64 saatte efsane bir seriyi daha ebedi yolculuğuna uğurladık. Sonraki serileri de merakla bekleyeceğim. Spoiler içeren yorum ilk mesajda yer alacak.

Oyunun tek albenisi ilk oyunun hikayesini sonlandırıyor olması değil. Ama en büyük motivasyonu hikayeyi bitiriyor olması. Gerek oynanış gerek mekanikler anlamında belli bir noktasına kadar ilk oyunla aynı devam ediyor. Ancak geçekleşen bazı olaylar sonucunda gerek oynanış gerekse mekanikler bir anda çeşitleniyor. Bununla birlikte hikaye gereği 9 diyara yolculuk yapıldığı için inanılmaz derecede gidilecek yer ve yapılacak yan görev, ıvır zıvır çıkıyor.

İlk oyunla aynı olarak sizin herhangi bir seçiminiz yada hikayeye müdahaleniz mümkün değil. Karakterlerin hangi noktalarda ne kadar XP kazanacağı bile belli. Ben çocukla çok oynayayım diyerek ona XP kasamıyorsunuz mesela. Seçim yapılan noktalar zırh setleri ve saldırı teknikleri sadece. Onlarda bile özellikle çetin ceviz mücadelelerde pek seçiminiz yok gibime geldi. Zira bu tarz düşmanların zayıf noktaları tarafında saldırılarınızı seçmeniz gerekiyor çoğu zaman. Ben full kuvvete abanayım vura vura hepsini alt ederim derseniz baya uğraştırır.

İlk oyundan farklı olarak hikayeye çok fazla yan karakter dahil oluyor. Çoğu derinlemesine aktarılmıyor. Dolayısı ile etkileri de sinek vızıltısı gibi kalıyor Hikayenin gidişatına göre bazıları için olmasalar bile olurmuş dediklerim bile vardı. Yan görevleri kasmak için eklenmişler resmen. İlk videolarından da bildiğimiz karakterler yine en başı çekiyorlar.

Çıktıktan sonra 3 yada 4 tane güncelleme aldı. Ondan sonra bile bende bazı düşmanlar görünmez olarak karşıma gelmeye devam ettiler. Vurmaya başladıkça parça parça yüklendi kaplaması. Onun dışında PS4 Pro'da kalite modunda sorunsuz oynadım. Fanların gürültüsü hissedilir derecede vardı. İlk oyunda da benzer şekildeydi.

Final dövüşünün görkemi herkesin beklediği şekilde oluyor. Kavga kısmı bana biraz sönük gibi geldi sadece. İlk oyundaki gibi bir oraya bir buraya o kadar da gitmiyorsunuz.

Kalan detaylar için ilk mesaja bakabilirsiniz.

#GodOfWarRagnarök

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sawgent @sawgent

  .
  .
  .
  .
  SPOİLER
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  ......................................................................................................................................................................

  Oyunun formülü ilk oyunla aynı şekilde yapılmış. Başlarda Baldurs benzeri şekilde Thor ile bir kavga. Sonra karakterlerin gelişimi. Ekibin toplanması. Finalde ise büyük Ragnarök kavgası.

  Draupnir mızrağı gelene kadar ilk oyunla hemen hemen aynı oynanışa sahip ve çeşitlilik oldukça az. Mızrağın açılmasından sonra mekanikler birden değişiyor. Kılıçlardan da farklı olarak mesafeli dövüşler inanılmaz etkili hale geliyor. Hatta mızrağın ilk seviyelerinde yine etkin şekilde pek kullanılmıyor. Tabi mızrak mevzusuna geldiğimizde hikayede de Heimdall'ın ölüm fermanı okunmuş oluyor. Bize verildiği şekliyle onunla olacak kavgamız insanı meraklandırmaya başlıyor. Bunun da etkisi ile mızrak farklı bir hissiyat veriyor. Ancak Heimdall ile karşılaşmamız bence pek de epik olmuyor. Yoldan geçerken denk gelip kavgaya tutuşuyoruz. Tabi kavganın ortasında mızrakla kolunu koparttığımızda inanılmaz bir tatmin hissi veriyor. Ancak devamı o kadar da hoş olmuyor.

  Hikayeye çok fazla yan karakter giriyor. Ascard olsun Freya tarafı olsun inanılmaz çeşitli. Ancak bunların tamamına yakını pasif. Sadece uçan teknedeki bir cengaver bizi ejderhadan kurtarıp o diyarın yolunu yapıyor. İlk oyundan farklı olarak bu sefer hem Kratos ana karakterimiz oluyor hem de Atreus. Atreus'u kontrol ederken de Thor, Thor'un kızı ve Heimdall yancımız olarak bizle dolaşıyor. Kratos'la ise Freya yancı olarak geliyor. Hatta oyunun sonunda Freya ile devam ediyoruz.

  Kratos ve Atreus'un arasında gelişen bağ bu sefer çok daha açık seçik şekilde hissettiriyor. Aydınlığa kavuşan sırlar ile birlikte bir yandan da kehanetin yolunda mı ilerliyorlar yoksa ona karşı mı geliyorlar merak etmeye devam ediyorsunuz. Çözülen meselelerle birlikte başka çözülecek meseleler peşi sıra geliyor sonlara kadar. Değişmeyen bir şey var ki o da Kratos'un pişmanlıkları. Gerek önceki geçmişinden gerekse oğlu ile olan geçmişinden duyduğu pişmanlıkları hemen her fırsatta izleyene aktarılıyor. Bunu da çok iyi başarıyorlar.

  Finaldeki kaos ortamı Ragnarök isminin hakkını veriyor. Ancak önce Thor ile olan sönük kavgamız sonrasında ise Odin'in onu öldürüp kendisini öne atması ile yaptığımız kapışma bana sönük geldi. İlk oyunda Baldurs ile yaptığımız ve havada karada geçen, ordan oraya savrulduğumuz dövüş benim aklımda daha fazla yer etmişti. Nihayetinde hem en büyük düşmanın alt edilmesinden mütevellit hem de Brok'un öcünün alınmasından dolayı yine finalin hissiyatı kuvvetli oluyor.

  Oyunun en beğendiğim ve beni etkileyen sahnesi Kratos'un mızrağı aldığında kutsamak için dizlerinin üzerine çökerek Brok'a uzattığı kısım oldu. Tabi sonrasında Atreus'un onca zaman peşinden koştuğu Tyr'in Odin çıkması ve Brok'u öldürmesi de şaşırtıcı anlardan birisiydi. Bu olaydan sonra Sindri'nin büründüğü ruh hali de inanılmaz kuvvetli şekilde aktarılmış. Sonraki oyunlarda düşman olarak bile görebiliriz sanki. O derece nefret dolmuş haldeydi. Odin karakterine de ayrı bir parantez açmak gerek mutlaka. Oyuncusu olsun, diyalogları olsun gerçekten çok iyi tasarlanmış. Daha oyunun başındaki Thor-Kratos-Odin masa toplantısı bile muhteşemdi. Thor'un ilk geldiği anlardan itibaren ortamdaki gerginlik çok iyiydi. Müzik ve hareketerle de desteklenince Kurtlar Vadisi gibi bir sahne çıkmış ortaya. Odin'in de kendi hedefi uğruna büründüğü o ılımlı, sinsi ve numaracı rolü çok iyi aktarılmış.

  Oyunun finalinde bunca zaman yazıtlarda gördüğümüz savaşçı/şampiyon olarak nitelendirilen kişinin Tyr değil de Kratos olduğunu öğreniyoruz. "Path" olarak nitelendirilen ve Faye'in Kratos ve Atreus için ön gördüğü yolculuğun ise Atreus'un değil de Kratos'un hazır olması için planladığı ortaya çıkıyor. Bu yolculukta da Kratos Atreus'u kendi yolculuğu için hazırlıyor. Nihayetinde ise Kratos, "Loki gidiyor, Atreus kalıyor" diyerek yine kalplere dokunan bir diyalogla oğluyla yollarını ayırıyor. Sonraki oyunlarda tekrar Loki'yi görür müyüz bilmiyorum ama daha Kratos mevzuları bitmez.

  Oyunun finalinden sonra yine amansız mücadeleler var. Bu sefer Valkürler'in yerine Cinnetkarlar getirilmiş. Onları bitirdikten sonra da kralları ile bana göre oyunun en zor kavgasına girişiyorsunuz. Kalan son Valkür olan ve hikayeye göre Freya'nın yerine geçmiş tek Valkür Kraliçesi ile de bir kapışma mevcut. O da oldukça zordu. Ayrıca Odin'in yerine geçerek bizimkileri kandırdığı Tyr de bir hapishanede karşımıza çıkıyor. Onu da ordan kurtarabiliyorsunuz. Kratos'un kılıçlarındaki ateş ile Ragnarök'a dönüşen Surtr'ün sevgilisine de bir yerlerde rastlıyorsunuz. Daha doğrusu ağlamasına. Freya'nın ikinci kılıcı görevi vs de diğer aklımda kalan şeylerden. Ekleme: Çeşitli diyarlardaki sabit zannedilen trol heykelleri de bir rölik ile uyandırılabiliyor ve hepsinden özel bir zırh seti için malzeme düşüyor.

  • fatih özcan @distance

   @sawgent yazdığım gözüktüğü için spoiler olmasın diye silmiştim. devam edeyim yazmaya madem. bilmiyordum öyle olduğunu, video buldum her realmde bir noktada bulunabiliyormuş tyr. kim olduğu ortaya çıktıktan sonra geriye dönük gezerken bulduğumuz hücreye gittim cüceler diyarında, atreus durum hakkında yorum fln yaptı oraya ulaşınca kratos ile birlikte, hoşuma gitmişti

  • sawgent @sawgent

   @distance Evet ekstra yorumlar görünüyor. Üstte uyarı yaptığım için dileyenler okumadan geçerler artık yapacak bir şey yok ona.

   Normal oynarken ilk oyundaki bazı yerlere de göndermeler vardı hatta. Özellikle Midgard'a dönüldüğünde. Bunda da oyun sonunda özellikle Freya ile dolaştığımız için onunla ilgili yerlerde geçen olarlara baya gönderme yapıyor. Bir ara şu Atreus'la ayrıldığımız final yerine de geri dönmeyi düşünüyorum. Orda da ekstra birşey çıkar belki.

Kütüphaneler C ve D üzerinde yer alıyor. Oyun D üzerinde kurulu ama bolca boş yer olmasına rağmen 460mb güncellemeyi yaptırmıyor.

#TheCallistoProtocol

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Sorunsuz çıkan bir yeni IP göremeyeceğiz gibi artık.

#TheCallistoProtocol

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9
 • Rj0lnir @rj0lnir

  Yeni çıkan tüm AAA oyunlar böyle artık. İstisnaları vardır belki ama benim aklıma gelmiyor pek. Uzun yıllardır bir oyun çıktıktan sonra en az 1 sene bekliyorum oynamak için, hem daha ucuza alıyorum hem de bir sürü düzeltme yapıldığı için kafam rahat ediyor. Şu "Hype" kültürünün yok olması lazım, tamamen insanları gaza getirip para harcatmak üzerine kurulu.

  • Ekrem @huseyinekrem

   Warhammer 40k yeni oyunu çıktı gamepass'a geldi. Onda bu sorunların hiç biri yok, oyun açılırken başta yapıyor shader şeysini, bunlar niye yaptırmıyorlar onu anlamıyorum. O yapılsa kasma donmaların çoğu gidecek.

  • Rj0lnir @rj0lnir

   @huseyinekrem Dediğim gibi istisnaları mutlaka vardır 🙂 Keşke tüm oyunlar eskiden (çok eskiden ama) olduğu gibi tam ve düzgün çıksa 😑

  • Alpi Ironside @alpi350

   @rj0lnir orada şu şekilde bir olay vardı ama. Önceden bu oyunlar tamamen hazır kutulu r şekilde piyasaya çıkıyordu. Bu oyunu satın alıp kutuyu açtığı gibi iş bitiyordu. Yok orası olmadı şurası buglu vs. yama geliyor yok güncelleştirme çıkarıyoruz falan yok. Nereye güncelleme çıkarıyorsun baba! o dönem herkesde internet mi vardı? O dönem çoğu oyun ufak bir patch ile bazı sorunlar gideriliyor olsada kutudan bozuk çıktı mı gidiyordu o. Dergilerde vs. eleştirmenler taşlıyordu.

   Şimdi nasılsa dijital ya. Sen çıkarda bir şey olursa güncelleme yayınlarız. Ne olacak ki! Kafasındalar.

 • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

  Çok uzun zamandır orjinal olmayan oyun oynamıyorum. Ancak üreticilerin bu saygısız ve nasıl olsa sonra yama ile düzeltiriz tavrı yüzünden artık böyle çıkan oyunları Torrent'ten edinip oynayacağım.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Muhtemelen oyun motoru kaynaklı bir sorun diye düşünüyorum. Çünkü dün pintipanda 4090 ile oynamasına rağmen kare düşüşleri yaşadı, Talha ise bayağı bir uğraştı akıcı oynayabilmek için ki bir denemesinde OBS'yi de çökertti.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Bir de Twitter'da "shader cache sıkıntı yapıyormuş galiba" dendiğini okudum.

Yine klasik bir windows ve donanım üreticisinin sürücü çekişmesi. Az önce windows update üzerinde ekran kartı güncellemesi belirdi. Tabi yüklemesini istemiyordum. Ama arkada indirip yüklemiş. Bu sefer de Adrenalin yazılımı ben bununla uyumlu değilim siteden son sürümü çekin diyor. Sitesinde daha bu sürüm yok.

Benim AMD sitesinden indirip kurduğumda(WHQL) Release Date 10.05.2022
Kurulduktan sonra yazan yayınlanma tarihi 28.04.2022
Windows'tan gelenin tarihi 20.10.2022
AMD'nin opsiyonel diye sunduğu da 01.12.2022

AMD'nin kullanıcılarına güncel diye hâlâ 6 ay önceki sürücüyü vermesi ve bunun yanında günceli için opsiyonel sürücü önermesi saçma sapan olay. 2-3 gündür kartla çeşitli cambazlıklar yapıyorum ve hiç çökme, düşme, kararma vs sorunu yaşamadım. Yaşadığım tek sorun diğer bütün anakart ve ekran kartı üreticilerinde olduğu gibi dandik mi dandik yapılmış olan RGB Fusion 2.0 yazılımındaydı. Programı açarken yada kapatırken rastgele şekilde BSOD veriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Birkaç saat önce #Lego fiyatlarına zammı geçirdiler. En pahalı setlerin fiyatları bu şekilde oldu artık.

Daytona ağustos ayında ilk çıktığında 7000'di. En son 8000 olmuştu. Şu an 8600 oldu. Delorean 3600'dü en son, şimdi 3900 olmuş vs vs

Yeni yıla hazırlanın sağlam giricez...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hiç hikaye, duygusallık falan kasmanıza gerek yok. Koca koca robotlar ortalığı yakıp yıkarak hayvan gibi kavga etsinler yeterli. İsminden anlaşılacağı üzere bolca hayvan robot olacak.

Ekleme: Mümkünse de az insan olsun.

#Transformers

Transformers: Rise of the Beasts | Official Teaser Trailer (2023 Movie)

Power is PRIMAL. Watch the new teaser trailer for #Transformers: #RiseOfTheBeasts, in theatres June 9, 2023.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Yeni GPU gelince emektar GTX 960'ın da görüntü vermeyen HDMI portuna bir bakayım demiştim. Yeni sisteme geçmeden bir süre önce durduk yere görüntü sinyali vermemeye başlamıştı. Sesi monitöre iletiyor hatta aygıt yöneticisinde de görünüyordu. Ancak monitöre görüntü sinyali gitmiyordu HDMI üzerinden. Bu zamana kadar display portları ile idare etmiştim tv ve monitör için.

Şimdi içini açınca gördüm ki fotoğraftaki gibi minicik bir toz parçası iki ayağını kısa devre yaptırıyormuş sanırım. Onu alınca sorun çözüldü. Artık görüntü de geliyor HDMI üzerinden. Açmışken macununu da noctua ile yeniledim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#itopya'nın rezil kutulaması ile neyse ki sağlam geldi kart. 5 gün kargo yapamadılar. Mesaj yazdıktan sonra yollandı.

Kartta coil whine var. Csgo vardı yüklü. Onda denediğimde 300'lü fps değerlerinde duyulacak kadar ses geliyor. FPS sabitlendiğinde nerdeyse duyulmuyor. Arada menüdeyken baya bir cırlama sesi geliyor yalnız.

Bu yerleşimde boştaki sıcaklığı 55 derece. Kaleme takılmayın oraya 3d printer ile şık bir destek yaparız 😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 28

TÜİK'in benimle alakası olmamasına rağmen attığı posta. Adamlar link vs vermişler tıklansın diye. Sorun şu ki metin olarak değil fotoğraf olarak atılmış yazı. İletişim kurulacak personelin bilgileri de boş ben silmedim 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap