burakzdnr paylaştı.

Muhtemelen daha önce paylasilmistir ama olsun, izlememis olanlar da izlesin.
https://www.youtube.com/watch?v=6uRsxV3ftnc

altı üstü kazdağları

90’lı yıllarda bergama'da yapılmak istenen altın madenine karşı bergama köylülerinin, milli güvenlik kurulu’na gündem olan siyanür karşıtı çevre hareketinden...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  İzledim bir noktasına kadar, sinirim bozuldu ve kapattım. İzlemeyin derim.

  • M.a.K @mak

   Benim de sinirlerim bozuldu, iste tam da bu yüzden Izleyin!

  • Orcun @orcun

   @mak O servisteki elemanın tutumu nedir ya ? ulan 3 kuruş para alıyorsun adam toprağına siyanür karıştırıyor vs. senin kökünü kurutuyor kanser olup geberip gidiyorsun ne için ? 3 kuruş para için. Birtane teyze var çıkıyor diyor bizim buraya o siyanürlü şey gelmiyor bizim su kaynağımız farklı vs. vs. yahu bu toprak arkadaş içinde su heryere dağılıyor zaten plastik havuz mu ya bu su orada kalsın vs ? çevre ağaçlar besleniyor besinleri vermiyor zeytin ağacı dikersin mesela ağaç meyve vermez niye ? bu yüzden. Bazen düşünüyorum ya diyorum bu insanlarla benim oy'um nasıl bir olabilir ki ? Aysun Kayacı ile dalga geçilmişti zamanında ama helal olsun.

  • Shinsekuruza @shinsekuruza

   @orcun ağaç sürekli azalıyor bu tarafta. Satıp satıp bina dikiyorlar çünkü talep var. Bağ bahçe kim uğraşır böyle işlerle. Kolay para millet yoluna bakıyor. Zaten büyük şehirdekiler kendi bölgesini kurutmuş, insanların hayali hep şuradan çekip gideyim Ege'ye vs yerleşeyim. Haritadan yıl yıl bakıyorum bildiğin kanser gibi sınırlar genişliyor yeşili yutuyor. Servisteki eleman da öyle hepsi yoluna bakıyor. Ora olmasa gider civardaki başka köye, olmasa oraya en yakın hangi ilçe kasaba var oraya gider yerleşir. Maaş olduktan sonra kendi içmediğine zehir karışsa ne olur olmasa ne olur şehirde her imkan var. Bir tokiye girse ya da 10 dairelik fazla masrafı olmayan bir apartmanda otursa tıngır mıngır yaşar gider işte. Ona göre hepsi fayda getirmeyen dağ taş toprak, doğduğundan beri gördüğü şeyler. Kaz bu yol yol bitmez.

  • M.a.K @mak

   @orcun Aysun Kayaci son derece iyi egitimli ve kültürlü bir kadin, okumus ve güzel oldugu icin o tepkiyi gördü.

   Siyanürle altin ayristirma konusunda tümüyle yalan söylenmiyor ama eksik konusuluyor. Insanlar da bilgisizlikten degil az bilmekten böyle sacma tepkiler veriyorlar. Iki kisi farkli konusur ve biri senin duymak istedigini söylerse haliyle inanmak istedigine (isine gelene) inanirsin.
   Siyanür ile altin ayristirma hakkinda elimde iyi sayilabilecek dökümanlar vardi bulabilirsem buraya yazarim.

  • Orcun @orcun

   @shinsekuruza '' Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı. '' senden sonrakilere bıraktığın şey sadece çöl ve verimsiz zehirli bir toprak mı olacak ? Neyse yazacak çok şey var ama detayına girmeyelim bizim başımız hiç yoktan yere yanmasın.

  • M.a.K @mak

   @shinsekuruza Kismen haklisin, ama toprak er gec intikamini alir.

  • Orcun @orcun

   @mak Çok tepki çekti ya bildiğin kadını taşladılar ama kendince haklıydı. Para verdikten sonra bu dünya üzerinde yaptırtmayacağın belki hiçbirşey yok. Belki ölüyü diriltemiyorlardır onu da bulacaklar veya buldular bilmiyoruz ? para yani herşeyi yaptırır. Birde bu altın işi için başka bir yolu yok mu ? varda maliyetten mi siyanür kullanılıyor vs ? bunları da ben merak ediyorum.

  • Shinsekuruza @shinsekuruza

   @orcun @mak işte burada konuşuyoruz da anca konuştuğumuzla kalıyoruz, diğer yandan kesesini dolduran dolduruyor. Sonrasını düşünen yok. Ha ben oradakileri çok düşündüğümden demiyorum, sonuçta kendi yöresini düşünmeyeni ben mi düşüneceğim; fakat ucu illa ki dolaylı olarak herkese, tabi ki yakında olan bana da dokunacak ondan kaygılanıyorum. Sadece maden alanını kast etmiyorum. Ben madencilikten anlamam etmem her işin uzmanı ayrıdır. Benim vatandaş olarak gördüğüm şey genel olarak benimsenmiş bir tüketme kültürü, vurdumduymazlık, benden sonra tufan anlayışı.

  • Orcun @orcun

   @shinsekuruza Başka ülkede bile olsa zararını gene biz e çekeceğiz. Çünkü hepimiz bu dünyada yaşıyoruz yani ortak alanımız. En basiti çin işte koronavirüs değil mi ? e ne oldu bütün ülkeler ilişiği kestiler ticaret aksadı vs. vs. hani kimse '' ULAN ÇİN NEREEEE BURA NERE ARADA GEZEGEN KADAR MESAFE VAR ANASINI SATAYIM GEBEREN GEBERSİN BANA NE '' diyemedi çünkü o iş sana da sıçrar elbet. Ha kendi düşen ağlamaz demişler ama e durum böyle değil, daha kapsamlı malesef. Yoksa bize ne anasını satayım siyanürle gebersinler acı çeksinler kanser olup sürünsünler hastanelerde vs. diyebilirim ama e bende bu topraklarda yaşıyorum ? o kadar bencillik olmaması lazım. Bende tabi ki bundan korkuyorum. Bu arada sadece bu da değil, yediğimiz gıdalar mesela ? firma adı vermeyelim o firma yurtdışında ingilterede de dondurma satıyor ya da sütlü birşey vs. aynı marka model de burada var ama içinde süt yok ? maliyetten diyorlar da ya 3 kuruşluk şey ? süt yerine adamalr su katıyor onu geç kıvam arttırıcılar 50 tane katkı maddesi de cabası. Ben artık marketten süt almaya bile korkar oldum. Ulan bu acaba süt değilde süt aroması verilmiş 500 tane katkı maddeli bir sıvı mıdır diye ?

  • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

   @orcun servisteki elemanın yaptığı aslında şu. Diyor ki, zaten bu adamlar parasını vermiş madeni açmış. Her şekilde birileri çalışacak, kapatacak değil ya. Bari benim de işim olsun, para kazanayım düşüncesinde. Çünkü köylerde genelde iş yok. Çiftçiler zaten para kazanamıyor, bunu çıkar yol olarak görüyor diye düşünüyorum.

  • Orcun @orcun

   @alpolic_fr Tamam ona ben birşey diyemem haklı işsiz mi kalsın ? taş mı yesin ? ama arkadaş o zaman para var diye bende hap satayım cigara satayım ex satayım ? diyeyim ki zaten birileri satacaktı e bende işsizim para lazımdı ne yapayım hırsızlık mı yapayım ? diyip hap satayım ? veya her işsiz bunu yapsın ? ha yasal mı ? değil ama parası efsane güzeldir. Veya payvon diyelim. Birtane kadın ev geçindiriyor pavyonda maaşları über iyidir herhangi bir doktordan rahat 2 kat fazla para kazanırlar hemde yasal iş, ben öyle çok kadın tanıyorum 6 ay olmuyor işe başlayalı 6. aydan sonra sıfır arabasını alıyor. Evini alıyor vs. dersin ki ya bu ...pu vs. ama kazandığı paraya bak. İş yaratacan kendine kendini geliştirecen yani, o iş vardı onu yapayım köyde ne vardı çalışacaktım tarla ekemiyorum zaten bari gideyim kendi toprağımı patlatayım çöl edeyim vs. ha birde çıkıp diyor ki birileri bize vatan haini diyormuş vs e değil misin ? yapmasın yani bile bile yapılacak iş var yapılmayacak iş var. Ben okuyamadım ben lise mezunu bile değildim. Sokakta kaldık neler çektik neler üstümde icralık borçlar vs bende ozaman hap sataydım ? güzel parası vardı izmir bucayı bilirsin yeşilyurt vs vs oralarda gideyim hap sataydım sokakta kalmayaydık ? ama öyle pislik şeyler yapmadım. Gittim bulaşıkta yıkadım, tuvalette temizledim, dayakta yedim. 3 kuruşa 5 kuruşa millet itin biryerine soktu. Hırsızlık yapmadım kimsenin canını yakmadım. Yapabilirdim değil mi ? 15 16 yaşında çocuksun herşeyi yaparsın. Hani bunları şey olsun diye söylemiyorum ama karakter meselesi bazı şeyler, zayıf adamsan herşeyi böyle büyütürsen bile bile kötü şeyi yapıyorsan iyilik diye ardına saklanıp ki videodaki arkadaşlar öyle diyor zaten serviste konuşmalarda vs basiretsiz zayıf aciz birisin demektir.

  • lterlemez @lterlemez

   @mak; Olay sadece sinayür değil, o maden açık maden olacak ve işleri bittiğinde öylece bırakıp gidecekler. Olan Kaz Dağlarına olacak.

  • M.a.K @mak

   @lterlemez Uygulamanin mantiksizligi icin itiraz etmiyorum, birkac milyon dolar icin bile o kadar orman yok edilmez zaten. Ac kalir tas yersin, patates eker yersin o ormanlar o toprak torunlarinindir, dokunamazsin.

Çok güzel hazırlanmış. Yapılan katliamı yerinde görmüş biri olarak yapılan hainliğin çok daha büyük olduğunu söyleyebilirim.

https://youtu.be/6uRsxV3ftnc

altı üstü kazdağları

90’lı yıllarda bergama'da yapılmak istenen altın madenine karşı bergama köylülerinin, milli güvenlik kurulu’na gündem olan siyanür karşıtı çevre hareketinden...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BRN @brnspawn

  #140journos #KazDağları #AltınMadeni #Siyanür

 • alipektas @alipektas

  "devlet bizden 1 lira 70 kuruşa süt alıyor 85-90 liraya satıyor." 03:02
  Sen sat o zaman? Kurun kooperatifinizi de kendiniz satın son tüketiciye sütü? Sizin olsun 85-90 lira?
  Aynı şey çiftçi için de geçerli, birlikten kuvvet doğar.
  Oy veriyorlar, poh pohluyorlar, kraldan çok kralcı oluyorlar. Sonra devlet bakmayınca laf ediyorlar. Zaten bir toplum ne kadar devletine muhtaçsa o kadar sömürülmeye/manipüle açıktır siyasiler tarafından. Kendi başının çaresine bakmayı bilmeyen bir toplumuz acı ama gerçek.

  • burakzdnr @burakzdnr

   Kısmen doğru ama bazı ürünlerde devlet tek müşteri yada fiyat belirleyen oluyor. Örneğin fındık, fiyat tamamen devlet kontrolünde. Sistem kara delik, çiftçi ve köylü devlet yardımları ile iş yapıyor ama yardımlar yıl sonu gelirken vergi ve ödemeler peşin yapılıyor. Birde hibe ve yardımların adaletli dağıtılmadığı naylon işlerle para toplayan asalakların sistem verdiği zarar var. Aslında devlet vergilendirmeyi düzgün yapsa ve hibe yerine çiftçiyi, köylüyü eğiterek çağa ayak uydurtsa kimse devletten bir şey beklemez hale gelir, o zaman bahsettiğiniz organize üreticileri görürüz. Ekilen tohumun cinsine göre devlet yardımının değiyor böyle saçma bir şey olabilir mi? Tarım ve eğitim son 20 yılda en çok geriye giden iki ana konu.

  • alipektas @alipektas

   @burakzdnr Devletin tarım ve hayvancılık politikalarını desteklemiyor ya da tasvip etmiyorum zaten. Sadece kötü devlet yönetiminin ülkenin çiftçilerini, tarımını falan bu denli etkilememeli demek istiyorum. Tamam devletin etkisi büyük ama benim gözlemim de, etkiden çok devlet bir saniye desteği çekse çökecekmiş gibi olduğu yönünde. Bahsettiğim şeyler basit şeyler değil farkındayım, ama zorlularla da başa çıkmayı bilmeliler. Kötü etkiler varsa avantaja döndürebilecekleri etmenler de var. İnternet var, teknoloji var. Yumurta satıyor 10 kuruşa, pakete koyup organik diye 50 kuruşa satmak zor geliyor bir çoğuna. 10 kuruşa sattığı kişi yapıyor onun yerine. Devlet buna da karışamaz ya, en basit örnek.

Yeni vergimiz hayırlı olsun https://odatv.com/bir-bu-kalmisti-dedirten-yeni-vergi-geliyor-01022023_m.html . Bence “un” a ötv getirsinler. Vatandaş niye un alır, pasta, börek için. Yani keyfi için, yani özel tüketim. Paket una şöyle güzel bir yüzde 20 ötv çok yakışır. Hatta siyez unu falan olursa motoru bozmadığı için yüzde 40 falan alsınlar.

"Bir bu kalmıştı" dedirten yeni vergi geliyor

AKP’nin hazırlıklarını sürdürdüğü yerel yönetim taslağında...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 16

#teknoyardım Mi band 4 mü yoksa Honor band 5 mi?
-IPhone ile kullanılacak. ios ile ne kadar uyumlular yada uyumsuzlar. Mağazada iki cihazında uygulamalarının puanları çok düşük. Apple sağlık uygulaması cihazlardan veri alıyor mu?
-Spor yaparken kullanılacak. Anlık ölçümleri ne kadar doğru?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  @umtk yakında inceleme yayınlayacak. https://teknoseyir.com/durum/1195450 ben de yakın zamanda aynı ikileme girip band 4 aldım. Sebebi ucuz olması ve community'sinin daha fazla olması ( mi band 4 ve mi band serisi bu zamana kadar daha çok satmıştır tahminimce). Ama mi band 4'ü şarj etmek için kayışından çıkarmak zorundasınız ki bana zor geldi. Honor band çıkarılmadan şarj edilebiliyor. Ve uyku analizi daha detaylı. Spor konusunda ikisi arasında nasıl bir fark olur bilemiyorum. Ama şu an alacak olsam sanki Honor band biraz daha cazip gelirdi gibi. Ekran parlaklık farkları nasıl o da önemli. Dediğim gibi Umut hocamın yorumlarını beklemek iyi olur.

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  Xiaomi miband2 kullanıyorum, iphone'un kendi health uygulaması ile uyumlu, ancak eğer bütçe uygunsa applewatch öneririm. Hem verileri daha sağlıklı topluyor, hem arayüzü daha kullanışlı hem de ek uygulama gerektirmiyor, nihayetinde diğer bantlar için appstore'dan uygulama indirmeniz gerekli, sonrasında health uygulamasına veriler aktarılabilir hale geliyor.

  • burakzdnr @burakzdnr

   Kullanım amacım ve beklentim yukarıdakiler ile sınırlı olduğu için band tipi ürünler hariç saat altında satılan hiç bir cihazı (Samsung, apple, Huawei v.b) satın alınabilir bulmuyorum. Sürekli nabız ölçmesi ve bunu yaklaşık olarak doğru yapması yeterli benim için.

Edit: Aşağıda konu ile ilgili daha teknik bir açıklama mevcut https://teknoseyir.com/durum/1196253#comment-4252610 . Hedeflenen enflasyon olayının maaş zam hesabına nasıl yedirildiği ile ilgili daha net bilgiye oradan ulaşabilirsiniz.

#tüik #Enflasyon oranlarını açıklamış. Tabii bu arada memur maaşları ve kira gibi merak edilen artış oranları belli oldu. Bu sene ilk defa memurlar enflasyondan düşük maaş zammı alacaklar. Memur maaşları yüzde 4 e ilave olarak enflasyon farkı alıyor almasına ama bu fark açıklanan enflasyon ile zam miktarı arasında değil "hedeflenen enflasyon ile açıklanan enflasyon arasında ki fark" olarak hesaplanıyor (açıklanan diyorum çünkü gerçek enflasyonun çooook daha farklı olduğu herkesin malumu). Bakın burası çok önemli hedeflenen altı aylık enflasyon yüzde 5. Şimdi sendikaların istemem yan cebime koy diyerek imzaladığı toplu sözleşme %4 zam içeriyor. bu sebeple %6.5 tamamlanması için %2.5 ilave zam verilmesi gerekirken memura %1.5 ilave zam ile birlikte toplamda %5.5 zam verilecek.

Tabii memur bunu alabilecek mi? Alamaz. Çünkü kira artış oranı 12 aylık ortalamaya göre belirleniyor oda %15.87 , her yerde enflasyon %11.84 demek kolay ama giderlere esas enflasyon daha yüksek açıklanıyor. Gider sözleşmeleri buna göre belirlenecek.

Memurlar ne yapsın peki, hiç bir şey çünkü özel sektörü, genç işsizlerin halini, eğitimli insanların alakasız işlerde çalıştıklarını gördükçe muhtemelen "buna da şükür" diyerek sessizliğe gömülüyorlar.

#tüik #Enflasyon oranlarını açıklamış. Tabii bu arada memur maaşları ve...

#tüik #Enflasyon oranlarını açıklamış. Tabii bu arada memur maaşları ve kira gibi merak edilen artış oranları belli oldu. Bu sene ilk defa memurlar
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Onu geçtim, bu az buçuk zamlar bazı kıdemli çalışanları üst vergi dilimine sokuyor. Totalde zam yapılınca cebine giren para zamsız halinden daha az oluyor 😀

 • Furkan4134 @furkan4134

  Memurların ağlamaya hakkı yok bunu onlar istedi

  • burakzdnr @burakzdnr

   istediklerinden emin misiniz? sendikalı olurken mimleniyorlar. belli sendikaları seçenlerin korkusu "ileride başımız ağrır mı" eşiğini aştı. sendikalarında esasen eli kolu bağlı çünkü anlaşmazlıkta hakem kurulunun verdiği karara uymak zorunda kalıyorlar. yorumunuzun doğrusu "bu sistemi seçen memurların ağlamaya hakkı yok" olarak düzenlenmesi gerekiyor.

  • suicide @suicide

   sadece memurlar değil bütün ülke bunu istedi, bir memur olarak sendika falan seçmedim çok küçük birkaç istisna dışında (bildiğimden değil belki samimi birileri vardır diye) bence hepsi birer tiyatro...

 • R.D. @rdr

  Gerçek enflasyon ile TÜİK hesaplamaları arasında gece ile gündüz kadar fark olduğu doğru ancak yukarıda yazdığınız hesaplamalar hatalı. Şu an verilecek olan %1.49'luk enflasyon farkının 2020 yılı ilk altı ayı için verilecek olan %4 zam ile bir ilgisi yok. Enflasyon farkları önceki 6 aylık dilim için verilir.

  Kısacası şöyle anlatayım:
  1. Memurlar 2019 yılı ilk 6 ayı için %4 zam aldılar. Bu zam 15 Ocak 2019 maaşına yansıdı. 2019 ilk 6 aylık enflasyon %5.01 olarak açıklanınca Temmuz 2019'da aradaki %1.01'lik fark da maaşlara yansıdı.

  2. Memurlar 2019 yılı ikinci 6 ayı için %5 zam aldılar. Bu zam 15 Temmuz 2019 maaşına yansıdı. 2019 yılı ikinci 6 aylık enflasyon bugün açıklandığı üzere %6,49 çıktı. Böylece aradaki fark %1,49 olmuş oldu ve bu fark Ocak 2020 maaşına yansıtılacak.

  3. Memurlar 2019 yılı için 4+1.01+5+1.49 olmak üzere toplam %11.5 zam almış oldu.

  4. Memurlar 2020 yılı ilk 6 ayı için %4 zam alacaklar ve bu zam Ocak 2020 maaşına yansıyacak. Eğer 2020 Temmuz ayı geldiğinde açıklanan enflasyon mesela %8.5 olursa o zaman Temmuz 2020 maaşına aradaki %4.5'lik fark da yansıtılacak.

  Sonuç olarak, markette cebimizde hissettiğimiz enflasyon ile TÜİK verileri arasında uçurum olsa da, memurlar, sendika başkanının millet vekili seçildiği dönem hariç - ki o dönem 123 TL sabit zam verilmiş, enflasyon farkı verilmemişti - her yıl resmi enflasyon rakamları oranında zam almış oldular.

  • mfeyzifar @mfeyzifar

   Bunu yazmak için gelmiştim, siz yazmışsınız, teşekkürler. Yukarıda yazılan ilk metni kim yazmışsa memura ve emekliye verilen zam nasıl hesaplanıyor, maalesef bilgisi yokmuş, işin kötüsü de kimse "yanlışa yanlış" dememiş. Sağolun siz düzeltmişsiniz.

  • burakzdnr @burakzdnr

   bilgi için teşekkürler, açıkçası bir ekonomist olarak yorumlamadım haberlere göre yorumladım çıkan sonuçta buna benzer aslında https://www.cnnturk.com/ekonomi/turkiye/memura-fark-emekliye-zam-geliyor?page=4 , hızlıca bu linki bulabildim hakem kararına ulaşamadım ama özetle şöyle diyor "Memurların ve memur emeklilerinin ocak zammı hakem kurulu tarafından ‘yüzde 4 zam ve 2019’un ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 5’i aşarsa aşan kısım kadar fark’ şeklinde kararlaştırılmıştı." bugün ne oldu peki emekliler enflasyon sebebi ile yüzde 6.5 zam alırken memurlar onun bir puan altını aldılar. sonuçta bu haberlere benzer oldu. o zaman neden memurların bir puan daha az zam aldı? medya zaten yetersiz sizi bulmuşken soralım.

  • R.D. @rdr

   @burakzdnr "Memurların ve memur emeklilerinin ocak zammı hakem kurulu tarafından ‘yüzde 4 zam ve 2019’un ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 5’i aşarsa aşan kısım kadar fark"
   Bu kısım vermiş olduğum hesabı doğruluyor zaten. Yani 2020'nin ilk atı ayı için %4 fark, artı olarak 2019'un son altı ayı için %5'i aşan kısım.

   Memur emeklileri bildiğim kadarıyla memurlar ile aynı toplu sözleşmeye dahil. Yani aynı şartlarda zam alıyorlar. Ancak 4B (Bağkur), 4A ( eski adıyla SSK) emeklilerinin zam alma durumları memurlardan farklıdır. Habere göz atmadım ama orada kastedilen emekliler memur emeklisi hariç olanlar olabilir. Veya emekliler için ayrı bir ek zam vermiş olabilirler.

  • burakzdnr @burakzdnr

   @rdr tamam da o zaman benim dediğimin nesi hatalı çözemedim. enflasyon farkı zam miktarı ile açıklanan enflasyon arasında ki fark değil. hedeflenen enflasyon ile açıklanan arasında ki fark. buda olması gerekenden bir puan daha düşük zam alınmasına neden olmuyor mu? sizin verdiğiniz örnekte 4. maddede yaptığınız hesap bu tanıma uymuyor, yada benim atladığım bir şeyler var.

  • R.D. @rdr

   @burakzdnr Bakın şöyle bir şey buldum:

   "Emeklilerin gözü Ocak zammında.  Zam oranını enflasyon göstereceği için emekliler, meraklı bekleyiş içerisinde. Fakat enflasyon verilerine göre zam tahminleri gelmeye başladı. Ocakta 2019’un ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı, Merkez Bankası’nın ekim ayı beklenti anketindeki Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) tahminine göre yüzde 7.3 olacak.  Kaynak: Emeklilerin Ocak zammı netleşiyor! İşte ek ödemeler dahil emekli maaşları... "

   Bağkur ve SSK emeklileri memurlardan farklı olarak önden zam alıp sonra fark oluşursa onu almıyorlarmış. Onlar zamlarını enflasyon verileri açıklandı zaman alıyorlarmış .Yani 6 ay geriden takip ediyorlar denebilir. 6.49 zam almaları doğru oluyor bu hesaplama ile.

  • R.D. @rdr

   @burakzdnr Hayır hocam yine karıştırdınız, enflasyon farkı açıklanan enflasyon ile memura 6 ay önden verilen bir önceki dönem zam arasındaki farktır.

  • burakzdnr @burakzdnr

   @rdr emekliler için değil zaten benim bahsettiğim. onlar eski usul ile zamlarını alıyor. önerilenin üstüne enflasyon farkını alıyorlar. çalışan memurlar için hesaplama yöntemi farklı. açıkçası böyle haberlerden gittikçe iş karışıyor çünkü kaynak nezih türk medyası.

  • burakzdnr @burakzdnr

   @rdr tamam ama neden çalışan memur ile emekli arasında fark olduğunu anlayamadım halen daha. mesela yukarıda "Ocakta 2019’un ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı...." diyorsunuz. benim temelde bahsettiğim şey memurların gerçekleşen enflasyona göre zam almadıkları, hedeflenen enflasyon diye bir şey araya sıkıştırılarak olması gerekenden daha düşük zam aldıklarıydı. bunun aksi bir sonuçta çıkmamış zaten. ben düz adam bilgisi ile bunu düzgün izah edememiş olabilirim ama işin özünün yanlış olduğunu düşünmüyorum.

  • R.D. @rdr

   @burakzdnr Memur emeklisi memur ile aynı şartlarda, aynı toplu sözleşmede zam alıyorlar. Bağkur ve SSK emelileri farklı. Ha neden fark var, çünkü burası Türkiye 🙂 50 çeşit ayrı çalışan tipi 50 çeşit ayrı mevzuat var.

   Şimdi 2019 ikinci altı ayı için devlet %5 enflasyon öngörmüş ve bunun zammını peşin olarak Temmuz 2019'da memura vermiş. Sene sonu gelince bakmışız ki enflasyon %6.49 çıkmış, aradaki farkı da Ocak 2020'de verip 2019 ikinci 6 aylık zammı %6.49'a tamamlıyor işte 🙂

   SSK ve Bağkur emeklilerine ise 2019 ikinci yarısı için peşin zam vermemiş devlet. Sizin devlet için öneminiz yok o kadar, sene sonunu bekleyin demiş 🙂 Sene sonu olunca da 2019 ikinci altı aylık dilim için %6.49 zammı ocak ayında maaşlarına yansıtmış. Yani sonuç olarak 2019 ikinci yarı yılı için memur da diğer emekliler de toplamda %6.5 zam almış. Ancak memur bu zammın %5'lik kısmını Temmuz 2019'da alıp emekliye göre 6 ay karda olmuş.

   Sizin kafanızı karıştıran Ocak ayında verilecek %4 zam oldu galiba. Bu %4 zam toplu sözleşme gereği 2020 yılı ilk yarısı için verilecek memura. Bu %4'ün 2019 yılı ile ilgisi yok, onun hesaplaşması (yani az mı verilmiş çok mu verilmiş) Temmuz 2020'de yapılacak. Temmuz 2020'de enflasyon %8.5 çıktı diyelim, o zaman aradaki %4.5'lik farkı da alacak memur. Toplamda 2020 ilk yarı yılı için %8.5 zam almış olacak ancak yarısını peşin yarısını sonda almış olacak. Emekliler ise, hükumet para yok diye emekliye zam vermekten vaz geçmez ise, Temmuz 2020'de enflasyon %8.5 çıkarsa o kadar zam alacaklar. Bakın toplamda yine memurlar gibi %8.5 zam almış olacaklar 2020 ilk yarısı için. Ancak farkları zamlarını yarı yıl bittikten sonra alabilecekler.

  • burakzdnr @burakzdnr

   @rdr özetle diyorsunuz ki "kasa kazanır", zam hesabı ruletten karışık. Siz yazarken biraz daha araştırma şansım oldu notlarınızla daha açıklayıcı hale geldi. ortada nezih türk basınının saçma ve eksik bilgilendirme becerilerinin ve oluşturduğu bilgi kirliliğinin bıraktığı bir çöplük var. neyse memurlar bu kadar hesap yapsa zaten her şey daha farklı olurdu.

  • R.D. @rdr

   @burakzdnr 😀 evet tarafsız basın kalmamış ülkede, bi taraf şakşak, öbür taraf tü kaka.

   Mesala aynı durum 2018 yılında da oldu. Malum krizlerden dolayı döviz/enflasyon vs fırlayınca 2018 aralık ayı itibariyle yıllık enflasyon %20 küsür olmuştu. Toplu sözleşmede 2018 yılı için memura verilecek zam ise ilk yarı %3.5, ikinci yarı %4 idi 🙂 Sonuç olarak memurlar iki yarı yılın sonunda da enflasyon farkını alarak toplamda 2018 yılını %20 küsür zam ile kapatmış oldular. Ancak 2019 ocak ayında yine aynı taraflı haberleri gördük; "Enflasyon %20 olduğu halde memura sadece %4 zam verildi" Evet Ocak 2019'daki zam oranı %4 idi ancak bu 2018 yılı ile ilgili değildi, 2019 yılının peşin zammıydı.

Fikir geç, proje güzel, uygulama hatalı, sunum berbat.
*yerli araç geç kalmış bir proje, o kadar geç ki yatırımı farklı alanlara yapsalardı daha iyi olmaz mıydı sorusu haksız değil.
*Proje güzel, güzel olmaması için sebep yok çünkü yerli bir otomobile kim itiraz edebilir. Sorun sadece öncelikler, bu düzeyde tartışılabilir.
*uygulama sorunlu, çünkü tamamen siyasi propaganda malzemesi olarak ortaya çıkmış ve kullanılmış. Objektif eleştiri ve övgü bulmak imkansız, buda projenin önünde ki en büyük engel. Ekonomik araçların tanıtımı ve üretimi ne kadar gecikirse uygulama o kadar daha kötüleşecektir.
*Ceo ya neden mont giydirmişler, spotların altında en az üç kilo verdi ?
Sunum ile ilgili ilave: Ceo sunumun en iyi tarafıymış, daha ilk dakikada bile iş 17 yılda yapılanlara geldiyse bu proje için boşa ümitleniyoruz.
#yerliaraba #HayırlıOlsun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17
 • Centurion @burakdogn

  Elektrikli araç yaptıkları için olabilir. Normal motor olsaydı geç kalınmış bir proje. Ama fiyatını da uygun yapmalılar. Eğer fazla olursa kimse almaz arabayı. Birde sunumda siyasileri övmeyi bırakırlarsa çok güzel olacak.

 • burakzdnr @burakzdnr

  Sunum ile ilgili ilave: Ceo sunumun en iyi tarafıymış, daha ilk dakikada bile iş 17 yılda yapılanlara geldiyse bu proje için boşa ümitleniyoruz. Aracın özellikleri yerine asgari ücretin artışı konuşuluyor. Bu kafayla olmaz. Umarım proje ile oynamaktan çabuk vazgeçerler, esas amaç gerçekten üretmek olur.

 • Emir Akdemir @emir-akdemir

  Elektrikli araçlar için tam zamanı. Umarım düzgün bir şey çıkar ortaya. Öncelikler konusuna da katılmıyorum. Devrim arabaları yapılırken de Cemal Gürsel'e karşı çıkmışlar önceliklerimiz var diye. Şimdi diyoruz ki keşke devam etseydi, ülke çok başka olurdu belki. Zaman hızlı geçiyor. Uzun vadede düşünmek lazım her şeyi.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Apple nekadar berbat bir sunum yapıyorsa buda okadar berbat olmuş. 😀

Vodafone sen ne pis operatörmüşsün. Türk Telekom kötüydü, çekmiyordu ama en azından dolandırıcı değildi. 6+2gb (bir yıl boyunca) internet paketi ile geçtiğim tarifem üç ay sonunda 2 gb lık ilave paketi iptal ettiklerinş gördüm. Arayıp sorduğumda size indirim yapılmış dediler ki indirim öncesi ve sonrası dönem fatura tutarım aynı 🙂 çekim gücüde telekom un üzerine bir şey katmıyor. Açıkçası pişmam oldum, ucuz etin yahnisie dönmeyi düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#KonuDışı Herkese merhaba, bir anlık gaz ile akşamları spor salonuna gitmeye başladım. Çok fazla kilo sorunum yok ama yılların getirdiği bir hantallık ve güçsüzlük mevcut. Hedef olarak Kuvvet arttırımı ve sıkılaşmayı belirledim, hepi topu 4 kilo fazlam var oda o arada kaynar diye düşünüyorum 🙂 Yaklaşık iki haftadır düzenli olarak gün aşırı bu aktiviteyi gerçekleştiriyorum. Yeni başlayanlar için düzgün bir program arayışındayım, salonda ki eğitmenlere pek güvenemedim, birinin yazdığı programı diğeri bozuyor. Google'a niye sormuyorsun diyenleriniz olabilir ama konu hakkında aşırı derecede bilgi kirliliği ve terim karmaşası var. Açıkçası biraz da öneriler üzerine gitmek daha kolay olacak. Bu sebeple spora yeni başlayanlar için faydalı olacağını düşündüğünüz yayınları yada Youtube kanallarını paylaşırsanız sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
 • Joe @joe

  Hakan Fitness bakabilirsin, kendisi diş doktorudur aynı zamanda 😁

 • Emre @ebagcuvan

  Bu konuda Nike Traning Club uygulamasından yardım alabilirsin. Çok başarılı kişiselleştirilmiş antrenmanlar mevcut

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Benim tavsiyem tüm vücudu belirli bir döngüde (3 güne bölüp gibi) çalıştırman ve az ağırlıkla çok tekrar yapman üzerine olur. Boş kas hacmi yerine az hacimde güçlü ve dinç kaslar yaratmaya yardımcı olur böyle bir çalışma. Şişmek istiyorum diyorsan bu yorumu es geçebilrsin.

  Beslenme ve uyku işin çok önemli bir kısmı tabii burada. Birisi tam olsa bile diğerlerini aksatınca verim o kadar düşer ki yaptığına değmeyecek duruma gelir. Zaten olay kafanda daha net oturup vücudunun verdiği tepkileri gördükçe kendini daha hassas ayarlayacaksın.

 • RMD @rmd

  Eğer haftada 2-3 gün gitme durumu varsa full body ya da upper / lower antrenmanlarına bak hem redditte hem de youtube üzerinde çok düzgün program paylaşanlar var ama eğer daha fazla gidebilme durumu varsa push,pull,legs yapabilirsin, ben de son yazdığım rutini uyguluyorum haftada 6 gün gidiyorum spora gayet memnunum duruma göre başladığında önerilen hareketlerin yerine sana daha uygun alternatiferini de deneyebilirsin