sony wena, akılsız saatler için akıllı kordon. ülkemizde hiç satılmadı yurtdışında da pek satışı yok sanırsam. xiaomi her şeyi ürettiği gibi buna benzer bir şey de üretse de alsak kullansak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ekşi sözlükte birisi terra luna için böyle bir şey yazmış.
"yeni blok çıkmıyor, bu nedenle transfer de yapılamaz. ağ öldü diyebiliriz. sakın daha fazla almayın."
https://eksisozluk.com/entry/137395422

şimdi bu sistem merkeziyetsiz deniyordu ya, iki kişi kendi arasında terra coin alıp satamaz mı? kimin elinde ne coin varsa o şekilde sabitlendi mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agah @agah

  ya da daha açık şekilde şöyle sormak lazım belki de, madencilik bitince eldeki coinler de mi bitmiş sayılıyor?

 • turker @turker

  sınırlı ve sınırsız iki varlık düşün. mesela asal sayılar ve doğal sayılar.

  biz aramızda toplaşıp anlaşıyoruz; diyoruz ki asal sayının tanesi 1 lira, normal sayı 1 kuruş olsun para yerine bunları da kullanalım. doğal olarak bazıları diyorki kardeş asal sayıların bir kısmını bulmak kolay, 3 için 1tl ödersen, 15 basamaklı asal sayı için daha fazla ödemen lazım çünkü onu hesaplatmak lazım. ben de diyorum ki olsun, ilk fiyat bu olsun sonra yenilerini bulanlar zaten bir fiyat biçer, ona göre fiyat artar azalır. 3ü kim kime sattı, 7yi kim buldu, kime sattı vb. kayıtları da herkese dağıtınca merkeziyetsiz bir mevzu oluşuyor teoride. bu varlık kullanıldığı sürece de bir fiyat belirleniyor piyasada.

  yine kafası çalışanlar diyor ki ama diğeri de sınırsız 3 günde milyarder olurum ben. onu da diyorum ki çeşmenin başı ben olayım, mesela 1 milyon tane sayı olsun sadece, sayıları da ben belirleyim, fazlası olmasın. dolayısıyla tanesi 1kuruş olan 1 milyon tane varlık aramızda dolanmaya başlıyor. yine kayıtlar herkese dağıldığı için teoride merkeziyetsiz. aramızda bir sınır belirlediğimiz için de ortada dolanan sayı adedi de belli.

  en basit böyle anlatabiliyorum ben 🙂

  • Agah @agah

   müdahale edilebilir ama merkeziyetsiz 😀 nasıl müdahale edilidiğini herkes izleyebilir anlamında sanırım 🙂 tabi ortada bir ağ kalmayınca birkaç kişi biz aramızda bunu kullanacağız alım satım yapacağız tarzı bir şey de olmuyor. anlamadığım kadarıyla sadece blokları açıp izlemesi merkeziyetsiz, yoksa iki kişi arasında alıp vermek için kağıt paradan veya düz altından bile daha çok bir merkeze göbekten bağlı.

  • turker @turker

   @agah her türlü finansal araca müdahale edilebilir eğer elinde yeterli para varsa veya iyi spekülasyon yapabilirsen, eskiden bu tip şeyler bolca olduğu için regülasyonlar gelmiş. kriptoda da hikaye farklı değil.

   şimdi diyelim ki elinde 1milyon tane btc var. bunları pat diye satarsan doğal olarak fiyatı düşecektir, çünkü 1 milyon adedine tek bir alıcı bulamayacaksın. parça parça satman lazım, sattıkça fiyatını aşağı getirmiş olacaksın. o gemiye senden başkaları da binerse satış daha da hızlanır. dolayısıyla ne kadar çok kişi bunu kullanırsa, alırsa, bu alım ne kadar dengeli dağılırsa spekülasyon riski giderek azalır. dikkat edersen hikaye hep dönüp dolaşıp birilerinde bu varlıktan fazla varsa patlıyor. merkeziyetsizlik, herkese dengeli dağılmasında değil, herkesin transaction bilgisine erişebilmesinde. elinde doların var, kimse almazsa abd merkez bankası alır. onun değerini de kontrol eder sürekli, para basar, yakar, fazi verir vs. coinde bunu yapan bir merkezi sistem yok. bazı borsalar, ağlar, coinler filan deniyor işte, tutarsa diye.

   Teknik olarak çeşitli zoruluklar için uydurulmuş varyasyonlar da var, Mesela herkesin bu transaction kayıtlarını tutmasına gerek yok, işte top 10 tutsa, top 25 tutsa kafi vb. ben her bir coin için 1$ tutarım dedim ama artık gerek yok rüştümü ispat ettim, onun yerine btc, usdti bnb vb karşılık göstereyim, vs gibi gibi.

   sonuçta hikaye başa dönüyor. bazı şartlar var en başta anlaşılan, buna uyulursa herşey güzel. ama o anlaşma şartları değişince ister istemez aşağı yada yukarı hareketler çok sert oluyor. tabi luna örneğinde gibi oluşturulan şartlarda ön görülen ama "imkansız" gibi değerlendirilen "açıklar" da olabilir. "yok yau" bu kadar parayı kim bulacak da sistemi bozacak dersin, birgün birileri o parayı bulur ve sistemi bozar 🙂

  • Barış Lachowski @baris-lachowski

   @agah luna merkezi olan bi vakfın kripto parası

 • soundOnly @soundonly

  Ağın hareketlerini ve kayıtlarını takip eden bilgisayar yoksa ağ ölüyor diye biliyorum.

gençler aramızda yakın zamanda boya badana işleri yaptırmış, maliyetlerden haberi olan birileri var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 22
 • Kaos @kaos

  Gorundugu kadar kolay bir is degil bastan uyarayim. Boya islakken baska bir ton, kuruyunca baska bir ton aliyor. Yani ilk surdugunuzde “bu ne ya olmadi bu” dediginiz boya bir saat sonra kuruyunca daha iyi bir gorunume kavusuyor. Eger deneyimimiz yoksa ve islakken “bu olmadi dur bir kat daha vurayim” döngüsüne kapilirsaniz o boya işi bitmez. Bir iki kez amatorce yaptigim boya isinde boyle boyle defalarca boya yapmistim bir duvara. Once 1 kat surun kurusun, kapanmazsa ikinci kati surersiniz. Simdiki boyalara sanirim su katilmadan kullaniliyor. Eskiden biraz su da katiliyordu (fi tarihinde) buna dikkat edin, uzerinde yazar. Kullanmadan once iyice karistirin boyayi, beklemekten tortusu dibine cokmus olmasin. Homojen bir karisim olsun. Ruloyu boyaya bodos daldirmayin. Ufak ufak degdirerek ruloya alin. (Youtube da boya badana videolari izlenebilir) yerlere mutlaka boya örtüsü serin ince naylondan yapilan boyaci dilinde “hışır” da denilen bu ortuyu mutlaka serin cunku illaki boya damlayacak. Kagit bant (maskeleme bandi) ile supurgeliklere bu ortuyu yapistirip maskeleyin (youtubeda mutlaka badana videolarinda yapiliyordur) kapi pencere kenarlarini filan maskeleyin bu bantla cunku amatorce yapacaginizdan mutlaka taşma olacaktir. Sonra bandi cikarirsiniz tertemiz olur. Yaninizda nemli bez olsun, ortmediniz yere damlayinca hemen vakit gecirmeden silin kuruyunca zor cikiyor. Alci filan yapacaksaniz (deliker catlaklar icin) alci kurumadan ustune boya yapmayin, islak alci kuruyunca uzerindeki boya da çatlar. Mumkunse alcilari bir gun once yapin iyice kurusun. Acele etmeyin yavas yavas yapin ve yorucu bir is oldugunu bastan kabul edin. Mukemmel olmasini da beklemeyin. Aklima gelenler bunlar.

  • Agah @agah

   kendim yapar mıyım tam emin değilim, ama baktım olmadı girişebilirim de. önerilerinizi dikkate alacağım, ben zaten genelde acele etmem yavaş yavaş yaparım artık.

  • Kaos @kaos

   Ustaya yaptirirsaniz da, mutlaka ama mutlaka paranin yarisindan fazlasini pesin vermeyin. Teslimden sonra iyice bakin begenmediginiz yer varsa “burasi olmamis, bir daha yapin” deme gucunuz olsun. Parayi pesin alan ustadan hayir gelmez. Aman diyeyim.

  • Agah @agah

   @kaos orasını biliyorum, hatta bazen parasının tamamını almamış ustaya bile ulaşması, getirip de iş yaptırması sıkıntı oluyor. maliyetinden başka bu yüzden de usta konusunda tam emin değilim, taşınmak için usta yolu gözlersek anlaştığımıza pişman olurum.

 • BobrekMafyasi @bobrekmafyasi

  1+1 yere normal boya 1000 TL idi , ben küf boyası+duvar kağıdı sökümüne 1800 e anlaşmıştım.

 • CimAdam @cimadam

  Boyanızı kendiniz alın, kullandıkları boyalar çok dandik oluyor. Referanssız, daha önce yaptırmış birilerinden tavsiye alın keza evin içine edip bırakıyorlar temizlik boyadan uzun sürüyor. Kalan kısım ise pazarlığa tabii 🙂

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Tek başına salon 20TL falan olur muhtemelen. Belki de bu yüzden cesurların işidir badana.

gazetecilik gibi gazetecilik, bizdeki soytarılık.
https://twitter.com/Urbarli/status/1509077303950729216

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10
Agah paylaştı.

Konuşulmayanları konuşan bir akademisyenin kanalı. Ben seviyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=zdskZPsm5ms

Başarının Sırrı: Kendini Pazarlama Zorunluluğu

Modern dünyada başarılı olmaya dair anlatılan bir çok hikaye var. Ancak çok da değinilmeyen unsur maalesef bu dünyada gerçekler değil algılar asıl olan. Dola...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agah @agah

  henüz videoyu izlemedim ama evet başlıktaki durum kesinlikle var. kendisini pazarlayan beceriksiz olduğu bir alanda dahi yükselebiliyor.

  • Hamdi @hamdi

   Bazı alanlarda kendini övme konusu da şart hakikaten. Örneğin yazılım konusunda. Kendini pazarlayamıyor ve yeteri kadar övemiyorsan onu yapan eşdeğerinin yarısını kazanıp, onunla idare etmek zorunda kalıyorsun.

  • Agah @agah

   @hamdi evet çünkü kendini övmeden değerinin bilmesi için karşıdaki kişinin de işten anlaması lazım. o adam da kendisini överek bir yerlere geldiyse tek bildiği bu oluyor ve kendisini övenenden yana tercihini kullanıyor. grafik bölümü yöneticisi olup da drop shadowu bilmeyen kişilerle çalıştım, ama yapılan işi sahiplenmekte bizden cevvaldi.

 • Mert @nvieastt

  Evet kendinin binbir türlü reklamını yapmayınca işten anlamıyor sanıyorlar. Kardeş ben iyi olduğum için sessizim benim konuşmama gerek yok işim konuşsun...

 • liara @liara

  Çünkü karşında robot yok. Her şeyi eşit iki kişi olsa dahi pazarlayan kazanır, karşındaki onu dikkate alır yani.

 • Agah @agah

  evrim ağacı tam da bu konuda, kendisini pazarlamayı bilenin ortaya hiçbir gerçek başarı koymasa bile nasıl milyarlarca dolar kazanabileceğini ve kendisini başarılıymış gibi gösterebileceğini anlatan güzel bir paylaşım yapmış. bu iki video birbiriyle doğrudan ilgili.
  https://youtu.be/4GDvrrtutaE

  burada kadın ölçülebilir şeyler üzerinden bunu yapmaya çalıştığı için bir yerden sonra patlamış ama bu kadar direkt bir şekilde rakamlarla ölçülemeyen bir konuda olsaydı alır başını giderdi, herkes de onun deha olduğunu düşünürdü.

samsung note 10 lite için kılıf aldık, alakasız bir şey gelmiş. bu kamera adası dizilimi hangi telefona aittir bilen var mı? merak ettik note 10 lite diye neyi göndermişler?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Agah paylaştı.

microsoft, windowsta hevc için gerekli kodekleri 2.75₺ ye satıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

@johan28, kripto arkadaş beni engellediği için şu son yazdığımı iletilemedi, bir zahmet bunu sen kendisine iletir misin? gerçi seni de engellemiş olabilir 😀

"@kriptoseyir faize parası yatırana zarar etmeme güvencesi verildi. faizcilik kutsandı yüceltildi. kahrolsun dolarcılar yaşasın faizciler denmiş oldu."

https://teknoseyir.com/durum/1499416

2022 hedefi ise 250 milyar dolar olmuş. Bu ve

2022 hedefi ise 250 milyar dolar olmuş. Bu ve akşam olacak açıklama dolardaki tansiyonu düşürür. Umarım düzeltme bitmiştir ve ikinci dip için aşağı yönlü hareket bugün itibariyle...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

teknosa'da neden yabancı dilde yorumlar var? normalde fiziksel mağazaların internet sitelerinde pek yorum olmaz, bir baktım 5bin yorum diyor ama neredeyse hepsi yabancı dilde. ilk başta taklit site ile dolandırıcılık yapılmaya çalışılıyor sandım.

https://www.teknosa.com/sony-wh1000xm3sce7-kulak-ustu-mikrofonlu-gurultu-engelleme-ozellikli-kablosuz-kulaklik-gumus-p-110262809

Sony WH1000XM3S.CE7 Kulak Üstü Mikrofonlu Gürültü Engelleme Özellikli...

Sony WH1000XM3S.CE7 Kulak Üstü Mikrofonlu Gürültü Engelleme Özellikli Kablosuz Kulaklık Gümüş fiyatı, modelleri ve teknik özellikleri Teknosa'da. Sony WH1000XM3S.CE7 Kulak Üstü...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7