1090kg 'lık yürüyen teneke tabut bunlar. Şu araçtaki iki kişi de vefat etmiş. Araç sadece koltuk airbag açmış, perde/ tavan airbag olsa, düzgün yanal barları olan bir araç olsa hafif yaralı kurtulur içindekileri. U atılması yasak olan, bölünmüş geçici tali yolda U atması sebebi ile, muhtemel sürüş yetisi zayıf "73" yaşında bir şoförün neden olduğu kaza. Hatasını canı ile ödemiş. Yazık...

Araç: 2016 Peugeot 301 1.6 HDi Allure paket

Kıyas açısından bu araç 1090 kg
Aynı motora sahip, aynı yıla ait Ford Focus 1339 kg
Benzer 1.6 dizel motora sahip, 2015 model Jetta 1412 kg
Aynı motora sahip, aynı yıla ait Volvo S60 1589 kg

Bu ağırlık farkları "kabaca" ek konfor ve ek güvenlik önlemlerinden kaynaklanıyor.

#OtoSeyir #Peugeot #Peugeot301
https://ereglihaberleri.com/haber/7526021/konya-yolunda-korkunc-kaza-baba-ve-kizi-oldu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 51

Nasıl başladık, Nasıl gidiyor? 150 Bin TL (14 Bin Euro) yatırım...

#SSD
#Chia #mining #chiamining

Toplam da;
* 25 TB SSD
* 350 TB Hard Disk

NOT: Yatırım EURO bazında, Makedonya da yapılmaktadır. Yatırım tavsiyesi değildir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

Amazon kafası...
Soldaki 45TL 'lik basit adaptör koca kutu + kağıt dolgu ile geldi. (Amazon Türkiye)
Sağdaki 4500TL 'lik 2TB SSD'ler korunaksız, desteksiz kağıt zarf ile geldi. (Amazon USA)

#amazon
#SSD
#Chia #mining #chiamining

NOT: Soldaki kutu temsilidir, orijinal amazon kolsini geri dönüşüme atmıştım. Benzer boyutta koli kondu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni oyuncaklarım geldi 🙂
@bilendenaldestek ve #itopya teşekkürler
#chia #mining #SSD

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 27

Merhaba Beyler,
Bu gün Biontech aşısının ilk dozunu vuruldum. Sorusu olan varsa cevaplayabilirim.
#aşı
#covid
#Biontech

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 32
 • @Guccifer2_021 @guccifer2_021

  Merhabalar tekrardan Diabet tip 1 hastası olarak dün taksim ilkyardım hastanesindeki randevuma gittim .Saat 14: 30 da olan randevuma gittiğimde aşılar geç geldiğinden yoğun bir kalabalık vardı hastane içinde .. Görevli arkadaşlar sıranın 1-2 saate anca geleceğini söyleyince hastaneden risk nedeniyle 2 saat sonra dönmek üzere ayrıldım (eşimle). Eşiniz yada bir yakınınız refakat edebiliyor sıkıntı olmuyor. Saat 16:40 civarı tekrar geldiğimizde sırada 5 kişi vardı.Güvenlik barkodu soruyor randevunuzun.. üst kata çıkınca sıraya girmeden bir form veriliyor .. Kabul ettiğinize dair bilgilendirme ve imzanızı atıyorsunuz..
  Aşı için formu memur doktora veriyorsunuz.Size soruyorlar rahatsızlığınızı eğer isterseniz konuşabiliyorsunuz kısaca.. Ağrı olursa PAROL kullanabilirsiiiniz dedi..
  Daha sonra 10 adet oda dan herhangi birine sıraya giriyorsunuz kapıları açık (sıra derken en fazla 2 kişi oluyor yani kontrollu sıra ).Ben 2 kişi bekledim..
  Sıra gelince içeri girip sol kolumu sıyırıp oturdum ,hemşire hanım bir iki evrak doldurup aşıyı ayarladı Aşıyı insülin olmuş gibi rahatça oldum..
  Bu gün henüz 24 saat olmadı ..
  Olduktan 6-7 saat sonra sol kolum da ağrı başladı fakat öyle korkulacak bir ağrı değil içeriden sanki kemiklerinizin üstünde kaslardan bir ağrı dokununca ağrımıyor fakat birkaç hareketi yapamıyorsunuz acıyor.. Eğer işe gidecekseniz ağrıyı unutmayın el kol koordinasyonunuzu etkileyebilir..Ateş halsizlik vb. sıkıntılarım olmadı bende sadece kol ağrısı ..
  şimdilik bu kadar gelişme olursa yazarım..
  Aşı olacak arkadaşlara geçmiş olsun diliyorum..

 • orhan @orhanx

  size de geçmiş olsun. Yarın ki durum değerlendirmesi de süper olur.

 • @Guccifer2_021 @guccifer2_021

  Merhaba an itibarı ile kolumdaki ağrı azaldı ve halsizliğim bitti..

 • seda @seda

  Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bugün annemi de biontech için hastaneye en erken saatte götürüp yaptırdım.
  Hastane çok sakindi. Aşı odaları boş gibiydi
  Bilgilendirme imzası attığımız kağıdın bir kopyasının arkasına "8-15 mayıs arası aşı randevu alınız" yazıp anneme verdiler.

  Şimdilik hiç bir ağrı ve benzeri bir şey hissetmediğini söylüyor.
  0.3 yerine 0.2 veya 0.1 filan mı verdiler bilemeyeceğiz

  Güncelleme:
  annem kolunda önce gerginlik, sonra da kolunda bir ağırlık, kolunu hareket ettirdiğinde hafif bir ağrı olduğundan bahsediyor

Vitamin vb takviye gıda/ilaç alıyor musunuz?
Evet ise nedir, niçin? Faydasını ne kadar görüyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 35

Fahiş fiyatlı otobanlarda da ortalama hızdan ceza yazmaya başlamışlar... Hayırlı olsun! 598TL

"Hız yapma sen de" Diyecek arkadaşlar olacaktır, peşinen savunmamı yapayım. Gittiğimiz yol otoban, hem de fahiş fiyat ödenen Avrupa otoyolu. Bu otoyol devamlı 3 ila 5 şerit olarak hizmet veren, "Avrupa" standartlarının üstünde bir yol "olmalı". Almanya'da, bu yoldan çok daha eski 2 şeritli oto yollarda, hız sınırı yok. Ben bu yolu fahiş fiyatlı" ve "kalite" yol olarak ortalama 160km hızla dahi kullanamayacaksam ne diye yolumu uzatıp, dünya kadar fazladan otoyol parası veriyorum?

Koy şuna bir sınıflandırma, muayene ya da özel bir yerde raporu/sertifikası olan X sınıfı araçlar için üst sınır 180km olsun, Y sınıfı için 150km olsun, diğerleri için 120km olsun misal? 98 Model şahin ile 2020 Model "S-Klasse" bir mi? Neden aynı hız kuralarına tabi?

Not: Ceza bu gün bana gelen cezadır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 27

Herkesin yeni yılını kutlar, 2020 yılını unutturacak güzellikte yeni bir yıl dilerim.

Not: Pastanın tamamı kendi emeğimdir 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 14

ikinci eline param yetmedi, sıfır alabildim anca...

Liste Fiyatı 231 Bin TL aslında ama zorunlu Oto Kuaför paketi, kasko, sigorta derken 240 Bin TL geldi.

İncelemesini 1000+ Km yapıp biraz daha deneyimleyince yapacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 38
 • mhmmdy @mhmmdy

  Bı de bu çıktı, zorunlu paket ....

 • Onur Ortakaya @onur-18-fb

  hocam fr paket ile xcelence paket arasında ne fark var aynı fiyata satıyorlar detaylı inceledinizmi acaba paketler arasındaki farkı ? bi ihtimal bizde düşünebiliriz ama 1.0 motor olayı biraz endişeli oldugumuz konu bizim peder biraz atmosferik sorunsuz ugraşssız motor seviyor aldıgı arabayı 10 15 sene kullanma kafasında 2.el araba almıyor sadece sıfır o yüzden kucuk hacımlı turbo motora dehşet antipatisi var yoksa leon yada arona almayı düşünebilir durumdayız siz bir kullanıcı olarak birşeyler aktarma imkanınız varmı acaba

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @hegemen Maalesef o bilgiler tam doğru değil, muhtemelen Avrupa kataloğunun tercümesini direk vermişler ama şuan gelen araçlarda farklılıklar var. Katalog yerine sitedeki bilgi kısmına bakmanızı öneririm, orası daha güncel.

   @onur-18-fb
   FR kısaca "genç işi" daha spor görünüme sahip, 17" jant, sportif ayarlı süspansyion var. Buna karşılık ön park sensörü, geri görüş kamerası, park asistanı (Uygun koşul sağlanırsa araç kendi kendine park ediyor), anahtarsız çalıştırma/anahtarsız giriş kaybediyorsunuz.

   Led far Xcellence da ek paket ama FR'da da ek paket olmalı.

   Motor konusuna gelirsek, 2000cc Dizel motorlu Volvo ile bu 999cc Benzinli Seat'ı beraber kullanıyorum şuan. Ön yargılı davranıyordum ilk başta ama araç hafif, turbo besleme ile gayet atik ve araç için yeterli. Tabi daha dolu araç ile 50+km uzun yol yapıp biraz daha deneyimlemek gerek.

  • Onur Ortakaya @onur-18-fb

   @ufkabakan anladım hocam sağolun fr daha güzel görünüyor ama xcellence daha donanımlı anladıgım kadarı ile motor konusunu aşabilirsek bakalım şehir içi dert degil ama biz yılda en az 2 kez 1000 er km kadar 5 kişi + ful bagaj yolculuk yapıyoruz orada biraz sıkıntı yaşamaktan korkuyoruz bakalım şuanlık arafta kaldık

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @onur-18-fb Ben çoğunlukla tek seyehat ettiğim için full dolu halini göremedim, en fazla 3 bilemedin 4 kişi oluruz biz. Bagaj da arka camın önüne kadar doldurmazsanız hacmi çok büyük değil. Mutlaka test edin hacmini almadan önce.
   Motor konusunda da, düşük devirlerde turbo devrede değilken alet zayıf ama 2000 bandının üzerine çıktımı güzel gidiyor. Daha 150 Km olmadı, biraz daha kullanayım , detaylı bilgi veririm.

  • Onur Ortakaya @onur-18-fb

   @ufkabakan 2500-3500 devir bandında kullanma egilimindeyim genelde hocam zaten bir aksilik olmadıgı müddetçe son 2 -3 yıldır falan uzun yoldada komple ben gidip geliyorum kaldıki benzinli araçtan 2500 devire kadar birşey beklemiyoruz ama işte küçük hacimli motor fazla yolcu ve yük uzun yol için problem çıkartırmı düşüncesindeyiz yakıt tüketimi falan çok problem değil şuanki 1600 cc 100 beygir atmosferik motorlu aracımızda tüketiyor epey ama bu 1 litre motorlu aracın illaki yıpranması turbolu oluşu daha yüksek sıkıştırma oranı ile çalışması daha fazla elektronik zımbırtı içermesi birde yanına dsg şanzıman eklenmesi ile aracın bütününe baktıgımızda yıpranma ve arıza çıkartma ihtimali daha hızlı ve kolay olacak gibi düşünüyoruz birde şöyle bir durum var (bizim peder bey 2.el araba almaz aldıgı arabayıda en az 10 sene kullanmadan eğer zorunda kalmaz ise satmaz öyle bir hastalıgı var , tanıdıgım bildigim kendi arabam olsun mantıklı tüketim süresi bitene kadar kullanayım kafasında değer kaybetmesi vs umrunda degil e öyle oluncada sorun çıkartmaması önem teşkil ediyor devamlı devamlı masraf etmemesi ve sanayide servisde ugraşmamak adına ), birde küçük hacimli motor ile yüksek taşıma agırlıgı ile otoyolda sollama için gerekli hızlanma manevralarındaki tepkisi, yüksek stres altındaki motor seside ne oranda değişiyor acaba uzun yolda neticede saatlerce yol gidiyoruz çünkü zaten 3 silindirli motorlar dogal halleri ile bile daha bir gürültülü hırıltılılar bildigim kadarı ile şimdi ben bi sollama yapacagım diye dsg aracı süper yüksek devirlere çıkartıp araç içindeki kişileri korkutmaya rahatsız etmeye germeye gerek yok bizim valide zaten panikliyor böyle durumlarda , genel olarak zaten uzun yoldada 90-140 arası süratte işte yeri gelir yavaş gidersin yeri gelir trafik akışına uyarsın yada sollamak için hızlanırsın vs genel olarak 90-140 bandı arasında konforlu bir sürüş yapabiliyor isem benim için kafi ama işte bunları deneyimlemek biraz zor belki satın almadan önce aracı kiralayıp bir süre kullanmak ile fikir edinilebilir deneyim saglanabilir ama araç kiralama işindende nefret ediyorum desem yeridir bakalım yıl sonu kampanyaları ile falan belki bir girişimde bulunabiliriz şu 1 litre motor ile aramızı düzeltebilir isek 😀

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @onur-18-fb Şu anlattıklarınıza göre (sıfır olsun, atmosferik olsun, 10+ yıl fazla sorun çıkarmadan kullanılsın) bir de pahalı olmasın diyorsanız, Toyota Corolla almanız daha uygun olur sanki. Hatta şuan ki aracınız bile "Corolla" olabilir? 🙂

  • Onur Ortakaya @onur-18-fb

   @ufkabakan şuan lancer var hocam 2006 model henüz bozamadık kendisini yagına suyuna iyi bakılıyor agır bakımlarıda öncesinden yapılıyor ki zaten araç daha 120 bin km olmadı diye hatırlıyorum peder beyin ev-iş rotası git gel 5-6 km olması lazım ki zaten çok uzun yıllar şirket araçları vardı hep son 2-3 yıldır işe git gel için kendi aracını kullanıyor hafta sonları özel günler bayram seyran ve yıllık izinler haricinde aracın çok kullanıldıgı söylenemez zaten haftanın 6 günü çalışıyoruz araçta evimizin bahçesindeki tek araçlık üstü kapalı garajımızda duruyor corollaya baktıda begenmedi özellikle arkası çok dar ve basık alçak geldi malesef

  • huseyin/azuren @hegemen

   @onur-18-fb Senin söylediklerine bakılırsa C segmenti bir araç altı sizi üzer.Segment alacağın aracın beklentilerini çok değiştiriyor.Arona gördüğüm kadarı ile B segmenti bir araç ve sizin istediklerinizi karşılayacağından şüpheliyim. Sizin yolculuk durumlarını arabamı satasıya kadar çok yaşadım.2 aile 4 büyük 2 çocuk ile ve eşyalar ile uzun yol ufak b segmenti araçta zor oluyor.

  • Onur Ortakaya @onur-18-fb

   @hegemen hocam aynı motoru c segmenti araçlardada kullanıyorlar aksine c segmenti araç daha agır oluyor desek gene dez avantaj bizim için bagaj hacmı olarak yada yaşam alanı boyutu olarak arona üzmez bizi gibi düşünüyorum

 • Mr.Bell @mr-bell

  Herhalde akışta denk gelmedi.
  Hayırlı olsun,

Mutlu musun Kılışdar! Kışçılar!
Her sabah arabanın camların buzunu çözmeye, yağan karı temizlemeye hazır mısınız?
Daha bunlar iyi günlerimiz...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 23