Akbankta yaşananlarla ilgili en düzgün açıklama bu sanırım, özetle yönetimsel ve insan kaynakları hatalarının zorladığı teknik bir hata olduğu anlaşılıyor.Videonun yarısından sonraki açıklamalar(tahminler) çok çarpıcı.Bu videoyu izleyen arkadaşlara birde "Kim demiş filler dansedemez" kitabını tavsiye ediyorum.
https://www.youtube.com/watch?v=VtCfL4q3fI0 #akbank #akış

not:"Kim demiş filler dansedemez" kitabının baskısı kalmamış ancak sahaflarda bulunabiliyor ancak kitabın ingilizce pdfini rahatlıkla bulabilirler.kitabın orjinal adı "who says elephants can't dance"

Akbank'ta Ne Oldu?

6-7 temmuz 2021 tarihlerinde 43 saat kadar sıkıntı yaşayan Akbank sistemlerinde ne olduğuna dair Genel Müdür Hakan Binbaşgil'in açıklaması da yeterli değil. ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) @lterlemez

  İşte by yüzden, 1 milyon yazılımcı/oyun yazılımı desteği gibi çıkışlara gülüyorum. Temelinden başlanmayan hiçbir iş iyi yürümez. Bu ülkenin, oyundan çok daha fazlasına ihtiyaç duyduğu yazılımlar var. Oyun, bu fülütün en son deliği...

  • lterlemez :) @lterlemez

   Tamam, kötü fikir değiller ama başlangıç noktası da değiller.

  • Muhammed Kalender @muhammedkalender

   Çok fazla olmayan tecrübelerime dayanarak böyle yönetimin vs.. açıklamalarının .90 ihtimalle yalan yada çarpıtılmış olduğunu varsayıyorum. O yüzden ne kadar dikkate alınır bilemem. Bu olaydan bağımsız olarak yazılım - bilişim işleri global olduğu için bizim köyde işler böyle yürür kafasıyla gidilince saatli bombaya dönüşüyor işler, ki sürekli haberlere düşen "x firması hacklendi, y sitesi çötü" ler ve haberlere düşmeyenler ile durumda ortada. Bu bi yarış ama global bir yarış çalışkanlık ve kafa gerekiyor bu duruma kaç kişi bulaşır ayrı, ülkedeki çalışkanlık ve kafaya verilen değerde ortada olduğu için "başarısızlık kader, başarı şans" ilkesiyle ilerleyeceğiz gibi 😀

  • lterlemez :) @lterlemez

   @muhammedkalender; Bu Güzel Ülkede bu tür işlere bulaşabilecek bir çok insan var ama elini değdirmeden ekmeğini yiyecek insan da çok. Çoğu iş o yüzden ya hiç yapılmıyor ya da yarım kalıyor. Yani hazırcısı da çok, o yüzden kimse bulaşmak istemiyor artık. En güzel örneğini de verdik zaten: PARDUS.

 • lterlemez :) @lterlemez

  Open Source da çok iyi bir çözüm değil, her zaman pratik olmuyor (çünkü %100 yabancı üretimi). Bu ülkenin bazı şeylerde kendi çözümlerini üretmek zorunda.

  • Muhammed Kalender @muhammedkalender

   Open source belli konularda çözüm değil belki ama normal os kaynakların kullanımından ziyade, kendi projeni os olarak geliştirince ciddi güvenlik bonusu oluyor. Tarama sistemlerini buldukları vs.. ayrı bir açık olacağı için internete kalitesiz kod yazmaya çekinecek kişiler çok olur, olası kalistesizliklerde sistemlerin patlama ihtimali de daha yüksek olduğundan doğrudan bir ödül - ceza sistemi oluşuyor ayrıca başka birinin durumu farketme ihtimalide var.

  • lterlemez :) @lterlemez

   @muhammedkalender; Orası öyle ama problem o değil zaten, bakın bu sektörün yabancı duayenleri hep sıfırdan başlayarak bu noktalara geldiler (OS ürettiler, programlama dilleri ürettiler, bir sürü yazılım ürettiler, veri tabanı vb bir sürü şey ürettiler -bunların her birinden bir iki örneği olmasına rağmen, üstelik-). Ancak, bizimkiler hep kısa yolu seçmeye çalışıyorlar. Evet, açık kaynağın, çekirdekteki kodun görülebilmesine, düzenlenebilmesine, ekleme-çıkartma yapılbilmesine izin vermesi çok güzel ama bazı şeylerin kaçırılmasına neden oluyor. Bazı şeylerde kısa yol seçilebilir ama bazı şeylerde, ispatlanmış bilgilere rağmen sıfırdan başlanması gerekiyor.
   Boğaziçi'nden tutun da Z üniversitesine kadar bir çok üniversitede Bilgisayar Mühendisliği vb bölümler var ama biz ne yapıyoruz? Var olan bir İS üzerinden kendi İS'mizi yazmaya çalışıyoruz. Yazdık da ne oldu, birileri geldi üzerine kondu ve proje darma duman oldu. Gene yapalım aynısını ama sıfırdan da yazalım bir iki tane ki işin ne olup ne olmadığı ortaya çıksın.
   Veri tabanı gibi önemli bir konuda bir tane bile çalışma yok (varsa da ben duymadım), bir tane bile tasarım/dizayn programı çalışmamız yok, bir tane bile hesaplama uygulaması çalışmamız yok, dil çalışmamız bile yok ya, en basitinden, Türkçe bir programlama dilimiz olsa fena olmaz mıydı şimdi? Var mı? Kısa yol ne, oyun? Oyunun için de İS de var, tasarım da var dizayn da var hesaplama da var; var oğlu var. Peki kaç kişi bunu yapabilecek?

  • Muhammed Kalender @muhammedkalender

   @lterlemez "Çak geç", "Ne uğraşıyon" ekolünün meyveleri

Bana mı öyle geliyor, gerek yerli gerek yabancı youtube kanallarına son bir aydır eskisi kadar içerik eklenmiyor sanki.yurtdışında kapanmalar bittiği için mi bilemiyorum?
Sektörde yeni ürün sıkıntısı hat safhada ama retro veya tamir kanalları da benzer durumda sanki.yada youtube denetimi artırdı falanda gelirleri azalınca kanal sahipleri başka mecralara mı kayıyor?
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10
 • deathline @deathline

  @protego bahsettiklerimin hepsi işyerlerinde çalışan insanlar en genci 30 falandır.Belirsizliğin neden olduğu durumlar

 • Coppermine @coppermine

  Eşimin orta büyüklükte bir youtube kanalı var (40k takipçili) şu aşamada bizim farkettiğimiz, youtube algoritmasında ciddi bir değişiklik var. Eskiden abonesi olmasanızda izlediğiniz kanallar yeni video eklediklerinde youtube onu size önerirdi şimdi sadece takipçilerine öneriyor. Hal böyle olunca da zamanla takip etmeyenlerin hafızasından siliniyorlar. Mesela bir define kanalı var, takipçisi değildim ama her video eklendiğinde önerilenler kısmında çıkıyordu bende izliyordum. Takipçisi olmadığım için son iki aydır hiç önerilmiyor. Halbuki adam düzenli video koyuyor. Bence bu durum birçok kanalı ya küstürecek yada izleyicilerine abone olun baskılarını arttırmalatına sebep olacak.

  • deathline @deathline

   @coppermine bende farkındayım bunun, daha ilginci anasayfada çıkan takip edilenler harici pek alakalı değil sanki, takip edilenlerin ise eski videolarını gösteriyor ha bire.o define kanalıda hayalet ismail mi yoksa

  • Coppermine @coppermine

   @deathline aynen öyle, bu tam bir saçmalık. Takip ettiğim kanalın eski videosunu zaten görmüş ve izlemişimdir. İzlemediysem de haberim vardır ama ilginç gelmediği için izlememişimdir. Tekrar neden izleyeyim ki? Youtube bu son algoritma değişikliği ile sağlam saçmaladı.
   Bu arada define kanalı “maceracı defineci”. Konular tamamen kurgu olsa da adamın uğraşı hoşuma gidiyordu.

 • Daviance @daviance

  aynen öyle ,yerlide acaip bir kısırlık var şu aralar.

 • qubit @qubit

  Üye-abone vs. olmadan kullanıyorum, algoritma hala eski halinde bence. Kah önerir kah önermez. Bir şey izledik diye alakasız bir video çıkartır (başlığı görünce sekmeyi kapattığın tarz). Otobüs videosu çeken bir genç var, baktım yeni videosunu önermiş. Otopark ve Kabak'ın videolarını izlemiyorum, onları sürekli önerir. Diğer yandan altta bir Pi router videosu önerilmişti dün yayınlanmış, o çıkmadı. O kadar becerikli bir algoritma değil.

  Kapanma uzundu, belki yerli içerik bu nedenle azalmış olabilir. 2 küsur hafta millet eve hapisti.

Apple'ın tedarikçisi Foxconn Malezya varlık fonuna ait yatırım holdingi olan Dagang NeXchange yatırım yapacakmış, yatırım holdinge ait yarıiletken üreticisi olan Silterra'nın içinmiş, Silterra firması ile Aselsan'ın Çakıl projesinde üretim anlaşması yapılmıştı.Apple'ın cicileri yüzünden minnak çakıl mikrokontrolörleri üretimi aksayacak mı acaba? #HaftalıkGündemeMalzeme #gamsizm @gamsizm
https://www.bloomberght.com/apple-in-tedarikcisi-malezyali-cip-sirketini-radarina-aldi-2280946

Apple'ın tedarikçisi Malezyalı çip şirketini radarına aldı

Apple'ın en büyük tedarikçisi Foxconn Technology Group’un Malezyalı çip üreticisi Dagang NeXchange'den hisse satın almak için görüşmelerde bulunduğu belirtildi
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kriptopara madenciliği kartı kaçakçılığı da başladıya artık ne diyelim. #akış
https://www.tomshardware.com/news/gpu-smugglers-300-nvidia-cmp-30hx-gpus

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • bedelellis @bedelellis

  Etherium 2.0 a geçilince madencilik kalmayacak. O zaman çil yavrusu gibi dağılırlar.

  • kei @kei

   madencilere bunu sorduğunuzda başka coini mining yaparız diyorlar. ethereum geçmişte sağlam düşüşler yaşadı o zaman miningciler başka coinlere geçti. en kötü toplaşır bitcoin havuzu oluştururlar. bir sürü PoW coin var piyasada.

  • bedelellis @bedelellis

   @kei Etherium bu piyasanın gümüşü gibi düşünülebilir. Diğer coinlerin çoğu çöp olacak birkaç yıla. İleride yok olma riskini bile bile kazma işine pek girilmez diye düşünüyorum. Etherium hacmine yakın mining yapılabilecek başka bir coin daha çıkmaz.

  • kei @kei

   @bedelellis bitcoin altın ethereum gümüş muhabbetini michael saylor adında bir para babası ortaya atıyor, bitcoin maximalist dediğimiz tipler de kendini inandırıyor bunu shilliyor. Bitcoin whitepaper'ı okursanız peer to peer electronic cash system diyor daha ilk başında, digital gold veya store of value falan demiyor satoshi.
   Ethereum da aynı şekilde böyle bir iddiası yok. Dediğim gibi ethereum geçmişte çok büyük düşüler gördü diğerleri hiç düşmezken. madenciler için bu bull market şartlarında hepsi kazandırıyor hemen hemen. EIP 1559 sonrası nolacağı hala belirsiz belki madenciler hard fork deneyecek.

   Şu haliyle kripto paralar ne devletlerin ne de para babası kurumların hoşuna gitmiyor ve bunu bir noktadan sonra engellemek ve regüle etmek isteyecekler. İşte bunu önlemenin tek yolu mass adoption yani insanların bunu yaygın şekilde kullanması.
   kripto ile marketten soda alabiliyorsam devlet bunu artık yasaklamayaz çünkü insanlar arasında artık kullanıyordur. Kripto bugün o konumda değil. kumarbazlar ve para babalarının bir enstrümanı o kadar. Ayı sezonu er ya da geç gelecek o zaman görücem bu tipleri. 2018 düşüşünü yaşamayanlar şu an her şeyin fiyatı çıkarken kendisini çok kaptırıyor. Ripple 100 dolar olacak diyenler de vardı bazıları maalesef her şeylerini kaybetti intiharın eşiğine geldi.
   O hacim ufalır kalır merak etmeyin yeter ki bitcoin bir gün düşsün. Tüm market çakılacak o gün.

Youtube video yayınlamadan önce telif hakkı kontrolleri yapılabilecek bir araç devreye alıyor.
https://www.theverge.com/2021/3/17/22335728/youtube-checks-monetization-copyright-claim-dispute-tool #akış @gamsizm

YouTube can now warn creators about copyright issues before videos are posted

YouTube’s Checks should help creators deal with copyright problems before hitting publish
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ses çipleri ve mikrokontrolcüler 50 hafta, grafik,güç,wifi,bluetooth ve lcd panel 20 hafta , işlemci ve ram 12 hafta geride geliyormuş pc üreticilerine, ses çipi olmayan full atx anakart görürsek şaşmamak lazım.Kim derdi realtek kıymete binecek diye. #akış
https://www.extremetech.com/computing/320709-silicon-is-the-new-toilet-paper-as-chip-shortage-hits-industrial-manufacturing

Silicon Is the New Toilet Paper as Chip Shortage Hits Industrial Manufacturing -...

The semiconductor shortage is now hitting the industrial computing market, with silicon lead times jumping as high as 50+ weeks depending on the components in question.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İki tane hata var ama gerisi tam 90'larda çocuk olmak olmuş. #akış https://en.wackojaco.com/45-photos-that-show-the-struggles-of-the-90s-kids?utm_source=facebook

45 Photos That Show The Struggles of The '90s Kids

Struggles That Only 90's Kids Will Remember All Too Well
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Çok iyiymiş ya. Bizim için 2000'lerin başında çocuk olmak diyebiliriz aslında, bize bunlar geç geldi malum 😀 Bizde bi tek şu telefon rehberi denen nane yoktu galiba. Vardıysa bile ben hiç denk gelmedim görmedim

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Televizyon kumandası olmak daha çok 80'ler, Tamagotchi'yi kuzen almış, hemen bende aldırmıştım. Besliyon büyütyon, sonra ölüyor . 😀 Bilgisayar kendini kapatamıyordu. O kapatma olayı beni hep korkutmuştur. Eskiden kapatınca, bir daha açılmama gibi sorunlar oluyordu. En çok autoexec.bat dosyası bozulurdu. Please inert disk diye uzun bir hata ile karşılaşırdınız 😀

  • Daviance @daviance

   en kötüsü açılış disketi kabusuydu ,bilgisayar pahalı bişey olduğundan her evde bir tane vardı zaten şimdiki gibi laptoplar tabletler yok ,net cafenin yolu tutulur elinde disketle sistem diski yaratılır ,eve gelinir disketle sistem kurardık 😀

  • deathline @deathline

   @awsalli bilgisayar kendini kapatabiliyordu ATX cihazlarda ama piyasada AT çok cihaz vardı mecburen varsayılan ayar o idi ama win95 te bile apm şimdiki adı acpi modu ile otomatik kapanabiliyordu yeterki güç kaynağı ATX olsun AT güç kaynağı bildiğin evdeki lamba anahtarı gibi çünkü, hatta hayatımda ilk defa Xp logolu lütfen bilgisayarı kapatınız yazısını bu linkte gördüm, bu ekran ve açılış ekranın Windows içinde sys uzantılı birer görüntü dosyası olurdu, habire değiştirdik, daha sonra bios açılış resmi modlama çıktıydı.
   O autoexec.bat dile gele konuşsa varya hey gidi hey.hala şu bilgisayarı yeniden başlatmadan Windows yeniden başlatabilmeyi özlerim.

   @daviance o disketlerden bir sürü hazırda bulunmalıydı, hele dos kullananlara hiç girmiyorum en az 5-6 tane yedek dos disketi olurdu onlarda.ayrıca win98 CD den boot edebilirdi, hatta ben olayı iyice abartıp HDD den Windows içinden Windows kurulumu başlatıp CD yi takıp yarım saat FIFA oynardım , Windows kurulumu yaklaşık 40 dakika sürerdi , oyunu kapatır yeniden bilgisayarı başlatırdım.

 • TeknoÇAN @teknocan

  Sanal bebek, aaah ne zamandır canım çekiyor 😁 Teleteksi hala kullanıyoruz bu arada.

Bu amerikan ISP'leri git gide bizimkilere benzemeye başladılar önce Cox şimdide Comcast uploadları kısmaya başlamışlar hemde ciddi oranda. #akış
https://arstechnica.com/tech-policy/2021/03/comcast-hides-upload-speeds-deep-inside-its-infuriating-ordering-system/

Comcast hides upload speeds deep inside its infuriating ordering system

Comcast upload speeds of 3 to 35Mbps are hidden until last page of checkout.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Youtube'da reklamı kapatıp sadece premium veya katıl geliri elde edilebiliyor mu?Çünkü youtuberların ana sıkıntısı "Her türlü ilan ve reklam işleriyle uğraşanlar veya bu işlere tavassut (aracılık) edenler."in basit usulden faydalanamaması maddesi, eğer basit usulden faydalanabilse 2021 yılı için 14.000TL'ye kadar vergiden muaf oluyor.Premium(ticari gelir paylaşımı) veya katıl(kitle fonlaması) gelir vergisine tabi oluyor.Reklam geliri olmaz ise premium veya katıl gelirleri olanların basit usulde vergilendirilmesine bir engel henüz bulamadım.

Youtuberlar ajans üzerinden telif hakkı ödemesi alabiliyor, bugünkü yayındaki devlet memurlarının sorunu böyle çözülebiliyor, aşağıdaki linkte mevcut. @gamsizm #akış

https://vergialgi.net/youtuberlarin-vergilendirilmesi-vergi-mukellefi-olmak-sart-mi
https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/yayinlar/Basit_usul_rehber_2020.pdf

Youtuberların Vergilendirilmesi: Vergi Mükellefi Olmak Şart mı? » Vergi Algı

Covid-19 sonrası hastalığın yayılım hızının azaltılabilmesi için sosyal izolasyon tedbirleri günden güne artırılıyor. İşte bu izolasyon tedbirlerinin bir y
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bunlarda iyice tozuttu olmayan iPhone 13 pro ekran değişimi #akış
https://akillitelefon.com/2021/02/09/iphone-13-pro-on-cam-degisimi/

iPhone 13 Pro Ön Cam Değişimi - Akıllı Telefon

iPhone 13 Pro ön cam değişimi fiyatı nedir, nerede yapılır, teknik servis ücreti ve tavsiyesi, en ucuz / uygun fiyat ön cam yenileme...
BeğenFavori PaylaşYorum yap