#AmazonPrime #Twitch #TeknoSeyir #Tavsiye

Aşağıda yazacaklarım şahsi fikirlerim olup bu zamana kadar ki TS Twitch yayınları ve son 2-3 yıldır izlediğim Twitch platformuna ilişkin tavsiyeler içermektedir.

1) Biri abone olduğunda ekranda görünüp ses çıksın ama biri kanalı takip ettiğinde aynı bildirim sesi bence hoş olmuyor. Mümkünse ses çıkmasın takip bildirimlerinde.

2) Emotelar. Hakkınız olan emoteları sonuna kadar kullanın. Emote kullanımı çok yaygın twitchte.

3) Twitch ekosistemi youtube'da olmayan bazı şeylere imkan veriyor. Bunlardan biri yayını kapatırken izleyicileri başka bir yayına göndermek. Dün mesela "Kolaçan" isimli kanaldan gelenler vardı ama bu uygulama bilinmediği için potansiyel izleyiciler gitti. Siz de aynı şekilde o an yayında olan başka yayıncılara bizi gönderebilirsiniz.

4) Abone sayacı. Bu konuda tam bir birlik yok, günlük hedef koyan var mesela "Abone hedefi: 0/10" gibi... Komut yoluyla bunu chat ekranında gösteren var, !abone gibi... Tüm abone sayısını ekranda gösteren de var. Ve tabi ki hiç göstermeyen de var.

5) Youtube Katıldaki gibi abone rütbeleri/rozetleri. 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık aboneler için ayrı rozetler...

6) Yayın saatleri. Türkiye'de ve haliyle twitchte internette en çok insanın olduğu vakitler akşam 21.00-01.00 arası... Şu an biraz da deneme amaçlı geç saatlerde yayın açıldığının farkındayım ama ts takipçileri bile mahrum kalıyor bu şekilde yayınlardan 🙁

7) !prime komutu. Bu komut şart gibi, bu komut verildiğinde teknoseyir.com'da amazon hesabıyla twitch hesabını nasıl bağlanacağını ve prime ile nasıl abone oluncağını gösteren ufak bir rehber hazırlanıp bunun linki bot tarafından verilmeli. Çünkü sürekli soran oluyor.

8) Bazı canlı yayınlar "Twitch Özel" yapılıp yayın tekrarı youtube'a atılabilir önceden duyurusu yapılarak. Aynı anda iki platformda yayın açılabilir ama bu twitch'in partnerlik kurallarına aykırı diye biliyorum. Bu riske girmeye değer mi sizin bileceğiniz iş.

Bunların dışında chatle iletişim gayet iyi, bunda herhalde pandemi döneminde youtube'da yapılan canlı yayınların çok etkisi olmuştur. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Twitch platformu TS için yeni ama Türkiyede çok kullanılan bir platform, ancak yaş ortalaması TS kitlesinin yaş ortalamasından epey düşük. Bazen chatte bunun emarelerini görebiliyorum. Tüm bunlara rağmen son hgd'deki ufak duyuru dışında salt teknoseyir.com üzerinde yapılan duyurularla bu kadar ilginin oluşması çok iyi. Hadsizlik yaptıysam affola. Eminim twitch'i daha iyi tanıyan çok ts takipçisi vardır, onların da fikirlerini duymak isterim.

@gamsizm @umtk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

3 gün önceki Amazon Prime incelemesi 6 gün önceki RTX 3080 incelemesinden fazla izlenmiş. RTX 3080 incelemesi 47 dakika (18 bin izlenme), arkasında saatlerce emek vardır eminim. Amazon Prime incelemesi 16 dakika (20 bin izlenme), bunda da emek var ama daha çok bir tecrübe aktarımı gibi, sorumluluğu da daha azdır muhakkak.

İkisi de güncel ürün ama biri 8 TL, diğeri 8000...

Genel olarak da gündem ve muhabbet yayınları incelemelerden fazla izleniyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  rtx3080 incelemesini izlemedim. sahip olamayacağım bir şeyin incelemesi beni ilgilendirmiyor artık.

 • huseyin/azuren @hegemen

  @ronniejamesdio dediği gibi insanlar alamayacakları şeylere ağızlarının suları akarken bakmak istemiyor artık(bende buna dahil).
  Edit:izledimmi izledim ne katacak bana , bilgi haricinde 0,alacakmıyım hayır.(imkan yok)

 • Orcun @orcun

  Başlık ve o resim çok önemli. Bundan daha önemlisi ise hemen olaylara müdahale edebilmek. Mesela amazon mevzusu oldu 8 liraya şöyle böyle lap video çekersin izlenir. Ama aradan 2 ay geçince çekersen hiçbir halta yaramaz. Bakın mesela başlıklar böyle;
  '' NVIDIA GeForce RTX 3080 İncelemesi ''

  '' Amazon Prime Türkiye'de / 7.90 TL'ye Neler Sunuluyor? ''

  Youtube jargonunda hangisi daha güzel bir başlık ilgi çekici izleyici çekecek vs ? direkt amazon ve de amazon işi işte dediğim gibi tam böyle zamanında anında yapılan video olduğu için insanlar direkt merak edip bakacaklar. Ama 3080 öyle değil ki dümdüz inceleme ? biraz ilgi çekici olsa mesela başlık '' 4K OYUNLARI FULL AÇAN EKRAN KARTI İNCELİYORUZ '' gibi gene de izlenecekti. Çünkü youtube jargonu bu olmuş. Ya benim 100 bile abonem yok mesela bakın size göstereyim.

  https://www.youtube.com/watch?v=1g5ZL5-p9js&t

  https://www.youtube.com/watch?v=PXHwWNL2YlQ&t

  2 video arasındaki farka bakın. İzlenme olarak 4 katı fark var. E şimdi bime gelen hoparlör o haftanın ürünüydü, hemen hatta o gün inceledim yayınladım. Öbür tamir tadilat videosuydu daha böyle kısıtlı bir kitleye hitap ediyordu. E haliyle izlenmeler ortada değil mi ?

  • P. O. F. @pof

   @orcun evet iki video da güncel aslında burada ama aynı anda pek çok kanal bu rtx 3080 incelemesini girdi, ama amazon prime incelemesi çok az kanalda vardı. Bu daha çok etki etmiştir bence başlığa göre.

   Başlık konusunda da genel olarak haklısın ama amazon incelemesinin başlığı o kadar da aykırı bir başlık değil, fakat ilgi uyandırıcı. Düz "amazon prime incelemesi" diye başlık atılsaydı daha az izlenirdi.

   Ama herhalde en önemli konu video resmi. O video kapak resminde ağzını yuvarlak açıp şaşırdın mı izlenmeler katlanıyor 😀

 • qubit @qubit

  Gününde çekilse şu an aldığının 10 katı izlenme alacaktı.
  Gayet doğal bir durum. Yeni bir ekran kartı ile ilgilenen 10 kişi varsa böyle bir servisle ilgilenen 500 kişi vardır.

"Twitch'i öğreniyoruz a.k.a. botlarla mücadele" konulu yayın eğlenceliydi. Arka planda çalan müzikler olsun, linkler için whitelist ayarlama yolunda verilen mücadele olsun heyecanın bir an bile düşmediği bir yayındı. Kılıçlar deneme amaçlı çekildi, botlar bir birleriyle yarıştı, komutlar verildi ve şafak sökmeden yayın sonlandırıldı. Takip edip bildirimleri açmayı unutmayın!

http://www.twitch.tv/teknoseyir

TeknoSeyir - Twitch

TeknoSeyir'in Twitch kanalına hoş geldiniz!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

YOK ARTIK!

Gecikmeye ilişkin hiçbir yere de yazmamıştım. Adamlar kendiliğinden bu maili atmış. Gecikme dediği de dün teslim edilecekti normalde, edilemedi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Amazon'un ilk başta kitapçı olarak sektöre girdiğini biliyorum ama şu an bir kitapçıdan çok daha fazlası. İşi sadece kitap satmak olan sitelerden kitap aldığım zaman en erken 3-4 günde gelirken, amazon'dan aldığım zaman ertesi gün kapımda oluyordu. Fiyatları da çoğu zaman daha uygun. Hatta farklı satıcılar bile amazon'da daha ucuza kitap satabiliyor.

İşin iç yüzünü bilmiyorum ama daha düşük kar marjı ve iyi bir kargo sistemi kurmuş gibiler. Umarım bu yeni yoğun ilgiye hazırlıklılardır. Dün aldığım (satıcısı amazon) iki ürün bu akşam saat 8'de teslim edilecek görünüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Aşağıdaki link üzerinden Prime olursanız 30 günlük deneme süresi sonrası 7,90-TL olarak görünüyor. Demek ki 7,90-TL üzerinden çalışmalarını tamamlamışlar.

#AmazonPrime

https://gaming.amazon.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xbox Series X: 7.499,00-TL
Xbox Series S: 4.599,00-TL

https://www.xbox.com/tr-TR/consoles/xbox-series-x#buy

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20

Alır mıydınız?

https://youtu.be/x4eHK6KWobA

LG Wing Unboxing - This Thing is WILD

Unboxing the LG Wing. The LG Wing is a very unique smartphone for 2020. The phone and accessories package shown in this video are a pre-release version provi...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

YouTube'da topluluk kısmına anket özelliği mi eklenmiş yoksa uzun zamandır var mıydı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap