#emoji

Geçenlerde bir arkadaş aşağıdaki emojiyi paylaşmıştı. MSN de vardı sanırım. Bir türlü orijinal kaliteli halini bulamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15

GitHub’daki bir projeyi bilgisayarınıza indirmeden tarayıcınızda çalışan bir Visual Studio Code üzerinde incelemek isterseniz, ‘github.com’ yerine ‘github1s.com’ yazmanız yeterli.

Örnek: https://github1s.com/torvalds/linux

#Programlama #GitHub #VisualStudioCode #FaydalıBağlantılar

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Microsoft #Azure bulut sunucu sisteminden 1.5 yıldır göz yumduğu siber saldırı sürecinde içi ücretsiz kredi ile doldurulmuş saldırı hesapları nasıl oluşturuluyor? Adım adım açıkladım. Meraklısına buyursun: https://twitter.com/DaghanUzgur/status/1276087834370355201

#haftalikgundememalzeme #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Dağhan @daghan

  Zaten konumuz tam olarak bu. Siber saldırı aracının adı "stresser" olmuş 🙂

 • Mr.Tekin @tekin224

  Vay anasını neler dönmüş ya. Etrafa şaçılmış olan kimlik bilgilerine devletin artık önlem alması lazım.

 • Temp @temp

  Her şey iyi güzel de Microsoft bunları nasıl durdurabilir ki?
  Yani demek istediğim bunları engellemek için ücretsiz krediyi hedef göstermek ve bunu kaldırmak; kurunun yanında yaşın da yanması demek bana göre.
  Ben de mesela Google Cloud kullanıyorum o da 300 dolarlık kredi veriyor.
  Sms onayı zaten işin son noktası.
  Buna nasıl bir önlem alınabilir?

 • Dağhan @daghan

  Deneme kredisi ile oluşturulan bir sunucunun internet çıkış kapasitesini limitlemek veya basit bir kontrol sistemi kurmak yeterli olacaktır. Bununla birlikte Google Cloud’da kredi dağıtıyordu ve bu problemi çeşitli önlemler alarak çözdü.

  Biz nasıl saldıran IP’yi rahatça görüyor isek servisi veren de bunu tespit edebilir.

Teknoseyir Arşiv

 

Arşiv Link:                      GoogleDrive    /    OneDrive

 

#Arşiv
Arşivlik olduğuna inandığınız içerikler varsa özellikle eskilerden söylerseniz eklerim. 🙂

Video içerikleri 720P kalitesindedir.

Dip Not: Arşivin tek amacı bu değerli içeriklerin toplu halde bulunması ve ileride bu içeriklere derli toplu ulaşılabilir olması. Video içerikleri, video destekliyorsa en üst 1080p çözünürlüğünde arşivlidir.

Hata görürseniz yorum olarak belirtin düzelteyim. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 29

TT'deki servis kesintisi analizi

Merak edenler için Turk Telekom'daki servis kesintisine istinaden yaptığımız incelemenin biraz teknik de olsa detayını paylaşayım. Yaptığımız inceleme Turk Telekom ortamına erişimimiz olmadığı için bazı durumlarda varsayımlardan ibaret kaldı. Ancak bunları diğer ihtimalleri de düşünerek doğrulamaya çalıştık.

Turk Telekom'um uzun süre servis kesintisi vermesinin nedeni bir nevi baz istasyonları için DNS servisi gibi çalışan MME sunucularına olan kesintiden kaynaklanıyor. MME sunucuları, baz istasyonlarına cep telefonu ile ilk bağlantı yapıldığında hangi operatöre kayıtlı olduğunuzun sorgulandığı (HSS Service), aynı zamanda telefon görüşmesi yapacağınız kişinin hangi operatörün hangi baz istasyonuna bağlı olduğunu bulup aradaki bağlantıyı sağlayan, her operatörün bölge başına en az bir adet bulundurduğu servislerdir. Aldığımız duyuma göre (TT ortamına erişimimiz olmadığı için bu kısım duyum olarak kaldı) İstanbul bölgesinde master olarak ayarlanan MME sunucusu çöktüğünde İstanbul bölgesine yedek (slave) olarak çalışan MME sunucusunun devreye girmesi gerekiyordu. Ancak bütün MME servisleri master olarak ayarlandığı için (yanlış konfigürasyon yapılmış) ilk etapta prioritization yapılamadı ve yedek MME servisine erişilemedi. Bu durum detaylı analizler yapıldıktan sonra anlaşılabildi ve hata düzeltildi. Konfigürasyon değişikliği olduğundan durumun düzelmesi zaman aldı. Bu tahminimiz şu şekilde doğrulayabildik: Bazı kullanıcılar cep telefonları ile internete girebilmelerine rağmen başkalarını arayamadılar. Çünkü baz istasyonlarında veri iletimi S1-U denilen ayrı bir bağlantı ucundan sağlanmaktadır. Daha detaylı bilgi için: https://www.netmanias.com/en/?m=view&id=blog&no=5926

TT'den yapılan açıklamada servis kesintisine nedenin trafik yoğunluğu olduğu belirtildi. Ancak operatörlerde operasyonel olarak afet yönetimi kapsamında alınması gereken önlemler var ve bu önlemler yeterince alınmamış görünüyor. Trafik yoğunluğu ülke genelinde yaşandı ama diğer operatörlerde bu tür kesintiler olmadı. Bu durum diğer operatörlerde kriz yönetiminin daha etkin şekilde yapıldığını gösteriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap