Udemy ile bilişime yönelik hazırlanmış dersleri tanıtma konusunda sponsorluk çalışması yapacağız. Ne kadar süreceğini göreceğiz. Eğer Udemy’den kurs alıp faydalandıysanız bize haber verin, hazırlayanlarla iletişime geçip sohbet edelim. TS’den gelenler için de indirimli seçenekler sunacaklar. Ciddi indirimler olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17
Murat Gamsız paylaştı.

TeknoSeyir, ürün ve hizmet satın almalarınızı ne ölçüde etkiliyor?

@gamsizm bununla ilgili twitter üzerinden bir anket yapacak ama ben de detay bazında sormuş olayım. Bu konuyla ilgili bir blog yazısı gelecek benden. Aşağıdaki soruların en azından birkaçına cevap niteliğinde bir geri dönüş (yorum olarak) yaparsanız sevinirim.

-- Bir teknoloji ürün veya hizmeti satın almadan önce genellikle nasıl bir yol izliyorsunuz? (Youtube incelemeleri, bloglar, forumlar, tüketici yorumları, arkadaş tavsiyeleri, takip ettiğiniz ve güvendiğiniz kişilerin tavsiyeleri vs)
-- TeknoSeyir, ürün ve hizmet satın almalarınızı ne ölçüde etkiliyor?
-- TeknoSeyir satın alma kararlarınızı neden etkiliyor?
-- Satın alma kararlarınızı etkileyen başka Youtube kanalları var mı (varsa hangileri)?

#akış #TeknoSeyir #TeknoYardım #Araştırma #BLOG

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 35
 • Galip Onur Demirel @gonurdemirel

  — Bir teknoloji ürün veya hizmeti satın almadan önce genellikle nasıl bir yol izliyorsunuz? (Youtube incelemeleri, bloglar, forumlar, tüketici yorumları, arkadaş tavsiyeleri, takip ettiğiniz ve güvendiğiniz kişilerin tavsiyeleri vs)
  Ürünün fiyatına ve önemine göre bunların bir kısmına ya da tamamına bakıyorum.

  — TeknoSeyir, ürün ve hizmet satın almalarınızı ne ölçüde etkiliyor?
  Teknoseyir’den geçer not alan ürün/hizmet fiyatı ve özellikleriyle uygunsa satın alırım.

  — TeknoSeyir satın alma kararlarınızı neden etkiliyor?
  İncelemelerin tarafsız olduğunu düşünüyorum, tarafsız inceleme de tüketicinin oldukça lehine.

  — Satın alma kararlarınızı etkileyen başka Youtube kanalları var mı (varsa hangileri)?
  Yok. Teknoseyir düzenli takip ettiğim tek Türkçe teknoloji mecrası. Bildiğim diğer teknoloji mecralarında genel olarak aşırı sulu ya da yapmacık içerikler olduğu, ergence diye tanımladığım ve bilmediğim/anlamadığım bir dil kullanıldığı ve bu devirde hala İngilizce bilmeyen içerik üreticiler canımı çok sıktığı için diğer Türkçe teknoloji mecralarını kesinlikle düzenli olarak takip etmiyorum. Ancak özel bir ürün hakkında araştırma yaparken bazı videolar izliyorum ama genelde izlediğim içerikler çöp olmaktan öteye gidemiyor.

 • ERDEMOZKIR @erdemozkir

  Özellikle oyun alacaksam mutlaka TS ‘de aratıyorum izleyip ona göre karar veriyorum , donanım incelemelerinde de ilgimi çeken olursa izliyorum , ihtiyacım varsa ona göre karar veriyorum

 • Fikri @fikri

  Teknoseyir incelemelerini takip ederek fikir sahibi oluyorum ürünler hakkında. Sonra bir şey almaya karar verirsem ayrıca Teknoseyir’deki incelemeleri tekrar izliyorum.
  TS Sosyal kitlesi de satın alma kararımı vermede etkili. Videolara yapılan yorumlar, genel paylaşımlar, incelemeler hepsine bakıyorum bir şey satın alacağım zaman.

 • Burcin Cerci @noonelivesforever

  xbox’i her firsatta gomdugunuz halde yinede satin almaya devam ettim. Pc parcalari konusunda goruslerinize deger veriyorum. yeni ve farkli urunler konusundaki yorumlariniz da onemli.

Murat Gamsız paylaştı.

Merhaba
Bellek satın alan kullanıcılarımızın aklına takılan sorulardan biri de, satın aldıkları ramin işletim sistemleri veya 3. parti yazılımlarda daha düşük frekanslarda görülmesidir. Bu konuyu problem olmaktan çıkarmak için bir makale hazırladık . Umarım sorularınızı yanıtlar.
https://bilendenal.com/tavsiye/satin-aldigim-bellek-hizi-neden-dusuk-gorunuyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Intel ve AMD’nin uzun süredir dillendirilen iş birliği bugün resmileşti.NVIDIA ince laptoplara oyun kabiliyeti getirince mecbur kalındı. Bu sayede Macbook’lar da oyun oynanabilen hale gelecek. Hatta render kabiliyetleri ciddi artacak. Pro serisine yaklaşacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 52
 • Berkaroon @berkaroon

  Prodüksiyon şirketinde çalışırken msi’ın gtx980’li modeli ile 2015 macbook pro m370x’li modelini de aynı anda kullandım.. İkisi de aynı iş yoğunluyla çalışıyorlardı ve msi render’ın bitimine yakın anlamsız bir hata veriyor ve uygulamadan atıyordu yada bu tip saçma şeyler yaşanıyor ve işler hep aksıyordu.. Üstüne bir de 3 ayda bir format gerekiyordu.. Macbookta render 10 dakika geç geliyordu ama emindim ki o render olucak ve işim aksamayacak.. Olay tamamen rijitlik.. Güncelleme yapmadığın sürece macbook tam bir iş canavarı.. Diğer firmaların sıkıntısı windows olmaları yoksa çok daha iyi donanımları çok daha ucuza çok daha iyi malzeme kaliteleriyle sunabiliyorlar fakat o bilgisayar max 7-8 ay sonra patates..

 • UgurEfendy @ugurefendy

  amd ile nvidia nın grafik konusunda ortak çalışması güzel haber fakat macbookların çoğalması değil bilgiişlemci olarak şirkette en çok sorun yaşadığım bilgisayarlar macbook lar multmedia ile uğraşmıyorsanız macbook pişmanlıktır…

 • Çağdaş Çeçen @nihilprophet

  2016 Macbook Pro’ lar performans açısından çok parlak değildi değişen bir şey olacağını düşünmüyorum, grafik işlemcisi performansına gelen kadar çözülmesi gereken daha büyük sorunlar var;

  1) Genel kullanımda işlemci frekansının, batarya ömrü ve ısınma uğruna hep düşük seviyede tutulması.

  2) “Turbo Boost” un, yine üstte saydığımız sebeplerden ötürü sadece teoride kalması ki bu konuda bazı Youtube kanallarında testler söz konusu. Turbo Boost özelliği düzgün çalışmayan bir işlemcinin ortalama ve ortalama üstü bir gpu ile “Bottleneck”‘ e neden olacağını söylememiz abes kaçmaz sanıyorum.

  3) Apple’ ın uzun süredir genel olarak performanstan ziyade kullanıcı deneyimine odaklı makineler piyasaya sürmesi.

  4) Eğer artık sadece AMD grafik üniteleri kullanılacaksa, içerik üreticileri ve profesyoneller için CUDA desteğinin olmayacağı ve OpenCL’ e mahkum kalınacağı anlamına geliyor ki, sadece bu sebepten Apple ürünlerinden uzak durmak zorunda olan sürüyle insan var.

  5) MacOS eskisi kadar stabil bir işletim sistemi değil, ya da bunu daha açık anlatırsak MacOS ve donanım uyumu eskisi kadar iyi değil. Örneklemeye kalksam sayfalar sürer. Windows’ un “Ağabey ben çöktüm kurtar beni” diye bağırdığı hatalarda MacOS ” Galiba başaramadım verdiğin görevi” diyerek çöküyor çok takılmamak lazım. MacOS kanadında özellikle Adobe CC kan ağlıyor şu son 2 senedir.

 • Ahmet aykök @systemnet

  Elele verip bizi daha iyi tecavüz edecekler desene

Sony sponsorluğunda çektiğim cep telefonu fotoğrafçılığına giriş konulu videoları yakında TS kanalına da yükleyeceğim şaşırmayın. Burdakiler görmüş olabilir ama YouTube’un haberi yok videolardan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

Yarının videosu ambargosu kalkınca yarın gün içinde girecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 25

Bugün yeni bir video tipi deniyoruz. Sebebi de aşağıdaki istatistik. Bakalım ne olacak. YouTube’ta video izleyenlerin kabaca yarısı abone olanlar yarısı olmayanlar. Yani 260 bin abone olsa da bunun yarısı geri geliyor diyebiliriz. O yüzden YouTube’ta milyon takipçi sahibi olmanın pek bir anlamı yok. Bunların kaçı dönüyor o önemli. Ve tabii abone olmayan kişileri de çekebilmek gerekiyor. Bu da iki grup arasında, ortalama izleme süresinde çok önemli bir fark olmasına sebep oluyor.

Abone olanların ortalama izleme süresi 11 dakika. Abone olmayanlar 5 dakika. Dolayısıyla iki tarafı tek video ile tatmin etmek mümkün değil. Sadece ürün için gelenler için sohbet olmayan ve daha kısa videolara ihtiyaç var. Bu vesile ile üzerinde sohbet edilmesi pek mümkün olmayan ufak tefek şeyleri de bu formatta videoya çevirebileceğiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 38

Geçen gün bir üye sormuştu yanıt yazamadım şimdi aklıma geldi yazayım. Gözünüz korkmasın, kolay okunacak şekilde yazdım bitince bu kadar şeyi ne zaman okudum diyeceksiniz 🙂

TS içerikleri eskiden daha iyiydi diye bir eleştiri var. Sonradan gelen gençler muhtemelen anlam veremiyordur hep böyleydi zaten diye. Ama değildi.
TS’nin üç tane versiyonu var. Sitenin V2.0 olmasından bahsetmiyorum o ayrı.
İlki kuruluş dönemi. Büyükçekmece ofisi.
İçerik üreten kadro şöyle. Sunucu değil, içerik üreten yani ürün inceleme yapan ya da dosya konusu hazırlayan.

TS1
1-LP
2-MG
3-Özkan Erden
4- Emirhan Döngel
https://vimeo.com/20409602

Bu kurucu kadro. Macid kısa süre sonra video çekebildiği de anlaşılınca oyun editörü olarak katıldı. PC Labs yazarı idi. Yine kısa süre sonra Can’ın kamera önünde de konuşabildiği fark edildi ve kadroya eklendi. Böylece her gün 10 dakika, haftada 5 video ve bir gündem üretmek için elde tam 6 kişilik bir kadro oluştu.
İlk zamanlar açık olan PC Labs kadrosundan, gündemde haber taramasında işimizi hızlandıran Erdem Gükrer ve arka planda çekimler dışında testler konusunda da yardımcı olma kapasitesi olan Serkan Levent de vardı. Videoları o zaman da Gökhan Aslan montajlıyordu. Tüm TS içeriği sadece cuma günü çalışılarak çekiliyordu, gündem dahil. Herkese sadece bir konu düşüyor ve bunu hazırlamak için tam bir hafta zamanı oluyordu.

Sonra Suadiye dönemi başladı. TS2 diyebiliriz. Yükseliş ve yıkılış dönemi.
https://www.youtube.com/watch?v=VmOvPptXCK8

Kadro aynı. PC Labs’ın kapanma süreci olduğundan yazarlar birer birer gidiyor. TS’ye de etkisi Emirhan Döngel’in ayrılması oluyor. Ama yeni isimler var. Çağrı Dinçer, o zaman OtoSeyir ve BasÇek edergi projeleri için grafiker olarak katılıp daha sonra kamera önüne de geçiyor. Yunus Emre Şahin de test ekibine katılıp hem test yükünü hafifletiyor hem de kamera önüne çıkıyor. Serkan Levent de yine geride destek olmaya devam ediyor. Selim Güney, prodüksiyon kadrosuna giriyor ve kamera önüne de çıkabiliyor. Mono kedi kadrosundan kadraja giriyor. Meriç Türkbıkmaz’ın katılımı ile Can, OtoSeyir için destek buluyor. Değişik değişik isimler zaman zaman kadroya süreli içerikler üretmek için katılıyor. Burak Akmenek, Salih Çelen ve Barış Özkök gibi.

Özkan Erden içerik üretmiyor eskisi gibi ama tüm yönetim ve pazarlama işinden sorumlu. Macid de onunla beraber muhasebeyi idare ediyor. Reklam ve pazarlama işlerinde Özkan’a yardımcı oluyor. Kalan kadro sadece içerikle ilgileniyor. TS’nin sosyal medyası ile Serkan Levent ilgileniyor. İçerikler düzenli olarak paylaşılıyor.

Kadro ve zaman zenginliği ile teknolojinin gelişmesi, 10 dakika sınırını kaldırıyor. Artık yeri geldiğinde belgesel uzunluğunda video da çekiliyor. Teknik olarak tüm sorunlar aşılıyor. İlk TS’nin tek planlı jaluzisinden göze en hoş gelen TS’ye geçiliyor. Artık sadece cuma çalışılarak içerik üretilmiyor. Ofisin taşınması ve merkezi konuma gelmesi ile her gün çekim yapılabiliyor, gündemin önemli olayları o gün değerlendirilebiliyor. Ayrıca ekip çalışması mümkün oluyor. Gerçek bir iş ortamı sağlanıyor. Reytingler ve TS’nin tüm rakamsal değerleri eskiye oranla fark atarak gelişiyor.

‘ikinci içerik’ denen içerik türü başlıyor. Yüksek adette üretilen içerik nedeni ile günde bazen iki bazen üç video girişi yapılıyor. Sponsorlu içerikler yanında mutlaka bir asıl içerik giriliyor.
Sonunda tesadüf değildir ki teknoloji yayınları içinde 100.000 abone barajını ilk aşan kanal TS oluyor.

PCL komple kapanıyor.

Daha sonra TS’nin bağlı bulunduğu şirketin geçmişten getirdiği yükleri TS’nin gelirlerinin karşılamaması ve Özkan’ın da SkyPro yatırımına yoğunlaşıp TS’nin ömrünü biraz daha uzatması ile çareler aranıyor. Hamdi yeni bir fikirle aramıza katılıyor. TS’nin sosyal ağa dönüşmesi ve Plus fikri üzerinde çalışılıyor.

Ama çare olmayınca TS’nin bağlı bulunduğu firma dayanamayıp kapanıyor.
Özkan kendinde bulunan tüm hakları MG-LP-HK’ya devrederek yayıncılıktan çıkıyor.
Rakip kanallar çoğalıyor. Youtube’ta kanal patlaması yaşanıyor. Oyun kanalları her yeri sarıyor ve aşırı büyüyor. YouTube’un kurallarına göre oynayan kanallar kazanmaya başlıyor. İçerik kalitesi düşüyor. Tüm dünyada YouTube’ta ilk yayınlayan olmanın yarışı yaşanıyor. Kamera ile çekip düzenleme, yerini cep telefonları ile çekip hemen yayınlamaya bırakıyor. Klasik yayıncıların büyümesi yavaşlıyor. Kurumsallık kalkıyor ve fenomenler devri başlıyor.
Bireylerin, kurumları hem reytingte hem gelirde geçtiği dönem başlıyor. Reklam harcamaları fenomenlere kaydırılıyor. Önce Twitter fenomenleri, daha sonra YouTube fenomenleri geliyor. Twitter’ın ciddi güç kaybı sonrası, yerine Instagram fenomenleri geçiyor. Espor Türkiye’de de ciddi güç kazanıyor. Kurumsal yayınların da beslendiği donanım camiası, bütçeleri espor takımlarına kaydırıyor. Reşit olmayan, 18 yaş altı, kitle yeni dönemin yüksek izlenme rakamlarının kaynağı ve gözdesi oluyor. Not: TS’de 13-17 yaş arası takipçi % 3.5, 18-44 arası %84.

İçerik üretenlere kullanıcı üzerinden para desteği sağlayan yabancı uygulamalar büyük ilgi görüyor. Bireysel yayıncılara maddi güç sağlıyor.
Yayıncılık kökten değişiyor.

TS3
TS, Ataşehir’de yeni firması ile borçsuz harçsız yeniden başlıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=JQI9b2h6unQ

Ama içerik üreten kadro;
1-LP
2-MG
3-HK
4- Can

olarak kalıyor.

Hamdi yazılımcı olarak girdiği işte kamera önüne de geçmek zorunda kalıyor. İzleyiciler tarafından seviliyor ve düzenli olarak kamera karşısına geçiyor. TS sosyali açıyor. Forum mantığı terk ediliyor.
Arka planda yardımcı olan ekibin tamamı SkyPro’ya geçiyor. Yunus Emre Şahin kendi yoluna gidiyor.

Bir tek Gökhan Aslan video montaj yanında ürün çekim işlerini de üstlenip kalıyor. Daha sonra dışarıya yapılan prodüksiyon işleri için İsmail Telli kadroya giriyor.
Ancak kadronun küçülmesine rağmen, her gün içerik girilme sözü yine süre sınırı belirtmeden tutulmaya devam ediyor.

Kadroya Cantuğ Şahiner giriyor ve oyun kanalı deneniyor. Olmayınca ısrar edilmiyor. OtoSeyir kanalı ayrılıyor. Üstüne sitesi açılıyor. Can ve Meriç OtoSeyir kanalından sorumlu hale geliyor. Rakamlar iyi olsa da maddi karşılık gelmiyor ve o proje de devam etmiyor. Can işe girip TS kadrosundan çıkıyor. Konuk olarak sürekli olmasa da Bilim Gündemi’ne geliyor.
Aktif içerik üreten kişi sayısı üçe düşüyor. Bu üç kişi aynı zamanda giden kişilerin idari sorumluluklarını yükleniyor.

İkinci içerikler kalkıyor. Zaman zaman üretilen sponsorlu videolar, TP-Link ürünleri gibi, başka video üretilemediğinden asıl video olarak giriyor.
Advertorial video yayınlanmaya başlıyor. Bu videolar için özel intro ve oyuncu kullanımına gidiliyor.

Mazağa açılıyor. İlk defa eşya satışı başlıyor. İlgi büyük olmasına rağmen TS’ye gelen gelir, satışın üçte biri ile sınırlı kalıyor. Her yıl bir kez yapılıyor.
Efaturaya geçiliyor.

Kamera altyapısı yenileniyor. Canlı yayın kabiliyetine geçilip deneniyor. Ancak internet altyapısının yetersizliği ile devam edilemiyor.
Konuk sayısı TS3’te eskisine oranla artıyor. TS de farklı yayınlara konuk oluyor.
Sponsor sayısı azalıyor. Bkz. Espor yatırımları.
Gündem videolu hale gelip TS’nin en çok izlenen bölümü oluyor. (dakika cinsinden izlenme süresi)

Donanım ürünlerinin reytingleri tüm yayınlarda olduğu gibi TS’de de azalıyor.
Telefon incelemeleri en çok izlenen incelemeler haline geliyor. (Apple ve Samsung başı çekiyor)
İçerik üreten kişilerin azalması, içerik çeşitliliğini azaltıyor.
Youtube için MCN ile çalışılıyor. Ancak en ufak katkısı olmuyor ve bırakılıyor.
Youtube gelirleri 2000-2500 TL bandında kalıyor. Site reklamları ise engellendiğinden Google adsense ile bu rakam 3000 TL civarına çıkıyor. (Kira ve personel gideri artışının çok altında) 2017’de İlk kez kira gideri YouTube gelirini aşıyor.

TS için üretilmeyen videolar kazancın çoğunluğuna ulaşıyor. TS’nin video üretim gücü de bu kısımla paylaşılıyor.

100.000 aboneye ilk ulaşan TS, 200.000’i rakiplerinden sonra geçiyor. 300.000 de 2018’e kalıyor.

YouTube için özel olarak üretilen kanallar milyon aboneye ve video başına milyon izlenmeye ulaşırken, teknoloji kanalları için 500.000 civarı abone ve video başına en fazla birkaç yüz bin izlenme tavan değer oluyor.

Sonuç olarak TS3, TS1’den bile daha az kadro ile, TS2’nin şartlarını sürdürmeye çalışıyor. Doğal olarak içeriklere bir hafta zaman ayrıldığı dönem bitiyor, bir iki gün zaman ayrılması ya da içeriklerin geç girilmesi sonucu doğuyor.
İzlenme rakamları toplamda düşmese de artış duruyor. Yeni abone kazanımı diğer gelişmelere de paralel olarak yavaşlıyor.
Unuttuğum şeyler de vardır ama kabaca böyle.

Bitirirken bir de denklem sorusu:
TS1, 6 kişi ile 1 saat gündem ve 10’ar dakikalık 5 bölüm üretiyorsa, TS3, üç kişi ile kaç dakika ve kaç içerik üretmeli?

TeknoSeyir

This is "TeknoSeyir" by teknoseyir on Vimeo, the home for high quality videos and the people who love them.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 178