Masaüstü Pc nin SSD diskini söktüm. Laptopa taktım. Formatlamak için güç düğmesine bastım. direk pc açıldı. 30 saniye sonra masaüstü geldi. normal bir şekilde açıldı pc. sadece ekran kartının sürücüsü eksikti. onu da yükledim. normal format atılmış gibi çalışıyor çok ilginç.

Donanım çok farklı. amd işlemciden intele geçtik. Eski pc de yüklü olan usb donanımları bile direk tanıdı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13

sistemin son parçaları. İstiyorum ki buradaki arkadaşlar alsın. hep teknoseyire biraz daha ucuz yazdım.

gskill ddr3 1600 ram kitleri. 4 adet 4 gb ram. DH ye 450 lira yazdım. buradan alacak arkadaşım çıkarsa 400 lira fiyat ile alabilir. Üstelik kargo da benden. Kutusunda ambalajı ile sıfırdan farksız.

Thermaltake lite serisi 450 watt PSU sadece 1 ay kullanıldı. Sıfırdan farkı yok. Kutusu mevcut ancak faturasını kaybetmişim. Vatan bilgisayardan sorgularsak çıkar sanırım. Buraya özel fiyatım 130 lira. Kargo da benden.

Malzemeler en ufak sıkıntısı olmayan ürünler. Kargosu güzelce yapılır her ile gönderilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AMD FX 8320 Kutulu ve fan ile beraber. ( TS üzerinden 2. el almıştım ) 350 TL
Gigabyte 970A UD3 ( Sıfır olarak almıştım) 200 TL Kutusu yok. düzgün ambalajlanır.
Gskill Ripjaws DDR3 1600 4×4 gb (toplam 16gb ) ( sıfır alındı kutusu duruyor ) 500 TL
Sapphire R9 285 ( R9 380 biosu yüklü) Çift bios olduğu için istendiğinde 285 olarak çalışabiliyor.
Kutusu duruyor. ( Satıldı , Hayırlı olsun )

2 ADET Kingston V300 serisi SSD 120 GB Bunları RAID 0 yapmak için almıştım. Tanesi 100 lira.

düşünen varsa buradan veya ilkercom@gmail.com dan ulaşabilir.

Pazarlık düşünmüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18

Gran Turismo Sport 37 tl olmuş. Bu fiyata kaçırılmaması gereken bir oyun.

Bende fiziksel media olarak mevcuttu yinede aldım. Disk koleksiyon olarak kenara kaldırıldı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Düzeltme telefon Nokia 8 olacak ben n8 diye geçiyor sanıyorum 😀

Nokia 8 hakkında ne diyorsunuz arkadaşlar?

Hanım’a telefon alacağım. Limit 2000 civarı. Daha ucuza alabilirsem bal kaymak olur.

Daha önce 3 yıl kadar Galaxy S2 ve yine 3 yıl kadar Note 4 kullandığı için samsung a bir sempati söz konusu. Şu sıralar general mobile ile savaş halinde.

Malum ortamlardan e kitap indirdiği için apple istemiyor. O konuda android daha eforsuz. müzik vs kafasına göre takılıyor.

Nokia 8 ise stock android. Sade akıcı olur diye düşünüyorum. Fotoğraf başarımı note 4 ile yakındır sanırım.

Cihazın ilerde bana miras kalması durumunda ( beğenmez ise veya zaman aşımından benim olur ) cihazın ANT+ desteği de güzel.

Şimdi nokia 8 ile ilgili büyük bir şikayet varmıdır. veya yaklaşık paralara iş görecek başka samsung varmıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 26

PS4 HDD güncellemesi ile ilgili daha önce paylaşımda bulunmuştum.

süreci sipariş ve montaj olarak ikiye ayırayım. isteyen 2. bölümden başlasın.

1 ) TS pülüs abonesi olduğum için ( sanırım şu sıralar bitti tekrardan yenileyeceğim) indirim kuponu ile itopyadan 670 liraya Fİrecuda 2tb SSHD sipariş ettim. Ancak kargoya verilmediği ve attığım mesajlara cevap verilmediği için iptal ettim. İptal için telefonla geri döndüler. Sebep sorduklarında sebep olması gerekiyor mu dedim tamam diyip iptal ettiler. Kredi kartıma bi kaç gün sonra iade olarak geri geldi.

Sonrasında Hepsiburada müşteri hizmetlerine mesaj attım. Harddiskleri halen kutuya korumasız mı koyuyorsunuz diye sordum. Bir sıkıntı olursa iade edersiniz şeklinde cevap aldım. 560 liraya kargo dahil olarak taksitle sipariş ettim.

HDD beklediğim gibi ertesi gün korumasız şekilde elime geçti.

2 ) Teknoseyir videolarında vs görüldüğü gibi HDD kolayca değişiyor. Bu kısımda sıkıntı yok.
Yedekleme için 500gb boyutunda FAT32 formatlı HDD olmadığı için uğraşmadım.Sadece oyun datalarını PSN pülüs sayesinde online yedekledim.

Elimde USB 3 flash vardı fakat kurulumda yaşadığım aksilik sonucu gidip A101 den sandisk usb 2 flash aldım.

Sony sitesinden çektiğim güncelleme 440mb büyüklüğündeydi. O kısımda hata etmişim. Sony De düzgünce yapmamış o işleri. sürekli ps4 hata verdi.

Sonra akıl ettim Belki dosya başkadır diyip portekizce olan siteden indirdim. yine hata kodu verince youtube da step by step anlatan bir eleman var ona baktım. Eleman özellikle videoda göstermiş. İstede tek tek deneyin 930mb olan versiyonu bulun diye belirtmiş.

930mb olan sürümü deneyince tek seferde oldu. kurulum öyle uzun sürmüyor.

Sonra Ps4 ü başlattım. sıfır almış gibi kurulum yaptım. Account girince zaten bir çok ayarı kendi yaptı.

Oyunları da PSN den indirmeye başladım. Beklediğimden hızlı kuruldu.

Böylece Kapasitemin 2tb olması ve HDD hızının artması amacına ulaştım. Hakikaten bir hızlanma mevcut cihazda. En çok dikkat ettiğim ana menüde anlık yavaşlamalar vardı o kayboldu. Oyunlar bariz şekilde daha hızlı açılıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@gamsizm daha önce yazmıştınız indirim kuponu alan varmı diye. İtopyadan hdd aldım. 28 lira indirim oldu. Kargosu kredi kartı taksit komisyonu derken piyasadan pahalıya geldi 🙂 istatistik olarak kaydediyorsanız bilginize.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar ;

Ps4 için hdd alma niyetindeyim. Malum PSN plüs her ay oyun veriyor şimdiden doldurdum.

Dün vatanbilgisayardan alacaktım tezgahtar eleman sinir etti almadan çıktım.

Bende ki cihaz 500 gb versiyon. Ben en az 2tb bağlamak istiyorum. Hatta taşınabilir disk alıp içindekini PS4 e takayım diyorum. PS4 den çıkanı da kutusuna geri takarım böylece elimde taşınabilir disk olur bir adet. Bu disklerin performansları düşük olur mu?

SSHD denen cihazlar piyasada pek yok. 2tb SSD zaten araba parasına satılıyor 😀 onları eledim direkt.

Nasıl yaparsam hem bütçeyi delmemiş olurum. Hem de iyi bir yükseltme yapmış olurum.

Son durum güncellemesi : arkadaşların yardımı ile kararımı seagate firecuda dan yana kullandım.

itopyadan aldım. teknoseyir pülüs indirimi hesabı.

Yardımcı olan arkadaşların hepsine teşekkürlerimi sunarım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 45

PS4 için çoluk çocukla oynamalık eğlenceli arcade veya platform tarzı oyun arıyorumç mümkünse free to play veya ucuz olacak. 2 dual shock ile takılacağız. benim çocuğu gamer yapacağım. minecraft filan oynuyor deli ediyor insanı. ne zevk alıyorlar ondan anlamıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evet PC master Race tayfası cevap bekliyoruz…

Bu fiyata bu oyunu alan kaç kişi var acaba ?

Bir de Gran Turismo serisinin satış rakamlarına göz atın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 25 / 76
 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  Forza vs GT fiyat karşılaştırması hem de PC’de böyle kıyasl görülmedi sevgili seyirciler… Forza’nın XBOX fiyatını ile GT’nin PS fiyatını kıyaslamalısın Forza PC’de yok sayılacak bir platformda var… MS Store’da… Steam’e Origin’e UPlay’e gelsin o zaman kıyaslarız…

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   nerde kıyaslarsan kıyasla arkadaşım. PS4 pahalı diyen arkladaşlar. PC de bedava oynuyor zannediyor sanırım. BF5 kaç liradan çıkıyor PC ye bir bakın.

   Aralarında öyle bir fiyat farkı yok.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @ilkercom özellikle bu yorumları bekliyorum çünkü neredeyse konuştuğum tüm konsolcular fiyat dneince hemen güncel oyunlara sarılıyor neden güncel oyunlar zaten heryerde pahalı ve açık ve net söylüyorum PS4’e kadar PC oyuncusu için hayat daha ucuzdu şimdi son 2-3 senenin oyun dinamikleriyle konsol oyunculuğunun daha ucuz olduğunu savunuyorsunuz… PS3 zamanında neredeydi bu konsolcular… açık ve net söylüyorum tek artısı optimizasyon başka hiçbir artısı yok konsolun…

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @aerdogan17 Ben oyun çıkar çıkmaz hiç gidip almadım. Ps4 de her ay 1 2 defa indirim oluyor. birinde olmazsa diğerinde zaten makul bişey olur.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @ilkercom Steam’de aynı ki… asıl kriter fiyat değil konsol oyunculuğunun tarzı farklı… ekosistemi bağlayıcı, optimizasyonu sorunsuz… Mod desteği yok gibi bişey, hileci sayıısı az… Multiplayer kısmı daha kuvvetli vs. gibi artı ve eksileri var bence kıyaslanmamalı ikiside… PS4’te eski oyunları oynamak mümkün değil mesela, ben geçen sene sırf meraktan gittim Quake oynadım kaç senelik oyun… PS4 alan adam bunu yapmaz yani istemez bunu onun derdi daha çok güncel oyunlardır… o yüzden diyorum tarzları farklı…

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @aerdogan17 tarz çok farklı. Burada asıl mesele PC ekibinin sürekli konsol daha maliyetli demesi. Ve ne kadar uğraşırsan uğraş konsolun ucuz olduğuna ikna olmaması. yukrda adam saatlerce yazmış ben RDR yi 30 a aldım diyor. PS^3 de 32 lira. şimdi bu mu fark 😀

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @ilkercom Witcher 3 GOTY şuan ₺75 Steam’de ben ₺30’ye almıştım peki şimdi bunlar mı kriter? başkası biraz daha bekler ₺20 alır… bunlar karşılaştırma kriteri değil…

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @aerdogan17 bakın aynı şeyi konuşuyoruz. ikisinde de indirim sürekli oluyor. PC de bir de 3. parti şirketler var. humblebundle h2games gibi. Ancak PS4 için de PSN de sürekli indirimler oluyor. RDR2 çıkar çıkmaz oynayacağım diyen adam gider paşa paşa 260 lira verir. ( bu arada ön sipariş 260 lira. 400 500 filan değil ) bütçesini düşünen de 6 ay 1 sene bekler.

   Her şartta platformda durum aynı. Oyun çıktığında pahalı. Benim için 260 da çok 360 da çok.
   Diğer arkadaşlar için 30 da fazladır 60 da fazladır. Herkes bütçesini düşünür.

   Ama bir platformun maliyetini toplam hesaplarsın. Konsol+Psnplüs+oyun x yıl şeklinde hesaplarsın. PC donanımı + oyun X yıl şeklinde hesaplarsın. Bunu 2. el veya sıfır olarak çeşitlendirirsin.
   Korsan kısmını dahil etmiyorum. O kısım iki platformda da mevcut. Ben zaten yılda 5 oyuna para veriyorum. Hadi 10 olsun. 10 oyun için korsan almam. Alana da bişey demem. Oyun fiyatları ortada. Hiç vicdan yapmaya gerek yok.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @aerdogan17 steam hesabımda 150 oyun var. zamanında gerek kampanyalardan, gerek yaz indiriminden, gerek dolar kuru uçmamışken almışım. lakin artık almıyorum. direk bekliyorum ve küreklisini indirip oynuyorum. oyun fiyatları için 200’lerin, 300’lerin, 400’lerin havada uçuştuğu yerde indiragandi yapmaktan başka çare yok.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @ilkercom en başta anlatamadığım konu bu; hangi 5? yada hangi 10 oyun? pahalı yada ucuz olmasını bu belirler, aynı oyunları aynı anda ve indirmsiz almış olmakıylız ki adil bir kıyaslama olsun… PSN Plus ücreti konsollara özel ekipmanların fiyatları diğer çevre bileşenlerinin fiyatları vs. derken oyunlardan bağımsız konsol oyunculuğu pahalı bizim ülkemizde bu net… ha oyun fıyatlarındaki makas yoksayılabilecek düzeye indi PS4 dönemeinde buda bir gerçek ama bakın tekrar söylüyorum oyun fiyatları çok kişisel bir alan o yüzden kıyallamak pek mümkün değil…

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @aerdogan17 değerli dostum ve hemşerim. Çok büyük yanlış içindesin. Konsol donanımı pahalı değil. Konsolun kendisi PC ye göre yarı fiyatta. Bu zaten büyük fark. Tamam DS4 250 lira büyük para. AMa o ayarda bi gamepad zaten 150 200 lira. PSVR dersen ona sözüm yok. .tamamen para tuzağı. Gaming klavye mouse alacağım dersen zaten bir PS4 parası gidiyor. İyi bir ses kartı + kulaklık + klavye + mouse ne kadar bunları hesaplayın.

   PSN plus ücreti ayda 20 lira. Benim de canımı sıkıyor. Ama en azından karşılığında oyun da veriyor. Bu gün Ps4 alsanız hiç oyun almasanız PSN plus bile size bayağı oyun oynatır. Olmasa keşke ama adamlar dayadı bir kere. Ve GT sport PSN plus olmadan save bile yapmıyor 🙁 o mecburiyet olmasa almam. ( gerçi almadım PS4 ile hediye geldi o da ayrı konu )

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @ronniejamesdio ben o konuda çok rahatım yarım nesil geriden geliyorum… hem ucuz ekran kartı ile güzel performans alıyorum hem de indirimleri dibine kadar kullanıyorum… PC’de böyle yapmak kolay çünkü hemen hemen her pc oyuncusu böyle yapıyor… Konsolcu böyle değil Street Fighter 5 çıktı artık 4’ü kimse oynamaz diye SF5’in ilk indiriminde hemen saldıran kitle sayesinde önce bindirim sonra göstermelik indirim yapıyor konsol marketi…

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @ronniejamesdio korsan oynayana şu aşamada sözüm yok. 200 300 lira kolay kazanılmyor. heleki lise öğrencisi adam bir ayda zor görür o parayı.

   Ama ilerde parası olur 3-5 para harcar zaten ilerde. Ben de öyle yaptım.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @aerdogan17 sf5 çıktı hemen alalım diyen kitle tuzu kurudur. ps4 olmuş pc olmuş farkmaz. fifa18 i daha yeni aldım. her sene fifa alan adam kusura bakmasın hiç söylenmeyecek. ps4 çıkalı kaç sene oldu daha yeni aldım. bu jenerasyona tek futbol oyunu ile geçer giderim.

   her çıkan oyuna koşan tayfa sıkıntı. Ama bu PC için de var ps4 için de. Yoksa COD filan o paralara çıkamazdı.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @ilkercom yapma gözünü seveyim gaming tuzağına düşen kitle zaten o pahalıymış bu ucuzmuş onun hesabını yapmıyor… diyorum ya tarzı farklı diye PC oyuncusu 4/4’lük oyun ekipmanı peşinde koşmuyor hiçbir zaman… neden DS4 ayarında gamepad almak istesin ki gamepad’siz de idare eder… bak işte pahalıya geliyor burda başlıyor… ben kendim PS yada XBOX düzeyinde çevre bileşeni aldım aynı para ama komşumda hiçbiri yok ve oda çok güzel oynuyor… hatta benden daha iyi oynuyor… son 10 senedir pc’ye konsol ekipmanları bağlanıp çalıştırıl oldu eskiden yoktu bunlar… şimdi var oldu da ne oldu PC oyunculuğu da pahalılaştı… bu arada PS4 donanımı konusuna asla sözüm yok bugün XBOX One S çok kral hem oyun hem salon ortası media cihazı…

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @ilkercom bende 3 senedir FIFA 15 oynuyorum misafir geldikçe… FIFA 19’da Türkçe spiker gelme ihtimali söylentileri var 😉 fifa 20 çıkınca alırım 19’da… bazı oyunlar gerçekten nesil nesil yenilenmeli cidden bu hesapta olan kitle zaten her türlü işini görüyor…

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @aerdogan17 fifa gibi bir oyunu klavye ile oynayan adama sözüm yok. belki gamepad ile oynayandan da iyi oynar. yenebilir. Ama bu oyunculuk mu şimdi.Sadece buna cevap ver yalnız.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Play anywhere oyunu olduğu için hem konsol hem pc oyunu. Bir kere alıp iki cihazda da oynayabiliryorsun. İşin içinde konsol olduğu için ucuz olması mümkün değil.

  Master race olan şey Steam aslında. 22 liraya mı ne Dirt4 almıştım. Haftalardır oynuyorum. Konsolda indirimle 80’e falan düşmüş galiba en fazla.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   Play anywhere ayağı 😀 .. ayağı 😀 var mı bildiğin birisi bu şekilde oynayan. Denemlik oynarsa oynar sonra tercihini yapar tek platformda oynar.

   Steam olmasa zaten durum çok berbattı. PSN de sürekli indirim oluyor. birinde 60 a satar diğerinde 30,

   1 ay önce fifa 18 90 a düştü. alayım mı diye düşünürken kaçtı gitti. sonra pes18 90 a düştü. demo indirdim baktım almadım. geçen hafta fifa 60 a düştü. pes18 ise 30 a düştü.

   Arkadaşların anlamak istemediği durum. PS4 veya herhangi konsolda indirim olmuyor. herkes gidip 400 e RDR2 alıyor sanmaları.

   en kötü senaryodan 400 e alsan ( ki psn de şu an 260 lira ön sipariş ) kardeşlik yaparsın 200 e gelir.

   Ps4 donanım olarak çok avantajlı. dilimde tüy bitti 1060 ayarında hatta 1070 ayarında oyun oynuyorsun. ve bunu sadece VGA kart parasına yapıyorsun. oyunlar da hiç öyle bahsedildiği fiyatlar değil.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @ilkercom fiyat konusunda abartılı tepkiler var ama şöyle söyleyeyim. Konsolda bomba indirim deyip 60 80 90 lira verdiğin şeyleri Steam’de yaz indirimi, hafta ortası indirimi, hafta sonu indirimi, yayıncı indirimi, o indirimi, bu indirimi derken 12-17-22-30 TL gibi rakamlara alabiliyoruz. Anywhere konusuna bir şey demiyorum. Kullanan vardır yoktur ama onu zaten “konsola aldın, PC’de de oynayabil” gibi düşüneceksin. God of War’de bu özellik olsa fiyatı düşecek miydi?

   Tamam 400 500 liraya konsol sahiplerinin oyun almadığını ben de biliyorum ama 10 liraya 20 liraya oyun alınamadığını da çok iyi biliyorum. Kardeşlik, yok zimbabve hesabı, yok yancıl hesap, sen çıktın ben girdim vs. kaçak göçek kiralar gibi anca bu pc fiyatlarına inebiliyorlar.

   Donanım maliyeti olarak PC ve konsol arasındaki fark son zamanda bizim ülkede çok ciddi açıldı. Evet maliyet daha yüksek ama o PS4 1060 1070 ayarında işini lütfen geçelim. PC’de 1080p 22-30fps’de çalışan oyunu kasıyor diye oynamıyoruz biz. Kendimizi kandırmayalım. Konsolda oynanmıyor mu? Oynanıyor ben ona bir şey demiyorum. Ona alışsam bana da kasıyor gibi gelmezdi. Ancak görsel kalite yakalansa bile performans yerlerde.

   Şuan düzgün olarak 1080p 60fps PC deneyimini sunabilen bir One X var. O da zaten 1060 1070 ayarında kağıt üstünde de. Fiyatına göre performansı çok iyi olsa da PC’de oyuna az para vermen o açığı hala örtüyor. Hele ekmeğini de PC’den çıkarıyorsan ne ala.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @ardazeytin değerli dostum ; steam de fifa 18 veya ne bileyim project cars2 veya wither 3 tarız oyunları ( çıkalı maximum 6 ay olmuş diyelim ) 30 a alman mümkün değil. Bende steam den aldım. hatta 180 iken 90 a düştü. H2games ile 60 liraya geldi. Project cars. bu oyunu yakın dönemde 20 30 a alman mümkün değil. Kısaca maliyetler bir birine esasen çok uzak değil.

   Ben kardeşlik filan kullanmadım. çok da bilmiyorum ama fifa18 60 lira iken 2 kişi alıp 30 a geliyorsa ayıplamam. PC tarafında bunun alternatifi yok bi defa.

   Donanjım olarak da 1060 1070 kısmını şu yüzden söyledim ; slat donanım olarak özellkle pro olmayan Ps4 bildiğin ezik bir alet. 4 sene öncesinin orta seviye laptopu işte 😀 o kadar ezik. işlem gücü yerlerde. ama oyun deneyimine bakarsan ( konsolda FPS kafaya takılmıyor ) nerdeyse grafik kalitesi olarak 1060 seviyesinde. hatta geçen bir kıyas vardı witcher ile horizon u kıyaslıyorlar. horizon daha iyi denmişti. PC olarak 1070 veya 1080 vardı. ps4pro olması lazım. exclusive oyunlarda gerçekten çok optimize bir alet.

   Misalen araba yarışı oyununda gran turismoda bazen fotogerçekçi seviyeye geliyor.

   Gönül isterdi ki ps4pro 4k 60 fps gazlasın. ama malisef adamlar 300 dolarlık makina satıyor.

   işlerin karışma sebebi biraz da bizde ki kur patlaması. Sony bir miktar bizi koruyor kur bazında. Steam ise hakikaten iyi avantajlar sunuyor.

   Bu arada benim konsol dememdeki sebeplerden birisi şu ( bende PC de var bildiğin üzere çok matah olmasa bile )

   İngilizcem öyle ahım şahım değil. Adamlar baştan sona türkçe oyun koyuyor önüme o bile fazladan para harcamam için motive edici. Kaldı ki konsolda daha az ödüyorum.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  sen de haklısın. Ama ülkemiz şartlarında 200 de büyük para. 400 de. zaten 400 e çıkan oyun 3 ay sonra 150 ye düşecek.

 • AlperenUtlu @alperenutlu

  Bu agresif tavrınızın sebebi ne ola ki?