BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 30

Aldığım tişört Avrupa'yı benden çok gezdi. 😀 Bu arada kargoda gecikme yok, teslim etmeyi taahhüt ettikleri tarih zaten 27 Mayıs cuma günüydü ve bunu bilerek aldım. Almanya'dan Ankara'ya aynı gün teslimat yapmalarına alışınca kargonun bu kadar gezmesini biraz garipsedim.

Bu arada daha ilginç bir şey ekleyeyim, önceden Amazon'un yurt dışı siparişlerinde kargo şirketi DHL veya UPS olurdu, şimdi ise Kolay Gelsin görünüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amazon ana sayfasında gördüm bunu, burayı pek iplemiyorlar sanıyordum ama yerel film mi yaptırmışlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 15

Merhaba, finans ve vergilerle ilgili bir sorum var. Yakın zamanda motosiklet eğitimi almayı düşünüyorum, sonrasında da önünde çift tekerlek olan motosikletlerden (tercihen Peugeot Metropolis 400) almak istiyorum, fakat Türkiye'deki finansal varlığımı kullanarak direkt olarak alamam, burada birikmiş o kadar param yok biraz kredi çekmem gerekir.

Geçmişte bir süre yurtdışında çalıştım, orada bir miktar birikimim var, elimde de HSBC'nin yurt dışı kredi kartı var, yani Türkiye'den almadım o kartı ve bağlı olduğu banka hesabı Türkiye'de değil. Önümde üç seçenek var, ya direkt kredi kartı ile alacağım, ya Türkiye'deki banka hesabıma para göndereceğim, ya da herhangi bir bankanın ATM'sinden bahsettiğim kredi kartımı kullanarak nakit döviz çekeceğim. Vergi vesaire gibi yasal unsurları çiğnemeden bu alışverişi hangi yöntemle yapabilirim?

Yanlış anlaşılmak istemem amacım yasalardan nasıl kaçınacağımı öğrenmek değil, yasalar çerçevesinde bu alışverişi nasıl yapabilirim onu öğrenmek istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre Yüce @emreyuce

  Ödeyebilme aşamasında madem sorunun yoksa normal kredi kartından çektir gitsin o zaman problem ne ki? Yurt dışı kartı olması neyi değiştirir. Ben normal kullanıyorum yurt dışı kartını da şeyi soracaktım neden gidip bir bankadan kredi kartı almayı denemiyorsun madem yurt dışı kartından sorun olacağını düşünüyorsan?

  • onimarsynn @onimarsynn

   İşte ben de onu merak ediyorum, yurt dışı kartı olması bir şeyi değiştirir mi? Burada kullansam vergi konusunda bir yasayı çiğnemiş olur muyum? Yasal mevzuatı bilmediğim için yasalara aykırı bir şey yapmak istemem. Belki vergi ödemem vesaire gerekebilir diye sorayım dedim. Kredi konusunda ise bir yere borçlanmak beni çok geriyor, o kredi bitene kadar çok strese girerim, ayrıca faizler de çok yüksek.

  • Emre Yüce @emreyuce

   @onimarsynn Yok kredi demiyorum normal Türkiye bankasından kredi kartından bahsediyorum. Bizimkilere 200-300 bin liralık limitli kartlar veriyorlardı hani şu devirde işi gücü olan birine de bu limitler verilir bence çok para değil nasılsa. İçiniz rahat etmesi için bence vergi dairesini arayın durumu iletin bir sorun olur mu diye en azından bir kayıt oluştursunlar bilgi versinler size. Sonuçta vergi ile uğraştıklarına göre ceza falan olsa bunlar ilgilenecek.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @emreyuce Yanlış okumuşum lütfen kusura bakmayın. Bunun nedeni de şu, bir Türk bankasının kredi kartıyla alırsam onun nakit karşılığı banka hesabımda yok şu an, yine borçlanmam gerekecek. Yurt dışı kredi kartı dediğim ise aslında maaş kartı yani bankaya borçlanmadan direkt hesabımdaki para ile alacağım. Sorun işte burada başlıyor, yurt dışından bu para kredi kartı veya başka yolla ülkeye girince yasal durumu ne olur acaba? Vergi dairesine sormak dediğiniz gibi en mantıklısı ama orada her zaman doğru insan denk gelmeyebiliyor, laftan anlamayan çok insan var. Burası daha bildiğimiz kafa dengi insanların olduğu bir platform olduğu için önce burada bir sorayım dedim, olmadı son çare vergi dairesine danışacağım.

  • Emre Yüce @emreyuce

   @onimarsynn @hamitozlu bence Hamit abinin konuyla ilgili fikri vardır bir yorumunu bekleyelim bakalım.Hatta @norego abinin de bilgisi olabilir.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @onimarsynn
  1. yurt dışı kredi kartını kullanmaznı alış veriş yapmanız sorun olmaz. Ancak komisyon veya kabul edecek iş yeri sorun çıkarabilir
  2. Yurt dışından tr deki hesabına para gönderisen 5 000 usd üzeri banka beyan istiyor. Neden geldi kredi mi? ticari iş mi? diye Sen de açıklamaya yurt dışında çalışıp kazandığım vergi ödenmiştir kendi hesabımdan transfer ettim dersin sorun çıkmaz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba, MacBook'ların bazılarında kelebek yapısı nedeniyle klavye problemi vardı belki hatırlarsınız. 2020 MacBook Pro alacağım ama o problem bu cihazda da devam ediyor mu bilginiz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba, Ankara'da çok iyi direksiyon dersi veren bildiğiniz sürücü kursları var mı? Fiyat önemli değil, kadın bir arkadaş gidecek, tanıdığınız özel ders veren kadın eğitmen varsa o da olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Amiga500 @amiga500

  konuyla alakasız ama.. aslında azcık alakalı.. Beylikdüzünde bizim eve yakın güzel bir cadde üstüne yaşlı bir karı koca , çok yaşlı değil 55-60 çok güzel bir sürücü kursu açtı , aynı spor salonu gibi , adam da kadın da çok şeker, eve gelip giderken selamlaşıyoruz , eşime direksiyon dersi aldırayım diyorum , 6-7 ay sonra dükkanı kapalı gördüm, 1 hafta belki 2 hafta kapalı kaldı , sonra hanımını gördüm sabah dükkanı açıyor , ya dedim noldu , kapalıydı dükkani cenazemiz vardı oğlum dedi.. dedim başın sağolsın, abimiz nasıl , nerelerde, dedi ki ölen oydu oğlum! gece tv seyrederken pat diye kalp krizi geçirmiş.. emekli olunca hayai olan burayı açmışlar meğer.. 3 kuruş kazanamadan göçtü gitti. Teyze şimdi tek başına işletmeye çalışıyor kapatmadı dükkanı hala.. aşağıdaki resimdeki yer burası... Resimdekiler o amcayla teyze, fotoyu google streetden şimdi aldım.. Google'a söylemeyin üzülür, bilmiyor amcanın artık orada oturmadığını 🙁

Instagram'da reklamını gördüm burada paylaşayım dedim, 14 Hazirana kadar e-posta adresiniz ile linkten ön başvuru yaparsanız 280 liraya 1 yıllık Disney+ alabiliyorsunuz. Sadece ön kayıt yapanlara 14-26 Haziran tarihleri arasında geçerli olacakmış bu fiyat.

https://www.preview.disneyplus.com/tr-tr?cid=DSS-Social-Facebook-%20-Instagram_27668971-334800350-526810281-170709537&dclid=CJLqwpeetvcCFU3luwgd6RgBjg

Disney+ Tanışma Paketi

8 ay öde, 12 ay izle. Disney+ ile Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, National Geographic ve daha birçok stüdyodan binlerce saatlik film, dizi ve platforma özel orijinal içerikler tek bir yerde.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13

@ademhelvaci 'nın son videosunu izledim ve aklıma bir şey takıldı. Hepimizin bildiği ve evlerimizde kullandığımız markalar için bu video geçerli onu anladım ama bir de Kitchenaid, Smeg, Wmf gibi üst segment olarak bildiğimiz markalar var. Bu markaların 3000-5000 liralara sattığı küçük ev aletleri için de bu video geçerli mi?

https://www.youtube.com/watch?v=wHWUp5wYxTM

Küçük Ev Aletleri Satın Alma Rehberi- Marka Değil Mantık Tavsiyesidir.

Soru Cevap Uygulamasına Dahil Olabilmek İçin Katıl Özelliğine Dahil Olunuz.https://www.youtube.com/channel/UCqkRBGG8n8toqYhHhM-Wt7g/joinBu videoda yine temel...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Nordre @nordre

  Sorunun cevabını bilmiyorum ama adını bile duymadım bu markaların 🙂 İnternetten aratınca kaliteli duruyor gerçekten, ben daha kaliteli parçaların kullanıldığını tahmin ediyorum, sadece tahmin. Ama şu var, kaliteli bile olsalar bu ürünlerden 1 tane alacağına ortalama bir markanın ürününü 3-5 kez alabilirsin, bozuldukça yenile durumu. Diğer bir husus da bu üst segment ürünleri alacak durumu olan kişi için de kullanılan parça pek umurunda olmaz sanıyorum...

@hamitozlu hocam selamlar varlık barışıyla ilgili bir konuda sana danışmam gerek. Yanımda çalışan yeni mezun bir arkadaş var, yurt dışına freelance iş yapıp 3900 dolar kadar para kazanmış sonra da bunu bozdurup bedelli askerlik parasını yatırmış. Bugün konuşurken söyledi bunu, dedim vergisini ödedin mi? Yok. Aklıma varlık barışı meselesi geldi ama şöyle bir sorun var genç çocuk birikmişi vesaire yok doğal olarak, doların tl karşılığı kadar kredi çekip varlık barışı adı altında bankaya yatırsa olur mu o paradan herhangi bir kesinti yapılıyor mu? O paranın banka hesabında ne kadar süreyle durması gerekir? Örneğin krediyi çekip yatırdı diyelim, ertesi gün tekrar o parayı çekip krediyi ödeme durumu olabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Varlık barışında yurt dışında getirilmesinde bankaya bildirilecek. Banka kabul ederse (çoğu kabul etmiyor) EK 1 formu ile beyan edilecek. Banka beyanname veriyor bunun için.

  Yurt dışındaki paranın getirildiği kayıt belli ise yurt içinden para yatırarak yapmanın bir mantığı yok.

  Tl karşılığını yatırsa faydası olmaz. Asıl para beyan edilmemiş. Paradan herhangi bir kesinti veya vergi yok. Süresi yok. Yatırıp yarım hemen çekebilir.

  • onimarsynn @onimarsynn

   Sağ ol hocam, yakalanırsa ayvayı yedi yani 😅

  • onimarsynn @onimarsynn

   @hamitozlu hocam akışı kirletmemek adına izninle buradan sana bir konuda daha danışacağım. Şu an halihazırda sigortalı maaşlı çalışanım, emekliliğime de 5-10 sene anca var. Emekli olduktan sonra Türkiye'den yurt dışına çalışayım diyorum. Bu konuyla ilgili arkadaşlarla ara sıra muhabbet ediyoruz, geçen birisi şöyle bir şey söyledi: Eğer Türkiye'de hiç faaliyet göstermeyen ve Türkiye'de ürün satmayan bir şirkette maaşlı çalışan olursam ve maaşım bana döviz olarak ödenirse gelir vergisinden muaf olabilirmişim sanırım. Bunun doğruluk payı var mı?

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @onimarsynn kontrol edeyim. Yıllık gelir vergisi ile beyan edilmeli diye hatırlıyorum.

  • Fikri @fikri

   @onimarsynn böyle bir olay var, internetten okuyup direkt vergi verilmiyor diye atlayan da çok kişi var.
   https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/beyannamerehberi/2020_ucret.pdf
   29. sayfa 4.1.3.2.2. başlığı
   Ama yurt dışındaki firmalar işveren işçi sözleşmesi yapmıyorlar, normal bir hizmet alırkenki sözleşmelerden yapıyorlar. O yüzden ücret sayılmıyor. Olay oradan patlıyor.

  • onimarsynn @onimarsynn

   Evde oturduğum yerden geçineyim diyordum da olmayacak sanırım, artık şirket kurmakmış vesaire de uğraşamam o kadar enerjim kalmadı. @hamitozlu @fikri çok teşekkür ederim yardımlarınız için hakkınızı helal edin lütfen sizleri de yordum.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @onimarsynn hem evet hem hayır 🙂

   Bu hüküm ve açıklamalara göre;

   - Türkiye'den haber toplama hizmeti verdiğiniz dar mükellef kurumun, Türkiye'de hiçbir şekilde kazanç elde edecek şekilde faaliyette bulunmaması ve yukarıdaki diğer şartların da sağlanması halinde, tarafınıza döviz olarak ödenen ücretler, Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 14 numaralı bendine göre gelir vergisinden müstesna olacaktır.

   - Türkiye'den haber toplama hizmeti verdiğiniz dar mükellef kurumun, Türkiye'de kazanç elde edecek şekilde faaliyette bulunması halinde ise elde etmiş olduğunuz ücret geliriniz için söz konusu istisnadan yararlanmanız mümkün olmayacaktır.

   - İstisnadan yararlanmanızın mümkün bulunmadığı durumlarda, dar mükellef kurum adına Türkiye'de ifa ettiğiniz hizmetler karşılığında tarafınıza yapılan ücret ödemelerin doğrudan yurt dışından yapılması nedeniyle, söz konusu ücret gelirlerinizin Gelir Vergisi Kanununun 95 inci maddesinde göre yıllık beyanname ile beyan edilmesi gerekmektedir.

   https://www.gib.gov.tr/yurtdisindan-doviz-olarak-elde-edilen-ucretin-vergilendirilmesi