Orjinal Samsung Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır ?

Bildiğiniz gibi şu an mobil cihazlar piyasasında binlerce farklı ürün bulunuyor. Eskiden bu cihazların hepsinin kendine özel kulaklık girişi ve şarj girişi bulunuıyordu. Fakat Android işletim sisteminin çıkışıyla birlikte "ince uçlu şarj aletiniz var mı?" dediğimiz günler artık geride kaldı. Bu işletim sistemini kullanan bütün telefonlar, aynı kulaklık girişini ve şarj girişini kullanmaya başladılar. Yani artık telefonumuz Samsung olsa da bir Sony şarj cihazını kullanabiliyoruz.
Durum böyle olunca da sahtecilik yapanlara büyük fırsatlar doğdu. Cihazların kullanımıyla birlikte aynı oranda artan sahte şarj cihazı üretimi, kalite ve güvenlik açısından oldukça kötü değerlere sahip. Bu cihazlardan uzak durmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Peki bir cihazın sahte olup olmadığını nasıl anlarız? Bunu, dikkat edeceğiniz birkaç ince detay sayesinde anlayabilirsiniz.
1. Marka İsmi : 

Samsung şarj cihazlarında "Samsung" yazısı belirli bir düzene sahiptir. Sağ tarafta görebileceğiniz örnekteki cihaz gibi "A" harfi "S"ye "M"den birazcık daha yakınsa cihaz sahtedir. Bu durum, şeklinden dolayı en çok "A" harfinde gerçekleşir.

2. Üretim Yeri :

Samsung'un açıkladığına göre bu cihazlar sadece Vietnam'da üretiliyor ve asla Çin'de değil. Bunun yanı sıra net bir şekilde görülen "A+" simgesi de cihazın sahte olduğuna işarettir.

3. USB Kablosunun Adaptöre Giren Kısmı :

Telefonlar için özel olarak üretilen şarj cihazlarının USB başlıklarında küçük bir delik bulunur. Bu delik kıvrımlı bir kareyi andırıyorsa cihaz orijinaldir, aksi takdirde ya sahtedir ya da telefon için üretilmiş olan bir şarj cihazı değildir.

4. Boyut ve Renk :

5. Fiş Kısmı :

Orijinal şarj aletlerinin uç kısımlarının altlarında bulunan yerde kesinlikle bir çentik vardır. Bu çentik göze çok batmasa da elinizle kolayca anlayabilirsiniz.

6. Adaptörün Kasa Tasarımı :

Sahte şarj cihazlarının dış kaplaması genelde kalitesizdir. Bu nedenle cihazın iç kısmının doğru yerleştirilmediğini ve kaplamanın yamuk kesimlere sahip olduğunu görebilirsiniz.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TeknoStil @teknostil

  Bu sadece sahte olan herhangi bir şarj cihazının, orijinaliyle karşılaştırılması oluyor. 🙂
  Adamlar birebir taklit edip satışa sunabilirler ki bu durumda orijinalinden farksız görünen ürünün sahteliği nasıl anlaşılacaktır?

 • Okan Davut @okandavutcom

  Çok güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık.

 • Psikolog Kedi @psikologkedi

  Yeni batarya almıştım bir operatörden Galaxy S2'ye. Bir sorun çıktı. Götürdüm Samsung yetkili bayisine. Sahte bu dediler. Samsung resmi yetkili bayiye götürdüm. Bataryayı yenisiyle değiştirdiler. İki farklı bayi ikisi de farklı şey söyledi. O günden beri ürünleri resmi teknik servis dışında bir yere götürmüyorum. Hatta markanın ismini de vereyim. "Başarı Teknik Servis" Ankara.

 • omerfsavas @omerfsavas

  İnternetten aldığım cihazla yazınızı karşılaştırdım. Üretim yeri dışındakiler tutmadı. Yani evet Çin'de üretilmiş ama diğer kısımlar "orjinal" diye gösterdiğiniz yazı ve fotoğraflarla uyuşuyor. Sahte ile olanla değil.

 • serifcakir @serif49

  baskı kalitesi, renk yoğunluğu, malzeme ve montaj işçiliği herkesin anlayabileceği bir işdeğil.
  @mkyb güzel değinmiş. alım yaparken mümkünse orjinal ürün ile gidin ve çok dikkat etmek gerekir. geçenlerde başıma gelen olay: şarj ihtiyacım oldu samsung şarjı vardı, alerin üstünde düşük amper yazıyordu bende kapanmasın, beni eve kadar idare etmesi için mecbur taktım.
  yolda bildirim fln gelmeyince fark ettiğim ilk şey cihazın desteklenmeyen adaptör uyarısıydı. ilk taktığımda epey kullanmama rağmen uyarı yoktu. neyse mabil veri açılmıyor telefon çevirim dışı olmuş. 3-4g fln yok haliyle. aç kapa yaptım olmadı kapalı bırakıp açtım şebeke seçimi fln hat geldi mobil yok. sinir oldum. karar verdim kendi kendime telefona yazılım atıcam artık bilgisayarın başına geçtim internet ayarlarını kontrol etmek geldi aklıma nedense, hiç alakası olmamakla beraber farklı bir ayar gördüm ama inanamıyorum böyle bir ayar ne ben ekledim ne cihazla gelen ayarlarda vardı hatta operatörün yönlendirdiği ayarlarda var amma bu başka içeriğini kurcaladım ki alakasız saçma sapan (yazılım içeriği) gibi tamamen sildim, kapatıp orjinal şarja taktım. tamamen dolunca açıp ayarlarını yeniledim neyse normale döndü. teknik servis olmama rağmen ilk defa bu durumla karşılaştım. varsa bilgisi olan eklesin lütfen.

 • EMİN ÖZER (emin2654) @emin2654

  Anlattilarini hepsi okey orjinaliyle birebir tarihte yaziyor
  A+ sida yok birdek china yaziyor 😅

 • Adem Çelik @adem-celik

  önemli olan bakır kablo kalitesi. diğerleri hepsi yani adaptörlerin hepsi aynı işi görür sonucta belirli amper gönderiyor telefona.. ama cihaz ömür konusunda tartısmam. en önemlisi kaliteli bakır kablo

 • Umut Kaya @cirkin0311

  Kutudan çıkan iki adet usb kablosu var ikisinde de delikler yuvarlak kare şeklinde değil 2018 model kablo peki bu nasıl oluyor 🤔

 • ultrAsosyal @ultrasosyal

  20 liraya aldığım adaptör örijinal çıktı ya 🙂

 • SerdengeçtiEcelfeDığımzade @serdengecti-ecelfe

  Her dâ'im has olanını tercîh etmek lâzım. Taklîd ma'mûl kullanıldığında az veyâ çok mutlak'â zarar verir. Pâbucu 40 numara olan birisinin ayağına 39 numara olmaz ama 41 numara da zamânla yürüyüşüne te'sîr edip kas ve kemik yapısına, en nihâyetinde hâdiselere bakış şekline kadar birçok zarara yol açması kuvvetle muhtemeldir; hattâ yol açtığı, fennî araştırmalarla isbâtlanabilir, sâbitlenebilir.
  (Önünde sonunda değil, eninde sonunda)

 • celal düzen @asabi_kalplim_34

  Menşei dışındaki fark CE yazıları birbirinin tersi..

 • havva gül @havvagul060606

  Benim kutudan çıkan kablomda vietnam yazıyor çarşıdan aldığımda china yazıyor orjinal mi

Tüm blog yazılarını gör