Epson L3070 mürekkep yükleme.

Epson'a çok kızıyorum, çok kızdığım bir firma. Bu yazımda L3070'e nasıl mürekkep dolumu yapılır onu anlatacağım. Zira ne web sitesinde, ne kullanım klavuzunda bu bilgi yer almamaktadır !

İlgili renkleri yazıcı tankında ilgili depolara doldurduktan sonra, cihazın USB fişi bilgisayardan çekilmeli, ekranda mürekkep ile ilgili hata yazısı mevcuttur.

Ardından OK tuşu 4 saniye basılı tutulur. Mürekkep yükleme menüsü çıkar, ardından mavi prizma sembolü olan düğmeye basılır, sonra bir kez daha OK düğmesine ve yaklaşık 10-15 dakikalık mürekkep doldurma serüveni başlamış olur. LCD ekrandan bunu takipedebilirsiniz.

Bu işlemin bitmesini bekleyin ve sakın elektriği kesmeyin. Dolum işlemi bitince LCD ekran üstünden otomatik olarak menüye geçecektir. Ardından USB kablosunu takıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Hocam sanırım yazıcıya sahipsiniz. Bildiğim kadarıyla Epson'un tanklı yazıcıları en az mürekkep kuruması yüzünden kafa arızası veren yazıcılar. Canon'dan çevremde ve internette çok şikayet alırken Epson'dan şikayet duymadım. O yüzden siyah rengi tıkanıp asla açılmayan ve sonrasında da B200 hatası veren iş yerimdeki Canon IP 7200 yazıcıyı Epson L serisinden bir modelle değiştirmeyi düşünüyorum. Yazıcının özelliklerinden ve baskı kalitesinden memnun musunuz? A4 boyutunda kağıda tamamen kenarlıksız baskı alabiliyor mu?

  • Batuhan @achfighter

   Çok fazla baskı alıyorsanız tanklı yazıcılar da bir süre sonra bozuluyor. Günde ortalama ne kadar çıktı alacaksınız?

  • bosu @bosu

   Epsonlarda ped olayı var. İçinde bir bölgeye mürekkep sızması oluyor. Pedin kontrolü içinde sayaç var. Sayaç o rakama ulaştığı zaman, sayacın sıfırlanması ve pedin değişmesi gerekiyor. Ped değişmesi garanttiye ya girmiyor ya senede 1 defa giriyor.

   Ped hatası veren epson çıktı vermiyor. Sayacını sıfırlayacak yazılım internette bedava olanlar işe yaramıyor, ücretli satılan 100 TL gibi bir maliyeti oluyor.

   Kafası ömürlü yaklaşık 2 sene sonra kafa bozuluyor, kafa nerede ise yazıcı kadar pahalı oluyor.

   Epson L3070, windows fotoğraf görüntüleyicisi ile açılmış fotoğrafı, yazdır dediğimizde ve bu işlemden önce resmi çerçeveye sığdır seçeneği seçilirse, kağıdın sağında solunda ve altında üstünde 1 pixel bile boşlık bırakmadan çıktı veriyor.

   Kağıtların milimetrelri farklı olabileceği için: gold copy A4 ile denediğimi belirtmek isterim. Ayrıca yazıcıda varsayılan olarak kapıt boyutu olarak A4 210x297 seçili.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @achfighter Okulda çalışıyorum ve çok değişken oluyor hocam. Mesela bazı zamanlar ayda 50'yi geçmezken arada bir broşür, davetiye tarzı bir şey yazmamız gerekirse 400-500'ü bulabiliyor ama bu dediğim seneden 2 kez falan.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @bosu Çok teşekkür ederim hocam. Pedin dolması için belli bir yazım sayısı var mı? Mesela ortalama 100K sayfa basınca doluyor gibi.

  • bosu @bosu

   @coolnquiet 100.000 çıktı alınır mı bir yazma kafasından tartışılır. Ama kafa bozulmadan önce ped doluyor bunu bilirim.

Arkadaşlar yüksek lisans ilanlarını, kontenjanları vs. takip edebileceğim düzgün bir site biliyor musunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #yazıcıtavsiyesi #TeknoYardım

Merhaba arkadaşlar,

HP Officejet 7612 yazıcı kullanıyoruz. Sahip olduğu özellikler bakımından iyi bir cihaz ama kartuş tüketimi inanılmaz fazla. Durduğu yerde bile mürekkep azalıyor. Ofiste yazdırma işlemimiz aslında çok az, ayda 5-10 sayfa A4, yine bir bu kadar A3.

Üstelik sadece siyah beyaz yazdırma işlemi yaptırmak istesek bile, renkli kartuşlardan her hangi biri boşsa yazdırma işlemi yapmıyor, bildiğin çakallık yani.

Canon pixima tanklı yazıcıları çok tasaruflu görünüyor ama A3 olanı yok sanırım.

Tasarruflu A3 bir yazıcı öneriniz olabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

'Türk pilotların ABD'deki F-35 eğitimi sonlandırıldı'

Pentagon yetkilileri, Türk pilotlara ABD'nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde verilen eğitimin sonlandırıldığını bildirdi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 65
 • Fırat Duran @firat_duran

  Neye mal olursa olsun S400 hatta daha gelişmişleri alınmalı Hemde acil. Akdenizde cirit atacağını sananlar var. Hükümet üzerinde kur baskısı var eğer olmasaydı çok daha farklı silahlanma yapılırdı.

 • YCK @yck

  bazı yorumları gerçekten anlayamıyorum. s400 hiç uçak vurdu mu deniliyor f35 ne yaptı bugüne kadar? bu biraz simgesel şuan. s400 alman demek abd'ye baş kaldırıyorum anlamına gelecek. abd suriyede pkk ile at koştururken, akdenizde israil ingiltere kıbrıs mısıt ve yunanitan ile birlikte senin gazını çalarken gidip f35 almanın mantıklı tarafını açıklar mısınız? abd senin çıkarlarına karşı hamleler yapıyor ve sen f35 alacaksın, sebep? sırf ekonomiyi bozmasın diye boyun eğeceksek o boyun bir daha kalkmaz

  • Erkan @erkann

   Ben temel olarak bazı şeyler anlamıyorum. ABD dünyanın para kaynağına sahip ve biz kalkıp para karnağına mı baş kaldıracağız ? Yani aç kalalım, savunma sanayimize para aktarmaya gücümüz kalmasın ama sırf popülizm olsun diye ABD'ye baş kaldırdık mı diyelim ? Yahu haberiniz yok galiba borsa da olan hisselerin çoğunluğu yabancıların. 😀 Tüp kuyruğu olsa da girsek demeyiz inş.

  • turker @turker

   @erkann senin dediğin şeyin sonu yok. seni 1500e 10 saat çalıştıran patrona katlanmak gibi birşey senin dediğin. şimdi aç kalmayım diye çalışırsın ama eninde sonunda senden yine taviz istenir. ya 12 saat çalış der, ya başka başka işler de yükler yada sen artık o paraya o kadar iş olmaz deyip, açlığı göze alıp işi bırakırsın yada en kötüsü sen kabul ettikçe adam seni köle gibi kullanır, acımaz.

   bu durum da farklı değil.

  • YCK @yck

   @erkann osmanlı da çok zengindi icabına baktılar. benim abd karşıtlığımın popülizm ile alakası yok eğer beni de dahil ediyorsanız. ben ülkemin abd mandasında olmasına üzülüyorum. bağımsız bir devlet değiliz. bunca senedir de başta olanların bağımsızlık için ekonomiyi güçlendirmesi gerekirdi. hazırlıksız bir abd'den kopma yaşanıyor bu kısım hakkında bir şey diyemem. sonuçları kötü olacaktır. ama boyun eğmekten iyidir diye düşünüyorum

  • YasinC @yasinc

   @yck yarım asırdan fazladır ABD mandacılığı güdülüyordu. Zengin mi olduk? Bugün bu seviye de olmamızın temel sebebi dışa bağımlılık zaten.

 • Master @master

  1) S400 işe yaramıyorsa Çin niye aldı Hindistan ve Suudi Arabistan niye almak istedi? Rusların hava sahası savunmasız mı? Çin yakın zamanda bir tatbikat daha yapacak güzel görüntüler yayınlarsa tüm bu tartışma bitecek.

  (Suriye'ye de uçak krizinde 1 ünite getirildi, sonra 1 ünite daha getirildiği söyleniyor. Belarus'a 2 ünite bedava verildi. Ek olarak Güney Kore, Mısır, Irak ve Katar diğer ilgilenenler/ilgilenmiş ülkeler.)

  Zaten halihazırda S-200 ve S-300 bile bir şekilde kendini kanıtlamış çoğu ülke tarafından satın alınmış sistemler.

  2) F35 lerin ömrü boyunca gerçekleştireceği bakım ve onarım maliyetinin Amerikan ekonomisine bile yani yerli imkanlarla bile toplam 1 trilyon dolar civarı yük bindireceği Amerikan sayıştayı tarafından açıklandı. Aynı masrafları bizim beklenen 120 uçakla orantılayınca bize de 50 milyar dolar civarı maliyeti olacak ki 12 milyarı çık 38 milyar dolar masraf.

  3) Amerika ile olası bir savaşı hiçbir şekilde kazanamayız. F-35 alırsak başımızı okşayıp yüzümüze gülerken totomuzu keserler, almazsak yine ama bu sefer gülmeden tototmuzu keserler, F-35 almak tüm dengeleri değıştirip ABD yi bize bağımlı yapmıyor. ABD ile sorun yaşadığımız koca bir liste var listeye bir çizik attık diye ABD bize dost olmayacak.

  4) Savaş hali hariç stealth modunu kullanamadığın, kullandığında da maksimum 2 som-j taşıyan bir uçağın bizim için o kadar da hayati olduğunu düşünmüyorum. Alırsak zaten hep beast modda bombalama için kullanacaz. Reflektörleri 7/24 üstünde olacak (israil bile çıkarmıyor)

  Ayrıca bu reflektörsüz radar izini diyelim bir başka ülke kaptırdı dünyadaki kalan tüm f-35 ler de çöp olacak. Stealth modu harika bir teknoloji ama kullanımı çok sınırlı (en azından bizim için, kafamıza göre kullandırtmazlar)

  5) F-35 ler uçsada kaçsada hala birçok sistemi test aşamasında, belki 5 yıl sonra falan durumlar düzelir daha yüksek versiyonunu alırız. Zaten önlerine gelene satıyorlar elini sallasan F-35 e çarpacak.

  6) Şimdiye kadar hava savunmamız sadece F-16 lara ve AA füzelere bağlıydı. 15 Temmuz'da kendi uçağımızı ground edemedik. Sonrasında da yeterli pilotumuz kalmadı. 4-5 yıl içinde bu eksik tamamlanacak ama bu sürede bizi koruyacak bir sisteme ihtiyaç var ki o da S400. F-35 alana bir pilot hediye kampanyası yok.

  7) F-22, F-35 den daha iyi olan tek uçaktır. ABD onu kimseye satmaz. F-35 olmazsa F-22 kullanırım diye bir şey yok.

 • Erkan @erkann

  Şaka maka bu durum hala nasıl silinmedi ona şaşırıyorum. Ek olarak bayağı kaliteli yorumlar ortaya çıktı. 😀

Uzun süreli, kronik geniz akıntısı şikayeti yaşayan/yaşamış veya çözümünü bilen var mı? Yıllardır süren bir geniz akıntısı sorunum var. Ameliyat oldum, tıkanıklık yaşamıyorum ama hiç burnum akmıyor, bütün akıntı genze gidiyor. Belki on farklı doktora gittim. Geneli alerjik diyor, sprey vs yazıyor. Bu arada Ankara'da tavsiye edebileceğiniz doktor/hastane varsa onuda yazabilirsiniz. Belki aramızda yönlendirecek birileri vardır. #KBB

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 34

#Nvidia
Bugün lazım oldu baya da araştırmam gerekti bulmak için işinize yarar ise Nvidia GEforce Experience indirdiği sürücüleri C:\ProgramData\NVIDIA Corporation\Downloader konumunda depoluyor 🙂 Baya da büyük olduğu için silmek veya yedeklemek isteyebilirsiniz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

National Geographic A5290 Medium Kamera Ve Notebook Sırt Çantası - n11.com

National Geographic A5290 Medium Kamera Ve Notebook Sırt Çantası 1.125,85 TL ve ücretsiz kargo ile n11.com'da! Fotoğraf Makinesi fiyatı Fotoğraf & Kamera kategorisinde.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar, dün Bursa İl Jandarma'da bedelli askerliğimi tamamlayıp terhis belgemi aldım. Askerliğini orada yapacak olanların soruları varsa yardımcı olabilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Laptop soğutucusu yapmak.

Herkese merhaba. Size uzun zamandır hobi haline getirdiğim, haftasonlarımın güzide uğraşı notebook soğutucu serüvenimden bahsedeceğim.
Aslında çok fazla oyun falan oynayan biri değilim ama dediğim gibi zevk alıyorum uğraşmaktan. Samsung marka NP700z5c modelinde bir laptopum var. İlk başlarda dışardan soğutma çabalarına girdim ki baktım bu hiçbir şekilde işe yaramayacak. Hani altına fanlı yükseltmeler falan. Daha sonra aklıma bir fikir geldi. Benim bilgisayarımda DvdRw bölümü var fakat bozulduğu için çıkarmıştım Hdd takmıştım. O alanı değerlendirmeyi, soğutucumu o kısma yapmayı düşündüm. Böylelikle taşıma sıkıntısı çekmeyecektim ve daha fazla performans alacaktım.
Ve fazla sözü uzatmadan ve detaylara girmeden görsellerle birlikte size sunayım..

 

-Laptop içindeki bakır borular inanılmaz derecede ısıyı hızlı taşıyor. Bilgisayar alt kasası bakır borular arasında bır bakır boru daha sığacak kadar mesafe olduğunu fak ettim ve neden olmasın dedim. Kadıköyde, internette delicesine bilgisayarımın içine uyabilecek bir bakır boru ve soğutucu arayışına girdim. Ve aşağıda göreceğiniz soğutucu buldum. Grundig GNB 1450 modeline ait bir bakır soğutucu. Fan için DvdRw sata çıkışını kullandım.

 

Bakır boruların birbirine temas ettiği yere termal macun sürdüm. Yukarı esnememesi için borunun fan üzerinden geçtiği yere ince bir çift taraflı bant kullandım ve üsteki borunun üzerine süngerimsi bir parça yerleştirdim. Kapağı kapattığımda buradan baskı yapıyor ve boruları birbirine iyice temas ettiriyor.

Boruyu mat siyah sprey boya ile boyadım. Bu arada boru ucundaki alüminyum radyatör kendi üzerindeki. Fanda öyle. Bilgisayarın içine gayet güzel yakıştı.

Açma kapama için switch kullandım ve çıkışını tam dvd giriş kısmına yerleştirdim. Çok az bir çıkıntı olduğu için biryere takılmıyor rahatlıkla çantaya konabiliyor.

Tabi bu boşluktan da sıcak havayı dışarı atıyor..

Evet arkadaşlar bu şekilde son yaptığım bakır borulu sistem fazlasıyla işe yaradı. 10 derecenin üstünde bir performans verdi.

Chipset ve çevresindeki VRM'lerin üstüne bakır heatsinkler yapıştırdım. Chipset üzerinde kapakta hava girişi var içeri giren hava chipseti de soğutuyor.

Son olarak size sistem boşta ve FarCry 4 teki ısı değerlerini paylaşayım. Yaptığım soğutucunun fanı açıkken ve kapalıyken ısı farkını görebilirsiniz.

Fan kapalıyken;

Fan açıkken:

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap