Dövüş sporlarıyla ilgilenmem ama rocky creed vs bu türdeki kaliteli filmleri severim. Videodaki diyaloglar creed 2 senaryosu olarak karşıma konsa “ulan yazar da esas oğlanı öne çıkartcam diye ne karikatürize bir kötü adam yazmış. Bu kadar da olmaz” derdim.

Mcgregor kendini beğenmiş, saygısız, beyinsiz, alkolik bir meczup gibi. Khabib inse iki temel noktası var. Mcgregor iyi bir dövüşçü ama gözlerinin içine baktım korkacak birşey görmedim diyor. Bir de yenilebilirim ama gerekirse 100 kere yine denerim diyor. Ve dövüş sonu dışında soğukkanlılığını koruyor (ki o kalp ritmi ve bu yaşanalarla az bile yapmış).

Helal olsun Khabib e.

https://youtu.be/r07Suoqcs08

Conor McGregor vs Khabib Nurmagomedov Highlights

It Is Recommended To Watch This Video Before The Fight, For More Excitement. Look And Have Fun Please LIKE if you enjoyed the video! Thank You! Share & Subsc...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kur düşüyor gibi, kurtardık mı dersiniz gider mi bu ivmeyle. Anlayanlar bir yorumlarsa. Özellikle TR bankaları kapandıktan sonra 6 ya kadar inmiş?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16

Bu vb haberlere tıklayasım gelmiyor. Neden acaba…

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Destiny 2 Gambit Modu

Zamanında zirveyi görüp 1 ay içinde bıraktığım ve hiçbir dlc si de heyecan uyandırmadığı için tekrar açmadığım destiny 2 macerama ücretsiz “Gambit” modu ile kısa bir dönüş yaptım. Aşağıdaki videoya baksanız bu mod oyun dünyasını sarsacak falan feşmekan. Moda tabiriyle marketing (kızma hocam pazarlama da deriz 🙂 @nuguryurtsever) ekiplerinin allayıp pullamalarını da bir defa daha görmüş oldum.

Gambit moduna ilişkin izlenimlerim;
-Eğlenceli bir mod
-Hem pvp hem de pve olması ve getirdiği yeni dinamikler oynatıyor
-iki takımın farklı haritalarda boss a ulaşmaya çalıştıkları ortamda boyut değiştirip karşı takımın işlerini karıştırmak eğlenceli bir sistem olmuş
-Ama, “dur biraz daha oynayayım” dedirtecek birşeyde göremedim şahsen.

Sonuç olarak destiny 2 ölüydü, kolay kolay da hayata döneceği yok gibi.

https://youtu.be/TGunxGDnQwQ

https://youtu.be/TSBdw668c4I

BeğenFavori PaylaşYorum yap

“Nintendo oyunları neden indirime girmiyor.”
Güzel bir yayın olmuş. Özet geçecek olursam;
-Oyunları başka platformda çıkmadığı için
-Oyunlarını ucuzlayabilen bir meta haline getirmeyip her daim kaliteli imajını korumak için
-Yıllardır oluşturdukları sadık müşterileri olduğundan
-Çocuk dostu oyunları vasıtasıyla esasında çocukları değil oyunlara para verecek olan ebeveynleri kazandıkları için
-Ama en önemlisi, yapabildikleri için 🙂

https://youtu.be/Emi74MDRMV8

#akış #Nintendo

Why Nintendo Games Almost Never Go on Sale

Nintendo's games almost never drop in price, yet their competitors discount games just months after release. Why is that? Subscribe to our YouTube channel! h...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Önce tahminlerim;
-Amd doğrudan ray tracing yarışına girmez
-Nvidianın aldığı destek phsyx kadar olur
-Yeni nesil konsollar amd kullanır

Bu tahminlerim gerçekleşirse üç beş oyun dışında kimse ray tracing e gerekli ehemmiyeti vermez. Sonu da phsyx gibi olur. Sonuçta bağımsız yapımları bir tarafa bırakırsak ana akım oyun sektörü konsolların yetenekleri kadar gelişebiliyor. Ama olur da amd bu teknolojiyi hesaplı bir şekilde konsola getirirse o zaman seyreyleyin cümbüşü.

#raytracing #rtx

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Anıl @anil

  Yeni nesil konsollara hafiften bilgisayar özellikleri getirilirse sen o zaman gör cümbüşü 😀

 • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

  AMD’nin kendi açık kaynak çözümü var Radeon Rays adında. Bildiğim kadarıyla Unity’e de entegre olmuş durumda. Microsoft’un ray tracing api’sini de destekliyor. Vega’lar bu işi hali hazırda becerebiliyorlar yani. Hatta yine yanlış bilmiyorsam Polaris’lerin de bir noktaya kadar bu yeteneği var. Nvidia’nın RTX’i, tıpkı Hairworks ve diğer kendine özel tamamen black box kütüphaneler gibi hazır bir çözüm.

  Bu arada halihazırda Claybook isimli oyunda gerçek zamanlı ray tracing kullanılıyor. Düşük çözünürlükte olsa da. PC’nin yanı sıra konsollarda da var oyun. Yani oyunlarda gerçek zamanlı ray tracing öyle pek yeni bir fikir değil. Nvidia’nın yaptığı da bir devrim değil. Sadece daha uygulanabilir hale geliyor, ama gösterilenlere bakılırsa hala ray tracing 101 seviyesindeyiz.

  • BRN @brnspawn

   Nvidia’da RTX GPU’larinda bu işi yapan özel bir birim var, RC . AMD normal shader çekirdeklerini mi porogramlayarak bu işlemi yaptırıyor acaba. Normalde işlemci veya geleneksel GPU lar bu işi yapıyor ama çok performanslı değiller. Nvidia yeni nesil RTX bu özel birim ve özel bir programlama(daha doğru kısmı ray trancing) ile oyananabilir daha doğrusu akıcı bir hale getirdiğini söylemekte.

  • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

   @brnspawn AMD’de RT core gibi ayrı bir birim yok evet, compute çekirdekleriyle yapıyorlar. Dediğim gibi zaten halihazırda konsolların tost makinesi kıvamındaki donanımlarında çalışan Claybook var.

   Oyuncuların %98’i ray tracing denen 30 küsür senelik bir şeyin varlığını dün Nvidia sayesinde duydu. Yıllardır bunun gerçek zamanlı da yapılabilmesi için uğraşılıyor zaten. Şimdi bir devrim olduğu falan zannediliyor. Sadece doğal olarak daha uygulanabilir hale geliyor. Teknoloji yerinde saymıyor haliyle. 20 sene önce binlerce dolarlık Silicon Graphics’lerle yapılabilen işlerdi bunlar. Yakın zamanda her yerde görmeye başlarız.

   Ama öte yandan bütün sahnelerin ray tracing ile gerçek zamanlı oluşturulması hala bilim kurgu şu anki donanımla.

  • BRN @brnspawn

   @nuguryurtsever tabi, haklısın Ray Tracing yıllar önce ortaya atılan yapılana ama donanimlarin yetersiz olması sebebiyle bir türlü oyuncuların erişemediği bir teknolojiyi. Nvidia sonunda bunu oyuncular için kullanılabilir bir ürün haline getirdi. Oyunlarda kısmetse çalışacak olsada görsel deneyimi ciddi ölçüde arttıracaktır. Hatta oyunlardaki bidaha ki grafik atlaması bu olacak. Eğer ABD’de Şuan Nvidia’nın yapabildiği düzeyde akıcı bir deneyimi hali hazırda yapıyorsa neden tanıtmadı, ürün haline getirmedi? Genelde bu Ray Traycing konusu yıllardır donanım üreticileri(CPU , GPU fark etmez) profesyonellere yönelik donanımlarda (Intel 4 ayrı Xeon işlemcili sistemlerde veya Quadro, FirePro ekran kartlarında) gördük.

  • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

   @brnspawn Mart ayında duyurdular aslında, açık kaynak kodlu OpenGPU programı kapsamında. Donanım, elbette RTX kadar yetenekli olmayabilir bu konuda, ama öyle olsaydı bile zaten AMD hiçbir zaman dışa tamamen kapalı, kendi özel kütüphanelerini oluşturup sunmadı geliştiricilere. TressFX bile tamamen açık kaynak kodluydu. Radeon Rays de bildiğim kadarıyla kendi ayrı render aracıyla falan geliyor.

   Dediğim gibi gerçek zamanlı ray tracing kullanılan Claybook halihazırda piyasada. Bu konulara meraklıysan Xbox One ve Vega’daki sonuçları da içeren 40 küsür dakikalık bir sunumları var. 30. dakikada falan donanımlarla ilgili bilgiler veriyorlar.

   https://www.youtube.com/watch?v=Xpf7Ua3UqOA

   Bizim basın bu konulara genelde çok ilgili olmadığı için Tomb Raider’a, Battlefield V’e falan gelince öğreniyoruz bu teknolojileri. 🙂

   Yani @oldboy ‘un en başta yaptığı öngörü, zaten uzun yıllardır gerçekleşmesi için uğraşılan şeyler ve Nvidia’nın dünkü duyurusundan önce de önümüzdeki süreçte gerçekleşmeye başlayacağını zaten bildiğimiz şeylerdi. Halihazırda bu konsol jenerasyonunda bile uygulanabilen bir şey olduğunu düşünürsek, gelecek nesilde daha kolay ve daha zengin uygulanabilir olacağını tahmin etmek çok zor değil.

  • BRN @brnspawn

   @nuguryurtsever Bakalım eğer güncel AMD GPU’lar bu işi Nvidia çözümü gibi yapabiliyorlarsa(Şuanki VEGA’lar yarısını bile yapsa çok iyi) Nvidia’dan daha iyi bir çözüm olacaktır. Çünkü Nvidia’da bu işi ayrı birim yüretmekte görünüyor ve kartlar için bu birimin gücü ayrı değerlendirilmekte. Hatta belkide RT Core zar alanında ekstra yer kapladığından yeni kartların güç tüketimi arttı.

   AMD’nin açık kaynak kod kısmında sana katılıyor. AMD teknolojilerini genelde açık yapıp herkesin kullanımına, erişimine izin veriyor. Buda teknolojini gelişimi için daha iyi ve sağlam gelmekte bana. Ama süreklilik yok, sıkıntı bu. TressFX’in kullanıldığı en son oyun ne ? veya kaç oyunda kullanıldı. Yada Manttle. Veya Nvidia’nın TXAA karşına koyduğu SMAA teknolojisi. AMD’nin teknolojileri yayğınlaştırıp hatta Nvidia gibi oyun yapımcılarına destek verip uygulaması lazım. Hem AMD teknolojileri açık kaynak olduğundan Nvidia tafında sorun teşkil etmiyor.(Nvidia kullanıcılarında aşırı bir performans kaybı veya sürücü problemi teşkil etmemekte.Kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemekte. )

   Belkide AMD bir sonraki nesilde güçlü ve tamamen yeni bir GPU ailesi ortaya koyup,(Yani yeni serinin hepsinin güncel olması lazım, yeniden isimlendirme kartlar bulunmamalı.) rekabet etmesi gerekiyor. Birde bu teknolojileri güncel oyunlarla destekleyip belki ilk zamanlarda yaptığı gibi bu oyunları kartların yanında hediye etmeli. Ben AMD’yerinde olsam zaten konsollar elimde. Konsollardaki teknolojiyi ben geliştiriyorum(Tabi Sony veya Microsoft’unda katkıları var.) bu kendi grafik teknolojleriinin reklamını (TressFX veya SMAA gibi) konsol üzerinden reklamını yaptırırım. Oyun üreticilerinin ilgisini çekmeye çalışırım.

  • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

   @brnspawn AMD’nin yeni nesilde üst seviyeye oynaması yine zor görünüyor. Zira çok bahsi geçen Navi de Polaris gibi orta segmente yönelik olacak şeklinde duyumlar var.

  • BRN @brnspawn

   @nuguryurtsever 😀 Aynen, yeni GPU’lar orta seviyeye hitap edecek gibi. Büyük ihtimal en üst model 2060 belki bir sürpriz 2070’e raki olur. Zaten bu döviz kuruyla alabileceğimiz anca Nvidia tarafında 2050 olur veya AMD iyi bir alternatif ortaya koyarsa o.

  • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

   @brnspawn Evet, bizim gerçeklerimiz bambaşka zaten. En azından oralarda rekabetin olması işimize yarar.

 • drfree @drfree

  ray tracingin nvidia ile alakası yok phsyx i nvidia geliştiriyor rtx ekran kartlarında daha iyi çalışır belki ray tracing fakat amdnin kartlarındada çalışır.
  modelleme programları için ray tracing desteğini getirmişti amd zaten senelerdir olan var olan bir teknoloji raytracing.
  https://www.youtube.com/watch?v=P2Jq4EcV3xk

BeğenFavori PaylaşYorum yap