1 tb mekanik diskin kullanılabilir hali 931,50 gb gözüküyor.
Yıllar önce bir sitede sistemin kurulduğu diskin büyük tutulmaması gerektiğini, sebebinin ise mekanik diskin gidip gelme süresini uzattığı için diski yavaşlattığını okumuştum.
Şuan C: 350 D: 580 gb civarında. Format atacağım duruma göre D diskindeki boş alanı C ye atacağım.
Sizce 1tb diskin kaç gb si C, kaç gb si D olmalı? #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Ben genelde 2 e bölüyorum eşit olsun diye. 450 küsür c 450 küsür d oluyor hani ola ki c'e birşey olur d de acil yedekler varsa silinmesin vs.

  • Temp 🔚 @temp

   @orcun Bu sistemin kurulu olduğu alanın büyük olması durumunda mekanik diskin gidip gelme süresinin uzadığı konusu hakkında ne düşünüyosun peki?
   Enpedi diye yıllardır piyasada olan bir windows rehberi site var orda okumuştum yıllar önce.

  • Orcun @orcun

   @temp Eskiden hdd'ler çok yavaştı, 10 mb/sn 20 30 40 mb/sn falandı yani gecikme süreleri yazma okuma süreleri feciydi. O dönemlerde evet önemliydi ama artık hddlerde tek disk yok, 2 li veya 3 lü diskler var. Haliyle boyut arttı diske sığacak veri miktarı arttı ama alan ufaldı, yani o kafanın git gel hareketi ile daha çok veriye erişiyor. Hani şu durumda ben bir etki olacağını sanmıyorum.

Bugün arşivciliğin ne kadar gereksiz olduğunu anladım.
Zamanın Windows 8 isoları, office isoları ve 50-60-100 gb iso oyunlar.
Herşeyin dijitalleştiği bir ortamda bunların yükünü niye çekiyorum ki deyip, zaten depolamaya da ihtiyaç duyduğum için hepsini sildim.
Sonuç şimdilik kaba temizlikte 450 gb temizlendi. Mis gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11
 • Orcun @orcun

  Bende baya siterip var, silsem onları da birdaha bulamam çünkü o siteler kapandı. Vr videoları var ama harbici premium üyelikli vr videoları bunların hepsi indirdim duruyor silersem birdaha indiremem. O zaman 20 euro üyelik vardı birdaha hayatta 20 euro verip alamam. Ps vr zamanından kalma şeyler duruyorlar. Keza işte mp3 flac vs de var çünkü onların çoğu spotify youtube vb. mecralarda yok. Tekrar bulmaya kalksak ölme eşşeğim ölme. 16 tb işte benim arşiv duruyorlar. Silsem ne yapacam ki zaten ? dursunlar.

  • Temp 🔚 @temp

   @orcun Yani ben de ekstrem olmayan, tekrar bulunabilecek yada artık sürümleri eskimiş olan büyük boyutlu dosyaları temizliyorum.
   Sistemde yer yok. Arşiv dediğim de 2 tb gibi bir şey zaten. Benim o kadar büyük arşivim yok, büyük verinin derdi de büyük oluyor. Yedeklemesi, veri kaybı falan daha büyük boyutlarda oluyor. O yüzden veriyi olabildiğince küçük tutmak daha mantıklı gibi.

  • Orcun @orcun

   @temp O tabi daha mantıklı, bende yer sıkıntısı pek yok ama hepsi usb hdd bu arada tek bir yerde yada 2 3 tane yerde değiller. Asıl hani gitse üzüleceğim şeyler zaten google photos'a yedekli şifresi ıvır zıvırı da kenarda yazılı duruyor. Onun harici usb bellekte falanda var. Keza hem icloud'a hem de google drive'a benim hesaptan yedekli olması lazım. Ha birde unuttum 3 tane dvd'de duruyorlar. 😀

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  vallahi benimde 1tb diskim birgün bozulunca arşivcilik ayrı yedek olmadan daha da kötüymüş, bulut Türk Telekom uploadları açmadıkça hayal. Türk.net ile iş yerindeki modemden gördüğüm 78mbps Download 58mbps upload hız var ara 76 - 5 mbps hız alıyorum. düz 50mbps yükleme hızım olsa arşivcilik güzel olurdu.

 • yalinindisindakiadam @yalinindisindakiadam

  GTA özelinde söylersem, San Andreas'taki müziklerin tamamını duymak istiyorsanız depolayacaksınız efenim :d Yoksa Steam'deki teliften dolayı çıkarılmış versiyonunu oynar durursunuz.

Hep dikkatimi çekmiştir.
Bir yazılımın küreği çıktığında sonraki sürümde bu yöntemi engellemek yerine genelde yapımcılar sessiz kalıp umursamazlar.
Bunun sebebi nedir sizce?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12

Ya bu netflix de %50 indirim iade yapıyoruz diyor enpara.
Fakat kart bilgilerini olduğu gibi netflix e girerseniz kart bilgileri platforma kaydoluyor, sildirmek için de ayrıca mail atmak zorunda kalıyorsunuz.
Bu işin bir hal çaresi yok mu ya yıl olmuş 2020 hala şu çağ dışı zihniyet yüzünden indirimden yararlanamıyorum.
Var mı böyle benzer indirim, kampanya yapan, sanal kart sağlayan v.s. bir kart?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Temp 🔚 @temp

   @alaria @jepping Yeni gördüm hocam, papara bu tosuncuk zamanında gündeme gelmişti ondan beri çok güvenmiyorum bu ön ödemeli sistemlere ama denenebilir tabi.
   Merak ettiğim sanal kart oluşturup, silip yerine yenisini falan açabiliyor muyuz paparada?
   Bir de bu %50 indirim olayının bir süresi var mı acaba alır almaz bitmesin sonra?

  • DarkPower @jepping

   @temp Kullanmadığım için yardımcı olamayacağım. 🙁 Biri yazar umarım.

 • Fatih @fatihy

  Kart bilgileri siliniyor olması gerek ? Eminmisiniz

 • Orcun @orcun

  Enpara hatta şuan için bütün kartlarım internete kullanıma kapalı, abonelikli yere girsem bile kartı o an çektirtiyorum sonra kapatıyorum. Silinmez birşey olur sapıtır vs benden habersiz çekemesin. Sanal kartla da uğraşacağıma zaten enpara'nın kartında yok ama böyle yapmak bana daha kolay geliyordu. Yanılmıyorsam birde aylık internet alışveriş limiti de belirleniyordu. Mesela onu 1 lira yap, çekmeye çalışınca da çekemesin.

  • Temp 🔚 @temp

   @orcun Yine de riskli geliyor bana hocam. Kart bilgileri kopyalansa yada herhangi bir yere kayıt edilmiş olsa ve sen limiti açtığın an karttan bakiye düşse işin içinden çıkmak zor.
   Sanal kart zorunluluk gibi bir şey oldu artık, risk çok fazla artık.
   Bir de tabi her platform kart bilgilerini kaydedip duruyor. Bir hack olayında alayı gidiyor. Daha önce yaşandığı gibi.

  • Orcun @orcun

   @temp Zaten parayı çekemeyince uyarıyor, birkaç gün yanılmıyorsam sonra da üyeliği iptal ediyordu. Ben öyle birkere deneme üyeliği almıştım. Çekemedi kapalıydı sonra iptal etti. Trendyol beni öyle 5000 lira dolandırdı. Biri trendyoldan benim kartla 200 300 500 tl ard arda alışveriş yapıyor. 3d secure açık sms şifresi gelmesi lazım eee gelmiyor. Garanti bankası bana birtane sms atmıyor, adamlar bildiğin kartla tak tak tak almışlar ne bok aldılarsa artık, garantiye gittik harcama itirazı yaptık. 5. ay oldu galiba ? sonuç ? SIFIR. Ne oldu 1. ayın sonunda zaten banka bana '' BORCUNUZU ÖDEYİN FAİZ İŞLER ÖDEMEZSENİZ İCRAYA VERİRİZ '' diye üstü kapalı takıldı. Gittik kredi çektik yatırdık kapattık eee enayi gibi krediyi ödüyorum. Sonuç SIFIR, hala birşey yok. Hala daha inceliyoruz efendim deniliyor. Maaş hesabım var yoksa garanti bankasını bırak kullanmayı şubesinin önünden geçersem en adisiyim.

Vay arkadaş, bizim belediye de kuru kuruya evde otur desin. 😁

Gökçeada belediyesi Netflix üyeliğini ücretsiz veriyor! - ShiftDelete.Net

Sağlık Bakanlığı tarafından evden çıkmayın uyarına her kesimden destek gelirken en ilginç desteklerden biri Gökçeada belediyesi Netflix hamlesi oldu. Peki evde kalana ücretsiz Netflix...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aramızda dolardan, altından, eurodan ve akla gelebilecek her türlü satın alınabilir emtiadan anlayan biri varsa bize teknik analiz yapabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 15

Yemin ediyorum çok trajikomik.
3-4 tane virüsün kaynağıyla ilgili çıkan haber paylaştım diye adam beni kendince dezenfermasyon yapıyor diye kötülemeye çalışıyor. Millet de buna prim veriyor.
Üstelik aynı kişinin ilk vukuatı değil bu. Her paylaştığıma muhalefet olup, başkasına verdiğim cevabı üstüne alınıyor. Her paylaşımımda laf sokmaya çalışıyor. Kalbini kırmayayım dedikçe daha da abartıyor.
Millete hakaret edecek gücü kendinde buluyor ve başkalarının paylaşımının altında link verip millete beni engelletmeye çalışıyor. İşin daha da komik tarafı adam virüsün kaynağıyla ilgili haberler paylaşmamı önlem almamaya, cahilliğe falan bağlamış. (Benim aldığım önlemi sülalesi almıyordur da haberi yok tabi.) Adam kafasında bir dünya kurmuş, herkesi kendi gibi sanıyor.
E benim akıllı kardeşim; dezenfermasyon yaratsam sence paylaşımlar yönetim tarafından anında uçmaz mıydı?
E benim akıllı kardeşim; kısa süre önce bana "millete hakaret edemezsin" deyip, kendin millete mal deme özgürlüğünü nerden buluyorsun?
E benim akıllı kardeşim; paylaşılan haberler senin zihniyetine uymuyorsa niye her paylaşıma yorum yapıp ortalığı kızıştırmaya çalışıyorsun?
Hakkaten böylelerine prim verip beni engelleyen varsa da bu arkadaştan farkı yok haberi olsun.Gözüme gözükmesin şu saatten sonra.
O kadar şans verdim illa gel engelle diyor. Normalde yine engellemeyecektim ama adam paylaşımlarımı görür görmez, salyalarını akıtıp saldırma ihtiyacı duyuyor. Bana yapacak bir şey bırakmadı.
Hadi kalın sağlıcakla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Raistlin @raist

  Hocam yapma etme senin şu paylaştıkların da dezenformasyon değilse daha ne dezenformasyon o zaman. Böyle saçmalıklar millet paylaştıkça yayılıyor işte sen de biliyorsun, ben bir iki haber paylaştım deyip işin içinden çıkmak gülünç oluyor. Yönetimin silmemesi bir şey ifade etmiyor oturup da gene komplo teorisi paylaşılmış sileyim diye uğraşacak değiller. Arkadaşın üslubu konusunda ise yorum yapmıyorum.

  • Temp 🔚 @temp

   @raist Hocam ben insanlara dışarı mı çıkın dedim?
   Haberin içinde önlem almayın veya dışarı çıkın tarzı bir şey mi yazıyor?
   Nasıl bir dezenformasyon yapmışım hocam Allah aşkına?

  • Temp 🔚 @temp

   Millet; "şu marka hap kullanılıyor tedavisinde, yok şu hapla önlem alınıyor, yok efendim milletin akciğeri çok kötü halde, yok efendim vakalar gizleniyor, yok efendim hastanelerden millet kaçıyormuş" diye söylenip duruyor. Ben böyle bir şey mi dedim?
   Elini vicdanına koy, dürüst ol.

  • Raistlin @raist

   @temp Ben diğer üyenin dedikleriyle alakalı bir şey demiyorum zaten. Millete evden çık demen gerekmiyor dezenformasyon olması için ki onu da deme zaten bir zahmet. Kaç tane garip komplo teorisi paylaştın millet de patlamış artık son gönderinin altında.

  • Temp 🔚 @temp

   @raist Tamam da virüsün kaynağının ne önemi var? Dezenformasyon olan şey nedir burda?
   Farzedelim adam virüsün abd den, rockfellerden çıktığına inandı, ne yapacak abd yaymışsa çıkıp dışarda abd bayrağını kafama bağlayıp dolaşayım falan mı diyecek?
   Güldürmeyin ya Allah aşkına.

  • Raistlin @raist

   @temp Yahu niye anlaşamıyoruz milleti dışarı çıkmaya teşvik etmen gerekmiyor ki, yalan yanlış haberler paylaştın millet de tepki gösterdi. Tamam komplo teorisi saçma diyeyim de anlaşalım.

  • Temp 🔚 @temp

   @raist Yalan olduğunu nerden biliyoruz? Donald Trump açıklama mı yaptı bu işte parmağımız yok diye? Yada gizli servisten kaynak mı var elimizde?
   Komplo teorisi diyelim, doğru ve yanlış olduğu kesin olmayan haber diyelim geçelim..
   Sanki olayın nerden çıktığı kesin olarak biliyor gibi konuşuyorsun da o yüzden diyorum.
   Benim -sen dahil- millete kızdığım falan yok, ortalığı kızıştıran arkadaş fotoğrafta belli zaten.
   Olayın çıkış noktası da bu arkadaş.

 • @johncenaaa @xeon

  Seneler evvel engel çakmışım kendimle bir kez daha gurur duydum.

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  valla hacı teknoseyirde senden daha muhalefet birini tanımıyorum eğriye eğri doğruya doğru , doğru yanlış iyi kötü her şeye muhalefetsin 😀

Pozitif 🐣

BeğenFavori PaylaşYorum yap