Birkaç seferdir aklıma takılıyor: bu ülkede bilişim (donanım-yazılım-ağ...) sorunu olanlar bunları nerede tartışıyor? Daha çok kurumsal tüketicileri, admin'leri kastediyorum. Kendi aralarında whatsapp telegram grubu açıp buralarda mı görüş-alışverişi yapıyorlar? Zuckerbook'un gruplarında mı çözüyorlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TongYabguHan @tongyabguhan34

  Çözümpark'da yazıyoruz kurumsal tarafta yaşadığımız sorunları genel olarak. Sahibinden de şirket tarafında destek alıyoruz danışmanlık olarak. Forum tarafında üye olsan dahi konu açmak için onay bekliyor. Moderasyon süreci hızlı ama baya. Ben ekibinden Microsoft Intune eğitimi aldım Şubat başında. Aktif olarak kullanıyorum 2 aydır öğrendiklerimi.
  https://www.cozumpark.com/
  Başka yerler de vardır tabii ama bize burası yetiyor genelde. Buradan çözüm çıkmaz ise Hollanda ıt ekibinden destek alıyorum ben.

  • qubit @qubit

   Evet korkarım Google'ın indeksleyebildiği bir burası var. Fakat çok aktif değildi diye hatırlıyorum. Mesela Google Workspace hakkında sadece 3 başlık var. Garip. Bu kadar KOBİ var ülkede, eposta konularında yığınla soru olmasını beklerdim.

  • TongYabguHan @tongyabguhan34

   @qubit Evet çok yoğunluk yok dediğiniz gibi. Büyük-orta şirketlerin genelde sorunları çözemediği yerlerde destek aldığı firmalar da çok yetkin kişiler oluyor alanında. Forum ortamına taşımadan o şekilde çözülüyor diye düşünüyorum.

 • Fırat Duran @firat_duran

  İngilizce varsa hertürlü bilgiye ulaşırsın 😀

  • qubit @qubit

   TR'ye özel konular var: ürün temini, TR şartlarına ve bütçesine uygun ürün seçimi, ürün desteği...Bunlara cevabı yabancıda bulamazsın. Yurtiçi bireylere danışman en sağlıklısı. Mesela basit bir sunucu aksesuarı lazım oldu; adam Ali'den alır, PayPal ile ebay'den alır, gümrükten mal çekme ile uğraşmaz. Anlaşılmadı ise örnekleri arttırabilirim.

  • Agab @agab

   @qubit Bu analizler için var ya mühendisler sosyologlar 😀 Kendi ekibini soruna göre seçmen lazım.

 • kemal @calimera

  Sektörde tecrübeli arkadaşların bir çoğunun blogu var. Orada kendileri birçok konuda makale paylaşıyor. Ek olarak linkedin'de de bu tür insanlardan oluşan bir ağınız varsa ortalık bilgi kaynıyor zaten.

  • qubit @qubit

   Linkedin'i kullanmadığım için unutmuşum; bir (ağdakilere açık) tartışma ortamı var mıydı?

   Ekonomik kriz çok ciddi olduğu için KOBİ dediğimiz şirketlerin ciddi bilişim soru(n)ları olmasını beklerim (tasarruf amaçlı). Ama Google'da bir şey gözükmediğine göre herhalde bunlar kapalı kapılar ardından konuşuluyor diyorsun.

  • kemal @calimera

   @qubit "Kobilerin bilişim sorunları" çok sınırlandırılmış bir evreni içeriyor. Bilişim özelinde böyle gruplar bulmak çok zor. Aradığınız bilgiye ancak saha araştırması ile ulaşırsınız.

  • qubit @qubit

   @calimera Belki birkaç örnek vermeli. 3.5 milyon KOBİ var. Ciddi bir rakam. Bunların çoğunda bilgi işlem yok, olsa bile bir iki kişi (bunun için bir kaynağım yok, tahminimi yazdım).

   Mesela Vmware kullanıcılarının örneğin ücretsiz olan alternatiflere geçmeyi düşünmesini beklerim. Yazıcı sorunları için yardım arayanlar beklerim. Hem cihaz hem toner bugün ciddi yük. Yığınla güvenlik sorunu varken bu konuların tartışılmasını beklerim. Yedekleme, eposta servisleri..Ama hangi Linux dağıtımı diye bile bir tartışma göremiyorum. Dağıtım soranlar, konuşanlar sadece genç meraklı tüketiciler.

   Bu arada TS'yi kastetmiyorum. Twitter hesabı açıp takipçi bulamayan bir grup TS'yi işgal etti, diğer forum sitelerini kastettim.

Kendi alan adlarını kullanarak (kişisel kullanım dışı) epostalarını Google Apps/Suite/Workspace artık güncel adı ne ise bu serviste ücretsiz tutanlar nereye taşındılar bir sorayım. Sanırım süre bu hafta sonu bitiyordu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Zam/M2 öncesi Apple'dan MBA sipariş etmiş ve Temmuz sonunda ürün eline geçecek tüketicinin siparişten vazgeçmesi önerilir mi? Yeni cihaz ne kadar farklı henüz bakmadım. M2'nin performans artışını hissedecek bir kullanım söz konusu değil.

İşe yaramaz bir ufak bilgi: 8GB bellekli MBA 30 Aralık 2020'de ilk pazara girdiğinde 10999 TL etiketli idi ve bu 1493 USD gibi bir rakama denk geliyordu. 1 yıl içinde ürün 900 USD altına kadar düşmüştü.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple İstanbul'daki 3 mağazasında pil değişimini ne kadar sürede yapıp telefonu geri verebiliyor?
Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 15

e-imza yazılımı MacOS'un tüm sürümlerinde problemsiz zahmetsiz çalışan bir firma var mı?
Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sanırım Kablonet'i gereksiz TV paketleri olmadan daha ucuza alabileceğimiz bir kampanya hala yok. Temel kablo TV olsa kafi ama bir indirim sunmuyorlar, 100 Mbit alsan her türlü 171 TL. Garip.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Biden 400 milyon ücretsiz FFP2 maske dağıtacakmış. Bu haber geçen haftanın haberiymiş yeni gördüm. #virüsseyir

https://www.npr.org/2022/01/25/1075640873/free-n95-masks-covid

Free N95 masks are arriving at pharmacies and grocery stores. Here's how to get...

Some retailers are starting to get the first wave of the 400 million free masks being distributed by the federal government. Every person is allowed to receive up to three masks.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • qubit @qubit

  Herkese 3 adete kadar ücretsiz maske verilecekmiş. Acil durum stoklarında 750 milyon maske varmış, bunun 400'ünü dağıtıyorlar.

  Bu maskelerin tekrar kullanımı ile ilgili bir bilgi paylaşmışlar mı bilmiyorum. Bir politik imaj düzeltme manevrası gibi duruyor, sonuçta 3 maske ile bütün ayı geçiremezsin. Salgını biraz yavaşlatsa zaman kazandırsa o bile kar elbette.

 • Rotten Pizza @pizza

  ABD'de FFP2 maskelerin kullanımını zorunlu tutan bir eyalet var mı acaba?
  Almanya/Bavyera'da yaklaşık 1 yıldır (Eylül, Ekim, Kasım 2021 hariç) her yerde FFP2 maskenin kullanımı zorunlu. Yanlış bilmiyorsam devlet finansal destek alan ailelere bu maskeleri ücretsiz dağıtıyordu ama detayını bilmiyorum. Hatırladığım kadarıyla diğer eyaletlerde maske tipiyle ilgili kurallar bu kadar katı değil.

  • qubit @qubit

   ABD'de zorunlu tutan eyalet duymadım, zaten öyle bir tane bile eyaletleri olsa ülke bu halde mi olur..
   Almanya'da zorunlu ama her bölgede aynı hassasiyet gösterilmiyor deniyor. Zorunluluğa dikkat edilen bölgelerde bulaş diğerlerine göre az mı değil mi araştıracak bir STK'mız yok.

 • Papa Emeritus @pope

  Biden bunağı hem dünyayı hem kendisini batırdı. Trump bile aşılar için 20-30 milyar USD ayırmıştı, aşılara aşırı güvenmek yerine Paxlovid gibi anti virallere de yatırım yapılsa daha iyi durumda olurduk. Şimdi ABD’de bile stok inanılmaz limitli diğer ülkelere ise koklatmıyorlar resmen. Aşı gibi bir anda artacak bir ilaçta değil.

 • Teknoist @teknoist

  Tarihi geçmiş muhabbeti vardı covid ilk çıktığında

KGM Twitter'ı böyle etkin kullanıyor muydu? Video, harita paylaşıyorlar.
https://twitter.com/KarayollariGM/status/1485311594028486661?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Epey bir kullanıcısı vardır, bakalım herkes nereye taşınacak..
#haftalıkgündememalzeme #tsvideoönerisi
https://9to5google.com/2022/01/19/g-suite-legacy-free-edition/

Google requiring all 'G Suite legacy free edition' users to start paying for...

In 2020, G Suite became Google Workspace as part of a reorganization of the company's work apps. G Suite legacy free edition is now set to...
BeğenFavori PaylaşYorum yap