Videolarda söylüyoruz ama gerçeğini göstermemiştim. Fotoya bakınız. Dün gelince göstereyim dedim. Bunlara evet dememek için Plus ve katıl gibi işlerin peşine düştük. Sponsorlu içeriklerde bir sonraki aşamadayız. Hem sponsorlu içerik olacak hem de bu yazmayacak. Sanmayın ki sadece Türkiye'de böyle. Yurt dışı taleplere de yansıdı bu. Bunlara verdiğim cevap bu tip çalışmaların dolandırıcılık olduğu şeklinde. Genelde cevap gelmiyor sonrasında ama cevap verenler başka yayınlarla böyle çalıştıklarını söylüyor. Sorun sizde manasında. Onlarla çalışın deyip gönderiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 27
 • Oğuzhan Karakaya @oguzhankarakaya

  Bence firmalar, bu tarz ahlaksız reklam çalışmalarını teknolojiden anlayan insanlar için yapmıyor. Çünkü teknoloji ya da herhangi bir konu ile az çok ilgili olan birisi içerikten reklam olup olmadığını anlıyor. Başka markalara ve rakip ürünlere değinilmemesi, tasarım gibi tamamen kişisel zevke hitap edecek konulardaki abartı övgü gibi durumlar her şeyi ele veriyor. Zaten bir konu ile ilgili ve bilgi sahibi kişilerin satın alma tercihlerini tek bir kanal ya da kişi etkileyemez. Bu tarz firmaların amacı "cahil"e ürün satmak.

  • Bezmialem @bezmialem

   Oltalama tekniklerinin gelişmesini referans alırsak satıcı tarafın yerleştirdiği içeriğin de karmaşıklığının artması ve tespit edilebilmesinin zorlaşması kaçınılmaz son olur. O vakitte sorunun etrafından dolaşmak yani sadece bilgili olmak sorunu çözmeyecektir.

   Mesele ürünün tanıtımı veya incelemesi için harcanan emeğin satıcı tarafından mı, kullanıcı tarafından mı karşılandığının şeffaf olmasıdır.

 • nuwanda @nuwanda

  bu ahlaksızlığı göz göre göre yapan kanal sahipleri de arada sizin yayınlara gelip 3-5 bilgi ve adamlık öğreniyorlar ya bedavadan ben de ona ayar oluyorum.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  Teknoloji gibi bayrak gemisi bir sektörde bile etik değerlerine sahip basının iş yapması zorlaşıyorsa vay halimize... 🤔
  Ben basına sahip çıkılan bir çevrede büyüdüm ailem de dahil, bugün teknoloji basınının düştüğü bu duruma üzülüyorum🤔

 • Nordre @nordre

  Öyle bir kitle var ki umursamayan, sen ne kadar kötü desen bile o gidip cafcaflı, reklamı yapılan ürünleri alacak. Bu durumda bu kitleyi boş bırakmak bence düşünülemez. Kalitesiz ürünleri satıp kaliteli bir yaşam sürdürüyorlar kendilerine.

  Not: Yukarıdaki son cümlede, "deyip" mi olmalı yoksa "diyip" mi diye düşündüm, gazetelerde "diyip" görmüştüm ama doğrusu "deyip"miş.

  http://tdk.gov.tr/icerik/yazim-kurallari/unlu-daralmasi/

LP'ye doyamayanlar için. Eğlenceli olacağını tahmin ediyorum. https://www.youtube.com/watch?v=XpDYD1BPbaM&feature=youtu.be

Levent Pekcan ile Şampiyonlar Ligi - Uzay Yolculuğu Filmleri

Sevgili Levent Pekcan'ın katılımıyla Şampiyonlar Ligi'nin yeni turnuvasında uzay yolculuğu temalı filmleri yarıştırıyoruz. Facebook: https://facebook.com/gro...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Her şerde bir hayır vardır. Salı yayın yapamadım ama, Noctua için aldığım adaptör başka modelin çıktı. Yenisini sipariş ettim. Zamanında dikkat etmemişim adındaki son harfleri farklı soğutucuya işaret ediyormuş. Bir de yine videoda söylediğim, Seagate'ten beklediğim Gen4 SSD aslında gelmiş bana Gen3 yanlışlıkla yollanmış. O da gelecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 23

Saat 21:00'de Karantina Muhabbetleri yayında konuğumuz Murat şen. https://youtu.be/9RbTPixz_24

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 30 / 39
 • BraVe @brave

  Overrated birisi olduğunu düşünüyorum.

  • mrx @mrx

   Düşüncenizde kesinlikle haklısınız mühendis olduğunu zanneden bir fotoğrafçı kendisi. Fotoğrafçılık mesleğini kötülemek için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın kesinlikle.

  • Synth @synth

   @mrx Anlamadım, adam profesyonel olarak fotoğrafçılık yapıyor diye bilimle ilgilenmesin, yaptıklarını paylaşmasın mı?

  • mrx @mrx

   @synth Yazdığım yorumun, söylediğiniz ile ilgisi yok, kendisi bir mühendislik eğitimi almamışken, kendisinden mühendis gibi bahsediyor. Yaptıklarında ve ilgilendiği konularla değil derdim, pek tabi bilimle ilgilenmesi ve öğrendiklerini paylaşması güzel ama eğitiminin yetmediği bazı konularda boyundan büyük laflar ediyor ve yanlış bilgi veriyor, üstelik kendisine güzel bir dil ile bu yanlışı aktarsanız bile sizi engelleyip yorumunuzu silebiliyor.

  • Omer @omerf97

   @mrx yaptigi seyler lise seviyesinde seyler. kotu mu ediyor kesinlikle hayir umarim hep boyle devam eder ama gercekten overrated kendisinden oturu degil belki ama takipcilerinden oturu.

  • BraVe @brave

   @omerf97 Barış Özcan gibi. O da overrated. Tabi Murat Şen'in davranışları da hoş değil.

  • Omer @omerf97

   @brave Baris ozcanda oyle ama iste onlari overrated yapan kendileri degil. hayatta bir baltaya sap olamamis tiplerin 2 video izleyip wooooow olup bir seyler ogrendiklerini zannetmesi.

  • BraVe @brave

   @omerf97 O tiplere otur 2 satır akademik yazı oku desek, hadi geçtim akademiği 2 satır düz yazı oku desek okumazlar.

  • Omer @omerf97

   @brave niye okusunki 6 saat mobile pubg oynayip 12 saat youtube izlemek varken. neyse herkes hakettigi gibi yasar kendini gelistiremeyen tiplerin nasil yasadigi ortada.

  • 3dfx @3dfx

   Türkiyede ortalama egitim seviyesi 6. sinif, hadi yillar sonra 7 olmus olsun. Bunlara lise seviyesi fizik kimya tabii ki voodoo büyüsü gibi geliyor. Universite mezunu adamlar da bunlar overrated herkesin bildigi seyler diyor. Bizim gibi mühendislerin bildigi seyler ama sokaktaki adamin Murat Sen'in anlattigi seylerden haberi olmamasini gectim onlar icin bunlarin cogu büyü gibi bisey. Murat Sen overrated degil, biz egitimsiziz.

  • mrx @mrx

   @omerf97 Kendisinde de var bir şeyler hocam sadece takipçiler değil 🙂 Aziz nesinin güzel bir hikayesi var, bu tarz adamları açıklıyor ve isimlendiriyor "Kofti" diye. Ben mühendislik okurken yaşadığım stresten, kaygıdan intihar girişiminde bulunup 2 gün yoğun bakımda yatmışken. Bu tarz kofti adamların gelip de bu işi böyle istismar etmesi zoruma gidiyor.

  • Omer @omerf97

   @mrx orasi oyle ama dedigim gibi her malin bir alicisi vardir. adam piyasaya gore davraniyor ve sonuclara bakildiginda nispeten basarili sayilir. yapcak bir sey yok. hosumuza gitmeyen her seyi taslayamayiz. aksine daha iyisini yapip rakip olabiliriz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @mrx Size yasak uygulayan bir şey mi var peki. Siz de bildiğinizi paylaşın. Sadece bir telefon yeterli. Şikayet ederek bir şey çözemezsiniz. Mesela bir mühendis olarak yalansavar gibi tekniksavar kanalı açarsınız teknik yanlışların doğrusunu anlatırsınız.

  • mrx @mrx

   @gamsizm Murat ağabey şikayet etmiyorum zaten. Benim topluma bir borcum yok bu konuda fakat kendisinin var, böyle bir iş yapıyorsa herşeyi ben bilirim havasında olup insanlar kendisine doğrusunu gösterdiğinde uygun bir biçimde davranmalı kendisi. İkinci olarak asıl rahatsız olduğum mesele yanlış doğru meselesi değil. Kendini nasıl gösterip nasıl tanıttığı ki en son yorumumdan (bknz. https://teknoseyir.com/durum/1270402#comment-4495890) nedeni anlaşılır sanıyorum.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @brave Murak şen ile ilgili geek denebilir. Hatta ileri gidip haddimi aşarak nerd de diyebilirim. Ama Barış Özcan ile aynı kategoriye sokmam. Barış özcan Snob ve redneck. İlk 100 sene yanan ampul videosunu izlemiştim. Onedio ayarında bir kanal zannettim sonra "kim ulan bu elon musk" başlığını görünce youtube da engelledim.

  • Zagor Tenay @zagortenay

   @ilkercom aferin , bu arada snob ve redneck ne demek?

  • Zagor Tenay @zagortenay

   @ilkercom tamam, bi amerikali olarak ogreneyim, ama yazdigin kelimeler hem birbiri ile alakali degil hemde baris ozcanla (redneck ) hic alakali degil, bilesin istedim.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @zagortenay Amerikalı olarak yerli malı google kullan. kendisi amerikaya kapağı atmış bir kendini alim zanneden cahillerden. bu da redneck tanımının yüzde 50 den fazlasını karşılar. recep ivedik ne kadar entelektüel ise BÖ de o kadar.

  • Bora karaca @br-krc

   @mrx Murat Şen bahsettiğiniz kadar kötü mü gerçekten? Yotube da bu tarz kanallar yerine, "merhaba arkadaşlar kanalıma hoşgeldiniz bu gün 10 kilo slime yapıyoruz" tarzı kanallar mı görmek istersiniz? Murat Şen işini başarıyla yapan, bilgili, kültürlü bir insan. Kendisi hakkında bu şekilde düşünmeyen birisinde çekememezlik vardır yada bir videosunda ettiği herhangi bir laf sinirine gitmiştir ve "hater" olmuştur. Son olarak diploma insanı bilgili veya bilgisiz yapmaz, önemli olan kafanın içindeki bilgidir, zekadır, akıldır; Basit bir kağıt parçası değildir. Einstein izafiyet teorisini hazırladığı sırada bir patent memuruydu, üniversitede bir kadro bile bulamamıştı ama buna rağmen teorisi hazırladı ve yayınladı. Önemli olan sahip olduğun bilgi ve yeteneklerindir, basit bir kağıt parçası değil.

  • mrx @mrx

   @br-krc Önemli olan o kağıt parçası değildir diyen zihniyet nedeniyle bu memlekette kara düzen yapılmış binalar çöküp insanlar öldü. Başarıyla iş yapmak tanımınız YouTube üzerinde kablo lehimlemekse zaten konuşacak diyecek bir şeyim yok size. O patent memuru dediğiniz Einstein politeknik akademisi mezunudur, bu nedenle herhangi bir patent memuru değilde Einstein'dir kendisi. Ayrıca Murat Şen'den nefret falan etmiyorum, birilerinin yanlışları olduğunu dile getirmek onlardan nefret etmeyi gerektirmiyor.

  • Bora karaca @br-krc

   @mrx Murat Şen başarılı birisi; burada başarıdan kastım dünyayı değiştirdi, seneye nobel ödülünü almalı vb.değil. Bahsettiğiniz kara düzen çalışan insanlar için ben bir şey söylemedim. Ben diyorum ki: Yeterli eğitimi almış, zeki, mantığını kullanabilen, bilgili, kültürlü olan, yapacağı işin gereksinimlerini bilen, işini yaparken kuralına uygun hesabını yapabilen birisi diploması olmasa da işini layığıyla yapabilir. Çok basit bir şekilde diyelim ibni Sina ve Hipokrat zaman makinesiyle bu güne getirildi onlara sizin diplomanız yok tıptan anlamazsınız mı diyeceğiz?. Üniversiteler ve diploma, bilimsel eğitimin sistemli bir şekilde verildiği ve öğrenildiğini kanıtlayan uluslararası işi kolaylaştırması için kullanılan bir belge verilen kurumlardır. Üniversitede verilen eğitimin aynısını ben evimde alsam örneğin Einstein 6 yıl her gün bana özel ders verse ama hiç üniversiteye gitmesem bu beni eksik mi yapar? Tabi ki hayır, sonuçta alman gereken bütün bilgiyi aldım sadece kağıt parçasını almadım diye fizikçi olmayacak mıyım? Murat Şen atölye işlerinde ve restorasyonda gayet başarılı, herhalde sizin başarıdan beklediğiniz parçacık hızlandırıcıda hidrojen elektronlarını hızlandırması.

  • Bill Gates @billgates

   @mrx mrx bomboş konusmussun adam youtubeda muhendisk mi yapiyor da diplomasi olsun. O adam kendi capında bir kanal acmis insanlara bisiler gosteriyor. Gayet basarili bu konuda overrated le alakasi yok cunku adamin isi bilim adamligi veya muhendislik degil. Böyle bir adam insanlara yanlis bilgi verecegini de sanmiyorum bu arada. Koskaca kanali Kablo lehimlemek diye tanimliyorsan senin diplomanda bir sıkinti var demektir.

  • mrx @mrx

   @br-krc Farazi konuşmalarla bir yere varılmaz. İstediğiniz kişiden istediğiniz dersi istediğiniz kadar alın üniversite kampüsünde bulunmuş bir kişiyle aynı olmuyorsunuz. Üniversite sadece ders anlatılan binalardan ibaret olsaydı söylediğinizde haklı olabilirdiniz. Sizin yaklaşımınız alaylı tabir edilen veya üniversite eğitimi almamış insanlarda fazlasıyla görülen bir durum. Ki bu konuşmada anlamsız bir yere gidiyor İbn-i sina vs. değil konu kendini olamadığı gibi pazarlayan biri. Bu nedenle uzatıp saçma yerlere çekmenin anlamı yok.
   @billgates bende onu diyorum zaten bu adamın mühendislik diploması vs. yok kendisi bir youtuber, kendisini mühendismiş gibi tanıtmaktan vazgeçmeli. Kendisi çok iyi bir usta olabilir kesinlikle lafım yok buna ama o kadar.

  • Bora karaca @br-krc

   @mrx Kişilerden bağımsız olarak bu konuyu ele alalım.
   İbni Sina ve hipokrat'ın herhangi bir üniversite diploması yok diyelim ki bunlar zaman makinesiyle bu güne geldi şimdi biz bunlara sizin diplomanız yok tıptan anlamazsınız mı diyeceğiz?
   Burada anlatmaya çalıştığım şey üniversite eğitimi gereksiz önemli olan hayat okulu tarzı bir şey değil.Burada esas anlatmaya çalıştığım şey. İnsanların sonradan oluşturduğu kurumları insan aklından ve bilimden daha kutsal daha önemli göstermeye kızıyorum. üniversiteler son bin yıldır var modern anlamda üniversiteler son üç yüz yıldır var ondan önce atina akademisi ondan önce özel dersler şeklinde bilim hep vardı. Bu gün üniversite ekolü var yarın belki başka bir şey çıkacak ve diplomalar ona endeksli olacak. kısaca şuan uygulanan eğitim ekolünü değişmez bir kutsal sayıp ilerde gelişmesine engel olmak orta çağ bağnazlığının modern çağdaki yansımasıdır.
   Aşırı basit bir örnekle:
   Celal Şengör tarih alanında diploması olmayan birisi fakat diploma sahibi bir lise öğretmeninden daha fazla tarih bilgisi var.

  • Zagor Tenay @zagortenay

   @ilkercom tamam, yaparım. Ama sen ne kadar kin dolusun bu adama, ona şaşırıyorum.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @zagortenay kin dolu değilim. engelledim geçtim. sen neden avukatlığına soyundun hayırdır ?

 • Batuhan @achfighter

  Baştan tüm videolarını izlerdim. Sonradan bu katıl olayı çıkınca hep canlı yayına döndü. Belgesel gibi içeriklerden vazgeçti. Ben de takip etmekten vazgeçtim.

 • Mert Yıldız @quantum

  Murat Şen ve Murat Gamsız, Levent Pekcanı konuk alacak desenize.

Sistem toplama canlı yayını için bir test yayını yaptım az önce maalesef YouTube hata veriyor. Umut da denedi aynı hatayı verdi. Perşembeye kaldı 🙁 Yarın benzer aksilikler olmazsa Murat Şen konuğumuz olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 17

Az sonra bir test yayını açacağım canlı. Beklerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

YouTube'ta Umut'un canlı yayınla aktardığı MIUI etkinliği videosunu kaldırdım. Firma bize ulaşıp, kendi videolarında bir hata olduğunu ve herkesten kaldırmalarını ve yenisi ile değiştirmeleri için düzgününü ilettiğini söyledi.

Biz farkı göremedik ama güncel lansman videosu bu. Bence esas sebep bu değil ama ihtar riskine girmedim zaten pek izlenmemişti kaldırdım.

https://www.youtube.com/watch?v=aO7QSFQcfv8&t=4s

MIUI 12 Global Launch Event Recap

#YoursAlone We've launched our brand new MIUI 12 on May 19th at 20:00 (GMT+8). The much-awaited MIUI 12 launches with a slew of bottom-up optimizations and u...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 25

Sisteminin son parçası da geldi. Corona yüzünden 1.5 ay gecikmeli oldu ama artık toplama aşamasına geçebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 39

Oyun Gündemi yarın girecek. Bugünkü kayıtları çöpe gitmiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Şarjlı matkap duvar delmeye yeter mi? Kullandığınız bir şey var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 75