35
 • Yiğit @yigit1

  Eğer imkanın varsa Japonya deneyiminden bahseder misin? Çünkü gerçekten merak ediyorum. Yurtdışında yaşamak durumunda kalırsam, kesinlikle yaşamak istediğim yerlerden biri olur.

  • bosu @bosu

   Arkadaşın yazacaklarına bir kaç şey eklemek istiyorum, orada yaşarsan; Erişteyle aran iyi olmalı, pek çok yemeği erişte içerir, ekmek yerine pirinç yemek zorunda kalabilirsin. Yabancılar ile pek konuşmazlar ve tahmin ettiğinin aksine ülke halkının çoğunluğu yabancı dil bilmez.

   Bir kedi kafeye düzenli olarak gidersen, 5 vakte kadar kesin kendine bir sevgili yaparsın ve en önemlisi parmağı kesik bir japon görürsen oradan hemen koşarak uzaklaş 😛

  • Alp @acpcore

   @bosu çok iyi 🙂 *parmağı kesik yakuza
   *cat cafeler genelde tinder ve diğer buluşma yeri
   *korelilere göre özellikle çok sıcaklar ancak yabancılara karşı değilde yetiştirilme tarzıyla alakalı olarak çok utangaç bir yapıları var. Ciddi anlamda utangaçlar, yaşamın her aşamasında böyle.
   *düzenli olarak maaşını aldığın banka hesabını farklı şehirlere taşıman lazım, yoksa cezası var. Japon kültüründe iş konusunda her türlü pozisyonda çalışman lazım firmada ve farklı ofislerinde. Tokyo da evim vsr orada çalışayım yok. O yüzden genellikle erkeklerin tek yaşaması olağan farklı şehirlerde. Red light gibi yerlerde genellikle çekingen takım elbiseli orta yaşlı japon erkeklerinin takılmasının sebebi bu.
   *ciddi bir yaş problemi var. Ülkeye yabancı alımı yapacaklar zamanında almanyanın yaptığı gibi.
   *işsizlik yok, orta düzey gelir düzeyi hem yüksek hem de çok fazla (%70) orta düzey gelire sahip, bu yüzden eşitlik var, hırsızlık kapkaç olayları o yüzden az. (Turistik yerlerde var tabi, halk içinde yok denecek kadar az)
   *din konısuna bakışları çok acayip ama bu konuya yaklaşımımı gizli tutacağım.
   *yabancı dili bilselerde konuşamıyorlar ama genelde iyi üniversite mezunları ve iyi okulda okuyanlara ingilizce öğretiliyor, yerel halk konuşma konusunsa zorlıl çekse de profesyonel anlamda iş yaptığınız bir japon çok iyi derexe ingilizce bilecektir.
   *en üst gelir düzeyi grupla en alt seviye (üniveesite yeni mezun) gelir düzeyi arasında 10 katından az fark var. Bu yüzden gelir dağılımo adaletsiz değil.
   *en düşük maaş 1800dolar ortalama bir firmada. (Yeni mezun)
   *fake yok/imitasyon yok, bu konuda çok hassaslar.
   *en büyük sıkıntıları pachinko denilen illet (kumar)
   *herşeyleri çok renkli
   *komik adamlar 🙂
   *en sıradan mağazanın ıkasına çıkıp gezerken 5 liralık saatlerin yanında 1.5milyon yenlik rolex durabiliyor.
   *sadelik, alçakgönüllü olmak, abartı olmaması, herşeyi kuralına uygun yapma isteği gibi bir insanda olabilecek en iyi özelliklere sahipler.
   *en basit hedyelik eşya dükkanına gittiniz ve arkadaşınıza bir kupa hediye aldınız çok az bir paraya, hediyelik paket istiyorsınuz örneğin, sadece size zaman ayırıp en ayrıntılı biçimde özenli şekilde paketliyorlar, sırada müşteri olursa onlarda saygılı şekilde bekliyor. Acele etmek diye bir şey yok.
   *ben gerçekten japonları çok sevdim. Mutlaka içlerinde kötü, art niyetli vs vardır, bir çok olumsuz özellikleri se ama yine de yıllardır babamdan dinlediğim japonları kendi ülkelerinde ziyaret edip zaman geçirdikten sonra babamın da neden bu kadar sevdiğini anlamış oldum.
   *2020 de olimpiyatlar var 🙂

  • Alp @acpcore

   @yigit1 böyle bir düşüncen varsa, imigration kabul ediyorlar. Dile yatkın olmalı ve en aZından basit kelimelerle dillerii öğrenmelisin. Kesinlikle avrupa ülkesinden daha kolay alışacaksın. Ama bu senin nasıl biri olduğuna göre değişir. Yola tüküren veya kimse görmediğinde kuralları çiğneyen biriysen buraya gelme mesela. Kurallar konusunda türkler kadar esnetmeyi seven bir ırk var mı bilmiyorum ama kesinlikle japonlar değil eminim. Pazarlık yapmazlar, neyse o. Kural var ise uygularlar. Başka bir ülkede yaşamak zor olsa da, sanırım şuana kadar gördüğüm 15 i aşkın ülke içinde en rahat yaşayabileceğim yer burası.
   *havası istanbul a çok benzer

  • Yiğit @yigit1

   @bosu Parmağı kesik birisini görünce neden uzaklaşmalıyım? 😅
   Edit: Cevap alttaki postta gelmiş, anladım şimdi 😂

  • Alp @acpcore

   @yigit1 genelde yakuza üyesi olmak zor, parmağını falan kesmen lazım, muhabbet oradan geliyor. Yakıza üyelerinin çoğu 4 parmaklıymış. Ana vatanlarıda kobe şehriymiş, fyi

  • Yiğit @yigit1

   @acpcore Öncelikle vakit ayırıp yazdığın için çok teşekkür ederim. Yaşamakta zorluk çekmeyeceğim bir yer olduğunu düşünüyorum. Çünkü kuralları çiğnemeyi pek sevmeyen birisiyim, kurallar sonuçta bizim için var. Eğer kendimi alanımda(Bilgisayar Mühendisliği) biraz daha geliştirebilirsem oradaki şirketlere başvurmayı düşünüyorum. Gelir konusu en büyük avantajlarından birisi ve kafada "bu ay sonuna kadar ne yiyeceğim acaba şunu yapabilecek miyim?" kaygısı olmadığından kafam çok rahat olur diye düşünüyorum. Açıkçası çok görmek istediğim ve aynı zamanda yaşamak istediğim yer. En azından 1-2 sene yaşasam bana çok iyi gelebilir. Sadece tek sıkıntı yaşayacağım nokta dili öğrenmek olur herhalde. En azından dışarıdan bakınca en büyük problem yaşacağım nokta o gözüküyor.

  • Alp @acpcore

   @yigit1 bilgisayar mühendisi 2 üni arkadaşım (huawei de çalıştılar mezun olur olmaz 2 sene) şuan Japonya da yaşıyorlar, gayet mutlular

  • Yiğit @yigit1

   @acpcore Motive oldum şu anda 😀 Mezun olduktan sonra veya şansa staj olursa gitmeyi çok istiyorum gerçekten. Umarım olur. Çok teşekkür ediyorum 🙂

  • Yiğit @yigit1

   @nasreddin-hoca Girmeyelim o konulara hocam. Konu başka yerlere gidip de post silinmesin.

  • Yiğit @yigit1

   @acpcore @ersoy @nasreddin-hoca kusura bakmayın. Postlarinizi siliyorum. Konu silinmesin.

  • Yiğit @yigit1

   @ersoy Sen kusura bak. Sorun değil.

  • ersoy @ersoy

   @yigit1 valla bu davranışa yazacak çok şey var ama polemik olmasın.. umarım Japonya'ya falan gidersin, ne demek istediğimi o zaman anlarsın.

 • ersoy @ersoy

  Japonya pahalı ama işi bilirsen o kadar da değil.. doların bu durumunda Tayland bile çok pahalı olmaya başladı. Japonya olsun o kadar ama bir ABD kadar pahalı değil kesinlikle..

  • Alp @acpcore

   Para birimimiz değer kaybediyor, USD ile pek alakası yok bu durumun. Paramızın ve ekonomimizin durumu olumsuz.
   Japonlara gelecek olursak, işsizliğin 0 olduğu ve asgari ücretlinin 1800dolar civarında para kazandığı ülkeden bahsediyoruz. Onların da bir sürü iç problemi var tabi ama aynı dünyalarda yaşamadığımız da bir gerçek. Hala daha dizel araba aşkı olan bir toplumuz, adamlar bırakın egzoz ve gaz/emisyon kirliliğini, gürültü kirliliği sebebiyle benzinli araçları hayatlarından çıkarmayı kafalarına koymuşlar

  • ersoy @ersoy

   @acpcore dolar ile alakası o kadar da yok değil, sonuçta herkesin anladığı parametre.. benim söylemek istediğim Japonya'ya gitmek o kadar da zor değil, elbette para lazım ama uçak biletleri falan abartmamak lazım,. İlla THY ile gidilecek diye bir şey yok. Ben Tayland'an çok ucuza bilet buldum gittim. Dönüşte de Aeroflot bir promosyon yakaladım.. Oradan Türkiye'ye döndüm. Hosteller denk geldi, düşük sezon 12 dolar civarına kaldım. Turistler için ucuza (Japonlara göre) ulaşım çözümleri var, onlardan yararlandım.. Yemekler halkın yediği yerlerden, o zaman Türk Lirası olarak 15 lira civarında verdim ki 2 sene önce gitmiştim. Şimdi olsun olsun 25 lira, İstanbul'a göre gene uygun. Süpermarketlerde akşam hazır yemekler indirime giriyor falan.. Ha uyku tulumu ile gider parkta yatarsın yada Tinder'den bir sevgili yapar, kalmayı da bedavaya getirebilirsin.. Sonuçta Japonya güzel bir ülke, gezmek lazım.. Yemekleri de dünyanın en iyisi, tartışmasız

Arkadaşlar, Japonya dayım, switch almayı düşünüyorum ama kırılabilir olması benim için önemli, hala daha kurılabiliyor mu?
Oyunlarına 300tl ve üstü para veremem, online oynamak veya internete bağlamak gibi bir düşüncem bile yok cihazı.
Zarar vermeden kırılabilir mi onu merak ediyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap

BMW den mesaj geldi, Samandıra Borusan ı kapamışlar, Avcılar ve İstinyeyi öneriyor.
1 sene önce de hem metro inşaatı hem de ekonomik nedenlerden dolayı Ataşehir i kapamışlardı 🤷🏻‍♂️ Anadolu yakasında Borusan kalmadı, düşünün artık durumlar neler.
Geçtiğimiz hafta da iş nedeniyle İskenderun a gittim, Türkiye ağır sanayinin şehri biliyorsunuz, 850 kişilik 4000 kişilik firmalar duruyordu, hepsi üretime ara vermiş. Sipariş yok diye.. napıcaz böyle

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13

allah aşkına bana biri xiaomi usb c to ethernet hub ını nasıl tanıtcağımı söyleyebilir mi windows xps 13 alete.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Huawei Xiaomi falan günlük telefon mu çıkarıyorlar, midem bulanıyor artık birbirinin kopyası yeni saçma modeller görmekten. Gerçekten satıyorlar mı bunların hepsini ya. Bir markanın 85 tane modeli olmaz ki. Yani bir bana mı doğru geliyor senelerdir Apple ın tarzı? Bu ürünlerin hangisine destek veriyorlar doğru düzgün 1 sene sonra

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • Orcun @orcun

  Genelde kendi arayüz güncellemerini veriyorlar, ama android güncellemeleri çoğunda yok, çok böyle bilinen popüler model olması lazım. Bazen de güvenlik güncellemesi aksayabiliyor o kadar. Adamların niyeti her fiyat bandına uygun bir ürün koyabilmek aslında o yüzden yani boyna telefon modeli çıkartıp duruyorlar.

 • scorptr @scorptr

  mi4 e hala güvenlik güncellemeleri geliyor mi5 e android güncellemesi geldi

 • kiwi @kiwi

  güncelleme ve destek verdikten sonra kaç model çıkarmışlar kimin umranda. 7 milyarlık dünyayız. yüzlerce farklı ülke, binlerce farklı gelir grubu var, binlerce farklı ihtiyaç sahibi var. apple gibi tek modelle hal olmuyor bu işler. appleda da olmuyor zaten o yüzden 1 model yerine, senede 3 model cıkarmaya başladılar

 • ARMv7 @armv7

  4-5 sene önce güzeldi bu işler. Şimdilerde model kartelasının suyunu çıkartan samsung bile S, S mini, Note ve Ace serileri vardı. Hepsi çok iyi kitle hedef alan telefonlardı. HTC desen 3 serisi vardı yada yoktu. Sony desen Z serisi vardı birde bir ucuz serisi. Şimdilerde hangi model ailesi hangi kitleyi hedef alıyor belli değil.

iphone kullanıcılarına bir soru;
Youtube'da açtığınız bir videonun çözünürlüğünü, eğer videoyu LTE bağlantınızla açtıysanız nasıl ayarlıyorsunuz. Çok şekilde arabada youtube açmaya başladım ve internetimi sömürüp bitirecek diye korkuyorum açıkcası.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar, büyük bir ihtimalle sırada satacağım ürünlerde;
1- PS4 +2.Kol ve Oyunlarım (1TB + 500gb hdd)
2- Logitech G502 Proteus Spectrum
3- Logitech G410 Atlas Spectrum Mekanik Gaming Klavye
4- Samsung Kablosuz Şarj Aleti
5- Xiaomi Mi Band-1 (Ücretsiz)
Diğerleri için fiyat belirlemem de yardımcı olur musunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15