Şöyle manyaklıkları görüp, gaza gelip 3D printer alayım diyorum. Herif sıfırdan ne tasarlamış vay arkadaş.

Konu hakkında bilgisi olduğunu düşündüğüm arkadaşları tag layarak soruyorum, bu ürün gibi büyük boyutlu bir projeyi basmak ne kadar sürer? Cihaza/Printera görehız çok fark ediyor mu? 2kg PETG filament basılmış.
@bobafett @seac @teknopanda

https://www.youtube.com/watch?v=EVXr8KzjCM8

https://cults3d.com/en/3d-model/gadget/rnas-6x-a-completely-3d-printable-and-toolless-pc-nas-case

COMPLETELY 3D Printed toolless NAS Case... Does NOT even need metal screws!

Specs, requirements, assembly manual:https://drive.google.com/file/d/1QZkp2sARLcYNBjBg7D9Y2qvV6ELumHZ7/view?usp=sharingGET THE PRINT FILES HERE: https://cult...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • teknopanda @teknopanda

  3d printerda hız konusunu etkileyen çok fazla faktör var bu tamamen seçimlerinize bağlı çok hızlı baskı veren cihazlarda var standart fdm yazıcıları konuşursak yazıcı ayarlarınız yazıcıda kullanacağınız nozzle, 3d baskının modeli veya baskıda istediğiniz kalite vs. baskı süresini ciddi oranda etkiler. 3d printer dünyasına yeni girmek isteyen biri için böyle komplex bir proje seçmek çok yanlış eziyete dönüşecek büyük ihtimalle özellikle petg de baskı başlı başına bir sorun zaten. bu projenin dosyalarına baktım çok fazla dosya var muhtemelen baskı süreci 1 haftayı rahat bulur hatta geçebilir. bu proje özelinde ek componentler ve 2kg petg maliyetini göze alırsak sadece baskı için bile yüksek bir maliyet çıkabilir. 3d dünyasına girip önce ustalaşıp sonra bu tür şeylere girişmek lazım daha filament dünyasına gireceksiniz bayat filamentlere söveceksiniz kilo kilo filament harcayacaksınız saçaklanmadır tabladan kalkmadır nozzleda tıkanmadır birsürü tecrube gerekecek 😀

 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Cihazı paraya çeviremezsen üretim yapıp zarar yazar.

 • Türker Sezer @dirigeant

  Aceleniz varsa baskasina bastirip devam edin.

  3d baski isine yeni girecekseniz bir sure yapacaginiz herseyi hobi gibi gormeniz lazim. Kalibrasyon baskilari, bircok test baskisi, hatali baskilar, saatlerce bastiktan sonra son anda sacmalayan baskilar derken bircok deneme yanilma yapacaksiniz. Zaten bunlarla ugrasmaya alisip, hobi oldugunu kabullenince sorunsuz olsun da yarim saat gec olsun diyorsunuz 🙂

  Baskinin ne kadar uzun surebilecegine ornek olarak olabilecek en kolay baskilardan birini linkliyorum. https://www.thingiverse.com/thing:1743145 buradaki modelin sadece ekran goruntusundeki parcasinin basmak (ki yuksekligi sadece 7.6cm, genisligi 7.4cm) baski ayarlarina gore 5.5-6 saat kadar surebiliyor.

 • Boba Fett @bobafett

  Kasa güzel tasarlanmış, bir kere kurduktan sonra pek bir şeye ihtiyaç duymayacak gibi. Fanlarının 12cm ve hot swap desteği de olmasını isterdim.

  3d konusunda hobi olarak ilgilenen arkadaşta Elegoo Neptune 4, işe dönüştürmüş olanda Bambu Lab X1 var. İkisinin de bastığı ürünlerde Elegoo ile kabul edilebilir hoş işler çıkarırken, Bambu'nun başarımı neredeyse plastik kalıp döküme yakın denebilecek işler çıkartabiliyor. İkisinin arasında farkta bunla doğru orantılı.
  Bu proje için cihaz alınabilir mi? sorusunu cevaplamak için Maliyetinin sizi ne kadar etkileyeceği, ne kadar sürede projeye başlayabilir ve bitirebilir hale geleceğiniz gibi sorulara yanıt bulmak gerek. Şuan merakımdan dolayı cihazı koyacak yerim olsa ortalama yazıcıyı alırdım. Böyle bir projeye de bir kaç hafta denemeler yaptıktan sonra başlar, oluşan sonuçları da kabul ederdim. Bunun sonunda oluşacak maliyet ve zaman kaybı sizin için sorun olacaksa girişmemek ve ürünü, iş haline getirmiş bir yerde yaptırmak daha akıllıca olur.

 • ozturka @ozturka

  boyut, hız ve f/p açısından k1 max çok önde.

 • Serdar @seac

  Tamamen 3d baskı yapılacağını düşünülerek tasarlamış, o yüzden baskı süresini saymazsak
  oldukça kolay görünüyor basması. Hazır 3d modellerin bir çoğu öyle değil. O yüzden ben yazıcı alacak birinin 3d tasarım işini de giriş seviyesi bile olsa öğrenmeyi göze alması gerektiğini düşünüyorum.

  Hız konusuna arkadaşlar yukarıda değinmişler, ekstra bir yorumum yok ancak elinden bir kaç yazıcı geçmiş birisi olarak illa alınacaksa üst segment bir yazıcı tercih etmenin iyi olacağını düşünüyorum. Aksi halde yazıcının baskıları tatmin etmezse basılacak üründen çok yazıcının kendisiyle uğraşmaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Elegoo Neptune 4 Pro mu Plus mı diye bakıyorum şimdide 🙂
  13Bine baya orta giriş seviyesi cihaz alınabiliyor o zaman? Elegoo Neptune 4 MAX almaya gerek yok sanırım?