Merhabalar ;

Bir tv alma arefesindeyim. 4k çözünürlüklü ve minimum 55" düşünüyorum. Bütçe olarak çok açılmak istemiyorum. Genel olarak uydu üzerinden tv izlenmese de dahili uydu alıcı olsun isterim. netflix için düşünüyorum. Dahili istemcisi düzgün çalışsa iyi olur. PC ve android tv box da bağlayabilirim. özellikle steam ve ps4 için uzak bağlantı da düşünüyorum.

Genel olarak sunny awox vs markalarda fiyatlar 2600 liralardan başlıyor. samsung filan diyince 4600 e çıkıyor. eli yüzü düzgün modeller 6500 liralarda. açıkçası 6000 liralara çıkmak istemiyorum. Ancak ucuz cihazlar da çöp müdür bilmem? alıp kullananlar çok memnun olduğunu söylüyor.

Bu konuda tecrübesi olanlar , özellikle şuna dikkat et diyenlerin tavsiyelerini bekliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 15
 • brcan @brcan

  Akıllı tv almak yerine, düz tv+mi box daha mantıklı geliyor bana.panel kalitesi iyi olan bi model bakılabilir.

 • Orcun @orcun

  @ilkercom https://www.youtube.com/watch?v=PlW4ouJGaCA Ucuz tv üretim olayı böyle, niye ucuz ? panelden tabi ki pek kısılamıyor çünkü direkt pazarlamayı etkiliyor, o yüzden bu tür fiyatına göre herşeyi sunan tvlerin sıkıntılarını sayalım.
  1. İçlerinde kullanılan ledlerin sayısı daha az ve parlaklığı düşük
  2. Malzeme kalitesi çok çok kötü attığım video'da bakın arka kasasını etiket yapıştırılıyor kağıt kadar ince plastik var bu tv hiç taşınmayacak mı ? duvara asılmayacak mı ? resmen tek kullanımlık tv
  3. Pcb anakart güç kaynağı gibi gibi bileşenlerde malzemeleri resmen azaltılıyor güç koruması voltaj bilmemnesi bunların çoğu yok. Zaten bu tür tvlerin ortak sıkıntısı birkaç sene içinde ya ısınmadan anakartı şurası burası gidiyor ya da voltaj yüzünden komple yanıyor.

  Lehimden bile çalınıyor ya birgün hdmi'ı taktın 2 gün taktı 10 kere sök tak yaptın birgün bir taktın '' A...... ULAN SOKET İÇERİ GİRDİ LAAAA ABOOOOOOOOOOW NABACAZ '' diye uğraşırsın. Yani değer mi ? değmez mi ? dersen ki ben cebimdeki paraya göre en büyük paneli istiyorum en çok bilmemne olsun al, ama bilerek al. Geldiler kurdular vs ghosting var ne yapacaksın ? veya işte panelin bir yeri çok aydınlık öteki yeri az aydınlık ne yapacaksın ? panel büyüdükçe bu arada bu gibi şeyler dahada artıyor.

  Yazılım mevzusunu saymıyoruz zaten hiç yok demek lazım. Bence tv işinde sony'den şaşmamak lazım. Ben sony'den ne zaman şaştım hep elimde patladı. Birdaha tövbe ettim parası neyse vericem sony alıcam evladiyelik kullanıcam. Harbiden de geçmişteki 3 televizyonum sony idi, hiçte bozulmadılar sadece büyütme işte 4k muhabbetine değiştirdim. 55 inç samsung çöp oldu çizgiler çıktı pert. LG güzel bir serisi gene çizgili çizgili yakında oda pert olur. 🙂

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   Mevcut sony zaten. Ebad ufak kaldı. Ama bir de sony tv ler beko samsunglar sunny fabrikasında üretiliyor.

   Yarın aldık samsungu ışık sızması var. Bu adamlar yüzde yüz değişim yapacak mı? Orası muamma.

   Her cevabı okuyorum. Teşekkürler.

  • Orcun @orcun

   @ilkercom Mesela bizim fabirkada common rail üretiliyor, ama her markanın yani neredeyse her dizel motorun common rail'i üretiliyor iş makinesinden mercedes bilmemnereye kadar, renosundan fiat'a kadar. Tek farkı var. Reno için konuşayım, reno da kullanılan common rail için hammadde block parça onun bile kalitesi kötü, mercedes için üretilenin hem belli bir kalitesi var hem de üretici sana '' hacı şu şu şu tipte olacak altı blocktan üretmeyeceksin '' diyor. Mercedes'in rommon rail'inin geçtiği işlemler başka renonun geçtiği işlemler başka, bizim kalite kontrolde mesela mercedes'in common'u toplam 3 kere dönüyor, 3 kere ayrı ayrı ortamlarda test yapılıyorken reno sadece birkere test yapılıyor. renonun common'u bildiğin yeşil sebze kasasında taşınıyorken mercedes'in common'u bildiğin siyah çantada ayrı ayrı süngerin içinde taşınıyor. Lafta evet kağıt üzerinde ya reno da aynı mercedeste aynı fabrikadan çıkıyor. Ama sürecin hiçbir alakası yok. TV'de öyle buzdolabı da öyle hemen hemen herşeyde böyledir. Büyük marka olunca çalıştığı teknik serviste ona göre prosedür oluyor. O merdivenaltı marka diyelim sence çalıştığı yerler düzgün yerler midir ? 1 karış yağlı sakalı olan 2 kelime türkçe bilmeyen konuşamayan adamlardan ibaret çoğunun teknik servisi, miele çamaşır makinesi aldım da eve 4 kişi taşıdı getirdi galoşu şuyu buyu saymıyorum bile gelen adamlar kurdu etti teraziyle ayarlamalar pc'e bağlayıp kontrol etmeler, bana her programı yaklaşık 45 50 dk kadar anlattılar tek tek deneyip gösterdiler. Yerli malından da aldım bu arada geldi kurdu 3 dk anlattı bastı gitti makine sallanıyor diye kapıdan çevirdim haaa deyip herif geri döndü baktı vs. ayarladı.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @orcun Bu dediğine göre benim arçelik almam lazım 😀 servis kalitesi en yüksek arçelik. en kötü de vestel. Yazdıkların çok doğru. Bende bütün ev aletleri bosch. bozulduğunda gelen adamlar cidden çok disiplinli. ama en ufak parçaya da belli disiplin dahilinde geçirdiler. Vestel klima aldım. vestele tövbe ettim öyle bir servisleri var. üretim kalitesi yerlerde. Arçelik ise servis kalitesi olarak vestelden iyi bosch dan kötü. ama parça fiyatları çok uygun.

Adamın biri gelmiş yazım yanlışımı düzeltiyor. En uyuz olduğum insan modeli. Gidin kardeşim technopat forumda takılın. Orada arayın noktası virgülü eksik yazıları.

Hayır adam bir de kıt aklıyla benim yazımı düzeltiyor. Benim yazdığım hali kelimenin öztürkçesinden geliyor. Alma - elma gibi. Veya karındaş gibi. Hadsizlikte son nokta. Kendi gibi liseli ergen filan zannediyor sanırım.

Engellemiş birde. Nelerle uğraşıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 33
 • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

  Filan değil falan olucak. "Bir de" ve "birde" olarak aynı anlama gelen şeyi farklı yazım şekilleriyle kullanmışsınız. Birinden biri hatalı, ne kadar da ayıp cık cık cık, dermişim 😛 🤣

 • Bulut Fırat @kurabi

  Konudan bağımsız, yazım yanlışlarını ısrarla düzeltmeyen kişileri ben de engelliyorum.

  Türkçenin yanlış kullanımını görmek çok rahatsız ediyor. Geçmiş yazılarına bakıyorum, sürekli aynı hata varsa "ismin bulunma hali, nerede, burada, -de birleşik" vb. şekilde açıklıyorum. Eğer karşı taraf "ok kib bye" minvalinde pişkin bir tavır gösterir, mesajını düzenlemez; kısaca hatasını düzeltmek yerine umursamaz bir tavırla devam ederse tartışmayı uzatmayıp, kendi göz zevkim için engelliyorum.

 • ersoy @ersoy

  Girasunda "dööş" deriz, öztürkçesi de budur 🙂

 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  Adam nazikçe uyarmış, bence asıl sizin yaptığınız yanlış. Hatalarımız bizi küçük düşürmez, düzeltmek için bir fırsattır. Yeter ki uyarı nezaket ölçüler içerisinde olsun. Sizin tepkiniz hatalı bence.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   Dostum hataların derken ? Ortada hata yok bu bir. Siz yolda her gördüğünüzü çevirip kravatınız yamuk saçınız dağınık diye düzeltiyor musunuz?

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @ilkercom kelimenin etimolojisini bilmiyorum. Hata yoksa siz de etimolojik olarak kelimenin doğru olduğunu bilerek yazdığınızı, hata olmadığını açıklarsınız. Arkadaşımız bir şey öğrenmiş olur. Şu halde yine tepkiniz ölçüsüz ve nezaket dışı olduğu için sizin yanlış yaptığınızı düşünüyorum.

   2.si her önüme geleni uyarmıyorum ama çantası açık kalmışsa, telefonu çalıyor ama duymuyorsa, otobüste yüksek sesle müzik dinliyorsa uyarıyorum elbet. Yani uyarılacak şey vardır uyarılmayacak şey vardır. Burada arkadaşımızın yaptığı nazik uyarı yerinde. Sizin tepkinizdeki üslup ve bir de üstüne olayı ayrı başlıkla buraya taşımanız yanlış görüyürum.
   (Not: bu yazdığımıza da alınmayın, farklı düşünce zenginliktir)

   Bir gün takım elbisemin yakası katlanmıştı. Fark etmemişim. Yoldan geçen bir yabancı uyardı. Bunda da gocunulacak bir şey yok. Teşekkür edip düzelttim. Beni işyerinde tanıdığım insanlara ya da patronuma rezil olmaktan kurtarmıştı neticede.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @oguzhanbilgay İşte sıkıntı burada bilmediği kelimeyi düzeltmeyecek. Siz benim nezaket dışı davrandığımı nereden çıkardınız pardon? Belki ben nuktedan bir şekilde yazdım. Karşı tarafta bir psikolojik sıkıntı var ki hemen üstüne alınmış. 2. yazdığını da ben görmedim engellemiş.

   Bak yolda her gördüğünü düzeltmiyorsan burada da düzeltmeyeceksin. Dahası her konuya taraf olmayacaksın.

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @ilkercom hala üslubunuzun sertliği, ben size her zaman siz diye hitap ederken senli benli ünlemli konuşmalarınız dahi durumunuzu ortaya koyuyor zaten. Görünen o ki hatasını kabullenme erdemi sizde yok, ki bu durumda ne desek boş. Siz aynen devam edin beyefendi.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @oguzhanbilgay Bakınız avukat bey ;

   Yazdığım şey hatalı değildi. Hatalı değilken neden hatamı kabul ediyorum. Israrla hatalı olduğumu kabul ettirmeye çalışıyorsunuz. Diyorum ki yazdığım şey hatalı değil. adamın biri çıkıyor bilmişlik yapıyor ben de hadi ya diyorum. Ki hatasını anlamayıp kendince tribe giriyor. Ve siz de avukatlık yapmaya geliyorsunuz. Araya kaynayan adam engellemiş gitmiş. Ben de sizi engelleyeyim en güzeli.

google da birşeyler arayınca bazen technopat sonuçlarda kafada çıkıyor. giriyorum ne yazmışlar diye. cidden çok sıkıntılı tipler. hem bilgileri kıt ezbere gidiyorlar hem de tepeden tırnağa alayı kibirden ölüyor. 15 yaşında bebe olduğu belli afralar tafralar müthiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 20
 • Taha @ctg10

  Buradada var onlardan tek tük 😀

 • Orcun @orcun

  Ya bunların hepsini bir odaya kapat kendilerini keserler, keser keser azalır yok olurlar. Aynada kendini görsün aynayı kırarlar.

  • seckyn @seckyn

   Aradıkları ne onu anlamadım 😀 Düşük iq ve tam itaat ilk aranan özellikler sanırım 😀

  • Paheli @paheli

   Teknoseyir ahâlisi de ara ara birbirini yiyip engelleşme eylemini icra etmekte lâkin tp hakikaten sinir bozucu gereksizlerle dolu bir forum ortamına sahip. Atışma konuları utanç verici. Şu muhabbete bak hele ya. Butonun verdiği yetki olmasa ne yapar nasıl yaşarmış maazallah aman aman.

  • Orcun @orcun

   @paheli Buralarda öyle pek bu tipte arkadaşlar yok. Ha var ama sayılır yani çok yoklar. Bana kalırsa DH ortamı teknopattan daha iyi, kasıntı tipler gene varlar ama o rahatlık olayı da varya o işte daha iyi. Ha bu seferde ne oluyor işte ? sidik yarıştırmaya kayıyor. Laf sokalım benimki seninkinden daha uzağa işer hadi bakalım vs. vs. vs. teknopatın ortamını bilmiyorum takılmıyorum aramızda aktif takılanlar vardı. @furkanemir @gcn olması lazım.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   Şu çöp fare mevzusu tam bunların olayı. Bir gün çöp derler sonra bakmışsın o firma reklam vermiş o mal şah olur. Bir dönem AMD ise at çöpe takılıyorlardı. Özellikle RB. sonra birden AMD sevdalısı oldu. Pentium G serisi oyunlarda en güçlü ekran kartına bile darboğaz yapmaz diye bir iddiası vardı.

   Bu tip ortamlarda bir de en uyuz olduğum konu toplasan 250 watt çekmeyecek sisteme en az 750 watt PSU öneren adamlar. Sanırım üreticilerle ortak çalışıyorlar.

  • Orcun @orcun

   @ilkercom Heee recep efendi bir ara asusçuydu ondan sonra sapphire şuya buna boyna çamur atıyordu. Windows 8 veya 10'a bayılıyorlar 7'e falan çöp diyorlardı, adamın donanım yetmiyor olsun 10 kur diyorlardı daha iyi vs. vs. gerçi recep facebook üzerinden de rahat durmuyordu. "türkiye'de ilk defa detaylı sistem toplama videosu çektik. önce donanımhaber ve şimdi de teknoseyir bizi taklit etti." Altına levent abi şey edince yok oldu. Çünkü levent abi pcextra için sistem toplama rahber videosu yapmış zamanında cd dvd vs vardı https://teknoseyir.com/durum/374709 hatta birileri bulup yüklemişti ama silinmiş video. 🙁

  • Furkan Emir @furkanemir

   @ilkercom mikail fidan zaten banbaşı onu saymamak gerek mizah bölümünde adamla ilgili aşağılamadan gayet komik kırıcı olmayan paylaşımlar yapıldı memeler yapıldı banladı sildi hepsini, adam klavyeli ego resmen

  • Orcun @orcun

   @furkanemir Acaba gerçekte nasıl birisi ? ben merak ederim yani, online internet ortamında böyle olan birisi gerçek hayatı sosyal hayatı nasıldır ? ya klasik klavye delikanlısı denilen tiplerden ya da iş ayrı sosyal hayat ayrı diyen garip tiplerden vs. ama genelde çoğu antideprasana abanıyor ruh gibi takılıyorlar falan.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @orcun Hatırlıyorum bir ara sapphire e ciddi takmışlardı. Kilo vermiş biraz insana benzemiş. videoda sallanan memelerine bakmaktan izleyemiyordum. kaç videoyu kapattım. Hele kişneyerek gülmesi efsaneydi. hanımla kavga ettik bunlar ne böyle diye 😀 ali baltaş bişey anlatıyor yanda kişniyor filan.

  • Orcun @orcun

   @ilkercom Güzel şeyler var, bir ara notebook'un içini açıp gösteriyorlardı işte burada bu var şurada şu var vs lazım oluyordu yararlanıyordum. 😀 Bir ara ciddi izliyordum bazı şeylerini ama kendi ortamlarını görünce komple bıraktım.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @orcun aynı şekilde. işte o günlerin hatrına bazen giriyorum. pişman oluyorum. kafa ayarı videoları güzeldi. onlar da ali için izledik bitti.

 • erdem göker can @ec

  kendilerine ufak bir diktatörlük kurmuşlar oyle takılıyorlar kendi içlerinde

 • alaria @alaria

  Gerçek hayattaki ezikliklerinin acısını kendi kurdukları sanal dunyada çıkarmaya çalışan rahatsız tipler.
  Sahibi ne ki moderatoru kullanıcısı ne olsun.

Ryzen 3000 serisi test sonuçları cidden çok iyi. 3600 ün intel i9 9900k yı geçmesi söz konusu değil ama i7 8700k yı fena dövmüş. Bir çok oyunda intel bottleneck yaşarken 3600 ekran kartını limitine kadar götürmüş. TR için fiyat farkı şu anda 600 liradan fazla.

Şu anda sistem kuranlar için her türlü AMD çok mantıklı. Anakart B450 serisi alınıp işlemci 3600 alındığında intel muadiline göre anakarttan da en az 300 lira tasarruf edilmiş oluyor. AMD işlemciler RAM olarak 3ghz kullanıyor. Daha altında darboğaz olabilir. Burada artık fiyat farkı yok gibi bişey.

Oluşan toplam 900 lira gibi farkla Ekran kartı upgrade edilebilir. Rx 5700 yerine 5700XT alınması için bütçe açılmış olur.

Hardcore gamer tayfanın da bu saatten sonra 3600 aşağısını kabul etmeyeceğini düşünüyorum. Yayıncılık vs de işin içine girdiğinde AMD farkı ciddi açmış oluyor.

Benim de niyetim 2200G den 3600 e geçmek. Nadir de olsa oluşan stutterları bitirmek. rx580 i bir limitine dayayalım. Olmadı Vega 56 veya vega 64 alınabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Logitech G29 direksiyon seti için yaptığım direksiyon modu. Gt tarzı bir simit.

Tasarımı ücretli olarak satıyorlar. Onu aldım. 3 boyutlu yazıcı da bastım. Tutma yerlerini suni deri ile kapladım. Parçaları boyadım. Bu haliyle dahi bayağı iyi oldu.

Fakat bir kaç revizyon yapacağım. Baskıda Dolguyu %100 kullandım. Bu yüzden hem uzun sürdü hem çok fazla filament harcadım. Ayrıca orjinal simit ile aynı ağırlıkta oldu. Belki 50 gram 100 gram hafiftir. Dolguyu özellikle bir kaç parçada %20 ve %30 yapacağım. Böylece hafiflik avantajı ile direksiyon daha hassaslaşacak.
Özellikle ön plakayı daha düzgün basacağım. Buttonları da daha ince nozzle ile renkli filament ile yazmak lazım.
Kullanım olarak açıkçası beklediğimden çok daha iyi oldu. sürüş keyfi muazzam seviyelere geldi.

Fotoğraflarda görüldüğünden biraz daha iyi oldu. Sonuncu fotoğraf tasarımı yapan şahsa ait. Onda deri kaplama yok dikkat ederseniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 29

Aramızda Vega 56 kullanan var mı? undervolt vs yapmak şart mı her modelde gerekli mi? Driver güncellemesi ile çözdüler mi bunları? Bilgi verecek olursa iyi olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Özellikle motorsporları ve yarış simulasyonları ile ilgilenenlerin izlemesinde fayda olan bir kanal. Cidden çok kaliteli bir arkadaş.

https://www.youtube.com/channel/UCt3fP0lr6l8dK7pmlzoxRcg

Yiğit Tezcan

Yarış simülasyonları, donanımları ve motor sporları hakkında videolar yapıyorum. Konumuz epeyce niş. Fakat motor sporları hakkında bilgilenmek için, simülasy...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

ender3

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kısmetse bu hafta 3D yazıcı alıcam. Şu anda gördüğüm F/P olarak creality ender çok mantıklı. Daha çok ABS materyal basıcam. Bütçe 1500 lira civarı çok mantıklı modeller olursa 1800 e kadar çıkıcam. Yurtiçinden almayı düşünüyorum. Çin den hem bekleyemem hem de binecek vergilerle daha pahalıya gelebilir.

Tavsiyeleriniz nelerdir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pek çok kişi GoT 0803 için çok karanlık demiş. Açıkçası iş yerindeki pc de izlediğimde ben de parlaklığı çok açmıştım. Evde izlediğimde ise hiç şikayet etmedim.

İş yerinde izlediğim sürüm 3,6 gb filandı. Evde izlediğim sürüm ise 4,6 gb gibi bişeydi. Dizinin yönetmeni de sıkıştırmadan kaynaklı sorunlar var demiş. Benim izlediğim versiyonların tamamında karanlıkta geçişler çok kötüydü. Burada bariz bir sorun olduğu belli. Eğer bluray veya sıkıştırması az başka bir versiyon olursa onda daha da net izlenir sanırım.

Bir diğer konu izlenen tv etken olabilir. Benim izlediğim tv 2008 model 720p Sony tv. Üstelik giriş seviyesi. Ancak evime gelen bir çok kişi bizim tv nin çok iyi görüntü verdiğinden bahseder. Samsung un veya Sony nin üst seviye tvleri olsa daha da iyi bir görüntü alınırdı.

Ancak herkes gibi benim de katıldığım konu illa ki 10gb lık mkv + 10 bin liralık tv ile mi izleyelim bir diziyi sorusu var.

Bu arada ben bölümü genel olarak beğendim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11