Uğur Yurtsever paylaştı.

9 sene önce, aşağıdaki paylaşımı yapmışım. Burada neler paylaşmışım diye bakarken gördüm. Tam da yazıda bahsettiğim sebepten, bulmam çok zor olmadı. Keza toplamda iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar paylaşımım var.

TeknoSeyir'in en kötü tarafı her zaman izleyici kitlesiydi, bu hiçbir zaman değişmedi. Yayınların bitrate'i değişti, Murat'ın saçlarının yoğunluğu değişti, LP'nin kilosu, Uğur'un sakalı değişti ama bu asla değişmedi. Bu kadar değeri kendinden menkul, kendisini muteber sanan bir kitle daha olamaz. Ne yayınlarda sorduğu soru sorudur, ne sosyalde yaptığı paylaşım paylaşımdır. Elbette sözüm yine iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar kişiyi kapsamıyor. Ne yapalım, istisnalar da kaideyi bozmuyor.

Daha 24 saat geçmeden, bir yeni gelin edası ve şehveti ile burayı ne hâle çevirdiğinizi görmüyor musunuz? Bir de bunu çok sevdiğini söylediğiniz yere yapıyorsunuz. Demek ki nefret etseniz Fethiyeli'ye rahmet okutacaksınız. Gerçi Fethiyeli'yi anlamak, onunla empati kurmak daha kolay. Kapı gibi raporu var. Sizin neyiniz var? İçi boş bir özgüveniniz, "sizi bizler yarattık" kibriniz dışınızda neyiniz var?

LP, zehirli dedi diye kızıyorsunuz. Öyle olmadığınızı düşünüyor, haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsunuz. Peki adama sormazlar mı, öyle değilseniz neden üstünüze alınıyorsunuz? Ben sorayım, sahi neden üzerinize alındınız? Yoksa siz zehirli olduğunuzu zaten biliyordunuz da gerçekleri ortaya çıkmasına mı öfkelendiniz?

Lafın tamamı abdala söylenir. Uzatmanın âlemi yok.

LP zehir demiş...

Ben size zehir demem,
Zehirler duyar ar eder.
Bir zerreniz düşse zehire,
Onu da mundar eder.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 25 / 30
 • Arasaka @protego

  "Yoksa siz zehirli olduğunuzu zaten biliyordunuz da gerçekleri ortaya çıkmasına mı öfkelendiniz?" 😂😂😂😂😂😂😂 A haber yazısı okur gibi oldum. Öyle bir zehirliymiş ki MG yıllarca durmuş burada. Başka bir teknoloji yayını bu lafları "Teknoseyir" diyerek söylese LP de üstüne alınmazdı değil mi? Alınırsa da "gerçekler" ortaya çıkmış olurdu 😀 LP'nin sadece bu yayında insanlara ettiği lafların veya twitter'da insanlarla konuşma biçiminin %1'i yapılmadı burada. Ama TS sosyal "zehirli" 😅 O kadar komik ki ciddi bir cevap veremeyeceğim. Sen bir şey yazmamaya geri dön bence.

  Önümüzdeki saatlerde gönderinin etkileşimlerini takip edip kimin ne olduğunu anlamak için de güzel bir turnusol oldu. Teşekkürler

  • Arasaka @protego

   @tongyabguhan34 LP'nin istediği kendisi herkese her türlü lafı özgürce etsin, kimse ona cevap veremesin. Twitter'ı kullanım şeklinden bunu biliyorduk zaten. Oradaki konuşma şeklini burada yapmaya kalksa işte o zaman insanlar burada "zehirli" konuşmaya başlardı 😀 MG LP'nin aksine yıllarca burada durdu, yeri geldi insanlarla tartıştı da bol bol. Ona rağmen yıllarca maddi manevi her türlü desteği veren kitlesine böyle cümleler kurmuşluğu olmadı. Buradaki insanlardı TS'nin çıkardığı her maddi şeyi anında satın alıp bitiren. Ama sosyal zehirliymiş. Müthiş.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Yine anında kendisini ispat eden, turnusol gibi bir paylaşım olmuş.

  Dün geceden beri yazılanları şaşkınlıkla okuyorum. Aslında ayrı bir şeyler söylemek istiyordum; ama görünen o k ne söylersen söyle asla anlaşılmayacak. LP, dünkü yayında "pozitif üyeler de var, bir sürü güzel şey var bir sürü insan var güzelce sohbet eden" dediği halde hala birileri çıkıp zehirli tabirini üzerine alınıyorsa zaten artık buna diyecek bir şey yok. Gerçi sizler cevabını verdiniz dün geceden beri; ama neden pozitif üyelerden biri siz olmayasınız ki?

  Bugün burada zehirli sözünü üzerine alınanlar belki aynı kişiler değil; ama bu platform herhangi bir beklentisi olmadan içerik üretmeye çalışan adamı bile kaçırdı yıllar önce. Bir başkasına da son dakikaya kadar zorbalık yapmaya devam etti. Ne konuşuyorsunuz ki hala?

  Bir arkadaş benim için sosyal ne etti kendisine demiş. Ben burada anlatmaya utanıyorum, ama o arkadaşlar hala buralarda utanmadan yazmaya devam ediyorlar. 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @tongyabguhan34 Senden bahsetmediğimi anlamış olman lazım. Bu kadar alınganlıkla hayatta çok kalbin kırılır.

  • Azazil @azazil

   Çok şey yazarım da anlayacağınızı sanmıyorum ki anlamıyorsunuz yıllardır burada yazıyoruz. Beni eleştiriyorlar diyip site kapatmak. Bana birilerini hatırlatıyor. Neydi adı? Baş harfi "R"

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @tongyabguhan34 Bana ne etti diye sormuşsun ya? İşte o arkadaşlar. Neden senden bahsedeyim, seni tanımıyorum bile. 2 aylık üyesin. Sen her şeyi böyle üzerine alınırsan hayat geçmez dostum.

  • Azazil @azazil

   @mucahitkose Siteden ne kadar uzak kaldıklarının bir göstergesi 🙂 2 aylık üyesin dediği adamı ben engelleyeli 2 yıl oldu 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @mucahitkose Kayıt tarihi: 14.07.2023 4 ay mı diyeyim.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @azazil Ha yani bir de kimin kaç tane hesap kapatıp yeniden açtığını mı takip edeceğim ben başka bir işim yok. Sitede herhangi bir moderasyon yetkim bile yok benim. Gerçekten zehirlisiniz dostlar. Üzgünüm ve hoşçakalın. 🙂

  • Azazil @azazil

   @ugury Hoşcakal efendim hoşcakal 🙂 Haydii

  • Azazil @azazil

   @tongyabguhan34 Diyecek hiç bir şey yok. Turnusol kağıdıyla bizi test edip işe yaramaz da ilan ettiler 🙂

  • Orcun @orcun

   '' ama bu platform herhangi bir beklentisi olmadan içerik üretmeye çalışan adamı bile kaçırdı yıllar önce. Bir başkasına da son dakikaya kadar zorbalık yapmaya devam etti. Ne konuşuyorsunuz ki hala? '' Tansel mi ? yoksa öbür o fesli arkadaş mı ? sosyale burada blog yada inceleme yazan ben başkasını hatırlamıyorum. Ama doğru burada çok üye gitti, bıraktırılmak zorunda bıraktırıldı.

   Günün bilgileri diye adamın biri o günün tarihteki önceki olayları yazıyorsun blog olarak inceleme olarak 250 300 ü geçti galiba adama gelip '' TEKNOLOJİYLE LAKASI YOK BUNLARI BURADA YAZMA OKUNMUYOR BİRDAHA YAZARSAN BEN SİLERİM '' deyip tabi caizse s. çekti BİRTANE arkadaş.

   En son işte alican kardeşimiz akışta uygulamasını gösteriyordu yatırım anlatıyordu vs. altına gelip '' DOLANDIRILIRSANIZ TEKNOSEYİRİ SUÇLAMAYIN GÜVENMEYİN BÖYLE DURUM PAYLAŞMAYIN SİLERİM '' deyip adamı dolandırıcı yaptı.

   Ondan sonra niye bu kitle zehirli yılan ağızlarından irin mirin akıyor de mi ? 😀

  • altalena @altalena

   Tamamen katılıyorum. LP defalarca kez "Habersiz kapanmayacak" demesine rağmen sanki bugün kapanıyormuş gibi paylaşım yapanlar mı dersin ,sanki tüm topluluğa toksik ve zehir saçıyor demiş gibi herkes sitem ediyor. Üyeliğini silip herkesin paylaşımını yorumunu çöpe atıp sonradan tekrar kayıt olanlar var bir de, bu eylemin kendisi başlı başına toksiklik ve ben bunu yapsam bu konuda yorum yapmaya utanırdım.
   Buraya yorum atıp alınanların bir kısmının dünkü yayında LP'yi dinlemediklerini ve sadece burada yangın çıkaranların yorumlarıyla hareket ettiklerini düşünüyorum çünkü bu kadar kişi yanlış anlayıp alınganlık yapıyor olamaz, olmamalı.

  • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

   @ugury Üzülerek belirtiyorum ki; bu sefer size katılamıyorum, böyle ifade edilmez bu düşünce.
   Biz de aynı yayındaydık ve biz de dinledik. Bizim gibiler için bir tane olumlu şey söylendiyse arka arkaya belki de onlarca cümle negatiflik saçıldı, bence siz de insanları bir anlamaya çalışın, yoksa kalanlar da kaçacak. 🙁

  • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

   @altalena Dinledik kardeş dinledik. Kimsenin yorumlarıyla hareket edecek kadar zavallı değil burada yıllarca bulunan insanlar.
   Bu bildiğin son yılların en büyük iletişim kazasıydı, ne sektörlerde ne seviyelerde çalışacak kadar zeki ve akıllı insan vardı burada, birilerinin gazıyla hareket etmeye ihtiyaçları yok yani. 🙂

  • altalena @altalena

   @kahraman810 Bence herkes adına kefil olmayın hocam. İyiler çoğunluk ama toksik, laftan anlamaz insan da çok var burada. İsim tagleyip tartışmak uğraşmak istemiyorum bir kısmını önceden engellemiştim zaten, bu nedenle gördüklerimi, aklıma gelenleri paylaşayım:

   Çocuk gibi sürekli üyeliği paylaşıp silip ardından tekrar gelenler (yukarda örneği var mesela üyeliği silip gitmiş Uğur'un cevapları boşa düşmüş, ts sosyal bir şekilde açık kalsa yeni üyelik alır gelir muhtemelen), bir üye kurallara uymadı diye geçici banlandığı için sırf o üyenin sitede paylaşımı çok diye ayrıcalık isteyip bir anda kazan kaldıranlar, TS ile ilgili bir konu olduğunda mutlaka ama mutlaka TS'yi gömmeye gelen üyeler. Uğur Yurtsever'i bile darlayan, bunaltan tipleri görmüştüm burada. Her toplulukta çıkıntılık yapan, değişik tipler olur ama yukarda saydığım örnekler münferit, basit örnekler değil, çok sık yaşanan ve görülen olaylar. Bu kesim buraya alıştığı için ne kadar gömseler de bırakmıyor ve bu durum oluşuyor.

  • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

   @altalena Bana toksik insan görmediğin bir yer söyle de seni haklı bulayım bu konuda? 🙂 Sosyal hayatta bu insanları, eğer aynı ortamda bulunmak mecburiyetinde değilsen, kendinden uzak tutabilirsin ama internet televizyondan bile daha düstursuz bir şekilde hayatımıza bu tip insanları sokan bir ortam.
   Giden insanlar her türlü olumsuzluğa rağmen burada kalan insanlardı ve imkanları dahilinde maddi destekte de bulundular. Bu laf doğrudan kendilerine gelmese bile de haklı olarak, bence de çok yanlış bir şekilde ifade edildiği için, gittiler. Ha ben yine kalacağım ama kırılmış bir şekilde. Umursanmaz ya da umursanır, onu bilemem, kendimi ifade etme hakkına da sahibim sonuçta. 🙂

 • Coppermine @coppermine

  Kendi adima tek tek yorum yapayim müsade ederseniz, müsade etmezseniz de silebilirsiniz tabiiki, bu durumu zehirli bir tavir olarak yorumlasam da sahsi olarak almam 🙂

  * Eski bir üye oldugunuzdan (9 sene önceki mesajiniza atifla) ve bir elin parmaklarini gecmeyen mesajiniz bulundugundan bahsetmissiniz. Bu durumda siz bir teknoseyir takipcisi olabilirsiniz ancak bir Teknoseyir Sosyal kullancisi, sosyali kullanarak fayda saglayan yada fayda saglanan bir üye olmadiginizi kabul etmemiz gerekir. Bu da Teknoseyir Sosyal'de bu amacla bulunan kitleyi yargilama lüksünü size vermez. Bu benim görüsümdür.

  * LP'yi cok eskiden ve DHW zamanlarindan taniyor ve takip ediyorum, sahsi olarak da tanir, görüsür ve konusurum. Sohbetini sevdigim, bilgi birikimini takdir ettigim bir büyügüm ve arkadasimdir. Teknoseyir kapansa da ona olan saygim degismez. Öyle olsaydi, DHW hezimetinden sonra burada yer almamayi secen kitlenin arasinda olurdum, ki bir acidan onlar da haklilar. Bu ayri bir konu oldugu icin buna girmeyecegim. Demek istedigim, LP dün acikca sosyali kapatmaya kararli oldugunu, bunun sebebinin de buradaki zehir icerikler (yada kisiler) oldugunu söyledi. Eger siz bir isim vermiyorsaniz, yada bu kisileri elimine edip bunu duyurmuyorsaniz ve ancak bu durumdan sikayet ediyorsaniz, bu sözünüzü burayi kullanan genel kitle tabiiki üzerine alacaktir. Bu tipik bir yarasi olan gocunur durumu degildir. Bu pire icin yorgan yakmak durumudur.

  * Teknoseyir Plus varken ona abone olanlar, youtube'da katila abone olanlar (tamami olmasa da önemli bir bölümü), sitede duyurusu yapilan TS ürünlerini (kupa, anahtarlik vs) satin alanlar youtube kitlesi degil TS Soyal kitlesiydi. Bu esantiyon hediyelikler siteye bir para birakmiyor deseler de insanlar corbada bir tuzum olsun diyerek bunu yaptilar. TS Soyal kullanicilari ortami bu derece sahiplenmiskken, genel bir ifadeyle ortama toksik demek tabiiki bu kitleyi yaralayacaktir.

  Sözlerimi yine sizin gibi bir alintiyla bitireyim, cok begendigim sair Orhan Veli'den;

  ne atom bombasi,
  ne londra konferansi;
  bir elinde cimbiz,
  bir elinde ayna;
  umurunda mi dünya!

 • dQw4w9WgXcQ @ugurcansayan

  @emiracle tanımam etmem; dostum değilsin ki sevmem, düşmanım değilsin ki sövmem; ama hakkını vermek lazım iyi yazmışsın. Hakikaten zehirli kişiler kendini belli etmeye başlamış. Hem eski üye olduğunu söyleyip hem de ban-evasion maksatlı yan hesaplarla devam etmenin ve kendini göstermenin başka bir tabiri de olmasa gerek. Siteye yeni kullanıcı çekip düzenli yorum ve video izlenmesi alan kişiler sanki onlarmış gibi siteyi de kanalı da sahiplenmişler. Onların yorumlarını, resimlerini, paylaştıkları durumlarını gören okuyan kaç kişi, onları takip eden kaç kişi -yirmi kişi var mıdır?- bir yanda buraya video çekip yazı yazan kaç kişi, onları takip eden kaç kişi? Bir karşılaştırın kimler kimler için burada diye. Üstüne alınan alınsın, kızan veya kalbi kırılan varsa da buyurup engellesin.

Ben daha kötü bir tablo bekliyordum açıkçası. Dişe dokunur oyunlar yapan firmaların çoğu önerilen fiyatlara uymuş. Bugünden itibaren her şeyin daha da kötü olacağını düşünürsek, başladığımız nokta kötünün iyisi denebilir. 🙂 #Steam

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 39

#AlanWake2, oyun için yapılan şarkıların oyunla tematik ve lirik uyumu konusunda yeni bir çıta belirliyor. Üstelik bence sadece oyunlar için değil filmler için bile bir benchmark. Böylesi bir tematik bütünlük ancak bir müzikalde olabilirdi, ki Alan Wake 2 onu da yapıyor. Uzun süre bunu geçebilecek bir iş çıkabileceğini sanmıyorum.

#Oyunmüzikleri

https://www.youtube.com/watch?v=rrqjcTX78NY

Alan Wake 2 OST - No One Left to Love featuring ROOS + BERG ("Deerfest" Chapter...

Writers: Christel Roosberg, Jori Roosberg, Joalin Loukamaa, Sam LakeProducers: ROOS+BERG
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen hafta bilgisayarda çok tuhaf bir sorun yaşadığımdan bahsetmiştim. Problemi merak edenler için link: https://teknoseyir.com/durum/1684846

Sanırım bu garip durumu çözdüm. İlk olarak iki gün önce sorunun sadece Chrome açıkken tekrar ettiğini fark ettim. Bir süre Opera kullandım ve bir daha olmadı. Sonra Chrome'a döndüm ve eklentileri aradan çıkarmak için bir süre gizli modda takıldım. Yine tekrar etmedi. Eklentileri kaldırdım. Uzun süredir bir sorun yok.

Oysa son 1 yıldır falan yeni bir eklenti de kurmamıştım. Yani yeni yeni yüklediğim bir eklenti falan yoktu. Muhtemelen var olan eklentilerden biri bir şekilde saçmaladı.

Bu arada bu durum, bizim Murat'ın da başına gelmiş geçenlerde. O da Chrome kullanıyor. Aynı eklentileri de kullanmıyoruz. Yani siz de benzer bir şey yaşarsanız ve Chrome kullanıyorsanız, eklentilerinize bir göz atın.

Çok acayip bir sorunla karşınızdayım.

Çok acayip bir sorunla karşınızdayım. Bazen klavyedeki bazı tuşlar başka bir tuş olarak basıyor. Nasıl mı? Mesela V'ye basıyorum ama K çıkıyor. K'ye basıyorum yine K çıkıyor....
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Baldur's Gate 3, yılın oyunu ödülünü Alan Wake 2'ye kaptırabilir mi? Gayet mümkün.

#AlanWake2 #BaldursGate3

Could ‘Baldur’s Gate 3,’ GOTY Favorite, Lose To ‘Alan Wake 2’?

Recently we had Super Mario Wonder and Spider-Man 2, likely nominees, but I wouldn’t say winners. But now? One last time folks (I think), we have Alan Wake 2, a Dark (Place) Horse that could come...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 18

Çok acayip bir sorunla karşınızdayım.

Bazen klavyedeki bazı tuşlar başka bir tuş olarak basıyor. Nasıl mı? Mesela V'ye basıyorum ama K çıkıyor. K'ye basıyorum yine K çıkıyor. Harfler ve bu olayın olma sıklığı tamamen gelişigüzel.

İlk başta klavyenin bozulmaya başladığını düşündüm. Ancak bilgisayarı yeniden başlattığımda veya klavye sürücüsünü kaldırıp tekrar yüklediğimde bu durum bir süreliğine düzeldiğini fark ettim. Klavyenin kablosunu çıkarıp taktığımdaysa düzelmiyor.

Siz sormadan söyleyeyim. Konunun alternatif klavye dizilimleri ya da dillerle bir alakası yok; ama her ihtimale karşı onları da kaldırdım. Virüs taraması falan da yapıldı. Zaten son zamanlarda bir sürücü veya herhangi başka bir şey de yüklemedim.

Bu arada işletim sistemi Win10 pro. Güncel.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 24

#AlanWake2, o kadar iyi olmuş ki; bir sonraki oyun da bu seviyede olacaksa bir 13 sene daha beklenir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bildiriler yayınlayıp bizi ona buna linç ettiren bir internette kalite hareketi vardi, ne oldu onlara? Playstation, tam da o zamanlar söylediğimiz gibi Türkiye'den çıktı. Steam Dolar'a geçiyor. Sırada kim var belli değil. Bir change.org gelmez mi ya? Belki kurtarırlar bizi, hadi klavyelere.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 26 / 30
 • kontratak @kontratak

  5 sene öncesinden bahsediyoruz. 5 sene önce dolar 5 liraydı. Ortada ne pandemi vardı; ne de nas - faiz indirimi vardı.

  Sony'nin yaptığı şey, yerel fiyatlandırmadan kaçınmaktı. Hatta bunu yaparken de İngiltere'den bile bedel olarak daha pahalıya oyun satıyordu Türk oyuncusuna. En azından o fiyatlara çekilmesi gerektiği gayet aşikardı.

  Onlar ise bir şekilde Türk oyuncusunu ellerinin tersiyle ittiler. O zamanki -ismi lazım değil- Sony'nin Türkiye yöneticisi, videodan videoya koşturup kendi müşterileriyle alay ediyordu adeta. Hakkı Alkan'la beraber "güzel" de bir program yapmıştılar. Sizin Hakkı Alkan "seviyesinde" olmadığınız da bir gerçek.

  Steam, o günden bugüne 5 senedir hâlâ yerel fiyat uygulamasına devam ediyor ve fiyatları Sony'nin belirlediklerine göre hayli uygun. Görünen o ki bu dolara geçişten sonra da PS tarafına göre nispeten uygun olmaya devam edecek. Zaten Xbox Gamepass, PS Plus vs. derken oyunlara erişim de kolaylaştı; o günkü şartlar bugün oldukça geçersiz kaldı. Oyunlara erişimin maddi olarak kolaylaşması gerektiğini savunanların lehine gelişti süreçler dünya çapında.

  Siz; içinde öğretim görevlisinden yüksek mühendisine, İSS çalışanından gurbetçisine kadar farklı farklı kişilerin kendi zamanlarından feragat edip toplum yararına bir şeyler yapılsın diye uğraştığı bir topluluğa en azından bir gazeteci gibi ulaşmaya çalışmak yerine "Bunlar marketteki ekmek fiyatından habersiz ergenler." diyerek arı kovanına çomak sokmuş oldunuz, kabul edin artık 🙂

  Siz de gayet farkındasınız durumun. Zaten esasında ShiftDelete'tir, odur budur, onlar yerine sizin dediklerinizin bu insanların (ben de dahil) zoruna gitmesinin nedeni de kalite farkı. Bahsettiğim yerlerin seviyesini hepimiz biliyoruz 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Biz kimseye bunlar ekmek fiyatlarından bihaber ergen falan demedik. Söylenenleri cok guzel eğip büküyorsunuz. Bence bana laf anlatmaya çalışmak yerine gidin change.org'da arayın hakkımızı hadi. Bizi de linç ettirin toplanıp.

   Birkaç milyon takipçisi olan yayıncılar, bizim söylediğimiz seyleri küfürler saçarak söylediğinde elden bir sey gelmiyor tabii.

  • kontratak @kontratak

   @ugury Bakın hâlâ saldırgan bir üslupla devam ediyorsunuz. O videoda dedikleriniz bu şekildeydi özetle. Etkiye tepki durumu ortaya çıkmıştı. KonsolÜssü vs. aklı başında yerler destek olurken sizin saldırgan davranmanız bizi üzmüştü zaten, hâlâ böyle alaycı ve saldırgan olmaya ne gerek var? Bence hiç gerek yok. Yapmayalım, kırmayalım birbirimizi.

  • antinatalist nasreddin-hoca @antinatalist-nasreddin-hoca

   "Bence bana laf anlatmaya çalışmak yerine gidin change.org'da arayın hakkımızı hadi. Bizi de linç ettirin toplanıp."

   Madem öyle siz de 50 gb kotayı geçmeyin? Bir şeyler için çabalayan insanlarla böyle alay ediyorsunuz, adamların yaptıkları iyi şeylerden faydalanmayın madem?

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @antinatalist-nasreddin-hoca Diyorsun ki ben ömrumde tek bir iyi şeye vesile oldum, bundan sonra yaptığım her seyi desteklemek zorundasın. Bu, bana birisini hatirlatiyor ama neyse.

   Persembe'nin geleceği Carsamba'dan bellidir. O zamanlar söylediğimiz her sey tek tek çıkıyor. Bu durum kimseyi mutlu ediyor olamaz değil mi? Bence biraz daha linç edilebiliriz sorun yok. 🙂

  • antinatalist nasreddin-hoca @antinatalist-nasreddin-hoca

   @ugury Dam üstünde saksağan, saman adam safsatasına da başvurdunuz, daha konuşulacak bir şey yok bu konuda.

 • Orcun @orcun

  En azından o topluluk sayesinde bugün kotasız internet kullanıyoruz. 😀 Yoksa daha hala bugün de 100 mgbit SINIRSIZ internet diye bize 50 gb kotadan sonra 3 mgbite düşen garabet şeyi satacaklardı. Adamlar mis gibi forumlardan örgütlendiler toplandılar işte yayıncılardan destek aldılar vs. hoop meclise kadar sokuldu bu mevzu bir ses getirebildi. Ve farkındalık yaratıldı turknet yıllarca bunu reklamını yaptı diğer operatörlerde mecbur kaldı ve yasalaştı sonrasında mevzu.

  • Emiracle @emiracle

   Kota mı kalktı? Nerede kalktı tam olarak? Bu tablodakiler ne, pota mı? Kendinizi kandırabilirsiniz ama bari yanlış bilgiler vermeyin."İnternette Kalite Hareketi"nin faydasından bahsedemiyorum, çünkü bunu ölçebilmek mümkün değil. Yüzbinlerce kişi sokağa döküldük sansüre karşı zamanında, bir şey yapamadık. Bugün internetin ne halde olduğu belli. Kalite nerede, yöneticimiz uyuyor mu! (İzocam reklamına referans içerir.)

  • Orcun @orcun

   @emiracle Açalım hemen sınırsız denilen internette kota denilen garabet sistemden kurtulduk. Ha mobil tarafta bir etkisi tabi olamadı zaten bunun ana çıkış amacı sınırsız internet diye bize kotalı 20 gb 10 gb 50 gb paketleri satıyorlardı. Bize sınırsız diye 16 mgbit 24 mgbit diye satıldı paketler ama kotalıydı. Kotayı aşınca adil kullanım kotası veya adil kullanım noktası adı altında bizim hepimizin hızını 3 mgbite düşürüyorlardı. Mevzu buydu. Ha kimileri şunu yaptı, bazı ondan bunda para yiyen 3 kuruşa kendini anında satan yutupçu işte forumlarda örgütlenen şahsiyetler;

   '' ALTYAPI KALDIRMAZ BOŞUNA HAYAL KURMAYIN '' diye bir fikri pompalıyordu. Veya '' YA 3 MGBİT HERKESE YETİYOR Kİ ? BAKIN BEN YUTUPTAN 720P VİDEO İZLİYORUM 3 MGBİTLE KASMIYOR TAKILMIYOR NE GEREK VAR ÖTESİNE ? '' . '' BİRAZ TUTARLI İSTEKLERİNİZ OLSUN YAAAAAA '' diye olayı bulandırmaya çalışan 3 kuruşluk insanlarla muhattap olundu bu süreçte.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @emiracle evet kota kalktı, eskiden herkes bu paketlere mecburdu, başka alternatifin yoktu, önce türknette kotayı ve aknyi kaldırttık, sonra diğerleri de onu takip etmek zorunda kaldılar, artık kendi tercihin değilse bunları kullanmak zorunda değilsin, eskiden zorundaydın

  • Orcun @orcun

   @aliytrklkmz https://web.archive.org/web/20140701160610/http://turksatkablo.com.tr/internet-Kampanya,257 Kablonetin attığı için atıyorum, kablonet gibi ttnette bu aknli tarifeleri SINIRSIZ diye satıyordu. Kotalarına göre fiyat ayarlıyorlardı hız değişmiyordu. Sınırsız dedikleri internette sınır vardı mevzu buydu. Arkadaş olayı ya egzajare ediyor ya da bilmiyor.

  • Emiracle @emiracle

   @gurkan-atilgan "İnternette Kalite Hareketi" sayesinde mi oldu bütün bunlar yoksa hayatın doğal akışı içerisinde olan gelişmelerden mi kaynaklandı? Mesela streaming servisleri, evden çalışmanın artması, propaganda makinesinin internete ihtiyacının olması vs. bunların herhangi bir katkısı yok mu? Mesela AKP'li bir siyasetçi "İnternet bizim zamanımızda 1 Gbps oldu" oldu dese. Ona "Evet, sayenizde oldu. İnternetimize hız ve kalite getirdiniz" mi dememiz gerekir? Bu kalite ne menem bir şeydir ki, 5 sene önceki interneti arar haldeyiz.

   "Biz yaptık, biz!" diyorsunuz ya. Ben masturbasyona karşı değilim. Bilakis destekliyorum. Yalnız masturbasyon yapmak için bile VPN kullanmak gerekiyor "kaliteli" internetimizde. Bu gücünüzü bununla ilgili de kullanmak istemez misiniz? Sansürlü yasaklı internet kaliteye dair değil mi?

   Yukarıda ilk yorumumda ne demek istediğimi anladınız da asıl sizin işinize gelmiyor....

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @emiracle streaming servislerinden, evden çalışmanın yaklaşık 3 yıl öncesinden, oldu, evet internette kalite sayesinde oldu, bunu net bir şekilde söyleyebilirim, bizatihi firmaların başındaki ceoların kendi beyanları bu, buna güvenerek söylüyorum, ne yaşadığımızı nelerle uğraştığımızı nerelere ulaştığımızı bilerek söylüyorum, biz ilk değildik, 3. harekettik, öncekilere göre en çok kazanımı elde eden olduk, 2016 yılında başladık, 2018 yılında geçiş dönemi olarak kısmen, 2019 yılında tamamen başardık

   şurada ne olup bittiğini anlatmıştık, merak edenleri okumaya bekleriz https://internettekalite.com/tarihce/

   bu güç bizim bireysel gücümüz değil, biz derken Türkiye'de internet kullanan sen de varsın o "biz"in içinde, bizi yani şikayet etmeyip hareket geçmiş olanları yermek, köstek olmak, karşı çıkmak, alay etmek yerine birlikte hareket edersen onu da başarabiliriz pek âlâ

  • kontratak @kontratak

   @emiracle İnternette Kalite Hareketi ismini ön plana çıkarmamızın temel sebebi kişisel gayeler yerine kitlesel hedeflere odaklı olabilmekti. Hatırlayan mutlaka çok kişi vardır, öncesinde herkes kendi adıyla bir kampanya açar, havaya girer, bir süre sonra "sosyal medya fenomeni" olma hırsına kapılırdı; olan yine Türk internet kullanıcısına yani bizlere olurdu, İSS'ler arkadan zevkle izlerdi.

   İnternette Kalite Hareketi ismiyle kimsenin kendi ismini kampanyanın, paylaşımların, meclis ziyaret notlarının vs. hiçbir yerinde kullanmamasını sağladık. Topluluktan meclise gidenler kimlerdi, isimlerini internet çapında bilen bir kişi var mıdır? Yoktur. Toplulukta lider statüsünde de kimse yoktu, oylamalara, genel kanılara göre hareket edilirdi. Destek veren herkes İKH adını kullansın kullanmasın topluluğun takdirini kazandı. Her zaman açık internet forumlarından; açık Skype, Discord, Telegram gruplarından ilerledi topluluğun hareketleri. Bu AKK sorununu kitlesel olarak ortadan kaldırmış olduk.

   Bir kişi sazı eline alıp fenomen olmaya çalışmayı sürdürseydi olacak iş değildi. Destek veren dönemin milletvekili İbrahim Özdiş'in de "Durumun bu kadar vahim olduğunu ben de bilmiyordum." demişliği vardır. Bu sayede mecliste ilk defa bu konuda hamaset yerine farkındalığı yüksek gerçek internet kullanıcılarının sesini duymuş olduk. Bizlerle görüşerek BTK'nın kapısını da defalarca aşındırdı.

   Bu şekilde kitlesel bir hareket olmasaydı uzun bir müddet AKK ile 3 Mbps devam edecekti. İlk hamlede "4,5 Mbps yeter size." dendi İSS'lerin baskısıyla, fakat internet kullanıcısının sesi daha gür çıkınca ticari bir fırsat da doğmuş oldu. Bu tip süreçler hiçbir zaman tekil olaylar bazında değerlendirilemez. TurkNet yöneticilerinden Sinan Kurmuş'un da zamanında lafı dolandırmadan kendilerinin ticari fırsatı bu sayede yakaladığını dürüst şekilde anlatmışlığı da vardır.

   https://www.youtube.com/watch?v=_GS3OCK1MCw&t=727s

  • Orcun @orcun

   @emiracle Mastürbasyon için vpn'e gerek yok ki ? https://1.1.1.1/ indir telefon tablet pc neyse artık cihazın, yükle çalıştır cloadflare sunucularına bağlanıyor dolayısıyla vpn gibi değil, vpn yasaklanabiliyor belirli ip bloğu vs ama warpta o olmuyor çünkü o yasaklanırsa internet pert olacağından o işe girilmiyor. Dene bir hızı da harikadır. https://www.speedtest.net/result/15423661461 normalde paket 100/5 mgbit kablonet hız gördüğün gibi kaymak gibi akıyor. Vpn'e boşuna da para verme yani warp beleş takılırsın.

  • Hybrid @hybrid

   Çok iyi bir oluşummuş adamlar Teknoseyire kadar gelip cevap vermişler. Zamanında firmaları savunup akk savunan kitle yanlışlarını kabul edip bir özür dileyemedi.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @hybrid Muhteşem bir oluşumdu. Cebimizdeki para bir günden diğerine erimeye başlamışken tamamen kar amacı güden çok uluslu bir şirkete yönelik imza kampanyasına girişip "yahu sorun bu sirket mi sizce? Problem daha derinlerde degil mi? Bu sorunu imza kampanyasiyla mi cozeceksiniz" demeye çalışan ve bu işi baskalari gibi sponsorlarla veya herhangi bir gelirle yapmayan iki yayıncıyı forum sayfalarinda linç ettiren, harika bir oluşumdu aynı zamanda.

   Yüz binlerce abonesi olan bir yayıncı, söz konusu şirketi elestirenlere canli yayınlarda küfür ederken bir sey olmadi nedense. 🙂

   Bugun gelinen noktada söz konusu şirketler tam da o zaman bahsettigimiz nedenlerle ya ülkeden çekilme ya da sana verdiği yerel ödeme imkanlarını kaldirma yoluna gidiyor.

  • Hybrid @hybrid

   @ugury O oluşumun yaptıkları şeylerden tam olarak haberim yok fakat mesut çevik gibi bazı kişilerin akk'yi savunacak tarzda konuşmasını çok iyi hatırlıyorum. Sizin konuşmanızı tam olarak hatırlamıyorum ama akk savunan herkes haksızdı. Sizin linç edildiğinizi bilmiyordum ama eğer böyle bir şey yaptılarsa yanlış yapmışlar keşke normal iletişim kurulsaymış. 5 sene öncenin Türkiyesi ile şuan ki Türkiye çok farklı yerel fiyatlandırma ülkeden çekilmelerinin asıl sebebi değil. Ama kimsenin birbirini kırmasına gerek yok bence hayat çok kısa herkes en iyisini hak ediyor.

  • kontratak @kontratak

   @ugury Yahu 🙂Sony dediğimiz şirket İngiltere'de 60'a sattığını burada alım gücünün düşük olduğunu bildiği hâlde 70'e satıyordu. Biz dedik ki "Bari 60'a sat da bir denge olsun". Yoksa şirketi Türk oyuncularının üstüne yapmasını beklemedik elbette. 19 yıldır Half-Life 3'ü çıkartmayan şirket bile gelmiş, Türkiye'de insanlar kaçak olmayan yollardan oynasın, bir yandan şirket de kazansın diye hem pragmatik hem de tüketici dostu bir şekilde yerel fiyatlardan satıyor oyunları; Sony ise İngiltere'dekinden yüksek sattığı yetmediği gibi Türkiye'deki adamını yayından yayına yollayıp oyuncularla adeta alay ediyordu. Buna karşı bir tepki tabii ki gelişti.

   Japon kültürüyle içli dışlıyım, dillerini de bilirim hatta. Saygısız insanlar değillerdir de söz konusu para olunca gelip buradan satın aldıklarıyla ne de güzel üstümüze geldiler. Siz onlardan değildiniz, o zaman insanlarda olan şaşkınlığın sebebi de buydu zaten. Tekrar söyleyeyim, sizden KonsolÜssü gibi en azından "El alemin şirketinin avukatı değiliz, Türk oyuncusunun yanındayız." tavrını beklerdik. Bütüncül olarak sorunun ekonomik gücümüzün erimesi olduğu elbette hepimizin malumu. Ama İngiltere'den de pahalıya oyun satmak bunun ötesinde bir şeydi, buradaki peynir fiyatıyla ilgisi yoktu (zira peynir, bedel olarak İngiltere'yle aynı fiyata satılıyordu zaten 🙂).

   Sizi linç ettirmedik, hatta çok net bir şekilde etkin olduğumuz platformlarda size karşı linç başlatılmasının daima önüne geçtik (web arşivinden özellikle DH konusuna bakabilirsiniz). Linç kültüründen nefret ederim. Size karşı düzensiz bir tepki başlamıştı platformlarda, bu tepkiyi kanalize etmek, doğru yönlendirip olması gereken noktalara karşı çıkarak lince dönüşmemesini sağlamak gerekiyordu, bunu yapmaya çalıştık. Ortada kontrast vardı, "destek olanlar - köstek olanlar" gibi bir siyah - beyaz noktaya doğru gitmişti olay. Sizin tavrınız ise bize karşı olan, bahsettiğiniz o yayıncıların başlattığı "Sony Türkiye'den sizin yüzünüzden çekilecek, çok üzüleceğiz." tarzı saldırıları körüklemişti. Bu noktada etkiye tepki gerekliydi.

   Bahsettiğiniz malum yüzbinlerce aboneli yayıncılara zaten her fırsatta gerek kendi aramızda gerekse yeri geldiğinde paylaşımlarla gerekeni aktif olarak söyledik, söylüyoruz. Böyle esasen aynı veya benzer şeyleri savunanların birbirine kronik bir şekilde saldırması da onların ekmeğine yağ sürer. Filler tepişirkenki karıncalar gibiyiz 🙂 Bırakalım bu 5 sene öncesi fiyat dengesizliğiyle ortalığı alevlendiren, birbirimize kızgınlık besleten şeyleri artık.

 • OLDBoy @oldboy

  Kur yükseliyor, maliyetler artıyor, firmalar ürünlerine zam yapmaya başlıyor, sonra devletimiz "Enflasyon ile topyekûn mücadele" kampanyası başlatıyor. Bu kampanya kapsamında şirketler ve marketler develete şikayet ediliyor. Cezalar kesiliyor vs.

  Tam da bu sırada öngörüsü olan birileri "Yahu maliyetler artarken fiyatlar nasıl artmaz. Böyle yaparsanız ya ürün kalitesi düşer veya yabancı ortaklı firmalar ülkeden kaçarlar" deyince linç ediliyorlar. Sonuç... gramajı düşmüş ürünler ve düşen üretim kalitesi ile kalitesiz ürün cehennemi. Bunlarda yetmeyince, gündemde biraz değişince tabi ki yine zam 🙂

  Niyeyse yukarıdaki yaşananlarla Sony vb firmaların ülkeden çıkma sureci çok benziyor. Ama biz yine de firmaları dövelim, suçlu onlar di mi 🙂

  • kontratak @kontratak

   Zamanında Sony'nin yaptığı şey fırsattan istifade etmekti. İngiltere'de sözgelimi 60 sterline sattığını Türkiye'de 70 sterline satıyordu. Bu da oyuncuların antipatisine sebep olmak için gayet yeterli bir sebepti. Bunu düzelteceklerine Türkiye yöneticisini videodan videoya koşturup propaganda yaptırdı, yayıncılara reklam üstüne reklam yaptırdı. Sony ile ilgili durum buydu.

   Ekonomik durum gitgide kötüleşiyor. Ancak bazı firmalar da bu boşluktan faydalanıp "Ne yapalım, ekonomi kötü." diyerek yapıştırıyor zammı. Döviz yükselince yükselen fiyatlar, döviz düştüğünde düşmüyor, döviz yine biraz yükselince anında artıyor.

   Enflasyonu kabullenelim, zamları kabullenelim, sosyal haklarımızın korozyonunu kabullenelim, firmaların fırsatçılığını kabullenelim... Birini kabullenmezsek diğerini kabullenmek zorunda kaldığımız dengesiz bir teraziye oturtulmuşuz. Hiçbirini kabullenmediğimizde birisini yakalayan biri tarafından "Ötekisini eleştirmek dururken niye bunu eleştiriyorsunuz?" diye üstünüze çullanılıyor. Onu da dün eleştirmiştik işte, yarın da eleştireceğiz. Bir insan, bir grup her şeyi aynı anda ele alamaz ki. "Cem Yılmaz buna niye sessiz kalıyor?" meselesine dönüyor işler. Metallica'dan jazz müzik yapmasını da bekleyemeyiz, en başta ismi el vermez. Başka bir isimle, başka bir grupla jazz yapıyor olmak da gayet mümkün. "Teknoseyir'de niye psikolojik destek içerikleri üretilmiyor?" şikayeti de çok manasız olurdu.

  • OLDBoy @oldboy

   @kontratak olan olmuş... Biten bitmiş... Zamanında birileri çözümü "Marketleri Cezalandirmakta" veya "Bölgesel Fiyatlamada" görmüş. Birileri de yönetimde. O an için bu iki çözüm önerisi de sadece birer tahmindi. Kimse hangisinin ise yarayacağını bilemezdi. Önemli olan çoğunluğun sesini neye yükselttiğidir. Çoğunluğun sesi bir yerde birleşti ve sonuç "bugün". Şu anda yaşadıklarımız = acı gerçekler. Öyle olurdu da böyle olurdu da... Tahmin bitti.

   Kur 1.4 TL iken kimse bölgesel fiyatlama konuşmuyordu. Şimdi kurun neden 25tl olduğunu konuşmak yerine, işi para kazanmak olan firmalara "Ne olur bize daha ucuza verin" demek bana garip geliyor.

   Sayfalarca da yazsanız, giden firmalar gitti, kurlar uçtu vs vs. Bu saatten sonra isterseniz sayfalarca "Ama biz çözümü burda sanıyorduk" da deseniz önemi yok. Artık şunu demek lazım "Insanlar yaşadıkları hayat pahalılığına karşı yanlış yere tepki koymuşlar." Tabi bir de hakkaniyet göstergesi olarak zamanında "Bu tepkiniz bir işe yaramaz, daha da kötüye gidebilir" diyenlere haklıymışsınız diyebilmek gerekir. Haklılarmış... Çünkü onların sesi çoğunluğun sesi olamadı ve herşey daha kötü durumda.

  • Hybrid @hybrid

   @oldboy Dediğiniz bir tık yanlış ustam Ikea bile Hindistan'a ayrı Avrupa'ya ayrı fiyat çekiyor. Her ülkenin durumu farklı aynı işletme maliyetlerine sahip değiller. Firma cezalandırma ayrı bir konu ekonominin eleştirilmesi ayrı bir konu. Ama bu tartışma bir yere gitmez. Bütün bir konuda gördüğüm kadarıyla herkes kalıplaşmış fikirlere sahip. Ama her iki tarafında haklı olduğu konular var.

  • OLDBoy @oldboy

   @hybrid dolar 1.4 iken kimse hindistan fiyatı istemiyordu hocam. Ne ara hindistan seviyesine düştük demek lazım bence. Bu da benim fikrim. Fikirlerin değişmesi şart değil, herkes istediğini düşünsün. Ama üzerinden 3-5 yıl geçmiş çözüm önerileri de artık birer fikir degildir. Denenmişler ve artık sonuçlarıyla beraber onlar da gerçek olmuşlar.

  • kontratak @kontratak

   @oldboy Tam da burada problem. Tekrar tekrar vurgulamış oluyorum ama; 5 sene önce Sony, İngiltere'den de pahalıya satıyordu Türkiye'de.

   5 sene önceki Sony olayıyla şimdinin Steam olayının bu açıdan bağlantısı yok. Steam, yerel kurdan dolara geçti, Sony hep sterlin üzerinden fiyatlandırdı ve buna rağmen Türkiye'de 10 sterlin pahalıya satış yaptı. Bunu yaparken de olayı çok fena çarpıttı ve Türk oyuncusuyla alay etti adeta.

   O zaman "Bu iş böyle olmaz, böyle düzelmez." diyenler de Sony'nin bu çarpıtmalarına, propagandalarına aldananlardı.

   İngiliz'e 60'a sattığını Türk'e 70'e satmasının peynir fiyatıyla bir ilgisi yok. Bambaşka kalemler, bambaşka dinamikler.

   Şimdi Steam gidip de burada Almanya'dan 10 euro pahalıya oyun satmaya başlarsa ona da tepki gösteririz.