Amazon Fire TV Stick 4K - İnceleme

Selamun Aleyküm TS Ahalisi

Öncelikle bu ürünü bana incelemem için hediye olarak gönderen @coppermine a sizlerin huzurunda tekrar teşekkür ederim. Bu kadar geç inceleme paylaştığım için de özür dilerim. Benim ufaklıktan ve diğer işlerden dolayı bir türlü fırsatım olmadı.

Öncelikle ürünün donanımsal özellikleri ile ilgili bilgi vereyim.

Dahili Hafıza: 8GB

Ram: 1.5GB

Çözünürlük: 3840x2160p / 4K UHD / 60 FPS

HDR Desteği: Var

İşletim Sistemi: Fire OS

Yonga Seti: MediaTek MT8516

Wifi : 802.11ac

Bluetooth Sürümü : 5.0

 

Ürünün kutusunu açtığımızda bizi kutu içeriği olarak ürünün ana parçası olan ve TV'nin HDMI girişine takılan ortalama bir orta parmak uzunluğundaki Fire TV Stick 4K karşılıyor. Yanında eğer takacağımız cihazın hdmı duvara bakıyorsa ve duvarla arasındaki mesafe yetersizse kullanmamız için küçük bir HDMI to HDMI kablo karşılıyor. Ben eğer bu aparat olmasa cihazı bağlayamayacaktım anında. Bu kabloyu koymaları iyi olmuş. Bu sayede kullanıcı kutudan çıkartıp ürünü kullanamayacağını fark edip yardımcı bir aparat siparişi işine girmek zorunda kalmıyor. Bununla birlikte ürünün şarj kablosu ve 5W lık bir şarj adaptörü de kullanıma hazır bir şekilde bulunuyor. Gidip de diğer firmalar gibi usb gücünü monitörden alsın diyip şarj adaptöründen kaçmamışlar. (Ha ben yine gücü monitörümün arkasındaki USBlerden aldım orası ayrı.) Ürünün kumandası da kullanıma hazır olması için yanında pilleri ile birlikte gönderilmekte. Firma demiş ki bu kutuyu açınca gereken her şey hazır kardeşim. Şu eksik bu eksik uğraşma aç kur izle.

Ürünün şarj girişi micro usb. Artık her yerde type-c görmek istiyorum. Bu beni rahatsız etti 🙂

Bu arada ürünü şarj etmek için ben prize bağlamak yerine monitörün üzerinde bulanan usb girişlerini tercih ediyorum. Direk monitörden güç alarak kendini besleyebilir ve bu sayede prizde ek yer kaplamıyor.

Bu dolu dolu kutu içeriğini övdükten sonra hiçbir araştırma ve inceleme yapmadan taktım cihazı 4k monitörün arkasına başladım kuruluma. Next next diyerek ingilizce olarak kurdum basitçe. Kendi kullandım amazon hesabımı vs bağladım. Türkçe desteği yoktu. Güncellemeleri vs yaptım. Bu sırada size cihazı hangi marka TV ile kuracaksınız onu vs soruyor. Bu sayede Fire Stick 4k kumandası o TV modelinin kumandaso olarak da çalışabilir konuma geliyormuş. (Ben monitör de kullanacağım için deneyemedim.)  Her şey hazır. Kullanmak için heyecanla geçtim karşına. Kumdandaki Disneye tıkladım. Haydaa bölgenizde desteklemiyor. Neyse dedim boşver. Gidip Blu TV indireyim. Hem hepsiburada.com da ücretsiz veriyor. Bedava TV izlerim monitörden dedim. Aha o hiç yok. Netflix açayım dedim o bile yok. Eee yuh dedim. Ama dedim en azından youtube vardır ya. En kötü youtube dan içerik tüketirim dedim. Yok onu da desteklemiyor diyor. Bu iş böyle olmaz dedim araştırdım biraz. Mert Temizer isimli bir youtuber ın videosuna denk geldim. NOT: Şahsın youtube kanalı ben faydalandık sonra kapanmış ve tekrar hesap açmış. Ancak benim faydalandığım videoyu tekrar yüklememiş sanırm bulamadım.

Daha sonra bu arkadaşın telegram grubu olduğunu öğrendim. Gruplarına katıldım. Kurulum için yardım istedim. İlgili telegram grubu için tıklayabilirsiniz.  Not: Bu linkler ve bilgiler kesinlikle reklam, referans vs içermemektedir. Yardımcı oldukları ve sorunumu bu sayede çözdüğüm için ekliyorum.

Cihazı arkadaşların telegramında anlatılan yöntem yardımıyla ilk önce sıfırladım. Bilgisayarımdan http://www.amazon.com üzerinden amazon hesabıma giriş yaptım. Burada yeni bir hesap açmanıza gerek yok direk amazon.com.tr hesabınızla giriş yapabilirsiniz. Bu sayede mevcut amazon prime hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra adres kısmına aşağıdaki bilgileri doldurdum ve varsayılan adresim olarak kaydettim.

Country/Region
united states
Full name
ad soyad
Street address
744 FREBIS AVE
City:
COLUMBUS
State / Province / Region
OH
Zip Code
43206
Phone number
614-670-5327

 

Daha sonra https://www.amazon.com/hz/mycd/myx#/home/settings/payment adresine girerek Preferences sekmesinden Country/Region Settings e tıklayıp ülkeyi ABD olarak değiştirip kaydediyoruz. Artık Amazon Stick 4K yı kurarken bu amazon hesabımızı kullanabiliriz. Burada öneml husus bunları yapmadan önce aynı TR hesabı ile kurulum yaptıysanız cihazı sıfırlamanız gerekiyor.

Netflix

Youtube 4K Desteği

4K

Artık Netflix, Youtube vs sorunsuz şekilde çalışıyor. Ama hala ürünü TV olarak kullanamıyorum. Yani bana BluTV lazım. Bu aşamada yine arkadaşlardan yardım aldım. Öncelikle aşağıdaki adımları gerçekleştirerek cihazın yabancı kaynaklardan uygulama kurmasına izin vermek gerekiyor. Cihaz üzerindeki ayarlar menüsünden my fire tv nin altında bulunan cihaz adına 7 kere basarak developer menüsünü açmak gerekiyor.

Ardından “Settings" >  "My Fire TV” ya da “System“ > “Developer Options“> “Install unknown apps“

seçeneklerine sırasıyla tıklıyoruz. Artık yabancı kaynaklardan uygulama kurabiliyoruz. Ee pek nasıl kuracağız bu uygulamaları?

Şimdi cihazın üzerinde yüklü bulunan uygulama marketten Downloader uygulamasını indirip arama sekmesine " https://dl.unlinked.link/ " yazıyoruz. Bu yöntemle uygulama kurulduktan sonra ev ekranında “add a new library” linkine tıklayarak “Enter a library code” diyen bölüme "firetvturkiye" giriyoruz. Sonrasında ileri tuşuna basıyoruz. Pin isterse "3169" yazıp devam ediyoruz. Artık önümüze BluTV ve diğer  appleri (telegram grubundaki yöneticinin eklediği uygulamaları) yükleyebilirsiniz. İşte şimdi tamam kullanıma hazırız.

BLU TV Daha çok buradan TV izlemek için kullanıyorum. Sorunsuz çalışıyor.

INAT TV

Eğer yasak değilse INAT Tv yükleme linkini de atabilirim. Ama zaten bir kaç google araması ile kolayca bulup yükleyebilirsiniz.

 

Ayrıca ses konusunda şöyle bir sıkıntı yaşadım. Amazon Fire Tv Stick'in kumandası monitörün dahili hoparlörünün sesini arttırıp azaltmıyordu. Bende monitörün sesini uygun bir seviyeye getirdim ve Fire Stick'e kablosuz hoparlör bağladım. Usb kablo ile de şarj olması için yine monitörün arkasında bulunan USB soketlerine taktım. Kumanda üzerinden artık sesi yönetebiliyorum. Tamam monitörün dahili hoparlörleri yerine kablosuz hoparlör ile yetiniyorum ama yatakta yatarken kumandayı kullancaksam başka bir çözüm bulamadım. Kablosuz hoparlör olarak ise aşağıdaki ürünü kullanıyorum. Sorunsuz eşleti ve güzelce çalışıyor.

Meizu

Ürünü daha önce de belirttiğim gibi daha çok TV ve Netlflix izlemek için kullanıyoruz. Hatta ben nerdeyse kullanmıyorum. Eşim kullanıyor. İçerisine oyun da yükleniyor ama kullanım senaryomda yeri yok. Yine de bir kaç oyun indirip yükledim resmi mağazadan. Sorunsuz bir şekilde kumanda üzerinden oynanabiliyor ama neden böyle bir şey yapalım ki diyerek geri sildim. 🙂

Sıcak bir bölgede yaşıyorum. Cihaz 7/24 elektriğe bağlı. Herhangi bir ısınma sebepli donma, takılma, açılıp kapanma vs yaşamadım.

Son olarak bu ürünü şahsım için alır mıydım? Kurulumu yapabildiğim için alırdım diyorum. Aktif kullanımda sorun yaşamadım kurulum sırasındaki zorluklar haricinde. Ama eşe dosta tavsiye etmem. Arkasından kuruluma gitmek zorunda kalırım 🙂

Not: Daha önce hiç inceleme yazısı paylaşmadığım için eksikleri, hataları vs olabilir. Hatalarımı mazur görün. Eksiklerim varsa, sormak istedikleriniz varsa yazabilirsiniz.

Not2: Bu yazı ara ara güncellenebilir. Yaşadığım olumlu ve olumsuz süreçleri eklerim. Ayrıca kafanıza takılan hususları sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler