Kaweco Special Mekanik Kalem

 

 • Merhaba, uzun süredir yapmadığım kalem incelemelerine bir yenisini eklemek istedim. Hakkında çok bilgi sahibi olmadığım, ancak çok merak edip de geçen hafta edindiğim Kaweco Special Mekanik kalemden bahsetmek istiyorum.
 • Aslında ilk başta firmadan bahsetmek gerek. Vikipedi'den edindiğim bilgilere göre, KaWeCo (Federhelter-Fabrik Koch, Weber&Co)1883 yılında, Almanyanın Heidelberg şehrinde Heidelberg Dolmakalem Fabrikası olarak kuruluyor. İlerleyen yıllarda 1. Dünya savaşı sıralarında Amerika'dan ithal parçalara bağlılığını koparmak için kendi kalem uçlarını (nib) üretmeye başlıyorlar. Ancak 1928'deki ekonomik krizi aşamayınca, 1929'da iflasını ilan ediyor. Aynı sene içinde, Badischen Füllfederfabrik Worrinden und Grube tarafından alınıyorlar. Bu alımdan sonra firma Enjeksiyon Kalıplama alanında ilk Alman üreticilerinden birisi olmuş. 1930 yılının başlarında ise, pistonlu dolmakalem üretmeye başlamış ve 2. Dünya savaşı boyunca da küçük ölçekte üretimde kalmaya devam etmiş. Şirket, 1970 yılında kurucusunun ölümü gibi sebeplerden ötürü üretimi durdurup, 1972 yılında üretime devam etmiş ancak 1981 yılında tekrar kapanmaya yüz tutmuş. 1995 yılında ise, h & m gutberlet GmbH 'a sahip olup Kaweco isminin haklarını alarak, tekrar dolmakalem üretimlerine başlamış. Günümüzüde de kuşkusuz en iyi yazı aleti üreticilerinden birisi.
 • Firmanın oldukça ilginç bir tarihi var. Zorluklara karşın günümüze kadar bir şekilde gelmeyi başarmış olmaları bir yana, ürünlerinin kalitesi de iyi ki de gelmişler dedirtecek cinsten. Alman mühendisliğinin güzel bir örneği bence. Kalitesi tartışılmaya pek müsait değil.

 

 • Kalemden ilk bahsedilmesi gereken şey, boyutu. Normalde bu kalemin küçük modeli de var. Mini diye belirtiliyor. Normalde satın almaya gittiğimde Mini modelini almak istiyordum ancak 0.7 uçta Mini seçeneği yoktu. Aslında normal boyutta olan model de çok uzun değil. Caran d'Ache 844 ile neredeyse aynı boyutta. Sonuç olarak normal boyutta olanı aldım ancak yine de karşılaştırmak ve farkları görmek isterseniz Jetpens sitesinde detaylar oldukça güzel bir şekilde verilmiş. Normal modeli 14.1 cm uzunluğunda ve 19.8 gram ağırlığında. Mini ise, 10.5 cm uzunluğunda ve 14.2 gram ağırlığında.
 • Diğer önemli bir detay ise, ağırlık. Biraz ağır olmasına karşın boyutundan dolayı elinize tam oturuyor ve çok oturaklı hissettiriyor. Yazı yazarken yorulmak pek mümkün değil. Oldukça rahat ve konforlu bir yazım deneyimi sunuyor.

 

 • Materyal ve işçilik oldukça kaliteli. Tamamen metal. Sekizgen şeklinde katı alüminyum gövde üzerine mat siyah renkte sunuluyor. Klips yok. Ancak klipsin olmaması kalemin bulunduğu yüzeyden yuvarlanmasına vs. sebep olmuyor. Zaten kalemin gövdesi açılı olduğundan böyle bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Tamamen yekpare değil. Ön kısmı açılıp mekanizmaya göz atmak mümkün. Manşondaki Kaweco yazısı çok güzel. Manşonu çıkardığınızda silgisinin ucunda uç kırılmalarına, takılmalarına önlem olarak iğne bulunuyor. Bu detayların hepsi çok hoşuma gitti.

 

 

 • Güzel, kabartmalı bir metal kutununun içinde sunuluyor. Bu detay da hoşuma gitti.
 • Son olarak fiyata değinmek lazım. Ben Shediwy'den elden 39 Euro'ya edindim. Hatırladığım kadarıyla Türkiye'de 150 TL'ye yakın fiyatlarda satılıyor. Amazon'da da 50 Dolar civarında. Ucuz değil, özellikte TL cinsinden fiyatı kopmuş gitmiş durumda. Fiyatı tuzlu olsa da gayet kaliteli ve güzel bir kalem.

 

#Kaweco #Special #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • seramik_demlik @seramik_demlik

  Euro olarak TL ile aynı amazonda TR'den pahalı. İlginç. Oysa ki alışmıştık biz geçirmesyon fiyatlara.

  • Mlih @melih-atmaca

   Kur yükselmeden önce getirmiş Yükselince fiyatı yükseltmeyi unutmuştur O fiyata kar ediyorsa şimdiki kura uydursa ne kadar ederler … 🙂

  • mcan @dogan_mcan

   Kalemlerde durumlar biraz karışık. Amazon'da 8$ 'a satılan Pentel GraphGear 1000'i veya Graph 1000 For Pro, Türkiye'de 70 TL'nin altında bulunmuyor. Kaweco'nun bu modelini de Ankara'da Ink Kırtasiye'de 114 TL fiyata da görmüştüm. Sanırım biraz tutarsızlık var.

 • Rabdo @rabdo

  O kadar hos bir inceleme olmus ki bu kalemden ben de edinmek istiyorum suan 🙂 bu arada resimler cok hos!

 • z2900 @z2900

  Şahsen kendi kalemimi tercih ederim Kaweco markasına ısınamıyorum hiç bir kalem türüne. Kaweco'dan ne çıksa :/

  • mcan @dogan_mcan

   Birkaç gün içinde Caran d'Ache 844'ün de incelemesini yazmış olacağım belki ona ısınırsınız 🙂

  • z2900 @z2900

   @dogan_mcan İncelemeniz gayet güzel zaten ondan yana bir sorun yok ama ben dolmacıyım 🙂

  • mcan @dogan_mcan

   @zero2900 Teşekkür ederim. Yanlış anlaşılma oldu galiba incelememi beğenmediğinizi düşünmedim 🙂 Sıkıntı bende. Fotoğraftaki kaleminizin dolma kalem olduğunu yeni fark ettim. Benim de dolma kalemler ile pek bir aram yok maalesef 🙂 Kaweco dışında Lamy ve Parker'da güzel dolmakalemler var diye düşünüyorum. Sizin de bu konu hakkında görüşlerinizi okumak isterim.

  • mcan @dogan_mcan

   @aglaknecmi Teşekkür ederim 🙂 Beğen'e tıklamamanız önemli değil benim için. Okuyup yorum yapmış olmanız benim için çok daha değerli. Ürünle, incelemeyle vb. ile ilgili düşüncelerinizi, eleştirilerinizi vb. öğrenmek hem benim için, hem de diğer okuyucular için çok yararlı oluyor 🙂

  • z2900 @z2900

   @dogan_mcan Esasen ben yazı işinin en zevkli halinin kaliteli bir altın dolma kalem ve yağlı bir mürekkeple olduğuna inanıyorum. Elbette tamamen şahsi görüşüm. Bazı insanlar uçlu veya kurşun kalem dışında kullanamaz onlara o rahat ve güzel gelir. Ben bu kalemi dolma kalem üzerine bir blog yazan arkadaşımın incelemesi sonucu aldım. O günden beri durup durup yazma hissi uyandırıyor bende. Kesinlikle şu konuda hemfikiriz sanırım. Klavyeden parmak kaldırıp fiziksel yazıyı kullanmak hem el yazısı hemde insanın yaratıcılığı açısından bir teşfik sunuyor bence. Benim kalemim Cesare Emiliano el yapımı italyan reçinesi kaplı 14 karat uçlu bir dolma kalem. Sizden aldığım ilham ve cesaretle kullandığım mürekkeplerin incelemesini yazmak istedim. Umarım sizin detaylı incelemeleriniz ve benim mürekkep teşvikimle bir nebze yazı yazmayı (fiziksel anlamda) sevdirebiliriz. 🙂

  • z2900 @z2900

   @aglaknecmi Eh biraz pahalı maalesef ben aldığımda 700 tl idi. Ama sizde dolmakalem işini bilirsiniz. Belli bir noktadan sorna yazı aracından çok statü sembolüdür. İmza kalemi diye kullanılan (elbette böyle bir kalem türü yok ama adam misal sadece holdingi için imza atarken göstererek kullanıyor) 10 bin ila 30 bin dolar arası kalemler mevcut. (hemde dışlarında minnoş kediler ve zambak çiçekleri var yani öyle de şirin demezsiniz 10k dolar 😀 ) Tabiteknik aklemler kurşun kalemler bunlarda apayrı yazı deneyimleri ve ayrı mecmualar. Hepsinden önemlisi fiziksel yazıyı unuttuk. Umarım yeniden hatırlarız. 🙂

  • mcan @dogan_mcan

   @zero2900 İncelemelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Dolmakalemlere bakış açım şimdiden değişmeye başladı diyebilirim. Kesinlikte fiziksel yazımın, hem de insanın hoşuna gittiği materyal ile olanı farklı bir tat bırakıyor.

  • z2900 @z2900

   @dogan_mcan yarın umuyorum ki elimdeki kalemin ve mürekkebimin incelemesini yazarım 🙂

 • odenizyilmaz @odenizyilmaz

  Caran d'Ache 844 istedim ama paslı kirli iğrenç bir kalem geldi ayrıca uç kısmı hareketliydi ve incelemenizdeki kutuyla gelmedi beğenmedim. İade edeceğim de yerine bu kalemi almak istiyorum. Acaba alabileceğim uygun fiyatlı ve kaliteli ürün gönderen bir yer biliyor musunuz?

  • mcan @dogan_mcan

   Öncelikle geçmiş olsun. 844'ü nereden aldınız bilmiyorum ama ben online olarak aldığım kalemleri şu ana kadar Amazon ve Ebay'den sipariş verdim. Bir kısmını da çeşitli kırtasiyelerden elden aldım. Şimdiye kadar da hiçbir sorun yaşamadım.

   Türkiye'deki kırtasiyeler ve kaliteleri hakkında çok fazla bilgim yok; ancak etrafımdaki insanların deneyimlerinden yola çıkarak şu online mağazaları tercih edebileceğinizi söyleyebilirim:
   1-Nezih
   2-Markakalem
   3-Kalemkutusu

   Kırtasiye mağazası olarak da yalnızca Ankara Etimesgut'ta yer alan Ink Store ile deneyimim oldu, mekanik kalem konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahipler ve aldığım ürünlerde herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

   Yabancı online mağazalardan şunlar öne çıkıyor benim gözümde:
   1-CultPens
   2-JetPens
   3-Tokyo Pen Shop
   4-Milligram

   Yukarıdaki yabancı mağazalar içerisinde en mantıklısı CultPens. Merkezleri İngiltere'de bulunduğundan kargo ücreti daha ucuz, gönderimi ise daha hızlı.

   Bunların dışında dikkat edilmesi gereken şeyler ise satıcı ve gönderici. Amazon veya Hepsiburada'dan bir ürün almadan önce satıcının ve gönderenin aynı kişi olmasına dikkat etmeniz. Mesela Amazon'dan bir ürün alırken satıcılar içerisinde Amazon da yer alıyorsa onu tercih etmeniz. Aynı şey Hepsiburada için de geçerli. Her üründe bu şartlar sağlanmak zorunda değil. Bu yüzden eğer farklı bir satıcıyı seçecek olursanız profillerine girip tecrübelerine, gelen yorumlara, yaptığı satış miktarına ve puanına bakarak karar verin.

   Büyükşehir'de yaşıyor iseniz, yada yaşadığınız şehirde Kaweco gibi markaları satan kırtasiye var ise, en mantıklısı kırtasiyeye gitmeniz ve direkt elden almanız. Böyle bir seçeneğe sahip değilseniz zaten online tek seçenek.

  • odenizyilmaz @odenizyilmaz

   @dogan_mcan markakalem den istedim 844 ü ve şehrimde pentel ucu zor buluyorum. Yurtdışından istemek istiyorum ama gümrükte takılma sorunu ve fahiş vergilerle karşılaşmak istemiyorum. Sizce nereden isteyebilirim şu anki şartlarda?

  • mcan @dogan_mcan

   @odenizyilmaz Nezih bildiğim kadarıyla en tecrübeli satıcılardan birisi. Geçenlerde aynı kalemi oradan birisi almıştı ve problem yoktu. Ankara ve İstanbul'da mağazaları da var. Tavsiye ederim.

  • odenizyilmaz @odenizyilmaz

   @dogan_mcan Kalemin soyulma veya rengi açılma gibi bir sorunu var mı?

  • odenizyilmaz @odenizyilmaz

   @dogan_mcan Hocam kalemkutusu sitesi telefonları falan açmıyor dolandırıldım galiba da acaba arkadaşlarınız alışveriş yapmışsa ne yapabilirim bir fikriniz var mı? Ucuz da değil enayilik edip kaç tl ödedim. Her şey müstahak bana ama sizce ne yapmalıyım? İptal ettiremiyorum bir türlü.

  • mcan @dogan_mcan

   @odenizyilmaz Ben en çok Nezih'i önermiştim ama neyse. Kalemkutusu'nun iletişimi ne kadar sorunsuz bilmiyorum. Ne zaman aldınız? İlla ki gönderirler, neden dolandırıldığınızı düşünüyorsunuz? Hemen panik yapmayın.

  • odenizyilmaz @odenizyilmaz

   @dogan_mcan Hocam Nezih'in internet sitesinde alamıyorum, stokta yok görünüyor. Ayrıca yurt dışından almak istiyorum ancak vergisi falan ne olur diye isteyemiyorum. Türkiye 'den bu kalem alınmaz galiba.

  • odenizyilmaz @odenizyilmaz

   @dogan_mcan Amazon Türkiye ya da yurt dışı konusundan fikriniz ne? (Paramı çarpmadılarsa eğer geri gönderirlerse yani kalemi almayı düşünüyorum)

  • mcan @dogan_mcan

   @odenizyilmaz Amazon Türkiye'den hiçbir şey almadım, Türkiye'de yaşamıyorum.

   Yurtdışında Amazon Almanya (amazon.de) ve eBay ile tecrübelerim yeterince fazla sayılır, şimdiye kadar oldukça olumlu. CultPens ile bir tecrübem yok zira isteyip de bulamadığım bir kalem olmadı. JetPens ile de bir tecrübem yok, sebebi ise ABD'den gönderilmesi ve kargo ücreti.

   Türkiye'den kalem özelinde online olarak neredeyse hiç tecrübem yok. Yalnızca bir kere GittiGidiyor'dan Pentel Smash almıştım, onda da hiçbir sıkıntı yaşamadım.

 • Sade Tutku @antrasitgri

  Fiyat biraz tuzlu ama çok sağlammış hissi uyandırdı bende de..
  İnceleme ve emek verdiğiniz için teşekkürler..

  • mcan @dogan_mcan

   Rica ederim. Evet biraz pahalı. Oldukça kaliteli Alman işçiliğine ve sunumuna sahip. Aynı zamanda Kaweco isminin de getirdiği ağırlıktan dolayı fiyatı tuzlu. Öte yandan kaybedilmediği sürece evladiyelik bir kalemdir Special.

 • Sade Tutku @antrasitgri

  Çok teşekkür ederim,
  Deneyimlerinizi paylaştığınız için 🙏

 • Efe Can Eken @efe-can-eken

  Öncelikle iyi günler dilerim. Mekanik kalemlerle ilgili google aramalarında, mekanik kalem ile alakalı paylaşımlarınız karşıma çıktı ve paylaşımlarınız beni ziyadesiyle memnun etti. Ağır başlı ve şık bir kalem arayışındayım. Rotring 600, Rotring 800 ve Kaweco special kalemleri dikkatimi çekti ilk etapta. bunlar içinden yahut bildiğiniz farklı bir kalem var ise; sizin gibi çeşitli mekanik kalem kullanma deneyimine sahip birinden mekanik kalem tavsiyesi almak beni ziyadesiyle memnun eder.

  • mcan @dogan_mcan

   İncelemeleri beğendiğiniz ve yorumunuz için teşekkürler 🙂 Rotring 800 ve 800+ kesinlikle önermediğim kalemler arasında. Tasarımı ve üretim kalitesi harika olsa da ciddi bir mekanizma sorunu var. Ne yazı, ne de çizim için kullanılabilir durumda. Rotring 600 ise tam tersi çok tavsiye ettiğim bir ürün. Yazı ve çizim için çok uygun olması dışında benim gözümde Rotring'in en iyi versatil kalemi.

   Kaweco Special ve Special Mini "executive" kategorisinin tartışılmaz demirbaşlarından. Aynı zamanda Pentel Sharp Kerry, Tombow Zoom ve Pilot S20 de tercih edilebilir. Aralarından en rahat alışılabilecek ve yazı yazılabilecek seçenekler Special ve Sharp Kerry. Bu kalemler arasında tercih yapmak tamamen kişisel kriterlere dayalı. Hepsinin incelemeleri sayfamda bulunmakta. Daha çok sanatla, çizimle veya mühendislikle uğraşacaklar için 600, S20 ve Zoom arasında seçim yapmak mantıklı olur. Aralarında seçim yapmanızı etkileyecek faktörler de tasarım dışında ağırlık, ağırlık merkezi, uzunluk ve kalınlık gibi faktörler olacaktır. Bu kriteler içinde değerlendirip seçim yapmanızı tavsiye ederim.

  • Efe Can Eken @efe-can-eken

   @dogan_mcan Yaptığınız yorum ve bilgiler için teşekkürler ederim.Normal bir insana göre elimin büyük, parmağımın da uzun olması dolayısıyla biraz kalemlere önem vermeye başladım. Sharp Kerry' i beğendim lakin grip kısmı beni endişelendirdi ve yazı yazarken elimin kayması beni rahatsız ediyor; galiba tercihimi kaweco specialdan yana kullanıcam yazı kalemi olarak.

   Hobi olarak çizim ve Mühendislik çalışmaları için üç kalemi de (600, s20 ve zoom) beğendim biraz kararsız kaldım, galiba 600 yada s20 arasında bir tercih yapacağım gibi görünüyor. s20 nin kırmızı rengi ve 600 ün mat siyah yapısı beni etkiledi. zoom ise gözüme ince göründüğü için çıkarmak durumunda kaldım. Son olarak bir şey daha sormak istiyorum; 0.3 kalem kullandınız mı, ben 0.5 kalemden daha ince uçlu kalem kullanmadım, s20 kaleminde gördüm 0.3 uç seçeneğini ve merak ettim doğrusu.

  • mcan @dogan_mcan

   @efe-can-eken 0.3 kalem aktif olarak kullanıyorum. 0.2 ve 0.3 kalemlerin kullanımı biraz zor. Tercih edecek iseniz Pentel Orenz (plastik grip) ve Orenz Nero en iyi seçenekler. Daha sonra da Zebra DelGuard geliyor.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler