Cem KOÇ paylaştı.

Üniversite'den hocamın daveti üzerine bugün, yıllar önce ön-lisansta okurken kuruluşunda yer aldığımız Gençlik ve Bilişim Kulübü'nün YouTube kanalında bir etkinlikte olacağım. Teknik bir sunum ya da teknoloji anlatımı olmayacak. Genelde aşağıdaki konular hakkında sohbet formatında, kendi deneyimlerimize göre bir şeyler anlatmaya çalışacağız. Saat 20:00'da sizleri de bekleriz. http://bit.ly/GBCanli

Ben genellikle ilk konu olan "Bilgisayar mühendisliği bölümü ve üniversite hayatı" konusunda aktif olacağım. Sonraki konular hakkında sektörde aktif olarak çalışan Mücahid Kambur ve Ümit Gedik arkadaşlarım konuşacaklar. Ben biraz daha moderatörlük yapmaya çalışacağım. Bu konu başlıklarıyla ilgili sorularınız varsa buradan da alabiliriz.

Konuşacağımız konu başlıkları:
• Bilgisayar Mühendisliği bölümü ve üniversite hayatı,
• Yazılım sektörüne genel bakış,
• Sektörün yeni mezunlardan beklentisi,
• Stajın önemi ve doğru staj yerini bulmak,
• İş arayışı ve mülakat süreçleri,
• Öğrenciyim/Yeni mezunum, nasıl bir yol izlemeliyim?

Konuşmacılar:
• Aslı Boyraz - Bilgisayar Prog. Öğretim Görevlisi, ODTÜ Tıp Bilişimi Doktora Öğrencisi
• Eren Hatırnaz - Back-End Developer
• Mücahid Kambur - Android Developer | Papara
• Ümit Gedik - Back-End Developer | ePati Bilişim

#YazılımGündemi #BilgisayarMühendisliği #Yazılım #Programlama #CanlıYayın

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 16

Bugün Amazon Prime ile başladık madem ben de başka bir öneride bulunayım.

TRT, Spotify tarzı bir müzik ve podcast stream uygulaması yayınlamış. İsmi TRT Dinle.

Tamamen ücretsiz ve reklamsız.

TRT Radyo 3 sağolsun konusunda profesyonel insanlar listeler oluşturmuşlar. Atıyorum caz programı yapıp yıllarca bu konuda deneyimi olan insana caz listeleri hazırlatmışlar ki internette herhangi birinin yapmasından daha değerli bu bence. Özellikle konu TRT radyoculuğu ise. Gayet hoşuma gitti. Kullanılabilir.

Podcast başlığı altında program kayıtları da yer alıyor. Hatta zamanında Aşık Veysel'in katıldığı bir program bile mevcut.

Modları da ilgimi çekti. Hem ruh haline göre hem de "Huzurlu Bir Akşam" tarzında duruma uygun oynatma listeleri mevcut. Anasayfadaki önerilen listeler programa girdiğiniz saate göre değişiyor.

Özellikle TRT'nin devasa Türk halk ve sanat müziği arşivi için bile kullanılabilir. Henüz birkaç gündür kullanıyorum fakat fena gelmedi şimdilik.

İl bazında türkülerin olduğu çalma listeleri var.

Sesli kitap ve radyo tiyatroları da mevcut. Sesli kitaplar henüz çok olmasa da artacağını umuyorum.

Çocuklara özel çocuk şarkılarının olduğu bir bölüm de var.

İçerikler çevrimdışı kullanılmak üzere indirilebiliyor ve profilinizden kolay ulaşabileceğiniz şekilde kaydedilebiliyor.

Açıkçası benim devletin şu iki imkanı çok tatmin ediyor.
1- TRT2 ve Radyo3.
2- Bedavadan biraz pahalıya bilet satan devlet senfoni orkestraları ve opera, baleler.

Özellikle senfoni orkestraları bir sosyal devlet olmanın verdiği avantajdan ötürü çok değerliler gözümde. Dünyaca ünlü orkestralar pandemi döneminde seyircilerden para dilenecek hale geldiler gözler önünde. Ki biletleri normal zamanda bile alınacak gibi değil. Kalite kıyaslamıyorum. F/P oranında ciddi anlamda bu konuda ileride Türkiye'deki devlet senfoni orkestraları.

Kısaca ben beğendim. Umarım daha da geliştirirler. Bakarsınız başka bir streamer'a gerek kalmayacak kadar güzel bir ürün olur ileride.

#TRTDinle

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trt.trtdinle

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

#PodcastTavsiye #podcast

Garanti Karantina

Arkadaşlarımın yaptığı keyifli bir podcast serisinin ilk bölümü. Tanıdıklar diye demiyorum kesinlikle, keyifli olmuş bence. Bence şans verilebilir. 🙂

https://youtu.be/0gyeD4zoJ-Y

https://www.instagram.com/fularfm/

Garanti Karantina #1 İfşa Olan Mutfak Sırları, Zorunlu Uzak Mesafe...

Garanti Karantina: karantina sürecinde kafayı yemeyelim, yiyeceksek de kaydedelim en azından gelecek nesillere aktaralım motivasyonuyla ortaya çıkmış bir soh...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Cem KOÇ paylaştı.

Yanlış hatırlamıyorsam Levent Pekcan bir ara yazılım alet çantasını paylaşacaktı ama yetiştirilemedi sanırım. O video gelene kadar biz kendi aramızda bir şey başlatalım, belki birbirimizden faydalı yazılımlar öğreniriz 🙂

Benim portable programlarımı tuttuğum şöyle bir klasörüm var. Sık sık güncelleme yapmayan, taşındığında sıkıntı çıkarmayan her programımı bu klasörde tutuyorum. Klasörün bir kopyasını da başka disklerde tutuyorum, böylelikle format atma durumunda sadece kopyala yapıştır ile bir sürü programı kurmuş oluyorum. Programları AppData > Local altında kendi oluşturduğum Toolset adlı bir klasöre koyuyorum, bu sayede çoğu programı çalıştırırken izin problemleri yaşanmıyor. Yine bir klasör altında bir de Shortcuts adlı bir klasör yaratıp bütün programların kısayollarını buraya doldurdum. Formattan sonra buradaki kısayolları başlat menüsünün kısayollarının tutulduğu klasöre kopyalıyorum, her biri başlat menüsünde hazır olmuş oluyor 🙂

Ek olarak FFMPEG, Git, ADB, Batch Scripts gibi path'e tanıtılması gereken yolları da tanıttıktan sonra işim büyük ölçüde tamamlanmış oluyor.

Tarayıcılar, Steam, Discord, VS Code veya IDEler gibi biraz daha dallı budaklı kurulum yapan programları burada barındırmak pek uygun değil, o yüzden onları elle kurmam gerekiyor ama o kadarı da problem olmuyor. Sizlerde de böyle bir klasör varsa görmeyi isterim. #YazılımAletÇantam

========

ADB: Android/PC iletişimi için köprü görevi gören bir Android geliştirme yazılımı.

Audacity: Ses kayıt programı

Batch Scripts: İçinde video indirme, video dönüştürme, dosya adlandırma ve benzeri işler için kullandığım .bat uzantılı scriptlerin olduğu klasör. Path'e tanıttığımda direkt komut satırından buradaki scriptleri çağırabiliyorum.

BleachBit: Çer çöp temizleme yazılımı

Blender: 3 Boyutlu modelleme ve animasyon yazılımı

Caesium: Resim sıkıştırma yazılımı

Calibre: E-kittap okuma, dönüştürme, metadata düzenleme, kütüphane yönetme yazılımı

CrystalDiskInfo: Disklerin sağlık durumunu gösteren bir yazılım

DupeGuru: Birbirinin kopyası olan dosyaları bulmaya yarayan yazılım

FFMPEG: Multimedya dosyalarını manipüle etmeye yarayan çok kapsamlı bir yazılım seti.

Git: Git teknolojisini kullanabilmek için bulundurduğum klasör

HandBrake: Video dönüştürme yazılımı

HwInfo: Bilgisayarın donanımları hakkında çeşitli bilgiler gösteren yazılım

LibreHardwareMonitor: Donanımların sıcaklık ve kullanım değerlerini gösteren yazılım

PowerToys: Microsoft'un geliştirdiği ve pencere yönetme, dosya adlandırma gibi ufak tefek işlevler barındıran program.

Putty: Network bağlantıları için kullandığım terminal emülatörü. Aslında içinde Putty'nin daha gelişmiş bir forku olan Kitty var fakat ismini klasörün ismini böyle bıraktım.

Rufus: Disk imajlarını belleklere yazmak için kullandığım program.

ScreenToGif: Ekranda seçilen bölge veya pencerenin görüntüsünü kaydedip gif olarak dışa aktaran program.

ShareX: Pek çok ekran görüntüsü alma aracı bulunduran program.

SQLite: Basit veritabanı işleri ve denemeleri için kullandığım ilişkisel veritabanı

Start Page: Tarayıcı açılış ekranlarına tanıttığım özel başlangıç sayfam. Sayfada çeşitli bağlantılar ve özellikler bulunuyor.

TinyNvidia: Nvidia ekran kartları için GeForce Experience olmadan ve telemetry paketlerini ayrı tutarak güncelleme indiren yazılım

uGet: Dosya indirme aracı

WinCDEmu: Sanal CD sürücü

WinDirStat: Bilgisayardaki klasörler hakkında istatistikler gösteren bir yazılım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 26
Cem KOÇ paylaştı.

Vakit ayırıp zinciri okuyun lütfen.
Türkçe çevirisi paylaştığım tweet altında bulunuyor.
https://twitter.com/berylvenus/status/1239101362505486336?s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Cem KOÇ paylaştı.

Olası bir viral salgın ya da karantina durumu için hazırlığınız var mı? Devletimiz ne kadar hazırlıklı?
Bu gün maskeler ve olası karantina hakkında konuştuğum Ankara'da bir devlet hastenesinde doktor olan yakınım, sağlık sistemimiz ne durumda olduğunu özetledi:
"Hastanede maske yok oglum, bugun biyopsiyi maskesiz yaptim"
Buradaki maske, basit 3 katlı cerrahi maske, normalde tanesi 30-50 Kuruş olan bir maske, şuan fiyatı 10 kat artmış. FFP2/FFP3/N95 tipi maskeden söz dahi edemiyoruz onlar 50TL fiyatlara satılmaya başladı.

Ben kendi adıma, Corona (COVID-19) salgını pandemik bir hale gelip Türkiye'de de yayılması ihtimaline karşın ufak çaplı hazırlık yapıyorum:
* 10+ kadar FFP2 maske ve göz yoluyla bulaşmaya karşılık 2 adet laboratuvar tipi koruyucu gözlük, bir kutu "Latex Pudralı" kullan at eldiven, 2lt alkol bazlı pompalı, el dezenfektanı temin ettim.

* Salgından etkilenmemek adına sokağa çıkamama durumu için ya da karantina sebebi ile marketlerde stok sorunu olursa diye en az 3 ay yetecek gıda stoğu (Fındık/Fıstık ezmesi, Bal ve marmelat, haşlanmış Nohut/Fasulye/Barbunya konservesi, et kavurma konservesi, ton balığı, UHT süt, UHT %100 meyve suyu, kuru bakliyat, Un, makarna)

Bu malzemeler dışında olası elektirik/su kesintileri karşı 5lt/10lt bidonlardan içme suyu stoğu (günlük birey başına 3lt'den hesap edilecek) ve çakmak gazı ile çalışan kamp ocağı ve bu ocağın yakıtı için çakmak gazları siparişi vermedim ama hemen temin edebilecek durumda bekliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 16
Cem KOÇ paylaştı.

Güne çok güzel bir haberle başladım. 2017-18 yılları arasında üniversitedeyken hocamla birlikte yaptığımız akademik çalışmayı makale haline getirip Springer Yayınları tarafından çıkarılan Multimedia Tools and Applications dersine göndermiştik. Yaklaşık 1.5 yıl süren yayın sürecinin ardından bugün itibariyle makalemizin dergiye kabul edildiğinin haberi geldi. Bu süreçte bilim insanlarına olan saygım on kat daha arttı. Bizim makalemiz görüntü işleme ve semantic web hakkında. Derginin bu ayki ilk sayısı ile birlikte yayınlanacaktır sanırım. Makale yayınlandığında yayın süreciyle ilgili bir blog yazmayı düşünüyorum. Şimdilik bu kadar, sevincimi paylaşmak istedim. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20
 • Oğuz @vitalyscherbo

  Tebrik ederim, devamı gelir umarım. 👍 Yayınlanma süreci yıpratıcı olabiliyor ama eğer makaleniz iyi niyetli ve bilgili hakemlere giderse size çok şey katıyor. Ayrıca yayın da çok daha özgün ve nitelikli bir hale geliyor.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Katılıyorum hocam. Günümüz akademik yayın sisteminde bazı önemli sorunlar var ama dediğiniz gibi yayının kalitesini arttıran ve özgünlük kazandıran aşamalar zamanında iyi düşünülmüş. Bir de açık kaynak yayıncılık fikri yaygınlaşsa çok memnun olacağım. "İnsanlar için bilim yapıyoruz" diyoruz ama insanlara makaleleri parayla satıyoruz. Biz satmıyoruz aslında dergiler satıyor, yine onlar kazanıyor ama ortada hep birlikte çözmemiz gereken bir sorun var. Üzerine düşünmek gerek.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @erenhatirnaz Kesinlikle dediğiniz gibi, dergi ve makale işi inanılmaz ticarete dönmüş durumda. Standart bir makale 40 dolardan satılıyor. Open Access olması için de yazarın binlerce dolara varan ücretler ödemesi gerekiyor. Tüm dünyada akademik ilerleme kriterleri yayınlanan makaleler üzerinden döndüğü için tüm bilim insanları el birliğiyle bu dergilere bedava içerik üretiyorlar.

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Sabahtan beri pek bakamadım buraya o yüzden tebrik eden herkese çok teşekkür ederim arkadaşlar. Herkese tek tek cevap versem, yorum yazan herkese gereksiz yere çok fazla bildirim gidecek, bu şekilde kabul etmiş olayım tebriklerinizi 🙂

Selamlar arkadaşlar. Bugün 13'de İzmir Karşıyaka Hilltown AVM'de Mi Store açılışına gidecek var mı?

https://www.instagram.com/mistorehilltown/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Cem KOÇ paylaştı.

Tekrar Selamlar 🙂 aşağıdaki ürünleri satıyorum ilgilenirseniz mail adresinizi bırakın iletişime geçerim. #ikinciel #satılık

*Raspberry Pi 3B+ / Kutulu ve alüminyum soğutucusu üzerinde (200₺)
* Raspberry Pi Kamera versiyon 2 / kutulu (150₺)
* Orijinal Arduino Mega 2560 (100₺)
* Su geçirmez 48-12 volt 30 Amper DC-DC çevirici (100₺)
* Scrikss 722w altın/krom dolma kalem / kutulu. (100₺)
* Uni-t UTD2025CL Osiloskop / kutulu ve garantili / (1200₺)
* DDR2 2*1GB Ram (tanesi 20₺)
* Xiaomi mi band 2 + kordon. (60₺)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Cem KOÇ paylaştı.

Cuma gününden itibaren eğitim amaçlı işlemci projemle Teknofest'teyim. Sorunuz varsa alabilirim.
https://www.instagram.com/p/B2hQZSNhMjv/?hl=tr

BeğenFavori PaylaşYorum yap