Paylaş Paylaş

Canon Pixma G3410 Mürekkep Tanklı Yazıcı İncelemesi

Canon'un G3000 serisininden G3410'u inceliyoruz. Bu yazıcı, klasik kartuş yerine mürekktep tankına sahip. Klasik kartuş sistemine göre daha çok basabiliyor ve yenileme zamanı geldiğinde kartuşa göre daha hesaplı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • aslanmurat @aslanmurat

  Eskiden özenip bir yazıcı aldım kendi fotoğrafımı çıkara çıkara bitirdim 😁 ondan sonra hevesim kalmadı

 • Tegin @tegin

  Bu yazıcıdan kesinlikle uzak durun. 3 ay kadar kullandım. Yazıcı kafa ile tanklar arasındaki hortumlar geceden sabaha kadar boşta beklerken sürekli hava kabarcığı doluyordu. 2 kez tanklar tam dolum yapıldı 2 kez de servise gitti. 3 üncü gönderişim de iade etmek istiyorum deyince iade aldılar. Epson bu işe çok önce başladığı için şimdilik epson dan şaşmayın.

  Sanırım yazıcının neredeyse tamamı geri dönüşümlü malzemeden yapılmış. Resimde görüldüğü gibi dış kasanın plastik kalitesi çok kötü.

  • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

   benzer sorunu da arkadaşım epson l800 ile yaşıyor.

  • Tegin @tegin

   @gameboy Bir yerde şans meselesi. Canon bitmeyen kartuşlu (orjinal olmayan) kullandım yıllarca onda hiç bir sorunum olmamıştı. Yanlış hatırlamıyorsam 60 bin sayfa baskı almıştım. Mekanik ömrünü doldurduğu için yine Canon olsun diyerek bu yazıcıyla değiştirdim ve sonuçta iade ettim. Epson L382 kullanıyorum şimdi.

   Epson ve Canon kafa sistemleri çok farklı. Canon videoda görüldüğü gibi üzerinde hortum bağlanan ve hava almaya müsait kartuş sistemi kullanıyor. Orjinal olmayan bitmeyen kartuş sisteminden hiç bir farkı yok aslında Canon mühendisleri neredeyse hiç kafa yormadan piyasada yaygın kullanılan sistemi alıp uygulamışlar. Ayrıca kullandıkları kartuşların ömrü de Epsona göre çok çok kısa. Hem kartuş hemde mürekkepten para kazanmak yoluna gitmişler.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @astral Ben de birkaç gündür Canon IP 7250 yazıcıdan çekiyorum hocam. Dolan kartuş kullanıyorduk ama siyah renk tıkandı. En son sıcak suda beklettim ama kafayı açtı mı yarın deneyeceğim. İnşallah açılmıştır da masraf yapmaya gerek kalmaz.

 • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

  kafaya mürekkep tanklardan direkt geliyor sanırsam.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Aynı model var bir türlü wifi bağlayamadık. Her türlü yöntemi denedik. Bir üst modeli var 4000 li seri tek seferde bağlandı. Sanırım cihazda sorun var. Genel olarak çok fazla baskı yapılıyor. Hala yedekleri de doldurduk bitmedi 8 aydır. Tavsiye ederim. Renkli güzel. Fotoğraf da basmayın. Renkler soluk kalır.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @gamsizm izlerken bildirim gelmesi YouTube bildirimleri çok yavaş

 • erkom @erkom

  makinayı hiç fişten çekmeyin ve uzun süre kullanmayacaksanız bu tür makinalardan uzak durun mürekkepli makina yerine tercih lazer makina olmalıdır.
  verilen baskı adeti %5 doluluk oranına göredir.o yüzden realitede söylenen kopye adetlerini vermez çünkü fotoraf ve renkli çıktılarda doluluk oranı en az % 30 ve yukarısıdır.
  200 sayfada bir kısa bir kafa temizleme yapar. kendim ardı ardına 12000 adet çıktı aldım tık demedi .bir tek kağıt beslemeye takviye yapma zahmeti oldu bana.
  canon servisinde çalışan meslektaşımın söylediğine göre 140000 adette servise makina gelmiş ve çalışmaya devam ediyormuş cihaz.
  bu sürede hep orjinal mürekkep kullanmış kullanıcı ve 3 defa yazdırma kartuşlarını değiştirmiş.
  renkli makina için çok güzel bir rakam olduğu hususunda mutabık kaldığımızı söylemem gerek.
  all in one bir cihaz arıyorsanız ve sürekli çıktı alacaksanız hiç düşünmeyin.tekrar ediyorum 40 yılda bir çıktı alacağım renkli makinam olsun diyorsanız bu tip makinalardan uzak durmalısınız.çünkü makinayı kullanmazsanız kafalar mutlaka kuruma yapacaktır.
  canon ve epson ve bu tür makinalarda belirli bir kullanım süresi sonrasında artık pedi hatası ile karşılaşacaksınız. garanti kapsamında iken epson bu hatayı resetlemek için ücret talep ediyor ,canon servisi garanti süresinde iken resetlemek için ücret almadan hallediyor.en azından izmirde böyle 🙂

  • tbpmlk @tbpmlk

   Ne detaylı bilgiler tebrik ediyorum. TS ahalisi hakikaten farklı

  • ahmetfx @ahmetfx

   1 yıl gibi bir süre sonra G2400 aynen yazdığınız gibi atık ped hatası verdi ve servis bunun için yüksek bir ücret talep etmiş. İlk etapta alırken uzun süre kullanırım kartuş derdim yok gibi düşünüyorsunuz ama üreticiler de size sattıktan sonra sizin cebinizden tekrar nasıl para çekerim bunu hesap ediyorlar.

  • Alperen @byalperen

   @erkom hocam benzer bir ürün var epson marka en azından kaç günde bir çıktı almalıyım kuruma olmaması için?

  • Tegin @tegin

   Resetleme işlemi çözüm değil. Pedin değişmesi şart. Ped değişiminin (resetleme demiyorum) garanti kapsamında olmaması normal. Motorlu taşıtlardaki yıl-KM gibi düşünebilrsiniz hangisi önce biterse. Ped hatasında cihazı teslim ettiğiniz yerin gerçekten yetkili servis olduğuna dikkat etmek önemli. Aslında Ped değişimi servislik bir durum olmamalı, cihaz sahibi de bu değişimi kendisi gerçekleştirebilmeli.

  • erkom @erkom

   @byalperen hocam gün aşırı en az 1 sayfada olsa renkli çıktı alın .

 • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

  o 7000 sayfayı, 7000 fotoğraf basacak sanıp alanlara geçmiş olsun 🙂

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Renkli baskı şart değilse mono lazer yazıcılar daha cazip görünüyor.

 • sarpuli @sarpuli

  Eşşek yüküyle para verip 10 tane çıktı aldığımız günlerden bugüne gelmemizi sağlayan yan sanayi mühendislerine şükranlarımı sunarım 🙂 Önce yan sanayi kartuşlar sonrada tanklı yazıcı ile üreticileri yola getirdiler...

 • JesusMountain @jesusmountain

  Bir an printer'ın kapağına bir şey olacak sandım önce gamsız, sonra hamdi 🙂

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  teknolojinin ilerlediği falan yok yazıcı dünyasında... HALA AMA HALA kartuş kafasının tıkanma riski kocaman bir soru işareti... neden çünkü önlem almak pahalı... tank ve kartuş arasında çift taraflı akış yok, kartuş kendi ucunun tıkanıklığını pinomatik bir sistemle açamıyor, aslında açar ama fiyat makul olmaz...

 • Ekrem @huseyinekrem

  Tabi alanları farklı ama en azından belge çıktısı açısından keşke tonerle arasındaki farkları da konuşsaydınız.

 • Gökay Aktan @aktangokay

  HP officejet 5610 All-in one kullanıyorum. Yılda bir kaç kez baskı alıyorum. Ama almam gerektiğinde de mutlaka o an alınması gereken önemli bir şey oluyor. Yazıcıya kartuş alsam 150-200 lira arası. Orjinalde alsam, ara sıra baskı da alsam donuyor çöpe atılıyor. Gidip doldurtsam bozuluyo (2 sefer yaptırdım ikisindede çalışmadı). Bu sorunları yaşamamak için 1000 lira verip böyle bir makine alsam. Durduk yere yazıcı alma masrafı çıkacak. Bir de kafası tıkandığında servise göndertme olayı da ilginç geldi. Şu kadar basit bir olayın uygun maaliyetli yolu yok mu biri aydınlatsın beni 😀 Evde yazıcı bilgisayar masasının altında tozlanıyo , ben mahalladeki kırtasiyede baskı alıyorum uzun vaadede daha ucuza geliyor diye 😀 Şu videodaki yazıcıyı alsan kafan rahat istediğin zaman baskı alırsın hiç bir derdin olmaz diyecek birileri var mı ?

 • Miheme @miheme

  Eski kartuşlu yazıcılardan çok çektim. Özellikle kuruma, tıkanma olayları resmen zulümdü. Irak olsunlar. Huzur lazerde.

 • Omer @omer_

  mağazada 949TL, yine mağazada wi-fi olmayan rakip firma fiyatı 1,199 TL 😐

 • ahmetfx @ahmetfx

  Özellikle Brother'ın çipsiz elle doldurulabilen modelleri var. Tonerdeki bir çarkı çeviriyorsunuz ve hop sayaç sıfırlanıyor.

 • 4ever @joe

  Canon e414 öneririm. Çok ucuz kendin doldurabiliyorsun kartuşu 😁 siyah beyazı güzel çekiyor renkli kısmından bir şey bekleme. Tarayıcı fotokopi çok iş görüyor

 • ahmetfx @ahmetfx

  @achfighter Brother HL-1111 ve Brother HL-1211W

 • Cem Oğuz @cem_oguz

  Otomobillerdeki benzinli araç-dizel araç muhabbeti gibi oldu. "Yılda ... bin km üstünü yapıyorsan dizel al, az kullanıyorsan benzinli al, fazla para verme!" derler ya hani. 🙂

 • Mikail toretto @mikail-toretto

  bu makinalar kuruyor arkadaşlar hiç almayın 4 günden kullanmazsanız tıkanır. lazer alın

 • uçuştaki ✈️ pilot @ucustakipilot

  @gamsizm Taradığınız örnek belgeleri yükleme ihtimaliniz var mı ocr yapmak için?

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  7 sene önce Teknoseyir'in ilk incelemelerinden biri HP Deskjet 2060'dı. HP 704 kartuş kullanıyordu ve o zamanlar kartuşu 15 TL'ydi:
  https://www.youtube.com/watch?v=TCwEqcEBGZw
  Ben de o zamanlar bu HP yazıcıyı almıştım. 7 yıldır kullanıyorum. İlk yıllarında hiç dolumla uğraşmadan toplam 30-40 TL'ye iki kartuşunu da alıyordum. Kartuşun tanesi 30 TL civarlarına geldiğinde dolum seti alıp doldurmaya başladım. Bir kartuşu 2-3 kez dolduruyordum ve sonra bozulunca kartuşun yenisini alıyordum. Şu an kartuşları maalesef 60-70 TL aralığında.
  Çalıştığım okulda ise kolay dolum kartuşuyla Canon IP 7250 kullanıyorum. Ancak beni canımdan bezdirdi. İlk mürekkebiyle hiç tıkanmamıştı ama yeniden mürekkep aldıktan sonra siyah ha bire tıkanıp durdu. Cuma günü tüm günüm onun kafasını açmaya çalışmakla geçti ama açamadım. Hatta ellerimde hala mürekkep var az da olsa. İki günde tamamen geçmedi. En son mesai çıkışı kafayı sıcak suda beklettik ama kurumaya bıraktık hafta sonu. Yarın yine onunla uğraşacağım gibi duruyor. İnşallah açılır.
  Zamanında 100 TL farktan kaçıp Epson tanklı yazıcı almadığıma çok pişmanım. O zamanlar Canon'da tanklı yazıcı yoktu ama artık Canon yazıcılar alım listemde değil. Hem tanklı Canon hem de tanklı Epson kullanmış bir arkadaşım Canon habire tıkanıyor Epson'da hiç sorun olmadı dedi. Eğer açılmaz da yazıcının değişmesi gerekirse Epson tercih edeceğim.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  @omer_ O rakip Epson ise düşünmeden onu almak daha mantıklı bence. 🙁

 • Omer @omer_

  @coolnquiet L382 modelinden bahsediyordum, 3-4 ay önce 600 liraydı, kur güncellemesi ile eski kasa wi-fi ve ekranı bulunmayan modeli 1199₺ yaptılar. İş yerinde kullanıyoruz iki defa "pad değiştir" hatası aldık. 🙁

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Eskiden bunlarla dolduruyorduk siyahı, renkli kullanmıyorduk. Bir tanesiyle 600 sayfa kadar basabiliyordu yanlış hatırlamıyorsam 😀

 • teknobetikci @trmaestro

  2003 yılında laserjete geçmiştik basım hızı aklımı almıştı

 • Yetkin @tozyet

  O değil de iki saatte ne yorumlar gelmiş. Ts'de herkes yazıcı gurmesi olmuş.

 • Alperen @byalperen

  Bu tip yazıcıları en az kaç günde bir çalıştırmak lazım uçların kurumaması için? @gamsizm yaklaşık bir değer verebilir misiniz?

 • sgur @sgur

  epson disinda pek fazla marka avrupaya tankli ürünleri getirmiyor maalesef. türkiye, filipinler, hindistan, cin, rusya gibi pazarlarda var canon, brother, hp gibi markalarin tanklilari.

  2012 ya da 201'ten beri lazer yazici kullaniyorum, brother hl-2130. totalde 10-15 bin arasi baski aldim, lazerler dökümanlarda harika, hem hizli hem güvenilir, hem bakim derdi cok az. o zaman 50€'ya almistim.

  lakin giris segment lazer yazicilar görsel baski almaya gelince, karmasik diyagramlarin oldugu ya da resimlerin bolca bulundugu dosyalarda inkjetlere nazaran basarisiz sonuc veriyorlar genelde.

  simdi bir tankli yaziciya gecmeyi düsünüyorum, büyük ihtimal epsonlara gececegim tecrübesinden dolayi.

 • Ruhi @ruhiisci

  2012 den 2015 e kadar tam üç sene bu anlatılan yazıcının yan sanayi ürününü kullandım. Tanklar yazıcının yanına özel yapışkanla tutturulmuş, kartüşe giden hortum çinden getirtilmiş, kartüşler ince uçlu matkapla delinmiş, bir şekilde yazıcı piyasaya sürülmüş. İsmi ise bitmeyen kartüşlü sistemlerdi. Hala varmı bilmiyorum. Benim şansımdan mı bilmem ama üç sene hiçbir sorun vermemişti. Tek dikkat edilmesi gereken haftada en az bir,iki kere renkli baskı almak ve ayda bir kartuş başlıklarını yoğun temizleme yaptırmak. (yazılımdanda, yazıcının üstündeki tuşlardanda yapılabiliyor)

 • eamedic @eamedic

  G1400 kullandım, ilk baskıdan itibaren siyah baskıda yazıları dalgalı basıyordu, renkli baskıda hiç sorun yoktu, fotoğraf baskısında hiç sorun yoktu, kodak, canon, star, rovi, kağıtlara fotoğraf baskısı aldım, monitörüm kalibre ve ne gördüysem onu bastı, kalitesi de beni memnun etti. Mat 270 g Amerikan bristole sıkıntısız baskı yaptı ve tam işime yarayan özellik. Döküman için kullanmıyordum ancak 200-250 baskıdan sonra fotoğrafların sonuna siyah boya bırakmaya başladı, ve kırmızı tıkandı. Temizlik sonrası açıldı ancak fotoğrafları boyamaya devam edince aldığım yere götürdüm hem döküman baskısı sorunu hem boyama sorunu için gönderdim 12. günde olduğu için iade talebiyle gönderdiler. Açıkçası baskısını sevdiğim için elim titreyerek gönderdim servise. Cihaz döndü, kafa ayarı yapılmış çıktı alınmış, güzel görünüyo, denemeden eve gitttim. Evde cihazı sistem görmedi, gürültülü şekilde kağıt almaya çalışıyo, kafa takılıyo gitmiyor vs. daha kötüsü cihazın dışı komple mürekkeple kaplanmıştı, aynı gün geri götürdüm, servise geri gitti iade aldım. Tekrar canon alacaktım g3410 750 tl idi, canonu alırken görevli epson l3050 de indirim olduğunu söyledi 660 tl gibi bir fiyata epson aldım. Epson ile daha sorun yaşamadık 2 aydır 1000 sayfa üstü çıktı aldım, döküman kalitesi çok iyi, fotoğraf kalitesi keskinlik açısından iyi ancak renk konusunda canon gibi değil, çok fazla ayar yapmama rağmen gördüğümü basamıyorum siyah bölgelerde detay kaybediyor, gri ton ya sarıya ya maviye kaçıyor, fotoğraf konusunda hatıra fotoları dahi olsa tatmin etmiyor açıkçası, canon fotoğraf konusunda çok daha iyi. Epson 180 g bristole baskı veremedi, kağıdı alamıyor, rovi everyday kağıda dişli izi bırakıyor, canon herhangi bir sorun yaşamıyor. Bence anı fotoğrafı basılacaksa canon g serisi fazlasıyla iş görür, farklı kağıtlara da daha uyumlu, ama kafaları yüzünden arıza riski daha fazla. Epson L3050 çok daha iyi döküman basıyor çok daha sorunsuz ancak fotoğraf konusunda başarısız. İkisinin bastığı fotoğraflarda fark birebir anlaşılıyor. Genelde bu cihazları soruyorlar diye uzattım yazıyı biraz.

  • Omer @omer_

   Epsonların hata çıkarma oranları daha düşük oluyor. Baskı renk kalitesi farkı ise, bildiğim kadarıyla epsonun o serisi su bazlı, canon ise pigment bazlı mürekkep kullanmasından kaynaklı.

   Epsonda alabileceğiniz en fazla hata muhtemelen "pad ömrü doldu" gibi bir şey olacaktır.

  • eamedic @eamedic

   @omer_ renk farkı daha çok fotoğrafta oluyor, benimki de işgüzarlık aslında tanklı cihazdan fotoda yüksek performans beklememem lazımdı, onun dışında sıkıntı çıkartacak bir yapısı yok, benim alacağım baskı ile cihaz ve mürekkebi fazlasıyla karşılayacaktır, pad hatası alacağı aşikar bir mürekkep döngüsünde muhtemelen 3500-4000 baskıda yapacağı öngörülüyor genelde. Canon ile karşılaştırınca 250 baskıda padler komple boyanmış dışarıdan görünüyordu, epson 1000 i geçtim ki colorlok kağıda yüksek kalite baskı alıyorum padler hala bembeyaz. Neyse ki kağıt zammından önce hatırı sayılır navigatör ve colorlok kağıt stoğu yapmıştım 😀.

 • Uğur Çivi @ugurcivi

  İncelemeyi izlerken bahsedildi de ben mi atladım bilmiyorum ama bu yazıcının Mac OS desteklememesi gibi çok absürt bir durum var. İncelemeyi izledikten sonra bugün satın almak için Media Markt'a gittim. Kutuyu alıp kasaya yönelecekken kutunun üzerindeki "Mac desteklemez" ibaresi gözüme ilişti. Açıkçası görünce şok oldum ve inanamadım, ama doğruymuş. Ha sonrasında bir süre düşündükten sonra muadili Epson marka yazıcının 1200 TL civarında olduğunu görünce çıktıları evdeki eski Windows bilgisayar üzerinden alırım diyerek yine de satın aldım 🙂

 • Mehmet Berk Örüncü @mberko

  Yazıcının kutusundan mürekkep çıkıyor mu?

 • bahattintopaloglu @bahattintopaloglu

  Şaşırtıcı..
  İşyerime almıştım. (mürekkep takımı ile 500 ₺ idi 🙂
  3 senedir kullanıyorum ve bir kere bile sorun yaşamadım çok şükür.
  3 kere siyah, 2 kere renkli mürekkep değiştirdim. Tek yaşadığım problem, mürekkebi tamamiyle bitirdiğimden dolayı yeni mürekkebi koyduğumda kafaya mürekkep pompalama işlemi çalıştırmak durumunda kaldığımdan mürekkep ziyanı yapmam oldu.

  Akşama kadar en az 25 sayfa A4 çıktı alıyoruz (%80 siyah, %20 renkli)
  Wifi bağlantısı hiç sorun çıkarmadı.
  Fotoğraf kağıdına fotoğraf baskısı aldıklarımdan gayet memnunum.
  Telefondan baskılar, taramalar gayet rahat yapılıyor, uygulamaların özellikleri gayet iyi.
  Bulut desteği olması avantaj.. vs.

  Arada bir kaç arkadaş sorun yaşamasına hakikaten şaşırdım ama kısmet böyle bir şey olsa gerek..

 • Bahattin Topaloğlu @bahattin-topaloglu

  Şaşırtıcı..
  İşyerime almıştım. (mürekkep takımı ile 500 ₺ idi 🙂
  3 senedir kullanıyorum ve bir kere bile sorun yaşamadım çok şükür.
  3 kere siyah, 2 kere renkli mürekkep değiştirdim. Tek yaşadığım problem, mürekkebi tamamiyle bitirdiğimden dolayı yeni mürekkebi koyduğumda kafaya mürekkep pompalama işlemi çalıştırmak durumunda kaldığımdan mürekkep ziyanı yapmam oldu.

  Akşama kadar en az 25 sayfa A4 çıktı alıyoruz (%80 siyah, %20 renkli)
  Wifi bağlantısı hiç sorun çıkarmadı.
  Fotoğraf kağıdına fotoğraf baskısı aldıklarımdan gayet memnunum.
  Telefondan baskılar, taramalar gayet rahat yapılıyor, uygulamaların özellikleri gayet iyi.
  Bulut desteği olması avantaj.. vs.

  Arada bir kaç arkadaş sorun yaşamasına hakikaten şaşırdım ama kısmet böyle bir şey olsa gerek..

 • fehimnet @fehimnet

  https://www.amazon.com.tr/Canon-0663C001-Orijinal-Tintenpatronen-Pack/dp/B01ARH7R7Y/

  Yukarıdaki adreste 40 TL'ye satılan mürekkep sizce orijinal mi? Aynı ürün Vatan, Teknosa ve Mediamarkt'ta 80 TL'ye satılıyor.