üçe beşe bakmayalım youtube music alalım dedim, gece yatarken bir şeyler dinlemek için uyku zamanlayıcısı yokmuş. çok saçma, bu kadar temel ve basit bir şey nasıl konmaz.

google'ın uygulamayı belli bir zamandan sonra kapatan digital wellbeing diye bir şeyi varmış ama benim telefona yüklenemiyormuş. apk'sını indireyim dedim, tam indirecekken bir şey dank etti madem apk indireceksem bu riski alacaksam ben bu youtube music'e neden para veriyorum?

(mağazada bunun için uygulamalar var ama onlara da bir ton yetki vermek lazım, diğer programların ne yaptıklarının bilgisine erişim vermek lazım, üstelik bazıları programı kapatmıyor sadece sesini kısıyormuş)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

gençler şunu bir izleyin de insan vücuduyla ilgili olanları da getirsin netflix, en azından olumlu puan verin.
https://www.netflix.com/watch/81344337?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

laz virüsü fıkrası vardı, ona benzemiş 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

geçen hafta şöyle bir soru sormuştum, ona başladım. gelecek haftadan itibaren tam olarak çalışmaya başlayacağım. ilk defa spor salonuna gidecek deneyimsiz birisi için neleri önerirsiniz? çok teknik olmayan, yanlış yapma ihtimalimin en az olacağı, acemilere göre olan hangi hareketleri ve aletleri önerirsiniz? mesela kürek aleti bir ilgimi çekti 😀
https://teknoseyir.com/durum/1558585

spor salonu deneyimi olanların yardımlarını

spor salonu deneyimi olanların yardımlarını rica ediyorum. bayrampaşa'da bir otelin spor salonuna yazılayım diyorum, havuzu falan da var. gittim konuştum, yıllık üyelik +2 ay ekstra (14...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

birkaç ay önce taşındım, apartmanda turknet fiber var ama abone olmak istediğimde dairenizde başka abonelik gözüküyor [email protected] adresine mail atın diyor. mail atıyorum "Hedef e-posta sistemi, iletinizi güvenlik veya ilkeye dayalı bir nedenle reddettiğinden iletiniz teslim edilemedi" diye cevap geliyor. telefonla arıyorum (turk.net/iletisim adresindeki tüm telefonları aradım) bana abone olmuş kişilerle ilgili seçenekler sunuyor, beni arayın diye sitelerine iletişim bilgilerimi bıraktım aramıyorlar da.

ben bu turknet'e nasıl abone olacağımı çözemedim. kovaladıkça kaçan ateşböceği gibi kaçıyor benden. #turknet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

spor salonu deneyimi olanların yardımlarını rica ediyorum.

bayrampaşa'da bir otelin spor salonuna yazılayım diyorum, havuzu falan da var. gittim konuştum, yıllık üyelik +2 ay ekstra (14 ay ediyor) kredi kartına 6 taksit olarak 7500, peşin 6750 küsür lira. bana da uyan öğleden sonra 4'de kadar olanı taksitli 5500, peşin 5000 lira.

sizce bu fiyatlar nasıl? (yeni zam gelmiş) hamamı, saunası, kapalı havuzu vs. var. bir de spor salonu üyeliğinde (özellikle otellerde) pazarlık söz konusu mu? yoksa ne söyleniyorsa o kesin midir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 36

enflasyon taahhütten nefret eden beni bile taahhütsever yaptı. vestelcell'e (tt altyapısı) 1 yıl taahhüt verdim, 12gb'a ayda 45 lira ödeyeceğim 1 yıl boyunca. 2 yıllık taahhüt olsa ona da güle oynaya onay verirdim.
mobil paket fiyatları uçmuşken uygun fiyata tarife arayanlara tavsiye ederim.

https://www.vestelcell.com.tr/

VESTELCELL

Vestelcell Paketler, Tarifeler ve Ek Hizmetler için bilgi barındırdan resmi internet sitesi
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

sony wena, akılsız saatler için akıllı kordon. ülkemizde hiç satılmadı yurtdışında da pek satışı yok sanırsam. xiaomi her şeyi ürettiği gibi buna benzer bir şey de üretse de alsak kullansak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ekşi sözlükte birisi terra luna için böyle bir şey yazmış.
"yeni blok çıkmıyor, bu nedenle transfer de yapılamaz. ağ öldü diyebiliriz. sakın daha fazla almayın."
https://eksisozluk.com/entry/137395422

şimdi bu sistem merkeziyetsiz deniyordu ya, iki kişi kendi arasında terra coin alıp satamaz mı? kimin elinde ne coin varsa o şekilde sabitlendi mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agah @agah

  ya da daha açık şekilde şöyle sormak lazım belki de, madencilik bitince eldeki coinler de mi bitmiş sayılıyor?

 • turker @turker

  sınırlı ve sınırsız iki varlık düşün. mesela asal sayılar ve doğal sayılar.

  biz aramızda toplaşıp anlaşıyoruz; diyoruz ki asal sayının tanesi 1 lira, normal sayı 1 kuruş olsun para yerine bunları da kullanalım. doğal olarak bazıları diyorki kardeş asal sayıların bir kısmını bulmak kolay, 3 için 1tl ödersen, 15 basamaklı asal sayı için daha fazla ödemen lazım çünkü onu hesaplatmak lazım. ben de diyorum ki olsun, ilk fiyat bu olsun sonra yenilerini bulanlar zaten bir fiyat biçer, ona göre fiyat artar azalır. 3ü kim kime sattı, 7yi kim buldu, kime sattı vb. kayıtları da herkese dağıtınca merkeziyetsiz bir mevzu oluşuyor teoride. bu varlık kullanıldığı sürece de bir fiyat belirleniyor piyasada.

  yine kafası çalışanlar diyor ki ama diğeri de sınırsız 3 günde milyarder olurum ben. onu da diyorum ki çeşmenin başı ben olayım, mesela 1 milyon tane sayı olsun sadece, sayıları da ben belirleyim, fazlası olmasın. dolayısıyla tanesi 1kuruş olan 1 milyon tane varlık aramızda dolanmaya başlıyor. yine kayıtlar herkese dağıldığı için teoride merkeziyetsiz. aramızda bir sınır belirlediğimiz için de ortada dolanan sayı adedi de belli.

  en basit böyle anlatabiliyorum ben 🙂

  • Agah @agah

   müdahale edilebilir ama merkeziyetsiz 😀 nasıl müdahale edilidiğini herkes izleyebilir anlamında sanırım 🙂 tabi ortada bir ağ kalmayınca birkaç kişi biz aramızda bunu kullanacağız alım satım yapacağız tarzı bir şey de olmuyor. anlamadığım kadarıyla sadece blokları açıp izlemesi merkeziyetsiz, yoksa iki kişi arasında alıp vermek için kağıt paradan veya düz altından bile daha çok bir merkeze göbekten bağlı.

  • turker @turker

   @agah her türlü finansal araca müdahale edilebilir eğer elinde yeterli para varsa veya iyi spekülasyon yapabilirsen, eskiden bu tip şeyler bolca olduğu için regülasyonlar gelmiş. kriptoda da hikaye farklı değil.

   şimdi diyelim ki elinde 1milyon tane btc var. bunları pat diye satarsan doğal olarak fiyatı düşecektir, çünkü 1 milyon adedine tek bir alıcı bulamayacaksın. parça parça satman lazım, sattıkça fiyatını aşağı getirmiş olacaksın. o gemiye senden başkaları da binerse satış daha da hızlanır. dolayısıyla ne kadar çok kişi bunu kullanırsa, alırsa, bu alım ne kadar dengeli dağılırsa spekülasyon riski giderek azalır. dikkat edersen hikaye hep dönüp dolaşıp birilerinde bu varlıktan fazla varsa patlıyor. merkeziyetsizlik, herkese dengeli dağılmasında değil, herkesin transaction bilgisine erişebilmesinde. elinde doların var, kimse almazsa abd merkez bankası alır. onun değerini de kontrol eder sürekli, para basar, yakar, fazi verir vs. coinde bunu yapan bir merkezi sistem yok. bazı borsalar, ağlar, coinler filan deniyor işte, tutarsa diye.

   Teknik olarak çeşitli zoruluklar için uydurulmuş varyasyonlar da var, Mesela herkesin bu transaction kayıtlarını tutmasına gerek yok, işte top 10 tutsa, top 25 tutsa kafi vb. ben her bir coin için 1$ tutarım dedim ama artık gerek yok rüştümü ispat ettim, onun yerine btc, usdti bnb vb karşılık göstereyim, vs gibi gibi.

   sonuçta hikaye başa dönüyor. bazı şartlar var en başta anlaşılan, buna uyulursa herşey güzel. ama o anlaşma şartları değişince ister istemez aşağı yada yukarı hareketler çok sert oluyor. tabi luna örneğinde gibi oluşturulan şartlarda ön görülen ama "imkansız" gibi değerlendirilen "açıklar" da olabilir. "yok yau" bu kadar parayı kim bulacak da sistemi bozacak dersin, birgün birileri o parayı bulur ve sistemi bozar 🙂

  • Barış Lachowski @baris-lachowski

   @agah luna merkezi olan bi vakfın kripto parası

 • soundOnly @soundonly

  Ağın hareketlerini ve kayıtlarını takip eden bilgisayar yoksa ağ ölüyor diye biliyorum.