ripe ncc gibi bir kuruluştan ip bloğu kiralarsak, Türkiye'de kullandığımız bireysel internete tanımlatabiliyor muyuz bunu. Operatörden al geç diyecek varsa baştan söyleyeyim farklı bir amacı var kafa karıştırmamak için girmiyorum o konuya.

@daghan hocam sizin bilginiz var mı acaba bu konuda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Dağhan @daghan

  IPv4 adresleri tükendiği için bunu yapamazsınız. IPv6 ise zaten operatörlerde mevcut.

  Harici bir yerden kiralanan IPv4'ü kullanmak için ise bunu yapmayı kabul edecek bir servis sağlayıcı gerekir. Bilindiği üzere Türk Telekom altyapısını kullanan bir çok servis sağlayıcı var. Bunlardan biri bu talebi karşılayabilir.

  • Serdar @seac

   Yasal olarak bireysel bir kullanıcının alabillmesinde bir sakıncası yok o zaman dediğinize göre. Geriye Superonline'a derdimizi anlatmaya çalışmak kalıyor öyleyse.

   Benin edinmeyi düşündüğüm kuruluş AmprNet. Amatör telsizcilik için ayrılmış 44.0.0.0/8 subnet'i var ellerinde, kullanım alanı çok olmadığından ara ara gelir getirmesi için bazı blokları Amazon gibi şirketlere bile kiralamışlar daha önce. Türkiye'ye de 44.176.0.0/16 'yı ayırmışlar. Amatör telsizcilik ile ilgili şöyle bir projem var dediğinizde uygun görürlerse ücretsiz bir şekilde tahsis ediyorlar. Türkiye'deki yetkili kişi telep olmamasından yakınarak kahve makinamı bağlayacağım deseniz kabul edeceğim yeter ki bir şey yapın diyordu 😀

   Teşekkürler.

  • Dağhan @daghan

   @seac https://portal.ampr.org/networks.php?a=region&id=2408 Anladığım kadarıyla IP anonsu değil tünel gibi bir formatla kullanım imkanı veriliyor. /24 den küçük blokların farklı yerlerde anons edilmesi mümkün değil.

  • Serdar @seac

   @daghan /24 blok altında nasıl bir sistem uygulanıyor pek bilmiyorum açıkçası. /24 lük bir bloğun tamamını kullanabileceğim bir şey projem olsa almanın çok zor olacağını sanmıyorum fakat bana en fazla 2 - 3 iplik bir blok lazım olur. Bireysel olarak kendi hattıma tahsis ettirebiliyor olup olmadığım bilgisi yeterli aslında benim için. Geç yanıtladığım için özür diliyorum. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

  • Dağhan @daghan

   @seac 2-3 IP adresinin kullanımı için ancak tünel tarzı bir ayarlama gerekir. Operatör üzerinden yapılacak bir işlem olmaz.

Buds kulaklıkları yönetmek için güzel güzel bir program. Windows mağazasındaki resmi Galaxy Buds uygulaması benim kulaklığı desteklemiyor sanırım. Ayriyeten GNU/Linux desteği de var.

https://github.com/ThePBone/GalaxyBudsClient

GitHub - ThePBone/GalaxyBudsClient: Unofficial Galaxy Buds Manager for Windows...

Unofficial Galaxy Buds Manager for Windows and Linux - GitHub - ThePBone/GalaxyBudsClient: Unofficial Galaxy Buds Manager for Windows and Linux
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Twitter'ın mavi tiki herkese dağıtmaya başladıktan sonra bok gibi bir yer oldu. Çok etkileşim almış bir tweetin altına giriyorsun full mavi tik almış hesap.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung arayüzünün bir saçmalığı. Çöp kutusu olan kaldır ikonu simgeyi ana ekrandan kaldırıyor. Çarpı olan kaldır tuşu ise komple uygulamayı kaldırıyor. Her seferinde hangisini kullanacağımı unutuyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16

Geçen haftalarda sormuştum, telefonun arka kapağını su geçirmezliğini bozmadan yapıştırılabilir mi diye. Artık su geçirmezlikten vazgeçtim. Yapıştırayım yeter, git gide kenarlardan açılmaya başladı. Şöyle bir yapıştırıcı buldum, en çok satanlardan biri sanırım. Daha önce kullanan eden var mı acaba.

https://www.hepsiburada.com/zhanlida-b7000-dokunmatik-ekran-yapistiricisi-15-ml-pm-HB00000D2A1G

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Keenetic Router'a yeni gelen güncelleme ile böyle bir özellik geldi. Artık Superonline PPPoE bilgilerini vermiyor devri bitti. Eski modeminizin WAN portunu cihazın söylediği porta takıyorsunuz, bilgileri modemden otomatik olarak alıyor. Önceden kendi yöntemleriniz ile yapmanız gerekiyordu bunu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 17

Windows 11 saniye göstermiyor. Giden ve eksikliğini aradığım bir şey. Geri bildirim yapsam getirirler mi acaba 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şuan Huawei cihazlara Google Servislerini kurmak için en güvenli yol nedir? GSPace diye bir şey var, huawei'in kendi forumunda doğrudan moderatör olan birisi anlatmış kurulumunu vs. ama güvenilir mi bilemedim. Matepad T8 tablete sahibim birinci önceliğim ROM yüklemekti fakat internette hiçbir ROM bulamadım yüklemek için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap