Laptop ta 2 rakam ve 2 harf tuşu birkaç kere basmayınca çalışmıyor. Öneriniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 15

65 yaş üstüne aşı olsa bile toplu taşıma yasak galiba.
Tam iki aşısını da olan annemle Bostancı dan Adalara vapur veya motorla gidip doğa yürüyüşü planlarken.
Deniz taksi de (670 TL istiyormuş) bütçemizi aşıyor zaten

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"İnsani anlamda, şimdi 100 yaşın üzerindeyim. Çok zayıf bir kalbim var ve heyecanlanmamalıyım.
Veterinerim, tehlikeli kalp kapakçığımla üçüncü evresinde hayatta kalamayacağımı söyledi.
Biraz artritim var, erken evre kataraktlarım var ve duymakta zorlanıyorum ama güneşli bir günde arabanın arkasına uzanıp sadece geçen insanları izlemeyi seviyorum.

Hala sağlıklı besleniyorum ve her şeyi yavaş ve kolay almak bir yana, hayat güzel.
Veterinerim bana her gün almam için uykumu getiren bir sürü tablet verdi ama etrafta sincaplar veya tavşanlar varsa, onları bahçemden kovuyorum.

Bazen arka bacaklarım çalışmıyor ve onlar hayata dönmeden önce birkaç kez kalkmaya çalışmam gerekiyor.
İnsanlarım benim için endişeleniyor ama Veterinerim onlara, kalbim bu şekildeyken, muhtemelen bir gün sadece uyuyacağımı ve bir daha uyanmayacağımı söyledi.

İnsanlarımla çok güzel, mutlu ve uzun bir hayatım oldu"

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı ile ilgili iddialar ve yanıtlar

Aşı sıranız geldiğinde, bu şansımızı kullanalım. Hatta, size aşı önerildiğinde, aşı olma kararınızı görünür kılın!

Pınar Okyay
t24.com.tr
01 Haziran 2021

BioNTech aşısının ülkemizde daha yaygın uygulamaya geçilme planları ile birlikte bu aşı ile ilgili o kadar çok yalan yanlış bilgi dolaşmaya başladı ki...

İnsanların kendilerine yapılacak bir aşıyı sorgulamaları en doğal hakları. Zaten sağlık yöneticilerinin ve elbet bilim insanlarının da bu konuda en güncel ve doğru bilgiyi paylaşma sorumlulukları var.

Bu yazı böyle bir kaygı ile kaleme alındı.

Geçen hafta başında Wall Street Journal'da birkaç Fransız sosyal medya fenomeninin Fazze adında gizemli bir pazarlama firması tarafından Pfizer'in mRNA aşısının güvenliği hakkında yanlış iddialarda bulunma koşulu ile kendilerine ödeme teklifinde bulundukları açıklandı. Fransızların seçilmesi boşuna değil, Avrupalıların içinde aşıya en fazla şüpheyle bakan gruplara Fransa'da. Yani, doğru bir hedef seçilmişti. Ne yazık ki bu örnek tek de değil. Garip bir durum içindeyiz. Aşıya en kolay ulaşımı olan ülkelerde yaşayanlar içinde aşı karşıtı söylemler çok arttı. Aşı karşıtı çabalar, genellikle insanların endişelerinin ve korkularının basitçe ifadesi değil. Çok daha büyük bir siyasi sürece hizmet ediyor gibi görünüyor. Bunun en iyi örneği ABD'nde yaşandı, yaşanıyor. Bu konu politik taraflar arasında devam eden kültür savaşının yeni cephesi oldu. Seçimler sırasında bu çekişme daha da hissedildi. Hala Trump'ın oylarının yüksek çıktığı eyaletlerde aşılama oranları en düşük. Hatta, Kongrenin durumu en çarpıcısı. CNN'in bir çalışmasında aşılama oranlarının yarı yarıya olduğu gösterilmiş. Cumhuriyetçiler önemli ölçüde geriden geliyor.

Öncelikle, birisi aşı olduktan sonra olumsuz bir sağlık olayının meydana gelmesi, aşının olaya neden olduğu anlamına gelmediğini bilmek gerekiyor. Şansa bağlı olaylar her zaman olur. Yönetimlerin sorumluluğu bir olay meydana geldiğinde bunu şeffaflıkla paylaşmak ve derinlemesine incelemektir. Bunu yapmak için de aşı sonrası gelişen yan etkilerin izlendiği bir bildirim sistemimiz var. COVID-19 aşıları için yan etkileri, hem aşı olanların kendisi hem de hekimler bildirebiliyorlar. Sonrasında bu bildirimler detaylıca uzmanlar tarafından inceleniyor. Böylece, aşılama ile hastanın maruz kaldığı olumsuz olay arasında gerçek bir bağlantı olup olmadığının bulunması amaçlanıyor.

Şimdi bakalım ortalıkta dolaşan iddialar neler? Ve bu iddiaları değerlendirdiklerinde bilim dünyası ne diyor?

COVID-19 aşılarının geliştirilmesini aceleye getirildi, bu nedenle aşılara güvenilemez.

Hem klinik çalışmalarda hem de gerçek yaşam verilerinde Pfizer/BioNTech aşısının çok etkili ve güvenli bir aşı olduğunu belirlendi Bu aşının da içinde bulunduğu COVID-19 aşılarının bu kadar hızlı geliştirilebilmesinin birçok nedeni var. İşte bunlardan sadece birkaçı:

Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı, araştırmacıların neredeyse 20 yıldır üzerinde çalıştıkları bir yöntemle oluşturuldu; mevcut teknoloji pandeminin erken safhalarında aşı geliştirme sürecine uygulanabildi.
Çin, bilim insanlarının aşılar üzerinde çalışmaya başlayabilmesi için COVID-19 hakkındaki genetik bilgileri çok hızlı, erkenden izole etti ve gecikmeden paylaştı.
Aşı geliştiricileri herhangi bir test adımını atlamadı, ancak verileri daha hızlı toplamak için bazı adımları üst üste gelen ardışık bir programda gerçekleştirdi.
Hükümetler araştırmaya yatırım yaptığı ve/veya aşılar için önceden ödeme yaptığı için aşı projelerinin bol miktarda kaynağı vardı.
Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısının da içinde olduğu mRNA aşıları, aşıların geleneksel yoldan üretiminden çok daha hızlı üretilebiliyor.
Pandemi ortamı ve daha önce hiç bu kadar boyutta kullanılmamış olan sosyal medya, şirketlerin çalışma gönüllüleri bulmasına ve onlarla etkileşime geçmesine yardımcı oldu. Klinik çalışmalar hızla gerçekleştirilebildi.
COVID-19 çok bulaşıcı ve yaygın olduğu için, aşılanan çalışma gönüllüleri için aşının işe yarayıp yaramadığını görmek uzun sürmedi. Klinik çalışmada gerekli vaka sayılarına çok çabuk ulaşıldı. Böylece sonuçlar hızla değerlendirilebildi.
Şirketler, yetkilendirme kurumlarına (DSÖ, FDA, EMA) başvurmadan önce aşı üretimine başladılar. Bu nedenle yetkilendirme gerçekleştiğinde hazırlıklarda yol alınmıştı.

Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısının dayandığı mRNA teknolojisi DNA'mı değiştirir.

Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı DNA'nızı hiçbir şekilde değiştirmez veya etkileşime girmez. Bu konuda o kadar çok sosyal medya paylaşımı oldu ki. Ama bunların en önemlisi 26 Mayıs'taki bir Facebook gönderisinde, Moderna'nın baş sağlık danışmanı Dr. Tal Zaks'a atfedilen bir konuşmaydı. Dr. Zaks bu paylaşıma göre, mRNA aşılarının bir alıcının DNA'sını değiştirdiğini söylemişti. Messenger RNA aşıları, onları alanların DNA'sını değiştirmez, Zaks da bu iddiada bulunmadı. Ancak, konunun yer verildiği kaynak, Dr. Zaks'ın 2017'deki bir TED konuşmasından görüntüler içeriyor ve bunlara atıfta bulunuyor, ancak etkinlik sırasında söylediklerini bilerek yanlış yansıtıyordu. Konu yine siyasi bir çatışmanın aracı olmuştu; kaynak çok önemli bir muhafazakâr medya yapılanmasıydı.

Bu aşı, COVID-19'a neden olan virüse karşı koruma oluşturmaya başlamak için hücrelerimize talimatları bir genetik materyal olan haberci RNA (mRNA) ile verir. Ancak madde hiçbir zaman DNA'mızın bulunduğu hücrenin çekirdeğine girmez. Bu, aşılardaki genetik materyalin DNA'mızı hiçbir şekilde etkileyemeyeceği veya etkileşime giremeyeceği anlamına gelir. Tüm COVID-19 aşıları, hastalıklara karşı güvenli bir şekilde bağışıklık geliştirmek için vücudun doğal savunmasıyla birlikte çalışır. Aşı ile verilen mRNA, hücrelere girer, hücrenin bağışıklık sistemini uyaracak proteini üretmesi için işini yapar ve daha sonra DNA'nızı etkilemeden hızla parçalanır. Haberci RNA'nın ömrü vücutta sadece birkaç saattir.

Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısı beni kısırlaştırır.

Şu anda ya da gelecekte çocuk sahibi olmak istiyorsanız, COVID-19 aşısı size sağlandığında aşıyı yaptırabilirsiniz. COVID-19 aşısının plasenta gelişimi de dahil olmak üzere hamilelikle ilgili herhangi bir soruna neden olduğuna dair bir kanıt yoktur. Aşı doğurganlığı etkilemeyecektir. Gerçek şu ki, COVID-19 aşısı vücudu koronavirüsün yüzeyinde bulunan spike (başak) proteinin kopyalarını oluşturmaya teşvik ediyor. Bu, vücudun bağışıklık sistemine, üzerinde o özel spike proteini bulunan virüsle savaşmayı "öğretir". Sosyal medyada, bu koronavirüsteki spike proteinin, hamilelik sırasında plasentanın büyümesi ve bağlanmasında rol oynayan syncitin-1 adlı başka bir spike protein ile aynı olduğunu söyleyen bir rapor ortaya çıkması kafa karışmasına sebep oldu. Yanlış rapor, COVID-19 aşısının bir kadının vücudunun bu farklı başak proteini ile savaşmasına ve doğurganlığını etkilemesine neden olacağını söyledi. İki spike protein tamamen farklıdır ve COVID-19 aşısı yaptırmak, tüp bebek yöntemleri de dahil olmak üzere hamile kalmak isteyen kadınların doğurganlığını etkilemeyecektir. Pfizer aşı testleri sırasında, çalışmaya katılan 23 kadın gönüllü hamile kaldı ve gebelik kaybı yaşayan tek kişi gerçek aşıyı değil, kontrol grubundaki plaseboyu, yani boş aşıyı, almıştı. Benzer şekilde, aşı kadının adet düzeni üzerinde de bir etki yapmaz. Aşılı bir kişinin yanında bulunmaktan da etkilemez.

Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısı yaptırmak, COVID-19 hastalığına yakalanmama neden olur.

Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı hastalığa yol açmaz, açamaz. Çünkü, bu aşı, COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2 virüsü içermez. Bağışıklık sisteminizin virüsü tanımasına ve savaşmasına yardımcı olan protein, herhangi bir enfeksiyona neden olmaz. Bu da aşının sizi COVID-19 ile hasta edemeyeceği anlamına gelir. Aşı sonrası, COVID-19 hastalığına benzer ateş gibi belirtiler bağışıklık sistemimize COVID-19'a neden olan virüsü nasıl tanıyacağı ve bunlarla nasıl savaşacağını öğretirken meydana gelen belirtilerdir.

Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısı yaptırmak, yüz felcine (Bell felci ) yakalanmama neden olur.

Tıbbi araştırmalar, toplumda nüfusun az bir kısmının herhangi bir zamanda yüz felci geçirebileceğini gösteriyor. Aşı grubunda bildirilen yüz felcinin gözlenen sıklığı, toplumda görmeyi beklediğimiz yüz felci sıklığı ile benzerdir. Görülen olgularda aşılama ile nedensel bir ilişkiye varmak için hiçbir temel yoktur.

Aşı yaptırmak, miyokardit, yani kalp kası iltihabı yapar.

Konuyla ilgili 17 Mayıs'ta ABD Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP) COVID-19 Aşı Güvenliği Teknik (VaST) Çalışma Grubu, bugüne kadar çok az sayıda miyokardit raporu olduğu ve bu vakaların ağırlıklı olarak ergenlerde ve genç yetişkinlerde meydana geldiğini açıkladı. Genellikle kadınlardan çok erkeklerde, daha sık olarak ikinci doz aşıdan sonra ve tipik olarak aşılamadan sonraki 4 gün içinde ve çoğu hafif geçiriliyor.

Hemen sonrasında, Fransa Ulusal İlaç Güvenliği Ajansı (ANSM), Pfizer/BioNTech'in koronavirüs aşısını almış kişilerde tespit edilen beş miyokardit vakası olduğunu ve konunun araştırıldığını açıkladı. ANSM, bu olası yan etkilerin daha fazla çalışılacağını ve sonuçların Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ile paylaşılacağını belirterek, aşının riskleri ve faydaları arasındaki olumlu dengenin henüz sorgulanamayacağını vurguladı.

26 Mayıs'ta DSÖ Aşı Güvenliği Küresel Danışma Komitesi'nin (GACVS) COVID-19 alt komitesinin görüşü yayımlandı. GACVS alt komitesi, şimdiye kadar alınan bilgilerin çoğunun pasif raporlamaya dayandığını kaydetti. Olay ve aşı arasındaki potansiyel nedensel ilişkiyi değerlendirmek için, alternatif veri kaynaklarını kullanan daha titiz çalışmalara ve aşılanmış ve aşılanmamış toplumların karşılaştırmasını içeren daha sağlam çalışma tasarımlarına ihtiyaç olduğunu belirtti. İsrail, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkeler bu tür çalışmalara başladı.

Bu aşamada, aşılamadan sonra miyokardit semptomları geliştiren kişilerin erken tanınmasını ve uygun yönetimini geliştirmek için hekimlere bu potansiyel advers olay hakkında bilgi sağlanması ve sürecin yakın izlemenin devamı gereklidir. Aşılama önerisinin önüne geçecek önemli bir kanıt bulunmamaktadır.

COVID-19 aşısı tartışmalı maddelerle geliştirilmiştir veya bu tip maddeler içerir; hatta içinde manyetik bir madde ya da mikroçip olabilir.

Pandemi ile birlikte bir komplo teorisi ile karşılaştık. Koronavirüs pandemisinin izlenebilir mikroçipler yerleştirme planının bir kılıfı olduğunu ve bunun arkasında Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates'in olduğunu iddia edildi. Mayıs ayında 1640 kişiden oluşan bir YouGov anketi, Amerikalıların yüzde 28'inin Bill Gates'in insanlara mikroçip yerleştirmek için aşı kullanmak istediğine inandığını öne sürdü. Cumhuriyetçiler arasında bu rakam yüzde 44'e yükseldi.

Benzer şekilde, geçtiğimiz aylarda kollarına, COVID-19 aşısı yaptırdıklarını iddia ettikleri bölgeye, mıknatıs yapıştıran insanların videoları, TikTok ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında milyonlarca görüntülendi. "Aşının içinde manyetik alan yaratan bir şey var. Koluma metaller yapışıyor."

Kaynakta verdiğim manyetik alanlar ile ilgili bilim insan Eric Palm'in iki açıklaması var:

"Zaten iğneler o kadar ince ki buradan bir manyetik madde geçirmeye çalışsanız, bu boyutuyla bir mıknatısın sağlayabileceği bir manyetik güce asla ulaşamaz."

"Hangimiz çocukken biraz sürterek bir metal parayı alnımıza yapıştırmadık ki. Nedeni elbette, derinin üzerindeki yağlar, ya da yüzey gerginliği."

COVID-19 aşıları, cenin dokusu kullanılarak geliştirilmemiştir ve implant, mikroçip veya takip cihazı gibi herhangi bir materyal içermezler. Aşılardaki lipit nanopartikülleri antifriz içermemektedir. Antifriz, toksik olan etilen glikol içerir. Lipid nanopartiküller bunun yerine diş macunu ve şampuan gibi günlük ürünlerde ve laksatifler dahil birçok ilaçta bulunan inert bir bileşik olan polietilen glikol içerir. COVID-19 aşılarının hiçbiri manyetik özellik yapabilecek bir madde, metal içermiyorlar. Bazı aşılarda olabilen alüminyum da yok bu aşılarda. Zaten alüminyum da manyetik değil.

Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısı, mRNA ve yağlar (mRNA'yı koruyan), tuzlar ve az miktarda şeker gibi diğer normal aşı bileşenlerini içermektedir.

Hastalığı geçirdim, aşıya ihtiyacım yok.

İnsanların COVID-19'a yakalandıktan sonra (doğal bağışıklık), yeniden COVID-19'a yakalanmaktan korunup korunmadığını veya ne kadar süreyle korunacağını söylemek için bilgilerimiz kısıtlı. İlk kanıtlar, COVID-19'dan doğal bağışıklığın çok uzun sürmeyebileceğini, ancak bunu daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bu durum özellikle hastalığı hafif belirtiler ile geçirmiş kişiler için daha da belirgin. COVID-19 ile ilişkili ciddi sağlık riskleri ve COVID-19 ile yeniden enfeksiyonun mümkün olması nedeniyle, insanlara daha önce hasta olmuş olsalar bile bir COVID-19 aşısı yaptırmaları önerilir. Şu ana kadar enfeksiyonu geçiren binlerce kişiye Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısı uygulandı. Bu aşıların yaygın kullanıldığı ülkelerde öneri devam ediyor ve bu kişilerin yan etkileri de çok yakından izleniyor; aşı sonrası yan etkiler artabiliyor ama bunların ağır yan etkiler olmadığı biliniyor.

Evet, aşıların uzun vadeli etkilerini bilmiyoruz. Ama hangi aşı için başlangıçta biliyorduk ki. Yeni aşılarda durum her zaman böyledir. Ancak aşının yan etkileri genellikle aşılamadan sonraki ilk birkaç ay içinde ortaya çıkar, bu nedenle yetkilendirme kurumları yetkilendirme öncesinde iki aylık güvenlik verileri konusunda ısrar etmiştir.

Tüm aşılar gibi, bilim insanları da şu anda COVID-19 aşılarını yan etkiler açısından dikkatle inceliyorlar ve yıllarca bunları incelemeye devam edecekler.

Ülkemizde de mevcut her iki aşı için gerçek yaşam verilerinin Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda bir grup bilim insanı tarafından çalışıldığını biliyorum. Umarım bir an önce yayınlanır ve zaman zaman güncellenir. Bu bilgilere gereksinimimiz var. Güven ortamı için.

Aşı tereddüdünü önlemenin en önemli aracının güven ortamı olduğu biliniyor. Bu ortamın oluşturulması için önümüzdeki günlerde aile hekimlerimiz çok büyük bir rol alacaklar. Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısı, aile sağlığı merkezlerinde uygulanmaya başladığında onların vatandaşlarla kurdukları güven bu sürece çok katkı verecektir.

Aşıların beklenildiği gibi ülkemize geleceğini umuyorum.

Aşı sıranız geldiğinde, bu şansımızı kullanalım.

Hatta, size aşı önerildiğinde, aşı olma kararınızı görünür kılın!

Evet bir kez daha...

Haydi aşıya.

Kaynaklar

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/facts.html
https://www.aamc.org/news-insights/6-myths-about-covid-19-vaccines-debunked
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/covid-19-vaccines-myth-versus-fact
https://www.bbc.com/news/av/57207134
https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-03-22/are-mrna-covid-vaccines-risky-what-the-experts-say-quicktake
https://www.brusselstimes.com/news/167442/france-investigates-new-possible-side-effect-pfizer-biontech-coronavirus-vaccine-ansm-myocarditis-heart-israel/
https://www.cdc.gov/vaccines/covid-19/info-by-product/pfizer/reactogenicity.html
https://www.cdc.gov/vaccines/covid-19/vaccinate-with-confidence.html
https://www.who.int/news/item/26-05-2021-gacvs-myocarditis-reported-with-covid-19-mrna-vaccines

COVID-19 Vaccine Facts

What you need to know about COVID-19 vaccines, myths and facts.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 18
 • CanSimit @cansimit

  Aşı karşıtı değilim ve TR üretimi olmadığı sürece aşımı ilk fırsatta hangisi olursa olacağım, ancak bu aşılar neden ücretsiz? Hatta aşı olana bir takım teşvikler veriliyor, neden? Ve özellikle TRde bile bu aşı işi neden ücretsiz? Bu beni hafiften tırstırmıyor değil. Elbette çip takacaklarını düşünmüyorum ama NEDEN, NEDEN, NEDEN...

  • rsezer @rsezer

   1 -Sosyal devlet
   2- Salgının maliyeti aşıdan kat kat fazla, fayda maliyet analizi yaparak bulabilirsiniz nedenini.

  • ozmo @ozmo

   toplum sağlığını korumak ve normalleşme için

  • TongYabguHan @tongyabguhan34

   Eşşek yüküyle vergi alıyorlar senden benden. Ekmeğinden tut suyuna maaşına. 3 kuruşluk aşı parası bunların yanında deve de kulak.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   keşke ücretsiz olmasaydı, 200 lira ile başlasaydı da daha hızlı ve daha verimli aşılama yapılabilseydi. sırf ücretsiz olduğu için insanlarda hem şüphe oluştu hem de iptal oranları arttı (annemi bile zor ikna ettik). aşı olan kesim de zaten evinden çıkmayan kesim oldu. abd fiyatı olan 19$'ın karşılığı olsaydı hem sürekli dışarıda olması gereken çalışan kesimin şirketleri kendi işlerini yürütmek için bu topun altına girecekti, hem çalışanların şirkete bağlılığı artacaktı, hem de virüse gerçekten maruz kalan, virüsü yayanları aşılamış olacaktık. bir süre sonra fiyatı 150'ye, 100'ye indirir, sonra da ücretsiz yapabilirdi.

  • ayhan @ayhane

   @tongyabguhan34 inandın sende buna :))

  • ayhan @ayhane

   @aliytklkmz onların üretimi nasıl biliyormusun ?!

  • ayhan @ayhane

   parasız olması bile bu işin kolpa olduğunun gerçeğidir bunu her yerde yazdım bu ekonomik düzen günahını bile beleşe vermezken aşının parasız olması üzerine kampanya yapması :))
   hele bizde beleşe devletin her vatandaşa bunu parasız yapması akıllara seza bir durum !

  • TheHorseman @thehorseman

   Aşı ücretsiz değil. Devletin yaptığı hiçbir şey ücretsiz değil. Devletin yaptığı hiçbir şeyin parası siyasilerin cebinden çıkmıyor. Devlet tarafından yapılan her şey verilen vergilerden karşılanıyor. Bir kişinin coronavirus kaparak zatürre olması ve tedavi edilmesinin bedeli herhangi bir aşının bedelinin yüzlerce-binlerce katı kadar. 100 kişiyi tedavi edeceğiniz parayla on binlerce kişiyi aşılayabilirsiniz.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   Asilar ucretsiz filan degil nereden cikartiyorsunuz bunlari? Tum ulkeler asi firmalarina dunya kadar para oduyor. Hatta Israil'in asilamayi herkesten once bitirmesinin sebebi Biontech'e normal fiyatin 1,5 katini odeyip sirada basa gecmis olmalari.

   Bu konularda sacma sapan seyleri, @ayhane gibi bos insanlari dinlemeyin. Her turlu bilgi mevcut.

   Asilarin size ucretsiz yapilmasi sosyal devlet olmakla veya ekonomik sistemin duzelmesi icin sizin acilen tuketim ve uretim carkina donmenizin saglanmasiyla alakali olarak aciklanabilir.

   1- Asi ucretsiz diyorsunuz.
   2- Baska yerde asilar neden acik patentle serbest uretilmiyor diyorsunuz. Tutarli olun (kisisel degil genel olarak diyorum)...

   Cok sukur siram geldi bu sabah asimi da oldum...

  • CanSimit @cansimit

   @burak25 Hocam herşeyin bir maliyeti var isterse 10 kuruş olsun. Ama bana bunu devlet ücretsiz yapıyorsa, bu bana ücretsizdir. Savaşta öldürmek üzere ateş edilen kurşunun da maliyeti var ama kimse önce parasını öde demiyor. Birşeyler ücretsiz veriliyorsa, bir yerde neredeyse olamayacak kadar fazla kazanç varsa, biraz şüpheci olmak lazım.

   Ekonomik nedenler ya da sosyal devlet açıklamaları bana inandırıcı gelmiyor. Ama aşının kendi 'zararından' çok insanları kontrol alma anlamında önemli sorunlar görüyorum. Mesela 65 yaş üstü, eğer aşı hakkı verilmiş ve olmamışsa, sadece belli saatlerde dışarı çıkabiliyor. Yani en temel insan hakkı sınırlanmış durumda ve kimse de itiraz etmiyor. Eğer devlet aşıyı ücretsiz vermeseydi bu yasağa yeltenemezdi bile. Aşı 'pasaportu' olmayanlar yolculuk yapamayacak. Bu aslında fiilen insanların beden bütünlükleri haklarının ellerinden alınması demek. Bir de insanlar bu tür 'tedbir'lere alıştığında, devletler herşeyi tam kontrol edecek. Distopik bir geleceğin ayak sesleri bunlar. Numaralamayı bizde TCKN olarak yaptılar, çipi de zaten taktılar cep telefonu olarak. HES kodu kontrolü demek aslında lokasyon kontrolü demek. Neyse, demek istediğimi anlayan anlamıştır, anlamayn da anlamaz zaten, uzatmayacağım.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @cansimit Vergi diye bir sey var. Normalde o vergilerle ucreti oduyorsun iste. En temel kismi kacirmissin. Sosyal devlet=Vergisini veren vatandaslar birlikteligi.

   Turkiye'de olayin istismar edilmesi ayri bir konu. Sokaga cikma yasagi vs uygulamalarinin zaten kanunda yerinin olmadigini bir kac hukukcu belirtti. Bu Corona ile degil, Turkiye'nin hukuksuz, diktatorlukle yonetilen sacma sisteminden kaynaklaniyor. Baska ulkelerde bu tarz yasaya aykiri uygulamalar yok. Ya yapamiyorlar (yasadigim yer yapamadi) ya da yasal hale getirip yapiyorlar. Duzgun onlem alan yerlerde de Corona sorunu bitmekte.

 • ayhan @ayhane

  kolpa bir yazı bu zira bu işi küresel düzeyde ortaya koyanlar çoğu şeye zaten hakimler istedikleri gibi her konuda her bilimciyi avuçlarına alıyorlar sende sayılar demeçlerle destek yazısı yazmışsın bu küresel düzeyde düzeni değiştirmek için atılan ilk önemli adımdı bunun ezoreterik nedenlerini bilmeden üstün körü çip takıcaklar hahaha diyerek sen aşı düşmanımısın diyerek karşı tarafın argumanlarını öğrenemeden sadece sözde bilimcilerin dediği çok azının sesinin bastırılğını görmezden gelip aşı aşı diyemezsin

 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  Yani şimdi ben zaten kiloluyum, bir de kalpte yağlanma yapıyorsa ki zaten vardır bende bu, bi aşıyla ölüp gidebiliriz.

Laptop tan TV ye HDMI bağlantı ile görüntüde dalgalanmalar için çözüm önerilerinize ihtiyacım var. Başka HDMI kablo kullanınca sorun yok.
Bu farklı HDMI kabloda varsa hangi ayarlarla düzelir? ya da iade mi edeyim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

amazon prime a 1 aylık deneme uygulaması devam ediyor mu?
7.90 verip 1 ay içinde ayrılırsan iade mi alınıyor? Son deneyimleriniz lütfen

BeğenFavori PaylaşYorum yap

DaVinci Resolve 17 REFERANS KILAVUZU çıkmış. Hem de 3,588 Sayfa
https://documents.blackmagicdesign.com/UserManuals/DaVinci_Resolve_17_Reference_Manual.pdf

BeğenFavori PaylaşYorum yap

11. Nesil, i7 16GB Ram 15.6 inch harici grafik kartlı laptop aramaya başladım
14 inch liklerde hem usb port olarak 3 tane olanını bulamadım (Örneğin 2 harici bellek artı 1 kablosuz mouse bağlayamıyordum) Hem de harici grafik kartları minimum idi.
en az 2+ GB olması gerekiyor
Bundan dolayı da 15.6 inch liklere yöneldim
kurguda kullanmayı planlıyorum.
Marka model önerilerinize ihtiyacım var

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 21

Aşı konusunda hemen aklımıza gelmeyen pek çok soru olabiliyor:
Duyduğuma göre aşı sırası gelip randevu alanlardan bir kısmı aile hekimliğine bazen de özel hastaneye yönlendirilmiş. Kapasite gerekçesiyle.

Yapılacak aşı aşağıdaki koşullarda etkin olabilir mi?
a) uygun koşullarda Çinden yollandı mı?
b)uygun koşullarda hemen uçakla gönderildi mi?
c)uygun koşullarda sizin aile hekimine veya özel hastaneye ulaştırılıldı mı?
d) geldiğinde uygun koşullarda saklandı mı?
e) size yani son kullanıcıya uygun miktarda enjekte edildi mi?
f) pek çok aşı yapılan kişide hiçbir yan etki olmaması yapılanın bozulmuş bir aşı olması veya aşı yerine tuzlu su yapılmış olması ihtimalini doğurur mu?

örneğin: aşı şişeleri 5-10 kullanımlık miktarı içeriyor. Pfizer şişeleri 4-5 kişilik /kullanımlık miktar da yer alıyor her 1 şişede.
Yapacak olan kişi şırıngaya gerekli miktarı örneğin 0.30mg ı göz kararıyla çekip bekleyen kişiye yapıyor. Bu biraz az veya biraz çok olabiliyor.

Heberlerde Avustralyada bir kişiye gerekenin birkaç misli dozu yapmışlar yanlışlıkla. Yapan kurumun CEO su istifa etmek zorunda kalmış

Size yapılacak aşı şimdi veya ileriki günlerde çok daha bulunmaz bir hint kumaşına dönüştüğünde yani artı bir değere bindiğinde, özel hastane veya aile hekimliğinden size aşı yerine tuzlu su enjekte etmeyeceklerinin ve bu aşının başka kanallardan piyasaya daha uygun getirisi olabilecek şekilde kanalize edilmeyeceğinin bir garantisi var mı?

Hatırlarsanız yurt dışına gidecek olanları parası karşılığında test yaptık deyip sahte bir evrakla yurt dışına yollamaları sonucu Almanyada kaynaklı bir neden-sonuç haberini okumuşsunuzdur herhalde:

Almanya ya girişte testi negatif raporlu kişilerin aslında çoğunun pozitif olduğu haberiydi bu.

Aklıma çok daha fazla soru gelebilir,

Ya siz:
içi rahat olanlar el kaldırsınlar
şüpheleri olanlar da görüşlerini yazsınlar lütfen

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 28
 • seda @seda

  @johan28 Sorularıma kişisel saldırı gibi olmuş. Çok yukarılardasınız.
  sağlık olsun ne diyeyim. Ego nuza hayran kaldım yani

 • seda @seda

  @johan28 . daha alçak gönüllü bir ifade olarak düzenlerseniz sevinirim.
  Sonuçta benim şüphelenmeye hakkım var. Siz şüphelerimi gidermek zorunda değilsiniz. Bana yeni bilgilerle şüphelerimi giderecek birisi bulunur sonunda.
  Ben daha önce de belirttiğim gibi aşı karşıtı değilim.
  Ama sorgulama hakkım var.
  Bu olmazsa başka aşı beklerim.
  Yaşıma veya mesleğime göre aşı olma sıram bu gidişle sene sonunu bile bulabilir aslında

 • Coupe @coupe

  Türkiye'de yapılan aşıların gerektirdiği saklanma koşulları normal buzdolabı sıcaklığı kadar. Bu koşulları sağlamak çok zor olmayacağı için bir sorun ooacağını sanmıyorum. Fazla doz aşı verilmesi az tecrübeli kişilerin aşı yapmasında oluşabilir ama şu anda yoğun bir aşılama kampanyası var. Bu süreçte şu ana kadar bile aşı yapan kişiler yeterince tecrübe kazanmışlardır diye düşünüyorum. Aşı yerine tuzlu su bassalar farketmeyiz ama bu durumun takılan serumun sadece su olma ihtimali ile aynı olduğunu düşünüyorum.

 • Serhan @babazula

  "Duyduğuma göre aşı sırası gelip randevu alanlardan bir kısmı aile hekimliğine bazen de özel hastaneye yönlendirilmiş. Kapasite gerekçesiyle."

  Böyle bir şey yok. Randevu almadan önce nerede aşı yaptıracağınızı kendiniz seçiyorsunuz. Engelli veya yatalak kişiler için eve çağırma seçeneği de mevcut. Aile hekimi seçerseniz kendi aile hekimliğinizde mi yoksa başka bir yer mi istersiniz diye soruyor. Hastane seçerseniz özel veya devlet seçenekleri sıralanıyor. Ücretsiz olduğu için özel hastanelerde para alınmıyor.

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRQPNenjbBtZ-gz3-hN-ydO1G_vfJg4_9n_Xg&usqp=CAU

  • seda @seda

   @babazula Teşekkür ederim bu güncel ayrıntı için.
   Bu arada Mart ta kısıtlı sayıda geleceği söylenen Pfizer i seçme olanağı yoktur herhalde şimdilik.
   Bana yıl sonuna kadar sıra gelene kadar da umarım birden fazla seçme şansımız olur ilerde

  • Serhan @babazula

   @seda Sağlıkçı değilim yanıltmış olmayayım. Randevu alırken otomatik çin menşeili coronovac için randevu alınıyor. Pfizer için ücret ödeyerek hastanelerden satın alıp vurduracağız galiba. Belki ona randevu almaya gerek kalmaz, hastaneye gidip ücretini verene hemen orada vururlar. Bir bilene sormak lazım. Mrna aşılarıyla coronovac gibi geleneksel olarak hazırlanan aşıların beraber yapılmasında bir yan etki yaratmayacağı söylenmişti.

  • seda @seda

   @babazula Pfizer in kaça satın alındığını (12 Dolar veya Euro galiba) söylediklerine göre parasıyla satacaklarının bir işareti olabilir bu.
   Oysa sinovac için fiyat belirtmediler. Bence 3-5 dolardan fazla ödediklerini de sanmıyorum. Kaldı ki sinovac ın 3. faz denemelerinin Türkiyede bu yıl sonuna doğru biteceğini de okumuştum. Yani 3. faz denemesi olarak belki de ya hiç para ödenmedi ya da çok az bir ödeme yapılmıştır herhalde.

   Hem kobaylık yap hem para öde biraz mantıksız değil mi yani sonuçta

Aşağıdaki başlıklı pek çok yorum alan ve okunan incelemem ve de altına sizlerce yapılan yorumlar inceleme bölümündeki adresi değiştirilip blog bölümüne aktarılmış!!!
Market lobisi mi yaptı acaba?

NEDEN Hepsiburada/Teknosa/Vatan/Trendyol YERİNE
Mediamarkt/Amazon/Decathlon u TERCİH EDİYORUM?

https://teknoseyir.com/blog/neden-hepsiburada-teknosa-vatan-trendyol-yerine-mediamarkt-amazon-decathlon-u-tercih-ediyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8