Korku temalı bulmaca/ platform oyunu DARQ'ın geliştiricisi, oyununun Steam'de çıkmasına birkaç gün kala Epic Games'ten gelen münhasırlık teklifini geri çevirmişti. Nedenini de açıklamış.

Özetle Epic Games, oyunun sadece kendi platformunda rehin tutmak istemiş. Oyunun geliştiricisi arkadaş, bu teklifi kabul etmeyince Epic Games de DARQ'ın kendi mağazasında yayınlanmasını kabul etmemiş.

"Epic'ten gelen teklifi geri çevirmem, özellikle de işin içindeki parayı düşününce. kısa vadede aptalca görülebilir. Ancak uzun vadede bu benim için çok açık ve kolay bir karardı.

Oyunu çıkmadan kısa bir süre önce Steam'den kaldırmak stüdyomun itibarını sonsuza dek mahvedebilirdi. Çıkış tarihi ve platform duyurusu yaparken müşterilerimin verdiğim sözlere güvenmesini tercih ederim."

Evet, oyuncuları gerçekten müşteri olarak gören, verdiği sözleri tutmayı becerebilen ve müşterisinin seçim hakkına da saygı duyan, onurlu bağımsız geliştiriciler de var.

Oyun, Steam'in yanında GOG'da da çıktı bu arada. Çok iyi olduğunu söylemeliyim. Önümüzdeki haftalarda oyun önerilerinin konuğu olabilir.

#Oyun

https://www.pcgamer.com/darq-developer-reveals-why-he-turned-down-epic-store-exclusivity/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 15
 • BraVe @brave

  Epic Games yine yapmış terbiyesizliğini ama bunlar buna aldanmamış.

 • Hami Özgüroğlu @yolgezer

  burda ufak bi şey diyim
  alan wake ve for honor için epic indirdim bi de unreal tournament vardı. bilen bilir benim gibi dinazor kesimin efsane oyunudur.
  abi.
  dakka bir gol bir. adamlar ut yi fortnite yüzünden unutmuşlar. 5 senedir kapalı betada. sadece oyuna girip silahları deniyebiliyorsun. indirdiğim veriye mi yanayım yoksa çıksa idi o mekanik ve grafiklerle oyun dünyasının içinden geçicek bi efsaneyi hiç etmelerine mi yanayım?
  2. olarak alan wakeye gelen güncelleme ile çalışan oyunun türkçe dil dosyalarının bozulması. ve hayret bi şekilde epicden inen !orjinal oyunun nedense korsanından çok daha fazla sistem tüketip bi de üstüne olmadık salak salak fps ler vermesi. ya ben bu oyunu athllon 939 pin, 4 gb ram ve hd6850 ile çok daha iyi oynuyordum. resmen gtx960 hd4850 performansını zor verir oldu. for honoru zaten saymıyorum bile. oyun epic içinden sadece satışı yapılmış. dosya linki var sadece. dosya doğrulama vs hiç bi işlemi yapamıyorsun. oyunu kurmak için uplay lazımmış. olaya gel. adamlar kendileri sattığı oyuna kendi üzerlerinden destek veremiyo 😀
  3. olarak. cidden programında bi sıkıntı var.abi geçen antivirüs taraması yapayım dedim. virüslşerin yarısı 10 yıllık dosyalarımın olduğu hdd lerden değil de c deki epic games klasörlerinden çıktı. nerde ise tüm epic exelerinde trojen tespit etti avira.
  ufak dedik ama yardırdık gene 😀

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @right-behind-you "Steam monopolisi", zaten yalan bir narrative. Evet, pazar payının büyük bir kısmı Steam'e ait; ancak fiilen bir tekel gibi davranıyor mu, tartışılır. SteamVR dahil yaptıkları bütün çalışmalar açık kaynak kodlu, firmaların oyunlarını hangi üçüncü parti mağazada satacaklarına karışmıyor, üçüncü parti satışların gelirlerine de karışmıyor, münhasırlık anlaşmaları yapmıyor, oyunları rehin tutmuyor ve oyun anahtarı oluşturma yetkisini de dağıtımcılara/ geliştiricilere bırakmış durumda. Fiilen bir tekelden söz edemeyiz yani. Sadece rakip olma konusunda beceriksiz, tek iş modelleri oyuncuları manipüle edip soymak olan ya da oyunları kendi platformuna kapatmaya çalışan dev şirketlerden söz edebiliriz sanırım.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Darisi karanliga kufredenlerin basina 😀

Birazcık mağaradan bildiriyorum durumu olabilir; zira burada benden çok daha hızlı dizi tüketenler mevcut. Gecikmeli de olsa #KillingEve isimli diziye başladım. Dizi, bir MI5 ajanı ile bir suikastçı arasındaki kedi fare oyununu konu ediniyor. İlk sezon itibariyle diziyi beğendim. Bunun en büyük nedeni de dizinin bugüne kadar gördüğümüz #Hitman film uyarlamalarından çok daha Hitman olması. Tamam, elbette öykünün, anlatımın falan Hitman serisiyle alakası yok. Zaten dizi bir kitap uyarlaması; ama hemen her bölümde #Hitman'e bir selam çakmaktan da gerek kalmıyor. Mekanlardan, suikastlardan, hatta dizinin görsel dilinden Hitman hissini almak mümkün.

Diziyi izlerken #oyun filmlerinin neden başarısız olduğunu da bir kez daha anlıyoruz aslında. Artık yapımcılar, milyon dolarları "oyunları filmleştirmek" için harcamak yerine, oyunlardan yola çıkan "gerçek filmler" yapmaya yatırmalılar. Bunun için de oyun öykülerini, anlatım biçimlerini ve oyunların sunduğu deneyimleri oyun kalıplarının dışına çıkartmak, özgürleştirmek gerek.

Hitman filmi diye barkod kafalı bir adamın birtakım önemsiz karakterleri öldürdüğü; tamamen 2 boyutlu, en ufak bir gerçek/ anlamlı çatışmanın yaşanmadığı (çatışma derken anlatım açısından) ucuz bir senaryoya sahip bir şeyler çekmenin kime ne faydası oluyor ben anlamıyorum.

Bunu doğru yapabilmiş olmayı geçtim, yapmaya yeltenmiş bir oyun filmi dahi yok henüz ne yazık ki. Ama Nolan'ın Batman'i gibi dersem anlatmak istediğim daha iyi anlaşılır sanırım. Hitman sevenler de Killing Eve'e bir göz atsınlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hami Özgüroğlu @yolgezer

  oyun filmi furyasının ilk örneklerinden birisi doom 2005 dir ve efsanedir.
  ama çıkan diğer oyun filmlerini ben beğenemiyorum. öbürleri bu güzelliğe kavuşamamıştır pek ve üstüne bu film de külttür. çok kişinin bildiği bi film değildir. hatta feyste "ya bu doom neden film yapılmıyor yea" diye ağlayan çıkabilir.
  batman ise bence bu listeye pek girmemeli. o "filmin oyunu" türüdür. yani bi oyuun film hali değil. tarihi olarak bile pek imkanı yok 😀 ilk oyun 76 da mı ne yazılmış ki ilk batman filmi 46 da yapıldı diye hatırlıyorum. o kadar eski. batman çizgi romandan aktarılan bi filmin oyun hali.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Doom'un filmi, film bile değil, video. 🙂 Tam olarak yukarıda verdiğim örneğe oturan korkunç bir iş bence. Tamamen karton karakterler, anlatım açısından en ufak bir anlamlı çatışmaya sahip olmayan ucuz bir B- movie senaryosu... FPS kamerasını koymakla iş bitmiyor. Evet, izlerken ben de sıkıldığımı hatırlamıyorum. Hatta çok eğlendim bile denebilir; ama 70'lerde çekilmiş birçok trash korku filmini izlerken de süper eğleniyorum.

   Temel sorun, oyunları oynarken kafaya takmadığımız birçok şey, film izlerken zekamızla oynandığı hissi yaratabiliyor.

   Bu yüzden oyunların oyun gibi filmlere değil, gerçek filmlere ihtiyacı var kısacası.

   Batman, zaten çizgi roman uyarlaması. Nolan'ın Batman'i de sanırım bunun tek iyi örneği. Vermek istediğim örneğe tam olarak oturuyor. Çizgi roman gibi değil, sinema gibi. Öte yandan Avengers izlerken, sadece çizgi roman sayfalarını daha hızlı çeviriyormuşum gibi bir his geliyor bana.

   Bir medyumu başka bir medyuma uyarlarken, kaynak medyumdan çok sonuca odaklanmak lazım. Filmlerin oyunlar ya da romanlar gibi olamayacağı, aynı deneyimi sunamayacağı çok açık. O yüzden oyun filmi yaparken oyun kalıpları değil sinema kalıpları gözetilmeli diyorum. Prince of Persia filminde stereoidli Jake Gylenhaal'ı birtakım anlamsızlıklar içinde izlemektense, doğru düzgün bir hikayesi olan, ayakları yere basan, aklımla oynamayan, kandırıldığımı hissetmediğim, zamanıma değer veren bir şeyler izlemeyi tercih ederim.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   BİZİM FİLM ANLAYIŞLARIMIZ FARKLI BENCE. sen daha çok hani izlerken benim kafama göre şeyler olsun diyorsun.
   ben ise filmi izlerken konuyu verebilmesine bakarım ve doom zaten öyle çok anlamlı bi film yapılabilecek bi oyun da sayılmaz. sonuçta bi final fantasy değil fps oyunu 😀 ne bekliyorsun ki? asıl bence final fantasy o konsepte rağmen iğrenç çıkmış bi oyundur. b

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  Prince of Persia filmini beğenmiyorduk sonra Assassin’s Creed filmi geldi artık beğenmeme algımızın da ötesine geçildi...
  Hitman en dalihsizi belki de çünkü birden fazla kez beğenilmedi 😅
  Ben mi yanlış düşünüyorum acaba; oyunlar “film tadında” diyebiliyoruz çünkü uzun saatler (en az 10 saat senaryo modu oluyor çoğunda) oynamamıza rağmen sürükleyici oluyor yapımlar... Film senaryolarının bile hunharca kesilip biçildiği bir devirde oyunları filmleştirmek beyhude bir uğraş bence 😉
  Belki de en başından beri dizi olmalılardı oyunlar ...

 • Özay @ozay

  Aksine ben Hitman filmlerinin her ikisinide beğendim.

 • Onur Eryilmaz @onurery

  Ben de geçen ay izleyip bitirmiştim Killing Eve'i. Gerçekten çok hoşuma giden bir dizi olmuştu.

Uğur Yurtsever paylaştı.

Merhaba
Bayram öncesinde vereceğimiz kargolar, cumartesi günü kargo şirketlerinin yarım gün çalışmasından dolayı, ulaşamayacaktır. Bayram tatilinden önce ürünlerini almak isteyen ve Ankara'da yaşayan kullanıcılarımız, ürünlerini ofisimizden teslim alabilirler.
Cuma günü saat 18:30 a, cumartesi günü saat 13:30 a kadar ofisimiz açıktır. Soğuk bir şeylerde ikram edebiliriz. Kargo ücreti tahsil edilen kullanıcılarımıza, kargo ücretlerini geri iade edeceğiz.
https://bilendenal.com/

Bilendenal.com Doğru ürünü konusunu bilendenal

Bilendenal.com Doğru ürünü konusunu bilendenal.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ne yalan söyleyeyim; videosunda lazer atan dinozorları gördüğümde #AgeOfWondersPlanetfall'dan biraz uzaklaşmıştım. Ama oynadığım kadarıyla yıllardır çıkmış en keyifli #4X strateji olmuş gibi. Epik fanteziden bilim kurguya geçiş de iyi olmuş.

#oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TetrisEffect, #EpicGamesStore'a özel çıktı; ama #oyun #VR modunda çalışmak için #SteamVR'a ihtiyaç duyuyor. Sanal da olsa gerçeklikten kaçamıyorsun işte.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14

Evet, beklenen fragman geldi. Şu ana kadar beklentim sıfırın altındaydı; ama fragmanda gördüğüm bazı şeyler hoşuma gitmedi desem yalan olur.

Her şeyden önce Geralt olmuş bence. Hem kitaptaki tasvirlere uyuyor, hem de bizi oyundaki haline yabancılaştırmıyor.

Beni asıl şaşırtan Yennefer'ın sahneleri oldu. Dizide görmeyi merakla beklediğim dönüşüm sahnesi ve maskeyle Geralt'ın yanına gelip ona baktığı sahne çok iyiydi. 2 dakikalık fragman, Yen ile ilgili soru işaretlerini yok etmek için yeterli değil tabii; ama gördüklerim hoşuma gitti.

Serinin alameti farikası, Doğu Avrupa ve Slav mitolojisi. 2 dakikalık fragmana bakarak elbette isabetli bir yorum yapmak mümkün değil; ama ben bu 2 dakikada pek bir Slav mitolojisi etkisi hissedemedim. Asit etkisinde bir Slav mitolojisinden bahsedilebilir belki. Ağır ve karanlık bir fantezi yerine; abartı ve ucuz bir fantezi havası var gibi. Günün sonunda bir fragmana bakıp konuşuyoruz tabii. Ama bana yine de diziyi izledikten sonra, keşke projenin arkasında HBO olsaymış diyecekmişiz gibi geliyor.

Bu arada elf sahnesindeki zenciler dryad muhtemelen. Yani ağaç perisi. Yeşil renkli dryad'ları siyahi yapmışlar. Reddit'te falan zenci elf gibi muhabbetler dönmüş; ama bence değil. Orası da Brokilon olmalı.

Sondaki kikimora da iyiydi bu arada.

Henry abinin steroidli kollarına bir şey demiyorum.

#TheWitcher

https://www.youtube.com/watch?v=aXyzMg25QL4

The Witcher | Resmi Tanıtım Fragmanı | Netflix

En kötü canavarlar kendi yarattıklarımızdır. The Witcher'ın 1. sezonunun ilk resmi tanıtım fragmanını izleyin. The Witcher, çok yakında, yalnızca Netflix'te....
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 27

#Ubisoft, PC'nin en çok gelir elde ettikleri platform haline geldiğini duyurmuş. İlginçtir; bundan yalnızca birkaç yıl önce PC oyuncularını oyunları korsan oynamakla suçlayıp tam olarak bu yüzden oyunlarını PC platformuna getirmekte gönülsüz davranan, getirse de bok gibi port edilmiş şekilde getirenler de yine aynı adamlardı.

Yine tam olarak aynı kişiler; bundan yalnızca birkaç sene önce kadın karakterlerin animasyonlarını yapmanın zorluğundan ve maliyetinden dem vururken; bugün bir oyuna yaşlı teyze koydukları için sağda solda röportajlar verip çok acayip yaratıcı işler yaptıklarını zannediyor.

Bugün fena işler yapmıyor olabilirsiniz; ama işte geçmişte yaptığınız aptalca açıklamalar da peşinizden geliyor.

#oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Uğur Yurtsever paylaştı.

Arkadaşlar epic launcher güncelleme yaparken sürekli bu hatayı veriyor. Ne yaptıysam düzelmedi. epic'e yazdım birkaç defa önerdikleri çözümler de işe yaramadı. kısayola eklenen kodu yaptım, kaldırıp baştan kurdum, youtubeda çözümleri izleyip yapmaya çalıştım ama nafile. var mı bir çözümünüz? Steam hiç bir sorun çıkarmadan yıllardır çalışıyor. #akış #EpicStore #EpicFailStore

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Uğur Yurtsever paylaştı.

Tester aranıyor! 🙂
FarCry alemine hakim, mümkünse seven, Türkçe konusunda (argo dahi olsa) hassas arkadaşlar aranıyor.

#FarCry5 'in Türkçe yamasında sona doğru yaklaşırken, çevrilen %80'lik bölümü "oynayarak" test edecek gönüllülere ihtiyacım var. Başlangıç için 3 kişi yeterli olacaktır.

İlgili arkadaşların FC5'i bitirmiş olması ve oyunun yasal sürümüne (de) sahip olması tercih sebebidir.

#Türkçe #TürkçeYama #çeviri #TürkçeÇeviri #ingilizceçeviri #FarCry

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ubisoft, #AssassinsCreedOdyssey için görev editörü yayınlamıştı hatırlarsanız. İnsanlar kolay yoldan tecrübe puanı veren görevler tasarlamaya başlayınca Ubisoft da bu görevleri yasaklamaya başlamış. Neden diye soracak olanlar olabilir. Aylardır konuşuyoruz aslında; çünkü mağazada XP boost satıyorlar. Ben almıyorum, işime yaramıyor diyenler olabilir. Tebrikler, siz de benim gibisiniz. Ancak bu, oyunların mağazada satılan xp boost'a göre tasarlandığı gerçeğini değiştirmiyor ne yazık ki. #oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Pix50Adam @zero2900

  İğrenç bir durum oyunu zaten o ödemelere göre dizayn ediyorlar. Xp boost nedir yahu bırakında oynayalım.

 • freshmind @freshmind

  Kocaman yapım, tamamen bu xp sisteminin arkasına monte edilmişti. Oynarken fenalık geçiriyordum. Görevi yapıyorsun, iki saniye sonra annenle konuşman gerekiyor, "önerilen lvl 235321" ! Yahu ne oldu ?

  Bir birinin aynı düşmanlar, sizden 2 lvl altta diye tek hamlede giden şampiyonlar, sizden 1 lvl üstte diye sizi param parça eden domuzcuklar.

  Deli gibi karakteri güçlendiresiniz geliyor. Girdim bastım hileyi, 50 lvl'a attım kendimi (zaten oyunda scale oluyor) 3-4 saatte bitirdim oyunu 😀

  Sildim attım. Bedavaya gelmişti zaten.

  Benim merak ettiğim, orada ki sanat tasarımında çalışanlar, oyun motorunun yapımında çalışanlar, hikaye yazarlarına kadar kimse ses çıkarmıyor mu ? Yahu oyunu 'piç' ettiniz demiyorlar mı ? En çok buna şaşırıyorum. O kadar emek ver, oyunun, 3-5 dolarlık xp paketlerinin arkasına gizlensin.

  Bu kararı kim veriyor, orada çalışan 300-500 adamın hepsinin mi iş ahlakı kötü 😀

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   hocam eskisi gibi işten heyecen duyan kişi kalmadı.
   hiç bi şey öyle değil. adamlar artıkzaten el emeği ile uğraşmıyor ki. hepsi hazır kodlamalarla iş yapıyor. aha misal prince of persia sands of time oyununda tamamen assembly ile yapılan bi oyun idi bu yüzden 4 senede bitiremediler oyunu. onda işte böyle bi şey yap. oyun geliştirici senden kan alır. der bi daha sana oyun yapmıyorum.
   şimdikiler öyle değil ki? adam çekiyo fotoyu. bilmem şunu şunu yap diyo. hazır şekilde grafik de oluşuyor. her şey çok basitleştirildi. 10 yıl öncesinin zorluklarının yarısı olsa geliştirici oyununu böyle pert ettirmezdi.