GMKtec KB5 NucBox Intel Mini PC

Bu arkadaşı birkaç ay önce amazon.com.tr 'den yaklaşık olarak 130$ gibi bir fiyata satın aldım. Bu paylaşımı yapmadan önce biraz deneyimlemek istedim.

Kısa süre önce Intel, her ne kadar mini PC'lerle olan alakasını bitirmiş olsa da Çinli dostlarımız bunu devam ettirecek gibi duruyor. Ve bence işler zamanla buraya doğru kayacak. Özellikle ofis kullanıcılarının büyük kasalara, hatta DVD player büyüklüğündeki mini PC'lere ihtiyacı yok. Beelink, GMKtec, Chuwi gibi markalar bu cihazlara ağırlık veriyor. Ryzenli üst segment modelleri de olup fiyat olarak baya yüksekler.

Cüssesine kıyasla bence oldukça iyi özellikleri var. Öncelikle FreeDos değil resmi olarak Windows 11 ile geliyor. Ve gayet de sorunsuz çalışıyor. En azından mavi ekran almadık. BIOS ekranını oldukça detaylı buldum. İhtiyacınız olan şeyleri bulabileceğinizi düşünüyorum.

Bu listede depolama olarak en düşük 256GB belirtilmiş fakat bunun 128GB olan versiyonu da mevcut olup, amazondaki ilanı ben alırken 256GB yazmasına rağmen -sonradan 128GB olarak değiştirildi- bana 128GB olan versiyonu geldi. Tabii bu değişiklikten doğan farkı rica ettim. İade ettiler. Bu depolama birimi yukarıda belirtilmemiş fakat küçük boy M2 SSD türünde olup değiştirilebiliyor. Dahili olarak Bluetooth ve Wifi mevcut.

Bu arkadaşın en vurucu noktalarından birisi 4-core gerçek 4 çekirdekten oluşan işlemcisi. Bu işlemci günümüz giriş seviyesi laptoplarındaki celeron ve pentium işlemcilerden çok daha yüksek performans veriyor. Özellikle giriş seviyesi intel atom işlemcili laptop kullanmış biri olarak çağ atlamış gibi hissettiriyor.

TDP değeri 10W olduğu için hem ısınmıyor hem de düşük bir güç tüketimi yapıyor. Bu kadar küçük bir PC'de pasif soğutma olabilir diye düşünürken küçük bir soğutma bloğu ile fan olduğunu görmek hayranlığımı arttırdı. Bu fandan dolayı şuana kadar herhangi bir ses duymadım. Kulağınızı dayarsanız, SATA HDD sesi gibi bir vızıltı duyabiliyorsunuz.

Ürünün kutusundan kendisi ve 65W gücünde tip C uçlu bir adaptör çıkıyor. Adaptörün tip C uçlu olması oldukça iyi bir detay aslında. Adaptör ile herhangi bir problem yaşamam durumunda çarşıdan alabileceğim ve mevcutta da olan 65W değerindeki bir adaptörü ve hatta 65W ve üzeri PD özelliğine sahip bir monitör ile bu cihazı adaptörsüz çalıştırabilmek çok hoş bir detay. Fakat zannedersem bu porttan hem görüntü aktarımı yapıp hem de 65W'lık güç ihtiyacını karşılayamıyordur. Bunu yapabilse, KVM özelliğine sahip olan bir monitörle sadece bir tip C kablosu sayesinde hem gücünü alıp, görüntü ve sesi iletip hem de monitöre bağlı olan çevre birimlerini kullanabilirdi.

Bu güzellik ile oyun oynamak isteyebilirsiniz fakat dahili grafik biriminin kendi başına pek de bir şey oynatabileceğini zannetmiyorum. Çoğu eski oyunu, günümüz indie oyunlarını ve emulator oyunlarını rahatlıkla oynayabilirsiniz. Cloud gaming için biçilmiş kaftan olabilir. Webde gezmek, film izlemek, ofis işlerinde kullanmak için gayet iyi, yeterli ve sorunsuz.

Ben bu cihazı bir media center olarak kullanıyorum. Torrent, IDM vb. tüm indirmelerimi bununla yapıyorum. Steam indirmelerimi bile bununla yapıp smb üzerinden asıl cihaza çekiyorum. Film, dizi gibi içerikleri PC'de izleyeceksem bununla, evdeki diğer cihazlarda -telefon, TV- izleyeceksem, bu cihaza içeriği indirip yine bu cihaz üzerine kurduğum Jellyfin ile diğer cihazlara stream ediyorum.

Cihaza uzaktan erişmek için Wake On Power özelliğini kullanıyorum. Neutron marka pek de kaliteli olmayan bir 4'lü priz almıştım. Bu prize uygulaması ile uzaktan erişip, istediğim portunu açıp kapatabiliyorum. NucBox'ın, BIOS'undan Wake On Power'ı açtım. Uzaktan NucBox'ın takılı olduğu adaptöre güç verdiğim zaman cihaz otomatik olarak açılıyor. Uzaktan kontrolü şimdilik AnyDesk ile sorunsuz yapabiliyorum.

NucBox ile çevre birimi ekipmanlarımı ortak kullanmak için şu usb switch'i aldım. Bu cihaz bir PC/Konsol açıldığı zaman hem ona direkt otomatik geçiş yapıyor hem de üzerindeki buton ile geçiş yapabiliyor. Üzerindeki numaralara ait ışıklarla hangi cihazda olduğunu görebiliyorsunuz.

Çok detaylı olmayan ancak bu tarz bir cihaz almayı düşünenlere faydası olabileceğini düşündüğüm bir içerik oldu. Cihazla ilgili sorularınızı yorum olarak paylaşırsanız, memnuniyetle yardımcı olmaya çalışırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler