Devil May Cry 4

Playstation2 ile büyük çıkış yakalayan Devil May Cry serisini artık oyunlarla ile içiçe olan her oyuncu mutlaka biliyordur. Özellikle ilk iki oyundan sonra 3. oyunun diğer platformlara da çıkmasıyla birlikte hayran kitlesini bir hayli arttıran DMC serisinin yeni oyunu da başta PS3 özel olarak duyurulsa da daha sonra tüm platformlara çıkacağı açıklanmıştı. Öncelikle PS3 ve XBox360 için çıkmış olan oyun Haziran 2008'de de PC oyuncuları buluştu.

Bildiğiniz gibi Devil May Cry Sparda efsanesine dayalı bir oyun. Sparda efsanesine değinecek olursak; günümüzden iki bin yıl öncesinde karanlık dünya ve insanların yaşadığı dünya arasında bir savaş vardır. Bu savaşı durdurmak üzere iyi tarafı seçmiş olan karanlık dünyadan Sparda tek başına bu uğraşı vererek karanlık dünyanın lideri Mundus'u yenmiş ve onu hapsederek bir efsaneye dönüşmüştür. Oyunumuzun baş kahramanı Dante de annesi normal bir insan olduğu için yarı şeytan yarı insan Sparda'nın melez oğlu.

DMC serisinin şu ana dek dört tane oyunu çıktı. İlk oyunun başarısından sonra 2. oyun her ne kadar ilki kadar sevilmeyip bir çok eleştiriye maruz kalsa da Capcom 3. oyun ile birlikte seriyi tekrar hakettiği yere getirdi diyebiliriz. Şimdi 4. oyuna geçmeden evvel ilk üç oyunu kısaca hatırlayalım.

Devil May Cry

İlk oyun 2001 yılında çıkmış ve çok beğenilmişti. Konusu ise Mallet adasında Mundus'un yeniden güç topladığını öğrenmemizle başlıyor ve onu babamızın veliahtı olarak yenmek üzere Mallet adasına yola koyulmamızla devam ediyordu. Mallet adasında ise 3.oyunda iblisler dünyasına kapanan Vergil ile yani Nelo Angelo ile de karşılaşıyorduk. DMC 1 gerek oynanışı gerekse de aksiyon yapısı ile çok beğenilmişti. Farklı bir tarz yaratan Dante bu oyunla adeta bir ekole dönüştü ve en sevilen oyun kahramanları arasına girmeyi fazlasıyla başardı. Farklı aksiyon yapısı ile büyük beğeni toplayan DMC öyle ki hala PS2 nin en iyi oyunları arasında gösterilir.
Devil May Cry 2

ilk oyunun ardından DMC 2'nin duyurulması gecikmedi. Capcom'un PS2 den elini çekmeye başladığı 2003 yılında çıkan DMC 2 malesef beklenen etkiyi yaratamadı. Oyundaki mekanımız bu sefer şehirdi ve gene dünyayı kurtarmak üzere iblis avına çıkıyorduk. Dante'nin yanında oynanabilir karakter olarak Lucia adlı bir hatun ile de oynayabiliyorduk. Aksiyon ve oynanışı DMC 1 kadar etki yaratamayan DMC 2 , çift dvd olarak çıkmasına rağmen oldukça kısa idi. Bunda Capcom Production Studio'un suçu varmıydı bilinmez ama oyun çok düşük puanlar alarak adeta bir hayal kırıklığına dönüşmüştü.

Devil May Cry 3 : Dante's Awakening

DMC 3, Dante'nin hikayesinin ilk başlangıcını oluşturuyor. Yani DMC 1 den öncesini. Öncelikle oyunun başında Sparda'nın tek oğlu olmadığımızı öğreniyoruz. Dante her zaman ki gibi dükkanında sıradan esnaf gibi müşteri beklerken içeri baya gizemli bir kel adam giriyor ve gözünü Dante'nin babasından yadigar olan Madalyon'una takıyor. Bir dizine atraksiyondan sonra bu keltoş'un kötü tarafı seçen kardeşimiz Vergil'in adamı olduğunu anlıyoruz ve onda da bulunan madalyon ile bu madalyonun birleşmesi sonucu (double dragon :P) Sparda'nın gücüne kavuşulacağını öğreniyoruz oyunun ilerki kısımlarında. Ve bir diğer baba yadigar'ı Rebellion ile silahlarımızı alarak şehrin ortasında beliren gizemli kuleye doğru yola çıkıyoruz. Oyun genel olarak iki kardeşin savaşı üzerine kurulmuş olsa da ilerde öyle bir entrikalar oluyor ki heyecanlanıp oyunu bitirmek için sabırsızlanıyorsunuz. Oyun bir kaç farklı mekan olsa da genel olarak deminde bahsettiğim gibi Temen - Ni - Gru adlı kulede geçiyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler