Bugünkü TCMB faiz kararı ile ilgili bir eleştiride bulunmak istiyorum. TCMB politika faizini 200 baz puan artıracaktı, beklenti tamamen bu yönde idi. Hatta Anadolu Ajansı'nda haber bile yapıldı MB faiz artırıyor diye. Öğrendiğim kadarı ile her ne olduysa bu sabah gelen talimatla politika faizi sabit tutuldu. Bu ne yazık ki çok talihsiz bir karar olarak tarihe geçecek.

Birincisi şu an reel negatif faizden dolayı yurtiçinde kimse parasını TL'de tutmuyor sürekli döviz alıyor, çünkü faize yatırdığında enflasyona karşı parası eriyor. Yabancı yatırımcının da swap hamlesinden bu yana piyasada payı kalmadı neredeyse, hala çıkmaya devam ediyorlar. TL'ye talep olmadığında da ne yazık ki döviz kuru yükselmeye devam ediyor.

İkinci ve daha büyük talihsizlik ise bir süredir Merkez Bankası'nın faiz artırımına giderek bağımsız bir görüntü vermesinin ardından bugünkü karar ile bir çuval inciri heba etmesi oldu. (Burada çok kısa bir not düşeyim: Merkez bankaları bağımsızdır çünkü ülke menfaati için uzun vadeli planlar yaparlar ve uygularlar, kısa vadeli riskleri önemsemezler. Hükümetler ise seçimle gelip seçimle gittikleri için günü kurtaracak, ancak geleceği satacak kararlar alabilmektedirler. Bu sebeple Merkez Bankalarının hükümetlerin güdümüne girmesi, o ülkede ekonominin er ya da geç bozulacağı anlamına gelir. )

Peki kısa vadede ne olacak? Benim tahminime göre kur çok fazla yükselemeyecek. Çünkü zaten teknik olarak yüksek bir seviyede(aşırı alımda). Yükselişinin sınırlı kalacağını düşünüyorum. Yalnız buna pek sevinemiyorum. Çünkü aslında tarihi bir fırsatı kaçırıyoruz. Dolar endeksi her geçen gün değer kaybederken, yani diğer para birimleri dolar karşısında değer kazanırken biz bu fırsatı değerlendiremeyeceğiz. Sonra dolar tekrar değer kazandığında her gün küfür edeceğiz. Ardından doların ateşini söndürmek için yani yabancının ilgisini çekebilmek için normalin çok üstünde faiz vermemiz gerekecek. Bu hem sırtımıza bir borç yükü ekleyecek, hem de enflasyon karşısında biraz daha ezileceğiz.

Geçen seneki Rahip Brunson krizi sonrasında başımıza geleni hatırlayalım.
Siyasi bir inat uğruna dolar arttıkça arttı, müdahale etmedik, faiz haram dedik, bekledik, bekledik, artırmadık. Sonra dolar 7 buçuk lira oldu, biz de faizi %24'e çıkarmak zorunda kaldık, ülkece %24 günaha girdik. Bir kova su ile sönecek ateşin yangın olmasını bekledik, sonra denizimizi boşalttık yine sönmedi. Neticede hem biz yandık, hem denizimiz bitti.

Bugün yapılan hata da o zamankinden farklı değil. Tek fark denizimizin bitmiş olması.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 12

İnsan ırkından kronik hasta ve yaşlılar yaşama veda ediyor, dayanıklı olanlardan daha dirençli bir nesil çıkıyor. Mayalar haklı mı eski takvim sona erdi ve yeni bir dönem mi başlıyor? Yoksa doğa ana eleme mi yapıyor? Ya da insan ürünü bir virüsle birileri Thanos'un rüyasını mı gerçekleştiriyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Orta düzey C# biliyorum. Basit bir mobil uygulama fikrim var, hangi dil/platform kullanmalıyım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

JP Morgan dolar/tl 6.78 ve 5.5TL'ye gelebilir, TL alın demiş. Ben global olarak doların değer kaybedeceğini düşünüyorum ama zamanını kestiremiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

Ucuz diye dandik marka SSD almayın. Alıyorsanız da önemli bilgilerinizi tutmayın. 1 yıl dolmadan Hikvision markalı SSD bozuldu. Olan da verilere oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 25

#TeknoYardım
Arkadaşlar az evvel kullandığım dizüstü bilgisayar tepki vermez şekilde dondu. Çeşitli tuş kombinasyonları denedim ama hiç bir şey olmadı. Ben de kapatma tuşu ile kapattım ve sanki bir cızırtı duydum gibi. Sonra da ssd yi hiç görmedi, biraz bekliyor ve lan boot'a düşüyor. Alt kapağı açtım, ssd yi söktüm. Bu sefer daha hızlı lan boot'a düşer oldu.
Ssd yi başka bir pc ye takma şansım şu anda yok ama hiç umutlu değilim. Sanki kontrolcüsü ölmüş gibi düşünüyorum. Verileri kurtarmanın bir yolu var mıdır sizce?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şimdi bu ucuz telefon ithalat belgeleri alındığında bütün telefonlar ucuzlayacak mı? Sadece ucuz olanlar mı ucuzlayacak? Yoksa hiç bir şey olmayacak mı? Ben olayı hiç anlamamışım sanırım kafam karışık..

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#bisiklet
Arkadaşlar uzun süre kullanılmayan iki bisikletim var. Bunların temizliği nasıl yapılır? Yani mekanik parçalarla hafif pas ve kadife görünümlü yağ tabakaları var. Normal bezle mi sileyim? Yağ sökücü mü sıkayım, pas sökücü mü sıkayım? Yağlayayım mı? Ne ile yaşanır? Hangi sıra ile işlem yapmalıyım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Rasko @rasko

    Böyle işlerde balata spreyi çok iyi iş görüyor. Önce balata spreyi ile komple temizleyip, sonrasında hareketli tüm parçaları yağlayabilirsin.

  • Adem Alp Yıldız @ademalp

    kadro vs temizliğinden sonra zinciri wd 40 ile temizleyin sonra gres ile yağlayın

  • onurkenan @onurkenan

    az önce decathlonda bisikletime bakım yaptırdım. metal/metal aksamda yani sele demir bağlantısına sprey gres yağı kullandılar. zincirlerde ne kullandıklarını sordum, zincir yağıymış 🙂 gres yağı kullanmayın denildi zincir için, toz tutar yapışır denildi. bence tüm bisiklet için öncelikle wd-40 sprey aynı zamanda güzel bir çözücü olduğu için, onunla her şekilde artık, pas ve tortuları temizleyip, ardından ilgili yağlayıcılar ile yağlayabilirsiniz gibi.. bu arada ben, geçen sene, 30 yıllık bir bisikletimi, direk araba yıkayıcıda yüksek basınçlı su ve araba deterjanı ile yıkatmıştım, ardından bakım yaptırmıştım, bu da gayet oldu bende yani..