Adblock vs yok ama reklamsız izliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 72

Kimse paylaşmamıştır… https://www.youtube.com/watch?v=oOgzv_WsvsY

STEAM MACHINE ÖLDÜ MÜ? Teknoseyir ile Gündem S02

Destek için PATRON ol! https://www.patreon.com/konsolussu Konuklu gündemde 2. sezon başladı! Geçen sezonun açılışında olduğu gibi ilk konuklarımız Teknoseyir...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni video sabah girecek. NDA’sı var yayın yasağı sabah kalkıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17

Bugün yayınladığımız ortak açıklama metnini görüyorum ki herkes yanlış anlamış.

https://teknoseyir.com/blog/teknoloji-yazar-ve-yayinlari-platformundan-aciklama

Çok doğal çünkü metin fazla uzun ve asıl konunun ‘bence’ etrafında çok dolanmış. LP de bu yönde itirazda bulundu ancak sonuçta uzlaşılan metin bu.

İşin özü, Turkcell reklam engelleme hizmetini sunup bundan bir de para kazanamaz. Bu karar tamamen kullanıcının kararıdır. Servis sağlayıcı kullanıcı adına araya giremez. Benim reklamımı engelleyip bir de bundan para kazanmaya çalışmak emek hırsızlığının bir başka trürüdür.

Konu reklam iyi midir kötü müdür değil. Reklam kötüdür. Para kazandırması için de rezil kepaze olmanız gerekir. Çünkü ancak o zaman çoğunluk sağlanır.

Bir servis sağlayıcı sadece servisi sağlar gerisine karışamaz. Bunun sonunda ABD’de gördüğümüz net tarafsızlığında olduğu gibi parayı verene daha hızlı Youtube vs’nin yolu açılır.

Biz yayın olarak reklam ve türevleri ile var olmaktan çoktan vazgeçtik ve kendi yolumuza bakıyoruz. İlk hedef var olan reklamları aboneler için, sonra yeterli abone sağlanınca herkes için kaldırmak. Zira yeterli abone olunca zaten reklam gösterimleri de düşüp anlamsız hale gelecek.

Adblock kullanıp bununla övünenler ise şunu unutmasın, bu berbat reklam sisteminin hem reklam veren hem de reklam gören tarafından batırılmış olması, içeriğin reklamlaşmasını beraberinde getirdi. Onu da engelleyecek bir sistem yok maalesef.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 103
 • ŞaşkınKedi @saskinkedi

  Ne yalan söyleyeyim reklam izlediğim zaman kendimi aptal gibi hissediyorum reklam ve reklamcılığın mantığı bu. Bu sebeple en az 10 yıldır TV izlemiyorum, evimde TV yok almıyorum.

  Zorla reklam izletmeye çalışmak, izlemek istemeyen insanın gözüne gözüne sokmak sonra da üstüne bunları izleyin diye baskı altına almaya çalışmak İnternet gibi özgür olması gereken bir platformun mantığına ne kadar uygun.

  İçerik üreticileri sponsorluklardan gayet güzel paralar kazanabiliyor buna rağmen bu konuda bu kadar ısrar neden anlayamıyorum. Hatta iddia ediyorum günümüzde yayına reklam koymamak uzun vadede çok daha fazla kazandıracaktır. Tabi içeriğiniz yeterince kaliteli ise.

  • cinnabon @cinnabon

   Reklam engellenmesin diyen yok. Bu işi, görevi içeriğe karışmadan taşımak olanlara vermeyin diyen var. Kediye ciğer emanet ederseniz, üstüne ton balığı isteyecektir 🙂

   Not: Üstteki mesajda “reklamıma kimse dokunamaz deniyorsa o da olmaz” anlamına gelecek bir ifade vardı, düzeltme notu konmaksızın o kısım silinmiş.

  • ŞaşkınKedi @saskinkedi

   @cinnabon “Bunun karşılığında kullanıcılardan tek beklentimiz sitemize koyduğumuz reklamların yerli yerinde durabilmesi.” Burada fazla alınganlık ettiğimi düşünmüyorum yazının muhataplarından biri biziz bu çok açık.

  • cinnabon @cinnabon

   @saskinkedi o kısma katılmadığım gibi çatır çatır da adblocker kullanıyorum. Ben müşteriyim, tüketiciyim, kendi hakkımı korurum. Kimse de bireysel edimlerime, kararlarıma karışamaz.

 • HYDE @hyde

  Öncelikle bir Adblock kullanıcısıyım.
  Şimdi ben servis sağlayıcı tarafından bu hizmeti ek ücret karşılığında alırsam ücretsiz spotify dinlerken bana reklam dinletmeyecek mi? Peki neyin reklam neyin içerik olduğuna nasıl karar verecek. Yani bazı reklamlar gösterilecek bazıları engellenecek. İş reklam engellemeden çıkıp bi internet filtresine dönüşür. Ne olursa olsun web sunucudan çıkan veri hiçbir engele takılmadan benim bilgisayarıma gelmeli (içindeki reklam dahil). Gelen verideki reklamın görünüp görünmemesinin kararı son kullanıcıya kalır. kullanıcı ya adblock kullanır ya reklamı görmezden gelir yada o siteye birdaha uğramaz. (Başka bir seçenek varsa hepsini yapmaya hakkı vardır.)

  Fakat yazıda son kullanıcaya da sitem edilmiş. Bu şeye benziyor işlek bir caddede yürürken yoldaki bilboardları görüp gözümü kapatıp geçiyorum. bilboardın sahibi bana kızıyor niye gözünü kapadın bilboarda bakmadın diye. Yapma ya başka ne istersin? Eğer ki rest çekecekseniz de adam gibi çekin. Ben bu sitenin adresini girdiğimde ana sayfa hemen karşıma çıkıyor. Yani halka açık. herhangi bi login olma veya bi onaydan geçmem gerekmiyor. Aynı caddede gezer gibi geziyorum. Bakın sözcüye ne yaptı sende adblock var sana siteyi göstermem diyor. artıları eksileri tartışılır ama sözcünün yaptığı yanlış bişey yok. herkese açık değilde belli özellikleri sağlayan insanları sitesine alıyor. Sanki site güvenliği gibi. girerken kime bakmıştınız arkadaşım diyen bi güvenlik.

  Genel olarak paylaşılan yazının servis sağlayıcı ile ilgili bölümü tamamen doğrudur ve haklıdır. Fakat son kullanıcıya çemkirmeye hakkınız yok. Zaten son kullanıcı size bu işten para kazanmanızın garantisinide vermedi. Var mı aranızda abi ben dana gibi reklamlara tıklarım. Siz işleri büyütün güvenin bana diyen. Öyleyse o arkadaşı bulacaksınız. Bu sadece alınan bir risktir. Kapital dünyada tüm iş modelleri böyledir.

  Yanlış anlaşılmasın bunları ts özelinden söylemiyorum. Sadece genel bir bakış.
  Saygıyla.

 • huseyinanka @huseyinanka

  Turkcell’i desteklemek mümkün değil. Bir süreden sonra istediği siteyi veya içeriği de engellemeye başlar.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Bu tarz olaylar, bir firma ile başlar ve diğerlerine yayılır. İlk başlatan her zaman topa tutulur. Bu ve benzeri filtrelemeler bir süre sonra, reklamdan çıkıp siteleri engellemeye başlıyor. Düzgün reklam vermeyen sistemleri engellemek yerine, komple kapatmak ve bundan para kazanmak adil bir olay değil.

  Mobilde bazı sitelere reklamdan dolayı giremiyoruz. Bir haber okuyacağız derken, reklam sitesine girmek zorunda kalıyoruz, kapat butonuna tıklamak imkansız, bazı sitelerde direkt olarak video oynamaya başlıyor. Özellikle yaşlı, bilgisayardan anlamayan kişileri hedef alan reklamlar mevcut, Gif olarak tarama yapıp hatalar bulan, bilgisayarın yavaşladığını iddia edip birşeyler kurdurmaya çalışan reklamlarda engellenmeli. Bu ve benzeri insanı canından bezdiren reklamlar engellenmeli veya uygun çözümler üretilmeli.

  Ülkemizde birşeylere çözüm üretmek yerine, direkt kaynaktan kesme olayına girişiliyor. Güvenli internet önemli, belirli yaş aralıklarına ekstra hizmet olarak satılabilmeli. Çocukları ve Bilgisayardan çok anlamayan yetişkinleri internetten korumak lazım. Bunun için reklam engellemek veya siteleri engellemek gerekiyorsa yapılmalı, Lakin yetişkin birine sansür uygulamak, onu kendinden korumak çok yanlış.

İkiyi bulur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Daha önce de kısaca bahsettiğim akademik tez çalışması için 25 kişiye ihtiyacımız var. Buraya yorum olarak yazabildiğiniz gibi, sonrasında birebir görüşme için de tez sahibi
dostumuz ile minik bir yüz yüze röportaj talebimiz olacak.

Araştırma konusu şöyle.

‘Eskiden sıkı fanı olduğunuz müzik, bilgisayar oyunu, dizi, film varsa
neden fanıydınız ve niye bıraktınız?’

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 27 / 54

Akşama kimselere söz vermeyin. Çekim hataları geliyor. İzlerken bir şey yemeyin içmeyin, boğulursunuz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 32

Çekim hatalarının kaba montajı bitti. 9 dakikalık malzeme var 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 29

Bu gece video 1 civarı gelir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap