Otonom sürüş sağlayan araçların tüm veri merkezleri kadar büyük bir karbon emisyon kaynağı olabileceğine dair bir görüş paylaşılmış. Elektrikli otonom araçlara bu açıdan bakınca emisyon için çok masum görünmüyorlar.

#HaftalıkGündemeMalzeme #teknolojivebilimnotlarınamalzeme

https://www.theregister.com/2023/01/13/selfdriving_car_computers_could_equal/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12
 • yah erşeyim yah içim @sormadunyamnebicim

  Bunu şeye benzetiyorum. 750 beygir dodge ram'den inip, kağıt pipette soğuk kahve içmek gibi.

 • AB9 @sqn

  "an assumed global fleet of one billion AVs driving an average of one hour per day, using a computer that consumes 840w, would consume enough power to equal global datacenter emissions from 2018."

  otonom için 840w gerekmesinin nasıl hesaplandığını geçtim, 2050'nin teknolojisini bugünkü enerji verimliliği ile hesaplamayı geçtim, bugün 1kwh enerji için 0.4L dizel öngörülüyor. 840 için de 0,3L desek (kilometrede değil, saatte), "saatte 0,3L daha fazla yaksın ama otonom olsun, benden 100 kat daha doğru sonuç verecek bilgisayar kullansın, ben de huzurla oturayım, can güvenliğim sağlansın" diyebilirim. bunu büyük çoğunluğun da bu şekilde demesi gerekir. bunu derken de trafikteki bütün araçlar otonom olsun tabi, arada alkol alıp, hız yapan, makas atan, milletin canını umursamayan kansızlar olmasın tabi.

  otonomu geçtim, araçlar birbiriyle konuşsa, öndeki araç frene basarken arkadakine "frene basıyorum" verisi gönderse, araçlar birbirlerine hızlarını, anlık konumlarını gönderse bile şunun faydasını tahmin edemezsiniz. tren katarı gibi birbirinin arkasına 1 metre ile konumlanan ve bu şekilde sabit hızla seyreden araçlar olsa bugün trafik olmaz, trafik ışıkları olmaz, enerji kazancı en az %30 olur, kazaların %90'ı engellenir, sayılır da sayılır yani.

 • Fikri @fikri

  Sırf elektrikliye dönmesinin bile kazandırdığı enerji çok fazla. Otonom olunca sağlanan birbirleriyle haberleşmelerinin sağladıklarını düşünün bir de.
  Ayrıca otonom araç demek park edilmeyen araç demek. Boş boş durmayacak araçlar. Bu da hesap edilmeli.
  Kazandırdığı kaybettireceğinden fazla gibi duruyor kabaca bakınca.

  • AB9 @sqn

   https://www.vice.com/en/article/gv59xx/3000-ubers-could-replace-nycs-entire-taxi-fleet

   new york'ta 13500 taksi var, sadece 2.7 dakika bekleme ve 2.3 dakika gecikmeyle (bu da mevcut uber'den %20 daha hızlı demek oluyor) 3000 tane 2 kişilik ya da 2000 tane 10 kişilik araçlar new york'un talebinin %95'ini çözüyor. daha otonom girmedi bile. istanbul'u düşünelim, milyonlarca kişi haftanın en az 5 günü belli dakikada belli noktadan çıkıp belli noktaya gidip, akşam da aynı rotayı tersten yaşıyor. sadece aplikasyonla gideceğin noktayı ve varacağın dakikayı yazdığında yapılabilecek planlamayı düşün, bir de bunun üstüne otonom sürüşü ekle, kazancın haddi hesabı yok. hasılı planlama şart, otonom bu işin kaymağı, verimi %5'lerden %90'lara çıkarabilecek bir yapı bu.

 • sawgent @sawgent

  Bütün ekosistemi bir anda sıfır karbon emisyonuna döndürmek mümkün değil zaten. Ama bir ucundan başladıktan sonra etrafa yayılır. Önemli olan zihniyet olarak bu odaklı devam etmek. Aracı katı yakıttan kurtardıktan sonra gerekli elektriği de temiz kaynaklardan sağlamaya yönelebilirsin. Sonra veri merkezlerine geçip onun elektriğini dönüştürürsün. Sonrasında veri merkezlerinin malzemelerinden devam edersin.

  • Jabba the Hutt @jabbathehutt

   Piller alışkın olduğumuz ulaşım menzillerine erişecek ve şarj istasyonları kısa sürede dolduracak gelişmediği sürece saf elektrikli araçlara tam olarak geçiş olamayacak diye düşünüyorum. Geçiş için jeneratör desteği yapan motorlu kombine sistemler şuan için daha tercih edilesi. Ola ki fosil yakıtları daha efektif kullanan bir şey geliştirilirse ibreler değişebilir tabi.

Enpara bu sefer tamamen gitmiş.

Cep şubeyi denedim o çalışıyor gibi görünüyor.

#ENPARA

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık @xahve

  Bırakın abi şu özel bankaları, geçin Ziraat'e Vakıf'a, özel bankaların işi gücü çökmek

  • Fullmoon @dolunay

   İmkanım olsa devlet bankasının sokağından geçmem 😀

  • Tarık @xahve

   @dolunay ondan sonra bugün hangi banka çökmüş, hangisi batmış, hangisi milleti dolandırmış diye haberler okursunuz 😀

  • Fullmoon @dolunay

   @xahve O bakış açısıyla hiç özel banka olmasın di mi ama? Hangisi batmış (aslında da devlet halkın kesesinden kurtarmış), hangisi yandaşa komik faizle kredi vermiş (başkasına koklatmamış), hangisi arka kapı satışlarla döviz fiyatını yapay baskılamaya çalışmış, hangisine arpalık olarak yandaş yöneticiler atanmış, hangisi yandaşa para aktarmak için çalışanlarına mücevherat dağıtmış, onların haberlerini okuruz tabi basın özgürlüğü olursa.

  • Tarık @xahve

   @dolunay olsun ben cebimdeki parayı koruyana bakarım, siz değil miydiniz bana altyapı getiren firma benim baş tacımdır diyen 🙂 Benim cebimdeki parayı en iyi koruyan, batmayan, her yerde şubesi olan Ziraat de benim baş tacımdır.
   (sizdiniz dimi benim internet konusunda konuştuğum kişi ? )

  • Fullmoon @dolunay

   @xahve 'Altyapıyı' Ziraat getiriyorsa, bulunduğunuz yerde başka alternatifiniz yoksa, banka kullanmadan olmuyorsa, kullanırsınız da seçenek varken niye? Özel bankalar devlet bankalarıyla, o bankalar üzerinden vs. onların altyapısını, üstyapısını kullanarak iş yapmıyor ki? Devlet bankaları sayesinde, 'görev zararları' nedeniyle tüm vatandaşların parası eritiliyor, alet oluyorlar bu işe, parayı koruma çok ters bir deyim olmuş, anlayamadım. 400Kya kadar devlet garantisi her bankaya ayrı ayrı var, banka batacak diye çok korkuyorsanız 12-13 bankaya ayrı ayrı yatırırsınız, daha fazlasını bankada hiç tutmayın zaten.

  • Tarık @xahve

   @dolunay Benim param yok, ben sadece şuna bakıyorum, Ziraat bu ülkede belki 30-40 milyon müşterisi olan, kökleri yüzlerce yıl önceye dayanan, çok ciddi ve resmi bir kurum, kimseyi dolandırmaya çalışmaz, çalışanlarını temkinli seçer, bir işi usulüne uygun ve ciddiyetle yapar. Her ilçede şubesi vardır, gittiğinizde sizinle ilgilenirler, yaşlılara yardımcı olurlar, batmazlar, çünkü batmaları için ülkemizin batması gerekir. Ziraat'ın amacı para kazanmak değil, kamu hizmeti yapmaktır.
   Ama özel bankalar öyle değil, özel bankaların amacı para kazanmak, ucuza çalışan alırlar, şube açmazlar, ucuz ve uyduruk servarları sürekli çöker, nereden para kıssak diye düşünürler, işleri hep uyduruktur. Ayrıca sürekli isim değiştiriyorlar, çünkü habire batıyorlar, Finansbank battı ondan sonra adı QNB falan oldu, saçma geliyor bunlar bana. Paramı emanet edeceğim yerin Ziraat olması güven verici.
   Tamam devlet bankaları arka planda kötü işler çeviriyor olabilir, ama bu beni ilgilendirmez, bankaya koyacak 1000 liram varsa gidip Ziraat'e koyarım, en azından ertesi gün o bankanın orada olacağından eminim, her ilçede şubesine erişebileceğime de eminim.

  • Fullmoon @dolunay

   @xahve Çok yanıldığınızı düşünüyorum ama tabi benim fikrim, siz de benim için aynısını düşünürsünüz. TT gibi Ziraat bankasını da satsınlar bakalım o zaman ne düşüneceksiniz?

   Finansbank batmadı, tam tersi çok başalrılı olduğu için Yunanistan satın aldı (Özyeğin milyar dolarları kaptı, Fİbabank'ı ve üniversitesi var şimdi), sonra tabi ki TRden çıkmak istediklerinde Katar satın aldı. Yunanistan aldığında ismini değiştirmemişti, aslında Telsim, Vodafone olduğunda, bunu Vodafone'un TRye olan güveni olarak niteledi herkes, aynı şekilde Katar milli bankası kendi ismini verdi Finansbank'a. TR devlet bankası mı batar, Katar milli bankası mı derseniz, bügünün dünya ekonomik koşullarında ben Katar'ı daha güvenli buluyorum, onu da not olarak söyleyeyim.

  • Mr.Bell @mr-bell

   Yine boş yapmışsın. Bankacılık sektörü ile uzaktan yakından alakan olmadığını, devlet bankalarının ne yaptığını ne yapmadığını bilmediğini bu kadar iyi tarif edemezdin. @xahve

  • Mr.Bell @mr-bell

   @dolunay finansbank güncel olarak katarlılarda, qatar national bank. Qnb

  • Fullmoon @dolunay

   @mr-bell Ben de onu dedim ama arada Yunanistan milli bankası aldı, ismi değişmeyince çok kişi farketmedi.

  • Tarık @xahve

   @dolunay Katar ulusal bankasının batma ihtimali daha az olabilir, ama bir Türkiye'de yaşıyoruz. Bir bankanın güvenilirliğini müşteri sayısı belirler, 10000 kişin dolandırılmasında pek bir şey olmuyor, ama 40.000.000 kişinin kullandığı bir banka teknik olarak batamaz, o batarsa ülke batar ölürüz. Bu yüzden Ziraatin batması türkiye vatandaşları için mümkün değil.

  • Tarık @xahve

   @mr-bell ''Boş yapmak'' tabirinden daha uygun kelimeler bulabilirsiniz, saygı içinde tartışıyoruz.

  • Fullmoon @dolunay

   @xahve Arkasında devlet olan banka battıkça kurtarılır, olan da o zaten, kullanan kişi sayısının gerçekten bir önemi yok. Devlet kendisi batmadan batmasına izin vermez, ama devlet de 'batabilir', borcunu ödeyemez hale gelebilir, bankaları da batar, özel bankalar da batar, ülke de batabilir ama merak etmeyin ölmeyiz. Ülke batınca içindeki insanları öldürmüyorlar 😀

  • Tarık @xahve

   @dolunay Devlet batınca para basıp enflasyonu %500 yapıp kendini kurtarıyor genelde, buna da devalüasyon diyoruz sanırım. Ülkemizde 20-25 senede bir olan şey 😀

  • Fullmoon @dolunay

   @xahve Enflasyon insanların cebindeki paray çalmak. Hiper kontrolsüz enflasyon olunca iktidar değişir, genelde çok marjinal düşünceler iktidara gelir, ekonomik sorunlardan daha büyük bela da odur zaten. (Almanya'da Nazilerin seçilmesi vb.). Bizim ülke olarak normal döngümüzün dışında biraz bugünlerdeki olayların boyutu. Sonumuz hayırlı olur inş.

Merhaba
Bu hafta sonu Samsung indirimleri olacak. Yeni yılın tüm TS ailesine mutluluk ve bol teknoloji getirmesini dileriz. İndirimler saat 20 de başlayacaktır.
https://bilendenal.com/hafta-sonu-kampanyasi.html

Bilendenal.com Doğru ürünü bilendenal - hafta sonu kampanyasi

hafta sonu kampanyasi Masaüstü, Dizüstü ve Sunucular için RAM , SSD , HDD ve Kızaklar ve Server, Bilgisayar Bileşenleri, Bigboy, Kingston, Samsung, Transcend Resmi Satıcısı
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#EYT ile ilgili durumu en güzel Özgür Demirtaş özetlemiş, fazlasını söylemeye gerek yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 17

Bulmaca oyunlarını seviyorsanız Türk firması tarafından geliştirilen Havsala: Into the Soul Palace isimli oyuna bir bakmanızı tavsiye ederim.

Steam bağlantısı :
https://store.steampowered.com/app/1732750/Havsala_Into_the_Soul_Palace/

Üreticinin oyun sayfası :
https://stratera.co/havsala/

Şu anda Steam indirimlerinde 14,39 TL gibi çok uygun bir fiyata satılıyor, türü sevenler için bu fiyatı fazlasıyla hakettiğini düşünüyorum.

#PCGame #Puzzle #Bulmaca #Oyun #OyunGündemineMalzeme #Havsala

BeğenFavori PaylaşYorum yap

PC'de Forza Horizon 5 oynuyorum. Müzayededen bir araç almam lazım ama ne zaman denesem şu anda kullanılamıyor hatası alıyorum. XBOX Hesabının güvenlik ayarları ile ilgili önerilen ayarları kontrol ettim doğru görünüyor ama sorun çözülmedi. Bu konuda tecrübesi ve önerisi olan var mı?

#ForzaHorizon5 #Microsoft #GamePass #nasılyapılır

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Döviz kurunun Ocak 2022'de kaç TL olduğunu gösteren yorumumu sessizce silip , insanlara tavırlarını gördükten sonra arkadaşın zamla ilgili bana göre saçma mesajındaki yorumlarımı silip kendisini de engelledim.

Egosu ve bilgisi olmadan fikir sahibi olan küstah tavırlarına yatarak mı kalkarak mı devam eder bilmiyorum ama ben görmeden devam etsin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft Gamepass aboneliğim bitti. Dün bir oyuna bakmak istediğim için kredi kartıyla aylık olarak uzattım. Bunu uzun süreli uygun fiyatla uzatmanın bir yöntemi vardı ama bulamadım. O yöntem hala işliyor mu? İşliyorsa nasıl yapılıyor?

#GamePass #XboxGamePassforPC #Microsoft

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 16

Microsoft Office 365 Family aboneliğinin yıllık ücreti 1299,99 TL olmuş. Çok işime yaramıyor olsa iptal edeceğim ama öyle bir seçeneğim yok. Bunun daha ucuz satıldığı bir yenileme yapma yöntemi bilen var mı?

#Microsoft #Office365

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Amazon Prime Gaming 'e Ocak ayı oyunları yüklenmiş. Jedi Fallen Order'ı Origin'den diğer iki ana oyunu Epic'ten vermiş.

#PCGaming #epic #origin #freegame #StarWarsJediFallenOrder #AmazonPrime #OyunGündemineMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8