Pilot S20 Mekanik Kalem

  • Bugüne dek TeknoSeyir'de hatırı sayılır miktarda kalem incelenmiştir; ancak göz atmaya devam ettikçe daha farklı yaklaşımları hâlâ görmek mümkün. Pilot hakkında hem daha önceki değerlendirmelerde, hem de ülkemize "pilot kalem" tasvirinin çok oturmuş olduğu gerçeğiyle firma hakkında yeterince bilgi edindiğimizi düşünüyorum. Benim kişisel olarak en sevdiğim kalem üreticilerinden birisi olmakla birlikte Japon markası olması birçok kişide sempati ve güven oluşturuyordur muhakkak. Pentel, Tombow, Zebra, Uni gibi markalarla birlikte Japonya'ya kalem kalesi diyebiliriz sanırım. Bu değerlendirmede de bu kalenin en büyük yapıtaşlarından birisi olan Pilot'un S20 0.5mm modeli konuğumuz.

 

  • Bu kalem hakkında konuşmaya başlayınca mecburen en can alıcı yerinden başlamak lâzım, yani ahşap gövdesinden. Koyu kahverengi ve ateş kırmızısı renk seçenekleriyle gerçekten çok iyi görünüyor. Burgonya şarabı rengindeki klips, uç, kapak ve ortaya model ismiyle yerleştirilmiş yüzük çok iyi bir aksan oluşturmuş. Bir kalem olarak değerlendirmek bir yana; rengi, yapısı, ağırlığı, materyali ve sunumu ile çok iyi görünen bir obje kesinlikle.

 

  • Ahşap gövdenin hissiyatı hiç kaba değil. İyi bir şekilde cilalandığından kadifemsi bir hisse sahip. 14,6cm uzunluk ve 18 gram ağırlığı ile çok tok bir hisse sahip. Grip kısmı 9,5mm'ye kadar inceltildiği için tutması gayet rahat ve dengeli.

 

  • Üst kapağına yerleştirilen uç yoğunluğu göstergesi (2H, H, HB, B, 2B) biraz kolay şekilde değişebiliyor. Gövdeye konulmaması anlaşılır bir durum ama o kısmı daha sert çevrilir bir şekilde tasarlansa idi daha iyi olurdu. Yine de çok dert yanılacak bir konu değil. Kapağa basılan kısımda ise 0.5 veya 0.3 yazmakta, zira mümkün olan uç seçenekleri yalnızca bunlar. Uç sıkışması durumunda silgiye iğne de iliştirilmiş.

 

 

  • Uç ve mekanizma da metalden yapılmış durumda. İçinde birkaç tane Pilot Neox uçla birlikte geliyor. Kendi ucunuzla değiştirmek yerine ilk önce bir kullanın derim çünkü en kaliteli uçlardan birisidir. Mekanizma beni 0.5 ile mutlu etti ama 0.3 konusunda kesin bir fikre sahip değilim. Kırmızı rengini sipariş vermeme rağmen kahverengi geldiğinden dolayı kırmızı rengi içimde kaldı, belki ileride kırmızı 0.3 edinerek onu da deneyimleyebilirim. Zaman zaman uç kırdığım olsa da tatları kaçıracak cinsten bir duruma ulaşmadı. Mekanizmanın gövdeye çok sağlam bir şekilde oturtulduğunu da görmek mümkün. Bir sıkıntı oluştuğu durumda elle müdahale etmek pek doğru olmayabilir. Yazım deneyimi de oldukça tatmin edici. Uzun süreler yazı yazmak mümkün olduğu gibi, çizim için de uygun ve rahat görünüyor.

 

  • Sunumu da kalemin kendisi gibi oldukça şık. Şüphesiz versatil kalemler arasında çok iyi bir seçenek olmakla birlikte Pilot'un en iyi kalemlerinden birisi. Ben GittiGidiyor'dan kalemistan mağazasından 140TL'ye satın aldım. Günümüzde değerlendirmek gerekirse fiyatını hak ettiğini de düşünüyorum. S20, sadece dışı ile değil, içi ile de çok can alıcı bir kalem.

 

Dipnot: Kutusu şu an elimde olmadığı için sunumun fotoğrafını çekip incelemeye koyamadım. 1-2 ay içinde kutulu bir görseli eklenecek.

#Pilot #S20 #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

e-posta üzerinden sorular için: ee.mcan.dogan@gmail.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler