IP Kameralar 3 model karşılaştırma (Xiaomi / TP-Link / Havit )

Piyasada yaygın olarak tercih edilen 3 farklı IP kameraya bakış atmak istedim fazla sıkmadan.

Havit Ipc30 / Tp Link Tapo C200 / Xiaomi Mi Home Security 360° modelleri. 

Tasarım ve kasalar birbirine oldukça yakın. 

 

Alt tarafta yine benzer. Kutudan çıkan plastik bir parçayı takarak duvara monte sağlayabiliyorsunuz. Hepsinde kutudan çıkıyor ve yazılımlarda baş aşağı modu mevcut. Bu kısımda bir üstünlük yok. 

 

 

Lensi yukarı baktırdığımızda tüm modellerde Micro SD kart girişine ulaşabiliyoruz. Havit ve Tapo reset tuşunu da kart girişinin yanına konumlandırmış. Xiaomide ise reset tuşu arkada güç girişinin yanında buton olarak yer alıyor. 

 

 

Arka tarafa bakınca en önemli farklılık Havitte. Harici anten bulunuyor. Aslında dahili olsa da olurmuş. Diğerleriyle benzer bir çekim gücü var. Aynı markanın 1080 olanında diğerleri gibi dahili anten var. Bu 2k diye geçiyor ve harici kullanılmış. 

 

Gelelim görüntü örneğine;

 

Görüntü örneğini buraya yüklerken oldukça bozulduğu için https://isy.one/ipkameralar adresine tam boyutlu yüklemeye çalıştım. 

Gündüz ve ters ışıkta bir poz. LG yazısı ve nesneler kıyas için yardımcı olacaktır. 

Gündüz görüntü kalitesi olarak Xiaomi önde, gece görüşünde Tapo önde, Havit ise daha geride ancak en geniş açıyı sunuyor. (Burada çok anlaşılmamış olabilir zaten uçurum fark yok)

 

  • Yazılım: 

Tp link kendi Tapo uygulamasını, Xiaomi mi home uygulamasını, Havit ise Tuya uygulamasını kullanıyor. Tuya olması işime gelen bir konu çünkü Tuya destekli farklı markalardan bir çok ürünüm var ortak platform kullanmaları işime geliyor.

Stabilite olarak Tapo en iyisi. Bildirimin gelmesi ve ayarlar oldukça net. Xiaomi ise Tapoyla eşitti ancak son güncellemelerle bariz bozdu diyebilirim. Bazen bağlanamama yada çok uzun sürede bağlanma yapmaya başladı. Ayrıca ilk kurulumda daha fazla uğraştırdığı olabiliyor. Havit ise kendine özel değil evrensel bir yazılım kullanıyor ancak işini düzgün yapıyor.

  • Genel değerlendirme:

Uzaktan izleme, üzerlerindeki mikrofon ve hoparlör sayesinde çift taraflı görüşme imkanı, ses kayıt, sadece hareket içeren anları kaydetme, üzerindeki sd karta döngüsel kayıt yapabilme, hareket algılayıp bildirim gönderme gibi özellikler her 3 üründe de aynı seviyede yer alıyorlar. 

  • Gelelim farklılıklara;

Havit diğer 2 modelde olamayan bir özelliğe sahip. Hareket takibi. Kadraja giren kişi veya nesneyi yatay yönlü olarak takip ediyor. (Aşağı yukarı yok) Önünden biri geçtiğinde kafasını o kişiyle beraber hareket ettiriyor. Bu bariz bir avantaj. Çünkü Xiaomi ve Tapo sadece hareket algıladım demekle yetiniyor. 

Görüş açısında dediğim gibi Havit biraz daha geniş görebiliyor ama çok çok farklı değil.

Sağa sola hareket ettirmede de eşit sayılırlar. Tavana bakma hareketi de eşit ancak yere bakma konusunda Tp Link biraz geride. Bakışı yere eğmesi bir tık daha az kalıyor diğer 2 modelden. 

  • Bir diğer farklılık güç konusu;

Xiaomi ve Havit micro usb güç girişine sahip. Xiaomi kutusundan 2 metrelik micro usb çıkıyor ancak adaptör verilmemiş. Havit kutuda kablo ve adaptör veriyor anca kablosu 1.25 metrelik daha kısa. 

Tapo ise Tp link modemlerdeki gibi 5v 2a bir sabit kablolu adaptörle geliyor. 2 metre uzunluğa sahip. 

Aslında buradaki önemli konu Xiaomi ve Havitin micro usb olması nedeniyle herhangi bir pc yada powerbankten tek kabloyla çalışıyor olması. Tapo ise kendi adaptörüne ihtiyaç duyuyor. Kullanım senaryonuza göre önemli bir kriter olabilir.

  • Fiyat/performans durumu;

Ben bu yazıyı yazarken (18.07.2023) Tapo ve Xiaomi piyasada 750 lira civarına bulunabiliyordu. Havit ise 500 lira. Bariz daha uygun ve nesne takibi özelliği diğer 2 modelde yok. Bu nedenle fiyat/performans olarak kesinlikle önde diyebilirim. Bir çok markanın bir çok akıllı ürünüyle aynı platformu (Tuya) destekliyor olması da bir artı. Ekstra yazılım kurmadan işinizi görebilir. 

Diğer iki ürünü satın aldığım zaman Xiaomi kesinlikle önde görüyordum ama son güncellemelerle geriye gittiğini düşünüyorum. Umarım tekrar toparlar kısa zamanda. Tapo görüntü kalitesi ve kararlılığı çok iyi olmasına rağmen içlerinde en kabası ve kendi adaptörüne ihtiyaç duyuyor. (Ara aparatlarla çözülebilir) Havit ise uygun fiyata ekstra önemli bir özellik sunuyor. 

Burada önemli nokta Havit hem 1080 olan alt modeli hem bu yazıdaki 2K modeli 500 liraya listeleniyor şuan. Bu durum kısa zamanda 2K olanın zamlanacağını ve diğer 2 marka gibi 700-750 lira civarına geleceğini gösteriyor. Yine de o fiyatlara da kesinlikle tercih edebileceğim bir ürün diyebilirim. 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler