@gamsizm Abi size bir sorum olacak.

Altı yıl evvel liseli ergen zamanlarımda sevdiğim kıza Facebook'tan sinyal çakmak için bir şarkıyı o zaman açtığım bir Youtube hesabından Youtube'a yüklemiştim. Geçen zaman içinde ben o videoyu da kanalı da unuttum tabii ama bu arada bu video 200.000 izlenmelere, kanal da 100'ü aşkın takipçiye ulaşmış (tabi ben amacıma ulaşamadım o ayrı 🙁 ). Birkaç gün evvel maillerimi kontrol ederken birileri videona yorum yaptı diye gelen mail ile fark ettim bu durumu. Şifresini falan unutmuşum tabii ama şükür ki telefon numaram kayıtlıymış hesapta ki ulaşabildim tekrar.

Şimdi durum şu ki, video haklı olarak telif yemiş ama telif sahibi şirket videoyu kaldırmak yerine videoya reklam koydurup gelirleri alma yoluna gitmiş. Kanal an itibariyle monetize edilmemiş durumda. Benim derdim ise bu kanalı adam edip ciddi bir iş yapmak. Uzunca bir süredir projemiz var, bu durum ortaya çıkınca bize bir ışık oldu. Sıfırdan başlamaktansa bu işe, hazır kendi kendine ilk adımını atmış olan kanalı alıp adam etmek daha mantıklı geldi. Sonuçta custom url ve monetize işlemi gibi işlemler için belirli sayıda izlenme ve abone gerekmekte.

Gelelim soracağım soruya. Kanalı monetize etmek için bildiğiniz gibi kanalın toplamda en az 10.000 izlenme sayısına sahip olması gerekiyor. Bu kanalın da 200.000'in üzerinde izlenmesi var ancak bu sayı tek bir videodan gelmiş durumda ve o video da telifli. Tabii ki benim bu videodan para kazanmak gibi bir beklentim yok fakat izlenme sayısını kullanmak istiyorum. Bu durumdayken Youtube'a partner olmak için başvurursam kabul edilir mi?

Edilirse bu telifli video monetize işleminden sonra sıkıntı yaratır mı? Yani bu haliyle (gelirlerinin telif sahibine aktarıldığı durum) devam eder mi yoksa daha üst level telif yer miyim? Gerçi zaten gerekli işlemleri hallettikten sonra her türlü o videoyu kaldıracağım da, otomatik sistem sıkıntı yaratır mı demek istiyorum. Zira bu konuyla alakalı çektiğiniz videoda bu konunun sıkıntı yarattığını belirtmiştiniz.

Edilmezse videoyu kaldırsam kanalın izlenme sayısı da videoyla birlikte gider mi? Giderse bunun bir süresi falan var mı yoksa anında düşülüyor mu izlenme sayıları, yani videoyu kaldırdıktan sonra monetize işlemini gerçekleştirebileceğim bir zaman penceresi var mı?

Zaman ayırıp cevap verebilirseniz çok müteşekkir olurum Murat abi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap