Matrix Resurrections - Keşke Olmasaydı

Filmi kötü yapmak için çok uğraşmışlar. Ve bunu yaparken hikayenin çoğunu güzel yazmalarına rağmen batırmayı becerebilmişler. Özet geçmem gerekirse Matrix filminden çok işini bilmeyen bir ekibin eline verilmiş düşük bütçeli Matrix dizisi gibi olmuş bu film. Bir tane bile hafızalamızda yer edebilecek kalitede dövüş, çatışma veya takip sahnesi yok. Çok saçma oyunculuklara yer vermişler. Sürekli bir drama hali var. Bir de finali SJW sosu ile yapmışlar. Yeme de yanında yat.

Spoiler
Spoiler
Spoiler
Spoiler
Spoiler
Spoiler
Spoiler
Spoiler

Artıları

-Filmin hikayesi çok güzel olmuş bence. Neo ya ne oldu, dünya neye döndü, makineler geri çekildi ama sonra ne oldu bunlara kendi mantığı içinde çok güzel cevaplar vermişler.
-Çoğu oyuncu Matrix dünyasına çok yakışmış. Ama yakışmayanlar da bildiğin insanı filmden koparıyor.

-Film daha çok HBOMAX e yapılacak bir dizinin temelini atıyor gibi. Belki güzel bir Matrix dizisinin kapısını açmış olur.

Eksileri
-Matrix filmlerinin alameti farikası olan artistik dövüş ve çatışma sahnelerinden eser yoktu. 3. sınıf aksiyon filmi gibi dövüş sahneleri vardı. Hani bir tane bile akılda kalıcı aksiyon sahnesi çekememişler.
-Müzikler çok kötüydü bence. Saçma bir dramaya sokuyor süreli olarak. Eski gaz müziklerin yanına eklenebilecek bir tane bile müzik yoktu.
-Film çok yavaş ilerliyor ve daha çok bir dizinin pilot bölümü gibi. Sürekli bir dünyayı ve karakterleri anlatma çabası vardı.
-Ajan smith ve Morpheus u geri getimek, hele de bu oyuncularla filmin yaptığı en büyük yanlıştı bana göre. En çok orada koptum filmden. Önceki oyuncular zaten zirvede bırakmış, ne yaparsan yap gölgede kalacak yeni oyunculuklar, bari hakkını verecek birileri olsaydı olsaydı diyor insan.
-Bundan önceki filmlerde programları biri canlandırınca hep donuk ifadeli oyunculuklar görürdük. Kendi içinde de bir mantığı vardı, programdı bunlar sonuçta. Şimdiki kötü programımız ise sanki Joker. Sürekli bir alaycılık, bir psikopatlık. Filmin mantığını zedelemiş.
-Yeni ajanlar çok komik tipler olmuş. 3. sınıf aksiyon filmininden çıkma karakterler gibiler.
-Matrix'in yeşil filtersini neredeyse hiç kullanmamışlar, senaryoya oturtmuşlardır bunu ama bence bütün o stilize havası gitmiş filmin.
-SJW saçması Yeni Neo artık Trinity'dir sahnesi bence çok gereksizdi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9
 • makul @makouli

  Başka bir mecrada yazdıklarımı buraya kopyalamak istedim. SPOILER içeriyor.

  Filme hayranlığını görmek beni bir şeyler yazmaya sevk etti. Açıkcası ben de heyecanımın tam anlamıyla karşılandığını söyleyemem, hatta film biraz "İsmail abi aslında Japon balığıymış!" tadı verdi diyebilirim. Ama yine de filmin hakkını yememek lazım.

  1. Yeni Morpheus'u değerlendirirken Morpheus+Ajan Smith karışımı bir yazılım olduğunun bilincinde olmak gerekiyor. Ayrıca genç/toy bir karakter bu, hem gerçek Morpheus'un gençliğine dair malumatımız da yok. Son olarak yeni Morpheus olaylara makine soğukluğunda yaklaşıyor, bu sayede Morpheus'tan inancı çıkarırsan elde ne kalacağı çok iyi yansıtılmış bence.

  2. Sati'nin çok kritik bir role sahip olduğu, ya da ileride olacağına dair üçlemeden bir çıkarım yapmak zor bence. Ayrıca anomali olarak değerlendirilebilir mi emin değilim. O da bir yazılım/makine neticede.

  3. Niobe'nin yaşlandığını gözardı ediyorsun, kadının bir ayağı çukurda. İnsan yaşlandıkça muhafazakarlaşır, kaybedeceği şeyler çoğalır. Dolayısıyla gençliğindeki gibi acul olmasını beklemek yanlış olur.

  4. Benim gördüğüm kadarıyla Matrix'in derin bir felsefi yönü olduğundan dem vuranlar genellikle felseden nasibini almamış kişiler. Üçlemede pek çok felsefi/kültürel/dini referansın bulunması, hatta filmin üzerine kürekle referans atılması filmi felsefi bakımdan derinleştirmiyor. Filmdeki Jude'la aynı duruma düşmemek lazım.

  5. Biraz kafa yorarsan Analist'in Mimar'dan çok daha korkunç bir karakter olduğunu görebilirsin. Mimar "duygu" mefhumunu anlamaktan aciz, Analist ise meselenin farkında hakiki bir sadist.

  6. Üçlemedeki tiyatrallığı bu filmden beklemek doğru değil bence. Burada karakterler zamanın ruhu gereği daha güncel, daha sahte ve daha sığ.

  7. Smith hakkında söylediklerinden, Smith'in bu filmde Neo'yu takiben gaflet uykusundan uyandığını fark etmediğini çıkardım. Ofisteki yağmur sahnesini dikkatli izlersen Smith'in uyanışını görebilirsin.

 • teknobetikci @trmaestro

  Film berbattı, yazdıklarının çoğunu ben de hissettim. Biraz ekleme yapacak olursam;
  1.Bazı sahneleri çok komikti ve bilerek komik yapmışlar bu aşırı saçma olmuş. Komedi, 3 filmden oluşan Matrix havasında kesinlikle bulunamayacak bir şey.
  2.Habire eski sahneleri niye fazladan fazladan göstermişler anlamadım.
  3.Bir Matrix anca bu kadar basit çekilebilirdi.

 • burakzdnr @burakzdnr

  Matrix filtresinin olmaması aslında serinin içerdiği devamlılık açısından normal. Üçüncü filmin finalinde matrix in renk paleti değişmişti, film bu açıdan matrix evrenine uygun ilerliyor https://youtu.be/qTnBVDKuNdI?t=128 .
  Eksikleri olsa da film abartıldığı kadar kötü değil. Hatta matrix seviyesinin altında kalsa bile son bir iki yıldır yayınlanan en eli yüzü düzgün aksiyon filmi. son dönemde iyice leş filmlere kalmıştı ortalık.