#TeknoYardım #SistemTavsiyesi #İşlemciTavsiyesi

Herkese merhaba , işlemci tavsiyesine ihtiyacım var. Konuyu fiyat bağımsız olarak değerlendirebilirsiniz.
7900X ve 7700X arasında bir seçim yapmam gerekiyor. AM5 soketten başka alternatifim yok. Sistemin diğer bileşenleri hazır. Aşırı bir oyun ya da işlem performansına ihtiyacım yok. Hangisini alırsam alayım benim işimi zaten görüyor.
Bu yüzden şu an alabiliyorken 7900X alıp ileride işim için gerekirse ya da bir daha güncel sistem alacak imkan olmazsa elimde güçlü bir işlemci olur. Bir kaç yıl sonra ekran kartına daha çok yatırım yaparım diye düşünüyorum.
Fakat 7900X'in 170W TDP değerini ve çalıştığı 90 dereceli sıcaklıkları görünce şöyle bir duraksadım. Pek çok AMD kullanıcısı bunun normal olduğunu söylüyor. Bazı incelemelerde ECO moddan ve çekirdek voltajlarını düşürmekten bahsedilmiş. Açıkçası güncel teknolojiden bir kaç yıldır uzağım. 7900x alsam sıcaklık değerleri yüzünden kısıp 7700X performansında mı çalışacağım. Hazır alabiliyorken 7900x alıp uzun vaadeli iyi olur mu demeliyim. Yoksa zaten 7700x yetiyor. İş/oyun için de yeterli diyip 7700X'ten mi devam etmeliyim.

Not: İkisi de alınmaz , para mı çok vs vs gibi yorumlar olabilir. Şu an i5 4690K kullanıyorum. İş laptopumda oyun oynayabildiğim için hiç güncelleme ihtiyacım olmadı. Bu sistemi iş / oyun karışık olarak düşünüyorum. Tam şu anda da böyle bir imkan oluştu. Elime bu sisteme uygun ASUS Tuf anakart , 32Gb DDR5 Ram ve H100i soğutucu hazırda var. Ekran kartı şimdilik emektar GTX970 takılacak 2023 ortasında güncellenecek.

Bu doğrultuda hangisini seçmem mantıklı. Zaten kararsız biriyim =) Yorumlara açığım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#BenimTSBardağım #BenimTSAnahtarlığım #teknobardak #teknoanahtarlık "34/500" =) #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TeknoSeyir kupaları geldi ve baş köşede yerlerini aldılar @gamsizm @hkellecioglu (not: ekran kartı Hamdi abi için 😀 ) #BenimTSBardağım #teknobardak

BeğenFavori PaylaşYorum yap