#HomeLab #DataCenter #Server #Torrent
Evinde bu seviyede olmasa da yüksek bağlantı hızlı, yedeklemeli media/data sunucularını kendi host etme hayali olan bir tek ben miyim? Hollanda'da Almanya'da "merdiven altı" veri merkezleri var. Bundan çok daha düşük seviyede donanımlarla, garajdan, bdrumdan iş yapan, şirket açan adamlar var Avrupada. Türkiyede beni tutan tek şey, yüksek hat maliyeti. Şöyle 1Gbit simetrik uplink hattı 2000-3000TL civarında veren olsa, kendi veri merkezimi açarım bu seviyede olmasa da.

https://www.youtube.com/watch?v=-b3t37SIyBs

A quick look at my homelab.

I have a small homelab in my basement. Bits bits bytes bytes you know.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11
 • Serdar @seac

  Çok yoğun bir trafik olmayacaksa şart değil o seviyede internet hattı. 100/20 bir hat ile aile içi kullanım için kendi servislerimi host ediyorum. İnternetle ilgili bir yetersizlik yaşamadım henüz. Sadece static ip kullanmadığım için tunelleme hizmeti veren şirketlerin bandwith'i sorun oldu. O da static ip alınarak çözülebilecek bir şey.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Değilsiniz ama ne yer var ne de para; fark ettiyseniz, disk üreticileri bile usb haricindeki tüm NAS üretimlerini bıraktı. Onlar yaygınlaştırmaya başlamıştı ama şimdi, en azından ülkemize getirmiyorlar artık. WD'ninkiler güzeldi mesela (ev tiipi olanlar).

 • x86 @mrx

  Evlere gelen STDM hatlar ile olacak işler değil maalesef, doğrudan metro ethernet lazım bu tarz işler için ki fiyatları dudak uçuklatır 😀

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Şuan evde FTTH Fiber 100/20 hat var, bu çıplak uca 1000/1000 uplink bağlasalar filtre edilmemiş, port bloklanmamış, kendi anonsumu yapmama da izin verirlerse neden olmasın? Anons kısmını da pas geçtim bir tane /28 IP blok verseler buna da razıyım.

  • x86 @mrx

   @ufkabakan FTTH Fiber sizi doğrudan isp'e bağlamıyor sıkıntı orada ispden gelen fiber hat pek çok farklı cihazdan geçerek çoğullama (multiplexing) yapılması sureti ile evinize ulaşıyor, (ki bu sayede evde fiber kullanabiliyorsunuz yoksa maliyetin altından ne isp kalkabilir ne kullanıcılar) komşularınız ve mahallenizle (hatta belki birkaç mahalle birden) ortak kullanıyorsunuz hattı. Yani aslında tek bir hattı pek çok farklı cihaza bölüyorlar ve size belirli bir zaman atıyorlar o hattı kullanabilmeniz için. Tabi kişisel kullanım için yeterli olabilir belki ama merdiven altı veri merkezi vs. kurmak için yetecek bir kapasite sunmuyor, sadece bant genişliği değil yani mevzu.

 • ad33p @ad33p

  Şu subreddit takibimde ama 20mbit upload ile 100bin tl'ye sunucu mu kuracağız ne yapacağız 🙂
  https://www.reddit.com/r/homelab

#HaftalıkGündemeMalzeme
XZ Attack
Haftalık Gündemi biraz geriden takip ettiğim için kaçırmış olabilirim ama bu konu haftalık gündem de konuşuldu mu acaba? Ben Mart ayına baktım göremedim listelerinde. Konu aslında LP seveceği cinsden, hep bahsettiği OpenSSL kitaplığının sorun oluşturma ihtimaline benzer bir durum. Konu Mart ayında çıktı bu arada ama gündem olmamış fazla yerli basında.

Konuyu anlatan bir kaç girdi:
https://eksisozluk.com/entry/163344146
https://eksisozluk.com/entry/163174476

Bu arkadaş da bir YouTube shorts çekmiş özet niteliğinde ama konu çok daha derin.
https://www.youtube.com/shorts/MMWLHKy5w2Q

Düzenleme, Konuya çok detaya girilmeden değinilmiş, @cozalp ve LP Bilgilendirdi:
https://www.youtube.com/watch?v=egeKqJEj4wk&t=370s

Bence sırf bu konu hakkında ya da bu tarz durumları da içerecek şekilde, OpenSource camiyasından birisi davet edilip, Muhabbet programı çekilebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14

Şöyle manyaklıkları görüp, gaza gelip 3D printer alayım diyorum. Herif sıfırdan ne tasarlamış vay arkadaş.

Konu hakkında bilgisi olduğunu düşündüğüm arkadaşları tag layarak soruyorum, bu ürün gibi büyük boyutlu bir projeyi basmak ne kadar sürer? Cihaza/Printera görehız çok fark ediyor mu? 2kg PETG filament basılmış.
@bobafett @seac @teknopanda

https://www.youtube.com/watch?v=EVXr8KzjCM8

https://cults3d.com/en/3d-model/gadget/rnas-6x-a-completely-3d-printable-and-toolless-pc-nas-case

COMPLETELY 3D Printed toolless NAS Case... Does NOT even need metal screws!

Specs, requirements, assembly manual:https://drive.google.com/file/d/1QZkp2sARLcYNBjBg7D9Y2qvV6ELumHZ7/view?usp=sharingGET THE PRINT FILES HERE: https://cult...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 18
 • Boba Fett @bobafett

  Kasa güzel tasarlanmış, bir kere kurduktan sonra pek bir şeye ihtiyaç duymayacak gibi. Fanlarının 12cm ve hot swap desteği de olmasını isterdim.

  3d konusunda hobi olarak ilgilenen arkadaşta Elegoo Neptune 4, işe dönüştürmüş olanda Bambu Lab X1 var. İkisinin de bastığı ürünlerde Elegoo ile kabul edilebilir hoş işler çıkarırken, Bambu'nun başarımı neredeyse plastik kalıp döküme yakın denebilecek işler çıkartabiliyor. İkisinin arasında farkta bunla doğru orantılı.
  Bu proje için cihaz alınabilir mi? sorusunu cevaplamak için Maliyetinin sizi ne kadar etkileyeceği, ne kadar sürede projeye başlayabilir ve bitirebilir hale geleceğiniz gibi sorulara yanıt bulmak gerek. Şuan merakımdan dolayı cihazı koyacak yerim olsa ortalama yazıcıyı alırdım. Böyle bir projeye de bir kaç hafta denemeler yaptıktan sonra başlar, oluşan sonuçları da kabul ederdim. Bunun sonunda oluşacak maliyet ve zaman kaybı sizin için sorun olacaksa girişmemek ve ürünü, iş haline getirmiş bir yerde yaptırmak daha akıllıca olur.

 • ozturka @ozturka

  boyut, hız ve f/p açısından k1 max çok önde.

 • Serdar @seac

  Tamamen 3d baskı yapılacağını düşünülerek tasarlamış, o yüzden baskı süresini saymazsak
  oldukça kolay görünüyor basması. Hazır 3d modellerin bir çoğu öyle değil. O yüzden ben yazıcı alacak birinin 3d tasarım işini de giriş seviyesi bile olsa öğrenmeyi göze alması gerektiğini düşünüyorum.

  Hız konusuna arkadaşlar yukarıda değinmişler, ekstra bir yorumum yok ancak elinden bir kaç yazıcı geçmiş birisi olarak illa alınacaksa üst segment bir yazıcı tercih etmenin iyi olacağını düşünüyorum. Aksi halde yazıcının baskıları tatmin etmezse basılacak üründen çok yazıcının kendisiyle uğraşmaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Elegoo Neptune 4 Pro mu Plus mı diye bakıyorum şimdide 🙂
  13Bine baya orta giriş seviyesi cihaz alınabiliyor o zaman? Elegoo Neptune 4 MAX almaya gerek yok sanırım?

Bu oyun bende var mı? Bu soruya nasıl cevap veriyorsunuz? Steam, XboX Game Pass, Epic, Amazon Gaming, GoG, Origin, RockStar üyeliklerinize tek tek bakıp kontrol etmenin bir kolayı yok mu?

Ankara'dan evime, Eskişehir'ime döndüm, kafayı dağıtmak için oyun oynayayım dedim, Steam de bir oyun beğendim (Grounded) tam alacaktım, aklıma takıldı, "bu bende bir yerde, hali hazırda var mı?" dedim, Xbox Game Pass da varmış. Sonra çok önceleri "korsan" oynadığım Fallout 2 bitirememiş, bir quest de takılmıştım, ona devam edeyim dedim. Hem Epic de, hem GOG da hem XboX Game Pass da varmış, hatta oyunun sonradan orijinal CD bende olduğunu hatırladım. Bu karmaşaya nasıl son vereceğiz? Eskiden korsan oynardık oyun ya olurdu ya olmazdı bilgisayar da. Şimdi platform platform gezecek miyiz?

NOT: Aşağıdaki görsel @sawgent yorumundan posta yapışmış, ben eklemedim. Bu browser eklentisi kısmen yardımcı oluyor ama tam çözüm değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16

Babasız ilk babalar günüm.

Merhaba beyler, tanıyanlar bilenler bir kaç aydır TS de ve diğer platformlarda aktif olmadığımı fark etmiştir. Ocak ayından beri babamın akciğer kanseri ile olan mücadelesine destek olmak adına yoğun ve yorgundum. Maalesef mücadeleyi kaybetti, bir kaç gün önce toprağa verdik. Acısı, yaşanılan duygular tarifsiz, yaşamayan bilemez.

Burada ki çoğu arkadaşımız, erkek ve bana göre genç insanlar. Bu günün anlam ve önemine dair, sizlere bir abi, bir dost, bir arkadaş tavsiyesi vereyim. Babanıza gidin, sımsıkı sarılın, küsseniz barışın, söylemek istediğiniz bir teşekkür, tatlı bir sitem bile varsa geçin karşısına konuşun. "Onu" sevidiğinizi söyleyin. Yarın bunları yapmaya vaktiniz olmayabilir, ötelemeyin, benim gibi "keşke" leriniz olmasın. Oğlu olarak, bir buçuk metre toprağın içine babanızın kefenlenmiş bedenini yerleştirirken, aklınıza "keşke"leriniz gelmesin...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 28

Bu karede TeknoSeyir sosyalin ağır abileri var...
@orcun @berrram @passenoir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

Ücretsiz akıllı saat şarj kabloları #HAYLOU #HAYLOUSolar

Bir arkadaşım için Çinden şarj kablosu getirmiştim, almışken fazladan alayım diyerek aldığım bir kaç ürün duruyordu dolapta. İhtiyacı olana ücretsiz göndermek istiyorum.

1 adet HAYLOU
2 adet de HAYLOU Solar için mevcut.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aktif kullandığım sağlam, işimi gören ama 10 yaşında 46" Plazma TV (Panasonic Viera TX-P46GT30E) sahibiyim. Fiyatlar uçmadan bu günkü indirimi de düşünerek F/P kaliteli bir TV (SAMSUNG 55Q80B 55") alıp yine en az bir 5-6 yıl daha kullanma fikrim var. Sizin de fikrinizi sorayım dedim. Bu gün almazsam, misal 6 ay sonra bunların fiyatı 30 Bin olacak belki. Fuzuli bir alışveriş de olabilir mi bu? Eldeki Plazama TV'yi satmak da kolay olmayacak, verecek hibe edebileceğim bir ürün de değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Zara izdihamında ben de vardım. Burası üst kat, bir alt katta bunun neredeyse iki katı insan vardı, yürümek bir reyondan diğerine gitmek mümkün değildi. Bayılanlar, sıra için kava edip mağaza dışına atılanlar oldu. İndirimse "bence" gerçekten vardı. Bir çok üründe net %40 yapmışlar. Sabah saat 10:15 de böyleydi, 10 da açılacak mağaza için sabah saat 09:20 da sıra olduğu söyleniyor AVM önünde...
#KaraCuma #Zara

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7