Kustom Industries - KWGT / KLWP

Android için widget ve etkileşimli duvar kağıdı yapma uygulamaları.

Bu şekilde adlandırmak yanlış olmaz herhalde. Kodlama işlerinden pek anlamayan ama ilgisi olan, kafasındaki tasarımı basit kodcuklar yazarak yapıp kullanmak isteyenler için çok başarılı iki uygulama. Kullanılacak basit kodların çoğu uygulama içinde hazır olarak veriliyor, bunları birbiri ile ilişkilendirip aklınızdan geçen pek çok şeyi yapmak mümkün.
Öncelikle Google Play adreslerini vereyim:

https://play.google.com/store/apps/dev?id=5300483087872269403

Kustom Widget (yani kwgt) bildiğimiz widget'lerden tasarlayıp üretip kullanmamızı sağlıyor. Kustom wallpaper (klwp) ise bildiğimizin ötesinde bir duvar kağıdı anlayışına sahip. Aslında ikisi de çok benzer işlere yarıyorlar; temel fark olarak kustom wallpaper, içine widget gömülü duvar kağıdı yapmaya yarıyor diyebiliriz. Bu şekilde bir de ana ekranı tamamen temizleyecek bir launcher'la birlikte kendi ara yüzünüzü sıfırdan ve kendi istediğini şekilde hazırlayabilmenize olanak sağlıyor.

Ben bazı dezavantajları olmasına rağmen daha çok kostum widget'i kullanıyorum. Boyutunun ayarlanıp telefonun ekranında istenilen yere taşınabilmesi en önemli avantajı. Ama nedense süreli akan animasyonlarda biraz takılıyor, bu tip işler için klwp daha uygun olacaktır, zaten bazı animasyonlar sadece klwp'de var. (örneğin analog saatin saniye kolu gibi)

 

En iyisi kendi hazırladığım bazı widget örnekleri üzerinden anlatayım, kafasında canlandıramayanlar daha iyi anlayacaktır:

24 saatlik kadrana sahip analog saat widget'i:

Kwgt'da saat widget'i yapmak çok basit aslında, çok fazla ücretsiz hazır seçenek olduğu gibi, saat ve dakika için hazır ayarlar da mevcut ama ben burada 24 saat esasına göre çalışan bir analog saat tasarlama istiyordum. Burada işin içine bir çok hesap kitap giriyor ama mantığını bir kere anlatınca çok kolay bir şekilde yapılabiliyor.

 

 

 

 

burada formüller ve kodlama konusuna da giriş yapayım:

Formula Editor yazan kısım, basit kodlamanın yapıldığı yer, alttaki examples kısmı ise örnek kodların olduğu bir nevi kütüphane. buradaki örnek kod, yukardaki saatin 24 saat esaslı çalışan kırmızı akrebi için hazırlandı. $df(hh)$ kısmında "df" date format anlamında, yani tarih saatle ilgili olduğunu gösteriyor. "hh" saatin sadece saat kısmını alacağını *15'de onu 15'le çarpacağını gösteriyor, çünkü 360 dereceyi 24 saate bölersek her saat başına 15 derece düşüyor. sadece bunu yapsak her saat başında akrep 15 derece ilerleyip, bir sonraki saate geçecekti ama ara değerleri göremeyecektik o yüzden aynı şekilde dakikayı da işin içine kattım (360/60dakika=4 derece) saniyeyi de ekledim ama o biraz fantezi oldu 🙂 +180 ise gece 12 aşağı gündüz 12 yukarı gelsin diye yapılmış bir düzeltme. böylece güneş tepedeyken akrep de yukarıyı gösterecek bir nevi güneşi takip edecek. (kadran tasarımı da buna yönelik altı koyu üstü açık renkte yapıldı)

Yukardaki saate eklediğim özellikler şunlar: 24 saat esasına göre analog saat, konum bilgisi ve posta kodu, anlık sıcaklık, günün en düşük ve en yüksek sıcaklıkları, şu andaki hava durumunun grafiği, o güne ait tahmini hava duruma ait grafik, merkezde detaylı saat bilgisi için dakika, pilin kalan yüzdesi ve tahmini ne kadar gideceği (şarj olurken de ne kadar sürede dolacağını gösteriyor), pilin grafik göstergesi, tarih, alarm (şu anda alarm kapalı olduğu için gözükmüyor), güneşin ve ayın doğuş ve batış grafikleri, en dışta havanın aydınlanma durumunu simüle eden renkli kısım, ve ayın o günkü evresinin grafiği.

şeffaf arka planlı hava durumu widget'ı:

Bunu da hanıma yaptım, gerçi çok bir özelliği yok ve aranırsa bu şekilde hazır widget'lar bulunabiliyor ama kullanıcı daha fazlasını istemeyince böyle basit kaldı 🙂 Bunda da anlık, o gün ve ertesi günün hava durumu grafikleri var.

 

 

 

 

iPod Video benzeri müzik kontrolcüsü:

Eski bir kullanıcısı olarak iPod'a epey benzettiğimi söyleyebilirim. Düğmeler gerçekten çalışıyor, neredeyse gerçek iPod'dan bir farkı yok. Şu anda kwgt üzerinden yaptığım için şarkı süresi ve grafiği biraz atlamalı gösteriyor (2-3 saniyede bir yenileniyor) iPod grafiğinin kenarlarında da ufak tefek yırtılmalar var, bunu tekrardan daha detaylı bir şekilde klwp'da yapmayı düşünüyorum. Mavi barı da iPod'un mavi ilerleme barına daha çok benzetmeyi düşünüyorum. Köşedeki pil grafiği telefonun gerçek pil değerini gösteriyor.

 

Henüz dışardan veri alacak bir widget üzerine uğraşmadım, sırada o var. RSS besleme sayesinde internetten veri çekebilmesi lazım. Mesela 500px.com'dan güncel fotoğrafları alabiliyor diye hatırlıyorum. bu sayede maç sonuçlarını, haber başlıklarını çekip gösterecek bir widget yapılabilir belki.

Bir güzel tarafı ise internette bununla ilgili çok geniş bir kaynak var, çoğu da videolu. Yani ingilizce bilinmese bile videosu izlenip bir şeyler yapılabilir. Hatta bu widget'ları oluşturup satanlar bile var. Tek sorun insanların bunları satın alabilmesi için önce KWGT veya KLWP'nin tam sürümünü alması lazım. Bu da satışı epey bir zorlaştırır diye tahmin ediyorum, çoğu insan neden bahsedildiğini anlamayacaktır bile.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

HIPER BT-10S Bluetooth Hoparlör

aslında özelliklerini uzun uzun anlatmaya gerek yok, teknoseyir'de incelemesi yapılan leitz bluetooth hoparlörün (6358) neredeyse aynısı ve çok daha ucuzu (micro sd'li bluetooth'lu, telefon görüşmesi yapabilen, mikrofonlu hoparlör). http://teknoseyir.com/leitz-tablet-standi-ve-bluetooth-hoparlor-incelemesi

leitz hoparlör'ü ben 49 liraya 49.com.tr'den almıştım ama şimdi 65 liraya satılıyor (bu gördüğüm en ucuzu) ama normalde piyasada 120 lira civarı. bu hiper'in (http://www.hiper.com.tr) bluetooth hoparlörü sadece 32 lira (25 liraya satıldığını da gördüm) ve nerdeyse aynı fabrikada üretilmişcesine aynılar.

ses ve malzeme kalitesi beklenmedik şekilde iyi. leitz hoparlör'ün boyası mattı, bunun piyano black denilen parlak bir boya, aralarındaki en büyük fark bu diyebilirim. leitz'in ağır olması hoşuma gidiyordu, hem daha oturaklı oluyordu (yüksek sesler çalarken titrememesi için) hem de kalite hissi veriyordu, aynı şekilde hiper'in hoparlörü de ağır ve ele alındığında hiç ucuz durmuyor. kutusu da çok başarılı, aynı kalite hissi kutuda da mevcut.

daha önceden satın aldığım leitz'i evde bir yerde kaybettim ve geri bulma ihtimalime karşı ucuz ve geçici bir çözüm istediğim için bu hiper'i aldım ama kesinlikle aşağı kalmıyor. eğer illa bir eksisinden bahsetmek gerekirse üzerindeki yazılar daha iyi olabilirdi, onun dışında eksi bir yönü yok bence ve böyle bir ürüne ihtiyacı olanlara şiddetle tavsitye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16

Sandisk Dual USB Drive 3.0

#akış
Eminim bilen vardır ama ben görünce vay iyiymiş dedim ve aldım. 16gb usb 3.0 hem bilgisayara hem telefona takılabilen bir flash disk. Dual ifadesi hem normal hem micro usb olmasından ileri geliyor. A101'de 20 liraya (19 küsür) satılıyor. Androidde çalıştı ama Windows phone'da (8.1) çalışmıyor sanırım. iOS cihazlarda usb girişi olmadığı için deneyemedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Launcher 8 free

android cihazlara windows phone 8 arayüzü getiren başarılı bir launcher uygulaması. yapabilecekleri gerçek windows phone 8'den daha fazla. örneğin istediğiniz karoyu dikey veya yatay 1x4 boyutunda kullanabilirsiniz. bu ekranı daha efektif ve dinamik kullanmayı sağlıyor. karolarda hemen hemen tüm özelleştirmelere imkan sağlıyor, bunlar boyut, yazı, renk, arka plan, her birinin görünürlüğü (opacity), simge vs. örneğin kare şeklinde karolar istemiyorsanız, karo arkaplanını tamamen görünmez yapıp, photoshop'ta hazırladığını arkaplan+simgeyi alfalı bir şekilde simge olarak yükleyip yuvarlak karolar hazırlayabilirsiniz.

kullanım ve performans açısından s4 active telefonumda ciddi bir sıkıntı yaşamadım. büyük oranda akıcı ve sorunsunsuz. sadece komple launcher'dan çıkıp başka bir ortama geçerken çok hafif bir gecikme söz konusu ama bu launcherların doğasında olan bir durum sanırım.

bu launcher sayesinde windows phone deneyimini gerçeğinden bile fazla ve daha tatmin edici bir şekilde yaşayabiliyorsunuz. etrafımda pek çok kişiye lumia aldırdım ama kendim geçsem bu launcher'ı arardım muhtemelen. ben microsoft'un yerinde olsam bu launcher'ı satın alır, bir sonraki windows phone sürümüne (ayarlarını biraz basitleştirerek) koyardım.
(renkler bilgisayar ekranında biraz soluk duruyorlar ama amoled ekrandan daha canlı)

uygulamanın google play adresi:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lx.launcher8

BeğenFavori PaylaşYorum yap