Ya şimdi bana nvidia fan boy diyeceksiniz büyük ihtimalle ama. AMD yazılım işini hiç beceremiyor ya.
Buradada paylaşayımda aynı sorunu yaşayanlara belki derman olur. Macbooka bootcamp kurup 2 oyun oynayayım dedim. Oyunlarda bir sürü glitch bir sürü hata takılmalar frame droplar vs vs En sonunda 1080pde oynayayım yüksek fps alayım dedim. oda olmuyor. çünkü ekran kartı sürücüsü upscale edemiyor görüntüyü. Görüntüyü ekranın küçük kısmına verip geri kalan kısmı ksiyah bırakıyordu. Biraz araştırdım. biri modlanmış driverlardan bahsetmiş. biraz bakındım neymiş bunlar ne için yapılmış kim yapmış. Adamlar gayet güzel bir şekilde her driveri modlamışlar. DDU ile temizleyip kurdum bu modlu driver'ı oyuna girdim csgo orta ayarlarda 1920x1200 çözünürlükte 230-240 fps de çalışıyor. ne bir donma ne bir drop hiç bir sorun yok. Kısacası AMD yazılım işini beceremiyor. tamam oyun için değil bu laptop fakat yinede yüksek fps olmasada sorun olmadan oynatmasını beklerdim oyunları. COD girdiğimde orjinal driver ile texturelar bile yüklenememişti gökkuşağı rengindeydi bütün gölgeler. #mbp16 #macbook #amd #driver #upscale #macbookpro #radeonpro #5300m Modlu driverları indirdiğim site: https://www.bootcampdrivers.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 38 / 68
 • Alptekin @alptekinck

  bootcamp nedir bildiğimiz sanal makineden farklı bir şey mi? bence hiç destek vermesin siz de mac almayın. belki de apple sürücünün bozuk olmasını istiyordur 🙂

  • Çağdaş Taş @tascagdas

   @alptekinck macbook üzerinde windows boot etme oluyor işte

  • Alptekin @alptekinck

   @tascagdas e bunun bildiğimiz format atmaktan farkı ne ki? sen de zaten 2. diske kurmuşsun

  • Uğurcna Snyaaa @ugurcansayan

   @alptekinck baya farkı varmış, ben de yeni öğrendim. Boot Camp ile sadece Windows 10 kurulabiliyor, Apple dosyalarının olduğu alana müdahale edilmesine izin vermiyor. Sanal makine gibi çalışıyor (belki de sanal makinedir, bilmiyorum). Direkt boot edilmiyor, MacOS'un içindeki bir alanda çalıştırılıyor yani.
   MacOS'un yanına dual boot ile veya üzerine biçimlendirerek Windows 10 veya Linux dağıtımları kurunca donanım Apple'dan yazılım Microsoft veya Linux geliştiricisinden oluyor.

  • Çağdaş Taş @tascagdas

   @ugurcansayan benim yapmış olduğum dualboot oluyor. Fakat yinede macbook'un kendi dosyalarını göremiyorum bilgisayarım kısmında belki dosyalama sisteminden ötürü olabilir.
   T2 diye bir güvenlik çipi var bu maclerde tam bir baş belası. Boot etmeye bile izin vermiyordu onu devre dışı bıraktım. usb üzerinden samsung t5 ile windows boot edebilmek için

 • ozturka @ozturka

  Bootcamp driverlarını apple yapıyor. Beceremeyen amd değil apple. Bu olay da yeni bişey değil zaten. 3d grafik özürlü apple. En azından x86 cephesinde. Mac de neden oyun yok sanıyorsunuz. Kitle yok vs bahane, sen oyun koymazsan kitle olmaz tabi.

 • Papa Emeritus @pope

  İnanamıyorum nasıl bir bilgi kirliliği döndüğüne. Yok AMD Windows driver’larını Apple yazıyor, yok Bootcamp sanal makine... Bootcamp’in herhangi bir dual boot sisteminden farkı yoktur. Apple sadece gerekli driver’ları paketler, SSD’yi böler ve sizin Windows kurmanızı kolaylaştırır. Bootcamp dosyalarını incelerseniz bir dolu standart driver dışında bir esprisi olmadığını göreceksiniz. Bootcamp kullanmadan da Windows kurulumu yapabilirsiniz. AMD Driver’larını da Apple yazmaz, standart AMD driver’ı yollar. Apple’ın yolladığı driver’lar biraz eski olduğu için kendiniz AMD’den driver indirip güncellerseniz daha sağlıklı olur.

  • Çağdaş Taş @tascagdas

   @pope son noktayı koyduğun ve ortamdaki bilgi kirliliğini bir nebzede olsa kaldırdığın için teşekkür ederim ✌️

  • ozturka @ozturka

   Apple ürünleri alanların konsol alacak parası olduğu için bootcamp driverları dandik oluyormuş öyle söylüyorlar 🙂 Apple kendi sitesinde sunduğu vaadi gerçekleştiremiyorsa bilgi kirliliği de çok normal. Madem farkı yok neden windows driverları çalışmıyor 🙂 Neden https://www.bootcampdrivers.com/ böyle bir site var. Düzgün çalışan bir driver setini bootcamp paketi içine gömmek zor olmasa gerek, apple için.
   https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/apple-boot-camp

  • Papa Emeritus @pope

   @ozturka Bootcamp AMD driver’larını 10 dakika önceye kadar Apple’ın yazdığını söyleyip bilgi kirliliği yaratan birisinden tavsiye alacak kişilere anlatın derdinizi. Açıkçası ciddiye almakta zorlanıyorum.

  • ozturka @ozturka

   @tascagdas 2018 den beri "kanıtlı" olan problemi apple çözememiş, son nokta böyle konuluyor sanırım. 3-5 "kendini bilmez" kişinin modladığı driver daha iyi çalışıyor, sözde yazılım firması olan apple dan. Destek sayfasındaki vaadi bile gerçekleştiremeyen bir marka.

  • ozturka @ozturka

   @pope Tekrar yazayım "Bootcamp driverlarını apple yapıyor" ve "gpu driverını apple yazıyor" cümlelerinden "Yok AMD Windows driver’larını Apple yazıyor" mantığı çıkarıyorsan o senin problemin. Ciddiye alınmayacak birisi varsa 2 yıldır problemi çözemeyen ve resmi destek sayfasındaki vaadi gerçekleştiremeyen apple.

  • Papa Emeritus @pope

   @ozturka Tamamdır, Apple dünyanın en kötü şirketi ve berbat cihazlar üretiyor. Tüm silikon vadisi sizin gibi Apple konusunda aydınlanmadığı için ağırlıklı olarak Mac tercih ediyor👍🏻 Sizi Mac konusunda kaç defa yanlış bilgi konusunda uyardım hatırlamıyorum bile fakat sürekli yeni yeni argümanlar bulup geliyorsunuz. Apple gibi ürünlerini kullanmadığınız bir şirketin nefreti kanınıza işlemiş, karakterinizin bir parçası olmuş.

  • ozturka @ozturka

   @pope Intel de ssd ve ram lehimli dedim(2016 macbook pro) soc içine gömülü diye m1 e(2020) çektin, kaç defa yanlış bilgi dediğin bu mu 😀 Bu kadar alıngan olma babanın şirketi değil apple.

  • Papa Emeritus @pope

   @ozturka Sizin ürünlerini bile kullanmadığınız bir şirket hakkında yarattığınız bilgi kirliliğini temizlemeye çalışıyorum. Sizli konuşan birisine senli benli cevap vererek seviyenizi belli ediyorsunuz zaten. Utanç verici.

  • ozturka @ozturka

   @pope @pope Bende nefret varsa, senin gözünü de aşk kör etmiş 🙂 2 yıldır ortada olan bir sorunu neden çözemiyorlar diyorum tamam kötü şirket diyorsun. Düzgün yapsın da nefret etmeyelim. Bootcamp apple ın sunduğu resmi destek değil mi? Burayı takip ettiğine göre, pc nin yaygınlaştığı yılları gören Levent Pekcan da apple sevmez. Hiç merak edip sordun mu neden diye. Herkes istediği markayı sevmekle özgür. Göz göre göre 2 yıldır ortada bulunan hatayı savunmak ayrı bir durum.

  • ozturka @ozturka

   @pope Ben ürünlerini kullanmıyorum diye 2 yıldır ortada bulunan sorunu neden görmezden geliyorsun 🙂 Samimi olduk artık güzel anlaşıyoruz diye öyle konuştum alınma 🙂 Hatasını babanın şirketi gibi kapatmaya çalışman daha utanç verici bence. Bazı şeyleri kabullenmen gerekiyor.

  • Uğurcna Snyaaa @ugurcansayan

   @pope sıradan bir dualboot'tan farkı olmasa normal Windows 10 sürücüleri çalışır, Apple Boot Camp sürücüleri diye bir kategoriye ihtiyaç olur muydu? Yıllardır dualboot işletim sistemleri kullanıyorum, bunu anlayamadım:)

   Ekran görüntüsü https://www.amd.com/en/support adresinden

  • Papa Emeritus @pope

   @ugurcansayan Ben kendi cihazıma(16” 5500m 8GB) direkt normal driver’ları kuruyorum hiç bir sıkıntı çıkmıyor. Onların ayrı yerde olmasının sebebi Apple’ın test edip onayladığı son versiyonlar olmaları. Normal driver’lardan bir farkları yok önceki sürüm olmaları haricinde. Power user’lar zaten hiç bir zaman Apple’ın verdiği eski driver’lar ile kullanmaz. Mac kullanmıyorsunuz galiba?

  • Uğurcna Snyaaa @ugurcansayan

   @pope Bir denedim ama en son baktığımda sağ klik yoktu, ondan beri elimi sürmedim. 🙂 Meraktan soruyorum, bildiğim şeyler değil. Gene de karışık, hele kolaylığıyla ön plana çıkan bir sistem için 😅 O da Windows'un cilvesi sanırım

  • Papa Emeritus @pope

   @ugurcansayan Herhalde 15-17 sene olmuş o zaman en son Mac kullanalı 🙂

  • Uğurcna Snyaaa @ugurcansayan

   @pope doğrudur. Şimdi hesaplayınca amma yaşlanmışım diye düşündüm 😶 Bir o kadar zamandır da 🐧 🙂

 • Samed AYDIN @picasso16

  Benim de şuna isyanım var. Amd ekran kartım ve işlemcim var. Ekran kartının rodeon yazılımını güzel yapmışlar kolay, güzel arayüz. Alt r ile performans değerlerini açıyor. İşlemci hızı ekran kartı değerleri birçok şey var ama işlemci sıcaklığı ve şimdi unuttuğum bikaç değeri gösteremiyor. Dışarıdan 3. Parti uygulama ne varsa gösteriyor fakat sen amdsin herşeyim sana ait, bir arada niye göstermiyorsun herşeyi ? Overclock, fan hız ayarında ise asus daha iyi yazılım sunuyor. Fanından voltajına ai suite süper randımanlı olmasa da üzmüyor. Ryzen masterı kurdum ayar seçeneği kısıtlı, Windows u her açtığımda programı da açıp başlatmam lazım. Kim uğraşır? Ben Windows da dolaşırken hıza ve yüksek devir fana ihtiyaç duymam hemen hazır profilim devreye girsin sessiz olsun. Oyunda hız artsın fan çok dönsün hızlıca geçiş yapabileyim. Amd da bunun geçişi zor. Asus ile yapıyorum. Tabi ekran kartı için mecbur amdyi açmak gerekiyor. Bu kadar zahmete gerek yok hepsini tek programda işlemci ve ekran kartını tek kaydedilmiş profille değiştirebileyim, tek programda de hepsinin fps ve sıcaklık değerlerini göreyim. Ama yok

Ücretli bir vpn almayı düşünüyorum 3 yakın arkadaş ortak almayı düşünüyoruz Fiyat/Performans açısından en iyisi hangisidir acaba? Bakındığım kadarıyla Surfshark iyi gibi duruyor 24 ay 52 euro ve cihaz sınırı yok? daha önce kullanan eden var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12

1TB nvme SSD almam gerekiyor bu aralar (acelesi yok) sizce indirimleri beklesem mi yoksa şuan fiyat performansı en mantıklısı olduğunu düşündüğüm Sandisk Ultra 3d veya aynısı sadece etiketi ve fiyatı farklı olan WD blue sn550 modelini alıp geçsem mi? Malum kur yerinde durmuyor. Bu indirimlerin önce bindirim sonra indirim olmasından çekiniyorum. Aynı parayı vericeksem o kargo curcunasında kargo beklemek istemiyorum. (geçen sene kasımda aldığım bir ürün ocak ayında elime ulaşmıştı (satıcı hepsiburada)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#macos a geçmek tahminimden pahalıya geldi 😀 alırım bi hayırlı olsun :))

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 24

Ufak bir piyasa araştırması yapıyorumda . Komik gelebilir apple'ın fiyatlandırması (bilgisayar için) şuan turkıyede mantıklı konumda. Malum pc fiyatları uçtu.

Asus zephyrus g14 amerika bestbuy'da 1400 dolar, Tr'de vatanbilgisayarda 19524 lira

Dell XPS 15 amerika amazon'da 2000 dolar, hepsiburada'da 20294 lira

Apple macbook pro 1800 dolar (benim düşündüğüm donanım), turkiye apple store'da 15034 lira + airpods hediye
Yorum sizin...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 20

İyi akşamlar ahali
Artık işim düştükçe teknoseyire yazmaktan nefret eder oldum ama yine işim düştü. 🙂
uzaktan eğitim ve artık yerimin yurdumun belli olmamasından dolayı masaüstü pc mi satmak istiyorum
Donanımlar şöyle:
-i5 7600k
-msi gtx970 gaming 4g
-msi z270 m3
-samsung 256gb 960 evo m2 ssd
-gskill ripjaws 2x8 ddr4
-1TB seagate barracuda
-cooler master 212 evo soğutucu
-cooler master k350 kasa
-coolermasterın 600 watt power supply
Birde benq xl2411z 144hz monitorum var onuda satmak istiyorum
Ederi ne kadar cidden hic bilmiyorum uzun zamandir pc donanim arastirmiyordum. Satip uzerine biraz koyup asus zenbook veya huawei matebook almak istiyorum
#ikinciel #Satılık #Eskişehir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 30

Herkese merhaba s10 telefonumun titreşimi bozuldu servise götürcem İstanbuldayım. Hangi servise götürsem iyi olur? Daha önce burada konuşulmuştu galiba emardaki servis çok iyi denilmişti. Mümkünse aynı gün olsun istiyorum çok zamanım yok istanbulda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Benim masaüstüm, benim duvar kağıdım vs gibi akımlardan benim gibi sıkılanlar için yeni bir akım başlatıyorum: #EDC #everydaycarry

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 18

Bu tarzda bir omuz çantası almak istiyorum amacım motosiklette cüzdan telefon el feneri çakı ve disk kilidini koymak. ama bir türlü karar veremedim sizce hangisini almalıyım. varsa önerilerinizede açığım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap