TeknoSeyir 12 Yaşında! / Çekim Hataları 2022-2023

TeknoSeyir'in her sene Mart ayında yayınladığı çekim hataları, 2022-2023 yılları görüntüleri ile karşınızda.Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Evet sonuna gelmiş olabiliriz artık. Karotsuz teste güvenmiyorum gerçi ama bir şeydir. Kelek çıkarsa karot yapılır o da olumsuz olursa kaçış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 25 / 50
 • Höşelek @benvaryaben

  bence istanbuldan kaçın. bildiğin potansiyel mezarlık.

 • saameet_06 @saameet_06

  Hayırlısı olsun abi , önceden bilmek önlem için iyidir.

 • Tarık @xahve

  İBB bünyesinde bulunan tanıdıklardan aldığımız bilgiler var, son günlerde bu başvuruların sayısı o kadar çok arttı ki bu kadar binayı boşaltmak imkansız.
  Bizim binada da var böyle bildirim yapanlar, İBB öylesine gelip bakacak ve bir şey çıkmayacak. Karot için binlerce lira verilmesi gerekiyor.

  • qubit @qubit

   İmkansız değil, politikacıların lafına inanmayın. Başvuruların sayısının artması gayet güzel, hepsi çürük çıkacak değil. Uyduruk da yapılacak değil. Hızlı tespitin 20 yıl önce bitirilmiş olması gerekiyordu. Şimdi seferberlik ile gelebilen, eğitilebilen tüm inşaat mühendislerinin şehre davet edilip bu işin 1 ayda bitirilmesi lazım. Hala buna geçilmedi, şaşkınım.

   Bu ülkede yılda 500 bin konut yapabiliyor. 20 yılda bu iş 10 kere çözülürdü.
   1) Hızlı tespit ile kim kesin yıkılacak tespit edilecek, boşaltılacak ve yapılabilir mi bakılacak.
   2) Sadece eski binaların dönüşümüne odaklanılacak.
   3) İstanbul dışına gitmek isteyenlere bilhassa kamu çalışanlarına kolaylık sağlanacak. Teşvik ver millete bak nasıl çözülüyor.

   Mesele milli güvenlik meselesi.

  • Tarık @xahve

   @qubit 1999 öncesi tüm binalar mevzuat gereği çürük çıkıyor. Belediyenin İmar bölümünde çalıştım ben yıllardır kentsel dönüşüm işi ile uğraşıyoruz, şimdiye kadar 99 öncesi bir binanın sağlam çıktığı olmadı.
   İstanbul'da milyonlarca eski bina var, bu kadar binanın apar topar yıkılması imkansızzz, bunun olması için 20 milyon nüfunun 4 milyona düşmesi lazım, geri kalanı komple 1999 öncesi çürük evlerde yaşıyor.

  • Fullmoon @dolunay

   @xahve Yani aslında mevzuat değiştirilse bir çırpıda riskli bina sayısı komik denecek sayılara düşürülebilir 😛

  • Tarık @xahve

   @dolunay Bu işler uzaktan bakıldığı kadar kolay değil, herkes sanıyor ki Kentsel Dönüşüm çok kolay, hemen çıkartıyoruz daire başı cebimizden 1.500.000 TL veriyoruz müteahhite, sonra 1 senelik kiramız da 100.000 TL yi de veriyoruz cebimizden hemen yaptırıyoruz binayı.
   Bu işler öyle insanların dışarıdan baktığı kadar kolay değil, bizim binadaki dairelerin yarısının cebinde bin lira bile yok, nasıl olacakmış bu kentsel dönüşüm ?? Yapamıyoruz kardeşim yok işte para, herkes sanıyor hemen başvuru yapalım binamız yenilensin, ..... yenilenir.

  • qubit @qubit

   @xahve yazdığınız gibi mevzuat C20 istediği için gelen numuneler de çoğunlukla hazır beton dönemi öncesi olduğundan resmi olarak "çürük" demeniz gerekiyor. Bina %100 çürük demek değil. Ki alınan az sayıda karotta C20 üstü değer çıkan ama projesi ya da uygulaması hatalı binalar var. Maalesef 6306'da bunlara bakılmıyor çünkü bu yasanın amacı derdi bambaşka.

   Politikacıların laflarına inanmayın dememi açayım: aynı politikacı güruhu 1999'u takiben de aynı nakaratları söylüyorlardı. Olmaz, yapılamaz, edemezük. Halkı ümitsizliğe sevkedip 20 yılımızı boşa harcattılar. Hadi diyelim imkansız,kardeşim 20 yılda %100 çürük olan tüm binaları tek tek biliyor olmalıydık. Nerede bu bilgi? Yok. Kadıköy'ü örnek vereyim: 2000 öncesi 19 bin binası var. 20 yılda 10 kere yenilenirdi bunlar. Ama daha hangisi çürük bilmiyoruz. Rezillik.

   Binaların tabii ki hepsini bu yıl yenileyemezsin. Ama 90 bin çürük binan varsa bunları anayasal görevin gereği boşaltacaksın. Çözemiyorsan istifa edip çözebilene yerini bırakacaksın. Şehirde 800 bin boş konut var, bunları kullan nasıl yapıyorsan yap.

  • Tarık @xahve

   @qubit 20 yılda uğraşsak bile bu binaların 4te 1ini yenileyebilir miydik bilmiyorum. İstanbul'un özellikle Avrupa yakasında Küçükçekmece'den Fatihe kadar, yüzbinleri bırakın milyon sayıda 99 öncesi yapımı bina var, bu kadar binayı 30 senede yenilesek bile bugün yaptığımız bina zaten 30 sene sonra tekrar çürük duruma geliyor. Kısır döngü söz konusu.
   85 milyonluk ülkenin 20 milyon nüfuslu bir şehrinde binaların hepsinin yeni olması mümkün değil, çürük binada yaşamak istemeyenler pılı pırtı toplasın ufak şehirlere taşınsın, İstanbul böyle ve böyle de kalacak. Bizler 50-60 senelik binalarda yaşamaya mahkumuz.

  • Tarık @xahve

   @qubit Mesela Bakırköy'de son 10 yıldır bir çok yeni bina yapıldı, her sokakta bir inşaat var, ama bu kadar yeni inşaat olmasına rağmen halen sokaklar 50 senelik bina kaynıyor. Bitmez bu kadar imkanı yok bitmez.

  • qubit @qubit

   @xahve 2012-2022 arası Kadıköy'de 6 bin bina yenilendi. 2 bini Fikirtepe'de. Bunlar resmi rakam. Bu ne demek? 2000'den sonra başlanmış olaydı 2030'a varmadan tüm 2000 öncesi binalar yenilenmiş olurdu. Ki tüm binalar çürük değil, zemin de ilçenin çoğu yerinde gayet iyi. Politikacıların boş laflarını geçin. Bu şehirde seferberlik 6 Şubat 2023 sabah ezanıyla başlamış olmalıydı. Bugün 16 Mart. Şehirde depremde çökeceği %100 net olan binaların tamamının boşaltılmış olması lazımdı. İmkansız filan değil, deprem sonrası binlerce inşaat mühendisi bölgede görev aldı, 20 günde hasar tespiti bitirdiler.

  • Tarık @xahve

   @qubit ben politikacı lafı söylemiyorum, basit matematik hesabı ve gördüğümü söylüyorum. Hasar tespiti kolay, bakıyorlar 5dk yapıyorlar, hadi gelin kocaman Fatih ilçesini yenileyin bakalım.
   Kadıköy Caferağa mahallesine bakın tüm binalar 50 senelik

  • LOOP @loop

   @xahve yenilenmese de gözlerine sokulmali herkesin bilinci ayakta tutmak için o etiketlerin yapıştırılması şart

  • Fullmoon @dolunay

   @loop Asansörlerde var etiketler, ne oluyor? Yıllık para almak için yapılan birşey. Keşke bu işler etiket yapıştırmakla olabilecek kadar kolay olsaydı.

  • LOOP @loop

   @dolunay daha büyuk etiket

  • Tarık @xahve

   @loop her binaya yapıştırırsan önemi kalmaz. Benim mahallemdeki binaların hepsine yapıştırmak lazım

  • LOOP @loop

   @xahve anlamı kalır online harita yapacaksın hatta ona göre

  • Tarık @xahve

   @loop komşu gelmiş bize diyor ki "siz o binada nasıl yaşıyorsunuz, ben önünden geçmeye korkarım" 😇

  • Fullmoon @dolunay

   @xahve Sağlam olmayan binada oturmayı pahalı yapmak lazım, mesela fiber internet harici yasak olacak eğer tam sağlam raporu yoksa, ödesinler fiberin yüksek fiyatlarını, ucuza ADSL alamasınlar 😛 😛 😛

  • Tarık @xahve

   @dolunay Fiberi çeksinler ben gecekonduda yaşarım, ama çekmezler 🙂

 • LOOP @loop

  Bunun her binaya zorunlu ve devlet destekli yapılması lazım. Sonuçları da kalıcı biçimde binaların dışına 1x2metre boyutunda yapıştırılmalı. ZORLA!

Geçen gün birileri sormuştu. Eski ofisteki yeşillik arka planı işte bu ağaçtı. Daha yaprakları yok o yüzden anlaşılmıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 23

Nasıl buldunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 51

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN OYUNCAK KAMPANYASI! - Figürcünün...

Merhaba. Deprem bölgelerinde temel ihtiyaçlar kadar çocuklarımız için de oyuncaklara ihtiyaç var. Bizde oyuncak kampanyası ile çocuklarımızı biraz bile olsa güldürüp, mutlu edebilmeyi...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yardım yayınımıza bir yenisi daha eklendi. Konsol Üssü ile yayındayız.
https://www.youtube.com/watch?v=tIMGwhwp62k

Konsol Üssü / Teknoseyir / Disket Kutusu Deprem Yardım Yayını

6 Şubat depremi ile hepimiz büyük bir üzüntü duyuyoruz. Bizler Konsol Üssü / Disket Kutusu / Teknoseyir olarak elimizden geleni yapmak için bu yayını yapıyor...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Levent Abi gece yarısı yayında olacak Cevdet Acarsoy ile.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bağış toplamak için tek tek yayın açmak yerine toplu nasıl bir şeyler yapılır onu konuşuyoruz bugün ve yarın bir şeyler yapılacak. Duyuracağız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yayınlara pazartesi başlamayı düşünüyorum. Cuma gündem olur ama diğer videolar ürün videoları olduğu için bekleyebilir. Bir haftada moralimizi düzeltecek halimiz yok ama yeniden başlamak da zorundayız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 23