Arkadaşlar merhabalar,
Mac de windows yüklüyken nasıl oldu anlamadım ama bir kaç ayar değiştirdikten sonra böyle saçma sapan bir durum oldu. Şuan aynalı şekilde harddisk ikiye bölünmüş sanırım, bunu disk izlencesinden falan düzeltemiyorum da, eskiye nasıl alabilirim??

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Papa Emeritus @pope

  Yanlışlıkla RAID 1’mi yaptınız aynı disk üzerinde? Veriler yazan diski unmount edip, disk utility’den silin. Aynı APFS konteynırındaysa otomatik olarak diğer diskle birleşecektir. Her ihtimale karşı bu işlem öncesi bir Time Machine yedeği alın.

 • Alp @acpcore

  @pope çok aşırı bilgili değilim belki ama 3-5 şey biliyorum, raid olduğunun (aynalama şeklinde) farkındayım aslında ama işin garibi disklerden birine windows kuruluydu, sadece mac tarafından alana bakmak için açtım, bir anda böyle aynalama oldu, sanırım o kısma yedekleme falan açtım istemeden ama işin kötüsü bunu yapmak için 1-2 tuşa basmak herşeyi silmeye yetti ozaman.

Merhabalar, bugün bir videomuz yayınlandı dostlar. Beğenilerinizi ihmal etmeyiniz 🙋🏻‍♂️🙏🏻😊

Provasız ilk video, o yüzden biraz acemilik olabilir, gelecek çalışmalar pratik üzerinde hem daha zevkli hem de daha güzel olacak.

@gamsizm bugüne kadar 5 yılı aşkın süredir ben sizi beğeniyorum, bugün de rica etsem siz benim videomu beğenir misiniz acaba 🤩

https://youtu.be/wYqNdgjV0K0

Emniyet ve Güvenlik Teknolojileri / Novel Mühendislik Hizmetleri

Novel Ltd. Genel Müdürü Alp Can Polat ile Novel'in sunduğu ürün ve çözümleri konuştuk.Alp Bey bizlere; AIPHONE markasını, gaz sistemleri ve iş güvenliği konu...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar, anneme telefon alacağım, marka olarak samsung istiyorum (özellikle xiaomi oppo vs istemiyor), daha önceden a50 bakmıştık beğenmişti, şuan a51 var veya a71 var ama yenileri yakın zamanda gelir mi. F/p si nasıldır? M21 civarı bir model mi bakayım yoksa?

Bir kamerası olsun düzgün olsun. Günlük işlerini hızlı yapabilsin, markası ise samsung olsun. Gözleri net görmediği için de büyük ekran olması iyidir. Şuan note5 kullanıcısı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 17

Merhabalar, internetten müşterilerime yönelik eğitim düzenlemeyi planlıyorum. Ancak bu eğitimde sadece düzenleyicinin izin verdiği mikrofonların açık olması ve katılımcıların birbirini görmemesi önemlidir. Bir çok temsilcisi olduğum firma kendi sistemlerini kullanarak bunu yapabiliyor ancak Zoom, Skype gibi uygulamalarda böyle bir özellik görmedim. Bunu düzenleyebileceğim hangi platformlar vardır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar, şirkette ikinci telefon olarak kullanmak ve gelen giden kargonun fotoğraflarını çekmek için en ucuz olarak alabileceğimiz bir telefon gerekiyor. Kısa araştırmalarım sonucu 1799tl'ye Xiaomi 9C telefonu buldum, 2K'yı geçmeyecek bütçe ile var mı daha iyi önerileriniz acaba? Tek ama doğru kamera, en az 64gb hafıza, güncel sürüm ve basit uygulamalar için (günlük kullanım tarzı) darboğaz yapmayacak işlemci yeterlidir. 1-2 gün giden pil de tabi gerekli ama hepsi karşılar diye düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 16

APPLE IPHONE ile kullanmak için airpods haricinde 100-300tl fiyat aralığında güzel BT kulaklık önerileriniz varsa alırım 🙂 Airpods dan çok memnundum, Galaxy Buds ise tad vermedi, kulakiçine giren silikonları pek sevmiyorum, airpods un kulağımda olduğnu bile unutuyordum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13
 • CyanogenMod @besiktas

  Haylou T19. İncelemesini bugün yazdım. Sormak istediğin soru varsa yardımcı olurum.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  iPhone'un varsa tek seçenek Airpods'tur. Diğer hiç bir marka TWS düzgün çalışmaz. Hatta hiç bir TWS kulaklık kendi markası haricinde Telefon, saat veya PC ile düzgün çalışmaz. Sennheiser Momentum II True Wireless kullanıyorum... Yazık verdiğim paraya...

  Hele ki 200-300 TL lik kulaklıkları alayı işe yaramaz.

  • Alp @acpcore

   beklediğim açıklama buydu aslında 🙂 bu yorumdan sonra denemeyi pek düşünmüyorum ozaman

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @acpcore Şimdi bazılar "150 liraya bilmem ne aldım. Harika çalışyor, hiç bir sorun yok" diyecek olanlar çıkacaktır. En azından iPhone için şunu söyleyebilirim; Airpods'un en kaliteli iki rakibini (Senheisse ve Sony ) iPhone ile kullanmaya çalıştım, çalışıyorum... Airpods'un yarısı kadar bile başarılı değiller. Ses kalitesinden bahsetmiyorum, konforlu kullanımdan bahsediyorum.

   Ufak bir mukayese yapayım;

   - Müzik ses kalitesi : Uzaka ara Sennheiser ve Sony
   - Telefon görüşme kalitesi : Uzak ara Airpods.
   - Kulak Konforu : Uzak ara Airpods.
   - Batarya Ömrü : Sennheisser en iyisi

   Bence en önemli kriter; kullanım konforu. Yani bağlanma hızları, telefon özelliklerine hükmedebilme, tek kulaklık takılı iken ikiniciyi taktiğınızda bağlanma hızı vs uzak ara Airpods...

   Çok net söylüyorum; aklınızdan bile geçirmeyin. Samsung telefon ve saay kullanıyorsanız Samsung TWS alın, Huawei telefon veya saatiniz varsa Freebuds alın.

   Ucuz diye o 200-300 TWS bozuntularına sakın bulaşmayın... Onların kullanıp da "Çok memnunum " diyenlere de kulak asmayın.

  • Alp @acpcore

   @ybahadir ayrtıntılı cevap için çok teşekkür ederim, araya işler girdi yazamadım, bütçeyi arttırıp airpods pro alacağım gibi görünüyor, internetten almayı seviyorum çünkü uyumsuzluk durumunda iade edip, başka bir modele geçeceğim.
   Daha önceki airpods lardaki en büyük problemim, iphone ile çalışırken harika ancak windows lu pc lerle vs çalışırken şarjının çok kısa sürede bitmesi ve uyumsuzluk problemleri yaratmasıydı. bunu test etmem lazım, eğer aynı problemler devam ediyorsa umut beyin önerdiği taotronics gibi bir modeli de alabilirim.

@johan28 Mansur Başkanın yazısı için teşekkürler, görmemiştim iyi oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar bu düzende bana artık pes demek geliyor içimden.. Sürdürülebilir olmaktan zaten uzak, gerçekten insanların garipsediğim paylaşımları ile dolu ortalık. Batan gemide yüzüyoruz sanki ve kimse tınmıyor, bir yuh çekmiyor. kendi gelirlerinin misli katı fiyatlara satılan ürünleri, sürekli borç içinde olmayı insanlar kanıksamış gerçekten şaşılası şey. biri casper ürüne 12 bin tl nasıl demiş, diğeri 8 bin e konsol 6 bin e satılacak diye sevinmiş, diğeri bimlemle.
Ya ben fakirim kardeşler, ya da sizler çok zenginsiniz. İşin garibi herkeste memnun bu durumdan veya memnun demiyim de kanıksamış. Valla helal olsun, ne diyim. 500tl ye oyun alan, 5000tl ye konsol alan veya alabilenlere, buna sesini çıkarmayanlara, 10 bin üzeri parayı çöp bir sisteme gömebilenlere helal olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 14
 • johan @johan28

  Hocam haklısınız ama bugün almasan yarın alacaksın ve iş işten geçiyor evet yirmi bin e yakın para bir telefona verilmez ama kazanırken harcamakta çok mantıksız değil ölümlü dünya yatırım yapıyoruz bir oy hakkımız var onu da mantıklı şekilde kullanıyoruz kendi adımıza, asıl sorun aç aç oturup yine de düzene ses etmeyenler olsa gerek yavaş yavaş orta sınıfı bitirdiler. Kurbağa misali önce serin suya attılar yavaş yavaş kaynattılar hazmettiler insanları.

  • johan @johan28

   Yani ben çevremde beyni olupta memnun olan görmedim hatta bu pandemiden sonra koyu olanlar bile olmuyor böyle gitmez demeye başladı ama kanıksama kısmında haklısınız. Avrupa bizi kıskanıyor derken siyasetçiler kendilerini kast ediyorlar böyle bir seçmen bulunmaz nimet.

  • Alp @acpcore

   @johan28 aslında kendi kendimi sansürlediğim için bu yazıda ve burası da yeri olmadığı için böyle çala kalem birşeyler çiziktirdim. Aslında duygularımı daha farklı anlatmak isterdim, ben alamayacak durumda olan insan değilim, çok şükür bu anlattıklarımın hepsine sahibim ve yeniden de alabilirim ama düzen içinde ben dahil herkes fakirleşiyor, özellikle ne biliyim yakınımdaki insanları görüyorum kira ödemekte bile zorlanan kart borcunu ödeyemeyen veya farklı tip sıkıntılara giren. insanın içi sıkılmaz mı, dert olmaz mı, benimki de o hesap işte.

  • johan @johan28

   @acpcore yok bende alamazsınız vs. demedim öyle anlaşıldiysa kusura bakmayın. Hepimiz fark ediyoruz ben kendim kiracıyım, bizimde bir çok kiracımız var yani durumları iki açıdan da gozlemliyorum. Kimse memnun değil ama hatırlatmakta fayda var tabii

 • Orcun @orcun

  Haklısın, haklısın ama bizim elimizden yapabileceğimiz birşey gelmiyor ki dostum ? ne yapabiliriz ? ha amerika da yaşasaydık ayrı, veya almanya ne bileyim medeniyetin olduğu yerlerden bahsediyorum, orada yaşasaydık tabi ki durum çok farklıydı. Ama işte yok yani bu toprakları birileri bilerek ve isteyerek bu şekilde inanç üstünden kandırıp sömürü düzeniyle yönetmek istiyor. E şimdi güç onların elindeyken ne yapabiliriz ? ben açıkçası seçimlere de güvenemez oldum. Vatandaş olarak yapılan seçimlere bile güvenememek nedir ? askere güvenemiyoruz mesela var mı güvenen ? kime neye güveneceğiz ? balyoz davaları ergenekonlar vs. vs. yok işte dini şeyler işte içimize sızdı darbe yapmaya kalkıştı vs. vs. vs. yani bunlar böyle level level üstümüze geldi. Hani olur ya böyle oyunlarda belirli bir patika var sonunda da senin evin oluyor. O patikadan düşman geçer ilerler kimisi hızlı kimisi yavaş vs. vs. sende yolun kenarına silah koyarsın. İşte silahların gelişmeden önce düşman gelişir falan böyle sonsuz döngüyle gider. Aynı şey oluyor. Ve işin daha kötüsü de insanların elinden umudunu herşeyini alıyorlar.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Ne yapmamızı istersin? Çözüm önerin nedir? Sürekli sitem ederek bir yere varılmıyor. O ürünlere insanlar keyfinden para vermiyor. Şu an almasa, 4-5 ay sonra hiç alamayacağı seviyeye gelecek. 1 ay sonra neler olacağını kestirmek imkansız. Sesimizi gerektiği yerde duyuruyoruz Lakin yeterli gelmiyor. Bu zihniyet devam ettiği sürece gelmeyecek.

  • Alp @acpcore

   Vallahi bilmiyorum, yani yapılacak olan şey belli de birbirimizden saklıyoruz sadece. ama bu düzen bir garip, dünya da bir garip gerçi. eskiden de böyleydi de biz mi fark etmiyorduk acaba onu da bilemedim. açıkcası 2000 li yılların başını özledim, ben 80 leri 90 ları yaşayamadım ama elbet o zamanlarda çok güzeldir. bugün twitter var facebook var ama her şey *ok gibi arkadaş. değil diyen, herşey muhteşem diyen varsa da beri gelsin

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @acpcore O zamanlarda iyi değil, uçurum yine vardı. Sadece belirli kesimlerin rahatı yerindeydi, şimdi işler değişti. Ses çıkaran tarafta değişmeye başladı. Bana Dokunmayan Yılan Bin Yaşasın diye bir atasözü vardır. Ülkemizde işler biraz o şekilde yürür. Senin rahatın yerinde iken, ses çıkarmaz, olayları görmezden gelirsin. 70-80-90 hepsi sıkıntılı idi. Sıkıntı nerede durduğuna bağlı olarak değişir. O yüzden sitem ederek, söylenerek veya olayları görmezde gelip muhteşem diyerek sorunlarımızı çözemeyiz.

  • Alp @acpcore

   @awsalli bu ülkenin problemi hiç bitmedi, yanlış yönetimler vsvs. zaten 2001 krizinin de 80 ihtilaline neden olan olaylarında, daha bir çok olayın da müsebbibi bu yaşanılanlar. Yani hiçbir zaman yeterli hastane, sağlık hizmeti ne biliyim yol vs. yoktu. Ama bu ülkede hiçbir zaman bugünkü kadar özgürlüklere baskı veya diğer duygular hissedilmiyordu. Bildiğin kavga eden, uzaklaştıran, ötekileştiren bir yapı ve bir tarafta bu yapıyı seven, diğer tarafta karşı durup dayak yiyen (mecazi) bir toplum var. Bunun getirdiği bir çok politika sonucu şuan bir kesim ciddi olarak bu durumdan yararlanırken diğer kesim sıkıntı çekiyor bu doğru. ama o diğer kesim dedikleriniz arasında doktor, mühendis o bu yok, çünkü onlar güzel atlarına binip çekip gittiler. benim mezun olduğum okulda, mezun olduğum insanların yüzde 70 i şuan yurtdışında çalışıyor ve yaşıyor. en büyük nedenleri ekonomik sebepler. neyse bu konu uzar gider, ekonomik olarak elektronik eşya ve ithal ürün fiyatlarından ben şahsım adına memnun değilim. aynen söylediğiniz gibi 4-5 ay sonra çok daha fazla artacağı da malum, o konuda da haklısınız. biraz köprü ve kral-halk ilişkisi, daha nasıl anlatayım 🙂

 • steel @steel

  hocam üzülerek birşey söylemek istiyorum. ben bu yıl 50milyonluk yatırım yaptım doların yükselmesine dua eden aynı zamanda küfür eden kesimim. ben bu çarkın tam olarak nasıl döndüğünü nasıl çalıştığını bilenim. her hafta 4-5 milyon bandında villa satıyorum. ve bu villaları bizim vatandaş alamayacak umarım dolar euro yüksek olur yabancı müşteriye satarım diyorum. bunu rahatça söyleme sebebim çok uygun fiyatlara zamanında fiyat sabitleme yaptım. işte ben ve benim gibi inşaat sektöründekiler malesef budolara yön veren kesim. aynı zamanda hiçkimse sokağa çıkamasa da bizim işçi çalıştırıyo olmamız da bu yüzden. hükümet her sektöre ket vurur inşaata vuramaz sebebi de belediyeye ödediğimiz harçlar. tek inşaatta beslediğimiz sektör kalemleri. benim bugün şantiyelerimde toplam 200 kişi çalışıyor . bunların aileleri, malzeme aldığım yerler nakliyeciler hafriyatçılar, belediye, etrafımzıdaki marketlere kadar etkisi oluyor. bu yüzden inşaat sektörü bu ülkeyi ayakta tutuyor. ancak inanın üzülüyorum ki hiçbirşey üretmiyoruz çünkü bina dikecek toprak kalmadığında betonu yiyemeyeceğiz. üretime değil inşaata destek var çünkü ani para girişleri burada dönüyor. baştan aşağı çok şeyi gözden geçirmek gerekiyor.

  • Alp @acpcore

   açıkcası bende bu düzenin bir parçasıyım, buraya böyle yazıp, kendi profesyonel olduğum işte dolarla para kazanıyorum, kazanmak da zorundayım açıkcası çünkü insanlar ekmek bekliyor günün sonunda, ama sorunum şu; her geçen gün milletin ne kadar fakirleştiğini, senin için çalışanların ne kadar zorlandığını görüyorsun, %50 zam yapamazsın, ama %50 bile yapsan yine mutsuz olacak, çünkü yukarıdakilere rahatlıkla sahip olamayacak bir topluluk var. açıkcası bazı insanlar için üzülüp, isyan ediyorum. dil bilgisini mazur görün 🙂

Merhabalar, size matematiksel bir soru soracağım, aslında kolay ancak matematiksel formülasyonunu hatırlayamadım, faiz hesabı ile aynı formülü mü kullanacağız; Örnek soru şu:
Diyelim ki aylık 1000tl giderim var, ülkede de senelik %15 enflasyon var. %15 enflasyon ile aylık 1000tl den 10 sene sonra toplam ne kadar para harcamış olurum? (Manuel olarak değil, formülasyonu merak ediyorum)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Bu nedir aga
Denizden baban çıksa yiyebilecek nasıl bir çeviri 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap