---Sorun Çözümlendi---
Günaydın, Eski hard diskleri çöpe atmadan önce tekrar okunamayacak şekilde nasıl yokedebilirim/silebilirim/bozabilirim?
Hiçbir alete erişimim yok gibi. tornavida veya çekiç hariç

Son durum:
görev tamamlandı
küçüklerin bağlantılarını kırdım
Büyüğü açamadım ama ucu gözüken plakayı biraz eğdim pense ile
hepsi tuz ruhulu su içinde balkonda bekliyor
birkaç güne kadar çöpe atılmaya hazır yani
herkese çok teşekkür ediyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 31

M. Serdar Kuzuloglu'nun Dünya Halleri adlı ücretsiz haftalık bülteni nin bugünkü sayısından bazı ilgimi çeken satırlar

email kayıt adresi : https://bulten.mserdark.com/

E-ticaret sitesi eBay'de satılan ikinci el biyometrik cihazın SD bellek kartından ABD ordu istihbaratına kayıtlı 2 bin 600 kişinin bilgileri çıktı. Almanya merkezli "Chaos Computer Club" adlı meşhur bir hacker grubu tarafından satın alınan cihazda Irak ve Afganistan'da ABD'ye muhbirlik yapan yerel ajanların yanısıra hükümet adına çalışan ABD görevlilerinin de kimlik bilgileri yer alıyor. En şaşırtıcı ayrıntı, bu verilerin kriptolanmamış şekilde kaydedilmiş olması.

(CES) ABD'nin Las Vegas şehrinde kapılarını açtı.
Sony Honda (Mazda değilmiş) ile ortaklaşa geliştirilen "Afeela" kodlu sedan otomobil, tahmin edileceği gibi elektrik motorlu ve (3. seviye) otonom özelliklere sahip. İçinde ve dışında 45 hassas algılayıcı ve kameraya sahip model kabin içindeki medya ve eğlence arayüzleri kadar kullanıcı deneyimi adına da yenilikçi bir deneyim vaat ediyor.

"Renk değiştiren otomobiller' Hint kamyon kasalarına taş çıkartacak seviyede korkunç desenlerle tanıtılan teknoloji sayesinde tek bir dokunuşla aracın dış rengini bütünüyle ya da desen şeklinde değiştirebiliyorsunuz. (Evet, ruhsat kaydı konusunu ben de merak ettim.

Suudi Arabistan yönetimi Wikipedia'nın Arapça sürümünün en üst düzey yetkiye sahip (admin) iki üyesinin kimlik bilgilerine ulaşarak tutukladı. "Devlet menfaatlerine aykırı içeriği sitede tutma" suçlamasıyla çıkarıldıkları mahkemede Osama Khalid 32 sene, Ziyad al-Sofiani ise 8 sene hapse mahkum oldu.

Ukrayna savaşı sürecinde seferberlik emri çıkararak eli silah tutan herkesi askere almaya başlayan Rusya'yı apar topar terk eden 100 bin bilişim sektörü uzmanı bugüne kadar Rusya'daki işlerini (Türkiye dahil) farklı ülkelerden sürdürüyordu.

Hukuki destek sunan ilk yapay zeka hizmeti DoNotPay, ilk olarak 2016 yılında ABD'deki haksız trafik cezalarına itiraz ederek kullanıcılarına yüklü miktarda para iadesi yapılmasını sağlamıştı. Uygulama şubat ayında vites yükselterek ABD'deki (yine trafik cezası konulu) bir mahkeme duruşmasında vermesi gereken ifade konusunda canlı destek verecek. Böylece tarihte ilk defa sanığın yapay zeka tarafından temsil edildiği (savunulduğu) bir dava görülmüş olacak.

NVIDIA, düşük çözünürlüklü videoları yüksek çözünürlüklü hale getiren "RTX Video Super Resolution" adlı yapay zeka algoritmasını tanıttı. Tost makinesiyle çekilen videolara veda vakti.

Almanya'da faaliyet gösteren "Helmholtz Zentrum Berlin" adlı araştırma merkezi, güneş panellerinden enerji üretiminde yüzde 32,5 verimliliğe ulaşarak dünya rekorunu kırdı.

Finlandiya merkezli "Solar Foods" adlı bir girişim, güneş panelleriyle ürettiği elektriği kullanarak "kültür mikropları" desteğiyle alternatif protein üretimine başlıyor. Şirketin bu yıl faaliyete geçecek fabrikası bu yöntemle yıllık 100 ton protein üretme kapasitesine sahip olacak. bu alternatif protein, sağlıklı beslenmenin en temel bileşenini sıfıra yakın karbon salımıyla ve hayvanlara bağlı olmadan üretmeyi vaat ediyor

ABD / Nebraska-Lincoln Üniversitesi'nden John DeLong, göl suyundan topladığı farklı mikrop türlerini tatlısu yosunlarına bulaşan bir virüs ile etkileşime soktu. Deneyde şimdiye dek sadece bakteriler ile beslendiği bilinen "Halteria" adlı mikrobun bu deneyde kullanılan klorovirüsü de yediği anlaşıldı. Sadece 2 gün içinde sudaki mikrop oranı 15 kat artarken virüs oranı yüzde 1 seviyesine geriledi.

Çin / Tsinghua Üniversitesi'nin araştırmasında şekerli içecek tüketiminin erkek saç dökülmesinde önemli bir etken olduğu belirlendi. Yapay tatlandırıcılı ve enerji içecekleri de bu kapsama giriyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü araştırma sonucuna göre yeterli miktarda sıvı tüketmeyenler kronik hastalıklara daha çok yakalanıyor ve daha erken yaşta ölüyor. Fareler üstünde yürütülen deneylerde yetersiz sıvı tüketen grup 6 ay daha kısa yaşadı. Bu süre insan ömründe 15 seneye denk geliyor. Çalışma 15 bin gönüllü hastanın 20 yılı aşan süreye dayalı verileri üstünde yürütülmüş.

Dünya Halleri

Gözden Kaçanlar Rehberi. Click to read Dünya Halleri, by M. Serdar Kuzuloglu, a Substack publication with tens of thousands of readers.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Adobe 2022 Mali Yılında 17,61 milyar $'lık rekor bir gelir elde etmiş. Dile kolay
https://petapixel.com/2022/12/16/adobe-made-17-61-billion-in-2022-10-46-billion-on-creative-cloud-alone/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

5-10 bin TL lik yılbaşı hediye önerisine ihtiyacım var
Siz olsanız aile şirketi olan bu çifte ( karı-koca) 5-10 bin TL değerinde nasıl bir hediye önerirsiniz?
Önerileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 40

Dakikasına 1000 TL ödeyen doktor TV de kendisine sorulacak soruları yine kendisi önceden hazırlıyor; programcılara gönderiyor; yayın sırasında o sorular yöneltiliyor.

Faruk Bildirici, Medya Ombudsmanı, Gazete Pencere 28 Kasım 2022

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Güvenli ve Etkili: İkinci bir Görüş Belgeseli,
Covid-19 aşısından olumsuz etkilenenlere ışık tutuyor,
aynı zamanda sistemik başarısızlıklarına da kapsamlı bir bakış sunuyor

Farmasötik denemelerin analizlerine, Sağlık sisteminin bu ürünleri düzenlemedeki rolüne,
politikayı etkilemede davranış bilimcilerinin rolüne,
medyanın ve Büyük Teknoloji şirketlerinin konuyla ilgili özgür ve açık tartışmaları bastırmadaki rolüne bakıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=dIVZ5ssWB-o

Safe and Effective: A Second Opinion (2022) | Oracle Films | News Uncut

If this video goes down, continue watching on https://www.oraclefilms.com/safeandeffectiveIf you'd like to see more independent projects like this happen in ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Savaşın bıraktığı yaraları gizleme sanatı, 1946

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AB ve İngiltere’de yaygın olan Almanya’nın en büyük marketlerinden Almanya’nın BİM’ olarak bilinen ucuzluk marketi Lidl, Türkiye’de 5 yıldızlı otelde 22 günlük tatilin fiyatını 599 euro ( 11 bin TL) olarak satışa sundu, 200 euro indirim yaptığını duyurdu, “fırsat” logosu kullandı.

5 yıldızlı otelde açık büfe olanağının da sunulduğu tatilin günlük fiyatı yaklaşık 460 lira. Bir Alman, her şey dahil lüks otelde geceliği sadece 27 Euro ödeyecek. gidiş dönüş uçak bileti de dahil.

ı. Almanya’da asgari ücret 1811 euro. Bir aylık ücretle üç kişi Türkiye’de 22 gün lüks bir tatil yapabiliyor.

https://www.lidl.de/l/prospekte/monatliche-reise-highlights-September_Sued-2022/view/flyer/page/1

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 21
 • AB9 @sqn

  muhalefet etmek için söylemiyorum ama ocak 2023 fiyatı bu. bahsedilen otel de trivago'dan 5.9 almış.

 • Fullmoon @dolunay

  Bunu Türkler de alabilir, 'Bir Alman' demek yanlış olmuş.

 • Alpi Ironside @alpi350

  TR oturulacak değil gezilecek yer cidden. Bugün Eminönü-Karaköy arasında bir bardak portakal suyuna 20 TL istiyorlar. Yaklaşık 1 Avro yapıyor. Şaka gibi. 40 TL dondurma alıyor Turist 2 Avro ödemiş oluyor. İstanbullsheet!

 • seda @seda

  Alman Ucuzluk Marketinden Tatil Satışı! Kısa Sürede Tükendi

  DW'den Elmas Topçu'nun haberine göre; Türkiye'de yoğun tartışmalara yol açan, Alman ucuz marketler zinciri Lidl'in Side tatilinin yoğun ilgi gördüğü bildirildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Lidl, 'Bahsettiğiniz 22 günlük Türkiye tatili Ocak 2023 ayı için 599 Euro'ydu ve karşılaştığımız talep sınırlı kontenjanımızı hemen aştı ve tükendi. Söz konusu tatili daha yüksek fiyata satın almak bile imkansız. Tur operatörlerimiz ile beraber, müşterilerimize bu cazip fiyatla daha fazla kontenjan sunabilmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz' ifadelerini kullandı.

  Lidl şirketinin 31 Ağustos'tan itibaren geçerli olan son broşürünün kapağında üç haftalık Side tatili yer almış, söz konusu tatilin kişi başına 799 Euro yerine 599 Euro'ya satılacağı duyurulmuştu. Söz konusu beş yıldızlı otelin Side Kumköy'de, merkeze 7 kilometre mesafede olduğu ve Ocak 2023'te 21 gece/22 gün her şey dahil iki kişilik odada, tatilin kişi başına 599 Euro'ya satılacağı belirtilmişti. Aynı odanın Şubat'ta 649, Nisan ayında 899, Mayıs ayında 999, Haziran-Eylül arasında 1399 ya da 1499 Euro'ya ayırtılabileceği belirtiliyordu.

Emekli bir büyüğümüze internet dışı sosyalleşme önerilerinize ihtiyacımız var:
Evli ama eşinden başka da arkadaşı olmamış, Yurt dışından geldiğinden beri de arkadaş çevresi oluşturamamış, sosyalleşememiş bir büyüğümüz var.
Corona endişesiyle kapalı ortamlar yerine açık havayı tercih ediyor.
Caddebostan sahilinde yürüyüşlerden de başka bir aktivitesi yok.
Ve de bir arkadaş çevresi edinecek fikirlerinize ihtiyacı var
şimdiden teşekkür ediyoruz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Aramızda skillshare.com den ders alan var mı?
1 Aylık ücretsiz deneme kısmına kayıt oldum
İlk bir aydan sonra da sınırsız eğitim programları hakkında 1 yıllık ücreti oldukça düşük gibi geldi
Varsa deneyimlerinizi öğrenmek istemiştim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • seda @seda

  @aliytrklkmz
  Henüz deneme sürem bitmedi.
  Kursların 1 tanesini tamamladım.
  hocaya 2soru sordum. henüz hiçbir yanıt gelmedi

  3-4 tane daha kursum var
  Onları da ilk 1 ay içinde bitireceğimi zannediyorum. kursların içeriklerini beğendim.
  Hepsini 1 ay içinde bitirirsem ve devam etmezsem suçluluk duygusu içinde mi olmalıyım yoksa bedavaya mı getirdim in ikisi arasında gidip geliyorum.

  Ama o parasını ödemezsem haksızlık yapmış olacağım duyguları daha ağır basıyor

 • seda @seda

  @aliytrklkmz Teşekkür ederim.
  Haklısınız.
  Diğer 3-4 kursu da takip ederken diğer o derslerin farklı hocalarına da soru sorma fırsatım olacak.
  Sadece 1 hoca ilgisiz diğerleri ilgili ise değerlendirmem daha objektif olabilir