Wifi simgesinin solunda dönüp duran simgeyi nasıl kapatıyoruz? Ağ ayarlarını sıfırladım, kapatıp açtım hiçbir işe yaramadı. Safaride dolaşırken çok fazla çıkıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

İhtiyacı olan varsa fiyat olarak çok iyi. Ben 15.6 inç laptop için aldım. Genişlik bakımından biraz zorladı ama açılır diye tahmin ediyorum. Referans olması bakımından laptop msi modern 15 b7m. Sizinki bu laptoptan birkaç mm bile büyükse sığmaz ona göre alın.

Ekleme: mobil uygulamadan alırsanız 200 Tl üzerine kargo ücreti ödemiyorsunuz. Kargomsende diye bir firma ile geldi.

https://www.idefix.com/case-logic-reflect-notebook-kilifi-14-kahverengi-p-374526?vendorId=3

Case Logic Reflect Notebook Kılıfı 14",Kahverengi - idefix

Case Logic Reflect Notebook Kılıfı 14",Kahverengi ürününü idefix kalitesiyle satın almak için hemen tıklayın! Tüm Notebook Çantaları ürünleri için idefix`i ziyaret edin.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Airfryer, derin yağ ve fırında kızartılmış patateslerde akrilamid oluşumu ile ilgili çalışma. Bize bunu anlatan YouTube, Instagram bilginleri tam tersini söylüyorlardı.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10808661/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Türker Sezer @dirigeant

  Ozetle sonuclar patatese gore, hazirlama sekline gore, isiya, sureye gore degisiyor, birbirinden pek farki yok demisler. Bir sure once okudugum benzer bir makalede de sonuclar benzerdi. Zaten ±8.86 yanilma payiyla 10.49 degeri de pek anlam ifade etmiyor. Kisaca 'yiyin gari' demisler diye dusunulebilir.

Bilgisayar çantası fiyatlarını görünce bilgisayarlar yanında bedava gibi kalıyor. Azıcık eli yüzü düzgün çanta 1500 2000. Sırt çantası şeklinde tavsiyesi olan varsa memnun olurum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Birkaç gündür iPad Air 5'i kılıfsız kullanıyorum. Tarayıcıda dolaşırken bile ısınıyormuş meğer. Daha önce de denemediğim için güncellemeyle alakalı mı bilmiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İos'da yüzen uygulama olayı yok mu? Kitap okurken zaman sayacı çalışsın üstte dedim ama bulamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Burada elektrikli araçlar için yapılan genelde olumsuz yorumları gördüğümden ben de kişisel deneyimimi paylaşmak istedim. 6 ay civarı elektrikli araç kullandım. Evim müstakil değil. Doğal olarak şarj istasyonlarını kullandım. Karşılaştığım olumsuzlukları yazacağım.

-Şarj istasyonlarında bir standart yok. Her firmanın ayrı uygulaması var ve bazen hata, telefonun çekmemesi vs. gibi olumsuzluklar olabiliyor. Hatta bazı marka şarj aletleri araçta hataya sebep oluyor ve araç bir süre kullanılamaz hale geliyor.(Başımıza 2,3 kere geldi.)
-Uygulamalardaki şarj istasyonlarının bazıları ac. Bu durumda aracın desteğine göre şarj 6 7 saat sürebiliyor.
-Şehirler arası yollarda yeteri kadar istasyon yok. Doğal olarak gözünüz sürekli menzilde. Mesela güzergahın devamında şarj istasyonu olmadığından gittiğimiz şarj istasyonu çalışmadığı için yolu geri dönüp başka istasyona gittiğimiz oldu. (40 km falan geri dönmüştük.)
- Bazı istasyonlar her zaman kullanılamıyor. Mesela avm'nin kapalı otoparkına şarj istasyonu koymuşlar ya da araç servislerinde yer alan istasyonları da istediğiniz zaman kullanamıyorsunuz.
-Menziller teknik verilerdeki gibi değil. Hatta bunla ilgili bir tablo vardı. Denk gelirsem atarım. Hangi firma vaad ettiği verinin yüzde kaçını veriyor şeklinde. Bu konuda teslanın çok iyi olduğu yazıyordu.
-Yine menzil konusunda bir sorun: bataryayı genelde %20-80 arasında kullanmanızı tavsiye ediyorlar. Bu durumda araç vaad edilen menzili gitse bile zaten bataryanın %60'ını kullanıyorsunuz. Bu durumda kullanılabilen iyice düşüyor.
-Şarj hızı da sorun. Özellikle uzun yolda iseniz ve menzile ihtiyacınız varsa %80'den sonra hız sinir edici şekilde düşüyor. Firmaların verdiği hızı da görmek çok zor. Hava sıcaklığı ve bataryanın ne kadarının boş olduğuna göre değişiyor şarj hızı.
-Bence en büyük sorunlardan birisi altınızdaki araç 300-500 beygir bile olsa siz menzil için 100'le gidiyorsunuz. Bu durumda o gücün pek bir anlamı kalmıyor.
-Soğutma ve ısınma menzili ciddi etkiliyor. İnsanın açası gelmiyor. Hele uzun yolda orta ekranı bile kapatıyordum.
-Arıza durumunda ne yapacağını pek bilemiyorsun. Mesela aracın çekilmesi mevzusu bile karışık. Ya da kaporta işlemlerinde aracın elektrik bağlantısının kesilmesinin gerektiğini duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum ama mantıklı geldi. Şimdi kaç usta buna dikkat eder kim bilir.
-Benim aracın mtvsi düşüktü ama elektrikli araçlar kw cinsinden yüksek olduklarından dolayı bazı modellerin yüksek olabiliyor.

Bunların dışında tekrardan elektrikli araç alır mıyım? Evet. Özellikle model 3'ün 2024 modeli menziliyle çok dikkat çekici. Zaten benim sorun olarak gördüğüm çoğu durum şarj istasyonu arttığında çözülecek şeyler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14
 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Bizim ülkemizde temel sorun müstakil ev kavramı oturmamış vaziyette. Pandemiden önce Apartman dairesi fiyatları müstakil evlerin yarısı kadar hatta bu oran %70 e kadar çıkıyordu.
  Ülkemizde tuhaf şekilde bir iskan sorunu var. Ülke yüz ölçümünün %3 ü kadarında yerleşim var.

  Müstakil ev olmayınca yaşam kalitesini etkileyen bir sürü olumsuzluklar oluyor. Şarj konusu da bunlardan birisi. Benzinli aracını evinden 1 km uzağa park eden insanların şarjı dert etmesi de hayli ilginç.

  Şu zamanda benzinli araç alıp binmek isteyene kimse zorla elektrikli satmıyor. Tahminen gelecekte de benzinliye binmek isteyen bir şekilde temin edebilecek. Sadece durumları şimdinin 6 litre v12 motorları gibi külfetli olacak.

  • Alptekin @alptekinck

   10 sene sonra video başlığı, 0,9L clioyu elektriye çevirmek 😀 benzin yoksa alkol yakarız, sıralı doğalgaz sistemi 😀

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @alptekinck 😀 Normalde şu anda elektrikliye çevirmeyle ilgili bir sektör oluşması gerekliydi. Ama mevzuat yalan etti o sektörü. Amerikada 20 30 bin usd ye çeviriyorlar. Model 3 satışa çıkana kadar çok da rağbet vardı. Sonra anlamsız oldu. Sadece niş araçlara yapılıyor. İngiltere de RANGE için ciddi bir know how var.

   Alkol işi de güzel aslında. Ben tesisini kursam kendim %30 oranda alkol kullanıcam. Eksoz muayenesine giderken koyuyorum iyi oluyor 😀

   Doğalgazı da yaptılar zamanında sonra igdaş ceza köstü 😀

 • cgdincer @cgdincer

  Daha 10 yılı var elektriklinin.

 • Afsinyus @ufo

  Sorun pil teknolojisi değil, TR'nin şarj altyapısı. Şehir içinde günde 30-40km geçen sayısı çok az. Şehirler arası yollarda adam gibi şarj yok.

  - Yurtdışındayım. 1000km üzeri menzilli EV var. Bu büyük pili +15k $ gibi bir fiyata opsiyonlu alabiliyorsunuz ama 1 tane bile satmadı. Alan yok. 1000km şarj bulamıyorsan sorunun başka çünkü. O pili seçince de araç 3 tonu geçiyor. Kriko kırarsın, lastik yersin 3 ton sedan mı olur?

  - App'lerde görünen şarj ist ya yanlış ya bozuk ya ofline ya da önüne otobüs çekmiş vs. Sakat yerine park edene bişey yapmıyor idare senin şarjını mı düşünecek?

  - Plugshare'de yorumlara bakın. DC hızlı şarj diyor mesela ama 30KW veriyor. 30Kw ??? Yorumlar küfür kıyamet.

  - Şehirlerarası AC şarj mı olur??? AC sadece ev için olur.

  -Heryerde şarj var yeaa dedikleri şarjların çoğu AVM'lerde ve gece kapalı. Uzun yolda şehir içine AVM'ye girip şarj mı arayacaksın? Geceyse sabaha kadar açılmasını mı bekleyeceksin? Otoyollarda büyük şarj istasyonları lazım. Ama yapamıyorlar çünkü yeterli güç yok. (altyapı) finansman da cabası. Hızlı şarjlar arabadan pahalı çünkü.

  - Şarjın yayılması çok zor çünkü devlet lisans satıyor. Yani sen marketsin mesela, gel kardeş 200TL üzeri alışverişe AC de olsa şarj ücretsiz dolduğu kadar vs yapamıyorsun. İlla o lisanslılardan biri olacaksın, "öpme hakkın" olacak 😉 O yüzden pahalı zaten şarj TR'de. 10 sene de geçse yaygınlaşmaz.

  - 35 firma lisans almış. Her biri için APP mi indireceksin böyle manyaklık mı olur? Okut kredi kartını örn 2000 TL çeksin. Ne kadarlık yükledin? 1200 TL tamam 800ü iade etsin. Yurtdışında böyle. Yok app aç. Konum aç. Kodu gir, QR okut. Merkezi ara bekle vs öyle iş mi olur lan?

  - Araçlarla ilgili tespit de harika. Evet Taycanı Clioyla geçebilirsiniz çünkü pili bitmesin diye 100ü geçmiyor zengin abimiz.
  2.8sn'de 100'e çıkan uygun Çinli var (Zeekr 007) ama 3 kere çık pilin 1/3ünü yiyor. Ee? Ne anladım? Çok manasız.

  TR'de durum böyle maalesef. Evde şarj edemedikten sonra da ekstra işkence.

Evde kablonet var. İnfinity modemin performansından memnun değilim. Kullanmadığım asus n55u modemi router olarak kullanmak istiyorum. Bunun için infinity modemi bridge moda geçirmem gerekiyormuş. Bunu yaptığımda ne infinity ile ne de asus ile internete bağlanabiliyorum. Bridge moda almadan kullanılabiliyor ama evde her iki modemin de kablosuz ağı görülüyor. Bunu nasıl çözebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Galaxy watch 4'te tansiyon ölçeyim dedim. Uyarılara bak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Appstore'a resident evil village gelmiş. 15 pro serisi tanıtılırken söylenen AAA oyunlardan sanırım. M1'li ipad'de denedim ben. Pek oyun oynayan biri değilim, meraktan baktım. Bayağı iyi duruyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap