Bu yıl oynadığım en iyi oyunları düşünürken minik bir liste yapmanın bu sefer çok zor olacağını fark ettim. Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse AAA tarafında Death Stranding, Resident Evil 2 ve DMC 5 dışında pek bir olay yoktu. Belki Sekiro ve Control de konuşulabilir. Ama genel olarak AAA oyun endüstrisi, bu sene vasatlıktan fazlasını üretemedi. Öte yandan AA ve bağımsız oyunlar bu yıla damgasını vurdu benim için. Bu sene oynadığım en iyi oyun belli. Ama geri kalanı için Katana Zero'dan Baba is You'ya, Blasphemous'tan Telling Lies'a, The Outer Worlds'ten Outer Wilds'a, Heaven's Vault'tan A Plague Tale'e o kadar çok muhteşem iş vardı ki, aralarından birkaç tanesini seçmek çok zor.

#oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11
 • TwoCenk @twocenk

  Risk alan AAA oyun olmamasından. Koca, koca firmaların altında oyun yapmak yetmiyormuş gibi, daha da büyük firmalar işin içine girdi. Herkes bildiği yemeği yapma peşinde. Ubisoft oyunları birbirinin aynısı diyoruz ama diğer oyunlarda da çok fark yok. CoD orjinal bir isim bile bulamadı, Jedi fallen order güzel ama mekanikler ve harita düzeni Titanfall gibi, eklenen mekanikler oyun dünyasında son zamanların modası. NFS ufak çaplı forza horizon olmuştu. Metro Exodus open world olabilmek için çok fazla mantık hatası içerdi. İçinde multiplayer olmayan oyun, 10 saatten kısa ise indieler ile kıyaslandığından çok garip bir sene oldu. Hele 2 konsolun da seneye çıkacak olması iyice garip bir ortam yarattı.
  Önümüzdeki E3'e kadar tonla oyun sıkıştı. Ya E3'te hiç bir oyun çıkmayacağından o olumsuz havaya katılmak istemediler ( bkz bu sene ki e3 ) yada E3'te çıkacak bir iki ağır topun altında kalmak istemiyorlar.

 • M. Selim @msmertogluuuu

  Benim listem :
  1- Disco Elysium
  2 - The Outer Worlds
  3 - Trine 4
  4 - Druidstone
  5 - Gears 5
  6 - Sinking City
  7 - Mortal Kombat 11
  8 - Gato Roboto
  9 - Anthem
  10 - Crackdown 3
  11 - Pikuniku
  (Zaten 2019'da çıkan sadece bunları oynayıp bitirmişim)

 • Gio @gio

  Benim için yılın oyunu RE2, her ne kadar güncel nesle de gelecek olsa da sırf RE3 oynamak için yeni konsolu alabilirim.

 • Equitatus @equitatus

  Konsolüssü'nün yaptığı gibi en iyi 5 veya 10 gibi bir video gelir mi?

Uğur Yurtsever paylaştı.

Bilim gündeminde konusu açılınca hazırladığım yazılım gündeminden bahsedildi. Profilime giren arkadaşlar önce durum paylaşımlarımı gördükleri için Yazılım Gündemlerini bulamayabilirler. O yüzden bu durumu paylaşmıyorum. Tüm yazılım gündemlerine profilimin "Blog" sekmesinden ulaşabilirsiniz arkadaşlar.

https://teknoseyir.com/u/erenhatirnaz/blog

Eren Hatırnaz

💻 Computer Engineer / Back-End Developer ✏️ Blogger 🏠 Lives on 127.0.0.1 🔑 GPG: 0x8E64942A 🌐 http://erenhatirnaz.kim 🌐 http://erenhatirnaz.wordpress.com
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Uğur Yurtsever paylaştı.

Sony God of War Oyun [PlayStation 4] (Sony Eurasia Garantili): Amazon.com.tr

Sony God of War Oyun [PlayStation 4] (Sony Eurasia Garantili): Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Açık dünya oyunlara birbirinin aynısı aktiviteler eklendikçe ben.

#Oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

#StarWarsJediFallenOrder, EA'in Star Wars oyunları arasında PC satış rekorunu kırmış. Acaba neden?

#Oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • Uğur Yurtsever @ugury

  Mikro ödeme olmaması ve uzun süredir açlığı çekilen eli yüzü düzgün tek kişilik Star Wars deneyimini sunması çok önemli iki neden olabilir; ama en büyük neden Steam olsa gerek. Zira oyunun konsol performansı hala önceki oyunların gerisinde.

  Eninde sonunda bütün yayıncılar, oyuncuların satın alma tercihlerine burunlarını sokmayıp onlara seçenek sunmanın çok da kötü bir şey olmadığını anlayacaklar. Microsoft, Gears 5 ile denedi ve başarılı oldu. Gears 5'teki bütün rezalet mikro ödeme sistemine rağmen PC'de Gears 4'ün satışlarını katladılar. Eh, EA de başarılı olmuş görünüyor.

 • cgdincer @cgdincer

  Star wars adından dolayı. Skin değiştirsen geriye oyunun kendine has karakteri kalıyor mu merak ediyorum?

 • TwoCenk @twocenk

  Titanfall 2 gibi bf ve cod oyunlarının tam ortasında çıkmaması bence en önemli neden.

 • freshmind @freshmind

  Bundan 2 yıl önce "Tek kişilik, hikaye odaklı oyunlar artık satmıyor" diyen eleman hala oralarda çalışıp birde maaş alıyor mu ?

  Yaptıkları bütün multi oyunlar battı (BF bile zor tutundu) eli yüzü biraz düzgün tek kişilik oyunları satış rekoru kırdı.

Herkese merhabalar,

Bu hafta Tansel'in özel bir işi nedeniyle #OyunGündemi olmayacak. Önümüzdeki hafta telafi edeceğiz artık. 2 saat falan olmaz; ama bu sefer eski gündemler gibi 1 saat sınırını zorlayabiliriz. Hafta arasında çok önemli bir mevzu olursa yine onu da ayrı bir videoda değerlendiririz.

Oyun önerileri de devam edecek. Güç kaynağı gidince bir süre oyunlara uzak kalmıştım. Sistemi ancak ayağa kaldırabildim. Yarım kalan oyunlara devam ediyorum.

#DeathStranding'e de başladım bu arada. Sony, oyunu bize çıkmadan önce değil çıktıktan sonra gönderdi. O yüzden inceleme için biraz beklemek gerekecek. Umarım biz oynayıp bitirene kadar bir anlamı kalır.

Sevgiler.

#Oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11
 • Uğur Yurtsever @ugury

  Ben şirketlerin politikalarını anlamıyorum. 300-500 izlenen, oyunu bitirmeden içerik yapan kanala giden oyun bize çıktıktan sonra geliyor. Bu saatten sonra en az yarı yarıya daha az kişiye ulaşacak içerik için emek vermem, zaman ayırmam, saatlerce görüntü kaydedip montaj yapmam ve kimsenin söylemediği bir şeyler söylemem bekleniyor. İnanılmaz motive edici. O yüzden onlar da haklı söylemine katılmıyorum. @tansusus

  Days Gone erken gelmişti. Tüm dünya ile aynı anda yayınladık. Tüm ülkede yarım yamalak oynanıp gömülen oyun için belki de en detaylı incelemeyi biz yaptık. Sadece olumsuz yanlarını değil iyi taraflarını da öne çıkardık.

  Ben buradan yapılan içerikleri izlemeyip ve kanalların takipçilerini umursamadiklarini anlıyorum. Bok gibi yönetiliyorlar. Yıllarca Tom's Hardware'de oyun içeriği ürettim. O yüzden Teknoseyir oyun kanalı değil söylemine de katılmıyorum. Türkiye'deki temsilcilerin yaşattığı sorunların ellide birini yabancılarla yaşamadım. Zira oralarda kankitoluk yerine içeriğe bakiyorlar. Ben de sanırım bundan sonra buna göre davranacağım firmalara karşı.

  • tansusus @tansusus

   onlar haklı derken kendilerince haklı, excel tablosuna bakıyor kımde cok ızlenme uye var gonder..(bu çalışma tarzı bazı işlerin ehil kişilere gitmemesine sebeb oluyor)
   benim açımdan en iyi inceleme yapan piyasada sensin, ilk teknoseyirde gordugumde eskıden bir 2 kez yanılmıyorsam oyun incelemesi yapmıştın şaşırmıştım oyun kulturun bakış tarzın daha farklıydı hep teknoseyırde olsa demıstım bıraz gec oldu ama oldu.
   teknoloji= teknoseyir
   oyun inceleme = @ugury
   sinema : bobinkafa
   twitch :pixopat (ex party chat)
   benım için:)

 • Executioner @executioner

  Napalım artık, gelecek hafta 15 günlük gündem yaparsınız. Sıhhatiniz, keyfiniz yerinde olsun 1 hafta idare ederiz biz gündemsiz 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Oyunu bitirdikten sonra yapmayı planlıyoruz. Ama herkes oyunu haftalar önceden alıp daha çıkmadan incelemeleri çoktan yayınlamıştken gerçekten bir anlamı olacak mı bilmiyorum.

   Bu hafta neyse ki gündem olmadı. Gerçekten sinirliyim çünkü çenemi kapalı tutamayabilirdim. Ha haftaya kadar geçmeyecek muhtemelen o da ayrı konu.

  • Fatih Çelikhan @adobe

   Bence siz yinede incelemeyi yapın lütfen. Özellikle senin oyun seçimlerin ve oyun anlatımın diğerlerinden farklı. Bana kalırsa bu inceleme UY ve TS kalitesine yakışır ve farklı olur.

 • mrsocrates @mrsocrates

  Tek kişi gündem de güzel oluyor. Keşke yapsaydınız

#DeathStranding, 2020 yazında PC'ye geliyormuş. Sürpriz olmadı. Zaten daha önce PC'ye geleceğini konuşmuştuk. Ama resmi duyuru, çekimi Pazartesi günü yaptığımız için bu haftaki gündeme yetişmedi. Artık haftaya değerlendiririz.

#OyunGündemi, bu hafta Salı günü Plus abonelerine Çarşamba günüyse herkese açılacak. Ayrıca Salı günü ufak bir video daha var. O herkese açık gelir.

#Oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Bilgisayar parçalarında 8 sene garanti, 10 yıl güvence gibi reklamlara asla inanmamak gerekiyor. Çünkü muhtemelen yalan. 2015'in başında satın aldığım EVGA Supernova G2 750 güç kaynağı, dün gece itibariyle bozuldu. Koca puntolarla 10 yıl garanti diye reklamını yapıyorlardı, ama şimdi tanımıyorlar.

Türkiye'deki garanti sürecinden zaten umudum yoktu, ama EVGA da gönderimin yanında doğabilecek bütün vergi, gümrük gibi masrafları bana yüklüyor.

Ne desem bilemedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 26