Paylaş Paylaş

Windows 10 lisansı nasıl aktif edilir, ne zaman sorun çıkarır?

Windows 10 kurmak oldukça basit bir işlem. Çoğu zaman eski Windows'un üzerine kurduğunuzda dahi problemsiz tamamlanıyor. Ancak Windows 10 ile değişen lisans sistemi kafalarda bazı soru işaretleri oluşturdu. Biz de iki tane sistem kurup lisansın nasıl aktif edildiğini test ettik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Murat @mrt1986

  herşey güzel de şu key işi can sıkıcı. kendi win 8,7 keyimiz ile format atabilseydik bir çok insan zorlanmayacaktı.

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Bence anakart arızası senaryosunda birebir aynı model anakart gelse bile tanımayacaktır. Orada önemli olan anakartın tam olarak marka modeli değil, o anakartın seri numarasıdır ve Windows onu tanıyordur. Bence.

  • prometrik @prometrik

   Biosla bir etkileşim kurmuş olabileceğini düşündüm açıkçası. Acaba key'i bios'a gömüyor mu? @gamsizm siz ne dersiniz? win10 keyinin anlamsız olma sebebi bence bundan. Bir çeşit dijital imzaya geçilmiş gibi.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Key anlamsız değil aslında. Bir script ile görülebiliyor. Aşağıda verdim.

  • deathline @deathline

   @prometrik Halihazırda biosta gömülü key uygulması dizüstü bilgisayarlar için geçerli , markalı pclerdede olabilir belki ama kutulu satılan anakartlarda öyle bir uygulama olmayacaktır.Uefi biosunuz varsa bu keyi "Produkey" programı ile görmek mümkün. Bu arada usb stick bile gerekmiyor indirdiğiniz imaj dosyasını winrar ile açıp çalıştırın problem çıkmıyor.Ama en önemlisi msconfig den microsoft harici servisler ile başlangıç programlarını kapatıp birde antivirüsü kaldırmazsanız yükseltme takılıp kalabiliyor.MVP Andre da Costa bunu yazmıştı bir yerlerde.

   Daha önce @gamsizm incelediği hibrid disklerde bulunan rodaj süresini(nand belleğin doğru dosyaları depolama süresi) tekrar yaşıyorsunuz sonrasında makine gayet düzgün.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @deathline produkey ile sadece generic key görüntülenebiliyor. Asıl size özel key için bir script çalıştırmanız gerek. Normalde o key sistemin kayıtlarında yazıyordu ama şimdi kodlanmış. Script o kodu çözüp gerçek keyi veriyor. Toplama bilgisayarlarda da BIOS üzerinden anlaşıyor Win 10. Sistemi anakart markası ile kayıt altına alıyor. Ama anakartın neyine baktığını şu an bilmiyorum.

  • deathline @deathline

   @gamsizm Biosa gömülü key win8.1 keyi siz dizüstü/markalı masaüstü bilgisayarı aldığınızda gömülü gelen key win10 yükseltseniz bile değişmiyor diye biliyorum(kontrol etmedim ama olması bayağı zor).Aktivasyon olayına gelince aktivasyonda baz alınan anakart seri numarası olması hdd ve ram gibi değiştirilebilir bileşenlerin baz alınmayacağı biliniyordu.Ama aynı anakart modelinin farklı seri numaralı olanına ben de hiç denk gelmedim.

   Kesin olmamakla birlikte yükseltilen bilgisayarlarda aynı eski win7/8 geçerli olacaktı, kontrol edip tekrar yazarım.Bu arada geçmiş olsun yazmayı unuttum.

  • deathline @deathline

   @gamsizm Dizüstü bilgisayarımı win8.1SL den Win10SL yükselttim daha sonrada Win10Pro yükselttim.Produkey bios için hala ilk win8.1 keyini gösteriyor.Upgrade de sizin dediğiniz gibi generic key ile kurulmuş malum scripti çalıştırıp asıl keyi almamıştım.Ama ilginç nokta şu elimdeki win10pro keyi "keyfinder" ve "produkey" tarafından bulunurken malum scripti çalıştırınca çok farklı bir key çıkıyor.

   Bu oem-yüklü gelen windows ile kutulu versiyonun farkı oluyor herhalde, hazır yüklü gelen windows kurulumları başka makinelere taşınamayacak sanırım.

   Kendi özel keyini bulup temiz kurulumdan sonra malum scripti çalıştırınca çıkan sonuç aynı mı?Eğer aynı değilse o scriptin ürettiği keyin generic keyden pek farkı yok gibi.Sadece temiz kurulum yapabilmek için size bir key veriyor , düşük bir ihtimalle başka bir pc dede elinizdeki özel key kurulum başında geçerli olacaktır.

   Normalde windows keyinide içine katarak ürün id si üretilir,eşleştirilir ve aktive edilirdi.Her ürün id si için tanımlanmış bir etkinleştirme sayısı var onu aşınca online etkinleştirme olmuyor zaten.

   Gelelim dananın kuyruğunun koptuğu noktaya ürün id si değerinin nasıl üretildiğini bilmiyoruz.Eğer MS ürün id si içine legal/korsan diye bir parametre koymadıysa elinizde ne kadar korsan win varsa hepsine kurulum yapmak gerekli 🙂

   not:biraz karışık oldu kusura bakmayın

 • serkan @serkan_1034

  Valla ben dinlerken yoruldum, şu aktifleştirme işiyle boğuşmayı hiç istemem. Microsoft gibi devasa bir şirket neden adam gibi sorunsuz hizmet sunmaz da, kullanıcıyı böyle gerizekalı gibi uğraştırıp durur ki ? 8.1'den memnunum dx12 oyunları çıkana kadar bunu kullanmaya devam.

 • aniceman @aniceman

  ilk dediğiniz örnekte (anakart değişimi sonrası yeniden w8den yükseltme örneği) 1 aylık süreyi unutmayın, yükseltmeden 1 ay sonra bu işlemi yapamazsınız. windows geri dönüşü 1 ayla sınırlamıştı!

  • ad33p @ad33p

   O sanırım güncellemeden memnun olmayanlar için, geri dönüş dosyalarını (windows.old) sakladığı süreyi belirtiyor. Diğer türlü elindeki 8 keyi ile kurulum yapıp 8.1 güncellemesi ile devam edebilrsin. 10 günellemesi yaptığın için de 1 yıllık süre sorunun da yok. 10'un senin için kullanılabilir bir sistem olduğuna karar verdiğinden güncellersin ve aktif olur.

 • Timuçin AYDOĞDU @tim-aydogdu

  Hambi bey fanla oynarken tek tedirgin olan ben miyim 🙂

 • homosapien @biggestliar

  Gerçekten gerekli bir vidyo olmuş, teşekkür ederim. Peki XP'den geçmek istersek bile mi aynı senaryo geçerli? yani önce, 7 yada 8 kur sonra yükselt. Bir de ben 7'den 10'a yükselttim ama bir hesaba bağlamadım (bağlamakta istemiyorum aslında), tekrar yüklersem benim anakart ID'sini almış mı oluyor yoksa format atmak istersem gene 7'den yükseltme mi yapacağım sizce? @hkellecioglu @gamsizm

 • Turuncu Sakal @turuncu-sakal

  Çözüm aslında çok basit korsan kullanacaksın. Microsoft kusura bakmasın hem para verip hem de üstüne bir ton sorunla uğraşamam.

  • homosapien @biggestliar

   YAŞASIN HIRSIZLIK ve HIRSIZ OLMAK! Değerin artıyor şu zamanda... BAŞ TACI EDİLİYORSUNUZ...

  • Turuncu Sakal @turuncu-sakal

   @biggestlier Ahlak bekçisi de geldi. Kendisi hayatında hiç korsan kullanmamış gibi başkalarını hırsızlıkla suçlayan insan türü. Senin kullandığın herşey orjinal galiba? Eminim bütün programların orjinaldir hatta sen mp3 de dinlemiyorsundur, dinlediğin albümlerin orjinal track cdleri vardır. YAŞASIN İKİ YÜZLÜLÜK.

  • homosapien @biggestliar

   Bu ne alaka şimdi? anlamadan dinlemeden yazmışsın. Belli ki kafa ironiye basmamış... Önce anlamadığın şeyin mealini bir sorsaydın da, sana hak veriyorum doğruyu söyluyorsun, katılıyorum deseydim..

  • homosapien @biggestliar

   Ayrıca şunu da ekleyeyim bilgin olsun; orjinal win7 entır pırays'tan win10'a güncelledim, ofisim 2007 standart edition orjinal, winrar 4.20 sürümü orjinal. kalan programlarım açık kaynak kodlu yada free edition olanlardan (dev c++, gom player, blender vs..) ama mp3 dinliyorum, filmi internetten izliyorum... yani anlamadan yorum yazdığın o ahlak bekçisi ben değilim...

  • homosapien @biggestliar

   Şimdi bi özür dilemezsen "YAŞASIN İKİ YÜZLÜLÜK" lafı nereye gider bilmem...

  • Turuncu Sakal @turuncu-sakal

   @biggestlier Senin ironi yapma şeklin buysa bence bir daha ironi yapma. Senden başka da ironi olduğunu anlayan kimse yoktur şu sitede. Eğer kötü niyetle yazmadıysan o yazıyı ben kendi adıma özürdilerim

  • homosapien @biggestliar

   Merhaba @turuncu-sakal
   Şahsi olarak, kimsenin şahsına kötü niyetli bir şey yazmam. Kötü niyetli yazacağım tek şey; kötü niyetle yazılmış mesajlara cevap olur, şahıslara değil. Kimin korsan kullandığı beni ilgilendirmez. Hatta bazı firmaları yola getirmek için en doğru yol olduğunu düşünürüm. Senin mesajında söylediğin gibi; "hem dürüst olacağım hem de zahmetleri ile uğraşacağım" korsanı kullan aklı başına gelsin microsoft'un. Bir de şöyle birşey var; win8.1 Türkiye'de 600 TL'den aşağı (hatta bazı sitelerde 700 TL'den bile fazla) değil ama Amerika ver Avrupa'da 80 usd civarında, hatta arasan daha ucuza bile bulursun internette. Burada niye böyle satıyorsun? diye sormak gerek, hem de aracısız Microsoft Türkiye var bu ülkede.
   Yıl 2000, o zaman autocad'i çalıştığım firmaya zorlaya zorlaya satın aldırmaya karar verdirdim (aslında onların iyiliğine söylüyorum o zaman daha sıkı denetleniyordu). 3 kullanıcılı autocad 2001 (aslında 2000i sürümü diye geçer) alacağız fiyatlar geldi dudağımız uçukladı toplam tam hatırlamıyorum ama yaklaşık 15.000 USD gibi bir fiyattı. Amerika fiyatı 1.000usd civarındaydı. Ama yurt dışından alıp kullanamamıyordunuz o zaman, çünkü ülkeye göre serial diye salakça bir şey vardı. Yani amerika'dan serial alıp, Türkiye'den internete girdiğinde seril'in iptal oluyordu. Ve bizde haklı olarak korsan kullandık. Ve yıllar sonra autodesk firması bunu kaldırdı şimdi fiyat her ülkede USD cinsinden yaklaşık aynı (vergi farkları var sadece). Yani demem o ki; Dürüst olmak istiyorsun ama canından bezdiriyor.. O ZAMAN KORSAN KULLANCAKSIN RAHAT EDECEKSİN. O zaman bu ne demek oluyor "BAŞ TACI EDİLİYORSUN"
   Şurada haklısınız ironi yaparken "HIRSIZLIK" kelimesi ön plana çıkmış ve irite edici bir kelime olarak göze batıyor. Bu yüzden de yanlış anlamaya çok müsait olmuş.

   Not: Evde autocad şu an kurulu değil bilgisayarımda ama kurarsam korsan kurarım..

   saygılar @turuncu-sakal üstadım

   Edit: @kraus dediği gibi parasını vererek kullanmak isterseniz @gamsizm 'in dediği gibi G2A.com'dan alın. Ben office 2007 standart edition'ı 19 usd'ye almıştım oradan 2011 yılında. Ama oem lisans tabii.

  • homosapien @biggestliar

   Bu arada bir şey daha söylemek lazım @kraus çok haklı. Bu kadar karmaşayı işi çok bilenler bile daha tam anlamamışken, işi teknoloji olmayan ne yapsın?

 • Cengiz Bulut @revo09

  Birden fazla w8 ve W8.1 keyleri olanlar bir yere kurup w10na yükseltsinler denmiş. Bunu sanal makinede yapsak işe yarar mı ? @gamsizm

 • 536f @5468696e6b206d6f7265

  @gamsizm abi eskisi gibi videolarında podcastlerini koysanız fena mı olur? En azından bunun gibi sohbet tarzında olanların.

 • Yunus @yunus

  Siz de olmasanız ne yaparız biz 🙂 Gerekliydi böyle bir video.

  Donanım bazlı bir lisanslama olduğu için acaba aynı bilgisayara iki lisans veriyor mu? Benim Windows 7 Home OEM lisansım bulunuyor ama yükseltmeyi lisanslı Windows 8.1 üzerinden yaptım. Şimdi Windows 7 yükleyip yükseltsem ikinci bir lisans veriyor mu yoksa aynı donanım olduğu için sistemde bir çakışma falan olur da sorun çıkar mı?

 • Efkan Yıldırım @efkan

  SSD'ye terfi işleminde klonlama değilde sıfırdan kurulum denendi mi ? Olumsuz bir durum olmaz herhalde.

 • Ömer Faruk Gökce @fgokce

  @gamsizm Murat abi peki temiz kurulumla üstüne kurulum arasında Windows'un kapladığı yer bakımından bir fark var mı? 16 gb bellekli Windows tablet aldım, yer konusu çok önemli benim için.

 • muakco @muakco

  Benim 8.1 single language tabletime usb ile insider programı ile win 10 kurmuştum, resmi Win 10 çıkınca win 8.1 SL kullanıcıya verilmediği için (nette dolaşanlara güvenemiyorum) geri dönüp resmi win 10 kurayım insider programından çıkayım diyemedim sonrasında ayarlarda update kısmında insiderdan çık seçeneği gördüm acaba çıksam uyarı verir mi key filan ister mi diye denedim ve insider programından çıktım ama tabletim aktifleşmiş olarak kaldı şuan insider programında değilim ve orijinal win 10 prom olmuş oldu. Şimdi niye anlattın bu kadar diyeceksiniz soruma geçeyim 🙂 bu aktifleşme olayı neden oldu acaba BİOSa gömülü orijinal keyim olduğu için mi yoksa insider programına böyle bir hak veriyorlar mı? Benim takip ettiğim kadarıyla keysiz orijinal win 10 sahibi kalabilmek için insider programından çıkmamak betaları almak lazım ama ben çıktım şuan ve kalıcı olarak aktifleştirilmiş bir tabletim var bu nasıl olabilir?

  • frstn @frstn

   Bu durumla ilgili kendi deneyimimi aktarayım:

   Masaüstü bilgisayarımda build 10240 sürümünden sonra insider programından çıktım ve Windows 10'un etkinleştirilmiş olarak çalışmaya devam ettiğini gördüm. Ancak sıfırdan kurulum yaptığımda internet üzerinden kendini etkinleştirememişti.

   Tekrar orijinal Windows 8.1 kurup, 10'a yükseltme yapıp donanımı MS sunucularına kaydektikten sonra sıfırdan kurulumda etkinleştirme yapabildim.

 • netstat @netstat

  ben hala benim crackli sistemin nasıl aktif olduğunu anlamadım.

  • supernova @supernova

   Şimdi ben teknik önizleme sürümünü yükselttim kabul etti ama bende key falan yok anakartı değiştirdim diyelim ne yapmam lazım @gamsizm ve arkadaşlar çünkü yakın zamanda parçalarını değiştirmeyi düşünüyorum.

 • Nuri Karakaş (Argo Navis) @nkarakas

  @gamsizm Bende yasal olmayan Windows 8.1'i Windows 10'a yükselttim ve kodu girdiğimde makine kalıcı olarak etkinleştirildi diyor.

 • Mustafa Sakallı @swish41

  Bu videodan ve 1 haftadır okuduğumuz anladığım kadarıyla şirket politikası gereği Microsoft key olayını ortadan kaldırmaya kararlı. Demek ki canları çok yanmış ki onlarda bu kolay yolu (8.1 keyini verelim yeni 10 keyi alalım) değil de hesap-donanım uyumluluğu yolunu seçmişler. Ne yapalım Microsoft bizden daha çok düşünmüştür key olayında çözüm getiremedikleri bir olay var ki çetrefilli yolu seçmişlerdir. Windows 10 harika, sürücü desteği olsun, yazılım uyumlulukları olsun, performans olsun. Ama her güzelin bir kusuru vardır, bunun ki de lisans konusu işte, ama şunu da söylemek lazım. Lisanlı Windows'un varsa öyle yada böyle onu kullanabiliyorsun, daha ben ''Her şeyi adamakıllı yaptım ama orjinal aldığım lisans uçtu'' gibi bir sorun yaşayan birini görmedim. Kısaca lisansın varsa eninde sonunda Windows 10'u etkinleştirilmiş bir şekilde kullanabiliyorsun.

 • umut666 @umut666

  @gamsizm o değil de ben o cihazlarım bölümünde benim laptop u kaldırdım. nasıl geri koyacağız oraya? win hotmail hesabımı kapatıp yeniden mi aktif etmem gerek 🙂

 • Oyun Bükücü @gamerx

  @gamsizm merhaba. 8.1 de güncellemeyi indirdim. Ancak güncelleme indikten sonra yemiden başlatmanız lazım dedi. Het yeniden başlattığımda 8.1 tekrar açılıyor ve denetim masasında güncelleme merkezi geliyor. Yeniden başlatmalısınız uyarısı alıyorum. Sorun nerden kaynaklanıyor olabilit acaba. Teşekkürler

 • KeLBoY @kelboy

  Beyler, mevcut ana kartımız üzerinde ekran kartı değiştirirsek Windows 10 lisansımızda sorun çıkar mı..?

 • Agah @agah

  aynen, @gamsizm geçmiş olsun. gamlı baykuşluk yapmayayım ama daha bugün şu habere denk geldim:http://www.ntv.com.tr/saglik/kirmizi-goz-geri-mi-dondu,1edDF0mV4EO29D-S9X0qcg

  yakın bir arkadaşım da kadıköy'e milli maç için gittiklerinde kapmışlardı, önce eşinde görüldü sonra kendisinde, eşinin gözü iyileşti ama kendisinin devam etti ve görme kaybına kadar gitti. şu anda bir gözü net göremiyor. siz de kadıköy civarındaydınız ve @hkellecioglu da yayın sırasında gözünü kaşıyordu (gerçi karşısında gözü kızarmış birisi olunca bu kaşınma psikolojik de olabilir) ben şu iğrenç kurbağalı dereden şüpheleniyorum, kadıköye yolu düşenler dikket etsinler, belirtileri görülmeyen başlayanlar kesinlikle ihmal etmesin.

 • Burcak Yesiler @burcakyesiler

  sadece anakart değişimindemi lisans sorunu çıkıyor.

 • Agah @agah

  yeniledim, tekrar dener misin? düzelmiş mi? en olmadı "Kırmızı göz geri mi döndü?" diye aratınca güncel haberler çıkıyor.

 • Burcak Yesiler @burcakyesiler

  Videoda bahsettiğiniz script ve komutları buradandan verebilirmisiniz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
   MsgBox ConvertToKey(WshShell.RegRead("HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DigitalProductId"))

   Function ConvertToKey(Key)
   Const KeyOffset = 52
   i = 28
   Chars = "BCDFGHJKMPQRTVWXY2346789"
   Do
   Cur = 0
   x = 14
   Do
   Cur = Cur * 256
   Cur = Key(x + KeyOffset) + Cur
   Key(x + KeyOffset) = (Cur \ 24) And 255
   Cur = Cur Mod 24
   x = x -1
   Loop While x >= 0
   i = i -1
   KeyOutput = Mid(Chars, Cur + 1, 1) & KeyOutput
   If (((29 - i) Mod 6) = 0) And (i -1) Then
   i = i -1
   KeyOutput = "-" & KeyOutput
   End If
   Loop While i >= 0
   ConvertToKey = KeyOutput
   End Function

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bunu .vbs dosyası olarak notepad ile kaydedin. Sonra tıklayınca key gelecek.

  • Efkan Yıldırım @efkan

   Abi şimdi bunun verdiği anahtar eski anahtarımız mı yoksa yeni Windows 10 anahtarımız mı ? Eğer yenisiyse herkeste olan mı yoksa sadece bizim mi ? @gamsizm

  • balcis @balcis

   @gamsizm betikte hata var, sondan 7. satırdaki "And (i-1)" aslında "And (i küçüktür işareti büyüktür işareti -1)" olacak. yazınca çıkmıyor.

  • balcis @balcis

   @gamsizm ayrıca alt ve üst kıvrımlı tırnakların da düz olması lazım, onlar da hata veriyor, en iyisi ben hazır çalışan betiği şu şekilde vereyim: https://www.dropbox.com/s/gvhycjsum8hm018/PRODUCTKEY.vbs?dl=0

  • M. Galib Uludag @mguludag

   @gamsizm @balcis bu script windows 7'nin(oem, retail) ve 8 ailesinin (oem,retail) ürün anahtarini(kayıt defterinde şifrelenmiş) bulmaya yariyor. Windows 8 ve 8.1'de önyüklü olarak geldiyse ürün anahtari zaten BIOS'a gömülü ve anakart degismedikten sonra degismez/silinmez. Bir de kurumsal sürümler için kullanilan MAK ve KMS ürün anahtarlarini bulmuyor.

   Gelelim asıl konuya. Etkinleştirilmiş Windows'u(7, 8.1) bir defalığına yükselttikten sonra aynı Windows 10 sürümünü (Home ise Home, Pro ise Pro gibi) temiz kurulum yapınca ki zaten key bölümünü atlama bağlantıları koymuşlar ve ilk internet bağlantısında otomatik olarak Windows etkinleşecektir. Burada ürün anahtarının ne olduğu önemli değil, MS sadece kurulan W10 sürümüne, o bilgisayarın HWID'sine ve kendi sunucularındaki HWID ile W10 sürümü eşleştirmesine bakar. Aynı bilgisayar ve aynı W10 sürümü olduğu için etkinleşir. Yani W10 kullanacaksınız key diye dert etmeyin.

   Büyük donanım değişikliğinde ise aynı OEM W8 ve 8.1 de olduğu gibi lisans bilgileri de değişecektir. Bu durumu telefonla etkinleştirme ya da Microsoft'u arayıp durumunuzu bildirerek yardım alabilirsiniz ama lisansınız OEM değil Retail ise tekrar eski kullandığınız windows sürümünü kurup lisansınızı etkinleştirip yükseltme ile MS sunuculara yeni donanım ile değişen HWID bilgisini yollamış olursunuz. Yine ilerideki temiz kurulumlarda büyük donanım değişikliğine kadar sorunsuz etkinleştirme yapılacaktır.

   Niye yeni key verilmedi de yükseltme ve HWID meselesi çıktı diye soracak olursanız bu sayede önceki Windows sürümünüzü istediğiniz zaman sıfırdan kurduğunuzda etkinleştirme sorunları yaşamayacaksınız(yeni key geldi eski key öldü meselesi olmuyor). Örneğin şu an retail lisanslı windows 8'i temiz kurulum ile kutusunda verilen ürün anahtarı ile normal yoldan etkinleştiremezsiniz ama 8.1'i temiz kurulum ile kurup kutuda verilen ürün anahtarını girince sorunsuz etkinleşecektir(kutuda alınan w8 ama etkinleşen 8.1). Yani yükseltme ile elde edilen W10 etkinleştirmelerinde ürün anahtarı yerine HWID-W10 sürümü ilişkisi kullanılarak ürün anahtarının önceki kullanılan windows sürümünde çalışmaması ve geçerliliğini yitirmesinin önüne geçilmiş oldu.

   Sonuç olarak kutulu W10 lisansı ya da W10 önyüklü PC satın almadıysanız ve hep W10 kullanacaksanız key işini unutun. Ama retail W7, 8, 8.1 satın aldıysanız kutunuzdaki keyi ilerideki büyük donanım değişiklikleri için saklayın. 1 yıl sonra yapılacak büyük donanım değişikliklerinde ise durumun nasıl olacağını o zaman göreceğiz.

 • delidenazhallice @yazarfen

  Alternatif programlarla lisans keyi öğrenilir diye biliyorum sonra da onu kullabiliyoruz.

 • Galford_ @galford_

  Android uygulamaları ve oyunlarındaki gibi bir sistem tek farkı ismi "işletim sistemi içi satın alma" 🙂 Microsoft korsan kullanımı imkansız hale getirebilir bence ama bunun için kullanacağı çözümler videoda anlatıldığı gibi lisanslı kullanıcıları çileden çıkaracak düzeyde olacaktır.

 • Deniz Etkin @denizetkin

  Elimizdeki bilgisayarı sattığımızda alan adam ne yapacak? Anakart benim hesaba bağlıysa, alan kişi benim hesapdan mı kullanmış olacak?

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Anlatıldığı gibi, yeni bilgisayar aldığınızda, yeni ana kartınızı telefon ile (normla yollar çalışmaz ise) bağlayacak sınız. Bağladığınız zaman, eski ana kartınız (bilgisayar) üstünüzden düşecek. Yeni sahibinin işi artık gerisi....

 • cingibi @cingibi

  videoda 11 dakikadaki komutu yazınca diğer gelen cevaba örnek olsun

 • Oyun Bükücü @gamerx

  @gamsizm bir fikriniz var mı acaba?

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  İyi de ms yükseltme işinin bir yıl süreceğini söylüyor. Şu an anakart değiştirince sorun yok ama bir yıl sonra anakart değiştirince ne yapacağım. Geri 8.1 e mi döneceğim. Şu an korsan kullananlar bile yükseltme yapabiliyorken benim orjinal 8.1 im varken yükleyemeyecek miyim?

 • Hakan Biçtiren @hakanbictiren

  Kusura bakmayın ama korsan candır gerisi patlıcandır kafasında microsoft 😀

 • Farti @cromwelle

  Açıkcası şu telefonla arama muhabbeti can sıkıcı iyi o zaman toplama pc olmaması lazım birde donanım değiştirmicez. Anlaşılan uğraşılcak bunlar ben bu sorunları çözceğini sanmıyorum ama bakalım zamanla ne olcak. Bende yükseltme ile geçtim ve temiz kurulum yapmadım bir sıkıntı olmadı aslında 2 sorun vardı allahtan ikisinide çözdüm.

 • Okoroglu @okoroglu

  @gamsizm Windows 10 yüklemeden önce Windows 7 işletim sistemimin Norton Ghost ile imajını aldım sıkıntı olduğunda önce Ghost ile imajdan yedeği yüklüyorum böylelikle Aktif edilmiş Windows 7 oluyor makinam tekrar etkinleştirme vs uğraşmadan üzerine Windows 10 yükleyebiliyorum belki sizinde işinize yarar.

 • Fatih @fatihy

  Windows içinde sıfırlama işlevi için yine kurulum dosyaları gerekiyor.
  Yine dvd veya usb takmak gerekiyor

 • Özkan Tokgöz @12ozkan123

  12.45 de @hkellecioglu fanı kıracak diye çok korktum

 • Criticalwave @criticalwave

  @gamsizm Creative X-Fi Titannium vardı bendede Pc reset sonrası ses gelmıyordu Creative yatıyor. Daniel K driverleri güncelliyor sürekli. Windows 10 için onlara bakmanı tavsiye ederim.

 • steelfiist @steelfiist

  @gamsizm evimde çeşitli senaryoları denedim.
  1. senaryoda laptopa lisanslı windows7 yi yükselttim hemen etkinleştirildi. ram leri değiştirdim lisansta sorun olmadı. harddiski değiştirdim backup yapmadan yeni Windows kurdum sorun olmadı.

  2.senaryoda orijinal Windows 8 keyimle giriş yaparak yükleme yaptım masaüstü bilgisayarıma . orijinal keyimde sorun çıkmadan aktifleştirildi. masa üstü bilgisayarımda ilginç bir test yaptım. anakartıma bağlı olan wifi adaptörünü değiştirdim ve lisansım gitti. sanırım mac adreslerine bağlanıyor sistemler. eski wifi kartımı bağladığımda lisansım geri geldi. daha sonra çalışan wifi kartını başka anakarta taktım yine çalışmadı.

  3. sahte windows 8 ve windows 7 kurdum eskiden kalma pclere. sonuç olarak en sorunsuz win10 kurulumu bunlar sayesinde oldu. burdanda anladığım sanırım Microsoft win 8 de yapamadığı korsanları lisanslaştırma işlemini bununla devam ettirmiş olacak.

 • serdar45 @serdar45

  güzelde ben orjinal win 8.1 pro var onun üstene rezerve etim güncelledim windows 10 indirdim usb belleğe kurdum şimdi temiz kurulum yaparken key istiyor windows 8.1 keyini kabul etmiyor orayı nasıl geçecem sonra deyip windows kurulum bittikten sonra bekleyip kendi kendine aktifmi olacak sıkıntı burda...birde cihazlar bölümünde anakartımı göremedim nerden baktınız acaba saygılar...

 • Fatih @fatihy

  eğer ilerde olurda tekrar bir işletim sistemi daha çıkartırlarsa ve ücretsiz upgrade olursa, daha önce sürekli yükseltme yolu ile bu sistemleri alanların vay haline... windows 7 den başlayan birisi için, 8- 8.1- 10- diye gidecek 😀

  uğraşdur sonra

 • onurkenan @onurkenan

  Çalıştığım kurumda yıllardır bilgisayarlarıma key/ürün anahtarı girmedim; tüm sistem windows10'daki gibi otomatik gerçekleşiyordu.. Anahtar Yönetimi Hizmetleri (Key Management Service) kullanılıyordu, yani, çalıştığım yer gibi büyük kuruluşların Microsoft ile bağlantıya geçmeden, yerel aktivasyonlarını gerçekleştirmelerini sağlayan bir servisi üzerinden aktive oluyordu. Böylece kurduğumuz ve kullandığımız MS Windows Vista-7-8-8.1 ve Office 2010-2013 lisansları KMS (Key Management Service) üzerinden otomatik olarak etkinleştirilmekte idi. Tek gereklilik vardı, o da, lisanslama yapılan ürünün kurulu olduğu bilgisayarın en az 180 günde bir KMS sunucusuna erişmesi, yani kurum içerisinden ağa bağlanması gerekiyordu; aksi takdirde lisans geçerliliğini yitireceği bildiriliyordu (ama bu durum ile hiç karşılaşmadım).
  Sanki windows10 lisanlama sistemi bu sistemi temel alıyor gibi. Büyük ihtimalle keyler belirli aralıklar ile kontrol ediliyordur; şu an yasal olmayan windowslar update olmuş olabilir ama, belli bir süre sonra bu keyler iptal edilebilir kanımca..

  • onurkenan @onurkenan

   Bize verilen resmi bilgide "Key Management Service" olduğu yazıyor.
   Ama kurumun ana bilgisayarı da belki zaman zaman Microsoft serverlarına bağlanıp bilgi alışverişinde bulunuyordur ve hatta işlerin idaresini sağlıyordur; belki buna verilen ad "Volume Licensing Management/Toplu Lisanslama Hizmeti" servisidir??

 • Cowboys @cowboys

  Tam da benim merak ettiğim konuydu tam zamanında bir inceleme olmuş;
  Benim eski amd sistemi intele terfiden evvel w10 a geçmemem en güzeli uğraşamam telefonla tekrar yüklemekle

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Güzel olmuş anlatımlar sağolun benim 25TL microsoft'tan aldığım win8 keyim vardı. sonrasında win 8.1 update yaparak devam etmiştim, sonrasında anakartım arızalandı ve bir kaç sorundan win 7'yi kurmak zorunda kaldım. Sonrasında yeni anakart aldım ve hiç uğraşmayayım nasıl olsa win 10 geliyor win 8.1 kuruyım, ondan yükseltirim dedim ve kurumda win 8 keyimi kullandım normalda kabul etmiyordu fakat kabul etti ve microsoft hesabım üzerinden aktive etti. şimdi win 10 güncellemesi makineme yeni geldi 🙂 ama komutla açıştırıp usb'ye kurulumunu koydum ve iso'sunu diskimi kayıt ettim. İş için kullandığım bilgisayırmda win 10 update yapmak istiyorum ama programlarımı yeniden kurum ayarlarını yapmak 1 günümü alıyor. @gamsizm ve @hkellecioglu sistemimi güncellesem photoshop CC ile premier pro CC ve corel draw gibi programlarda kurulum sorunu oluyormu deneme şansınız oldumu ? bunu merak ediyorum. Bu arada geçmiş olsun ve kolay gelsin

 • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

  Ne yazık ki ilk seferinde Windows 7 Home Basic kurup etkinleştirdikten sonra Windows 10 kurmanız gerekiyor. Sonrasında Windows 10'u sıfırdan kursanız bile sistemi tanıyor ve kendi kendine etkinleştiriyor.

 • Venator @venator

  Şu G2A yı hep duyuyorum. Bir tane windows lisansı almak istiyorum ama bir türlü güvenemiyorum.

  • homosapien @biggestliar

   Ben G2A'dan çok defa alış-veriş yaptım (10 yada 15 kere belki) hiç sıkıntı yaşamadım. sadece dikkat edilecek şey çok fazla satış yapmış, yıldızı yüksek kişiden almak. Belki 2-3 USD pahalı olanlar olabilir ama risksiz oluyor ve buna değer. Ayrıca G2A'da bir uygulama daha var 1.5USD gibi bir rakam G2A'ya komisyon olarak fazladan veriyorsunuz, O zaman güvenli satış işlemi oluyor. Yani; siz satışa onay veriyorsunuz. O kanaldan satışı herkes yapmıyor, yapanlar da zaten dürüst olduğu için sıkıntı çıkmıyor. Mesela, ben 20usd ve üstünde kullandım bunu ama altında bir şey aldığım zaman 2 usd pahalıya satan fakat rating'i yüksek satıcılardan aldım ve bir sıkıntı yaşamadım. @gamsizm bence artık uzmanı olmuştur o sitenin. daha detaylı açıklama yapabilir. Hatta herkes için faydalı bile olur.

   Edit: hatırladığım alışverişlerim
   1-office 2007
   2-birdefender anti virüs
   3-win7
   4-win8 (arkadaş için)
   5- birkaç defa oyun (steam key olarak veriyor,genelde ucuz ve basit çocuk oyunları)
   6-IDM download meneger (geçen arkadaşa da alalım dedim IDM yoktu kalkmış galiba)

 • Ruhi @ruhiisci

  Yıllar önce vestelin veezy bilgisayarları orjinal win98 cd si veriyordu, hediye olarak. Benim harddisk bozulmuştu ve bir ay sonra sıfır harddisk gelip windows 98 i tekrar kurmak istediğimde kabul etmemişti. Vestelin yetkili servisi: "ya boşver kardeş, ben sana 98 cd si vereyim ondan kur" demişti. İlk korsan windowsumu o zaman kullanmıştım. O gün bugündür windows a para vermem... 🙂

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Yapp bizede bilgi dön çok kıymetli olur...:=)))

 • homosapien @biggestliar

  Ben 10'a yükselttiğimde office 2007 çalışmadı tekrar kurdum office 2007 çalıştı. serial falan bi sıkıntı olmadı. ama tekrar kurulum gerekti çünkü yapılandırma dosyaları hasar görmüş hatası verdi.

 • FreeRun @freerun

  Benim anlamadığım, laptopun altında yazan key sonuçta benim keyim cihazla birlikte geldi, ama onu kullanamıyorum neden.

 • Serjuan @serjuan

  Başıma geleni anlatıyorum.
  8.1 Pro'yu pc topladığım zaman satın almıştım.Dün 10'a güncelledim lakin kurulum yaparken dosyaları koruyarak güncelledim daha sonra temiz kurulum yapmak için resmi yollardan 10'un Pro 64 bit versiyonun indirip rufus ile usb'ye yazdım kurulumu yaptım .Key kısmında 5 kere denedim yok geçersiz dedi bende geçtim o kısmı windows gelince KMSAuto Lite ile etkinleştirdim onu kullanıyorum rezilllik D:

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  @gamsizm; Değil mi, sanki Türk Telekom ile anlaşmış gibiler. Biz kurtulmak istedikçe, el alem bize Telekom harcaması yaptırıyor.

 • erdem @ec

  @gamsizm key öğrenmek için script vericektiniz sanırım vermeyi unuttunuz ben bulamadım videonun altında.

 • Yusuf Turul @yusuf_turul_16

  @gamsizm abi 16 gb lık tablete nasıl yüklüyeceğim sorun çıkarıyor

 • saameet_06 @saameet_06

  Merhaba @gamsizm @hkellecioglu bir sorunum var ,Win 10 sorunsuz şekilde upgrade ettim . SSD de herşey çok hızlı ilk kez kurulmuş gibi fakat tek sikintim var . Bu Bilgisayar a girdiğinde C diskini görmek 3-4 saniyeyi buluyor . sebebi ne olabilir ? Tüm driverlar ve güncellemeler yüklü .

 • rmznbzn @rmznbzn

  Arkadaşlar ben 2 ay önce eski (5-6 yıllık) dizüstü bilgisayarıma insider (beta) sürümü yüklemiştim şimdi cmd ekranından sorgulattım makine kalıcı olarak etkinleştirildi yazıyor..
  soru 1: Herhangi bir sorun olur mu.?
  soru 2: bu bilgisayarın Windows 7 starter key var bu key le başka cihazda win 10 yükseltmesi yapabilir miyim...?

 • mavimtrak @fluxy

  @gamsizm murat abi ben iso olarakta indirip dwd ye çektim windows 10 u bunu yüklerken key istiyor başlangıçta.

 • Berkcan Tezcaner @berkcantezcaner

  Murat abi çok haklısın, sonuna kadar katılıyorum

 • abdullah yılmaz @abdyilmaz34

  gamsızın bahsettiği gerçek hırsızlardan biri de benim,ama itin götüne sokarcasına aşağılıyor bizi orası ayrı

  • homosapien @biggestliar

   @gamsizm 'in bahsettiği aslında sizin niye korsan kullandığınız değil. Onun sitemi microsoft' a ; orjinal ürün kullanana niye işleri daha da kolaylaştırmıyor, hatta zorlaştırıyor diye sitem ediyor. Yoksa siz yada diğerleri niye korsan kullanıyor demiyor.

 • Burak @burak

  @gamsizm gayet doğru konuşmuş. merak edilen soruları cevaplamış

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Video cok guzel anlatim ve tanitim tadindayken sonlara dogru su cumlelerin hic yakismadigini belirtmem gerek.

  "Hirsizlar rahat rahat kullanirken, durust vatandas sorun yasiyor (Microsoft = amerika / Teknoseyir = Turkiye?")
  Insanlara microsoft bile HIRSIZ muamelesi yapmiyorken sizin bu sekilde asagilamaniz, suclamaniz hic yakisik almadi.
  Evet birisine hirsiz dediginizde onu suclamis olursunuz.

  Piracy = Korsanlik ama Windows aktivasyonunda kullanilan sistem son kullanici icin tam olarak korsanlik sayilmiyor, yani illegal mp3 yada film indirmek gibi birsey degil bu.

  Yillardir bu sektorde ugrasan siz G2A uzerinden Windows 8.1 OEM lisanslarini ucuza aldiginizda durust vatandassiniz guzel ama o lisanslarin o sekilde satisi aslinda yasal degil, alisi her ne kadar yasal olsa da oem lisanslar yeni urun alindiginda verilir.

  Evet, Windows 10 guncellemesinde yeni Key (anahtar) alamiyorsunuz cunki G2A gibi yerlerden alinan lisanslar "Retail" (Perakende) degildir ve bu tur lisanslar Microsoft icin urunle butunlesik kabul edilir ve bunun da belirli modifikasyon siniri vardir.
  Ilk aktivasyondan sonra sisteminizde bununla ilgili bilgiler bir dosyada depolanir, bazi durumlarda urun aktivasyonu gider bunun sebebi Windows lisans kontrol sistemidir kaldi ki bunu da devre disi birakabilir her parca degisikliginde yeniden aktivasyon yapmak zorunda kalmayabilirsiniz ve bu tamamen YASALDIR.

  OEM olan butun lisanslarda bu sart mevcuttur, Vista, 7, 8-8.1, 10 farketmez.
  Retail olan Windows 8.1 kodlarinizi direkt olarak guncelleyebilirsiniz, yine OEM kodlarin aktivasyonu donanim degisikligi oldugunda yillardan beri Telefon uzerinden yapilir bunun sebebi Microsoft'un donaniminizin urettigi urun koduna direkt erisim hakki olmamasidir. Bunu sizin belirtmeniz gerekir.
  OEM urun lisanslari RESMI sartlarda dogrudan "yalniz" olarak yada devren satilamaz
  Getirdigi kisitlamalar sebebiyle OEM anahtarlar Retail olanlardan daha ucuzdur, eger bu sartlar retail urunle ayni olsa o zaman Microsoft Retail urunlerini kime satacak:?
  Siz urunu Retail gibi kullanirken parasini veren vatandas ne yapacak, kaziklanmis olmayacak mi?
  OEM olan windows'u Upgrade yaparak Retail'e cevirebilirsiniz, cuz'i bir miktar odersiniz.

  Resmi olmayan kanallardan aktive edilen Windowslar icin CALINTI denemez, orjinal Windows kaynagindan indirilmektedir ayrica bu tur windows kullanimlarinda yasal yaptirim yoktur.

  Sonucta calinan birsey yok, bazi insanlarin RESMI OLMAYAN kaynaklardan aktiflestirmesi Hirsizlik degildir, yapmak YASA DISI degildir kanun da acikca belirtilmistir.
  Kaldiki kullanilan windows calinti bile degildir, eger ki baskasina ait bir kodu kullaniyorsaniz o kisinin izni olmadan o zaman calinti olur.

  Resmi olmayan etkinlestirmeler windows host uzerinden yapilir, windows'un aktivasyon protokolu surprass (bastirma) ile devre disi birakilir.
  Yani anlayacaginiz hic kimse hicbirsey CALMIYOR.
  Kaldi ki Microsoft'un Linux islevlerinden CALIP cirptiklarini dusunurseniz bir Linux sever olarak asil DURUST vatandas benim.

  Bunlari yazarken orjinal lisans sahibi oldugumu da belirtmek isterim (3X windows 7, 2x Windows 8.1) ve simdiye kadar resmi olmayan windows kullanan hic kimseye HIRSIZ demedim, hic kimseyi boyle kucuk gormedim ve durust olmadigini iddia etmedim.
  Hatta en pahali lisanslardan olan Windows Vista Professional'im da mevcut idi.

  Kirici olmak istemem ama insanlara bu sekilde yakistirmalar yapilmasini hos bulmuyorum.
  Belki biraz pireyi deve yapmak oldu, yanlis anlasildiysam kusura bakmayin.

  Saygilarimla,
  Iyi gunler.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Microsoft bana hırsız muamelesi yapıyor diyorum videoda. Telefonla aktivasyon vs bunlar orijinal alan kullanıcıya yapılan eziyetler. Hırsız lafı oradan çıktı. Kullanıcılar hırsızdır diye bir söylemim yok. Ama tartışmaya da açık bir konu. Buradaki bağlam farklı.

  • homosapien @biggestliar

   Yazınız teknik olarak kesinlikle doğru saptamalarla dolu @ameledervis üstadım. Hatta kişisel olarak da ziyedesiyle katılıyorum görüşlerinize. Ama ( @gamsizm 'i savunmak için söylemiyorum) @gamsizm mikrosoft'a sitem ediyor aslında, korsan kullannanlara "niye siz korsan kullanıyorsunuz, siz hepiniz hırsızsınız" demiyor. Kast ettiği; "ben bunu lisanslı kullananlardanım, benim işimi daha da kolaylaştır, bilakis zorlaştırma" demek istiyor. Zaten sizin de söylediğiniz gibi kimsenin kimseye "HIRSIZ" demeye hakkı yoktur. Ben de bu kelimeyi dün gece bir ironi yapmaya çalışırken @turuncu-sakal 'ın mesajını tasidk etmek ve haklı olduğunu vurgulamak için kullanmıştım fakat kullanılan HIRSIZLIK kelimesi çok irite edici olduğu için yanlış bir algıyı ve anlamayı tetikliyor.

   Sizin baktığınız pencereden bakarsak, bilişim sektörü için "HIRSIZLIK" kavramı, "HIRLILIK" kavramıyla öyle iç içe geçmiş, öyle esnetilebilen bir hal alıyor ki, hatta korsan kullananların bile aslında haklı olduğu noktaya bile varılabiliyor (verdiğiniz güzel örenek; linux'den çalınıp geliştirlen, sonra para kazanılan özellikler gibi).. Burada bir "suç" yok ama kesinlikle "suç"lu var aslında, o da bence kesinlikle microsoft'un ta kendisi.

  • serkan @serkan_1034

   @kytrnexprs
   Hayır, g2a ne idüğü belirsiz bir yer değil. Oradan defalarca alış veriş yaptım. Bunların hepsi oyun alış verişiydi ve hiçbir sorun yaşamadım. Önemli olan bol miktarda satış yapıp hepsinden %100 olumlu geri dönüş alan satıcıları kullanmak. Hiç kimse g2a'da 10-15 liraya satılan bir oyuna steam'de ya başka bir yerde 3-5 kat fiyat farkı vermek istemez.

 • Ertuğrul Berat ALLAHVERDİ @berat-allahverdi

  @gamsizm haklısınız ben zamanında windows vista aktifleştirirken telefonla 2 kere aktifleştirmem gerekti ve microsoft bana aynı keyi 2 kere vermişti.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  19:32
  " Bize bu kadar hirsiz muamelesi yapilmasin, cunki hirsizlar... gercek hirsizlar bu sorunlarin hic birini yasamadam... ama sen durust vatandassin..."

  (kisalttim)

  Herhalde yanlis mi anliyorum yani bilmiyorum nasil anlasilabilir bu?

  OEM lisansin ozelligi budur Murat bey, ucuz etin yahnisi bu kadar olur.

  1- System toplayicilar veya saticilar icin gecerlidir, vergi tasarrufu yaptigi icin Microsoft buradan parasini cikarir.
  2- Hic birsekilde guncellemeler haric Microsoft destegi olmaz.
  3- Urun transferi yapilmaz, ucretsiz gecis soz konusu degildir.
  4- Downgrade secenegi sunmaz yani guncelledikten sonra geri donusum izni vermez ama su siralarda Microsoft pek sorun cikarmiyor ama normal sartlarda yukselttiginiz urun eski haline donemez.
  5- Dil degistirme secenegi sunmaz, aldiginiz dil icin kullanirsiniz, Windows 8 pro da buna izin verdiler ama normal sartlarda orjinal dili ile kullanmalisiniz.

  Orjinal kaynaktan alinan OEM Windows 8 lisansi 100 euro iken 20 euro ya aldiginiz lisans icin Microsoft size tesekkur etmez, hic bir kolaylik ta saglamaz.
  Hatta size komik gelebilir ama Retail almadiktan sonra Microsoft'un gozunde siz o "HIRSIZLARLA" zaten aynisinizdir.

  Sozumu bitirirken sizden ricam,
  Izleyicilerin size gosterdigi buyuk ve derin saygiyi sarsacak hareketlerden kacinmaniz, PCLabs gibi bir ortamin kurucusu olan sizlerin bunlari benden daha iyi bildiginize eminim bu yuzden dost olarak haddimi asmamaya ozen gostererek hatirlatmak isterim.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Oem alınmayan ürünlerde de aynı prosedür işliyor. Eğer lisansınız tutmaz ise, telefonla onaylamanız gerekiyor.

  • homosapien @biggestliar

   Bu OEM lisansla ilgili benim yaşadığım bir şey anlatayım. 2011 yılının sonlarıydı tam tarih hatırlamıyorum. G2A'dan office 2007 standart edition almıştım. Fakat tahmin edeceğiniz gibi ingilizce versiyon içindi. Başlarda kullanıyordum sonra türkçe ofis kurmak istedim veeee microsoft'la telefon trafiği ve "savaş" başladı. Başta hiç yanaşmadılar yardımcı olmaya. Bana sürekli "ingilizce için o key, ingilizce kullanın" diyerek kestirip atıyorlardı (ayrıca çok da ucuz almıştım). Detaya girmeyeceğim ama uzun uzun yazışma ve şikayetten sonra bana bir link gönderdiler ve türkçe oem 2007 standart edition ofis programımın ISO'sunu indirdim. Yani benim key için özel bir oem ofisim oldu. Yani haklısınız oem alırsanız "ne alırsanız o" diyor, destek bir yere kadar, apgreyt, davngreyt gibi özellik sunmuyorlar. ben sadece "çamura yatarak" elde ettim.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Ben kast ettiğinizi anladım ama maksadın o olmadığı anlaşılıyor ki pek sorun olmamış 🙂 Konu sapmasın diye yazmıyorum ama bazı iddialarınız fazla iddialı geldi. Farklı bir konu açıp devam etmek gerek.

   'Piracy = Korsanlik ama Windows aktivasyonunda kullanilan sistem son kullanici icin tam olarak korsanlik sayilmiyor, yani illegal mp3 yada film indirmek gibi birsey degil bu.'

   Windows'u torrentten indirip aktivasyon sistemini kırarak kırmak korsanlık değil mi? Microsoft'un kendisi bunlara 'pirated copy' diyor. Yüzde yüz korsanlık gibi gözüktü bana da.

   'Sonucta calinan birsey yok, bazi insanlarin RESMI OLMAYAN kaynaklardan aktiflestirmesi Hirsizlik degildir, yapmak YASA DISI degildir kanun da acikca belirtilmistir.'

   Bazılarına göre zaten yazılım denen şey bir yazılımın ürettiği keylerden ibaret olduğu için ortada hiçbir zaman çalınan bir maldan söz edilemez. Yani birinin elinden Windows'unu almıyoruz. Araba çalmaktan farkı budur onlar için.
   Windows'un kaynak kodunu sunucudan çalmadıkça çalmak sayılmaz.

   O yüzden yazılım çalmak diye bir kavram yoktur. Çalınacak bir şey değildir doğası gereği.

   Yine bazılarına göre Microsoft yeterince zengin. Benim parama ihtiyacı yok.
   Bazılarına göre Microsoft'un ya da diğer yazılımcıların TR'ye özel fiyat vermemesi adaletsizlik. O yüzden para vermemek hakkımız. Adaletsiz kısmı benim de katıldığım bir görüş. Misal anti virüs firmaları TR'ye özel fiyat veriyor. Gayet yapılabilen bir şey istenirse. Macid kendi sistemi için Win8.1 lisansına 400 TL vermişti. Duyan herkesin içine oturmuştu. Doğrusu o olmasına rağmen verilen otomatik tepki, vicdanın sesi.

   Beni değil de ofisimi basmaya gelen BSA'yı düşünün. Yazdığınız açıklamalar adamları kovmaya yetiyor mu? Hangileri sizin görüşünüz hangilerinin yasal dayanağı var ayırt edemiyorum o yüzden sordum bunu. Lisanslama uzmanı değilim o yüzden yasalı budur ya da değildir diye ısrar edemem.

   Bir de benim DVD olarak satın aldığım Ofis ve Windows'larım da birkaç kez kullanıldıktan sonra telefona düşüyor. Yani aktivasyon sınırı, toplu versiyonlar hariç, herkese var. Özellikle arka arkaya deneyince mutlaka telefona düşüyor.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @gamsizm; Murat Bey haklı, ayrıca ben şunu da sormak istiyorum MS mesela; elimde CD var, yasal ve 3 tane de pc'im var diyelim. Neden 3 Pc için ayrı ayrı lisans parası ödemek zorundayım? Ne gerek var? Ya da en azından 2., 3. her neyse daha indirimli fiyat olamaz mı yani? Neden pc'de Windows yüklü gelmek zorunda? Bir yerlerde böyle bir kanun mu var? Bunun dışında XP bile kullanıldığı sürece destek vermek zorunda, neden insanları para harcamaya zorluyor. Elimdeki programlar, donanım çalışmıyor işte. Bütün maliyetimi karşılayacaksa MS, tamam hemen geçerim ama karşılamayacak. İnsanları neden mağdur ediyor.

 • ICO @ico

  murat bey peki bu sistem update ini 1 sene sonra yaparsak ne olacak. bildiğiniz gibi bu geçiş 1 sene içinde geçerli. yani bir sene sonra ben sistem update yaptığımda dolayısı ile win 8.1 e dönmek zorunda kalacağım. geçiş hakkı 1 sene ile sınırlıydı. o zaman bana win 10 geçiş izni verecekmi? çünkü verilen 1 sene hakkı da dolmuş olacak?

 • Yunus Gürke @yunusgurke

  Lütfen YARDIM !!!
  Windows embedded 8.1 industry pro ya win 10 güncelleme gelecek mi? Hiçbir yerde tam cevap bulamadım! biliyorsanız cevaplar mısınız?

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @lterlemez lisansin Retail versiyonda tutmasi yada tutmamasi gibi bir durum soz konusu degil, cunki o surum icin hic bir kisitlama yok taa ki ayni anda 2 veya daha fazla bilgisayarda kullanilmaya baslanirsa.
  Cunki OEM urunler kombinasyon ile aktiflestirilirken Retail surumler icin aktivasyon soz konusu degil yani orjinal urun Retail oldugunda internet yada telefon aktivasyonuna ihtiyac duymazsiniz, kurduktan sonra aktif hale gelir.
  Buna da sadece Orjinal Disk yada Orjinal Dijital Imaj ile ulastirilabilir.

  Cok nadir durumlarda sorun cikabilir onun icin de gerekebiliyor evet ama dedigim gibi Retail Windowslar'in kurulum medyasi kendisi ile gelir yani sadece Perakende Windows anahtari satilmaz.
  Dijital de alsaniz sizi ozel indirme linkine gonderir, OEM iso kurulumda Retail anahtar kullanirsaniz iste o zaman isler karisabilir, cunki OEM kurulum medyasi o anahtari kabul etmez buyuk ihtimal ile.
  Internet aktivasyonu isteyebilir belki telefon da olabilir hic karsilasmadim ama kim bilir yani OEM olmayan bir makine belki kod uretebiliyordur.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @biggestlier Murat Bey'in kasten boyle soyledigini ben de dusunmuyorum, Microsoft'un tavirlarina kizarken bir anda ufak capli bir duygu patlamasi olmustur, normaldir insaniz yapariz ama ucu cok yanlis yerlere gidebilecegi icin uyarmak istedim yani orjinal lisansi olmayan Murat beyi tanimayan bir kullanici bu videoyu izlediginde.
  "Adama bak bize salliyor, hirsiz diyor yaa" diyebilir, amacim bunun onune gecebilmek.
  Zaten kendi emekleriyle zor sartlarda birseyler ortaya koymaya calisan, benim icin halen PCLabs ailesi olan TeknoSeyir'in insanlara kasti olarak boyle tavir almasi dusunulemez.

  Kor baykus'un cenesi fazla dustu en iyisi daha fazla uzatmayayim.

  Iyi gunler dilerim.

 • İbrahim @fidotrr

  @gamsizm win 10dan bi önceki sürüme dönmek 1ayla sınırlı değilmi...

 • Akineton @akineton

  P5KC üzerinde raid0 kullanıyorum, win7 üzerinden güncellerken daha ilk restartta yolda kalarak eski işletim sistemine geri dönüyor. Tekil hdd üzerinden aktive etmeye mecburum, bakalım sonra raid0 üzerine temiz kurulum sorun çıkaracak mı.

  • Akineton @akineton

   Tekil hdd ile aktive ettikten sonra raid0 üzerine sıfırdan partition oluşturarak win10 kurdum. Dikkatimi çeken ilk şey ayrılmış bölüm 100 değil 500mb olarak ayarlanmıştı. Uğraşırken bir ara dual boot ekranı çıkmıştı ancak win10 dan sonra başka bölüme win7 kurmaya çalışırken sorun çıktı. Biraz dinlenmem lazım, şiştim..

 • Parashout @parashout

  Ağzınıza sağlık. Bu sitenin ciddiyetine ve paylaştığı bilgilere haberlere hayranım...

 • Captain Crunch @captain-crunch

  rezerve edenler çoktan indirip kullanmaya başladı bile sende rezerve ettiysen windows güncelleştirmelerini kontrol et arka planda iniyordur muhtemelen. indikten sonra resimdeki gibi bir pencere göreceksin hemen yükseltebilir yada uygun bir zamana erteleyebilirsin.

 • eq109 @eq109

  bende korsan kullanıyorum yükselttim aktive oldu videoda 19.30 da hırsız diye üstüne basılınca alındım sizin herşeyiniz yasal sanırım.

 • kubilay @kubilay

  Ben bugün 32 bit Windows 7'yi Windows 10'a yükselttim. Aktivasyon sorunsuzca gerçekleşti. Aynı donanım üzerine 64 bit versiyonu kurarsam aktivasyon sorun olur mu?

 • Burak Bayraktaroglu @burakbayraktaroglu

  @gamsizm Ben şu bir ara çıkan ucuz keylerden Windows 8.1 almıştım, şimdi Windows 10'a upgrade ettim, bir key görme aracı ile Windows 10 keyini aldım, sonra usb den tekrar kurdum ve key i girdim etkinleştirdi, hesabimida baglamadim. Haber vereyim istedim 🙂

 • Captain Crunch @captain-crunch

  merak etme yoldadır anca gelir halâ yüklememiş birçok insan var.

 • Cavid CV @cv

  Peki abi hiç güncellemü bedava falan ügraşmadan, sifirdan vin 10 lisansı alsam nasıl key veriyorlarmı?, donanim deyişimindeki durum burdada varmı? @gamsizm @hkellecioglu

 • Özgür Doğan @tr-44fb55

  microsoft kendisi gibi herkesi sahtekar düşündügü için böyle yapıyor . Kendisi bugüne kadar sahtekarlıkla geldigi için kimseye güvenmiyor.Güvenilmez olan insan hiçkimseye güvenmez.

 • Ekrem Orkun Çamar @orkuncamar

  Merhaba Benim sorunum şu Yükleme geldi 2690 küsürlük dosya da indi ne varki tekrar başlatma sırasında ubuntu ile beraber kullandığım grub2 de win7 seçip başlattım. sanki hiçbirşey olmamış gibi win7 tekrar açıldı .Aynı işlemler tekrar edip yine başlattım grub dan win7 seçip açtığımda yine win7 başladı .Bende fixmbr (bilenler bilir) komutu ile grubu iptal edip win7 yi başlattım. şimdi sağdaki windows logosuna tıkladığımda "hadi devam edelim" kısmına tıkladığımda bekliyor sonra ise kapanıyor. Ne yapabilirim...

 • Bir Nick @edemirci118

  Bazı bilgiler hatalı. Böyle deneme yanılma yöntemi ile değil MS Lisanslama tarafından bir kişiyle online görüşme yapsaysınız (lisanslamaya bakan kısım yurt dışında ama türkçe destek veriyor) gerçek bilgiler vermiş olurdunuz.

  Hatalı vermiş olduğunuz bilgiler.
  1-Online aktifleştirme işlemi limitsiz değildir. (Online etkinleştirme limitini hatırlamıyorum) Bilgisayarınıza çok fazla format atıp yeniden yüklerseniz sizi telefon desteğine yönlendirir.
  2-UEFI bios kullanılıyorsa bios'a gömülü W8 keyi W10 upgrade işleminden sonra güncellenir ve temiz kurulumda aktivasyon derdi kalmaz. Yeni lisanslama yönetimindeki amaç son kullanıcıyı lisanslama işlemleriyle en az muhatap etmek. Ev kullanıcısının lisans keyini kaybetmesinden, kasa üzerine yapıştırılan keylerin silinmesinden MS az çekmedi.
  3-Windows 10 temiz kurulumunda serial bulunması kurumsal kullanıcıların Volume Lisans key girmesi için.

  Son olarak "Anakart değiştirdim neden aktif olmadı ?" sorusunu siz sormayın bari. Uefi bios'a gömülü key diğer anakartta kaldığından olabilir mi ? 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   1-Hatalı bilgi vermedik tam olarak bunu söyledik. Hatta 7 dakika sürdüğünü bile belirttim. İkinci aktivasyonda telefon görüşmesi gerekiyor. Uzun uzun konuştuk bunu. İzlemeden yorum yapmışsınız.

   2-Bunu da böyle söyledik. Temiz kurulumu iki şekilde ister Win içinden ister sıfırdan yapılabildiğini anlattık. Bir kere update ettikten sonra sıfırdan kurulum serbest dedik. İ

   3-Bunu da söyledik elinizdeki keyi girmeyin gerek yok diye. Hatta ekranda key girme işlemini
   atlatacağınız yeri bile tarif ettik.

   Anakart değiştirdim neden aktif olmadı diye bir soru sormadık zaten. Gömülü key olayından o kadar emin olmayın. Bizim izleyicilerin yaptığı bazı denemelerde anakart değil MAC ID değişince bile lisansın uçtuğu bilgisi geldi.

   Uzun lafın kısası videoda özetle şunları denedik.

   Anakart değişirse lisanslama gider yeniden kurulum yapmak şart.
   Anakart sabit kaldıktan sonra sıfırdan kurulum serbest.
   Anakart değişip yeniden kurduğunuzda telefonla aktivasyon gerekecek. Ben o aktivasyonu Win 8.1'de yaptım. Sonra gerekmedi üzerine Win10 kurunca.
   Verilen key ile kurmaya çalışmak zaman kaybı. Aktivasyon işi değişti.
   Diski klonlamak lisansı uçurmadı.

   Denemediğimiz senaryolar var. Ama denediklerimizde bir hata yok.

   Son bir not. MS zaten işini baştan düzgün yapsaydı bu kadar soru sorulmayacaktı.

 • Fullgrim @fullgrim

  Selamlar. Windows 7 yada 8.1'den yükseltme yapanların, eski lisanslarının iptal olmadığı, yani 2 tane Windows'umuzun olacağı belirtilmiş ama, bildiğim kadarıyla bu olay yükseltme yaptıktan sonra sadece 30 gün için geçerli. 30 günden sonra lisansımızı Windows 10'a kilitliyor ve artık temiz kurulumla eski Windows'umuza dönmek istesek bile, zamanında ücretini ödediğimiz lisans keyimiz çalışmıyor, artık sadece Windows 10 etkinleştirilebiliyor...Bu konuyu da netleştirebilir misiniz?

 • Ali Mali @mali5481

  verdiğiniz scriptten çıkan keyi internetten aradım, key sanırım herkeste aynı @gamsizm

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Ben de aynı kanıdayım ama bence o işi yürütemeyecekler. MS, Development Network servisi dışındaki hiç bir servisini yürütemedi. Bence en iyi yaptıkları işte devam etmeliler.

 • alica @aycan

  @gamsizm Günün sonunda şöyle bir yorumda bulunsak doğru olmaz mı. "Bir haftada gözleriniz kızarasaya kadar linux dünyasını kendi dünyanıza uyarlamaya çalışsaydınız en azından bilgi birikiminize katkı sağlardınız, kişisel olarak size kâr olurdu. Bir firmanın ürünü için bu kadar uğraşmak sizce tuhaf değil mi? Bence bu firmayla uğraşmak Pazar gününü yatakta geçirerek harcamakla eşdeğer, gelin günlerinizi dolu dolu yaşayın her gün bir şeyler öğrenin kazanç sağlayın derim ben. Boş verin bu firmayı, artık eskisi kadar zor değil bu bağımlılıktan arınmak.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Ben ürün fanatiği değilim. İşletim sistemi benim için amaç değil araç. Kullandığım yazılımları çalıştırmaya yarıyor. Bunu yaptığı sürece değiştirmeyi düşünmem. Yapamazsa alternatif ararım. Misal yıllar evvel Vista faciası yaşandığında laptop tercihimi Macbook'tan yana yaptım. Bunun en önemli sebebi işletim sistemiydi. O zaman piyasada olan tüm Vista laptoplardan daha iyi bir seçim olmuştu.

   Linux'u öğrenmek bir mesai. Kullanmaya alışmak vs de öyle. Şimdi bu mesaiyi harcayıp elde edeceğim şeyler benim için fazla lüks. Ama lise yıllarımda olsam o vakti verirdim herhalde. O zaman benim için işe de dönüşebilirdi. Linux'ü özellikle sunucu tarafında bilmek önemli bir gelir kaynağı yaratabilir.

   Windows, 7'den beri benim işimi görüyor. Çalışıyorsa elleme mantığında devam ediyorum. Çünkü iş akışıma bir de işletim sistemi ile uğraşmak eklensin istemiyorum. Elim ayağım olan Adobe uygulamalarına alternatif aramak da istemiyorum. Artık arada bire düşen PC'de oyun keyfime sanal makineler vs karışsın istemiyorum. Bunların hepsi ciddi zaman kaybı. Karşılığında Linux kullanmayı tam öğrendiğimde elde edeceklerim o zahmete, bu saatten sonra, değmeyecek. Tam tersi, ciddi ayak bağı olacak.

   Öte yandan yayıncılık anlamında Windows 10'un değeri yüksek. O yüzden bu kadar uğraşıyoruz. Çoğunluğun merak ettiği konulara değinmek zorundayız. Bu kadar cep telefonu incelemesi olmasının da sebebi biraz bu. Bu sayede Linux'e de yer veren bir yayın ortaya çıkabiliyor.

   Öte yandan popüler teknoloji yayınları içinde Linux'e bizim kadar mesai harcayan var mı emin değilim. O yüzden eleştirinizi yersiz buldum 🙂

  • Ekrem Orkun Çamar @orkuncamar

   Sevgili alica yıllardır win düşmanı olarak Linux u senin gibi !! ben de savundum. Ancak Murat bey gibi konu şu:... işletim sistemi amaç değil araç olmalı. Aynen benimsediğim çalışmak için yaşamamak; yaşamak için çalışmalı... Eğer elimde sevmediğim tek windowsum olsaydı. yaklaşık 2 gün önce win10 a yükseltmiş şu an kullanıyor olacaktım. Ancak Grub2 kullandığım win7 yanında ubuntu kurulu olduğu için bütün zamanım boşa gitti . Şimdi bir bak bakalım benim sorunum ile ilgili ubuntu cephesinden Linux cephesinden bir tane Türkçe kaynaklı bilgi var mı? Hala yok. Bütün dosyalarımı silmek ve win7 yi tek başına kurup tekrar sıraya girip, win10 bekliyorum.. İşim gereği centos üzerinde sipxecs veya fedora hatta Pardus için bile gönül vermiştim. Yıl olmuş 2015 hala sistemler arasında stabil hiç bir şey yok. Ubuntu üzerinde güncelleme yapıp 14.04 e yükselttim. 0 dan yükseltme yapmadığım için sağ üst köşedeki kapatma tuşu artık sistemi kapatmayıp sadece oturumu kapatıyor. Kısaca Linux hala uğraşılması gereken bir işletim sistemi. Yani amaç. Ancak ios ve Windows yazılımları çalıştıran, Stabil sistemler birer araç. Maalesef bunu kabul etmek zorundayız. Gelelim en diğer konuya. Bencillik yapıp bunla uğraşmayın linuxla uğraşın demek kamu yararına bizlerden hiçbir ücret almadan emek verilerek uğraşılmış, en azından bir ürün hakkında karşımıza ne gibi sorunlar çıkabilir hususunda yardımcı olan kamera önünde iki arkasında bir sürü kişinin emeğini hiçe sayılmasıdır.

 • Akineton @akineton

  Ben de laptop için rezerve ettim, dosyaları da indirdiğini biliyorum ama nedense yükleme için acele etmiyor ms.

 • ByBaki @bybaki

  @gamsizm Ben Dreamspark'tan Aldığım Lisanslı windows 8.1 embedded industry pro yu kullanıyorum. Güncelleştirmeleri yaptım ama o Windows 10 terfi logosu gelmedi. Acaba nasıl getirebilirim. Bir komut filan var mı?

 • mrt hkkn @mhakan05

  vbs kodu çalışmadı. 1. satırda hata vae diyor.

 • İhsan Cengiz @ihsancengiz

  Gelmiş geçmiş en sorunlu olarak piyasaya sürülen windows. Bir kere lisansım var çalışmıyor , adam lisanssız windows un üstüne lisans gelmiş, birde temiz kurulum yapmış bana 2 aylık lisans bile vermiyor şaka mı bu Nisanın biri geçeli çok oldu 😀

 • rmznbzn @rmznbzn

  @gamsizm
  Size bi sorum olacak
  Dizüstü Bilgisayarima win 10 pro 32 bit yükledim.
  Şimdi ram yükseltmesi yaptım 64 bit yüklersem tekrar etkinleşire bilirmiyim ?
  Deneyen varsa cevap verebilirler mi?
  Win 10 orjinal (yükseltme )

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @gamsizm
  Bende tam anlasilamamis bazi seylere aciklik getirmek istiyorum,

  "Windows’u torrentten indirip aktivasyon sistemini kırarak kırmak korsanlık değil mi? Microsoft’un kendisi bunlara ‘pirated copy’ diyor. Yüzde yüz korsanlık gibi gözüktü bana da."

  Onceden aktive edilmis yada aktivasyonu devre disi birakilmis Windows'lari indirmek korsanlik degildir, bu bir suc teskil etmez ama bunu dagitmak suctur.
  Eger bu konuda yasal olarak bir dayanaginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.

  Ayrica Windows'u orjinal kaynagindan da indirip kurabilirsiniz ve aktivasyonu baypass yapabilirsiniz.

  Siz Microsoft'un kullandiginiz Windows'un yasal lisansli olup olmadigini bulamayacagini mi saniyorsunuz aslinda buradaki YASAL olayi da perspektif ile alakalidir.
  Yasal olan windows'u indirip korsan yontemlerle aktive ediyorsaniz evet korsan olursunuz ama offline olan WAT'i surprass yapan yontemlerle aktive ettiginizde Retail gibi kullanir aktivasyonu baslamadan iptal ederek GRI windows kullanirsiniz (Ne yasal ne de yasadisi) ama guncellemelerden feragat etmeniz gerekir.
  Windows'un acik kapilarini birakan Microsoft'un kendisidir bunu bilerek yapmaktadir ayrica bu tur aktivasyon araclarinin yasadisi oldugunu gosteren bir kanun ben goremedim biliyorsaniz beni de bilgilendirin.

  BSA tabiki sizin ofisinizi basar, yasadisi Windows kullaniminda caniniza okur, Microsoft urununden para kazandiginizi ogrendiginde cok kizar ve bunun icin elinden geleni yapar.

  "Bazılarına göre zaten yazılım denen şey bir yazılımın ürettiği keylerden ibaret olduğu için ortada hiçbir zaman çalınan bir maldan söz edilemez. Yani birinin elinden Windows’unu almıyoruz. Araba çalmaktan farkı budur onlar için.
  Windows’un kaynak kodunu sunucudan çalmadıkça çalmak sayılmaz."

  Buradaki Piracy ve Hirsizlik meta calmak degil ama yine de Indirilmesine izin verilmeyen bir dosyayi hack/crack yontemleri ile elde ederseniz bal gibi de calmak ve hirsizlik olur, hatta Reverse engineering ile dosyalarin kaynak kodlarina ulasmak ta hirsizliktir.
  Ama Torrent gibi kaynaklardan dosya indirmek bugunki hukuk kurallari icinde suc teskil etmiyor, kullanmak yine suc teskil etmiyor ama...
  Multimedia konusunda is biraz karisik, Mp3 ve video gibi ortamlari indirdiginizde suclu olmuyor kullandiginizda yada paylastiginizda suclu oluyorsunuz sadece Kuzey Amerika (bazi eyaletler), kanada, almanya ve sanirim ingiltere de indirmek te yasa disi sayiliyor ama K. Amerika haric bunlari indirdiginiz icin yasal takip baslatilamiyor ama bir sekilde yakalanirsaniz ki bence bu derebeylik sistemidir 750 dolardan hesaplaniyor icerik basi cezalar.

  Iste hirsizlik budur, baskasinin emeginden para kazanmak yada haksiz temin etmek.
  Peki Windows icin ne degisiyor?
  Cunki Windows'un koruma sistemi bu aciklara sebebiyet veriyor, kirilan yada calinan bir icerik soz konusu degil ister orjinalden ister torrentten indirin.

  ASAGIDA YAZACAKLARIM BENIM SAHSI GORUSLERIMDIR, BU KONUYA OZEL OLARAK DUSUNCELERIMI BELIRTIYORUM.

  Peki dogru mu bu sekilde yapmak, etik midir?
  Bana gore %100 etiktir ve dogrudur.
  Neden?
  Milyarlarca dolar kazanan bir firmanin korsan kullanimini kabullenerek hatta bir sekilde destek olarak ivme kazanmasina sebep olmasi bunlarin basinda geliyor.
  Yani alinabilir makul fiyatlarda satilacak Windows/Office sonucta Korsanligin yolunu kapatacaktir ve bu kim ne derse desin son derece mumkundur.
  Yani 5-10 hadi 30-40 dolara windows oldugu zaman yasa disi windows'u kim ne yapsin?
  Icerik ile zaten para kazanmanin yuzlerce yolunu buluyor firmalar...

  Nasil etik diyebilirsiniz?
  Etik, yani Ahlaki boyut gorece bir kavramdir, Morality den farkli olarak genelde is ve eylem icin gecerli bir kural, Morality yi su yuzden ornek verdim bu kisileri bireysel etkileyen durumlar icin genelden daha cok ozele has bir kelime.
  Karisiklik olmasin diye ekledim.
  Her neyse...
  Siz herseyden once bir risk alarak ekonomik yada baska sebeplerden korsan yontemlerde dahil olmak uzere bir sekilde yazilimi etkinlestirmissiniz hic bir sekilde destek imkaniniz yok cunki bunlari bastan kabul ediyorsunuz. Yaptiginiz is kanun cercevesinde suc teskil etmiyor cunki bir isin suc teskil etmesi icin baska birisine zarar vermeniz gerekmektedir ve yazilimi korsan kullanmasanizda zaten parasini asla odemeyeceginiz icin bir zarar soz konusu degildir ayrica orjinal dosyanin indirilmesine erisiminizi saglayanlardan birininde firmanin kendisi oldugunu dusunurseniz daha da anlasilir hale geliyor.
  Bunun da Microsoft'un cikardigi PC isletim sistemlerinin neden pazari domine ettigine bakarak anlayabilirsiniz.
  Sirf DirectX bile Microsoft'un karnini doyurmaya yetiyor NTFS ve FAT lisanslari icin elde ettigi milyar dolarlari saymazsak.
  Peki Microsoft Apple gibi davranip Windows'u son derece korumaci bir sekilde saklasa bunlar mumkun olurmuydu acaba?

  Evet camura yatiyorum gibi gorunmekte ve koru korune korsani savunuyorum?

  Mu acaba...
  Windows ME yilina geri donerek bir ani tazeleyelim, Herkesin orjinal yada korsan Windows 98/2000 kullandigi yillarda ME adli bir sistem cikiverdi ve buyuk bir heyecanla milyonlarca kullanici sistemlerine bu sistemi kurdu...

  Yuz binlerce kisinin yasadigi veri kayiplari, olumcul hatalari yuzunden yeniden baslayan sistemlerin verdigi hasarlar ki bunlar sadece maddi degil manevi olarakta mevcut, Microsoft icin hic birsey ifade etmedi ve hic birsekilde hasar tazminati yapmadi.
  Kisa donem sonra cikardigi XP icinde hic birsekilde ucretsiz gecis imkani da sunmadi.
  Peki orjinal lisans alip mutlu olmayan kullanicilar ne yapti?
  XP yi artik parasiz almaya basladilar...
  Sonuc?
  Oyun piyasasinda yasanan cilgin patlama, DirectX'in artik standartlasmasi... Donanimin gelisip guclenmesi, hizin ve basarimin onem kazanmasi, kucuk ve orta olcekli bilisim firmalarinin kaf dagina kadar yukselmesi...

  Herkes mutlu...

  Ve bu sadece hirsiz vatandasin Windows kurma hevesiyle gerceklesti...
  Oysa ayni Vatandas icin Linux dunyasi malesef bu hevesi korukleyemedi, himbillik ve aymazlik yuzunden Linux 15 yil kaybetti...
  Windows 98 siralarinda yasayabilecegi ivmeyi dagitimlarin cesitliligi ve arap saci gibi olan sistemlerin kullaniciyi korkutmasi Microsoft'u zengin ederken Linux'u cokertti.

  Peki Microsoft bu kazanclari saglarken etik idi de son kullanicinin yaptigi mi etik degil?
  Yani beni zengin edene kadar sana goz yumarim daha sonra gordugum yerde operim diyebilme hakki mi var Microsoft'un?

  Ticari olarak bu yazilimlardan para kazanmayan kullanicilari Korsan'a tesvik eden hatta buna ortami saglayan Microsoft'un kendisi bunlari yaparken etik ise korsan kullanan kisilerde son derece durust vatandastir.

  Yukarida yazdiklarimin emek yada emek hirsizligi ile alakasi yok, suca tesvik ile alakasi var.
  Eger bu bir suc ise ve azmettiren var ise kim yargilanmalidir?

  Bir kalemde daha az para kazanan CEO'nun yanaklarinda kirmizi guller actirmak icin 5-10 bin iscinin ekmegi ile oynayan firmalardan cok daha etiktir korsan kullanan vatandas.
  Tabi ki ticari yazilimlardan yasa disi lisanslar ile para kazanilmasina bende karsiyim, yada multimedya icerik indirilmesine ama soz konusu Windows yada ofis ise...

  Tabi burada Microsoft dusmanligida yapmiyorum, var olmasindan memnun oldugum ve urunlerinin orjinal ve lisansli kullanilmasini onerdigim bir firmadir bir cok kisiye de lisans aldirmisligim yada orjinal hediye etmisligim vardir.
  Suca tesvik eden biri durumuna dusmek istemiyorum, ben olayin daha cok sosyal boyutundayim.

  Yani Murat bey, orjinal yada korsan kullanan vatandas arasinda benim icin bir fark yoktur ve kanunlar en azindan burada son kullanicinin (simdilik) ezilmesini kabul etmez.

  Bu yazimdakileri benim kacak yazilim yada benzeri faaliyetlere destek oluyorum gibi gormeyiniz elimden geldigince sebeplerini anlattim, hak verirsiniz yada reddedersiniz buna da son derece saygi duyarim.
  Is bu 3. yoruma kadar gelen cevaplarimin sebebi aslinda "Hirsiz" kelimesi ile alakali ve bu konudaki yanlis anlasilmalarin giderildigini dusunuyorum.

  Orjinal DVD'si bulunan Windowslariniz aktivasyonu kurulum tamamlandiktan otomatik aktiflesmiyorsa onlar OEM dir Murat bey, ben simdiye kadar Retail olan hic bir windows'ta bu sorunla karsilasmadim.
  Ofis icin de yine ayni durum gecerli...
  Retail versionlar Internetin her zaman mumkun olmadigi yerlerde kullanilabilecek sekilde tasarlanmistir ve her anahtar DVD icerigine ozeldir ama internete baglandiktan sonra bunu kontrol edip ayni urun anahtarinin baska bilgisayarlarda kullanilip kullanilmadigini test eden WAT adinda bir sistem Windows icerisinde mevcuttur. Bunu baypass yaptiginizda aktivasyon kontrolu olmaz ve ne kadar parca degistirirseniz degistirin Windows aktivasyon tekrari istemez.
  Internetten kontrol etmez...

  Sahsen Intel P45 / Q9550 sistemden AMD FX sisteme gecis yaptigimda boyle bir sorun ile karsilasmadim (OEM de bile)

  BSA ve RIAA gibi kurumlar devlet desteklidir ve kovmaniz cok zor ve yazdiklari cezalar yasal hukumdedir ama...

  ARAMA IZNI OLMADAN SIZI KONTROL ETME HAKLARI YOKTUR BU IZIN YOKSA KOVABILIRSINIZ NEFSI MUDAFA OLARAK DOVULEN COK BSA ELEMANI BILIRIM 🙂
  Genelde yanlarinda polis ile geziyorlar ama bu sizin avukat cagirma hakkinizi elinizden almaz.
  Konu rahatlikla mahkemeye tasinabilir...

  Cok uzun ve gereksiz olan bu yazimdan oturu verecegim rahatsizliktan dolayi ozur dilerim.
  Saygilar,
  Iyi gunler.

 • cagriburakkoca @cagriburakkoca

  Dizüstü bilgisayarım wireless adaptörü arızası nedeniyle servise gitti. Adaptör değişti üstüne yeni bir windows 8.1 lisansı alındı ve yüklendi. Bilgisayar bana ulaştığında oturum açtım ve kendiliğinden w10'a yükseltme uygulaması açıldı. Windows 10'u hesaplara bağlayarak bence çok iyi iş yapmış Microsoft.

 • Bir Nick @edemirci118

  3 işletim sistemine destek vermek ciddi maliyettir. Windows yaşam döngüsüne bakınız. Windows 7 destek bitişi 2020, Windows 8 destek bitişi 2023, Windows 10 desek bitişi 2025 Yani MS support ettiği OS maliyetini düşürmek istiyor.

 • Hakan Ak @demirkanhakanak

  Murat abi bişey danışacaktım hala tam fikir oluşmadı kafamda. Ben bundan 3-4 sene önce asus laptop aldım orjinal win7 home premium yüklü olarak geldi. Sonra win8 pro satın aldım cıktıgının ertesi günü. Sonra 8.1 yükseltmesi falan filan. En son win10 proya yükselttim orjinal olarak. Benim kafama hala takılan, ben diyelimki temiz kurulum yapacam ne bileyim bi sorun oldu format atmam gerekti vs. ama elimde win10 ile alakalı bir key yok formatı attım diyelim windowsu nasıl etkinleştireceğim bu konuda beni açık bi dille bilgilendirebilirmisin güzel abim ya? 🙂 Acil yardımın lazım @gamsizm

 • Hakan Ak @demirkanhakanak

  Çok teşekkür ederim abi bilgilendirdiğin için.

 • Mustafa Tayfur @mtayfur83

  Evet bir çok PC de aynı deneyimi yaşadım Temiz kurulum çok ta şart değil. Psikolojik olarak rahatlamak isteniyorsa Temiz kurulum gerekiyor desek yanlış olmaz...

 • Tarık BAYRAM @baytarik

  Merhaba bende Lenova Nb var Alındığında Orj. Win8 yüklü idi biz kötü diye win7 yükledik. Sorum Win8 yüklesem nasıl lisanslayabilirim. ? @gamsizm @hkellecioglu

 • Murat Ersin @muratersinn

  Acaba bu anakart değiştirme mantığıyla laptopumdaki w8 den w10 a yükselttiğim lisansımı yeni toplayacağım masaüstü pc için kullana bilme şansım var mı?

 • epilevne @epilevne

  Merhaba,
  Orjinal Windows 10 Pro yüklü bir laptopta KMS (Key Management Service) uyumluluğunda sorun çıkabilir mi? Örneğin ileride Windows 11 vs. çıktığında volume lisans KMS üzerinden aktive edilebilir mi?

 • IIP0YR4Z K @yusuf19952014

  Merhaba laptop aldıktan 1 hafta sonra arızalandı değişim için iade ettim fakat yeni gelen laptopta windows etkinleştirilmedi hatası alıyorum çözümü için ne yapabilirim

 • Lord Cerberus @lordcer791

  ben bi maağzadan pc satın aldım ilk geldğinde etkinleştirme sorunu yoktu gayet iyiyydi daha sonra ekran kartı driverı indirdim ve sorun oluştu