Merhaba Beyler,
Bu gün Biontech aşısının ilk dozunu vuruldum. Sorusu olan varsa cevaplayabilirim.
#aşı
#covid
#Biontech

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 32
 • @Guccifer2_021 @guccifer2_021

  Merhabalar tekrardan Diabet tip 1 hastası olarak dün taksim ilkyardım hastanesindeki randevuma gittim .Saat 14: 30 da olan randevuma gittiğimde aşılar geç geldiğinden yoğun bir kalabalık vardı hastane içinde .. Görevli arkadaşlar sıranın 1-2 saate anca geleceğini söyleyince hastaneden risk nedeniyle 2 saat sonra dönmek üzere ayrıldım (eşimle). Eşiniz yada bir yakınınız refakat edebiliyor sıkıntı olmuyor. Saat 16:40 civarı tekrar geldiğimizde sırada 5 kişi vardı.Güvenlik barkodu soruyor randevunuzun.. üst kata çıkınca sıraya girmeden bir form veriliyor .. Kabul ettiğinize dair bilgilendirme ve imzanızı atıyorsunuz..
  Aşı için formu memur doktora veriyorsunuz.Size soruyorlar rahatsızlığınızı eğer isterseniz konuşabiliyorsunuz kısaca.. Ağrı olursa PAROL kullanabilirsiiiniz dedi..
  Daha sonra 10 adet oda dan herhangi birine sıraya giriyorsunuz kapıları açık (sıra derken en fazla 2 kişi oluyor yani kontrollu sıra ).Ben 2 kişi bekledim..
  Sıra gelince içeri girip sol kolumu sıyırıp oturdum ,hemşire hanım bir iki evrak doldurup aşıyı ayarladı Aşıyı insülin olmuş gibi rahatça oldum..
  Bu gün henüz 24 saat olmadı ..
  Olduktan 6-7 saat sonra sol kolum da ağrı başladı fakat öyle korkulacak bir ağrı değil içeriden sanki kemiklerinizin üstünde kaslardan bir ağrı dokununca ağrımıyor fakat birkaç hareketi yapamıyorsunuz acıyor.. Eğer işe gidecekseniz ağrıyı unutmayın el kol koordinasyonunuzu etkileyebilir..Ateş halsizlik vb. sıkıntılarım olmadı bende sadece kol ağrısı ..
  şimdilik bu kadar gelişme olursa yazarım..
  Aşı olacak arkadaşlara geçmiş olsun diliyorum..

 • orhanx @orhanx

  size de geçmiş olsun. Yarın ki durum değerlendirmesi de süper olur.

 • @Guccifer2_021 @guccifer2_021

  Merhaba an itibarı ile kolumdaki ağrı azaldı ve halsizliğim bitti..

 • seda @seda

  Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bugün annemi de biontech için hastaneye en erken saatte götürüp yaptırdım.
  Hastane çok sakindi. Aşı odaları boş gibiydi
  Bilgilendirme imzası attığımız kağıdın bir kopyasının arkasına "8-15 mayıs arası aşı randevu alınız" yazıp anneme verdiler.

  Şimdilik hiç bir ağrı ve benzeri bir şey hissetmediğini söylüyor.
  0.3 yerine 0.2 veya 0.1 filan mı verdiler bilemeyeceğiz

  Güncelleme:
  annem kolunda önce gerginlik, sonra da kolunda bir ağırlık, kolunu hareket ettirdiğinde hafif bir ağrı olduğundan bahsediyor

Vitamin vb takviye gıda/ilaç alıyor musunuz?
Evet ise nedir, niçin? Faydasını ne kadar görüyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 35

Fahiş fiyatlı otobanlarda da ortalama hızdan ceza yazmaya başlamışlar... Hayırlı olsun! 598TL

"Hız yapma sen de" Diyecek arkadaşlar olacaktır, peşinen savunmamı yapayım. Gittiğimiz yol otoban, hem de fahiş fiyat ödenen Avrupa otoyolu. Bu otoyol devamlı 3 ila 5 şerit olarak hizmet veren, "Avrupa" standartlarının üstünde bir yol "olmalı". Almanya'da, bu yoldan çok daha eski 2 şeritli oto yollarda, hız sınırı yok. Ben bu yolu fahiş fiyatlı" ve "kalite" yol olarak ortalama 160km hızla dahi kullanamayacaksam ne diye yolumu uzatıp, dünya kadar fazladan otoyol parası veriyorum?

Koy şuna bir sınıflandırma, muayene ya da özel bir yerde raporu/sertifikası olan X sınıfı araçlar için üst sınır 180km olsun, Y sınıfı için 150km olsun, diğerleri için 120km olsun misal? 98 Model şahin ile 2020 Model "S-Klasse" bir mi? Neden aynı hız kuralarına tabi?

Not: Ceza bu gün bana gelen cezadır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 25
 • turker @turker

  180 ile gidip kaza yaparsan, kimseye zarar vermeden paşa paşa öleceksen, bence de sınıflandırma olsun.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  İzmir - İstanbul otoyolunda 140 dan yavaş gideni dövüyorlar. Baştan bir 3.5 saat lafı çıktı. Yalan olmasın diye ellemiyorlar sanırım. 🙂

  • lterlemez :) @lterlemez

   Kimse kullanmıyor da o yüzden, bilgisayar parasına yol yapacağız resmen...

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @lterlemez Yoo, hepimiz kullanıyoruz. 🙂

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Benim bir anım var bu yolla alakalı, Bodrumdan Tekirdağa geçiyoruz, 4 kişi var araçta. Bodrum İzmir arasında ben kullandım. Araçtaki büyüğüm,arka koltukta sohbet muhabbet içinde ama bir yandan da hızlı sürme telkini ile İzmir Aydın otoyolunda bile benim 120km geçmeme izin vermedi. Dayanamayıp İzmir İstanbul otoyoluna girince hemen mola verip, abi yoruldum Balıkesir sapağına kadar sen kullanır mısın 2-3 saat kadar dedim. Geçtim yana, ben arkayla muhabbete başladım bu sefer ama bir yandan da çaktırmadan hızına bakıyorum. İlk başta 120km ile giden abimiz bir 30dk kadar sonra 150-160km arası gidiyor.
   - Abi yavaş gitmemiz gerekmiyor mu?
   - Ya yol bom boş, düzgün de, araçta akıyor, 150 kadar çıkmış mıyım fark etmedim valla...
   dedi 😀

 • memedeath @memedeath

  Ben otobanda, otomobille, en sağ şeritte 100 km/sa ile giderken arkama yanaşan TIR selektör yapmıştı "hızlan" diye 😀

 • cgdincer @cgdincer

  Hayatı bir yerden sonra hızlandırmak dezavantaja dönüşüyor. Aldığın riskler ve getirdiği stress sana kazandıracağı zamana değmiyor.
  Kurallar toplumdaki en zayıf halkaya, kural bilmez cahil ve aptala göre belirleniyor. Bizde bunlardan bol bol bulunur. Almayadaki temel eğitim bizde yok, hız sınırı kalktığı an manşetler kaza haberleriyle dolacaktır.

Herkesin yeni yılını kutlar, 2020 yılını unutturacak güzellikte yeni bir yıl dilerim.

Not: Pastanın tamamı kendi emeğimdir 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 14

ikinci eline param yetmedi, sıfır alabildim anca...

Liste Fiyatı 231 Bin TL aslında ama zorunlu Oto Kuaför paketi, kasko, sigorta derken 240 Bin TL geldi.

İncelemesini 1000+ Km yapıp biraz daha deneyimleyince yapacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 40
 • mhmmdy @mhmmdy

  Bı de bu çıktı, zorunlu paket ....

 • Onur Ortakaya @onur-18-fb

  hocam fr paket ile xcelence paket arasında ne fark var aynı fiyata satıyorlar detaylı inceledinizmi acaba paketler arasındaki farkı ? bi ihtimal bizde düşünebiliriz ama 1.0 motor olayı biraz endişeli oldugumuz konu bizim peder biraz atmosferik sorunsuz ugraşssız motor seviyor aldıgı arabayı 10 15 sene kullanma kafasında 2.el araba almıyor sadece sıfır o yüzden kucuk hacımlı turbo motora dehşet antipatisi var yoksa leon yada arona almayı düşünebilir durumdayız siz bir kullanıcı olarak birşeyler aktarma imkanınız varmı acaba

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @hegemen Maalesef o bilgiler tam doğru değil, muhtemelen Avrupa kataloğunun tercümesini direk vermişler ama şuan gelen araçlarda farklılıklar var. Katalog yerine sitedeki bilgi kısmına bakmanızı öneririm, orası daha güncel.

   @onur-18-fb
   FR kısaca "genç işi" daha spor görünüme sahip, 17" jant, sportif ayarlı süspansyion var. Buna karşılık ön park sensörü, geri görüş kamerası, park asistanı (Uygun koşul sağlanırsa araç kendi kendine park ediyor), anahtarsız çalıştırma/anahtarsız giriş kaybediyorsunuz.

   Led far Xcellence da ek paket ama FR'da da ek paket olmalı.

   Motor konusuna gelirsek, 2000cc Dizel motorlu Volvo ile bu 999cc Benzinli Seat'ı beraber kullanıyorum şuan. Ön yargılı davranıyordum ilk başta ama araç hafif, turbo besleme ile gayet atik ve araç için yeterli. Tabi daha dolu araç ile 50+km uzun yol yapıp biraz daha deneyimlemek gerek.

  • Onur Ortakaya @onur-18-fb

   @ufkabakan anladım hocam sağolun fr daha güzel görünüyor ama xcellence daha donanımlı anladıgım kadarı ile motor konusunu aşabilirsek bakalım şehir içi dert degil ama biz yılda en az 2 kez 1000 er km kadar 5 kişi + ful bagaj yolculuk yapıyoruz orada biraz sıkıntı yaşamaktan korkuyoruz bakalım şuanlık arafta kaldık

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @onur-18-fb Ben çoğunlukla tek seyehat ettiğim için full dolu halini göremedim, en fazla 3 bilemedin 4 kişi oluruz biz. Bagaj da arka camın önüne kadar doldurmazsanız hacmi çok büyük değil. Mutlaka test edin hacmini almadan önce.
   Motor konusunda da, düşük devirlerde turbo devrede değilken alet zayıf ama 2000 bandının üzerine çıktımı güzel gidiyor. Daha 150 Km olmadı, biraz daha kullanayım , detaylı bilgi veririm.

  • Onur Ortakaya @onur-18-fb

   @ufkabakan 2500-3500 devir bandında kullanma egilimindeyim genelde hocam zaten bir aksilik olmadıgı müddetçe son 2 -3 yıldır falan uzun yoldada komple ben gidip geliyorum kaldıki benzinli araçtan 2500 devire kadar birşey beklemiyoruz ama işte küçük hacimli motor fazla yolcu ve yük uzun yol için problem çıkartırmı düşüncesindeyiz yakıt tüketimi falan çok problem değil şuanki 1600 cc 100 beygir atmosferik motorlu aracımızda tüketiyor epey ama bu 1 litre motorlu aracın illaki yıpranması turbolu oluşu daha yüksek sıkıştırma oranı ile çalışması daha fazla elektronik zımbırtı içermesi birde yanına dsg şanzıman eklenmesi ile aracın bütününe baktıgımızda yıpranma ve arıza çıkartma ihtimali daha hızlı ve kolay olacak gibi düşünüyoruz birde şöyle bir durum var (bizim peder bey 2.el araba almaz aldıgı arabayıda en az 10 sene kullanmadan eğer zorunda kalmaz ise satmaz öyle bir hastalıgı var , tanıdıgım bildigim kendi arabam olsun mantıklı tüketim süresi bitene kadar kullanayım kafasında değer kaybetmesi vs umrunda degil e öyle oluncada sorun çıkartmaması önem teşkil ediyor devamlı devamlı masraf etmemesi ve sanayide servisde ugraşmamak adına ), birde küçük hacimli motor ile yüksek taşıma agırlıgı ile otoyolda sollama için gerekli hızlanma manevralarındaki tepkisi, yüksek stres altındaki motor seside ne oranda değişiyor acaba uzun yolda neticede saatlerce yol gidiyoruz çünkü zaten 3 silindirli motorlar dogal halleri ile bile daha bir gürültülü hırıltılılar bildigim kadarı ile şimdi ben bi sollama yapacagım diye dsg aracı süper yüksek devirlere çıkartıp araç içindeki kişileri korkutmaya rahatsız etmeye germeye gerek yok bizim valide zaten panikliyor böyle durumlarda , genel olarak zaten uzun yoldada 90-140 arası süratte işte yeri gelir yavaş gidersin yeri gelir trafik akışına uyarsın yada sollamak için hızlanırsın vs genel olarak 90-140 bandı arasında konforlu bir sürüş yapabiliyor isem benim için kafi ama işte bunları deneyimlemek biraz zor belki satın almadan önce aracı kiralayıp bir süre kullanmak ile fikir edinilebilir deneyim saglanabilir ama araç kiralama işindende nefret ediyorum desem yeridir bakalım yıl sonu kampanyaları ile falan belki bir girişimde bulunabiliriz şu 1 litre motor ile aramızı düzeltebilir isek 😀

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @onur-18-fb Şu anlattıklarınıza göre (sıfır olsun, atmosferik olsun, 10+ yıl fazla sorun çıkarmadan kullanılsın) bir de pahalı olmasın diyorsanız, Toyota Corolla almanız daha uygun olur sanki. Hatta şuan ki aracınız bile "Corolla" olabilir? 🙂

  • Onur Ortakaya @onur-18-fb

   @ufkabakan şuan lancer var hocam 2006 model henüz bozamadık kendisini yagına suyuna iyi bakılıyor agır bakımlarıda öncesinden yapılıyor ki zaten araç daha 120 bin km olmadı diye hatırlıyorum peder beyin ev-iş rotası git gel 5-6 km olması lazım ki zaten çok uzun yıllar şirket araçları vardı hep son 2-3 yıldır işe git gel için kendi aracını kullanıyor hafta sonları özel günler bayram seyran ve yıllık izinler haricinde aracın çok kullanıldıgı söylenemez zaten haftanın 6 günü çalışıyoruz araçta evimizin bahçesindeki tek araçlık üstü kapalı garajımızda duruyor corollaya baktıda begenmedi özellikle arkası çok dar ve basık alçak geldi malesef

  • huseyin/azuren @hegemen

   @onur-18-fb Senin söylediklerine bakılırsa C segmenti bir araç altı sizi üzer.Segment alacağın aracın beklentilerini çok değiştiriyor.Arona gördüğüm kadarı ile B segmenti bir araç ve sizin istediklerinizi karşılayacağından şüpheliyim. Sizin yolculuk durumlarını arabamı satasıya kadar çok yaşadım.2 aile 4 büyük 2 çocuk ile ve eşyalar ile uzun yol ufak b segmenti araçta zor oluyor.

  • Onur Ortakaya @onur-18-fb

   @hegemen hocam aynı motoru c segmenti araçlardada kullanıyorlar aksine c segmenti araç daha agır oluyor desek gene dez avantaj bizim için bagaj hacmı olarak yada yaşam alanı boyutu olarak arona üzmez bizi gibi düşünüyorum

 • Mr.Bell @mr-bell

  Herhalde akışta denk gelmedi.
  Hayırlı olsun,

Mutlu musun Kılışdar! Kışçılar!
Her sabah arabanın camların buzunu çözmeye, yağan karı temizlemeye hazır mısınız?
Daha bunlar iyi günlerimiz...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 23

Kamu spotu: Sizi sahipsiz, gözlemleyemediğiniz bir "köpek" ısırırsa, 8 ila 10 doz kuduz aşısı ve ek olarak bir doz tetanos aşısı vuruyorlar. Isıran köpek sahipli bile olsa, 10 gün içinde "her hangi bir sebepten ölürse" (araba çarpsa, trafik kazasında bile ölse) yine 8 ila 10 doz arası kuduz aşısı vuruluyorsunuz. Kuduz aşısını da özel hastane vuramıyormuş, devletin belirlediği ilinizdeki büyük devlet hastanesinde olan bir aşı artık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 27

Soruyorum, TeknoSeyir Sosyal ağında, bir başkasına "hastalıklı bir insan müsveddesi" demek "hakaret, aşağılama" sayılmıyor mu? Sayılıyorsa bunun cezası, nedir?

https://teknoseyir.com/sosyal-ag-kurallari
"Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi..."

@gamsizm

Sosyal Ağ Kuralları

Küfür, hakaret, aşağılama, alay etme v.b. TeknoSeyir ve Sosyal Ağ kullanıcılarından, 5237 sayılı Türk ceza kanununun 125. maddesinde adı geçen kişi tanımına uyanların, mesajları...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14
 • Ali Pektaş @alipektas

  Kim bu arkadaş yaa? Hakaret tabi. Mesela (atıyorum) "Köpeğe tekme atanlar hastalıklı insanlardır" demek sayılmaz bence ama doğrudan bir üyeye telaffuz edilmişse hakaret olur.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Cumlemın yarısını söylese bile hakarettir.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Böyle durumlarda karar verirken kişilerin bizdeki sicillerine bakıyoruz. Kişi zaten küfürbazın biriyse ikinci bir şansı olmaz. Ama üslup konusunda sıkıntılı arkadaşlar var, onlar birden fazla ceza alır ve her ceza öncekinden uzun süreli olduğundan bir süre sonra hesap kullanılmaz hale gelir.

  Eğer sicilde ceza yoksa o zaman meseleye biraz daha yakından bakıp kişinin hakarete yönelmesine sebep olacak bir şey mi olmuş diye bakıyoruz. Varsa bizde mesajın silinmesi uyarı niteliğinde. Tekrarı ya da uzaması halinde cezaya gidiyor. Mümkün mertebe ban atmadan çözmeye çalışıyoruz çünkü asıl istediğimiz şey anlaşamayan kişilerin birbirini engellemesi. Bunun dışında çok ciddi bir durum var ise de kişiler TS dışında mahkeme yoluna gidebilir ki bu da yaşandı.

  Sizin durumunuzda sicili temiz iki kişinin arasında geçen bir olay olduğundan acaba tahrik edici bir şey mi var diye baktım. Mesajı sildiğim için burda tekrar etmiyorum ama genel olarak şunu söyleyebilirim, internet ortamında tanıdığımız kişileri gerçekten tanıdığımız yanılgısına kapılıyoruz. Bunun sonuncu olarak bazen sınırı aşıp özel hayatları ile ilgili yorum yapacak bir samimiyetimiz olduğunu sanıyoruz ama aslında yok. Sokaktaki yabancıya söylemeyeceğimiz şeyleri, internetten gördüğümüz kişilere de söylememeliyiz.

  Siz de böyle bir yorumda bulunarak mayınlı araziye adım atmışsınız ve bu defa patlamış. Esprili bir cevap da gelebilirdi, önceden bilemezsiniz. İnternette asla kişisel olarak çok iyi tanımadığınız bir kişinin kendine ya da ailesine yönelik, sizce iyi niyetli olsa da, bir yorumda bulunmayın. Çünkü tepkiyi ölçemezsiniz. Burda da yaşanan hadise öyle olmuş. Ben kişilerin geçmişinde böyle bir durum görmediğim için, talihsizlik olmuş diye değerlendirdim ve her iki tarafı da haksız bulduğum bir konu olduğu için, cevap vermek yerine bildirmesi yeterliydi, uyarı ile yetindim.

  Bence herkese ders olması gereken bir konu.

 • TeknoStil @teknostil

  Hocam sizin yorumunuz aslında hayatın bir gerçeğini yansıtıyor ama hassas kişileri ya da malum dönemlerdeki kişileri düşündüğümüzden çok etkileyebiliyor. Muhtemelen yorumunuzdaki ikinci cümleniz nedeniyle karşı taraftan böyle bir tepki aldınız. Bununla birlikte sizin yorumunuza karşılık tırnak içinde yazılan cümle bence de aşırı tepki sınıfına giriyor ve hakaret olduğunu düşünüyorum. Hakaret sadece küfür ederek yapılmaz.
  Kendisi benim de sevdiğim bir arkadaş.

İnternet'ten 3 katlı cerrahi maske alanlar, enlemesine kesip, içindeki katmanlarını gösterebilirler mi?

Benim örneklerdeki Yerli/Türkiye üretim olanlarda orta (2 no'lu katman) filtre katmanı özel, filtrasyona sahip değil. İthal olanlarda ise "meltblown non woven" denilen özel bir katman var. İşi yapan asıl katman bu, Türk mallarında yok gördüğüm kadarı ile?

Örnek kaliteli maske kesim ve eritme/yakma videosu:
https://www.youtube.com/watch?v=geg-zUiBAHw

2. Nolu filtre katmanını ayrıca kesip, resimde gösterdim. Bizimkiler resmen şeffaf, normal maske kumaşını ara katman diye koyup geçmişler. İthaller böyle değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 35

13-14 Yaş erkek çocuğu için hediye önerisi?

Merhaba Beyler, malum önümüz bayram memlekete gittiğimde yeğenlere hediye almak lazım. Şuan bu yaş gurubu gençler ne yapar ne eder uzak kaldım biraz. Siz olsanız ne alırdınız? İki yeğen var her biri için ayrı yarı bütçe 500TL

Ek Bilgi: Tablet ve Telefonları var, Mobile PUBG oynuyorlardı en son geçen yaz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 25