Of çok kötü ya, android uygulamalardaki dandiklik çok kötü abi.
10 bin tl ye Samsung'un amiral gemisini satın alıp donan, tepkisel olmayan, düzgün port edilmemiş bir uygulama kullanıyosun. Apple'ı da son zamanlarda çok gömüyorum da hani android baya gömülmeye layık üst segmentte.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sosyal medya bağımlılığı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Mesela kendim üzerinden örnek vermek gerekirse ben bir ara 6 ay kadar Instagram'ı bırakmışım ama o süre sonunda yine geri dönüş yapmışım.
Ts'de de aynı şekilde bir kaç ay bıraktıktan sonra yine dönüş yapmışım.
Hayatımın her anında internet, bilgisayar, telefon, sosyal medya gibi faktörler var. 2 gün olmasa 3. gün yine dadanıyoruz. Böyle geriye baktığım zaman hayatın ciddi anlamda boş boş geçtiğini düşünmeye başladım. Kurtulmak için napmak lazım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Hocam böyle içerikler paylaşırken kaynak göstererek uygun bir formatta paylaşsak daha iyi olmaz mı? Instagram'dan alınmış böyle bir ekran görüntüsü içerisindeki bilginin pek bir değeri yok gibi.

  • Can @berkaroon

   Bir de her haber yazısına makale denmesi...

  • Temp 🔚 @temp

   Hocam haklı olarak burda görülen bir şeyin doğruluğundan emin olmak istiyorsunuz, bu da gayet normal bir istek fakat burası bir sosyal medya.
   Bu kadar kasmaya gerek olduğunu sanmıyorum. Ki benim bu görselleri edindiğim kaynaklar yalan haber yapan yerler değiller. Onu da geçtim google da anahtar kelimeleri aratıp haberin doğru olup olmadığını yine anlayabilirler.
   Burdaki insanlar google da arama yapmayı bilen insanlardır diye umuyorum.
   1 dakikalık arama sonunda edindiğim kaynak:
   https://www.reuters.com/article/us-usa-tiktok-china/china-will-not-accept-u-s-theft-of-tiktok-china-daily-idUSKCN25002I

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @temp Buranın bir sosyal medya olduğu gayet açık bir şey ama bu paylaşım yaparken özensiz davranabileceğimiz anlamına gelmiyor. Nispeten diğer sosyal medya platformlarından bizi ayıran şeyin biraz daha kısıtlı kitleye hitap etmemiz olduğunu sanıyorum. Sitenin kalitesini arttıran şeyin de bu kısıtlı kitle ve özenli içerikler olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla "bu kadar kasmaya gerek yok" cümlenize katılmıyorum.
   Hocam görseli edindiğiniz kaynağı bile yazmamışsınız ki, nereden bilebiliriz biz kaynağınızın güvenilir olup olmadığını? Kaldı ki bizim Google'da arama yapabiliyor olmamız, sizin kaynak göstermemek için kullanabileceğiniz bir bahane değil. Bu tarz haber niteliği taşıyan bir konuda, sitede gezenlerin tıklayabileceği bir bağlantıyı açıklamaya eklemek ve birkaç satır da olsa bir şeyler yazmak okuyucuya verdiğiniz değeri gösterir bence.
   Bu şekilde paylaşmanızın bir diğer olumsuz etkisi de arama sonuçlarında çıkmıyor oluşu. Ben bir paylaşım yapacağım zaman mutlaka önceden paylaşılmış mı diye sitede arama yapıyorum ama bu paylaşımınız hiçbir açıklama ve bağlantı içermediği için aramalarda çıkmayacak.
   Sitenin Facebook'a dönüşmesini istemiyorsak bu tarz şeylere dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum.

  • Temp 🔚 @temp

   @erenhatirnaz Tabiki saygı duyarım düşüncenize ama siteye bakış açılarımız farklı anladığım kadarıyla. Ben teknoloji ile alakalı ilgimizi çekecek nerede ne görürsem paylaşıp insanları haberdar etmeye çalışıyorum. Google da indexlenmesi benim önemli değil zira amaç sadece burdaki insanlar arası etkileşimi sağlamak. Paylaştığım an haber değeri olan bir içerik sadece.
   Hani bundan 2 gün sonra farklı bir gelişme olur bu haber güncelliğini yitirir.
   Dolayısıyla buraya bir açıklama yazmam veya googleda indexlenmesini sağlamak için anahtar kelimeler kullanmam mantıklı olmaz. Yani facebooka benzemek kötü bir şey değil diye düşünüyorum. Sitenin akış sistemi de facebook a benziyor aslında, Hamdi abi siteyi oluştururken tahmin ediyorum ki bu akış sistemini ona bakarak dizayn etti. Burası benim gözümde dediğim gibi teknoloji sosyal medyası, tabiki daha bilgili insanlarız, burda paylaşılanlar konuşulanlar belli.
   Fakat ben de Facebooktaki, Instagram'daki alakasız bir şeyi paylaşmıyorum.
   Mesela bu ekran görüntüsünün kaynağı olsa altına not düşerdim, ama olmadığı sürece üzerine araştırma yapıp makale hazırlamam yukarda da dediğim gibi mantıklı olmaz.
   Eğer paylaşılacak bir kaynağa denk gelirsem ben bunu yazıyorum.
   Bunun kullanıcıya verilen değerle çok alakalı olduğunu düşünmüyorum beni yanlış anlama. Eğer umursamasam aydan aya, yıldan yıla bir şeyler paylaşırım. İşimi görür siteden çıkarım. Yani demek istediğim insanları bilgilendirmek amaçlı paylaşılan bir post yüzünden kötü muamele görmek incitici olabiliyor ve bunu burdaki çoğu insan yapıyor. Böyle böyle günden güne burdaki paylaşım yapan kitle de azalıyor. Empati kurmak en önemlisi böyle konularda.

  • Temp 🔚 @temp

   @erenhatirnaz Bu arada Instagram sayfasının adını verecek olsam bana reklam yapıyor diyeceklerdi.
   Dipnot düşmüş olayım.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @temp Ben Google'da indekslenmesinden bahsetmiyorum zaten hocam, site içi arama kısmından bahsediyorum. Elbette haberin ne zaman paylaşıldığı önemli bir şey ama o kadar da "anlık" bir değeri yok çoğu haberin. Yani kaynak eklemek için ayıracağınız birkaç saniyenin haberin güncelliğini etkileyeceğini sanmıyorum. Zira bir önceki yorumda siz de 1 dakika gibi kısa bir sürede gerçek haber değeri olan bir bağlantı bulabildiğinizi belirttiniz; yani ilgili haberi 1-2 dakika geç paylaşmak sizden fazla bir şey götürmeyeceği gibi sitenin içerik kalitesini de arttıracaktır.
   "Facebook'a benzemek" derken kast ettiğim şey sitenin formatından çok içerik kalitesiydi aslında. Günümüzde Facebook'daki çoğu içeriğin kaynaksız, asılsız ve büyük bir kısmının da yalan haber olduğu çoğu kesim tarafından kabul edilen bir şey. Dolayısıyla bu sitenin de kaynaksız ve asılsız haberler, ekran görüntüleri ya da görsellerin cirit attığı bir site olmasını istemiyorsak buna özen göstermeliyiz.
   İlk yorumundaki "uygun bir format"tan kast ettiğim şey zaten böyle bir ekran görüntüsü yerine bir önceki yorumda paylaştığınız haber bağlantısını paylaşmanızdı zaten hocam. Sitede görmekten hoşlanmadığım şeylerin başında geliyor sadece ekran görüntüsü ile paylaşılan tweet'ler, haberler falan.
   Hocam burada sizi "kötü niyetli" olarak nitelendirdiğim için yazmıyorum bunları; aksine sizin sitenin eski kullanıcılarından birisi olduğunuzu ve bu paylaşımı da insanlarla haber paylaşmak ve etkileşime girmek amacıyla paylaştığınızın farkında olarak yazıyorum. Eğer kötü niyetli olduğunuzu düşünsen farklı bir üslupla yazardım zaten. İnsanları bilgilendirmek elbette güzel bir şey fakat bunu kaynak göstererek yapmak buradaki insanlara paylaştığınız bilgi için doğrulama yapma imkanı veriyor.
   Ben bu tarz haber içerikleri hakkında paylaşım yaparken güvenilir bir kaynaktan ya da kaynaklardan bağlantılar eklemeye özen gösteriyorum. Örneğin Instagram'da ya da başka bir sosyal medya platformunda bu sitedeki kullanıcıların ilgisini çekebilecek bir haber gördüysem, "ya böyle bir haberi Instagram gönderisiyle birlikte paylaşmak olmaz, daha sağlam bir kaynak bulmak lazım" diyorum. Elbette, "herkes benim gibi paylaşım yapmak zorunda" şeklinde bir tutuculuğun içerisinde değilim ama sizin de dediğiniz gibi siteye bakış açımızın farklı olmasından gelen bir eleştiri benimkisi.
   Eğer yazdıklarımdan ötürü incindiyseniz gerçekten özür dilerim ama bilmenizi isterim ki amacım sizi incitmek değil; zaten azınlık bir kitleye hitap eden bu sitenin kalitesini kalıcı kılmak. Lütfen söylediklerimi kişisel almayın.

  • Temp 🔚 @temp

   @erenhatirnaz Anlıyorum hocam, estafurullah ben yanlış anlaşıldıysam, kırıcı algılandıysam siz kusura bakmayın.
   Eleştiri için teşekkür ederim.Elimden geldiğince eleştirel açıdan söylediklerinizi göz önünde bulundurmaya çalışıcam.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @temp Rica ederim hocam. Yok ne kusuru, kusurluk bir durum yok ortada gayet seviyeli bir şekilde görüşlerimizi paylaştık. Anlaşabildiğimize sevindim 🙂

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Ya bıraksınlar da Microsoft alsın. Kaybolur gider işte kurtuluruz hep beraber. 😀

  • Orcun @orcun

   Microsoft öldürmeden almıyor ya, dh ölücüsünden farksız davranıyorlar. Gördük işte nokia olayında, nokia android karşısıdna hala symbian diretiyordu o elop denilen herifi nokia başına ms dikti. Herifler hala symbian üretiyordu ya, meego falan kenarı atıldı ohooo. Ha sonra microsoft efendi ya gel kanka sende windows phone deneyek dedi azcık tutar gibi oldu ölen nokia'ı hooop satın aldı iş bitti.

  • lterlemez @lterlemez

   @orcun; MS, zaten sırf verisi için alıyor. Bir şey yapacağından değil...

Rtük afk 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

(Günaydınlar, arkadaşa yazmıştım burda da paylaşayım istedim:)
Bizim millet korkar girişimcilikten, yıllardır hiç değiştiğini görmedim.
Mesela doğuda/batıda çok böyle milyoner insan vardır. Tabi peşin para olarak değil de işte babadan, dededen, akrabadan kalma bağ, bağçe, arsa, dükkan falan tarzında şeyler.
Bu arkadaşlar riske girmemek için yata yata mal, mülklerinin değerlenmesini beklerler.
Aynı zamanda ne yaşamasını bilirler, ne de zengin gibi yaşarlar.
Üstündeki elbiseler bizim giysilerden ucuzdur.
Yani aslında Türkiye'nin sorunu yastık altında kalan paralar, mallar, mülklerdir.
Ekonomiye kazandırılmayan kayıtlı veya kayıt dışı çok büyük para var.
Dolaşımda olan para gerçekten bunun 5'de 1'i falan.
Herkes bir şekilde zarar ediyor. Dolar alan da, Euro alan da , Altına yatıran da hepsi aslında paranın değerini korumakla kalıyor. Ekstra bir kar getirmiyor. Bunu insanlar hala anlayamadı. Arsalar da öyle mesela. Adam o arsayı satıp bir ev alayım dediğinde aynı oranda ev fiyatları da artmış oluyor. Yada arabaya yatırım yapsa bile yeni alacağı araba da zamlanmış oluyor.
Bunlardan ciddi anlamda kar ettim diyebilmek için Manipülatör/Spekülator olmanız lazım.
Yani inince alıp yükselince satan ve bunu günü birlik olarak yapan biri olmanız lazım.
Bunlar bizim insanımızın yapabileceği, altından kalkabileceği işler de değil. Dolayısıyla aslında her şekilde birlikte batıyoruz. Kimse bunu farkında değil.
Temelden bazı şeyler değişmesi lazım. Yoksa zengin tam zenginleşir, fakir de tam fakirleşmeye devam eder.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 22
 • kei @kei

  Evleri + bankada 1 trilyon parası + taksi plakası (+araç) + tekel bayisi olan birisi tanıyorum. Nasıl yaşadığını görseniz adama acırsınız. Her sabah inek pisliği temizliyor ahırda. Çocuklara da para yememeyi öğretti onlar da yemiyor. Bu para kime kalacak acaba merak konusu.

  • Temp 🔚 @temp

   @kei Böyle tonla insan var ya gerçekten. Ki ben de çok gördüm benzer insanlar.
   Oğlu yemiyorsa onun oğlu veya sonraki nesil diyeyim o parayı çatır çutur yer. Yemeyenin malını yerler. O yüzden it gibi yaşamanın anlamı yok bence.

  • kei @kei

   @temp zamanla inek işlerine mecburen güle güle diyecekler çünkü mahalle oldu her yer. Heriflerin karşısında 4 bloklu koskoca site var 😀

 • Daviance @daviance

  iş yapacak ta ne yapacak haksızda değil ,milletin vergilerini hiç edenlerin hiç mi suçu yok, adam parasını tutmakla haklı daha işletme açıldığının ilk ayında maliye gırtlağına yapışıyor verde ver verde ver ,iş yapsanda yapmasanda ,al mesela girişimci martı işi devlet hemen martı şöyle böyle demeye başladı çok iş yapınca rdara girdi tabi ondan önce martıyı kim biliyordu ,ne zaman para kazanmaya başladı ,iştahı kabardı tabi, sonra hükümet seminer verir yok girişimcilik yok bilmemnecilik ,tutanları soyuyosunuz adam neden griişimcilik yapsın.

  • Temp 🔚 @temp

   @daviance Yapmayın hocam hani tamam doğru yanlış demiyorum fakat girişimciliğin temelinde risk almak vardır.
   Risk arttıkça getiri artar. Yani her şeye rağmen girişimcilik yapılabilir. Sen bir şey yapmazsan, başkası bir şey yapmazsa hiç bir yere varamayız + her geçen gün daha kötüye gideriz. Ki şunu da hatırlatmak isterim; bu ülke demokrasi ile yönetiliyor. Hem söylenip, hem de söylendiği kişilere oy atanlar genelde zaten gayrimenkule yatırıyor parayı. Yani savunulacak çok bir tarafları yok. Beğenmiyorsan düzeltmek için çabalayacaksın. Seçme ve seçilme hakkı boşuna verilmedi.

  • Can @berkaroon

   @temp hocam girişim sadece tam demokratik hukuk devletinde yapılır. Attığınız bir esprili tweet yüzünden hapse giriyorsanız o ülkede girişim yapmanın bir mantığı olmaz. Gider Çekya'da Polonya'da yaparsınız. Ki bunun örneklerini görüyoruz.

 • My_Techno @my_techno

  Türkiye’de girişimci olmak da zor bu da atlanılmamalı. En büyük kösteğin devlet oluyor.

 • mometazonfuroat @mometazonfuroat

  Param olsa niye yatırım yapayım bu ülkeye ben? Neden borsasına gireyim, neden bir şirket açayım? Piyasayı devlet yönettikten sonra neden risk alayım? Şu an baya baya komünist/sosyalist bir ekonomi modeli var. Çalışanın ezildiği, çalışanın parasının yan gelip yatana verildiği bir ekonomi modeli benimsenmiş. Serbest piyasa olmadan kimse gelip de bu ülkede yatırım yapmaz.

Kahve kanı koyulaştırır mı, sulandırır mı?
Her site farklı şeyler söylemiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 19
 • gustavo @methylphenidate

  Kafein bir nevi merkezi sinir sistemi uyarıcısı aslında, insanı canlı tutup dinç yapmasıda bundan dolayı.
  Sentetik uyarıcı kullanırken mesela, kahve içmek çok sakıncalı.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Kahvenin dozunu azaltmayı deneyebilirsin ya aş yavaş. Ben mesela hemen her gün yarım litre sütle Nescafe Gold dediğimiz türden içiyorum. İlk başta 2.5 tatlı kaşığına 4-5 tatlı kaşığı şeker atarak içiyordum. Şimdi 1.25-1.5 tatlı kaşığına 1.5 tatlı kaşığı şeker atıyorum. Bir kaç ayda azaltarak bu seviyeye indirdim. Daha aşağısında kahve tadı pek kalmıyor.
  Biliyorum tadı azalıyor ama hem sağlık için, hemde çok kahve içtiğime kendimi inandırmak için böyle yapmam gerekti yoksa çarpıntı yapıyor...

 • mwx @mwx

  Bende günde min 2 bardak çay ve 10 bardak kahve içerim ama ne kalp çarpıntısı oluyor. Nede uykum kaçıyor çoğu zaman yatmadan bir bardak kahve içerim. Sanırım herkeste aynı etkiyi göstermiyor veya ben b.kunu çıkardığım için artık beni etkilemiyor.

  • Lehimli At @at

   Ben uzun bir süre ara verdim kafeine, dün koşudan önce aldım. 2 saat koştum, 2 saat oyalandım sonra uyumaya çalıştım. Sabaha kadar yatamadım. Güne de enerjik başladım. Tamamen vücudun kahve toleransıyla alakalı. Sırf bu yüzden decaff kahveye geçmeyi düşünüyorum ben, kahve tadı gelsin ama kafeini az olsun.

 • murat burç @muratburc

  Kahveden verim alamayan bir ben miyim? Ya da bana öyle geliyor. Kahve toleransım korkunç artmış herhalde. Belki de çözünebilir, nescafe gold tarzı kahvelerden içtiğim içinidir. Taft adlı kahveyi deneyen var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap