Neden insanlar eti kayış gibi olana kadar pişiriyor? Ne suyu kalıyor ne lezzeti. Ayrıca neoglobini kan sananlar yüzünden koca bir sektör yanmış et üstüne kurulmuştu bir dönem. Allahtan Nusret falan çıktı piyasaya, az ve orta pişmiş etin ne kadar değerli olduğunu anladı millet. Gerçi hala daha "kanlı kanlı et yiyorlar, ateş ete selam vermiş sadece" diyenler bitmedi.

Edit: Duyar kasanlar gelmiş, kimseyi aşağılama veya küçük görme gibi bir niyetim, söylemim yok. Ülke standartlarını sorguluyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 35
 • kirazerik @kirazerik

  Aynen katılıyorum. Az veya orta iyidir. Ama sıcak olacak her türlü. Ben dışarıda yerken arada ısıtmaya gönderiyorum.

 • Orcun @orcun

  Valla onu bunu bilmem de eti kolayca parçalayabiliyor muyum ? işte bıçakla 40 saat uğraşıyor muyum ? yoksa uğraşmıyor muyum ? ağzıma attığımda sakız gibi çiğniyor muyum ? çiğnemiyor muyum ? o arada etin tadını kokusunu üstüne eklediğim yağın lezzeti vs baharatı alabiliyor muyum ? alamıyor muyum ? ben bunlara bakıyorum.

  Benim damak tadıma göre etten et tadına sonuna kadar alabilmeliyim. Onun yanı sıra koyduğum zeytinyağından 1 gece beklettiğim etin içinde de zeytinyağı tadını alabilmeliyim. Bıçakla bile değil çatalı yan koyduğumda da hemencecik kesilecek ayrılacak ağzımda sakız gibi çiğnemeyeceğim gibi gibi şeylere bakıp ona göre pişiriyorum. Dana etinden daha çok bu yüzden kuzu etini severim.

  Kuzu bonfile kuzu biftek vs bunlar bana dananın etinden daha güzel geliyor. Kuzu pirzolayı zaten saymıyorum. 😀 Eti öyle yarım saat çiğnemeyi bıçakla 40 saat kesmeye uğraşmayı da sevmiyorum. Aslında az pişmiş çok pişmişten daha çok etten et tadını ne kadar alabildiğiniz önemlidir. Mesela bunun aynısını kahve içinde söyleyebilirsiniz.

  Kahve de mesela olayın tamamen farklılığı kahvenin tadını ne kadar yoğun alabildiğinizdir. Adam var mesela markette poşette ne ucuz kahveyi alıyor oo diyor türk kahvesi içiyor oh be diyor. Ya ben gidiyorum izmirde kemeraltında tarihi kahvecim var oradan kahveyi özel alıyorum. Damak tadı kahvenin tadı farkı efsane fark var. E şimdi markette ki alan adamda kahve içtim diyor benim gibi adamda kahve içtim diyor. İşte o yüzden bilmemne çekirdeği fare bokundan kahve olayı var bu yüzden. Çünkü onun da tadı ve aroması farklı oluyor. Bunun kavrulma şeyi öğütmesi vay efendim pişirme tekniği ohooo envai çeşit fark var. Ve eminim ki düzgün yapılmış bir kahveyi sevmeyen insan çok azdır. Aynı şekilde düzgün pişmiş tadı 10 numara eti de sevmeyecek olan çok azdır.

  Hem bu damat tadı olayına giriyor hem de biraz kendinizi geliştirmenizi sağlıyor. Benim akraba adam hayatı boyunca balık ürünleri yememiş. Midyesi işte ahtapotu ondan sonra aklınıza ne gelirse yengeç şu bu vs. vs. vs. adam diyor ki böcek bunlar. Böcek niye yiyeyim ? ya dedim tamam ön yargın var ama bir dene ? gen ben sana 10 numara ahtapot vereyim ? veya yengeç ? yada midye ? bir dedim midye tava yapayım parmaklarını yersin. Ve denedik yani adam kalamar hastası midye hastası oldu. 😀 20 sene yememiş herif bunları artık neredeyse her hafta tüketiyor. 😀

 • Eminentia @eminentia

  Etin içerisinde parazit olabilir. Normalde domuz etinde daha sık rastlanır ama dana ve koyun etlerinde de olabiliyor. O yüzden pembe görünümlü et tüketmiyorum.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Deneyebilse çoğu insanın daha az pişireceğine eminim ama denemiyorlar. Mangalda kömüre dönen etleri gördükçe üzülüyorum. 75 dereceyi geçir ve çek. 65 derecede kabul görür de ben Türkiye standartları için uygun bulmuyorum.

Haklı bir isyan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Hala şunun üstüne çıkan olmadı ya 😀 2002 de 8 yaşındaydım, hiç unutmuyorum Brezilya maçı öğle arasına denk gelmişti, izlediğimi hatırladığım ilk milli maçtır 😀

TARKAN - Bir Oluruz Yolunda

Tarkan YouTube kanalına abone olmak için tıklayın: https://goo.gl/CuzXcKiTunes'dan İndir / Download on iTuneshttps://itunes.apple.com/tr/artist/tarkan/102640...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu coğrafyanın kaderi galiba ekmek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Bu ne ya 😀

3D Printable Jesus Mecha Christ by Dillon

Jesus Mecha Christ Transformer Now available on Thingiverse. Only buy here if  you want to throw a little money my way.   This was printed on a Prusa i3 Mk3 and Prusa Mini+Filaments:Prusament...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İyi ki bir CoH2 oynayalım dedik 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bizim kız sanatsal takılıyor bu sıralar 😄 #kediseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amazon kardeş seri Stargate getir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@thesulhone #Bitcoin

Edit: Hayır anlamadığım şey şu, askerde kısıtlı imkanlarla üç kuruş parayı nerelere çıkardım, sivilde o kadar imkan ile parayı nerelere düşürdüm 😀

Batıyoruz Galiba

Deep Turkish Web Batıyoruz Galiba
BeğenFavori PaylaşYorum yap