Bazı nedenlerden (çok kurcaladım * _ * ) sd karta yeniden raspberry kurdum bu sefer tecrübeli olarak her şey çok kolay oldu,öncelikle mobil ekran için sürücü kurmama gerek yokmuş direk kullanabiliyorum ekranı ayrıca bendeki uydu alıcıya taktım orda da 1080p ve 60Hz olarak cam gibi görüntü aldım bu çok iyi oldu,rasp. üzerinde ise 1600x900 60Hz olarak çalışıyor (ekranın full desteği bu) youtube videolarıda 1080p 60 Hz de tam ekran yapmazsan takılmadan oynatıyor,daha önce takılıyordu bunun sebebi kartı Samsung Evo Plus 32GB yaptım bir çok dar boğaz gitti,chrome da sekron ile tarayıcı adreslerim ve ayarlarım hemen geldi vlc de gerekli ayarları yaparak stream olarak istedigim kanallar çalıyor öyleki rasp. ilk açılışda ayarlarıma göre hemen listedeki ilk radyoyu ben bişey yapmadan çalıyor.
Kısacası tam bir bilgisayar oldu,kablosuz fare ve klavyesi ile geriye sadece kutusu kaldı gelsin onlada olan deneyimimi anlatıcağım.
Not:Görüntüler biraz kötü oldu zira tek elle biraz loş ortamda çekmem gerekti bu ara ekran 5 inç çift hdmi aparatı ile geldi ve kendi güç beslemesi var takmak lazım takmadan da çalıssada
Güç adaptörü bu modelde (rasp. 3 model B+)2.5 amp olmazsa durduk yere çat diye restart ediyor rasp. aklınızda olsun.
Yazmayı unuttum ekranın dokunmatik özelliği var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoloji yazarı Jamie Bartlett, bu sosyal medya fabrikalarının binlerce beğeni ve takipçiyi nasıl sağladığını ortaya çıkardı. Twitter üzerinden paylaşılan videoya göre şirketler, binlerce telefonu tek bir ofis içinde aktif bir şekilde bekletiyor. Bir talep geldiğinde, binlerce beğeni ve takipçi aynı anda satılabiliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

hafta sonu 20 inc boş paneli malzemelerini alıp raspberry bağlıyarak pc ekranı yapmıştım, sipariş verdiğim 5 inc dokunmatik ekranda bugun geldi sürücüsünü daha önce sd karta kurmuştum,raspberry takınca hemen çalıştı.
Panelde HD ve 60 Herzt de görüntü ayarı vardı o ayarda çalıştı, sonra menüden 800*480 ayarını yaptım sorun yok görüntü net ve kalimide işe yarıyor,kartın arkasında ekran arka panel ışığını açıp kapama da var
Sıra son aşamada oda fanlı kutuyu bekliyorum,büyük ekrana hopörler takmıştım ama hdmi üzerinden raspberry nin ses çıkmıyordu onu hallettim bu arada radyo kurdum şimdi minik bir hopörler var elimde ama kulaklık çıkışından çok az ses veriyor, buna bir adet mini anfi alıcağım böylece mobilken rahatca ses alabiliceğim. Anfi modeli PAM8403 2x3w Stereo Ses Amfilikatörü D CLASS, 3 liralık minik bir kart ama 7 tl kargosu var 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elimde 20 inç all in one pc ekranı vardı, değerlendirmek istedim,gerekli donanımı yurt dışından aldım ve kurdum üzerinede raspberry 3 B+ alıp taktım kötü olmadı görüntü güzel,ekrana uydu alıcada bağlanabiliyor 1080p*60 Hrz çıkış ile cam gibi görüntü oldu, istersen flash dan müzik film oynatma imkanıda veriyor.
Rasp. 1080p de 1600*900 60Hrz de takılma yapıyor bu ekran için en uygunu 480p video stream tabi bu çöz. ve tazeleme için, gerçi hafta içi rasp. için 5 inc lik ekranda geliyor orda sorun olmaz.
Ekranın arkasını toplama işini öyle bıraktım seçenek çok ama olmadı satarım diyorum komple hepsini 🙂
Bu arada Hoparlör all in one dan gelme, acayip güzel ses veriyor eşi vardı bulamadım,ekran için gelen donanımın uzaktan kumandası da var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 19

#Sigara #ihbar uygulamasına sızıp işletmelere sattılar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Kod Yazma Dersleri...
micro:bit bbc nin kendi için yapmak iştediği ilk bilgisayarın ismi,bunu yaşatmak için çocuklara tasarlanan bu elektronik eğitim kitine ismini vermişler.
Aslında sistem hiç karışık degil 5*5 lik bir led grubu var bu kartın üzerinde bu bizim ekranımız oluyor,bu ledler ile yaptığımız kodların sonuçlarını takip edebiliyoruz tabi başka imkanlarımızda var, temelde kart üzerinde sıcaklık sensörü ve ışık siddeti sensörü yok ama bunlarıda ölçebiliyoruz direk olarak, bunların yanında hız ve eğim sensörleri var ayrıca digital ve analog sensör verilerini ölçebiliyoruz giriş pinlerinden.
Kart 3.3 volt ile çalışıyor,iki adet fiziksel butonumuz var ve programlanabiliyorlar.
Yeni başlayanların gözünü korkutmamak ve sıkmamak için teknik detayları burda kesip yeri geldikçe vermek üzere yazılım kısmına geçip basitden zora doğru açıklamalı şekilde derslere başlıyalım ilk ders klasik "Merhaba Dünya".
Ekranımız kısıtlı olduğundan biz sadece Hello yazdıracağız,kolay olsun diye
...

BeğenFavori PaylaşYorum yap