Tesla Türkiye'nin "Envanter" sayfası ne oluyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2024'ün 2. ciddi uçak vakası. 2 aylık uçak. Acil çıkış kapısı yanında yolcu yokmuş ama çocuklu kadın varmış. Allah korumuş. Kemerleri herhalde bağlıydı. Çocuğun tişörtü ve yolcuların bol miktarda telefonu da dışarı uçmuş.

Acil çıkış kapısı ama koltuklar öyle değil, herhalde bu Max'larda koltuk konfigürasyonuna göre kapı iptal edilebiliyor?

https://www.youtube.com/watch?v=L00ur5k-alM

Side panel blows out during Alaska Airlines flight to SoCal

A side panel on an Alaska Airlines plane blew out midair during a flight from Portland to Ontario, California.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

CES'in katılımcı firma listesi. Bu yıl isminde AI geçen firma sayısı epey bir fazla.

https://exhibitors.ces.tech/8_0/explore/exhibitor-gallery.cfm?featured=false

Find Exhibitors - CES 2024

Find exhibitors at CES 2024. Create a free My Show Planner to save and remember your favorites, and get recommendations.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft Windows 12'de ARM'a tam destek verecekse acaba Snapdragon'lu telefonlara da bir süre sonra bir Windows gelir mi...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  DeX benzeri bir sistemle gelmesi güzel olurdu.

  • qubit @qubit

   Windows Phone ile tekrar karşılaşır mıyız demek istedim. Android yerine??

   Kesin denemişlerdir.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @qubit Ben birçoğunun aksine Windows Phone'un çok kötü olduğunu düşünüyorum, umarım gelmez. Android'e bir alternatif yaratabilecek tek firma MS olabilirdi ama yüzlerine gözlerine bulaştırdılar, şimdi daha iyisini yapmaları için de ikna edici bir sebep yok bence.

  • qubit @qubit

   @emrah-ozturk Nokia tehdidi ortadan kaldırıldı. Bence o proje oldukça başarılı sonuçlandı.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @qubit Ben buna da katılmıyorum 🙂 Nokia'nın çöküşü Lumia işlerinden çok önce, iPhone duyurulduğunda "kullanıcılarımızın dokunmatik ekrana ihtiyacı yok" dediklerinde başladı. Sonra biraz uyanır gibi oldular ama o korkunç 5800 modelini yaptılar, batılıların deyimi ile kötü bir şaka gibiydi. Sonra da dikiş tutmadı. Windows Phone ise firmanın son şansı idi, Microsoft'un da tutunabilmek için iyi bir üreticiye ihtiyacı vardı, mantıklı bir işbirliğiydi ama olmadı. Meego işleri falan var ama o sırada firmanın bir ekosistem yaratacak mecali de, vizyonu da yoktu. Nokia'nın çöküşü ile ilgili galiba bir HBR makalesinde okumuştum, orta düzey yöneticiler sorunları üst yönetimden gizliyor, pembe tablolar çiziyor, durum farkedildiğinde artık çok geçti deniyordu. Bu hemen hemen her büyük şirkette yaşanan bir risktir, bunu yönetebilen şirketler ayakta kalır.

  • qubit @qubit

   @emrah-ozturk bunlar her şirkette olan şeyler. Apple'da da şu an oluyordur. Shell'den yönetici alıp teknoloji firması başına yönetici yaparsan olacağı zaten budur. Jobs gibi 70'ten beri işin mutfağını bilen birisi ile rekabet edebilmeleri mümkün değildi.

   Soru şu: MS almasa ne olacaktı? ABD dışı birileri alacaktı. Milyonlarca kullanıcısı olan hazır firma. Bir BBerry değil. Pazarda 3. platform olarak kalabilirlerdi, fişlerinin çekilmesi şarttı. Sonuç olarak şu an 2 ABD firması tüm pazara hükmediyor. Tüm kullanıcıların bilgileri onların elinde. Çin hariç tüm iletişim onların elinde.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @qubit Lumia sonrası için diyorsanız MS dışında kimse almazdı, tabiri caiz ise firma mundar olmuştu artık. Öncesinde ise yönetim muhtemelen alıcı aramadı, daha çok bir çıkış aradı, henüz çökmemişti çünkü. Windows Phone gerçekten de muhtemelen tek muhtemel çıkıştı çünkü Symbian’ı kurtarmak için çok geçti, çok demode kalmıştı. Herhangi bir işletim sistemi ile üçüncü olmak da çok zordu. Diğer ikisi çok oturmuştu ve üçüncü için belki de yeterli yer kalmamıştı, kar edecek büyüklükte bir model kurmak zordu. Hem Google da baya taş koyuyordu. Windows Phone’da resmi bir YouTube uygulaması olmadığını hatırlayın. Google olmadan bir işletim sistemini insanlara kabul ettirmek çok zordu, hala da öyle, Huawei örneği ortada.

   Bir de şu an Android vs iOS ortamı değil de, Apple vs Samsung var gibi (Çin firmaları kendi çöplüğünde oynuyor, küresel oyunun önemli aktörleri değiller). Samsung öylesine hakim oldu ki, HTC, LG ve Sony tutunamadı. Android ile bile tutunamazken bir de üçüncü bir sistemle tutunmak ne kadar mümkün olurdu bilemiyorum.

  • qubit @qubit

   @emrah-ozturk HTC, LG ve Sony'nin Nokia kadar pazar payı yoktu. Nokia'nın bilinirliği, pazar payı bunların kat be kat fazlasıydı. Sonu bu olmamalıydı 🙂 2-3 yıl zarar etseler bile düştükleri kuyudan çıkabilirlerdi. Ama tabii hissedarlar "kar bize kar" diye yamyam çığlıkları atarken...olmadı. Google müsaade etmese bile kendi Android'lerini geliştirip pazara sürebilirlerdi, uygulama mağazaları kendilerine özel olacaktı. Olunca da Google iOS'ta olduğu gibi "benim uygulamalarımı kullanın üstüne para vereyim" diye kapılarını çalacaktı. Temiz 15-20 milyar USD yıllık gelir vardı.

   Bu nedenle Youtube uygulaması konusuna katılmıyorum. Hatta bunun MS'in ana niyetinin delili olduğunu düşünüyorum 🙂 Skype'ı da bundan aldılar diye düşünenlere katılıyorum; belki seçim yılı olmasa, salgın filan çıkmasa Tiktok'u da alıp elimine edeceklerdi. Trump açık açık görevi onlara verdi 🙂 Teknoloji konularında anlaşamayabiliriz, sonuçta yönetim kurulunda biz yoktu. Fakat Finlandiya'nın da NATO'ya ihtiyacı olması gibi çok detay varken, bunlar yokmuş gibi olanları yorumlamayı eksik buluyorum 🙂

   Çin işini biliyor: pazarına yabancı sokmuyor. Gmail kullanamıyorsun. Çok doğru adımlar ve karşılığını alacaklar. Samsung şu an zararına oynuyor; yöneticisi de iyi bir yönetici değil. Yıllık finansal raporları ortada. Apple'ın en düşük modeli Samsung'un amiral gemisi fiyatına satılıyorken bunu yürütebilecekler mi?