Nokia ve Karel, 4.5G ve 5G baz istasyonlarını Türkiye'de üretecek

Nokia ve Karel, 4.5G ve 5G baz istasyonlarını Türkiye'de üretmek için iş birliğine gitti. Yerel operatörlerin ihtiyaç
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • dolunay @dolunay

  İhalelerde yerlilik şartı geldiği için zorunluluktan yapılan birşeymiş, ben de neden niçin niye böyle bir şey yapsınlar kafayı mı yediler diye düşünüyordum tam 😀

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   Huawei'den iyidir. Hem belki disari da satis yaparlar?

  • dolunay @dolunay

   @burak25 İyi birşeyler olsun tabi, benim dediğim Türkiye özel bir durum olmadıkça herhalde yatırım yapmak için düşünülecek son ülke (Nokia'nın yatırım yaptığı varsayımıyla yazdım, belki Karel sadece teknoloji transferi yapıyordur parası karşılığı, konuya hakim değilim).

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @dolunay 5G'de teknoloji transferi filan olmaz. O hikaye. 3-5 tane firma var zaten dunyada bu isi yapan. Karel burada sadece uretim yapar. Isci bedeli koleden hallice, eh altyapi da var. Devlet tesvigi vs'de almislardir. Mis gibi.

   Not: Baktim global sayi 9'mus. Adamlari oldursen sana teknoloji transferi yapmazlar.

  • qubit @qubit

   Yerlilik şartı getirildi ama bilişim basını olmadığı için o oranlar tutturuldu mu ne oldu bilemiyoruz. Halk da bilgisi olmadığı için ne oldu bu oran diye sormuyor, sonra niye param değer kaybediyor diye dış güçleri suçluyor. İlk yıl %30 yerlilik diye bir şart vardı. 2020'de rakam %23 civarı deniyordu. #tsvideoönerisi

   Dolayısı ile bu işbirliği ileride 5G'de %100 yerlilik sağlayacaksa güzel haber. Bu tarz anlaşmaları ancak sektör profesyonelleri yorumlayabilir; belki sadece bu tarz devre üretimi know-how aktarımı bile bu yerli firmayı gelecek 5 yılda çok ileri götürecek bir şeydir. Şimdilik 80 kişi işe almışlar, ölçülebilir tek güzel bilgi bu. Nato vakasına denk gelmesi ilginç olmuş.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @qubit NATO dalgasi tamamen gerizekalilik. Finlandiya kadar Turkiye devletiyle iyi gecinen, ekonomik ve siyasi isbirligi yapan baska AB devleti yok. Ben sanayi olaylariyla alakali oldugum icin basin bultenleri geliyor devamli. Dunya kadar ortak anlasma yapan sirket var. Nokia olayi da yeni degil, uzun suredir konusulan bir konuydu. Oyak buradan ileri teknoloji celikleri ureten firma aldi filan.

   Onlari da kusturup kaciracaklar yakinda. Iran v2 geliyor...

 • wilhem @wilhem

  5G nin specleri cogunlukla belirlendi, Ihtiyac olan fonksiyonalitenin gelistirilmesi icin uygun ucuz is gucu. Bu bakimdan disaridan bakildiginda Turkiye aslinda avantajli gorunuyor. Yerlilik sarti nedeniyle Turkiyedeki operatorlere satis da garantilenmis oluyor. Tabi bir de Ulak milli baz istasyonu ile rekabet edebilmeleri gerekecek. Netas zaten ZTE'ye satildiktan sonra milliligini kaybetti.

  Onun disinda 5G'nin %90'i zaten silicing de denen cloud altyapisi. Nokia slicing altyapisini kendi gelistirdi Karel ile paylasmayacaktir elbet. Onun disinda kalan baz istasyonunun radio kisimlarini burada Karel'de gelistirirler diye dusunuyorum.

Bit1 Competition 2022 Final

Bit1 Competition is looking for the best student game in Finland so get your game together!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

5G telefonlar makul fiyatlarla varken neden 5G modemler/routerlar sacma sapan fiyatlara? Ben bu isi cozemiyorum. (150€ 'ya 5G telefon var ama router 420 €)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

Kahrolsun murekkepli yazicilar. Hatta genel olarak kahrolsun yazicilar ama artik en azindan kafam rahat edecek murekkep kafasi degil...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft Teams'i yapanlari oldursem, agir tahrikten dolayi ceza almadan cikarim. Hatta @ugury gelsin kahir nedir gorsun, Teams uzerinden baska firmalarla gorusme yapmaya calis... Canavar kesmek kolay kaliyor...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TongYabguHan @tongyabguhan34

  Ben şirket içi kullanıyorum sadece. Globalle birlikte 3 bin kişi var ama.😂 Ne gibi sorunlar yaşatıyor hocam?

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   Benim kendi sirketim var. Ana is yaptigim sirket var. Arada da gorusmeleri buradan yollayan sirketler var. Salak alet hangisine nasil baglanacagini vs bir turlu beceremiyor. Tum ayarlari sifirliyor vs.
   Sacma sapan isler.

   Ayrica Turkiye'nin kalkinma hizi teamsden yuksek .

 • Coppermine @coppermine

  İlginç, bense departman içi toplantılarda, şirket içi toplantılarda, diğer ülkelerdeki ofislerle olan toplantılarda (Avustralya, Brezilya, Amerika, Belçika, Hollanda ve Singapur ile rutin görüşmeler) ve hatta Almanca dersi aldığım, Macbook kullandığını bildiğim Almanca hocam ile MS Teams üzerinden görüşüyorum ve bulandan da geliştirenden de Allah razı olsun diyorum. MS Outlook ile mükemmel bir senkronizasyonu var. Iphone ve laptopda aynı anda görüşmeye dahil olma da var. Sizde böyle problemler olmasina üzüldüm açıkcası.