@gamsizm Abi size bir sorum olacak.

Altı yıl evvel liseli ergen zamanlarımda sevdiğim kıza Facebook'tan sinyal çakmak için bir şarkıyı o zaman açtığım bir Youtube hesabından Youtube'a yüklemiştim. Geçen zaman içinde ben o videoyu da kanalı da unuttum tabii ama bu arada bu video 200.000 izlenmelere, kanal da 100'ü aşkın takipçiye ulaşmış (tabi ben amacıma ulaşamadım o ayrı 🙁 ). Birkaç gün evvel maillerimi kontrol ederken birileri videona yorum yaptı diye gelen mail ile fark ettim bu durumu. Şifresini falan unutmuşum tabii ama şükür ki telefon numaram kayıtlıymış hesapta ki ulaşabildim tekrar.

Şimdi durum şu ki, video haklı olarak telif yemiş ama telif sahibi şirket videoyu kaldırmak yerine videoya reklam koydurup gelirleri alma yoluna gitmiş. Kanal an itibariyle monetize edilmemiş durumda. Benim derdim ise bu kanalı adam edip ciddi bir iş yapmak. Uzunca bir süredir projemiz var, bu durum ortaya çıkınca bize bir ışık oldu. Sıfırdan başlamaktansa bu işe, hazır kendi kendine ilk adımını atmış olan kanalı alıp adam etmek daha mantıklı geldi. Sonuçta custom url ve monetize işlemi gibi işlemler için belirli sayıda izlenme ve abone gerekmekte.

Gelelim soracağım soruya. Kanalı monetize etmek için bildiğiniz gibi kanalın toplamda en az 10.000 izlenme sayısına sahip olması gerekiyor. Bu kanalın da 200.000'in üzerinde izlenmesi var ancak bu sayı tek bir videodan gelmiş durumda ve o video da telifli. Tabii ki benim bu videodan para kazanmak gibi bir beklentim yok fakat izlenme sayısını kullanmak istiyorum. Bu durumdayken Youtube'a partner olmak için başvurursam kabul edilir mi?

Edilirse bu telifli video monetize işleminden sonra sıkıntı yaratır mı? Yani bu haliyle (gelirlerinin telif sahibine aktarıldığı durum) devam eder mi yoksa daha üst level telif yer miyim? Gerçi zaten gerekli işlemleri hallettikten sonra her türlü o videoyu kaldıracağım da, otomatik sistem sıkıntı yaratır mı demek istiyorum. Zira bu konuyla alakalı çektiğiniz videoda bu konunun sıkıntı yarattığını belirtmiştiniz.

Edilmezse videoyu kaldırsam kanalın izlenme sayısı da videoyla birlikte gider mi? Giderse bunun bir süresi falan var mı yoksa anında düşülüyor mu izlenme sayıları, yani videoyu kaldırdıktan sonra monetize işlemini gerçekleştirebileceğim bir zaman penceresi var mı?

Zaman ayırıp cevap verebilirseniz çok müteşekkir olurum Murat abi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Msi z170a anakartlı topladığım sistemde ram hatası alıyorum. Tüm güç bağlantıları yerlerinde, 24 ve 8 pinlikleri iki defa kontrol ettim. Ramler sıkı sıkı oturmuş durumda ama power tuşuna bastığımda ekrana sinyal gelmiyor ve DRAM ledi yanıyor. Sorun nerede olabilir bilen? @gamsizm @leventp @hkellecioglu #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ya şu windows 8'i kullandığım bir bilgisayarda da touchpad sorunu yaşamasam dişimi kıracam yemin ediyorum. üzerinde kurulu gelende de, windows 7'den yükseltilende de, hepsinde mi driverlar arıza çıkartır arkadaş ya!..

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bazı insanları gerçekten anlamıyorum.

Bir durum yazıyorlar, mesela korsan oyuna karşı olduklarını ve korsancıların hırsız ve ahlaksız olduklarını söyleyerek bir ithamda bulunuyorlar. Durumun altında kendiyle aynı fikre sahip kişilerle karşılıklı yorumlaşıyorlar, birbirlerini pohpohluyorlar ki buraya kadar her şey çok normal. Fakat kendisiyle zıt düşünen kişiler o durumun altına yorum yazdıklarında o yorum çok da sağlam olmayan ve kolay yanlışlanabilir bir yorumsa kendi zekalarını gösterebilmek adına o yorumun altında tartışılıyor. Eğer sağlam temellere sahip ve kolayca yanlışlanamaz bir yorumsa o durumun altında yazan, hemen yorumu silip yazanı da engelliyorlar. Hatta ve hatta sonrasında kendiyle aynı düşünmeyen bu bireylerin zeka ve eğitim seviyesini ortaokul öğrencisiyle bir görüp, ki burada da yine bir kendini yüksek görme durumu var, karşı tarafı küçük görüyor ve aşağılıyorlar.

Ayrıca iki saat bık bık emek hırsızlığından bahsedenler yarım saatte yazılmış paragraf paragraf yorumu tek hareketle siliyorlar. Bu bir değil iki değil, geri dönüp o yazıyı arşivleme şansımız da yok maalesef.

Afedersiniz ama egoistsiniz, elitistsiniz, ikiyüzlüsünüz ve kendinizi beğenmişsiniz. İnsanlara yukarıdan bakıyor ve sadece sizin fikirleriniz doğruymuş, diğer fikirlerin değeri yokmuş gibi davranıyor ve kendi küçük grubunuz dışında kalanlara saygı göstermiyorsunuz. İnsanları kafanıza göre yaftalıyor, yargılıyor ve dışlıyor ve aşağılıyorsunuz. Kusura bakmayın ama böyle davrandığınız müddetçe siz de zerre miktarda saygıyı hak etmiyorsunuz. Kendi küçük camdan kulelerinizde kendi çevrenizle oturup aşağıda gördüğünüz insanlar hakkında atıp tutmaya devam edebilirsiniz.

Not: Bundan kendimce çıkarttığım ders için de teşekkür etmeyi borç bilirim, bundan sonra her uzun yazımı bir word dosyasında arşivliyor olacağım sayenizde. Teşekkür ettim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@doctor5045 rumuzlu zat-ı şahanelerini dikkate almayınız beyler. Kendileri eleştiri ile hakaret arasındaki ince çizgiyi pinch-to-zoom yaparak bile 4 inçlik oksipital lobunda göremeyen bir apple fanboy olduğundan, her tür karşıt görüş içeren yorumu silecektir zaten. İtibar etmeyiniz.

Ayrıca yıl olmuş 2014 hala fanboyluk yapanlar var. İlginç.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@leventp @gamsizm @hkellecioglu sağda ve solda bulunan reklamdaki oyun hediyesi msi alsam da geçerli mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Abiler, siz bilgisayar kurtlarına bir sorum olacak. Bilgisayarlar şans faktörünü nasıl ayarlıyor? Yani bir bilgisayar oyununda yazı tura oynadık diyelim. Yazı mı tura mı geleceğini neye göre hesaplıyor? Sonuçta bizim de günlük hayatta şans olarak baktığımız şeyler fiziksel gerçekliklerin bir sonucu; mesela madeni parayı havaya attığımızda onun yazı veya tura gelmesi aslında atış hızımız, havanın sürtünmesi, yere çarpma açısı vs. pek çok durumla alakalı. Peki bilgisayarlar bu %50 şansı olan iki durumdan hangisini seçeceğine nasıl karar veriyor? @leventp @hkellecioglu @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

iPod Shuffle kullanan varsa bilir, bilgisayara bağlamak için bir ucu USB diğer ucu 3.5 mm jack giriçi olan bir aparatı vardır. Kısacası iPod jack girişinden hem şarj edilebiliyor, hem de USB vasıtasıyla dosya aktarımı yapabiliyor. Peki telefon üreticileri 3.5 mm jack kadar sağlam bir giriş yerine niçin micro USB girişi gibi kablo ucu bu denli dayanıksız olan bir bağlantıyı tercih etmişler? Bir de iPod'un aparatını kullanarak normal bir telefon jack girişinden bilgisayara bağlanılıp dosya aktarımı yapılabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Levent abi o lahmacunlar ne öyle be abi 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap