Bilmiyorum farkettiniz mi, Intel'in 10. nesil işlemcileri yaklaştığı için Amd Ryzen işlemcilerde fiyatları yavaştan düşürüyor.
Artan döviz kuruna rağmen 1400 tl lik 3600 işlemci her yerde 1250 tl ye satılıyor.
Aynı şekilde Abd'de de indirim yoluna gidildiğini bir kaynaktan okudum.
Artan amd fanları sizi yanıltmasın, Intel'in hala yazılımsal ve uyumluluk anlamında avantajı var.
Ve fiyatların yaklaşık olması durumunda ilk tercih yine Intel olacak.
Amd fiyatları düşüredursun, bakalım bu çekişmenin sonucu ne olacak göreceğiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 22
 • Cem Ersever @cem-ersever

  Nvidia bile üretimini TSMC ye yaptırıyor. Fabrikası bile yok NVIDA nın.
  Intel hala nanometre küçültemiyor. Eski kafayı bıraksın bence.
  Fabrikayı kapatıp geliştirdiği işlemciyi TSMC veya Samsung a ürettirsin.

  • Temp 🔚 @temp

   @cem-ersever Yanlışın var. Intel 10nm'ye sunucu tarafında geçti zaten.
   Mobil tarafta da ultrabooklara geldi 10. nesil.
   Üretim bandı olarak talebe yetişemediği için bir nesil daha 14 nanometre çıkarıyor masaüstünde.
   Zaten 14 nanometre için farklı fabrikalara da üretim yaptırdığını okumuştum.
   Intel'in talebi Amd'den daha fazla.
   O yüzden daha rahat bir şekilde Amd 7 nanometreye geçebildi.
   Yani nasıl bakarsan öyle görürsün.
   14 nanometre olunca bir şeyden feragat etmiyorsun. Burda önemli olan işlev.
   Ne veriyorum ve ne alıyorum ona bakmak lazım. Bunu sadece aldığın donanım olarak düşünme. Yazılım ve entellektüel sermaye olarak da bak.
   Buna en iyi verebileceğim örnek; 8 gb ramli bir android telefonun 2 gb ramli iphone ile baş edememesi.

 • sayit seyhan @seyhansayit

  Fiyatlar yaklaşık ise bende intel tercih ederim.

 • prometrik @prometrik

  İntelin geçmişi buradaki herkes bilir. AMD nin nasıl oluştuğunu da. İntel, yazılım entegrasyonu konusunda gerçekten iyi. Önceki amd sistemimle 10 yılı devirince, yeni sistem alayım ama paraya kıyıp intel alayım düşüncesindeydim. İhtiyaçlarıma baktım, araştırdım ve yine AMD aldım. Peki neden?

  Anakart tarafında inteli biraz karışık buluyorum. Mesela bir sistem toplayınca, yeni işlemci ile upgrade imkanı kısıtlı. Oysa AMD yıllarca aynı soket sistemini kullanarak, gözümde 1 puan alıyor. Üstüne anakart masrafı, intele göre daha uygun. +1 puan daha AMD.

  İstediğimiz kadar eleştirelim, AMD teknolojik olarak oldukça önde. Ve sürekli arayı açıyor. Ha, AMD yarın intelin yaptığını yapmaz mı? Zaman gösterir. Bence yaparlar. Ana konudaki fiyat düşürme de bir piyasa stratejisidir. Millet daha ucuza, daha iyi işlemci alınca nedenine falan bakmaz.

  En önemli kriterim aslında: Emektar HD5850 ekran kartımı sevsem ve bana yetse de, çok oyun oynamadığım için sessiz ve mümkünse az enerji tüketen bir sistem istedim. Ara sıra oynadığım oyunlarımdan da geri kelmak istemedim. İşte benim için AMD tarafındaki altın gol buydu. Vega8, işlemciye dahili ve HD5850 ekran kartım ile aşağı yukarı aynı performansı veriyordu. Sistemden kocaman bir kart çıktı.

  Şimdi ileride, yine dahili ekran kartlı güzel bir modeli olursa, sistemi işlemci değiştirerek ona geçirmeyi düşünüyorum. Şu an öyle bir ihtiyacım yok. Tkenoloji gelişmeye devam etsin diyorum. Stabilite vs, siz neler yaşadınız emin değilim. Ama ben oldukça mutluyum sistem ile. Bu fanlık da değil. İntel ekran kartı üretimine başladı. Belki yarın AMD gibi dahili ekran kartlı güzel bir şey yapar. yapsın. Rekabet olsun. Rekabet kullanıcının yararınadır. Aslında 3. marka daha olsa derim ama yok işte. Bu 2 markadan biri batsın istemem. Zararıma gelir.

  Sözün özü: iphone u çok seven de var, nefret eden de. Android de aynı şekilde. Günün sonunda; Fiyat/performans kimde ise ve imkanım ne ise ona bakarım. Sizin stabilite olarak eleştirdiğiniz şeyi başkası hiç hissetmeyebilir. Tersine, intel de kötü deneyim yaşayanlar da olabilir. Her ürün alırken araştırdığım de seveni de yereni de görüyorum. Mesela diğer konudaki Mi souter 4A; ısınıyor falan diyeni de vardı. Aldım ve sorun görmedim. Teknoloji biraz da şans işi. Çok zengin olmadığım sürece, F/P neredeyse ona göre tercih yaparım.

  Ek: Devir böyle sürerse, intelin elindeki yazılımsal uyumluluğun da nasıl değiştiğini göreceğiz gibi. Çünkü çok geri kalıyorlar. Ben bunu mimariye bağlıyorum. Ya intel mimari değiştirip, çok efsane bir dönüş yapacak ve bildiğimiz bilgisayar teknolojisini değiştirecek. Ya da bu devir böyle sürecek. Bir o öne geçer bir diğeri.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   AMD tarafında ben bugüne kadar hep şansı yaver gitmeyen tarafta oldum. Anthlon, Sempron zamanı çok memnundum ama FX dahil sonraki serilerde hep bir kusur yaşadım.

  • prometrik @prometrik

   @ardazeytin Teknoloji şans işin. Ben athlonII den, ryzen a geçtim. İstediğim şeyleri de alıyorum işte. Ha, buldozer falan zamanı tam fanlık vaktiydi. Çok övüldü, inteli geçecek falan filan koca bir balon çıktı. O zamanları yererim. Çok çekirdek döneminde intelin sanal izlek teknolojisini çok geç anladı AMD. Ben gerçek çekirdek veriyorum dedi ama performans geri kaldı. AMD çok zaman dikişi tutturamadı. Elbet çok kişiyi de üzmüştür. Yoktur diyemem. Ama bu ryzen dönemi, firma tarihine çoktan geçti. Dünya tarihi yolunda ilerliyor. İntel artık bu sene bir şey yapsa çok iyi olur. Dediğim gibi, hiç aklımızda olmayan bir mimari bekliyorum. Geçen gündemlerde vardı. Toshiba mı ne masaüstü işlemcide, çalışma algoritmasını değiştirerek kuantum pc hızına mı ne erişmiş. Böyle haberler de yanıp sönüyor. İnş gerçektir diyorum. Dünya tarihi net şekilde dğeişir böyle bir şey ile.

  • Temp 🔚 @temp

   @prometrik Aslında doğru bilinen yanlışlar çok fazla Amd tarafıyla ilgili.
   Intel tarafının biosu daha düzgün çalışıyor.
   Slow post sorunları, voltaj dengesizlikleri başlı başına bir sorun.
   Arda'nın da dediği gibi tek tuşla 5 ghz ye çıkarabileceğin bir ayar yok mesela Amd tarafında.
   Çünkü bioslar Intel'deki kadar oturmamış.
   Intel tarafında yıllardır oturmuş bir yazılımsal altyapı var.
   Amd'nin aynı soketi kullanma olayı evet bir avantaj fakat şuan bunu insanların reklam malzemesi olarak kullanması son derece yanlış.
   Sebebini sorarsan Amd 4000 serisinde muhtemelen soket değiştirecek.
   Değiştirmese dahi sonraki nesil kesin değiştirecek zaten bunun için amd tarih verdi. Amd fanboyları bunları inatla görmezden geliyor.
   4000 serisi çıktığında farkedecekler ki insanların aldıkları B450 anakartlar 4000 serisi için donanımsal olarak yetersiz.
   Piyasadaki B450 anakartların çoğu 3700x için bile önerilmiyor. 4000 serisinin daha da güçlü olacağını düşünürsek B450 ile 4000 serisini kullanmak direk sorunsallık doğuracak.
   Ki amd serisinin 3000 serisiyle birlikte Intel'e oranla aşırı ısındığını hatırlatmak isterim.
   Ki Amd'nin yıllardır Intel ve Amd'den daha sıcak çalıştığı bilinen bir gerçek zaten.
   Amd'nin teknolojik olarak önde olduğunu düşünmüyorum niye dersen adamların 7 nanometre ile gösterdiği performansı Intel 14 nanometre ile yapıyor.
   Geçenlerde şöyle bir şey görmüştüm ve yorumu paylaşan kişiye kesinlikle hak verdim.
   Intel 14nm = Amd 7nm
   Intel 10nm > Amd 7nm
   Intel 7nm > Amd 5nm
   Baştan beri anlatmaya çalıştığım gibi nanometre tek başına bir şey ifade etmiyor.
   O işlemciyi yönetecek yazılım ne kadar iyi çalışıyorsa, o işlemci de o kadar sorunsuz çalışıyor.
   @ardazeytin ve benim yaşadıklarım da buna en iyi örnek.
   Amd tarafında 3000 serisi eski serilere oranla daha sorunsal ve bunu tek iddia eden ben değilim. İnternette tonla şikayet bulabilirsin bununla ilgili.
   Başta fiyat/performans takıntısıyla sistem kurduğum halde şuan 200 fazla olsun düzgün olsun diyorum.
   Sistemin büyüklüğünü dağıttım, elimde kalan parçaları da zarar ederek satmaya çalışıyorum. Bunların tüm sebebi ise yine Amd.
   İşte o yüzden bazı şeyleri alırken rakamsal verilere takılmamak gerekiyor.
   Ben bugün darboğaz yapar dedikleri 9400F'yi alsam bu sıkıntılara hiç girmeyecektim. Aynı işlemci kuzenimde var o kadar serin ve sorunsuz çalışıyor ki görünce mest oldum diyebilirim.
   Intel şu 14 nanometreye ayırdığı üretim bandını 10 nanometreye geçirince muhtemelen Amd'nin önüne bile geçecek.
   Yazılımsal avantajı ve entellektüel sermayesi var Intel'in.
   Amd'den memnun olan illaki vardır ama normal bir ev kullanıcısına uygun olduklarını düşünmüyorum.
   Görmezden gelinen tonla sorunu var. Ben bugüne kadar voltaj nedir, overclock nedir bilmezdim, şimdiye kadar ihtiyaç da duymadım. Amd tarafında yeni aldığım üründe buna mecbur bırakıldım ve o bile memnun etmedi.
   Amd tarafı kumar geliyor bana dikiş tutturma ihtimalin var ama tutturamazsan benim gibi yuvan yıkılır, tüm bilgisayar donanımlarından soğursun.
   Eski bilgisayarlarımda Amd radeon ekran bileşeni vardı. Şuan mesela nvidia olan bilgisayarın driveri doğru düzgün yüklenebiliyorken, amd ekran bileşenine sahip olanın parlaklığı kısılmıyor. Kısılınca ekran kökten kapanıyor. Buna sebep olan ise driver.
   Yine işlemcisi amd ve intel olan 2 eski laptop var. Amd alev alev yanarken, Intel daha serin çalışabiliyor.
   Amd şuan öyle bir pazarlanıyor ki sanki geçmişleri çok temiz, yazılımları çok düzgündü de üstüne koyarak sorunsuz bir hale geldi.
   Amd'nin yazılımsal olarak eskisinden çok da farklı olduğunu düşünmüyorum yıl 2020 ama amd nin yazılımı hala doğru düzgün çalışmıyor. İşlemci doğru yönetilemiyor.
   Aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum ama durum budur sevgili arkadaşlar.
   Her ne olursa olsun ben stabil kullanabileceği ürünü öneriyorum herkese.
   8 çekirdekli değil de 6 çekirdekli olsun ama düzgün çalışsın, insanı yarı yolda koymasın, rezil etmesin diyorum.
   Ki günlük ev kullanıcısının istediği de bundan öte değildir diye düşünüyorum.
   Rekabet nasıl şekil alacak hepimiz bekleyip göreceğiz bakalım.
   10. nesil çıkınca amdci arkadaşların haykırışlarını görürsem şaşırmayacağım.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @prometrik yalan değil böyle şeyler ama pratikte olmuyor. Çalışan düzeni pratikte bozmak çok zor. Konsollar bile yaygın mimariye tamamen ayak uydurdu. Bunu biraz uçan araba konseptine benzetiyorum. Düşün tekerleklere gerek duymayan, hava sürtünmesi de çok düşük ve çok hızlı aynı zamanda güvenli bir araba yapıyorsun. Ancak bunu pratikte sahaya sürmen ve kullanılması çok çok zor.

  • Temp 🔚 @temp

   @prometrik @ardazeytin Bak bide çoğu Amd'cinin yanlış bildiği bir şey daha var. Bunu söylemesem olmaz.
   Hepsi yeni ryzenler için; "65w tdp değerine sahip işlemciler ısınmaz. Siz gidin soba gibi yanan Intel işlemcilerini alın" gibi bir yanılgıda bulunuyorlar fakat bu kitle o kadar cahil ki tdp değerinin doğrudan işlemcinin ısınma katsayısı olduğunu sanıyorlar.
   Öyle olsa zaten 3000 serisi hakkında ısınma sorunları ayyuha çıkmazdı.
   Bu insanların dediklerine kulak asmayın son diyeceğim bu. 🙂

  • prometrik @prometrik

   @temp Sadece 10nm geçişi ile intelin ortalığı toparlayacağını düşünmüyorum. Elbet intel, bilgisi, yazılımı, donanımı iyi ama öyle olsa bu işe çoktan girerdi düşüncesindeyim. Ha öyle olduğu halde yapmayıp, bekletiyorsa bu da ayıptır benim için. İntel kendini biraz fazla dağıttı. Her alana girmeye çalıştı ve mevcut durumunun da bundan dolayı olduğu düşüncesindeyim. Telefonlara girmek için çok uğraştı ve orada kullanıcısını üzdü mesela. Yani intel de sütten çıkmış ak kaşık değil. Tahminim, telefon pazarından vazgeçmedi ve bunun için yeni bir mimari çalıştığı. Öyle ki aynı sistemi geliştirip masaüstünde de kullanabilir. Önemli olan verim sonuçta.

   Amd ile intel i karşılaştırıyorsak firmaları da göz önüne almak gerekir. Yanlış hatırlamıyorsam intelin çalışan sayısı, amd nin 3 yada 5 katı olması lazım. Bu da potansiyel gücünü ortaya koyuuor aslında.

   Belki de intel yapay zekanın ileriye gidişini önceden gördü ve sırf bu sistemlere özel bir mimari geliştiriyor. Sonuçta çalışan sayısı ortada. Ben boş boş oturduğunu düşünmüyorum intelin. Mimari olarak beni şaşırtmasını bekliyorum. Ha tabi arada işten çıkarmaları vardı glaiba intelin ki bu da prestij olarak hoş değil. Belki de çözemedikleri bir sorunları var. Bunu da düşündürmüyor değiller.

   Amd nin sürücü tarafında çokça kullanıcları mağdur ettiğini biliyorum. Ben birazcık bu riskleri göze alıyorum. F/P derken yapacak bir şey yok diyorum. Sistemi kurduktan sonra sürücü güncelleyen birisi değilimdir bu yüzden. İntelde, nvidia da da arada olur ama açıkça çok daha stabiller. Ha windows ta her güncelleme ile ayrı olay oluyor. O yüzden ben hiç olumlu bakamıyorum bunlara. Dünyada bu sorun var. Hep bir hata oluyor. Mecbur kalmadıkça, güncelleme yapmamayı tercih ederim.

   Ben sistem toplarken aslında 3-5 pahalı olsa da intel-nvidia toplamayı düşünüyordum ki, kurların attığı takla benim düşüncelerime de takla attırdı. Fark öyle önceki kadar az çıkmıyordu. Benim için aradaki farkı bırakın, sistem toplama maliyeti bile önemli olarak fark etti. Normalde hiçbirinin bu yüzden bu fiyatları hak etmediğini düşünüyorum. Ama madem alacağım, F/P a yönelmek zorunda kaldım yine. bu durum beni sistem toplamaya farklı bakmaya da biraz zorladı. Ama şuan pişman olduğumu söyleyemem. Şuaraya "nazar değmesin" yazayım da bunları söylerken bir iş gelmesin sisteme 😀

  • prometrik @prometrik

   @temp Doğru. ısınma konusu. bu söylenmişken intelin hatasını görmemek olmaz. Bunca yıldır pc kullanırım, delid nedir onun sayesinde gördüm 😀 Yani onun da hataları oluyor. AMD nin hatası çoktur da, intel de de yok değil.

   Soket konusu doğru. Yeni teknelojiyi, eski sisteme uydurmak zordur. Bir şeylerden feragat ettirir illa ki. Bunu normal karşılıyorum. Soket değişimi bu nedenlerle yapılıyor zaten. Ama sonuçta hadi hemen git anakart al durumunda bırakmıyor. Belki o anakart ile çalışır ya da idare ederde, anakart masrafından kurtarır. Kurtarmasa bile tek seferde hem işlemci hem anakart maliyeti çıakrmak yerine sıra ile geçiş imkanı olur. Bu imkanın tanınması bile bir şeydir. Ha şimdi AMD öne geçti, belki bu durumu sürdürmez. O da intel gibi hemen her işlemciye ayrı çipset üretir. Belli olmaz. Söz verse bile görmek gerek. Ama eskiden beri, intel sistem ile amd sistem bakarken, amd tarafında anakart seçimi bana daha kolay geliyor. Biraz araştırıp kolay anlıyorum. Ama intel tarafındaki kodlamalar falan daha karışık geliyor. Belki bu durum alışmak ile ilgili. Ama dediğim gibi, ben de intel toplamayı düşünürken amd topladım. Zaman bunu gerektirdi.

  • Temp 🔚 @temp

   @prometrik Intel dediğin gibi her alana girdiği için teknolojik değişimlere yetişememeye başladı.
   Tabi sunucu tarafında 10nm ye geçmeleri gösteriyor ki aslında Intel'in elinde bu teknoloji var fakat kendileri bu süreci kasıtlı olarak uzatıyor yada üretim bantlarının çoğunluğunu 14 nanometreye ayırdığı için 10nm ye sıra gelmiyor.
   Sunucu tarafındaki işlemciler daha pahalı ve az sayıda üretildikleri için onların talebine yetişebiliyorlar muhtemelen ve karlılıkları da o alanda daha fazladır diye düşünüyorum.
   Intel bunu kasıtlı olarak yapıyorsa insanlara ayıp mı ediyor bilemiyorum doğrusu.
   Başta da dediğim gibi kağıt üstündeki veriler son kullanıcıyı çok bağlamaz. İnsanlar işlevselliğe bakar.
   Ve 7nm ile yarışabiliyorsa şayet 14nm olmasının benim için bir dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Amd tarafında çokça araştırma yapıp gördüğüm için biliyorum.
   Amd'ci arkadaşlar ne olursa olsun suçu başkalarına atıyorlar. Adamlara işlemci ısınıyor dersin, 65w tdp işlemci ısınmaz ki der, ortamın sıcaktır, kasanın hava akışı kötüdür, soğutucutun kötüdür derler. Bunların hepsini telafi edersin soğutucu alırsın yine bişey değişmez, bu sefer montajda sorun vardır, anakartın kötüdür derler. Bunları da yaparsın yine ısınır, bu sefer güç kaynağındandır, ram dendir, ekran kartındandır diyeni gördüm ya. 😀
   Bunlar kafayı çizecek kadar fanboylar ve bu kadar saçma sapan savunma yaparak insanları yanlış yönlendiriyorlar.
   Anakart seçimi konusunda bana farklı gibi gelmiyor. Her ikiside kavradığın zaman hemen hemen aynı.
   Örnek vermek gerekirse Msi'nin tomahawk modeli 2 tarafta var. Bu tarz isimlendirmeler aynı yani.
   Yine de çipsetlerin isminden dolayı karışık gelebilir. Amd tarafındakilere ben de alıştığım öğrendiğim için şuan kolay geliyor ama tamamen öğrenmeyle alakalı bir durum.
   Delid konusu bildiğim kadarıyla işlemci üretilirken kullanılan macunun kalitesizliğiyle alakalı bir durum.
   Yani bu macunu yenileyerek insanlar ısıları düşürebiliyor fakat senin bu dediğin işlemciler genelde 9. nesilden öncesi yapılıyordu diye biliyorum.
   Ve tabi herşeyden önce şunu da söylemek lazım. Hiç bir kullanıcı overclock yapmadığı sürece delid işlemine ihtiyaç duymacaktır diye düşünüyorum.
   Zaten K olmayan seriler bu yüzden var. Tak kullan açısından rakipsizler.
   Başka bir açıdan bakmak gerekirse; 3000 serisine delid yapan biri vardı youtube da 1-2 derecelik fark oldu yada olmadı gibi bir şeydi. Yani Intel de yine yüksek ısı delid ile çözülebiliyorken amd de o da yemiyor. 😀
   Anakart olayı ise tamamen pazarlama stratejisi. Bunun böyle devam edeceğini düşünmüyorum ve devam etse dahi sağlıklı olacağını düşünmüyorum.
   Ki zaten önceki yorumda da belirttiğim gibi sonraki nesilde soket muhtemelen değişecek amd bunu duyurdu zaten.
   Aslında x570 anakartlar donanımsal olarak dolu kartlar, onların 4000 yada 5000 serisini teknik olarak çalıştırmayacağını düşünmüyorum.
   Ama amd yine soket değiştirince bunlar da çöpe gidecek mecburen.
   Yani demek istediğim şuan Amd sempati kazanmak için bunu bir malzeme olarak kullanıyor. Dolayısıyla bunu sürekli olarak bir avantaj olarak göstermek son derece yanıltıcı.
   Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz ama ben "ucuz mal alacak kadar zengin değilim" diyenlerdenim.
   Dileyen dilediğini alsın, rekabet de son kullanıcının işine yarasın.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Geçen sene anakart da ufak bir sorun yaşayınca 4790K dan Ryzen geçeyim dedim, sonra baktım alacağım en iyi Ryzen ya da yeni nesil Intel CPU bile tek çekirdek de bana büyük bir sıçrama getirmeyecek, çoklu çekirdek kullanımı da oyun harici yok gibi bende. 11./12. Nesil Intel çıkana kadar 4790K da kalmaya karar verdim, sıfır ayarında H97 bir anakart buldum, voltajsız All Core 4,6Ghz veren CPU benim işimi fazlasıyla görüyor.

  Kısca AMD stabilite sorunlarını giderene kadar (Zen3 yada Zen3+ ile belki?), Intel 11./12. nesil yeni mimariye geçene kadar 4790K ve Win7 ile devam.

  Devir tasarruf devri, yeni sisteme geçmem için en az +4000TL masraf yapmak lazım. Bana getirisi oyunlarda %10-20 en fazla. Gerek var mı? Yok.

  Kafam rahat...

  Aktif sistem:
  Intel 4790K AllCore 4.6Ghz
  MSI H97 Gaming 3
  32GB (4x8GB) Corsair Ram
  Sapphire 5700XT Nitro+ VGA
  1TB nvme SSD OS
  16TB SATA Disk...
  Samsung C27FG73 - 27" Kavisli Quantum Dot 1 ms Freesync 144 Hz Gaming Monitor
  OS Win7 Rulzzz

  Stabilite? 30+ Gün hiç kapanmadan aktif çalışan sistem...

Geçen gün Geforce Now deneme şansım oldu.
Teknoloji olarak baktığımız zaman gelecek vadediyor mu? Evet.
Şuan kullanılabilir bir seviyede mi? Evet
Ama nasıl evet bu konuyu açıklayayım.
Kablosuz bağlantıyla kesinlikle oynanmıyor, 5 saniyede bir görüntü donup donup duruyor.
Ethernet kablosuyla donma olmuyor fakat yinede hizmet benim bağlantımı yeterli bulmuyor. Pingim olması gerekenden yüksek çıkıyor.
Bunun da başlıca sebebi Türkiye'deki alt yapının sadece büyük şehirlerde düzgün olması, santrallerin oralarda bulunması.
Tamamen atıyorum; Hakkaride'ki bir insanın zaten düşük pingle oyun oynama şansı yok.
Çünkü santrale uzak kalıyor.
Yada Şanlıurfa için de aynısını söyleyebiliriz.
Bide bunun yanında fiber internet hizmeti sağlayan örneğin Superonline; altyapısını yeterince fazla müşteriyle doldurduğu için bide bununla yetinmeyip aynı alt yapıyı farklı firmalara da sunduğu için eski superonline kalitesi yok internette.
2014 yılında ilk superonline fiber altyapısı mahalleye kurulduğunda hem pingler düşüktü hem de her anlamda daha sorunsuz bir deneyim vardı.
Şuan ise çoğu kişi şikayet eder durumda. Büyük şehirdekiler hariç tabi.
Yani demek istediğim fiber internet ve 50-100 megabit hız bu hizmeti kullanabilmek için yetmiyor, önemli olan yine gecikme süresi.
Tabi Türkiye en yakın server olarak avrupaya bağlanıyor. Hem avrupaya hem santrale en yakın yer istanbul olduğu için bu şehirde yaşayanlar belki doğru düzgün oynayabilir ama avrupaya uzaklaştıkça işler bulanıklaşıyor.
Yani özet geçecek olursak Türkiye'de adam akıllı deneyim yaşamak istiyorsak ülkenin dört bir yanına Geforce Now sunucularının kurulması lazım.
Yoksa bu iş İstanbul, Ankara, İzmir'le olmaz. Olay böyle olursa da Türkiye'deki geforce now kitlesi istenilen seviyeye gelemez.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Replika haftalık gündem değerlendirmesi 😀

ÇIKMADAN ZAMLANAN TELEFON - TEKNOLOJİ MUHABBETİ #2

Merhaba akadaşlar. Hafta sonu hazırladığım teknoloji muhabbeti serisinde 2. video ile karşınızdayım. İlk bölümde yazdığınız yorumları dikkate alarak bu bölüm...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#ErkeğeŞiddetSonBulsun

Öğrenci servisi şoförünün üzerine tiner döküp yakan kadın tutuklandı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde, öğrenci servisi içinde tartıştığı şoförün üzerine tiner döküp ateşe veren kadın tutuklandı. Şoförün hayati tehlikesi devam ederken, öğrenci...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kimi ölüp biticez diyor kimi de ölüm oranı düşük diyor.
Ben olayın gereğinden fazla büyütüldüğünü düşünüyorum. Grip benzeri semptomları olan bir virüsü öyle bi lanse ediyorlar ki sanki bu virüs aids arkadaş.
Ne büyüttünüz. Bunun arkasından da gizli bir ticaret stratejisi çıkarsa hiç şaşırmam.
Fiyatları artırmaya bahane arıyorlar resmen.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 21

Bu ne rezilliktir ya safaride 500 sekmeden fazla sekme açamıyormuşum.
Oysaki Apple stabil demişlerdi nasıl olurda 501. sekmeyi açamaz.. (!)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

3700x in direk rakibi olacak f/p model bu gibi duruyor.
Aynı zamanda 9900k ile performansı neredeyse birebir.
Fiyatlar yaklaşık olursa kimsenin amd alacağını sanmıyorum.

Intel Core i7-10700F, i9-9900K Performansına Yaklaşıyor - Technopat

Uygun fiyatıyla beklenen i7-10700F Comet Lake-S modeli Cinebench testleriyle karşımızda. Intel Comet Lake-S işlemcileri yılın başlarında beklerken işlerin 20 Şubat 2020
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr. Can 2.0 @extreme

  Ortaya cikacak acigi ne olacak bunun acaba + Yama gelince yuzde kac performans kaybedecek?

  • Temp 🔚 @temp

   @extreme Valla ciddi olarak bu yorumu yaptıysan komik, ciddi değilsen daha komik. 😀
   Geçmişte dediğin tarzda şeyler oldu, olmadı demiyorum.
   Ama bunu her intel işlemcisine maletmek biraz yanlış geliyor bana.
   Bide mesela diyelim açık çıktı. Kaç kişi bu işlemci açıkları yüzünden bir zarara uğradı?
   Ben hiç görmedim. O yüzden çok da takılmamak lazım. Her halükarda rekabet son kullanıcının işine yarıyor.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @temp Bu acik cikitiginda tum bulut sistemleri sunucularinin performansi 15-30% dustu kullanilan komut setine gore. Insanlar aradaki farki kapatmak icin yeni sunucular alip takviye etmek zorunda kaldilar. Edilen zararin haddi hesabi yok. 3-4 ay bu rezillik yasandi en kaliteli yama Intel'den degil Google'dan geldi. Arkasina yayinlanan yamalar baska aciklar dogurdu. Bilisim sektorunde 10 senedir varim, Intel kadar balon ve rezil bir isletme nadir gorulur. her yaptiklari skandal 3bin 5 bine islemci satiyor dalga gecer gibi bu acik ve performans kayiplari sonraki islemcilerde olmayacak merak etmeyin diyor.

  • Temp 🔚 @temp

   @extreme Kurumsal anlamda demiyorum bireysel bir ev kullanıcısını kastediyorum.
   Mesela Intel'in 9. nesilinde de bir takım açıklar var diyorlardı.
   O açıkların kapanmasını sağlayan microcode güncellemeleri bildiğim kadarıyla performansı etkilememişti.
   O güncellemeleri hiç yapmasa dahi bireysel bir ev kullanıcısının bu açık dolayısıyla başına gelen bir olay ben hiç duymadım.
   Senin kastettiğin performans skandalı 9. nesilden öncesiydi diye biliyorum. Yanlışım varsa düzelt.
   Genelde amd ci arkadaşların hep dem vurduğu konudur bu açıklar. Ama Intel deki açıklar yüzünden verilerim çalındı diyen birini de hiç görmedim demek istediğim bu yani hocam.
   Her firmanın kendi içinde yaşadığı bir takım sorunlar var. Hatasız bir ürün ortaya çıkaran yok hocam.
   Amd de övüldüğü kadar masum değil.

  • Temp 🔚 @temp

   @extreme Bir de mesela Intel'in sektördeki uzun süreli çalışmalarından dolayı birikimi daha fazla.
   Bunun avantajlarından birini söyleyeyim; boost sistemi amdlere göre çok daha düzgün ve dengeli çalışıyor.
   İşlemci nerede gaza basması gerektiğini iyi biliyor. Amd lerde bu hala bir sorunsal.

  • lterlemez @lterlemez

   @temp; Neye göre dengeli çalışıyor? Gerçekten Intel'den mi yoksa, Windows AMD'yi yok sayıp optimizasyon problemlerini görmezden geldiği için mi?

  • lterlemez @lterlemez

   @temp; Intel'in boost ve trottling olayı, mesela OS X'lerde de o kadar iyi değil. Normalden fazla ısınıyor ve çok yavaş tepki veriyor.

  • Temp 🔚 @temp

   @lterlemez Amd varsayılan olarak all core çalışıyor.
   Intel ise gerekli olmadıkça tek çekirdek üzerinden yürüyor.
   Dediğin gibi danışıklı dövüş yok demiyorum ama bunu sadece Windows'a maletmek yanlış olur.
   Mesela bu ryzenlerde ısı atlaması olayları 3 nesildir çözülemedi hala da artarak devam ediyor.
   Amd'ciler Windows düzeltmiyor, hala bugün çözülecek yarın çözülecek diye dolaşıyorlar.
   Bir şeyin düzeldiği falan da yok.
   Bunun sebebini son kullanıcı olarak bilmek zorunda da değilim.
   Gerçekçi olalım Türkiye genelinde kaç kişi linux veya farklı bir işletim sistemi kullanıyor?
   Yani sonuca baktığımızda hala; Windows + Intel + Nvidia iyi bir bütünlük oluşturuyor.
   Amd nin eskiye oranla ilerleme katettiği kesin, rekabet getirdiği de kesin ama bazı şeyleri insanlar görmezden gelmeye çalışsa da pratikte sonuçlar değişmiyor.

  • lterlemez @lterlemez

   @temp; Niye Windows'a mal etmeyelim, MS istemediği sürece değişmeyecek. Birisini tekel bırakmak o yüzden hoş değil. Bir ara dolaylı yoldan tekel kalan Intel'in ve NVidia'nın neler yaptığını gördük. Isı problemleri bu sektör için normal, Intel az mı ısınıyor ki? Şu an i7 2640M işlemcisi olan Macbook Pro'dan yazıyorum ve yeri geldiğinde 100 dereceleri görüyorum ve trottling yüzünden adam gibi kullanamıyorum makineyi (el atıp, macun bile çektim).

  • Temp 🔚 @temp

   @lterlemez Hayır anlamadın demek istediğimi.
   Gerçekten bu boost olaylarının Windows'la alakalı olduğunu kanıtlayan bir veri var mı elimizde?
   Genelde forumlarda sebebi Microsoft deniyor ama insanlar varsayımlarla konuşuyor. Amd nin hiç mi suçu yok yani sence?
   Tek taraflı düşünme demek istiyorum. Ben Intel ve Nvidia ya masum demiyorum bak kesinlikle o konuda sana katılıyorum. Benim de şuan yazdığım bilgisayar intel işlemcili ve ısınıyor.
   Ama bir yandan kullandığım bilgisayarın 7. yılı ve macunu yenilenmedi. O yüzden normal karşılıyorum.
   Amd tarafında yeni bir ekran kartı alıyorlar mesela çeşitli yazılımsal sorunlarla uğraşıyorsun. Yok efendim siyah ekranmış, yeşil ekranmış, oyun çöküyormuş gibi gibi. (Olay yeri: https://teknoseyir.com/durum/1216518)
   İşlemci tarafında ısı atlamaları çok fazla, bioslar inteldeki kadar iyi değil, voltaj ayarlamaları inteldeki kadar düzgün değil, 3000 serisiyle birlikte ısınma sorunu ayyuha çıktı.
   Yani bütün bunları Windows mu yapıyor? Amd'nin yazılım tarafı hiç bir zaman rakipleri kadar iyi olamadı bunu tüm samimiyetimle söylüyorum.
   İyileşme var ama hala bir şey değişmedi attığım linke bakabilirsin.
   Ben Amd almayı kumar olarak tanımlıyorum. Sorun yaşamama ihtimalin var, ucuza performanslı bir donanım alma ihtimalin var. Ama ya örnekteki arkadaş gibi sorun yaşar da amd ye nalet edersen?
   O zaman ne olacak onu da düşünmek lazım.
   Bak Intel de babamın oğlu değil ama düzgün bir ev kullanıcısını uğraştırmayacak işlemci onlarda.
   Nvidia da babamın oğlu değil ama düzgün bir ev kullanıcısını uğraştırmayacak ekran kartı onlarda.
   Demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım.

  • lterlemez @lterlemez

   @temp; Ya elbette vardır AMD'de de sıkıntı ama çalışacağı ortam düzgün çalışmadan nedenlerini araştırıp öğrenmesi mümkün mü sizce? MS kapalı kutu, doğru düzgün bilgi vermiyor ki şimdi, bir de W10 belası çıktı başımıza, her şey durmadan değişiyor.

Bir arkadaş soruyor da işi dolayısıyla çok dolaşacağı ve yanında kolaylıkla taşıyabileceği uzun ömürlü bir bilgisayar arıyor.
Bana bu 2 modeli atmış. Bu ürünlerden hangisi mantıklıdır veya alternatifler arasında önerdiğiniz modeller nelerdir? #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Donanımhaber ve Shiftdelete her türlü donanım için; fiyatları yükselecek, hemen alın aman fiyatlar artacak diye güzel bir reklam politikası izliyorlar.
İtibar etmeyin.
Hiç bir halt olmayacak, piyasaya çıkacak ürün en fazla gecikecek bunu gidip de zam haberi olarak yayınlayan bu 2 reklam ajansına prim vermeyelim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erdinç B. @erdincb

  İki sorum var, Donanımhaber ve Shiftdelete'in bu işten ne gibi bir çıkarı olabilir? Fiyatların artmayacağından garantisi nedir?

  • Temp 🔚 @temp

   @erdincb Shiftdelete geçen gün Asus'un bilmem ne yetkilisiyle röportaj yapıp başlığa da fiyatlar yükselecek hemen bilgisayar alın gibi bir şey yazmıştı.
   Direk olarak bir markadan bahsedip, insanları paniğe teşvik etmenin reklam dışında bir göstergesi yoktur, açık ve net.
   Donanımhaber'de benzer haberler yayınlıyor.
   Zaten bu iki firma reklam üzerinden geçinen, sözde haber siteleri.
   Haber dediğimiz şey parayla yaptırılmaz. Yapılıyorsa da buna habercilik denmez.
   Fiyatlar artmayacak demiyorum, fiyatların artması için panik oluşturulup gerçekten normalden fazla bir talep oluşturulursa fiyatlar firmaların lehine artar otomatikmen.
   Burda teknoloji editörlerinin yapması gereken insanları paniğe değil, sükunete teşvik etmektir.
   Arz/talep dengeli olursa hiç bir sıkıntı olmaz, başta demek istediğim şey de buydu zaten.

  • Erdinç B. @erdincb

   @temp Aslında sormak istediğim satışlar artsa bile bunun donanımhaber ya da shiftdelete'in galeyana getirmesinden kaynaklandığını kimse tespit edemez. Bunun için de bu sitelere ekstra para falan ödemezler. Yani takip etmenin bir yolu olsa, haberi okuyup ordaki linkten gidip alışveriş yapsalar tamam da bu ölçülemez ve tespit edilemez bir durum. O yüzden ne gibi çıkarları olabilir dedim. Diğer taraftan Çin'de üretimin durduğu bir çok fabrika var. Elektronik ürünlerin de bu durumdan etkilenmemesi için bir sebep yok. Bence fiyatlar artacaktır, hatta bu durum bahane olarak kullanılacak ve o şekilde artacak fiyatlar belki. Ha fiyatlar artacak diye gidip ihtiyacım olmayan şeyleri alacak değilim, ama bir ihtiyacım olsa bugünlerde alırdım.

  • alipektas @alipektas

   @erdincb Bu olay hakikaten reklam amaçlı mıdır bilemem ama mantığınız yanlış. Billboard reklamlarının da ne kadar gelir getirdiği hesaplanamaz. Tv reklamlarının da mesela. Buradan anlaşılmaz reklam olup olmadığı.

  • Erdinç B. @erdincb

   @alipektas Billboarda ve TV reklamına para öder reklam veren. Donanımhaber ve shiftdelete fiyatlar artacak gidin alışveriş yapın dedikleri için para mı aldılar diyorsunuz yani?

 • Can @berkaroon

  Vatan bilgisayarda fiyatlar dolar cinsinden, yalnızca ekrana tl olarak yazıyorlar. Mağazada ve sitede fiyatlar anlık olarak değişmekteler. Dolar belirli bir yüzdeyle artış gösterince fiyatları anında değiştiriyorlar. Diğer firmalarda ise yeni verilen siparişler yüksek kur ile verildiğinden geldiklerinde fiyatlarına yansıyacaklardır. 700 dolarlık üründe yaklaşık 150-200 lira gibi bir fiyat artışı beklenebilir.

 • CimAdam @cimadam

  Dolar sürekli çıkıyor, haksız bir yanı yok. Reklam alacaklar tabii önemli olan incelemelerde tarafsız olmak. Bu konuyu tartışabilirsiniz ama firmanın reklamını yapıyor demek biraz komik.

  • Temp 🔚 @temp

   @cimadam Hiç kimse tarafsız değildir.
   Örn: Teknoseyir'in Apple'dan haz etmemesi gibi
   Kaldı ki Teknoseyir aralarında en masum olanı.
   Shiftdelete ve Donanımhaber'in reklam yapmadığını ve masum olduklarını iddia ediyorsak komik duruma düşeriz de neyse hadi öyle olsun.

  • Equitatus @equitatus

   @temp Teknoseyir appledan haz etmiyor değil ki, LP haz etmiyor. MG ve HK apple kullanıcısı zaten.

  • CimAdam @cimadam

   @temp Ben reklam yapmıyorlar demiyorum zaten, kötü özelliği varsa eleştiriyorlarsa benim için okdir ki donanım haberde bunu görüyorum. Shifte bir şey diyemem pek izlemiyorum ama inceleme izleyeceksem tercihlerim donanımhaber ve technopat.

  • Temp 🔚 @temp

   @equitatus Yani dolaylı yoldan öyle bir algı oluşuyor işte, onu demek istemiştim.
   Misal Samsung Levent abiyi sürekli etkinliklere davet ettiği için Samsung'a karşı bir sempatik davranıyor incelemelerde bunu farketmemek için kör olmak lazım.
   Gamsız da Intel'e karşı tavırlı davranıyor gündemdeki ve incelemelerdeki hareketlerinden anlıyoruz yine.
   Yani bu örnekler çoğaltılabilir. İnsanoğlu duygusal bir varlık ve buna göre davranılması kaçınılmaz.
   Tarafsızlık kağıt üstünde var denilebilir ama pratikte pek de öyle olmuyor.

 • toroskartali @toroskartali

  Dolar yükselişte ve çinde üretim virüs nedeniyle düşüşte fiyatların yükselmesi normal.

😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap