Bilindiği üzere CentOS projesi bir nevi öldürüldü, CentOS 8 desteği 2029 dan 2021 sonuna çekildi ve proje kararlı Red Hat Enterprise Linux (RHEL) yapısından, Fedora vari RHEL'in test sürümüne çevrildi. Bu da aktif çalışan, sorunsuz olması istenen, kararlı yapı isteyen Linux sistemleri için CentOS'u yerine bir alternatif arayışı doğurdu. Eski CentOS kurucularının kurduğu Rocky Linux bir alternatif durumunda. Sunucusunda CentOS kullanan arkadaşlar, sayın sysadmin 'ler, sizin yeni tercihiniz nedir? Ubuntu LTS benim son tercihim şuan.

#centos #linux #rockylinux #ubuntu

Bildiğiniz Linux'cuları tag larsanız sevinirim.
@mehmetemredogan @gurkan-atilgan @mrx @achfighter @qubit

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 18
 • mrmetalhead @mrmetalhead

  Ben eski bilgisayarima Ubuntu server kurdum, onun uzerinde de Docker calistiriyorum. Is goruyor su anda. Benim oyle pek bir beklentim yok zaten.

 • mrx @mrx

  RHEL ile devam ediyorum ben şimdilik. 16 sunucuya kadar olan redhat desteği şuan için kobi ölçeğinde olan kendi şirketimde yeterli oluyor. Fakat olurda taşınamam gerekirse rocky linux veya freebsd düşünüyorum.

 • qubit @qubit

  Ubuntu demek Snap vs demek. Production sistem dedikleri makineler için korkarım Ubuntu bir Centos muadili değil. Debian? Bilemiyorum. Sanırım @mrx gibi RHEL diyeceğim.

  Bir ara şuradakileri de denemek istiyorum:
  https://www.zdnet.com/article/centos-linux-8-is-about-to-die-what-do-you-do-next/
  Bu dağıtımlardan hangisi 5-10 yıl sonra destekleniyor olur şu an yeterince araştıramadım. Finansmanları, yönetimleri, topluluk hangisini tercih ediyor..bunları araştırmam gerek.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Makale çok güzel ve kısa net bilgi vermiş. Ben de kendi çalıştığımız firmalardan olan hetzner'in önerisini koyayım buraya:
   https://docs.hetzner.com/general/others/centos-eol/

   Bu makaleden anlaşılacağı üzere 2 tercih şansım var gibi:
   * AlmaLinux
   * Rocky Linux

  • mrx @mrx

   Rocky Linux en sağlam muadil dağıtım gibi gözüküyor şimdilik, topluluk, barındırma ve VPS firmaları şimdiden kullanıp destek vermeye başlamışlar. Geçen DigitalOcean'da hazır olarak sunulduğunu gördüm.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @mrx Bende "Rocky Linux" den yana kullanacağım oyumu. Sizin yaptığınız gibi RHEL de denene bilir ama ben hiç bir bilgim IBM/RHEL gitsin istemiyorum, ne IP'mi görsün ne host ettiğim siteleri, ne çalışan servislerimi. Birde ISO indir kur şeklinde olmalı benim için. Bunlar RHEL de yok.

  • mrx @mrx

   @ufkabakan RHEL'in güzel yanı kendi içerisinde döküman ve kaynağın aşırı fazla olması, yapmak istediğiniz veya takıldığınız bir konu ile ilgi RHEL dokümantasyonunda bulamayacağınız hiç bir şey yok gibi neredeyse. Her ne kadar sistem yöneticisi sertifikam bile olsa, işler sebebiyle eskisi kadar takip edip üstüne düşemiyorum GNU/Linux camiasının ve gelişmelerinin, kopmadım tabi ama son zamanlarda microsoft teknolojilerine kaymak zorunda kaldım. Durum böyle olunca işiniz düştüğünde eski bilgilerinizi tazeleyebileceğiniz veya hızlıca bir şeyleri ayağa kaldırmanızda yol gösteren detaylı ve çalışacağından %100 emin olduğunuz dökümanlar çok önemli bir hale geliyor, zira işletim sistemini yine iş için kullanınca deneye deneye bulma konusu sorun yaratıyor. Sırf bu nedenler ile RHEL ile devam ediyorum. Yoksa dediğiniz gibi bende IBM işin içine girince tüyleri diken diken olanlardanım ama kaçamıyoruz büyük maviden 😀

 • sapnu puas @ugurcansayan

  Debian, olmuyorsa RHEL, AlmaLinux veya Rocky şeklinde düşünürdüm (bir sırası yok). Debian bildiğimiz Debian, ama paket yönetim sistemi diğerlerinden çok farklı. Alma ve Rocky, CentOS ile bire bir uyumlu. RHEL'de bir tek lisans bilgisi için giriş gerekiyor, o da ücretsiz kullanılabiliyor. Ubuntu'yu direkt elerim çünkü Canonical'ın ne yapacağı bazen hiç belli olmuyor, ayrıca uzun süre stabil kalmıyor.

#iphone13pro #apple #dolar #zam
25 gün önce dolar 13 TL fırlayınca zam gelmeden iPhone13 Pro alayım demiştim, telefon 2 gün önce geldi, telefon gelene kadar 2. zam geldi...
17Bin TL aldığım telefon şuan 31 Bin TL ...

Tek pişmanlığım zam öncesi "Watch Series 7" 4299 TL den almadım, 2 gün önce de telefon ulaşınca bari şimdi alayım 5299TL den, zamlanacak yine dedim ama ALMADIM! Şimdi 7999TL 😀

https://teknoseyir.com/durum/1485217

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

Apple Store Türkiye, iPhone başta olmak üzere bir çok ürünün satışını durdurdu!
"Şu Anda Mevcut Değil"

Bunu tahmin edip bir kaç saat önce 2 arkadaş 13 Pro 256GB aldık...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"ERKEK" TeknoSeyirciler, Vücüt kılları için "Philips Bodygroom" serisi ürün kullanan var mı? Bu gün "Philips BG5020/15" aldım ama "kasık" bölgesi için kullanımda nasıl bir sonuç verecek merak ediyorum. Normalde "veet" tüy dökücü kremlerini kullanıyorum ama sık sık kullanmak pek mümkün değil (ayda bir ancak) ve kıl batması/dönmesi sorunu oluyor.

Sizin deneyiminiz nedir? Kılını keseceğiz diye, torbada delik açmayalım, kan içinde kalmayalım...

#Bodygroom

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 22

Dün akşam 3. Doz BioNTech aşımı vuruldum. 2. dozdan daha beter çarptı. Kafamı kaldıramıyorum, resmen hasta gibiyim. Aramızda 3. doz vurulup böyle kötü olan var mı?
#Booster Shots
#Biontech

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 22

Utancın fotoğrafı...
2020 Model otomatik vites aracını yıllık servise getiriyorsun, aracını aldığında şu manzarayı görüyorsun.
#DSG

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 59
 • ozeba @ozeba

  @brave Çok maceralıymış😀

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Manuel gibisi yok arkadaş, istediğin gibi kullan. Her markanın otomatiği farklı, bir standart yok....

 • Onur Ortakaya @onur-18-fb

  Çok Uzun sürecek dur kalk trafikte boş d boş d şeklinde kullanmak gerekiyor yoksa aşırı ısınma oluştu aracı kenara çekin falan diye zırvalıyor sistem özellikle yaz sıcagında

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Bu durumu normal karşılayan arkadaşlar 2 şeyi atlıyorlar bence:
  1) Bu araç 2012 model eski, teknolojik açıdan zayıf bir araç DEĞİL! 2020 model, akıllı bir araç.
  * Kendi kendine park edebilen (Hem ileri, hem geri, hemde yan boşluğa 3 farklı senaryoda park edebiliyor),
  * 360 derece yakınlık/park sensörülü,
  * Öndeki araç ile olan mesafeyi sürekli kontrol edip, çok yaklaşıyorsanız uyarabilen,
  * Sizin fren yapmadığınız durumlarda, kaza önlemek adına öndeki tehlikeyi fark edip acil fren yapabilen bir araç.

  Şimdi bu kadar akıllı araç yapıyorsun, teknolojik donanım koyuyorsun ama öndeki aracın hareket etmediğini bildiğin halde, araç durur vaziyette olduğu halde, otomatik değil de benim frene az yada tam kökleyerek basmama göre kavramayı ayırıyorsun!

  Trafik durmuş, araç durmuş, öndeki araç hareket etmiyor, bunları görebiliyorsun ama kavramayı ayırmak için pedala sonuna kadar basmamı istiyorsun!

  Aracı satarlarken de, otomatik fren, otomatik park gibi akıllı özeliklerine dem vurup, küçük ve atik bir araç olduğunu, vites geçişlerini hissedemeyeceğiniz kadar pürüzsüz olduğundan bahsederlerken, bu tarz bir FREN Kullanım senaryosundan hiç bahsetmediler!

  2) Şu ana kadar kullandığım otomatik araçların yetkili servislerinde, ne Ford ile OtoKoç da, ne BMW ile Borusan Oto da, ne de Volvo ile Arkas Volvo da böyle bir rezelat bilgilendirme görmedim. Bu araçlar da otomatik (çoğu AISIN tranmsision sahibi!)

Henüz #Eskişehir 'i görüp gezmemiş TeknoSeyirli varsa, mükemmel bir tanıtım yapmışlar. Yabancı bir çiftin gözünden Eskişehir:
https://www.youtube.com/watch?v=dfTHxyHFwRU

THE VERY BEST OF ESKİŞEHİR IN TURKEY

This video show cases (Türkçe Altyazılı Seçebilirsiniz)the very best of Eskişehir in Turkey. It was a huge and pleasant surprise f...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

1090kg 'lık yürüyen teneke tabut bunlar. Şu araçtaki iki kişi de vefat etmiş. Araç sadece koltuk airbag açmış, perde/ tavan airbag olsa, düzgün yanal barları olan bir araç olsa hafif yaralı kurtulur içindekileri. U atılması yasak olan, bölünmüş geçici tali yolda U atması sebebi ile, muhtemel sürüş yetisi zayıf "73" yaşında bir şoförün neden olduğu kaza. Hatasını canı ile ödemiş. Yazık...

Araç: 2016 Peugeot 301 1.6 HDi Allure paket

Kıyas açısından bu araç 1090 kg
Aynı motora sahip, aynı yıla ait Ford Focus 1339 kg
Benzer 1.6 dizel motora sahip, 2015 model Jetta 1412 kg
Aynı motora sahip, aynı yıla ait Volvo S60 1589 kg

Bu ağırlık farkları "kabaca" ek konfor ve ek güvenlik önlemlerinden kaynaklanıyor.

#OtoSeyir #Peugeot #Peugeot301
https://ereglihaberleri.com/haber/7526021/konya-yolunda-korkunc-kaza-baba-ve-kizi-oldu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 51

Nasıl başladık, Nasıl gidiyor? 150 Bin TL (14 Bin Euro) yatırım...

#SSD
#Chia #mining #chiamining

Toplam da;
* 25 TB SSD
* 350 TB Hard Disk

NOT: Yatırım EURO bazında, Makedonya da yapılmaktadır. Yatırım tavsiyesi değildir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

Amazon kafası...
Soldaki 45TL 'lik basit adaptör koca kutu + kağıt dolgu ile geldi. (Amazon Türkiye)
Sağdaki 4500TL 'lik 2TB SSD'ler korunaksız, desteksiz kağıt zarf ile geldi. (Amazon USA)

#amazon
#SSD
#Chia #mining #chiamining

NOT: Soldaki kutu temsilidir, orijinal amazon kolsini geri dönüşüme atmıştım. Benzer boyutta koli kondu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap