Epey bir kullanıcısı vardır, bakalım herkes nereye taşınacak..
#haftalıkgündememalzeme #tsvideoönerisi
https://9to5google.com/2022/01/19/g-suite-legacy-free-edition/

Google requiring all 'G Suite legacy free edition' users to start paying for...

In 2020, G Suite became Google Workspace as part of a reorganization of the company's work apps. G Suite legacy free edition is now set to...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu M1, M1 Pro, M1 Max için düzgün testler herhalde çıkmıştır. Tavsiye ettiğiniz varsa sevinirim. Yoğunluktan bakamadım. M1'in 8 CPU+8GPU'su ile mesela 8+14'lük M1 Pro veya 8/14 M1 Pro ile 10/14'lük olan arası ne kadar fark var bilgimi güncelleyeyim.

32 GB'lık en ucuz M1 Pro 2500 USD üstü imiş, biraz daha düşük olur sanıyordum ama herhalde daha 2-3 yılı var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"Aslan'ın yeni hocası Torrent" ? #HaftalıkGündemeMalzeme olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: 'İstifa' diyenlerin yüzde 49.7'si Norveç'ten

Yeni teknik direktör için çalışmalarını sürdüren Fenerbahçe'de Başkan Ali Koç, gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda yeni hocanın 1-2 hafta içerisinde belli olacağını...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Haftasonu Obsidian'a tekrar bakayım dedim. Diskte benzeri yığınla yazılım var, vakit yok. Kanban eklentisi, Red Graphite teması...Bakalım. Markdown'a alışmam zor. Neyse ki canlı önizleme gelmiş. Wiki tarzı linkleri nasıl ekleyebiliyoruz ona bakmalıyım.

Apple'ın Notes'u da epey iş görüyor ama eksiği çok. Safari'den hop diye bir nota metin atabilmek tabii pratik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kirazerik @kirazerik

  not alma için ios ve masaüstünde kestirme kullanıyorum.

 • kirazerik @kirazerik

  bu arada https://www.obsidianroundup.org/ bu site obsidian camiasını güzel özetliyor. haftalık newsletteri süper. youtube kanalı da çok faydalı.

  • qubit @qubit

   Tavsiye için teşekkürler.

   Haftasonu birkaç videoya bakındım fakat bunları çekenler ekseri ciddi kitap vs. okunulan sosyal bilimler kökenli kullanıcılar çıktı. Doktora tezleri ya da sanırım yazacakları kitaplar için kullanıyorlar, doğal olarak hangi laf nerede geçti kim kime atıfta bulundu bunları "haritalamaya" çalışıyorlar. Bense hafiften yapılacaklar listesi de olabilecek bir masaüstü wiki arıyorum. Bakalım.

  • kirazerik @kirazerik

   @qubit esasında tek zayıf yanı o. referans yönetim kısmı birden fazla uygulamayı aynı anda kullanmayı gerektiriyor. Ben klasik bilgi yönetimi için kullanıyorum. Ama her iş için uygun. Örneğin haftalık gündemdeki haberlerin linkleri ile birlikte olduğu vault ne kadar faydalı olurdu. Ondan meslek gözetmeden bidirectional link özelliği olan uygulamaları tevsiye ediyorlar.

   özellikle dataview eklentisi obsidian camiasında süper ses getirdi. Ciddi şekilde oyunu değiştirdi.

 • Outrun @outrun

  Standard Notes kullanıyorum. Obsidian farklı gibi. Standard Notes'da senkronizasyon bedava ama hiçbir özelliği vermiyor neredeyse, düz notepad açık sadece ücretsiz versiyonda. Açık kaynak, uçtan uca şifreli, gizliliğe önem veren bir uygulama. Önceden joplin kullanıyordum, çok güzel ama onda da senkronizasyon ücretli.

  • qubit @qubit

   Sayfaları birbirine linkleyebiliyor muyduk? 10 yıldır kullandığım kod 3 kere satılıp sonuncu firmada da salgın nedeniyle programcı bulunamayınca açık kaynak kod kullanayım dedim. Tek kişilik ekipler vs. birkaç yıl sonra yazılımdan vazgeçince ortada kalıyorsun, böyle kaç kere canım acıdı 🙂

   Joplin'in arayüz güzel gelmemişti, öyle kaldı, bakamadım bir daha.

  • Outrun @outrun

   @qubit Standard Notes'un en büyük vaatlerinden biri çok uzun süre faaliyette kalacakları. Hatta buna kafayı takmış durumdalar diyebilirim. Hem kafaya taktıkları hem de en çok gurur duydukları özellikleri bu.
   "Longevity Statement"ları var hatta.
   https://standardnotes.com/longevity
   5 yıldır faal ve sadece kullanıcılar tarafından fonlanıyor.
   O dediğiniz özellik yok maalesef. Ve ileride de gelir mi bilmem, sürdürülebilir olmaz diye eklemiyorlar pek bir şey. Ama standard notes için herkes eklenti yazabiliyor, belki topluluktan birileri yapar.

  • Outrun @outrun

   @qubit şöyle yazmışlar hatta "The notes you write now should be there for you in a 100 years. That's our killer app."

  • qubit @qubit

   @outrun Aklı başında birileri oldukları belli. Fakat mesela bir notun içinde bir kelime geçiyor diyelim. Buna tıkladın mı onunla ilgili başlığa gitmek bir kere kullanmaya başladın mı vazgeçilemez bir özellik.

   Örneğin bir sayfada bir kelime geçti bir isim geçti. Bunlara tıkladın mı onların özel sayfalarına gidebiliyorsun. Özetle kendi wiki sayfaların oluyor. Hangi sayfaların o sayfaya link verdiğini görebiliyorsun vs.

Gece yarısı bu da nesi dedirtti. Açık filan mı çıktı? #haftalıkgündememalzeme olurmuş, kaçırmışız.

https://www.tomshardware.com/news/intel-bios-update-disables-alder-lake-avx-512

BeğenFavori PaylaşYorum yap

3 Ocak'ta Orange'a ait Raymond Croze gemisi 3. köprünün orada denizaltı kabloların onarımı ile uğraşıyor diye haber çıkmıştı. Şimdi Çanakkale Boğazı'nda. #HaftalıkGündemeMalzeme

Dönüp durmuş biraz ama herhalde orada da bir çalışma yapıyor (?).

https://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:171541/mmsi:226290000/imo:8104199/vessel:RAYMOND_CROZE

Ship RAYMOND CROZE (Cable Layer) Registered in France - Vessel details, Current...

Vessel RAYMOND CROZE is a Cable Layer, Registered in France. Discover the vessel's particulars, including capacity, machinery, photos and ownership. Get the details of the current Voyage of RAYMOND...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gündemde yer almış mıydı bilemiyorum. #haftalıkgündememalzeme

https://edition.cnn.com/2021/12/23/business/intel-china-apology-xinjiang-intl-hnk/index.html

Intel apologizes in China after backlash over Xinjiang statement

Intel has apologized in China following a backlash over a directive to suppliers not to source products or labor from the Xinjiang region.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

USB4 ne oluyor şimdi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap