Rocky Linux çalışan bir sistemde birkaç deb paketi lazım oldu. Kaynaktan kurmaya vaktim ve sabrım pek yok. İleri de benzer sıkıntılar olabileceği için Docker'a Debian kurup onunla mı çözsem dedim. conda ile tembelliğe alıştığımdan takip ettiğim bir alan değil, örneğin Podman'i de duymamışım. Başka öneri varsa duymak isterim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft Outlook eposta hesabı için 15GB alanın var diyor ama eklentileri 1 Şubat 2023'ten beri OneDrive'dan saydığı için bu gerçekte 5GB'lık bir alana düşüyor. Güzel numara. Burada @hamitozlu'nün başına gelmişti. Ya outlook hesabından vazgeçeceksin (zor) ya epostaların tamamını Thunderbird vs. ile diske çekeceksin ya da paşa paşa abone olacaksın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SAHTE SSD GÖNDERDİLER | Bilgisayarınızdaki SSD sahte olabilir!

Bir sistem topluyorsunuz, her şey iyisi olsun dediniz, aradınız taradınız parçaları tek tek seçtiniz ve aldınız. Peki aldığınız parçalar orijinal mi? Yakın b...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Köfteci Yusuf bile şarj istasyonu kurmak için lisans almış. #HaftalıkGündemeMalzeme
Türkiye'de 2022 sonu itibariyle trafiğe kayıtlı elektrikli araç sayısı: 14896

Kaynak1: https://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/lisans/elektrikSarjAgiIsletmeci/elektrikSarjAgiIsletmeciOzetSorgula.xhtml

Kaynak2:
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/epdk-tarafindan-teslaya-sarj-agi-isletmeci-lisansi-verildi/2841777

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

İngilizlerin kanalında izlemek ayrı üzüyor.
https://www.youtube.com/watch?v=LqA3OhGraD8

Tespit çalışmalarının ilk haftalarında fotolar yoktu artık fotolar da yüklenmiş:
https://hasartespit.csb.gov.tr
Mahalle seçip sorgulatıp görebilirsiniz.

#HaftalıkGündemeMalzeme

Hasar tespit: Depremde yıkılmayan binalar nasıl inceleniyor?

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin sonrasında yıkılmayan binaların akıbeti hasar tespit çalışmalarıyla belli oluyor. Bir binanın hasarsız, az, orta veya ağı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erhan M. @erhanm

  Senin kanalların siyasete çoktan boğuldu. Hoş boğulmasa da zor ama...

 • Fırat Duran @firat_duran

  Benim merak ettiğim, bu depremde ayakta kaldı, fakat bu bina ne kadar yoruldu? aynı şiddetteki bir başka depreme dayanır mı? Atıyorum bugün 8 büyüklüğünde deprem oldu, bina sağlam, kolon/kiriş sağlam. 1 ay sonra 8 büyüklüğünde bir tane daha oldu diyelim ne olacak?

  Bir de ev ve daire için artık insanları özgür bıraksınlar. Arsa buluyorsun, 50 tane prosedür, yok 500m2 alana anca 100m2 ev dikebilirsin, 300m2 alana 75m2 ev yapılabilir vs vs. 2kat sınırı koy, min. hafif çelik malzemeden yapılacak de. Yatay mimari olayı gelsin. İnsanlar arsalarına rahatça güzel evler inşa ettin. 1 insana 2 kat şartı koy, bahçesi de olsun, tarım öğrensin, emekli olunca bahçeyle ilgilenip satış vs yapsın.

  • qubit @qubit

   İlk sorunuzu bir inşaat mühendisi akademisyen bulabilirsem soracağım. Bu İstanbul'daki binalar için bir soru işareti: 99'u atlattılar, hasar yok, ama bir yorgunluk söz konusu mu? Hasar olsa kolonda kirişte perdede gözükür. Ama biliyoruz ki bu taşıyıcılar dalgalar gelince çalıştı.

   İkinci soru. Kadıköy'de "özgür" bırakıldı: emsal 2.07'den 4'lere çıkartıldı bakanlıkça. Fikirtepe. Yeşil alan yok. Sağlık tesisine alan yok. Spor için bir alan yok. Hiç bir şey yok. Bu sözler benim değil ilçe belediye başkanının. İmar işinde insanları özgür bırakamazsın, insan bu paraya yani nefsine yenik düşecek.

   Ana sorun şu: Anadolu'da iş olmayınca insanlar büyükşehire göç ettiler. Önce okumak için geldiler sonra iş için kalalım dediler. Erkekler geldi sonra o çocuklar memleketlerinden evlendiği için doğal olarak başkaları da gelmiş oldu. İstanbul 10 yıl önce <8 milyon nüfuslu idi. Bu göçü seyredersen tabii ki her şey bozulacaktı, bozuldu. Uzmanı değilim: önce Anadolu'da iş aş. Sonra gerisi gelir.

  • Omer @omerf97

   @qubit Kadıköy'de emsal 2.07 hala torpilli arsalar için durumu bilmiyorum tabi.

  • qubit @qubit

   @omerf97 zaten bakanlıkça dedim. Özel bir projelendirme alanı için bu denendi, gelecekte bu semt ne olur merak içindeyim. Binalar depreme dayanıklıdır herhalde ama Maslak gibi bir yer oldu. Daha da bitmiş değil.

  • Omer @omerf97

   @qubit daha yeni başlıyor emlak konutun projesine baktın mı adamlar mahalleyi komple kapattılar inşaat için. Caddenin solu gecekondu sağı rezidans

  • qubit @qubit

   @omerf97 bölgeden artık pek geçmiyorum; açılan davalar vs. etapların belki de bugün çoğu bitmiş olacaktı. Hangi etapı başlamış farkında değilim. İyi ki de bitmemiş, yerleşecek ya da yer alacak insanlar bir durup düşünür artık. Örneğin E-5'in bu bölümü günün her saati tıkanık. Metro desen dolu. Bence Kurbağalıdere'yi genişletip deniz ulaşımını Göztepe içlerine getirseler bir ümit bu projelerin yoğunluğuna çare olur(!).

 • parka @parka

  Arkadaşlar kolay sağlam ama bazi kirişler de çatlak var. Sıkıntı ne olur.

  • qubit @qubit

   Hukuk, tıp gibi bu konuları da uzmanına sormalısınız. İnternetten olmaz. Foto ile hiç olmaz. Ağır hasarı tespit kolay; kolonda çatlağı görürsün inşaat mühendisi olmayan da "müdür bu ağır hasarlı" der.

   Aldığınız her ürün gibi betonarme yapının da bir kullanma kılavuzu olması gerekiyor ama 2023 oldu hala ortada yok. Betonarmenin çok mevzusu var. Örneğin bu fotosunu çektiğiniz beton 2 kısım oluyor. Dışta koruyucu bir tabaka var, içte ana taşıyıcı kısmı var. Çatlak içeri nüfuz ediyor mu sadece dışta mı bunu bilemeyiz. Uzman gelip ona bakacak. Sıvayı kaldırayım bakayım dersin, sağlam binandan olursun.

   Bir diğeri. Yapıda çatlak olsun olmasın yeni yapı değilse projesini belediyeden alıp kontrol ettireceksiniz. Betonu iyidir, statiği kötüdür. Zemininiz nedir bileceksiniz. Bunları da bir uzmana danışıp yapmalısınız. Belediyeniz iyi ise yapı işleri müdürlüğüne gidip başlayın. Akıl verirler. Belki gelip bakarlar. Yakında bir düzgün üniversite varsa inşaat bölümüne de danışılabilir.

   YTD.

  • parka @parka

   @qubit inşaat mühendisleri odasına gönderdim komşuyu. Biraz bilgi vermişler ve apartman sakinleri bina sağlam binanın adını kötüye çıkarmayın diye hareketlendi. Bende kızdım ne halimiz varsa görün ben yakında satar giderim dedim ve bir süredir arayıp sormuyorum.

 • parka @parka

  2 nci resimde böyle. Sadece sığınak tavan kirisinde. Kolonları bir şey yok. 9 katlı bina.

Bu Kadıköy Belediyesi'nin ABİS sitesi güzelmiş:
https://webgis.kadikoy.bel.tr/keos/?p=ABIS6_ITRF96

Tıklıyorsun zemin bilgilerini öğreniyorsun. Problemli zemin neresi net. Diğer ilçelerde benzeri uygulamalar var mı?

#HaftalıkGündemeMalzeme diyeceğim çünkü ülke için önemli ve bu konuların gündemde tutulması gerekiyor. Mesela TS ofisine bakılıp yorum yapılabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap