halk anahtarlık için imkanları zorluyor. nerede bu anahtarlıklar salın gelsin artık. @gamsizm #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11

#OtoSeyir sokakta gezerken karşıma çıkana bakın. @can çevrede göremedim görsem bir tanışmak isterdim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

arkadaşlar selam;
severek takip ettiğim bir kanalı sizlerle paylaşmak istedim, sinema ve sinemacılık üzerine güzel videolar üretiyor. aramızda ilgisini çekenler olacaktır. takip edip etmemek tabi ki sizin takdirinize kalmmış. ben kanalı desteklemek maksasıylar sizlerle paylaşmak istedim.
https://youtu.be/0xsoQIx2m5U

http://www.youtube.com/c/BobinKafa

Blade Runner Derin İnceleme

◘ Abone olmak için ► https://www.youtube.com/channel/UCMB8EzN-u5FJ5hPzQNyGH5A/join◘Daha Çok Video Gelsin (Patreon) ► http://bit.ly/2tUQORN◘ Instagram ►https:...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

selam arkadaşlar, umarım hepinizin keyfi yerindedir, umarım herkes için iyi bir hafta olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

satın alamayacağım teknolojik ürünlerin incelemesini izleyerek geçti bu karantina akşamım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

arkadaşlar selam, sizlerle memleketimizde ki 2.el teknoloji ürünlerindeki pahallık hakkında ki düşüncelerimi paylaşmak istetim.
youtube'da takip ettiğim hobi kanalları var benim de çok hoşuma gidiyorlar ne mi yapıyorlar bu kanallarda, nispeten eski sayılabilecek laptop ve pc'leri alıp temizleyip mümkün olduğunca cana getiriyorlar, işte bu aşamada sıkıntı başlıyor. pc donanımı en büyük hobilerimden biri, eskiden bende böyle güncel olmayan yada bozuk pc/laptopları alır temizler ve mümkün olduğu kadar günceller sonra da makul fiyatlara satardım(hiç kar peşinde koşmadım kendisini çıkarsın yeter).
fakat günümüzde iş öyle bir hal aldı ki 2010 model macbook'lardan 2000-2500₺ gibi fiyatlar isteniyor, ulan bu bilgisayar 10 yıllık yahu. size şöyle bir örnek vereyim ben 10 yıl önce o gün için nispeten güncel dell laptop'umu 1300₺ gibi bir fiyata almıştım.
asıl konuya dönelim, şimdi benim takip ettiğim kanallarda yayıncılar bu laptop'ları alıyor fark ne mi? 50-150 hadi bilemedin 200$ maksimum para veriyorlar bu cihazlara. duruma göre ram,sdd güncellemesi yapıyor maksimum ~350$ civarı bi paraya makinayı diriltip günlük kullanım için ideal seviyeye getiriyor (8gb ram, 240gb ssd gibi). daha da dramatik olan adamın 2.el alıp güncellediği cihazın sayısal değer olarak (eski teknoloji farkını kabul ediyom) muadili memleketimize 4000-5000₺. bu 2.çel fiyatlarında ki çılgınlığın sebebi tahmin ediyorum ki sıfırların fiyatlarının uçması fakat yinede kabul edilebilir gibi değil.
şuan kullandığım laptop'um 6 yaşında çok temiz kullanıyorum, yaşını belli etmeye başladı diyorum ki yeni bir laptop alayaım gönlüme göre bir laptop(16gb ram, 512gb ssd, düzgün bi ekran) >10000₺ civarında. arkadaşlara diyorum yeni bi laptop alacağım diye önce bi sessizlik sonrada pahalılık üzerinden goygoy ve kapanış oluyor. bu böyle ne kadar devam edecek nereye varacak çok merak ediyorum.
umarım hepimiz gölümüze göre istediğimiz ürünü rahatlıkla alabilecek günlere biran önce kavuşuruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cenk Akay @cenk_akay08

  Yakın gelecekte türkiye için bir çözüm yok. Maalesef insanlarımız iyi kalpli değil herkes tokatlama derdinde. Direk bunu kendi babamda da gördüm yapacak bir şey yok. Temelde hepsi ülkenin bulunduğu durumla alakalı. Kimse mutlu değil.

efsaneyi hayırlayalım, gerçekten de kötü günleri atlattık, sırada daha kötü günler varmış.

https://teknoseyir.com/2000-tlyi-asan-telefonlar-fiyatlarini-ne-kadar-hak-ediyor

2000 TL'yi aşan telefonlar fiyatlarını ne kadar hak ediyor?

Son dönemde fiyatları iyice uçan telefonları almak mantıklı sorusuna yanıt arıyoruz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6
 • mkyb @mkyb

  2014 yılı asgari ücreti 846 lira. Yani 2,5 asgari maaş ediyormuş düz hesap o zaman için. Şu anda ise 2,5 aylık asgari maaş 5.750 lira yapıyor. Günümüz parasıyla geçmişi karşılaştırmayın hataya düşersiniz. Geçen senenin 100 lirasıyla bu senenin 100 lirasının alım gücü aynı değil.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Ön stereo hoparlörler de gitti hep, çok az telefonda var.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  O zamanlar bu tepe modellerle diğer daha ucuz modeller arasında çok büyük deneyim farkı vardı. Amiral gemisi cihaz alamayan mutsuz oluyordu. Dolayısıyla bu cihazlar o fiyatları bir anlamda hak ediyordu. Şimdi ise amiral gemisi cihazlar o kadar büyük bir fark koymuyor ortaya. Bugün 5000 TL'lik cihaz yerine 10.000 TL'lik cihaz alınca 2 kat para vermeye değdiği şüpheli.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Hesaplayan adam geldi.

  Zamanının kuru 2.14 imiş.
  935 dolara denk geliyormuş 2000 tl.
  O zamandan bu zamana dolardaki enflasyonu hesaplayınca 1027 dolara denk geliyor günümüz parası ile.
  Bunu da güncel kur ile çevirdiğimizde 7805 tl ediyor.

  O zamandan bu zamana vergi artmamış olsa bile 7805 tl bir telefon için yüksek bir fiyat olarak konuşulurdu bence şimdilerde.

arkadaşlar selam, son zamanlarda aklıma takılan bir durumu sizlerler paylaşmak istedim;
biliyorsunuz kısa zaman önce apple arm tabanlı bilgisayarlar üreteceğini duyurdu ve tahminimce bu bilgisayarlar ilk nesilde emeklesede 2. ve sonrası nesillerde başarılı cihazlar olacak. pil ömrü, performans ve taşınabilirlik hatta sürekli internet bağlantısı gibi konularda ciddi ilerlemeler olabilir.
fakat benim aklıma asıl takılan windows'un da bu konsepti nispeten daha uzun zaman önce denemiş hatta ürün seviyesinde sonuçlar almış olmasına rağmen neredeyse konuya sırt dönmüş olması. sanki bu defter windows için kapandı. zamanında intel - hoop millet sakin olun, o öyle olmaz x86'yı en iyi biz biliriz 🙂 - gibi açıklamalarla bu işe biraz yokuş yapmıştı.
sonuç olarak windows'un bu konuda ki sessizliğinin/sessizleşmesinin sebepleri ne olabilir sizce.
w10 gibi bir işletim sisteminin arm gibi bir mimariye uyum problemleri mi yoksa piyasada ki diğer oyuncuların konuya yaklaşımı mı? #akış

ekleme; arada aklımdan hep çıkmış "Surface Pro X" vardı arm'lı. onun içinde en sevdigim yorum the verge'de ki "Microsoft accidentally made a great Chromebook" du.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Recai @recai

  apple firmasi böyle bir hamle yaptiginda kendi ekosistemi ve kullanicilari hizli sekilde uyum sagliyor.
  geriye dönuk uyumluluk yerine genelde apple, herseyi tumden yenilemeyi seciyor.
  kullanicilarida buna aliskinlar zaten, cokta yadirgamiyorlar. yada mecburlar diyelim.
  ama windows böyle degil, hala xp kullanan firmalar var, ofis 2003 ile calisanlar, hatt daha da abartayim windows 3.1 ile havalani pist isiklandirma sistemini yönetenler var.
  yani onlar icin ayni sekilde islemiyor, arm islemci yaptik hadi kervan ayaklansin hemen gecelim gidelim olmuyor.
  ama uzun vadede bakacak olursak, IOT ile beraber ARM tabanli islemciler yada benzeri daha dusuk guc tuketen mobil islemciler pazara hakim olacaklardir, baska yolu yok.
  arada olan intel ve amd gibi firmalara olacaklar, ikiside mobil pazarda nal topladilar.

 • lterlemez :) @lterlemez

  Bir de insanlar bıktı; MS Store, Apple Store, Google Stor falan ya da ARM, x32 (OS kalmadı artık ama uyumlu yazılım çok çıkıyor), x64 falan uğraşmak istemiyor. Hele Apple, MS gibi temel sistemlerde bu ARM ve X32/64 ayrışımı daha fazla bunaltır insanları. Zaten MS'in yapmak istediği buydu W8 ve 10'da ama yemiyor işte.

 • Papa Emeritus @pope

  MS yarım yamalak çok güçsüz bir ürün çıkarttı. Emülasyon konusunda sadece 32 bit’e
  izin veren ve verimsiz bir emülasyonla felaket çuvalladılar, geliştirici desteği de yetersiz kaldı. Apple’ın emülasyonu çok çok daha iyi, macOS geliştiricilerinin %95’i için ARM’a compile etmek tek tuşa bakıyor, Apple’ın SoC’si çok çok daha güçlü olacak, iOS uygulamaları da çalışacak vs... MS ve Apple ARM’a geçiş konusunda aynı kulvarda değil kısaca.

 • civilization @civilization

  Windows ta kullandığım programların hepsi x86 mimarisine uygun hatta mac te yoklar çünkü benim gibi müşterileri mac kullanmıyor. Mac kullanıcısı ya görsel çalışıyor yada işitsel yazılım hariç mühendislik yok gibi bişey. Sonuç olarak microsoft’un arm da başarısız olması normal çok niş bi müşteri için uğraştı onda da tutmadı