Microsoft Office 365 Family aboneliğinin yıllık ücreti 1299,99 TL olmuş. Çok işime yaramıyor olsa iptal edeceğim ama öyle bir seçeneğim yok. Bunun daha ucuz satıldığı bir yenileme yapma yöntemi bilen var mı?

#Microsoft #Office365

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Amazon Prime Gaming 'e Ocak ayı oyunları yüklenmiş. Jedi Fallen Order'ı Origin'den diğer iki ana oyunu Epic'ten vermiş.

#PCGaming #epic #origin #freegame #StarWarsJediFallenOrder #AmazonPrime #OyunGündemineMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

#Yemeksepeti üye iş yerlerine uyguladığı komisyonları arttırdı mı?

Genelde kapıda ödemekle uğraşmamak için online ödeme yaparak sipariş veriyorum. Son zamanlarda hemen her siparişimde ilgili restaurant arayıp o siparişi biz iptal edelim siz kapıda kredi kartı yada nakit ödeyin şu kadar ödeyin diyor. Örneğin 150 TL tutan siparişim için arayıp kapıda ödeyin 135 TL alalım olur mu dediler, sürekli sipariş verdiğim bir yer olduğu için olur dedim. Daha önce bu kadar sık olmuyordu neredeyse iki siparişimden birisinde aranır oldum , merak ettim o yüzden.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Yeni bir sistem araştırıyorum. Üzerinde VMWare ile 10+ sanal bilgisayar çalışacak ve oyun oynanmayacak. Dahili grafik işlemcisi nedeniyle Intel bakayım dedim ama uzun zamandır takip etmediğim için hangi anakart chipset vs çıkamadım işin içerisinden.

İşlemci : INTEL Core i5 11600K
Anakart : ???
Ram : 128 GB
SSD : 2 TB
Kasa : ??
PSU : ??

Sistem evde çalışacak ama 7/24 açık kalacak. Ram'i azaltma şansım yok. SSD olarak bir tane yüksek hızlı M2 alıp işletim sistemi kurup bir tane de daha yavaş 2 TB model eklemeyi planlıyorum.

Kriter en iyi fiyat/performans oranını yakalamak. Üzerinde Multimedia veya Oyun işlemleri yapılmayacak.

Önerilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

#teknoyardim #pctoplama #alışveriş #oempc #akis #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11
 • ilker @gilker

  IOPS değeri yüksek bir SSD tercih edilmeli Ram i neden azaltma şansın yok onu tam anlayamadım 64GB ram bence yeterli gelebilir. Kasa ve PSU çok sıkıntı değil ekran kartı olmayacağına göre beğendiğin 600w ve üzeri +80 bir psu al geç derim. Bu arada o nasıl ev 10 kişi sanal bilgisayardan bağlanıyor 🙂

  • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

   Kişi falan bağlanmıyor. Sanal makinalar Linux ve Windows sunucu sistemleri, üzerlerinde birbirlerine entegre edilecek uygulamalar veritabanları çalışıyor. IOPS değerine ihtiyaç yok çünkü uygulama ve veritabanları üzerinde transaction olmayacak, düzgün herhangi bir SSD rahat rahat karşılar ihtiyacı diye düşünüyorum. Sanal makinaların çoğunda GUI bile yok, Linux Server sürümleri çalışacak.

   Toplam hesaplanan ram kullanımı peak anında 102 GB olabilir gibi görünüyor o yüzden 128 GB düşünüyorum ama maliyeti çok gereksiz olursa 64 GB'a ineceğim.

 • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

  Öncelikle sistem evde kullanılacak. Bir işyeri falan söz konusu değil. Sanal makinalarda yük olmayacak. Sadece 1 hadi bilemedin 2 tane client ile üzerinde uygulama çalışma, public cloud senkronizasyonu gibi temel işlemler yapılacak. Docker üzerinde çok fazla işlem yapmayan uygulamalar çalışacak.

  Sanal makinaların çoğunda GUI bile yok, Linux Server sürümleri çalışacak. Bu yüzden grafik yetmez yorumlarını gözardı ettim.

  Kullanım amacıma uygun daha önce de benzer OEM makinalar toplamıştım. O nedenle entegre grafik kartından çok şüphe duymuyorum. İşlemci yoğun hiç işlem olmayacağından AMD TR falan gibi uçmaya gerek yok. Intel seçme nedenim Ryzen 5 ve 7'lerde dahili grafik yok ve harici kartların fiyatları gereksiz pahalılar.

  Samsung EVQ 2 TB üzerinde 6 aydan uzun sürediir 12 tane makina çalışıyor hala Health kısmında hiç bir problem yok. Kritik veri de olmayacağı için çok kafama takmıyorum.

  Kasa olarak saçma fiyatlara çıkmak yerine SHARKOON RGB LIT 100 düşündüm. Üstüne de düzgün bir Modüler PSU koyacağım.

 • Tony Montana @tonymontana

  GPU ile sizin de söylediğiniz gibi bir işiniz yok. Ben, 8 çekirdek Xeon 2640 işlemci ve 64GB Ram ile HDD üzerine kurulu Vmware sanallaştırması üzerinde 14 sistem çalıştırıyorum ve ciddi bir sorun yaşamıyorum.

 • BlueTeamer @blueteamer

  Ram tamam ama 10+ VM icin i5 11600K sanki az gibi geldi bana. 12vcpu oluyor galiba. 2'li verseniz hepsine 3 4 tane VM yuk altina girdiginde problem cikarir gibime geliyor. Nasil bir environment olacak bilgi verebilir misiniz?(calisacak uygulamalar vs.) Biraz hortlatiyorum konuyu ama 🙂

Açtığı başlıklara verilen cevap ve yorumları kafasına göre sildiği için @kaptanexa isimli kullanıcı gereksiz terbiyesizlik sınırlarını aşması gerekçesiyle engelleyip rahatladım.

#blockuser #Engelleme

Not : Kimi niye engelledim not alacak bir kısım olmadığı için akışa atıp etiket kullanıyorum. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

NVIDIA'nın #ARM 'ı satın alma sürecinin Nisan 2022'de sonuçlanması beklenirken ARM tarafında tüm işe alımlar bu süreyi beklerken durdurulmuş ve ek sağlık ödemeleri de dondurulmuş. Sadece stajer ve major yönetici işe alımları devam edecekmiş.

https://www.theregister.com/2021/05/25/arm_hiring_allowance_freeze_nvidia/

#HaftalıkGündemeMalzeme #NVIDIA #arm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Biraz önce arabayla izinsiz bir şekilde nöbetçi eczaneye gittim. Eve yaklaşık 4.5 km mesafede çarşı içinde bir lokasyon. Bölgede hemen hemen tüm dükkanlar (cep telefonu mağazası, elektronikçi, kasap, manav .vb istisnasız hemen hepsi) kepenklerini yarıya kadar açmışlar ve çalışıyorlar. Müşteriler eğilip mağazalara giriyor çıkıyor işini görüyor. Gördüğüm açık 2 lokantanın cama yakın ön masalarına sandalyeler ters çevrilmiş ama arka taraflarda ışıklar kapalı şekilde millet oturmuş yemek yiyor.

Kapanma falan yalan olmuş, denetim falan da kesinlikle yok anlaşılan. Hala birileri çıkıp bayram sonrasına kadar kapanma sayesinde virüsü kontrol altına almış olacağız ve normalleşmeye başlayacağız diyor. Halk kendi normalinde takılıyor zaten kapanma görünümlü şarlatanlığı ipleyen kalmamış.

#Covid #CoronaVirus #lockdown #tamkapanma

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Trendyol kampanya kodunu Teknoseyir'de paylaşan bir üyeden alıp kullanarak Exxen aboneliği başlatmıştım. Kredi kartı bilgisi girmek zorunlu olduğu için daima 0 limitli tuttuğum sanal kredi kartını ekledim. Ancak ayarlarda abonelik iptali , hesap kapatma seçeneği bulamıyorum. Bu Exxen'in iptali nasıl yapılıyor bilgisi olan var mı?

Kredi kartında limit olmadığı için para çekemeyecek ancak ben iptal etmek istiyorum kafam rahat olsun diye düşünerek ama iptal nasıl yapılacak bulamadım.

#Exxen

BeğenFavori PaylaşYorum yap

incehesap.com 'dan mouse sipariş ettim 2 günde geldi. THH'ye gitmedim, dava etmedim, ortalığı yangın yerine çevirmedim. İyi yaptım bence.

BeğenFavori PaylaşYorum yap