BeğenFavori PaylaşYorum yap

Deprem bölgesindeyim doğalgazın 1 hafta 10 gün olmayacağı söyleniyor, sular kesik, internete zar zor bağlanıyoruz, elektrik sürekli gelip gidiyor, hava eksilerde, petrollerde yakıt yok.
Çok kötü durum, çok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

iPhone 14 serisindeki uyduya bağlanma olayı Türkiye de kullanıma açılmalı, bu söylediğimi kim duyar bilmem ama gücüm buna yetiyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amazon.com.tr deprem bölgelerindeki iadeler için ek süre tanımlamamış, burdan duyan eden bir yetkili ya da benzer mağdur olan biri varsa lütfen Amazon’a talepte bulunsun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçende burda okudum, bir binanın depremde yıkılması malzemenin çalındığının yada herhangi bir başka hatanın olduğu anlamına gelmez, bir çok değişken var demişlerdi.
Arkadaşlar ben deprem bölgesinde gözümle görmüş biri olarak; yıkılan binaların tamamına yakınında ihmalkarlık var, bu mühendislik hatasından da olabilir, malzeme çalındığından da olabilir.
Zira yeni, pahalı ve çok katlı evlerde oturan tanışlarım var duvarlarında çatlak bile yok.
Sapasağlam bina duruyor.
Yıkılan veya ağır hasarlı binalarda kesinlikle yolsuzluk var, hilekarlık var.
Bu işte nokta kadar parmağı olanlar müebbet hapisle yargılanmalı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 24
 • TongYabguHan @tongyabguhan34

  Babam iyi bir inşaat mühendisi kendi yaş grubunda ve sektörde. Sağlam yapılan bir binanın - fay hattında vs değilse bu depremde yıkılması mümkün değil diyor. (Kİ yenilerin çoğu yıkılmadı) Namussuzluk yapılarak çalınarak yapılan binalar genelde yıkılanlar. Ev almadan önce vs projesini statik hesaplarını inceliyor.

  • Hamdi @hamdi

   Keşke herkesin inceleme hesaplama imkanı olsa. Zaten ev sıkıntısının olduğu bir ortamda ev sahibinden yada müteahhitten projesini istesen verir mi acaba? Bir standardı olsa ne güzel olur.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @hamdi projeyi vermesi hala binayi ona uygun yaptigini kanitlar mi

  • Hamdi @hamdi

   @extreme kanıtlamaz tabi. Zaten alsan bile ne anlayacan ki?

  • Tarık @xahve

   Statik hesaplarının yapılması uygulandığı anlamına gelmez, işçiler betonu yaparken çimentoyu az atar sen ayvayı yersin.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @hamdi Biz neden inceliyoruz? İnşaat yapılırken, kocama levha asıyorlar. Üstünde bir sürü firmanın ismi oluyor. X mühendislik, X mimarlık vs. bunların bu işi denetlemesi lazım. Ahlak yoksunu oldukları için, işi kılıfına uydurup duruyorlar.

  • TongYabguHan @tongyabguhan34

   @xahve Tabii ki. O sebeple bölgede ki köklü firmalar vs bi nebze olsun daha güven verici oluyor. Yoksa hiç bir şeyin garantisi yok başında durup sen yaptırmadıkça.

  • Tarık @xahve

   @tongyabguhan34 bizim bina mütteahitmizin ilk binası, yapan işçileri de tanıyoruz, müteahhit dermiş ki elinizi korkak alıştırmayın bol bol çimento atın, o yüzden bizim bina mesela 50 senelik ama taş gibi ayakta. Malzemeden çalmadıkları için güzel.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @xahve cimento dandikse istersen cimento jelalesi yap faydasi yok. Demiri az abim bol cimentolu afiyet olsun.

  • Tarık @xahve

   @extreme yapan adam iyi biriydi, demirini de güzel yapmıştır, zaten adam binadaki dairelerin %60ını satmasına rağmen parasını ancak amorti etmiş. Hiç kâr etmeden yapmış bizim binayı, daire içlerinde kullandığı tüm malzemeler bile 1inci kalite malzemeler. Halen 50 senelik kapıları kapı kollarını kullanıyoruz, sanki ilk günkü gibi hepsi tıkır tıkır çalışıyor. Müteahhit dürüst ve iyi birisi olduğu için binaya güveniyoruz.
   Hatta şöyle bir durum varmış, bizim mütteahhit eskiden binaların tesisat işlerini yapıyormuş, arkadaşlarına dermiş ki ''ileride ben de tek başıma bir bina yapmak istiyorum''. Sonra arkadaşları onunla dalga geçmiş, sen yapamazsın beceriksizsin falan diye.
   Sonra adam geliyor hiç kâr etmeden bizim binayı yapıyor işte tek başına, sırf o arkadaşlarına nispet olsun yapabildiğini göstersin diye. Kendisi de halen bizim mahallede yaşıyordu

  • Hamdi @hamdi

   @awsalli bende onu diyorum aslında. Biz neden inceliyoruz zaten inceleyecek yetkinliğimizde yok. Bunlara gerek olmaması lazım. Allah korusun beklenen büyük İstanbul depreminin sahne öncesi provası gibi oldu bu durum. Umarım bu sefer üstü kapatılmaz ve hak edenlere hak eden ceza verilir. Elini sallayan müteahhit oluyor memlekette. Mercedesleri Rangeleri kapılarına çekmeyi biliyorlar. Gerektiğinde hesabını da verebilmeliler artık. Biz kimsenin ahını almayalım diye en ufak işten bile çekinip giremiyorken millet kolay ve hızlı para kazandıran ne varsa fırsatını kaçırmıyor.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @hamdi Bu inşaatlarda sorumlu olan, insanları tamamı hapse atılmalı, tabi buna g.tleri yer mi bilemem..

 • Fırat Duran @firat_duran

  Herşey etki ediyor. Tasarlayan, çizimini yapan, hesaplayan, demirleri koyan, betonu döktükten sonraki bakım, demirin bu betona yapışması vs vs diye gidiyo. @extreme dediği olay binadaki hesaplamanın yanlış yapılması, en alt kat güçsüz kalmış ve binayı taşıyamamış. Keşke en kötü daire bu şekilde olsa. Tuzla buz olmasından iyidir. Diğer binalar tam bir facia, çatısına kadar tuzla buz olmuş. Şu şekildeki binayı görünce bile biraz olsun rahatlıyorum.

 • sarpuli @sarpuli

  Doğru yerde yapılmış, doğre zemin değerleri tespit edilmiş ve ona göre projelendirilmiş (geoteknik+statik). Doğru inşaa edilmiş ve doğru şekilde kullanılan yapı en fazla zarar görür ama kullanıcına mezar olmaz. Bunlardan bir veya bir kaçı aksar ise ...

 • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

  müebbet hapisle yargılanma çok iyi bir dilek, direk idam derim ben.

Temel ihtiyaçlar, su, doğalgaz bir kenara dursun:
Uyuyamıyoruz sürekli artçı sallantılar devam ediyor. Paranoyak olduk. Evlere giremiyoruz, girmek de istemiyoruz bugünlük misafirlikteyiz ama sonraki günlerde nerede kalacağımız da belli değil. Yardım için verilen internet de 24 saat dolmadan bitiyor.
Kabus gibi bir şey Allah’ım sen yardım et.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elektrik, doğalgaz kesikti üzerine su da kesildi tam oldu. ☹️
İnternet de kesik bu arada baz istasyonları yeterli gelmiyor muhtemelen 10 dk da bir erişilebiliyor sonra 10-15 dk yine gidiyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Celal şengör ne söyledi biri özet geçebilir mi, aksi gibi internete erişilmiyor, zar zor girebiliyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11

Turkcell deprem paketini yeni tanımlamış.
14 saat oldu yeni mi aklınıza geldi ya tanımlama yapmak. Üstelik çay kaşığıyla vermişler. 😡
Gündemde buna da değinilsin lütfen @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Emaneten başkasının yerindeyiz, elektrik ve doğalgaz da kesildi.
Kıyamet gibi bir gün yaşıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap