20 GB paket 50 TL olarak kullanıyordum, az önce buna da zam geldi 🙁

"Degerli musterimiz, BIMcell Dost XL paketinde 29.06.2022 itibariyla ucret degisikligi yapilacak olup 30 gunluk paket ucreti 75TL olacaktir. Paket hattinizda tanimli ise iptal etmediginiz surece yeni ucret uzerinden yenilenecektir. Paketlerimizi incelemek icin BIMcell Online Islemler uygulamamizi indirebilirsiniz."

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Papara Sanal Kart ile sorunsuz şekilde ve indirimli haliyle ödemeyi gerçekleştirdim. 4 ayrı profil oluşturdum. 4 kişi için aylık 6 tlye denk gelecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 14
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 31
 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Bunların hiçbiri sorun değil. Tabi abs olsa iyi ama yoksa da büyük bir problem değil. Fiyatı ucuz olsun kapış kapış gider.

  Bu arada şakasına demiyorum evet bunlar önemli güvenlik önlemleri fakat aracın kasasının sağlamlığı darbe emişi falan bence kat kat daha önemli. Benim 99 model aracımda da yok bunlar, Turkiyedeki araçların yüzde 20sinde yoktur muhtemelen tabiki olsa iyi ama ucuz olursa bunlar yok diye düşünmem alırım.

  Ucuzdan kastım 120k ve altı yoksa zaten param yok.

  • Johan @johan28

   Bu arada şakasına demiyorum evet bunlar önemli güvenlik önlemleri fakat aracın kasasının sağlamlığı darbe emişi falan bence kat kat daha önemli.

   Buraya cevaben, bunlar ne abs'den ne de esp den önemli değiller. Bunu mühendis kimliğiyle yazıyorum normalde belirtmem ama sebebi şu bize önce sorunu ortadan kaldırmak öğretiliyor ve doğrusu da bu.

   Sorun arabanın kaza yapması, yoksa deneyimsiz bir şoförde kaymış duvara vurmuş ama şoför sağlam kalmış manasız bir iş. Yarın gider duvar yerine bir kafeye dalar.

   Yani şase ve benzeri özellikler önemli ama koymadiklari kaza önleyici hayat kolaylaştırıcı sistemlerden kat ve kat fazla değil.

   Çevre kısmına değinmiyorum, euro 2 yse avrupaya sokmazlar TR de alamaz herhalde

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @johan28 hocam bu özellikleri olmayan araçlar her gün 3 kere kaza yapıyorlar gibi yazmışsınız. Zaten yukarıda da belirttim tabiki olmasını tercih ederiz ama bu özellikler yokken 120bin liraya satabileceklerse pek düşünmem. Zaten 120bine şu an alabileceğim herhangi bir araçta bu özellikler olmayacak üstüne bir de 25 yıllık olacak en az.

   Euro 2 konusunda katılıyorum zaten avrupada göremeyiz bu aracı.

 • Gorunmez @gorunmez

  Şehir içi için ideal 100 bin altına alınır sıfır sonuçta

amazon.com.tr üzerinden yurt dışından gelecek şekilde 27 mayısta sipariş verdiğim ürün az önce teslim edildi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amazon "gaming week" diye bir şey başlatmış. Bakan oldu mu, iyi fırsat var mı yoksa aynı fiyatlardan itelemeye mi çalışıyorlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ankara'da son iki gecedir gök gürültülü sağanak yağış şeklinde bir hava var. Yağan da çamur ha. Kışın bu kadar yağmadı herhalde.

Üstüne gündüzleri de bunaltıcı bir hava... Sanki ada iklimi var. Bugün mad maxvariydi mesela. Yarın nasıl bir atmosfer olacak merakla bekliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TS'yi kullanma alışkanlığım değişti zaman içinde. Artık sabahları açıp son 24 saatte en çok okunan, yorum alan içeriklere bakıp çıkıyorum. Yorum yapmak anlamsız oluyor çünkü konuşulmuş bitmiş. Akışı takip etmek zorlaştı. Peki ne yapılabilir?

1) Kişi bazlı engelleme çözüm değil, zaten az kişiyiz engelle engelle adam kalmıyor akışta.

2) Kelime bazlı engelleme çözüm değil, o kadar çok kelime var ki...

3) Kategori bazlı engelleme mümkün olabilir ama onun için de iş gücü gerekir. Birkaç kişi 24 saat boyunca her gönderiyi ilgili kategorisine postalayacak, isteyen de takip ettiği kategorileri görebilecek. Bu mantıklı geliyor, Twitter bu şekilde kullanıyorum mesela ben, gizli listeler yaptım liste takip ediyorum. Aynı şekilde sözlüğü de bu şekilde takip ediyorum...

4) Yazılı olmayan sosyal bir sözleşme yapabiliriz. Rousseau'nun "toplum sözleşmesi" gibi... Ama bu da çok zor. O kadar farklı görüşte, farklı yaşta vs. kullanıcı var ki ortak bir noktada buluşmak çok zor.

5) Görmezden gelebiliriz. Ama "gündem" denen bataklık o kadar kuvvetli ki akışta bunlar çoğaldıkça görmezden gelmek de zorlaşıyor. Burayı bir kaçış yeri olarak görenler haliyle rahatsız oluyor. İki dk nefes alalım diye girdiğimiz yerler de gündem (siyasi anlamda) bataklığına dönmüş oluyor. Ve inanın, gündem bataklığına bir kez girdiniz mi çıkması o kadar zor ki...

Bunlar daha güzel günlerimiz korkarım ki, daha seçim atmosferine girmedik. Not: Sadece 2 kişi engellenen listemdeymiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rotten Pizza @pizza

  Tek basit çözüm tüm akışı kapatmak.

 • Orcun @orcun

  Akış 20 30 kişiyle dönüyor zaten çok bir insan yok. Birde ben bizim bu telegram grubundan sonra ts'e baya bir azalttım. Yani eskisi gibi yazmıyorum. Kapalı grup işte aktif 20 30 kişi dönüyor bazen gündelik zaten birsürü mesaj birikiyor öyle chat ortamı oluyor.

 • ahmet.diye.biri @metchak

  Çok yorum yazan biri değildim ama artık yazmaya da üşeniyorum. Çoğu zaman yorumu yazarken silmeyi düşünüyorum. Zamanında bir çok platformda yorum yazdım ama insanlar ya hep bildiklerini okudular ya da yorumumun bir tarafını alıp alakasız bir tartışma mevzusu yaptılar. Buradaki ortamda böyle olmadı ama bir süre sonra yorum yazarken yarısında silme refleksi gelişti bende. Belki ülkenin içinde bulunduğu durum yüzünden sokakta ve sosyal medyada yeterince insanlarla uğraşmaktan bıktığım için oldu. Kimseyle uğraşmak istemiyorum, bakıp geçiyorum. Her gün düzenli olarak takip ettiğim platform sayısı da azaldı.

YouTube Shorts gözlemlerim:

1) Yayınladığı videolardan fragman niteliğinde kesit çıkarıp ana videosu izlesin diye shorts oluşturanlar.

2) Hem uzun video yapıp hem de shorts için ayrı video üretenler.

3) YouTube Shorts için ayrı kanal açıp ana kanalına shorts içeriği sokmayanlar.

4) TikTok için çektiği videoları YouTube'a da shorts için yükleyenler. Bunların başka kanalı olmuyor.

Shorts videolarının izlenmeler gerçekten çok yüksek. Ama hangi videonun ne zaman çok izleneceğini kestirmek güç. Bir kanalda 10 milyon izlenen video da var 10 bin izlenen de. İzlenmelere göre ise abone sayısı çok çok düşük.

TikTok ile beraber (şu an sosyal medyanın 1 numarası) izleme alışkanlığı değiştiği için bu tarafa kayma var ama tiktok üyeliğim olmadığı için o tarafı pek gözlemleyemedim. Kullanan arkadaşlarım çok iyi içerik üreticilerinin olduğundan, beğenilere ve senin "önerme" geri bildirimlerine göre algoritmasının iyi içerikler önerdiğinden bahsediyor ama ön yargılarımı yıkamadım.

YouTube tarafında gelir modelini nasıl düzenlediler bilmiyorum, ama gün geçtikçe herkesin shorts videosu atmaya yöneldiğini görebiliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 20
 • Tai per Dog Un @alipektas

  Hiç bu tartışmalara girmeye gerek yok: Ben TikTok ile vakit bulup takip edemediğim Evrim Ağacı'nın sıkı takipçisi oldum tekrar. Lokmalık bilimsel içerikli videolar yapıyorlar. Dikey olması çok çok büyük avantaj zira telefondan bi kaydırmayla izleyip geçiyorum. Yok yan çevir, yok 30 dakika video izle falan görece angarya bunun yanında. Aynı vakitle tükettiğim içerik sayısı arttı, onu da geçtim izlediğim videolardan aldığım keyif de arttı. Mesele vakti verimli değerlendirme meselesi de değil sadece, işin yoğunluk boyutu var asıl. 10 dakika komik anı olan 3 saatlik film mi izlemek istersiniz yoksa 5 dakika komik anı olan 10 dakikalık video mu? Cevap belli.

 • arandur @arandur

  Shorts saçmalığını bir şekilde benden uzak tutup telefonda video izleyicilerine adapte etsinler, başka şey istemem. 5 dk videoları bile kısa diye es geçerim genelde. Tıklayıp karar verip izlediğime değmeli ve aşırı hızlı olmamalı video.

 • cgdincer @cgdincer

  Bunları tüketmenin, Temple run oynamaktan farkı yok.

 • AB9 @sqn

  shorts'a en çok annem sevinir, zira normal youtube videolarını bile tam ekran yapmadan dikey izliyor, her seferinde şaşırıyorum ama üşeniyor sanırım, shorts keşfederse müptelası olur 🙂

Videolara para gönderme dönemi başlıyor. Canlı yayınlardaki Super Chat benzeri bir destek sistemi olacakmış.

#HaftalıkGündemeMalzeme #KarantinaMuhabbetlerineMalzeme

https://twitter.com/TeamYouTube/status/1518989894286200836?t=oMUdrw8koihVyJqz9pW8vA&s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sıcak havada klima çalışmasın menzil kısalmasın, soğuk havada çıkarmayayım şarj etme derdini çekmeyeyim??? Tr'de ege bölgesi en ideal bölge elektrikli araçlar için herhalde.

https://twitter.com/eozpeynirci/status/1505583523477999617?t=x4QptH1aWwX-vCDx3pT9sw&s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15
 • thundermack @thundermack

  Pil teknolojisi gelişmeden tamamen kullanışsız bu aletler.

 • Rasko @rasko

  Tesla'ya selam, petrole devam.

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Yani evet menzil olumsuz etkileniyor ama mesela şu videoda da abimiz bazı önemli konulara değinmiş: https://youtu.be/j-T9Pmyrcv8. Geceden şarja takınca her sabah batarya tam şarj olmuş şekilde hazır oluyor. Şarja takılıyken aracın içerisi de önceden ısıtılabiliyor. Araç seni yola çıkmaya hazır bir şekilde karşılıyor, soğuk havada çalıştırması zahmetli değil. Ha uzun yola çıkılması durumunda sıkıntı yaşatabilir.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   Calismasinda problem yok zaten. Menzil göstergeleri yanlis gosteriyor sorun orada.
   Hatta soyle diyeyim -15 C'den sonra icten yanmali motorlarin calismasi daha zor onlari da elektrikli motor blogu isiticilara takmak gerekiyor. (Hem calismasi garanti oluyor hem de motor omrunu uzatiyor.)

 • Deniz Etkin @denizetkin

  Daha emekleme aşamasında olan teknolojiye bu kadar yüklenmeye gerek yok. Üç beş yıla çözerler. Elektrikli arabalar ne zaman kafasını kaldırsa petrol endüstrisi kafasına vurdu. 100 yıldır yemediği dayak kalmadı. Hatta arabalar ilk çıktığında kömür, elektrik ve benzinli arabalar eşittiler. En son 90 larda elektrikli arabalar kıpırdanmaya başladı. Amerikan başkan yardımcısı petrol şirketinde yöneticisi olan Conzoliza Rice kafasına vurdu.