#Bimcell en küçük pakete #zam gelmiş. 45 lira olmuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

#AsusPişmanlıktır #AsusAlmayın
Bilgisayarı(laptop) Asus'un kendi yazılımından sessiz moda aldım. Yetmedi windows'un ayarlarından işlemcinin maksimum kullanım sınırını %5'e aldım. Evet %5'e aldım, kasıla kasıla kullanıyorum bilgisayarı. Bilgisayar soğuk. Yine de şu fan sesinden kurtulamıyorum. Böyle bir durumda fan hızını 2200Rpm'e çıkarmanın anlamı nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Fanlara müdahale eden bir yazılım var belli ki. İkisini de 2200rpm'e getirmiş. Hangi yazılımın onu yaptığını bulmak gerek. GPU fanını msi afterburner ile kontrol edebilirsiniz. CPU fanı için bios'ta ayar vardır muhtemelen, benim x570-f anakartta var. Asus AI suite yazılımını da deneyebilirsiniz. Sistemdeki tüm fanlar oradan kontrol edilebiliyor rahat şekilde. Sıcaklığa göre fan devirlerini bile ayarlayabilirsiniz

  Edit: Pardon bu laptop'mış. Bios'ta ayarı olmayabilir ama zannediyorum ki AI Suite yazılımıyla fan kontrolü mümkün olabilir

  • undefined @undefined

   Laptop için AI Suite yazılımı yüklenmiyor. Tek yönetim kısmı Armory Crate, o da zaten ekran görüntüsündeki uygulama. BIOS içinde ise ayar bulunmuyor. Bu durum bilgisayara format attıktan sonra, uygulama yüklemeden önce de aynen devam ediyor. Yüklenen uygulamalar ile ilişkisi bulunmuyor.

 • brcan @brcan

  Biostan smart fanı etkinleştirmeyi denediniz mi?

 • berrram @berrram

  Burada da benzer bir durum mu var bilmiyorum ancak bazı sistemlerde ne yazık ki minimum fan devri var ve onun aşağısına inmiyor. En ideali varsa 3.parti bir yazılım ile fanların devreye gireceği sıcaklığı biraz yükseltmek. Bende E595 var minimum fan devri 3000 RPM gibi bir şey ve 50 derecenin üstüne çıktığı gibi çalışmaya başlıyor. Tabi ki 3000 RPM ile bir kaç saniye sonra 50'in altına düşüyor ama sonra birden yine çıkıyor. Böyle bir döngünün içerisinde. Bu sebeple ben Thinkpad tarafına özel TPFanControl isimli bir uygulama kullanıyorum çünkü diğer uygulamar fanı algılamıyor. Ancak "SpeedFan" isimli programa bir bakabilirsiniz. Belki 3.parti bir program ile fan devri kısılabilir ya da devreye gireceği sıcaklık yükseltilebilir.

  • undefined @undefined

   Müsait bir vakitte deneyeyim inşallah. Benimkinde de minimum fan devri 2200. Ama 36 derecede bile çalışıyor. 50'nin üstüne çıkınca çalışsa sorun etmeyeceğim

  • berrram @berrram

   @undefined Ekstra bir güç seçeneği oluşturarak yoğun işlemci kullanımı olmayan vakitlerde bunu seçerek, soğutmayı pasif hale getirebilirsiniz. Böyle olunca fanı açmak yerine işlemcinin saat hızını kısıyor ki 4800H'ın ölü hali bile hayli hayli yeter. Ancak bu demek değil ki fan hiç çalışmayacak arada fan döner ancak öncekine göre azalır.

  • undefined @undefined

   @berrram Zaten bu halde ancak işe yaramıyor. İşlemci kullanımı %5 ile sınırlı, soğutma edilgen modda.

Mevcut okulumu bitirdikten sonra 2. üniversiteyi de bitirmek istiyorum. İstediğim yer ilk sıralarda yer alan bilgisayar mühendisliği bölümleri (ODTÜ, İTÜ, TOBB vs). Bilgisayar mühendisliği gibi bir bölümde devamlılık zorunluluğu var mıdır? Biraz bakındım ancak bulamadım. Burada bilgisayar mühendisi çok olduğu için sorayım dedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Düzenleme: Ana şalter değiştirildi ve tüm sorun çözüldü. 250 liraya mâl oldu.

Elektrikten anlayanlara bir sorum olacak.
Bir süredir evimizin elektriği gidiyor. Komşularımızda hiç böyle bir sorun bulunmuyor. Evin içindeki şalterlerde ve apartman şalterlerinden bize gelen şalterde kapanma olmuyor. Evde elektiriği gitmeyen tek bir yer var, o da mutfağın prizleri. Bu da çok tuhaf bir durum..

Biz bugüne kadar bu sorunu şöyle çözdük: Apartman şalterlerinin bulunduğu bodrum kata inip, bize gelen şalteri kapatıp 10 saniye sonra tekrar açmak. Evin içindeki şalterleri kapatıp açmayı da denedik ancak hiçbir şeye yaramadı. Bugüne kadar bu sorunu çok kez yaşadık ve böyle çözüyorduk. Ancak 2 haftada bir olan şey artık günde 2'ye çıktı.

Bu sorunu artık çözmek istiyorum. Prize takılı cihazlarda bir sorun olmasından korkuyorum. Çünkü elektrik giderken 1-2 saniyeliğine cızırdayarak gidiyor.

Bu sorunu çözmek için elektrikçi çağıracağım ancak o da ne olduğunu anlayamayacak gibime geliyor. Çünkü danıştığım birkaç kişi şaşırdı, fikir yürütemedi. Bir fikri olan varsa ustaya da iletirim, belki sorunumuz kolayca hallolur.

#Elektrik

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13

Buğday alerjim var. Birçok alerjim var gerçi de bu da onların arasında önemli olanlardan biri. Bugün iftarda bir çılgınlık yapıp buğday ekmeği yedim. Çok lezzetli bir şeymiş, çok özlemişim. Şimdi sıkıntısını çekiyorum tabi.
#iyidebundanbanane

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Redmi Note 6 Pro #Deji'lendi.

Deji, paketin içine batarya yapıştırma kağıdı, 4 adet tornavida, 1 adet çerçeve sökme aparatı, soket sökme aparatı, telefon arkasına yapıştırmalı yüzüklü tutma aparatı koymuş. Birkaç gündür kullanıyoruz, pili gayet güzel gidiyor.

https://teknoseyir.com/durum/1529348

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Redmi note 6 pro telefonun bataryası şişti. Batarya değişim videosunu izledim, yapacaktım ama batarya altındaki bant çok sağlammış. Kimisi de izopropil alkol dökerek oldukça kolay bir şekilde çıkartmış. Ben bunun kenarlarına dikkatlice kolonya döksem bir sorun olur mu?

Düzenleme: Pilini tamamen bitirsem, çıkarırken hafiften bükülse patlar mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14
 • cicikuş nazmi @cicikus

  sıkıntı olmaz kolonya kullanılabilir. O bantı çok yavaş çekmek ve çektikçe ilerden tuttup çekmeye devam etmek gerekiyor sanırım ben düzgün çıkaramamıştım o bant ile 😀 şarjını tamamen bitir sonra yap ne yapıyorsan patlamaz max 1-2 sn kıvılcım atar. Sert olmayan plastik bi cisimle kanırtılabilir. Tornavida kullanmayin

 • Behzat Ç. @behzat

  WD-40 sprey kullanabilirsin. Hemen uçtuğu için bir zararı olmaz.

 • KRAK3NN @passenoir

  Ben tornavida soktum bataryaya yine de patlamadı 😀 Siyah sıvı aktıydı

 • Orcun @orcun

  Kolonya alkol ne bileyim sıvı yüzde yüz uçucu dahi olsa araya birşey SIKMA. Neden sıkma diyorum ? cihazın ekranı lcd, arkada yani sabit aydınlatma veren yüzey var. Bu yüzey katman içerden pilin altında boşluk var sıktığın alkol sıvı aklına ne gelirse oraya kaçabilir, kaçarsa şu olur içeri sızar. Sızarsa ne olur ? ekran çerçeveden çıkabilir yapışkanını çözer daha da kötüsü lekeli kalır. Resmini ekliyorum böyle kalabilir ve hayatta geçmez. O yüzden sıvı işine girme derim. Saç kurutma ile cihazın pilini ısıtabilirsin elin değecek kadar ısıtabilirsin sorun değil. Aradan da evde kredi kartı varsa pili kasadan kanırtabilirsin çok yamultmadan bükmeden çıkartabilirsin. Haaaaaaaa ama ne var ? lcd ekranın flex'i alt usblerin flex'i pilin altındadır yanlış bir harekett flex'i yırtar zarar verirsen gitti, game over. Pil boş olsa bile ki 2 küsür voltta gene kalır, patlama çatlama yangın riski var ve yanarsa sönmez. Pili suyu atsan bile sönmez çünkü kimyasal reaksiyon oluşuyor. O arada telefondan ayıramazsan da geçmiş olsun.

Düzenleme: Hoca belki aramızdadır diye bir korku oluştu, kendisi teknolojiyle ilgili birisi. Daha notum belli olmadı. Konuyu sildim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap