#Lumia 820

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Tüüüüik

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SÜLÜN OSMAN
Sülün Osman gelmiş geçmiş en büyük dolandırıcı olarak bilinir. Hakkında sinema filmler çekildi, kitaplar. Peki Sülün Osman’a hapishanede mahkûmlara ‘Alın Teriyle Yaşamak” konulu konferans verdirildiğini biliyor muydunuz?
Sülün, 1950’li yıllardan itibaren akıllara durgunluk veren dolandırıcılık hikayeleriyle bir efsane olmaya başlıyor.
Sülün Osman’ın en büyük mahareti devlet malını kandırdığı insanlar satmak. Sattıkları arasında “Boğaziçi Köprüsü, Tarihi Taksim Tramvayı, Galata Kulesi, Galata Köprüsü, Beyazıt Kulesi, Eminönü Meydanı’ndaki saat, Şehir hattı vapurları, İzmir Saat Kulesi, İstanbul Üniversitesi’nin bahçesi, Amerikan 6. Filosuna ait bir uçak gemisi...” sayılabilir.
Sülün Osman birkaç arkadaşıyla birlikte Dolmabahçe Sarayı'nın önüne gidip beklermiş. Etraf kalabalıklaşınca arkadaşlarına saatlerini ayarlatır sonra da onlardan saat ayarlama parası alırmış. Buna bir anlam veremeyen insanların ''Ne yapıyor bu adam?'' diye soruyor, kimi de ''Ne kadar kazanıyorsun sen buradan?'' diye ciddi ciddi fikir almak istiyormuş.
Taksim Meydanı'na paspas serip oradan geçenlerden “Burası benim” diyerek para alıyor, daha sonra ''Ne kadar kazanıyorsun sen buradan?'' diyenlere Taksim Meydanı'nın tamamını satıyormuş.
Sülün Osman satacak kamu malı bulamayınca veya halkı artık kandıramayınca medyumluğa başlamış ve evlenemeyen kadınları kesin olarak evlendirdiğini iddia etmiş.
Sülün Osman, sonunda Galata Körsü’nü satarken(!) yakayı ele veriyor ve hapishanenin yolunu tutuyor.
Sülün’le hapisten çıktıktan sonra sık röportaj yapılıyor. Hemen her röportajında dolandırmaya çalıştığı insanların herhangi birileri ya da fukara olmadıklarını, kolay yoldan para kazanmaya çalışan ve hatta kendisini dolandırmaya çalışan kişiler olduğunu iddia ediyor.
Sülün Osman kendisini şöyle savunuyor;
"benim dolandırdığım insanlar dolandırıcıydı aslında. yani bana yaklaşma sebepleri beni dolandırmaktı. on tane bilezikle geliyorum adamın önüne akşam vakti. kuyumcunun kapısındayız. ve dükkân kapalı. karımın hastalığını anlatıyorum, acilen bilezikleri bozdurmam gerektiğini, o an nöbetçi eczaneye gidip hastaneden istedikleri ilaçları almamın şart olduğunu söylüyorum falan. hakiki olsalar bileziklerin fiyatı bin lira. diyorum ki 300 liraya ihtiyacım var. paranın gerisi umurumda değil, yeter ki karım ameliyat masasında kalmasın...
adam sabah kuyumcuya gidip bilezikleri bin liraya bozdurabileceğini ve birkaç saat içinde havadan 700 lira kazanacağını düşünüyor. o arada benim ayakçım da ortaya çıkıyor ve o almak istiyor bilezikleri. telaşlanıyor adam kazanç imkânı kaybolacak diye. 300 lirayı verip alıyor bilezikleri, be de kayboluyorum ortalıktan. adam ertesi sabah kuyumcuya gidip de bileziklerin sahte olduğunu öğrenince, dolandırıldım, diye karakola gidiyor. ben aranıyorum. demiyorlar ki ona, be adam 1000 liralık bileziği 300 liraya almayı düşünürken aklında ne vardı, diye. gayet açık ki, beni dolandırmayı planlamıştı. ben hayatım boyunca beni dolandırmaya kalkışmamış tek bir kişiyi dolandırmadım."

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  Adam ayrıca Türkiye'nin en utanmaz adamlarından biriymiş. Bir de zeytinyağı gibi üste çıkıyor.

  Herkes daha kolay yoldan para kazanmak ister. Bilekzikleri 300 liraya vereyim diyor, alana da dolandırıcı diyor. 😂

  O zaman ucuza, promosyondan kampanyadan ürün alan herkes dolandırıcı. Zira tam fiyattan alan kişinin hakkı yeniyor.

  • elwray47 @elwray47

   Yok o açıfan dediğine katılıyorum ben, şöyle bak olaya, adamın elinde bin liralık altın var atıyorum zordayım diyo, aklınca çakal da geliyo diyoki 300 vereyim acelen varsa. Kabul edince atlıyo alıyo, bakaraın edersin normalde alırken değer biçersin, bu garibanı kandırdım diyo hop alıyo gönderiyo, sonra bakıyo altınlar sahteymiş. Dürüst olanı dolandırmadım çakal geçineni dolandırdım demesi ondan. Bu televiztondan telefon aldım sahte çıktı diyenlere benzetiyorum bunu, sen çok akıllısın 5binlik telefonu 500'e alıyorsun, biz malız bayiden alıyoruz. Ha suçtur tabi, aferin diyemem de, diğer adam da dürüst değil.

  • Batuhan @achfighter

   @elwray47 televizyon dolandırıcısından ucuza mal almaya çalışan kişinin ne suçu var anlayamadım. 50 liraya 2080ti satılsa şurada herkes koşup almaya çalışır. Bence bir mahsuru da yok. 50 lira yazanın kafasına silah dayamadılar sonuçta.

  • elwray47 @elwray47

   @achfighter 50 liraya 2080 olmaz, dolandırıcıdır derim, 50 lira verdim 2080 gelmedi, nerde benim 50 liram demem.

 • Burhan @epsilon

  Asıl soru bin liralık altına bunun ederi bin lira vereyim diyen kişiyi dolandırmayacak mıydı? Adam gerçekten akıllı ve başarılı.

 • Pennywise @pennywise

  Bana birini hatırlattı ama neyse.

 • prometrik @prometrik

  Hustle diye bir dizi vardı. Tavsiyedir.

1900 Doğumlu olduğunu hayal et;
14 yaşındayken 1. Dünya savaşı başlar, 22 milyon ölü ile 18 yaşına geldiğinde biter.
Kısa süre sonra küresel bir salgın başlar ve İspanyol Gribi, 50 milyon insan ölür. Hayatta kaldıysan 20 yaşındasın.
29 yaşına geldiğinde New York Borsasının çökmesiyle başlayan küresel ekonomik krizi yaşamışsındır, enflasyon, işsizlik ve fakirlik...
33 yaşına geldiğinde naziler iktidara gelir.
39 yaşına geldiğinde 2. Dünya savaşı başlar. Bittiğinde ise 60 milyon ölü ve sen 45 yaşındasın.
52 yaşına geldiğinde Kore Savaşı başlar.
64 yaşına geldiğinde Vietnam Savaşı başlar ve 75 yaşındayken biter.
1985 doğumlu bir çocuk büyüklerinin hayatın ne kadar zor olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını düşünür, ancak birçok savaş ve felaketten kurtulmuşlardır.

Türkiye son 20 seneyi daha beter yaşası :))

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

|Kaliforniya ' daki kristal kumsal dünyanın en güzel ve en nadir görülen kumsallarından.
Sea glass adı verilen (deniz camı) değişik büyüklük, şekil ve renklerdeki camlarla kaplı bir kumsal. Denizdeki cam kırıkları dalgaların aşındırmasıyla uzun sürede bu oluşuma dönüşüyor.
"Deniz camı fiziksel ve kimyasal olarak yıpranmış halde sahil boyunca bulunur. Bu yıpranma süreci camı doğal buzlu cam haline getirir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ANTİK MISIR'DA Yaşayanlar Elektriğin Sırrını Çözmüşlermiydi ?
GÜNÜMÜZ'DE Yapılan incelemeler sonucu bulunan sonuç neydi ?
Mısır resimlerinde görülen bu sistemin ışık yayıp yaymadığı test etmek için Avusturyalı elektrik mühendisi Walter Garn, kabartmada yer alan resmi çok detaylı olarak incelemiş ve resimdeki ampulü oluşturan yılanlı teli, duyu, ced sütunu olarak kullanılan izolatörün aynısını yapmıştır. Ortaya çıkan sistem ışık yayarak etrafı aydınlatmıştır.
1996 yılı Eylül ayında Amerikan ABC Televizyonu’nda yayınlanan bir belgeselde de Mısırlıların bu ışık sistemi bilimadamları tarafından kameralar önünde test edilmiştir. Bir kez daha başarı elde edilmiş ve ışık oluşmuştur. Bu aslında bir ampuldür ve antik Mısır resimlerinde belirtildiği gibi uygulanan yöntemle sistem çalışmış, ışık elde edilmiştir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 20

NE DOLAR NE BORSA NE EV SADECE ALTIN ARTIYOR - EKONOMİ HABERLERİ - DÜNYANIN...

ekonomik kriz, ekonomist, ekonomi haberleri, ekonomi 2020, ekonomi, bitcoin, gümüş, altın, dolar, yeni ekonomi DÜNYANIN HABERİ 122. BÖLÜM NE DOLAR NE EMLAK N...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 13

Ege Bölgesi’nde yüzde 80 oranındaki işletme, bu yaz tesislerini açmadı. Açanlar da yüzde 25 dolulukla çalışıyor.

Bu doluluk oranının havuz ışıklandırmasına ya da suyun klor masrafına yetmeyeceğine dikkat çeken Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Tesisini açmayan daha az zarar ediyor” dedi.

Bu yıl için bazı otellerdeki konaklama ücretlerinin geçen sene ile aynı iken, bazı tesislerin de yüzde 100 fiyat artışına gittiğine dikkat çeken İşler, “Ortalama yüzde 10-15 civarında bir fiyat artışı var. Zaten insanlarda para da kalmadı. İzinleri bitti. Yarı ücretlere çalıştılar, birikimlerini harcadılar. Tatile çıkmak isteyen kesim de eridi” diye konuştu. İşler, bu yılki kişi başı konaklama fiyatlarının ise sertifikalı otellerde her şey dahil 350-400 TL’den başlayıp, 900-1200 TL aralığına kadar çıktığını dile getirdi. İşler, şöyle devam etti:

“Pandemi koşulları uygulandığında bir otel en fazla yüzde 60 dolulukla çalışabilir. Keşke görsek bu oranları. Mevcut doluluklar bu sektörü kurtarmaz. Turizm sektörü hapşırdığında diğer sektörler nezle oluyor. 54 yan sektörü besliyoruz. Hükümetin yeni birtakım teşvikler vermesi lazım. Aksi takdirde sektör bu gemiyi yürütemez. 2021 de kayıp yıl olabilir.”

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13

Haziran ayında yıllık enflasyon yüzde 12.62’ye çıktı. Bu sonuç, dünyada en yüksek enflasyona sahip ülkeler sıralamasında Türkiye’yi 14’üncülüğe yükseltti. Türkiye’den yüksek çift haneli enflasyona sahip ülkeler Güney Sudan, Sudan, Arjantin, Liberya, İran, Haiti, Etiyopya, Özbekistan, Angola, Zambiya ve Sierra Leone olarak sıralanıyor. Sierra Leone’den sonra da Türkiye geliyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 20