İngiltere ve Hollanda'da rakamlar coşunca millet biraz akıllandı mı nedir..hafif bir düşüş yaşanmış. Yapay mı gerçek mi göreceğiz. Belki sadece Avrupa Kupası yüzündendi.

kaynaklar:
https://www.theguardian.com/world/2021/may/28/covid-uk-coronavirus-cases-deaths-and-vaccinations-today
https://coronadashboard.government.nl/landelijk/positief-geteste-mensen

BeğenFavori PaylaşYorum yap

10 yıl önce bugün Norveçli bir ırkçı terörist 77 genci öldürmüş, 367 genci de yaralamıştı. #konudışı

https://en.m.wikipedia.org/wiki/2011_Norway_attacks

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ankara'da aile ile gidilebilecek ormanlık, yolu havası düzgün, salgında dip dibe olmayacağın bir yer var mı? Google'dan baktığım kadarı ile Kızılcahamam tarafına gitmen gerekiyor, o da 1 saat gidiş 1 saat dönüşe ayırmalısın demek.

Bayındır Barajı'na baktım, yanından otoban geçmesi yazık olmuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 17

Alder Lake işlemcilerden birisi için bu "dedikodu" 5950X'dan iyi bir performans sunuyor iddiasında. Maalesef 200 Watt üstü bir tüketim olacak demişler, orası kötü.

Sürekli erteliyordum: 12-16 işlemcili bir sistem toplamam gerekecek gibi gözüküyor. Bu DDR5 ve soket değişikliği biraz can sıkıcı. Şimdi 5000 serisi bir işlemci almak istesen 1.5 yıl içinde yeni sokete geçileceği için güncelleme imkanın pek olmayacak. Intel erken pazara gireceği yeni sistem toplamak isteyenleri ikna edebilir. Elbette AMD de fiyat kırarak cevap verecektir.

https://videocardz.com/newz/intel-core-i9-12900ks-qs-allegedly-outperforms-ryzen-9-5950x-in-cinebench-r20-test

Intel Core i9-12900K QS allegedly outperforms Ryzen 9 5950X in Cinebench R20...

Intel Core i9-12900K Qualification Sample benchmark results According to OneRaichu, a qualification sample of Intel Core i9-12900K processor is already faster than AMD Ryzen 9 5950X in both single and...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu aşırı sıcaklarda (>35 derece) lastik basıncını nasıl ayarlamak gerekiyor? Şöyle bir iki saat yol gitsen lastik basıncı 3-4 PSI artış gösteriyor: üretici 33 PSI hava basılmalı dediyse bunu lastik soğukken 30 gibi basıp mı yola gitmeli diye sorayım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 12
 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  33 durağan haldeyken sizin basmanız gereken değerdir. Yolda ısınır soğur o lastiğin kendi telorans değerleri ile alakalı. Yola çıkmadan 33 basın bırakın. Benim bildiğim böyle.

 • YasinC @yasinc

  Hayır lastiğe soğukken üreticinin söylediği değeri basmanız gerekiyor. Zaten lastiğin ısınıp içindeki basıncın yükselmesi lazım ki virajlarda karkas yapısına destek olsun. Genelde %20 civarları kadar basınç yükselebiliyor

  • qubit @qubit

   İdeal basınç değeri zaten bunun için var, öyle bir şey olsa soğuk havalarda bu değer basın sıcak bu basın derlerdi.

   Burada kastettiğim aşırı sıcak hava ve asfalt durumları. 33 bastın yola çıktın, 1 saat sonra 36 psi'dasın. Tabii denebilir ki "arkadaş basınç ciddi arttı mı mola ver tekeri soğut". Sanırım lastiği üreten mühendisi bulup soramayacaksak yapılması gereken bu.

  • YasinC @yasinc

   @qubit Lastik kışında ısınıyor bu arada, zaten normalde yaz ve kış için lastik basınçları farklıdır. Yaz için değer 30 ise genelde kış için 32 falan olur.

   özellikle motosikletler de bu daha fazla belirtilir ancak sıradan otomobillerde pek üzerine düşülmez.

  • qubit @qubit

   @yasinc kışın lastik basıncının ciddi yükseldiğini pek hatırlayamadım.

  • YasinC @yasinc

   @qubit Normal kullanımlarda pek yükselmez ancak otobanda seyir ederseniz yükselecektir. Şehir içinde 50-70 arası ısınmaz kolay kolay. Lastikte önemli tabi

  • qubit @qubit

   @yasinc evet otoyol kullanımını kastettim. Şehir içinde zaten trafik, viraj alsan 10 km hız ile alamıyorsun.

 • Aiberg @aiberg

  Sadece araba uzun süre durdurysa biraz ilerletip ondan sonra önerilen değeri basmanız yeterli.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Siz yine tavsiye edilen seviyeye ayarlayın. Basıncı düşük bırakırsanız başta yanaklar ezilir. Araba hareket edince de yanak sürekli ezilip açılacağı için daha da fazla ısı üretir. Bu da basıncın daha hızlı ve daha yüksek değerlere yükselmesine neden olur. Normal ayarlanmış basıncın hava sıcaklığı nedeniyle artması onu tolerans dışına pek çıkarmaz. Ki zaten Türkiye'deki sıcaklıklar o kadar da yüksek olmuyor, Dubai'de icabında 47-48 derecede araba kullanıyoruz bir şey olmuyor. (Lastikler çok çabuk eskiyor tabi)

M1 işlemci için fan sesi uygulaması 🙂
https://fanfan.rambo.codes
Bayram sonrası #haftalıkgündememalzeme

Şaka maka sistemde bir şey takıldı mı anlamanın yolu fan sesi. Bir ihtiyaç.

FanFan

If you're a fan of fans, this app is for you!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

@gamsizm Kadıköylü olduğuna göre #haftalıkgündememalzeme olabilir, ilçedeki muhtarlıklara bilgisayar + yazıcı alınacakmış: ihale no 2021/384345. Ekap'tan bakılabilir 🙂
En az i5 9400 2.9 GHz, 8GB, 256GB SSD, 1TB 5400 rpm disk, Full HD LED ekran diyor şartname. Fakat Win 10 Pro işletim sistemi demişler, demek Pardus'a geçilmemiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#konudışı Mısır unu ne kadar "dayanabiliyor"? 2 yıldır durduğunu tahmin ettiğim bir miktar ile karşılaştım, Twitch'te turşu kapağı tüyosu verilen sitede belki akıl veren çıkar. Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap