#Epic #kupon Arkadaşlar; Epic'ten 60 TL'lik indirim kuponum vardı. AC Odyssey almak istedim. Sanal kart numaramı girdim ama ödemeyi alamadı. Şimdi tekrar denedim, indirim yapmıyor. Tam fiyat gösteriyor. Hesaptan çıkıp tekrar giriş yaptım, yemedi. Başına gelen var mı? Acaba sanal kart olduğu için mi çekemedi? Yoksa kart bilgilerimde Türkçe karakter kullandığım için mi olmuyor? İndirim kuponu gitti gider mi? Şimdiden teşekkürler.

DÜZENLEME: Kart bilgilerinde Türkçe karakter kullanmayınca kabul etti. Başına gelen bir arkadaşımız olursa diye bu bilgi de burada kalsın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Ubisoft #store Arkadaşlar, Ubisoft store'de sorun mu var? Launcher'ı olan bir arkadaşımız deneyebilir mi? Store'a girmeye çalıştığında "Ben robot değilim" seçeneği olan bir sayfa geldi, basamadan "Ubisoft store unavailable" sayfasına attı. Şimdi o ilk sayfayı da göremiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#internet #IPv6
22 yıl olmuş IPv6 protokolü oluşturulalı. Ama bize ne ki 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#playstation4 #yardım Arkadaşlar; oğlum için ps4 aldım. Daha önce konsol kullanmadım. Destek forumlarında hep "kardeşlik" diye bir şeyden bahsediliyor ama benim durumum farklı sanırım. Şöyle ki:
-Benim ve oğlumun aynı cihazda ayrı hesaplarımız olacak. Oyunları ben alıyorum. Oğlum benim aldığım oyunları oynayamaz mı? Yani onun için de bir daha mı satın alacağız?
-Aynı oyunu oynuyoruz diyelim. Onun saveleri onun hesabında, benimkiler benim hesabımda tutulsun istiyorum. Bu yapılabilir mi?
-Konsolla birlikte hediye plus üyelik vermişlerdi. Bundan oğlumun hesabı da faydalanabilir mi?
-İki hesaba aynı kredi kartını girsek sorun olur mu?
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatihmi @distance

  Hesapların iki kullanım hakkı var. Bunun mantığı farklı bir konsolsa aynı hesabı kullanmak ama öncelik farkı var, birincil(primary) ve ikincil(secondary). Tek konsolda sorun olmaz söyledikleriniz. Aldığınız oyunu da plus üyeliği de kullanırsınız diğer hesap ile. Ve save olayı karışmaz, ayrıca tutulur farklı profil/hesap olduğu durumda.

 • blackfyre @blackfyre

  Bildiğim kadarıyla şöyle oluyor.

  Kendi hesabınızı Primary(Ana) hesap olarak kaydedince o makinedeki diğer hesaplar ana hesabın oyunlarına erişebiliyor. Siz o makinede oğlunuza özel bir hesap açarsanız oyunlarınızı oynayabilir, saveler de karışmaz.

 • harunshn @harunshn

  Kardeşlik mantığı şu, siz aldığınız bir dijital oyunun ikincil hakkını satabilirsiniz. Aslında oyunun değil hesabın ikincil hakkını satıyorsunuz. Diyelim bir oyun aldınız ve ikincil hakkını başka birine sattınız. Aynı hesapla başka bir oyun daha alırsanız, ikincil hesabı kullanan kişi bu oyunu da oynayabilir... Bu yüzden ikincil hesap satışı yapmak isterseniz, yeni bir hesap açarak oyun almanız faydanıza olacak.

#kargo Artık sağlam teslim etsinler diye dua eder olduk. Tamam tamam bir gün daha bekleriz 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#mizah Bak hiç böyle düşünmemiştim. Halime şükrettim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Netflix ilk ay üyelik ücretsizdi sanırım. Sanal kart kabul ediyor mu? Tecrübesi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 13

#Yazılım Arkadaşlar, 15 yaşında bir çocuğum var. Küçük programlar yapmak istiyor. Ancak yazacağı bu programların console'de değil de kullanıcı arayüzü ile çalışıyor olmasını istiyor. (Windows hesap makinesi gibi) Microsoft Visual Studio indirmiş pc'ye. Şimdi hangi dil ya da dilleri öğrenmeli. Ya da hangi eklentileri kurmalı. Kendisi C# ile yapabileceğini düşünüyor. İyi düzeyde İngilizcesi var. YouTube'den videolarla öğrenecekmiş 🙂
EDİT: Console'de çalışan bir hesap makinesi yapmış. 4 işlem, üs alma ve karekök alma yapılabiliyor. Sanırım python'la yapmışlar. Şimdi bunu UI ile yapmak istiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 21
 • Temp 🔚 @temp

  @memedeath Visual Basic ve C# dillerinde istediği bir çok şeyi kurgulayıp kodlayabilir.
  Bunun için herhangi bir Visual Studio varyasyonu yeterli.
  İntenette bir çok kod kütüphanesi ve kaynak kod bulunuyor.
  Bunları kendini geliştirmek için kullanabilir. Yada hazır bir projeyi daha da geliştirebilir.
  Aslında bu dilleri herkes günlük hayatta kullanabilir çünkü arayüzleri gayet basit ve .net framework sayesinde hazır elementlerle geliyor. Yapabileceklerinin bir sınırı yok.
  Dil olarak C# ve VB.NET,
  Derleyici olarak da Visual Studio kesinlikle güzel tercih.

 • Onur Eryilmaz @onurery

  C#+Xaml ve WPF ile ilerleyebilir. Şu saatten sonra Windows Forms özellikle görsellik anlamında bekleneni pek veremiyor.

 • Yiğit @yigit1

  Bu süreci çok iyi bilen biri olarak, binlerce liralık maliyete sahip olabilecek, naçizane kendi deneyimlerimden ve öğrendiklerimden ufak bir tavsiye(akıl değil yanlış anlamayın beni) vermek istiyorum. Sizi ve çocuğunuzu küçük bir yolculuğa çıkarayım. Öncelikle size çok iş düşüyor bunu belirtmeliyim. Eğer çocuğunuzun bu alanda başarılı olmasını istiyorsanız ve çocuğunuz bu alanda çalışmak istiyorsa yani düşüncesinde varsa şu yolu izleyebilirsiniz. Bir süre .NET(C#.NET, Visual Basic.NET) dünyasında motive olsun. Yani GUI(Graphical User Interface-Grafiksel Kullanıcı Arayüzü) ile geliştirme yapsın. Kendini biraz olsun motive edecektir. Tabii ki bu sürede ona sürekli olarak sabırlı olmasını ve hayatta çoğu şey de olduğu gibi bu yolculukta sorunlarla başetmesi gerekecek. O yüzden, naçizane fikrime göre, arada telkin etmeniz ve onunla birlikte yaşadığı sorunları çözmeniz ona büyük enerji kaynağı, motivasyon olacaktır. Sizden ricam, çocuğunuz bir projeye başladığında ve iyi kötü bir şey yapıp size gösterdiğinde; hiç içten olmayan şekilde "Aferin! Şimdi DAHA İYİSİNİ YAP" demeyin. Bunu özellikle vurguluyorum, demeyin! Yanına gidip, ona sorular sorun ve gerçek duygunuzu belli edin. Böylece ona hayat boyu seveceği, zor zamanında olsa bile aklında güzel duygular, anılar kaldığı için bu anılar sayesinde motive olabileceği, sorunları çözebileceği bir yolculuğa hazırlamış olursunuz diye düşünüyorum. Bu arada eklemek isterim ki; sizin için de uzun, zorlu ama müthiş keyif verici bir yolculuk olur.

  "Bu yolculukta nasıl başarılı olur?" sorusunun cevabını da kısaca(!) burada anlatacak olursam; buradaki en önemli şey, "Matematik!" Belki ileriki zamanlarda matematiği kullanmayabilir ama mutlaka ve mutlaka matematik altyapısını geliştirmesi önemli. Kimse beni yanlış anlamasın ama basit bir websitesi projesi rahatlıkla birkaç dil ile yazılabilirken, basit bir oyun yaparken bile (Elite Oyununun ne kadar matematikle yazıldığının cevabı bu sitede http://www.iancgbell.clara.net/maths/)matematik bilgisi gerektiriyor. O yüzden çocuğunuza matematiksel problemler çözdürmeye çalışın(Örnek site olarak projecteuler.net) Hani hep derler ya "Matematiği sınav için değil, karşılaşabileceğiniz problemler için öğrenin!" diye; hayatımda hep bunun kadar saçma bir söylem olmadığını düşünürdüm. Çünkü başladığım bu yolculukta matematiğin önemini bilmiyordum. İşte bu yolculukla beraber matematiğin önemini kavradığınız için öğrenmek istiyorsunuz. Daha fazla baş ağrıtmadan, Napolyon gibi "Matematik, Matematik Matematik" demek istiyorum ve başka da bir şey söylemiyorum. (İngilizceye değinmedim çünkü çocuğunuzun iyi derecede İngilizce bildiğini söylemişsiniz o yüzden değinmedim. İngilizce de en az matematik kadar önemli.)

  Programlamaya 15-16 yaşlarında başlamış, Visual Basic.NET ile uygulamalar geliştirmiş ve en basit bir yerde bile mantık hatalarıyla uğraşıp durmuş, lise sınavında küçüklüğünden beri(5 yaşından beri) bilgisayar ile ilgili bir bölüme girmek istemiş(şu an Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim) ve en büyük hayallerinden birisini başarmış fakat buna rağmen derslerinde matematikle ilgili sürekli problem yaşayan, bu yüzden sınıf tekrarı yapan, naçizane bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Binlerce liralık deneyimi küçük(!) bir post içerisinde anlatmaya çalıştım(Yanlış anlamayın bu para gözetilerek yazılan bir post değil) Benim dilim çok yandı, başkaları da yaşadığım sorunları yaşamasın diye böyle bir post yazmak istedim. Eğer isterseniz bazı konuları biraz daha açabilirim ama genel olarak bunları hatalı veya eksik uygulasanız bile birçok şeyin değişeceğinden emin olabilirsiniz ve en önemlisi kendi iç huzurunu bulmuş geleceğin bilgisayar bilimcisi bir çocuk yetiştirmiş olursunuz 🙂
  Umarım zorlu, sıkıntılı ama bir o kadar da keyif aldığınız yolculuk olur! İyi yolculuklar! 🙂

  • memedeath @memedeath

   Kardeşim ne yaptın? Eline sağlık çok güzel yazmışsın. Ayrıca yapmak istediğim tam da AKIL ALMAKtı. Çünkü benim hiçbir bilgim yok. "Çalışmak" kısmı biraz itici gelse de olmayı istediği şey yazılımcı/programcı olmak (aradaki farkı bilmiyorum 🙂 ) . Çalışmadan başarı elde edemeyeceğini anlatmaya çalışıyorum. Şimdiden başlayarak bir sürü insanın önüne geçebileceğini anlatmak istiyorum. Ben de merak edip bir kod dizisine bakmıştım zamanında... Kompleks sayıları görünce kapatmıştım. Sanırım o da bir oyundu. Emeğinize sağlık kardeşim. Yazdıklarınızı okutacağım. Çünkü anne-babanın söylediklerindense özellikle meslekten gelen birisinin söyledikleri daha etkili oluyor. Tekrar teşekkürler.

  • Yiğit @yigit1

   @memedeath Estağfurullah. Öncelikle teşekkür ederim. Hem zaman ayırdığınız için hem de tekrardan geriye dönüp yaşadıklarıma tekrardan göz atmamı sağladığınız için 🙂 Tekrardan beni yanlış anlamayın. "Şimdiden başlayarak bir sürü insanın önüne geçebileceğini anlatmak istiyorum." Lütfen, bırakın istediği gibi olsun. Elbette sizde çocuğunuzun çok başarılı olmasını istersiniz, biliyorum fakat bu zamanla çocuğunuzun üzerinde yük oluşturur ve sürekli performans kaygısı yaşamaya başlar.(Şu an bunu korkutmak için değil sadece bu yolun onu zor duruma sokabileceğini söylemek için söylüyorum. Bende bu durumu aşmak için şu an bir uzmanla çalışıyorum) Yaşı daha çok genç. Üniversitede bile başlasa geç değil, gerçekten. Siz sadece ona nasıl çalışabileceği hakkında yardımcı olun ve siz de bu yolculuktan keyif alın yeter diye düşünüyorum. Lütfen, BÜYÜK sorun yaşadığınızda(mesela ders çalışmanın bir işkenceye dönüşmesi hali) bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin. Çünkü halledebiliriz dediğiniz her BÜYÜK problem ileride size çok büyük sıkıntılar olarak dönebilir. Kendinizi şartlamayın lütfen. O an ne istiyorsanız onu yapın. Arada küçük hedefler koyup; mesela 1 ayda kompleks sayıları öğrenmek gibi. Öğrendiyseniz ne mutlu! Öğrenemediyseniz üzülüp kendinize kızmayın veya çocuğunuzu bu duruma sokmayın, lütfen. "Nerede hata yaptım? Nasıl daha iyi öğrenebilirim?" diye sormasını sağlayın. Son olarak;
   Sadece o yolculukta keyif almaya bakın gerisi gelir diye düşünüyorum 🙂 Bilgisayar alanı gerçekten çok zevkli alan. Yapabildiklerinizin sınırı yok ve gelecekte burada.
   Tekrardan teşekkür ederim. Tekrardan iyi eğlenceler diliyorum ve "oyundan" keyif almanızı diliyorum 🙂