Merak ettigim bir soru var. Burada vaktinde (yani bugun degil) en eski bilgisayari kullanan kim? C64 oncesi var mi? Mesela PET kullanan filan?
Gecenlerde bir konu acildi da arkadasimin babasi 79'da Commodore PET kullanmis. Annem de karayollarinda calisirken (80'ler) IBM makine vardi ama biz bilmezdik demisti.
Merak ettim var mi 80 oncesinden kimseler?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16
 • ahmet.diye.biri @metchak

  En eski C64 kullandım ama günümüzde kullandım. Yaklaşık 15 sene önce, çok sevdiğim, 80'lerin sonunda Antalya'da c64 kafe işletmeciliği yapan biri, elinde kalan bozuk bir c64'ü, benden onarmamı istemesi üzerine, ilk defa C64 kullanma fırsatı yakaladım. Çok keyifliydi, aynı zamanda sinir bozucuydu. Çünkü disket sürücüsü yoktu, data kaset kullanıyordu. Karışık bir kaset yapmıştım ve bazı oyunların yüklemesi 20 dakikayı buluyordu. Hızlı yüklenmesi için turbo yazılımlardan yardım aldım. Bazen dakikalarca yüklemeyi beklerken, sonunda okuma hatası verebiliyordu. Her şeye rağmen keyifli bir tecrübeydi. 38 yıllık bir teknolojiyi günümüzde deneyimlemek inanılmaz keyifliydi. Hoşuma giden oyunları, pc'de emulatörde oynadım ama aynı keyfi vermedi. Onarımı tamamladıktan sonra geri verdim ama aklımın bir köşesinde, temiz ikinci el bir c64 alma düşüncesi var.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   90 yada 91 tam tarihi hatırlamıyorum. Abimin C64'ünü bozdum çok küçüktüm. Hayal meyal 1-2 oyun hatırlıyorum. Sonra Amiga 500'e geçtik. Onunla büyüdüm gibi.

   Bu sıralarda eski ürünlere inanılmaz talep var. Eskiden olsa C64 olsun C128 olsun bir şekilde ucuza sağdan soldan kapatılıyordu. Şimdi yok müzeydi, yok LGR-8Bit Guy vs derken nur yağdı hepsine.
   3-5 yaşında office sistemlerini bedavaya bulabiliyorum (mini client, klavye monitör set. 100 tane atıyordu arkadaşımın şirketi gel al dediler) ama mesela Amiga 500 yok.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  95 doğumluyum, babamın arkadaşının eski Macintosh Classic bilgisayarıyla 2000-02 yılları arasında az oyun oynamadım. (Hayalet Vurmaca, siyah beyaz hemde)

 • ad33p @ad33p

  Askerde IBM AS400 kullandım yeşil ekrandı. Wiki'ye göre 1988 yılında çıkmış ilk. 😀 Tabi ben o tarihlerde kullanmadım.

USB C- USB C PD kablo arayanlar olursa bunu tavsiye ediyorum. Bugun geldi. Laptopun orjinal kablosundan sonra tas gibi kaliteli bir sey. Gercekten cok iyi bir urun.

https://www.amazon.co.uk/Stouchi-Charging-MacBook-Galaxy-Switch/dp/B08C795QHL?fbclid=IwAR3onVkANZkwYhb1xUNbWOAkvm6h3JCuNiTJBehyMjRbgGC8lyz2HcMP138

USB C to USB C Cable 3M/10FT, Stouchi USB Type C 100W: Amazon.co.uk:...

Free delivery and returns on eligible orders. Buy USB C to USB C Cable 3M/10FT, Stouchi USB Type C 100W 20V/5A PD Fast Charging Data Cable Lead with E-Mark Chip for MacBook Pro, iPad Pro, Galaxy S20,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Facebook desktopta yeni tasarimini hangi dangalaga yaptirmis ve hangi beyinsiz kararla bunu onaylamis cok merak ediyorum. Olabilecek en igrenc tasarim ve yakin zamanda zorla geciriyorlar.

Hayir iletisim olarak bu kadar bagimli olmasam su dakika kapatacam ama mecburen katlaniyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6
 • Ali Pektaş @alipektas

  Geçen telefonda oynadığım bir oyunu geçici kaldırmam gerekti, oyun ilerlemem gitmesin diye Facebook hesabı açıp ona bağladım (Google hesabıyla oyunlara bağlanmıyorum çok gerekmedikçe). Neyse oyunu bir daha kurdum, Facebook ile girş yaptım falan, çat birkaç gün sonra hesabı askıya aldılar. Doğrulama için yüzümün açık, net şekilde belli olduğu bir fotoğrafımı atmamı istediler sadece benim olduğum, onu attım. Birkaç gün de onu bekledim. Sonra bi baktım "söğlödönöz bölgölör töplölök stöndörtlörömözö körşölmödö", peeh.. Sizin de, b*ktan topluluğunuzun da, olmayan ezik standartlarınızın da... Bir daha ucunda ölüm olsa kayıt olmam. Bu arada oyun da mesele değil, zaten iyi oldu vaktimi alıyordu.

 • elwray47 @elwray47

  Nal gibi her şey kocaman, yaş seviyesi yükseldi diye mi yaptılar bilmiyorum, full hd ekranda 2 post gözükmüyor.

 • 3.14 @159

  aynı tasarımı mı görüyoruz bilemedim. Normalde facebook kullanmasam da beğendim ben. Sade, şık, kasmıyor. Reddit kasıyor mesela. Reddit'in tasarımını gömelim.

Cifte gokkusagi. Insanin ici aciliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Reddit'te sabahtan beri menulerde subredditlerin cikmamasiyla ilgili bir sorun var. Benden kaynaklaniyor diye baya ugrastim ama meger sistemde sorun varmis. Ayni sorunu yasayan biri varsa catlamasin diye yaziyorum.
https://www.reddit.com/r/help/comments/ic2p51/my_subreddits_are_greyed_out/?utm_source=share&utm_medium=web2x

r/help - My subreddits are Greyed out

168 votes and 32 comments so far on Reddit
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Benim kuzen 10-12 senedir oynar bu arabayla. Haberim yoktu 600 HP'ye çıktığından.

https://www.youtube.com/watch?v=tkzYQBdV7NA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR15RdMFKXJLPjv3FCHx4iXj_dew0zILDM_-ggA2JeIvgPE7KGwQSvh6n_w

Supra Motorlu 600 Beygirlik BMW Z3

Arkadaşlar merhaba, herkese iyi pazarlar. Bmw Z serisini çekmemi uzun zamandır istiyordunuz. Antalya'ya gittim ve 600 beygir 2JZ supra motorlu bir Z3 çektim....
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Max 3A diyen bir kabloyu potensiyel 3.25A besleyebilen bir adaptörle kullanmak riskli olur mu? Ne dersiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

İnsan Kaynakları ve iş ilanlarıyla ilgilenen kişileri bazen çok pis dövesim geliyor. Mesela örnek:
https://twitter.com/tiangolo/status/1281946592459853830

Adam FastAPI'yi 1,5 sene önce ben icat ettim, herifler 4 yıldan fazla deneyim istiyor demiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap