Siteye yeni özellik fikri: Bizi engelleyenleri zaten göremiyoruz, bilemiyoruz. En azından biri bizi engellediğinde otomatik olarak biz de onu engellemiş olalım. İleride engelimizi kaldırsa da bizi göremesin. Ben kimseyle tartışmadığım halde bir çok kişi tarafından engelli olduğumu biliyorum. Trol arkadaşlar dışında da kimseyi engellemedim. Şimdi adam benimle en ufak bir ikili iletişime geçmemiş ama engellemiş en doğal hakkıdır. Ama benim bu kişileri bilmeye hakkım olsun, o olmuyorsa otomatik engellensin ki beni görme insiyatifi onda olmasın bende olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar şöyle uzun pil ömrüne sahip güncel bir laptop için hangi işlemciye bakmak lazım? Amd 4700h falan görüyorum tavsiye eder misiniz? Laptop iş için kullanılacak, tavsiye isteyen arkadaşım üniversitede hoca. Render, oyun gibi uygulamalar kullanılmayacak ama online ders verirken sorun çıkarmayacak bir model olmalı. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 17

Biraz önce silinen konuya cevaptır. Yazdığımı paylaşmak istedim. Bir kaç kişi bile okusa içim rahatlar biraz. Sonrasında admin siler zaten.
Genç dostum bu tepeden bakma, bu aşağılamanın sonucu olarak bu hükümet iktidar oldu. Evet gerçekten çok ama çok cahil insanlar var, düşünmekten aciz, bulunduğu yörenin ideolojik mirasını hiç sorgulamadan devam ettiren milyonlar var. Ama sen tepki göstererek, kızarak ve aşağılayarak bu insanları aydınlatamazsın aksine daha da karanlıklaştırırsın. Onlarla empati kur onları da anla asla demiyorum çünkü düşünmek, dünyayı daha iyi hale getirmek her insanın görevidir ve bu insanlar bana göre bunu yapmayarak bu durumumuzdan sorumludurlar. Yapman gereken bu insanların görünmez kafeslerine hapsolmuş olduklarını ve asla zihinlerini kurtaramayacaklarını bilmek ve ancak yeni neslin böyle olmamasını sağlamaktır.
Yani bu insanları böyle kabul et, değiştirilemezler. Ha kendi düşünüp taşınıp hür iradesiyle hükümeti destekleyenlere saygım var. Ama oranları yüzde 10'dan fazla değil. Geri kalan yüzde doksan olanları, yapılan yanlışları, hırsızlıkları, adaletsizlikleri görmezden gelir, sadece kendine yakın hissettiği için. Neyse çok uzattım, bunları bil ama karşı tarafa yansıtma, tartışma, aşağılama. Senin şanssızlığın ortadoğuda doğduğun yetmiyormuş gibi bir de bu hükümete denk gelmen olmuş. Umarım bizim yaşadığımız güzel günleri de yaşarsın. Ben 80 ler ve 90 larda çocukluğumu ve gençliğimi yaşadım. Çok ama çok mutluyduk. Sizin gençliğiniz heba oldu umarım yetişkinliğinde güzel günler mutluluklar yaşarsın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Erdinç B. @erdincb

   Bir arkadaş hükümet yanlılarına laf anlatamamaktan ve kavga etmekten bıkmış, gençliğini yaşayamamasının sorumlusu olduğunu düşündüğü bu insanları aşağıladığını, kavga ettiğini söylemişti. Ona cevaben yazmıştım ama konu uçmuş. İçimde kalmasın paylaşıp rahatlamak istedim.

  • Recai @recai

   @erdincb beyhude bir ugras.
   laf anlatmaya calismamali, hic ugrasmamali...

  • johan @johan28

   @erdincb insanlığın genel sorunu bu maalesef. Zulüm gören zulmetmeden rahat duramıyor. Ancak benim "yeni nesil" den umudum var. Çevremdekilerden en azından onun baş örtüsü onun şortu mini eteği demeden çok güzel anlaşıyorlar, anlaşamayanlar da ailelerinin fişeklemesi sonucu böyle olmuşlar o kadar belli ki. Özgürlüğün herkes için olduğunun farkına varacak, devlet adamlarının yalnızca çalışan olduklarını kavrayabilecek ilk nesille bu düzen değişir. Avrupa yıllarca böyle zihniyetten çekti hem de çok uzun yıllar sonra düzeldiler. Şuan onların gidişini de hiç hoş görmüyorum ben bu göçmen sorunuyla beraber aşırı milliyetçilik ve dar görüşlü olma baş gösterdi dünya sürekli bir devinim içerisinde. Tarih tekerrür eder lafı tam bunun için

  • johan @johan28

   @recai bazısı da anlıyor be hocam, salmaya gerek yok hepsini. Ben bakıyorum geçen demiştim özellikle yaşlılarda bilgi eksikliği var, sadece turkuvaz medya seyir ediyorlar bu sebeple bir haftadır yuanistan yanıyor italya yanıyor ABD yanıyor biz çoktan söndürdük sanıyorlar. Halbuki biraz çeşitli bilgi alabilseler deneyimlerinin sabitliğini kırarlar. Özellikle dünyayı gezmiş kişilerin tutumlarını ben daha çok beğeniyorum, geneli gidişattan memnun değil.

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Siyasete girmek ya da tartışmak istemiyorum ancak bahsettiğiniz yıllarda da çok mutlu değildik. Ben bahsettiğiniz yıllarda çocuktum. Sokaklarda çeteler vardı, ciddi ekonomik kriz vardı, hayat pahalıydı ve özellikle de esnafın para kazanması çok zordu, ev almak hayal bile değildi, insanlar bakkal alışverişini dahi yazdırırlardı. Benim çevremde birçok kişi hala esnaf. Ve o döneme göre değerlendirdiklerinde hala şu anın çok daha iyi olduğunu söylüyorlar. Dediğim gibi amacım tartışmak falan değil ancak az çok biz de biliyoruz öyle çok mutlu olunacak bir dönem değildi.

  • POfficer @felixfelicis

   Babam 90'ların ortasında sadece kendi maaşıyla kooperatife girmiş İstanbul'da ev almış. Adam maaşıyla şimdi aynı şeyi yapamaz mesela. 🤔

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @felixfelicis eskiden sabit maaşlı insanlar daha iyi durumda olabilir. Çevremizde o dönem hiç yoktu diyebilirim. Benim çevremin %90'ı esnaf onun için esnaf diye özellikle belirttim.

  • johan @johan28

   benim çevremde esnaf biz de esnafız. Evet çevrem milyoner doldu ama paranın dışarıda pek bir değeri kalmadı teknoloji bu kadar ucuzlarken bizde tam tersi oldu bu da bir sorun

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @johan28 ben şimdi her şey günlük güneşlik demiyorum. Sadece eskiyi de biliyoruz pek güzelleme yapılacak zamanlar değildi demek istedim.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @hcaktuna ben durumu siyasete girmeden günlük hayat üzerinden yorumladım. 33 senedir aynı yerde oturuyoruz. Şehrin merkezi bir konumu. Ufak tefek birçok çete vardı. Sizin bahsettiğiniz başka bir durum.

  • POfficer @felixfelicis

   @zatisahaneleri Asgari ücretliymiş ama yine de esnaftan iyi durumda olabilir tabi.

  • Erdinç B. @erdincb

   Ben zaten esnaf çocuğuyum. Mağazamız hala duruyor. Dolayısı ile özellikle esnafın para kazanması çok zordu iddiası benim asla katılmayacağım bir iddia. O yıllarda çok çok iyi para kazandı babam. Önce pazarcılık yaptı ve 4 katlı bina yaptılar kardeşiyle annem hala o binada yaşar Sonra 2 tane otobüs alıp pazarı bıraktılar ordan kazandıklarıyla 2 tane arsa aldılar. Hemen ertesi sene arsalara 4 katlı iş yeri yaptılar ve otobüsleri satıp mağazayı açtılar. İstisnasız her yıl aracımızı daha 1 yaşındayken satıp sıfırını alıyorduk. Ticaret keyifliydi, para kazanmak çok kolaydı çünkü alım gücü vardı insanlarda. Bu süreçte üç dört tane ekonomik kriz de yaşadık lakin hepsinde ertesi sene herşey eskisinden de iyi oluyordu. Günümüze gelelim, şimdi abime yalvarıyorum mağazayı kapatsın diye. Özellikle son 4 yıldır mağaza ancak kendini çeviriyor, üstelik kira ödemiyoruz bina bizim, buna rağmen ancak çalışanların maaşını sigortasını ödeyebiliyoruz. İnsanlara söyleyince inanmıyorlar, zararına mal satıyoruz ya zararına! Mecburuz, aldığımız malın vadesi gelmiş, spota mal veriyoruz zararına, sırf protesto yemeyelim diye. Ne yapalım insanlar erteliyor almıyor ihtiyaçlarını, mağazaya giren sayısı her ay azalıyor. Kapat diyorum mağazayı, rahmetli babamın emeği var nasıl kapatırım diyor. Göz göre göre her ay malımız eriyor, batıyoruz. 30 yıllık mağaza, Pazar günleri açık, bayramlarda açık her sabah 8 buçukta açılıp akşam 9 da kapanıyor, nerden baksan 3 - 4 bin sadık müşterimiz var, artık üçüncü kuşağa mal veriyoruz daha ne yapsın bir esnaf da para kazansın? Ben başkalarının söylediğini değil kendi yaşadığımı yazdım. Benim çocukluğum ve bugünüm bu şekilde. Ekonomiyi bir kenara bırakırsak bizim çocukluğumuz ve ergenliğimiz sokakta geçti. Kendimi bildim bileli sokakta oynadım. Hiç çete görmedim. Şimdi çocuklarımı sokağa salmayı hayal bile edemiyorum. Geçen senelerde bonzaici zombiler geziyordu sokaklarımızda. Şimdi ırkını soyunu dilini bilmediğimiz tipler geziyor. Ben 8 yaşında otobüse biniyordum tek başıma. Şimdi kızım o yaşta, daha markete göndermeye cesaret edemedim. Ama benim asıl anlatmak istediğim özgürlük hissiydi. İnsanlar çok daha açık fikirli, anlayışlı, tahammülü yüksek ve pozitifti. Siyasilerle dalga geçilen kukla şov falan vardı. Şimdi orman yanıyor devlet söndüremiyor halk kendisi uğraşıyor yardım istiyor, yardım istedi diye soruşturma açılıyor. İşte mutlu olmamamızın sebebi bu baskı. Ruhum daraldı artık.

 • Piazza del Pizza @pizza

  @syndicatedynamics 'in konusuydu sanirim. Ben de bir seyler yazmistim ama konu ucmus.

Tokyo 2020 canlı yayını 🙂
https://youtu.be/IjmeHBgFb3g

あん馬

仮装大賞は自らが作品のアイデアを考え、制作、身体を使って演技する三位一体のハイパーフォーマンス。実在するモノをアイデアと工夫で身体を使いパロディとして表現しています。#gymnastics
BeğenFavori PaylaşYorum yap

10 numara şarkı
https://youtu.be/kEoimv3aL7c

Cacık

Provided to YouTube by Netd Müzik Video Dijital Platform A.Ş.Cacık · Barış Manço · Barış Manço · Barış Manço · Barış MançoSözüm Meclisten Dışarı℗ EMRE GRAFSO...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar, bir süredir üzerinde çalıştığım oyunum Steam üzerinden satışa çıktı. İyi kötü demeden destek çıkalım 🙂 Kule savunma türündeki oyunumda şimdilik 4 harita, her haritada 3 zorluk seviyesi ve toplamda 1500 round saldırı var. Oynaması kolay, kazanması azıcık zor olabilir. 16 liradan satışa çıkardım, bir hamburger bile 30 lira olmuş bir destek atarsınız diye düşündüm 🙂
Bir de en önemlisi olumlu yorum bırakırsanız çok ama çok mutlu olurum. Yorumlarınız inanın en az satın alma kadar değerli. Bir oyunu çıkarırken en önemli şey topluluk desteğini almak. Benim de topluluğum burası olduğu için ilk burada duyurdum.
Şimdiden teşekkürler.

https://store.steampowered.com/app/1659080/THE_LAST_DEFENSE/

Save 29% on THE LAST DEFENSE! on Steam

You are the last hope of humanity! Defend humanity by using your towers, buildings, walls and missiles. Plan your tactics, manage your sources, place your turrets to most effective positions and...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 19

@yasinilkaya 3 yıllık domain + hosting almayı planlıyorum. Sanırım wordpress kurarım. Ekonomik paket yeterli olur. Yardımcı olabileceğiniz bir konu var mıdır 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Meraklısına tower defense oyunu. Ben yaptım 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=xZ9WwonlvhM

THE LAST DEFENSE!

The Last Defense is a Tower Defense Game with four maps and three difficulty levels.Easy to play...Enjoy it!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CanSimit @cansimit

  YouTube'da oyun oluyor mu ki? 😛

 • undefined @undefined

  Elinize sağlık. Tundra dışındaki haritaları pek beğenmedim. Ortam ışıklandırması ile kulelerin ışıklandırması birbiriyle çok uyuşmamış, tundrada ise bu pek göze çarpmıyor. Plain haritasında yollar acayip göz yoruyor, yeşilin tonunu da pek sevmedim. Bence o haritanın tamamen değiştirilmesi gerekli.

  • Erdinç B. @erdincb

   @eminentia Çok teşekkür ederim. Benim için çok değerli yorumlar. Şimdilik böyle yayınlayacağım çünkü artık geliştirmeye ayıracak hiç zamanım yok. Satış performansına göre bir güncelleme yapıp özellikle ilk haritayı gözden geçireceğim. Yorumlarınız tamamen doğru, plain ilk harita olduğu için tüm amatörlükler orda yoğunlaştı. İlk kez oyun yapıyorum, muhteşem kesinlikle değil, belki iyi de değil ama çöp bir oyun olmaması için gayret gösterdim. İki asset koyayım, sağdan soldan kod kırpayımla olmuyormuş onu iyi anladım. En basit oyun bile bir ton emek istiyor.
   Aslında başlarken aklımda 10 haritalı, en az 10 - 15 tip turretlı bir oyun yapmak vardı ama her şeyi tek başına yapınca zaman bulmak çok zor oluyor. Neticede şimdilik 4 haritalı, 9 turretlı, tower defense meraklılarına hitap eden bir oyun çıktı.
   Videodan anlaşılmıyor ama strateji tarafı bence epey kuvvetli oldu. Öyle kafama göre şuraya iki turret koydum, bütün paramı da çar çur harcadım diye oynayınca darmadağın oluyorsunuz. Belli bir strateji yürütmeniz gerekiyor. Steam'de yayınlayınca burda da link paylaşacağım zaten. O zaman oynayanların da yorumlarını dinleriz.

Delireceğim ya bunların yaptığı işe başlarım ben...

Eşim üniversitede öğretim görevlisi olduğu için bebeğe bakıcı bakıyor. Tam kapanmada evden de olsa eşim çalışıyor. Çalışmak dediğim günün yarısı online ders anlatıyor. Ben de çalıştığım için bakamıyorum. Bebek alerjik, bakıcı SGK'nın eğitimli bakıcılar projesi aracılığı ile işe başlamıştı, SGK'ya çalışma iznini sorduk, kaymakamlığa gidin dedi. Dün tam tamına 2 saat kaymakamlıkta sıra bekledik ve 1 kişiye bile işlem yapmadan, yüzlerce insanı başvurularınızı e devletten yapacaksınız diyerek gönderdiler. E-devlette izin belgelerinde bebek bakımı ile ilgili bir seçenek yok, bebek kendine baksın diyor devlet. En yakın seçenek tedavi ihtiyaçları var. Onunla kayıt yaparım diyorum 2 gündür sistemde hata var deyip kayıt oluşturmuyor. Ne yapsın kardeşim bu insanlar, çocuk riskli grupta diye ben 3 aydır her gün evinden alıp bırakıyorum bakıcıyı. Buna bile izin vermiyor devlet...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaş bir tane logo yapayım dedim kendime, yok üye ol, yok 60 lira öde, yok kredi kartını ver... 3 tane siteye baktım hepsi böyle. Yok mu bunun bedavası ya alt tarafı 1 tane logo yapacağım kendime.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @emre64

  Ne logosu hocam? Burda yapıveren çıkar belki 😀

  • Erdinç B. @erdincb

   Yaptığım oyunu yayınlayacağım da, şirket logosu koyayım oyunun başına diye. Tasarımını yaptım aslında ama hayata geçiremiyorum, siteler yeşil istiyor...

  • Emre @emre64

   @erdincb Logo işi yeşilsiz olmaz hocam 🙂 @doga Yardımcı olur belki de o da yeşille çalışıyor 😀 Ben eskiden AI ile uğraşıyordum da uzun süredir ilgilenmiyorum, yapıyor olsam ben yapıverirdim elindeki tasarımdan logo 🙂

  • Doğa @doga

   @emre64 bu mesleğimiz, uzmanlığımız, geçimimizi sağladığımız şey. Tabi ki yeşilsiz yapılmayacak. Bir sanatçı olarak buradaki tavrınızı da yanlış bulduğumu söylemeliyim @erdincb hocam. Belki kötü niyetiniz yok ama "alt tarafı logo" diyerek bedava olmasını beklediğiniz şey sizi uzun yıllar tanımlayacak, akılda kalmanızı sağlayacak, sizi kelimelerden ve diğer her şeyden önce insanlara anlatacak unsur. İçten içe "alt tarafı logo" olmadığını biliyorsunuz ki siz de çözüm arıyorsunuz. Canva vs ile işlerin çok basite indirgendiğinin farkındayım ve bir yandan bunu destekliyorum. Herkesin üretim gücüne sahip olduğu bir dünyada, herkesin fikirlerini, üretimlerini online ortamda bir logo altında sergileme isteği gayet normal. Bu kadar hızlı markalaşmaya da hızlı tüketilen logolar lazım tabi, eskisi gibi 10 bin dolarlar, 3 ay düşünce süreçleriyle logo yapma kalmadı. Ama 60 liraya kimlik yaratmak çok diyorsanız tekrar düşünmeniz lazım. Bu hizmetler bedavadan biraz ucuz. Kalitesizler ama çok ucuzlar. Bunların pahalı bulunduğu ülkede bizlerin yaşaması çok zor.

 • salihcln @salihcln

  Abi oyunu yollarsan bizde bi denemesini yapalım. UX testi yapılmadıysa testini yapmış olurum. Tüm ekip hala akşamları oyuna bekliyoruz seni. Tam sokağa çıkma yasağında en kötü bekleriz seni.