#sürücüsüzaraç #lazer #lidar #fotoğrafmakinesi #HaftalıkGündemeMalzeme

Henüz bir ay önce 1.200 $'a aldığı fotoğraf makinesi ile çekimler yapan Jit Ray Chowdhury, fotoğraflarda mor noktacıklar ve çizgiler görmüş. Bu arada makinesinin de bozulduğunu farketmiş. Araştırdığında bunun sürücüsüz bir aracın LIDAR'ından çıkan laser yüzünden olduğunu keşfetmiş. Sürücüsüz aracın sahibi olan firma Chowdhury'e yeni bir makine almış. Firma bu lazerin insan gözüne zarar vermeyeceğini, fotoğraf makinelerinin, lazere karşı insan gözünden 1.000 kat daha hassas oldukları için zarar gördüklerini söylemiş.

https://www.bbc.com/news/technology-46875947

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#gsync #adaptivesync #nvidia #monitor
Arkadaşlar, aşağıdaki monitör modelleri Nvidia'nın "gsync compatible" etiketi verdiği monitörlermiş. Peki sizce şu ana kadar satılmış monitörler için de geçerli olur mu, yoksa yalnızca bundan sonra üretilecek monitörler için mi güncelleme gelir?
Acer XFA240
Acer XG270HU
Acer XV273K
Acer XZ321Q
Agon AG241QG4
AOC G2590FX
Asus MG278Q
Asus VG258Q
Asus VG278Q
Asus XG248
Asus XG258
BenQ XL2740

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

  Vallahi bizim gündemler izlenmiyor, üzülüyorum. 🙂 Tam olarak bu konuyu geçtiğimiz hafta Oyun Gündemi'nde konuşmuştuk detaylıca. 15 Ocak'ta yayınlanacak sürücü güncellemesi ile adaptive sync destekli tüm monitörlerde bu ayar açılabilecek istenirse. Sürücüde ayarı olacak. Sadece bu monitörlere özgü değil yani. Ha, diğer monitörlerde ne kadar sağlıklı çalışacak bilemiyoruz. Burada listelenen monitörler Nvidia'nın sorunsuz çalıştığını onaylayıp sertifika verdikleri. Burada elbette bir pazarlama numarası olduğunu anlamak zor değil. Tabii ki sorunlu monitörler olacaktır, ama ben burada adı geçmeyen bir çok monitörde G-sync desteğinin düzgün bir şekilde kullanılabileceğini düşünüyorum.

  Ayrıca Jensen Huang, piyasaya çıkmış bütün monitörleri test edeceklerini de söyledi.

  Ben Freesync monitörümü birçok oyunda detaylıca test edeceğim. Yine gündemde konuşuruz.

 • memedeath @memedeath

  Gündemleri hiç kaçırmam. Hatta bu g-sync bölümü ile ilgili bölümü geri alıp iki-üç kez dinledim. Adamlar 400 monitör inceledik, yalnızca bu 12 modele sertifika veririz diyorlar. Üstüne bir de Nvidia'ya olan güvensizlik eklenince "Acaba bir şekilde, ürünün kaydından üretim tarihini bulur ve sadece belli bir tarihten sonra üretilen monitörlere mi güncelleme verirler" diye bir soru geldi aklıma. Böyle firmalar bizi bu şekilde düşünmeye sevkediyor maalesef. @nuguryurtsever

  • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

   Böyle bir şey olacağını sanmam. VESA standardı belli. Tek soru işareti, hangi monitörlerde düzgün çalışacak. Sürücü yayınlandığında kendi monitörümde (Viewsonic XG2401) birçok oyunda enine boyuna deneyeceğim. Haftaya gündemde detaylıca değerlendiririm.

@gamsizm @hkellecioglu 2 gündür sepetimdeki ürünü satın alamıyorum. Her seferinde 3-4 dakika bekliyorum, iyzico logosu dönüp duruyor ancak işlem sonuçlanmıyor. Yaptıklarım:
-Adblock kapattım,
-Çerezleri temizledim,
-Bilgisayardan denedim,
-Cep telefonundan denedim,
-Ürünü silip yeniden sepete attım, hiçbiri fayda etmedi. Sistemde bir sorun yoksa başka ne yapabilirim? Kartta sorun yok, başka yerlerden alışveriş yapabiliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@gamsizm @hkellecioglu Sepetimdeki ürünü satın alamıyorum. İyzico logosu dönüp duruyor. 3-4 kez (ve10-12 dakika boyunca) denedim ama değişen bir şey yok. Muhtemelen İyzico kaynaklı ama belki sitede de sorun olabilme ihtimaline karşı belirteyim dedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#XiaomiA1 #yeelight Şarjım ekran kapalıyken eriyip gitmiş. Yeelight hiç böyle yapmazdı. Castbox bile 4 saatte %15 kullanmış. Bir ara elektrik kesildi, gitti geldi ama ondan olabilir mi? Bu olayı yaşayan başka bir arkadaşımız var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

#Steam #Kışİndirimleri
Bu indirimde aldığım Steam oyunları:
-The Stanley Parable
-Don’t Starve Alone
-Banished
-Machinarium
-Samorost 2
-Samorost 3
-Transistor
-Where The Water Tastes Like Wine
-Elite Dangerous: Commander Deluxe Edition
-Ultimate General: Civil War
-Old Man’s Journey
-Candleman
-Swarmlake
-Wallpaper Engine

Oynayacak mıyım? Hayır. Kütüphanede bir köşede oynanmayı bekleyen diğer oyunların arasına katıldılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#C64 #maker Bu video yayınlanalı 6 yıl olmuş, ben henüz yeni keşfettim. C64'ün orijinal ses çipini kullanarak bass gitar yapmış. Yorumlardan biri:
"Please someone grab her DNA so we can clone this woman a thousand times!" meali:
"Lütfen biri DNA'sını alsın da şu kadını binlerce kez klonlayalım. 😀
https://youtu.be/_kDhpFaf4EY

C64 Bass Guitar - Cool to be Square Wave?

Jeri shows a bass guitar she build from an old C64. It uses the original sound chip (SID 6581) for keytar and string sounds.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Teknoseyir #YüksekHızlıTren Bu videoya hiç denk gelmemiştim. "Teknoseyir Yüksek Hızlı Tren Değerlendirmesi" 🙂
https://youtu.be/68_DO6xSjgw

Yüksek hızlı tren değerlendirmesi

Ankara'ya gitmek için ilk kez kullandığımız hızlı treni değerlendiriyoruz. Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#OyunGündemineMalzeme #gametester
Rockstar yöneticisinin önce "Haftada 100 saat çalıştık" deyip sonra "Hayır, yalnızca ben ve birkaç yönetici düzeydeki arkadaşım bu şekilde çalıştık" kıvırması sonrası oyun tester'ı olarak çalışan insanlarla görüşmüşler. Sonuç:
-Asgari ücretin saatinin 10.55 pound olduğu İngiltere'de saati 8-10 pound arası ücretle çalıştırılma.
-Özellikle oyunun çıkması gereken tarih yaklaştıkça artan çalışma saatleri ve buna rağmen fazla mesai ücreti ödenmemesi.
-"Zero hour" yani gece, gündüz, hafta sonu demeden çağırıldıkları her an işe gitmek zorunda olmaları.
-Tüm bunlara rağmen iş güvencesinin olmaması.
https://www.bbc.com/news/technology-46566786
@nuguryurtsever @harrower

BeğenFavori PaylaşYorum yap