Reklam engelleme uygulaması reklam vermiş. İroniye bak 😂😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Örümcekler ve karıncalar, batmayan metallere ilham kaynağı olmuş. Rochester Üniversitesi'ndeki araştırmalar örümcek ve karıncalardan esinlenerek, ne kadar suyun içine girmeye zorlanırsa zorlansın ya da ne kadar zarar görmüş ya da delinmiş olursa olsun batmıyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=yjV76JgUF8w

Kaynak: https://phys.org/news/2019-11-spiders-ants-metal-wont.html
#BilimGündemineMalzeme @hkellecioglu

Unsinkable Metal

University of Rochester researchers, inspired by diving bell spiders and rafts of fire ants, have created a metallic structure that is so water repellant, it...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Blogumda yeni bir yazı serisine başladım. Artık yaptığım kitap alışverişlerinden sonra kitapların ön sözlerini ve içindekiler bölümlerini okuyarak ya da kitabın içeriğine göz atarak, kitaplar hakkında bir ön inceleme yazısı yazacağım. Hem böylece kitabı okumadan önceki düşüncelerim ve beklentilerimle, kitabı okuduktan sonraki düşüncelerimi karşılaştırabilir, beklentilerimi karşılayabilmiş mi öğrenebileceksiniz. Bu yazı serimin ilk yazısında İstasyon Kitap-Kafe&Sahaf'dan aldığım üç kitabın ön incelemesini yazdım. Görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.
Okumak için: https://erenhatirnaz.kim/son

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Adam osiloskop için oyun konsolu yapmış ve bilindik atari oyunlarını da tekrar yazmış bu oyun konsolu için. Bayılıyorum böyle hacky şeylere ya 😀

Konsolle ilgili detaylı bilgiler burada: https://mitxela.com/projects/console

https://www.youtube.com/watch?v=dTGOEe8f8ls

#Osiloskop #oyunkonsolu #doityourself #hack

DIY Games Console

Finally got around to filming a video about it. Loads more info: http://mitxela.com/console
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Böyle haberleri gördükçe okuduğum bir kitapdaki eğitim modeli geliyor aklımda. Ailenin de çocuk üzerinde bir otorite olduğunu öne süren bazı düşünürler, eğitim için çocuğun aileden alınması gerektiğini savunuyordu. Fazla radikal gibi gözükse de haklılık payı yok değil. Çocuk yetiştirmek büyük bir sorumluluk fakat kimse bunun farkında değil.

"Ailenin ekonomik işlevi ulus devletin ve sanayileşmenin ortaya çıkışıyla yerini ideolojik bir işleve bıraktı. Aile, çocuğu otoriter bir toplum için yetiştiren temel eğitim kurumu haline geldi. Reich modern aileden “otoriter ideolojiler ve muhafazakâr yapılar üreten bir fabrika” olarak söz ediyordu." - Özgür Eğitim, Joel Spring, Ayrıntı Yayınları, s.84.

Konuyla ilgili bir haber sunucusunun yorumuyla bitireyim: "Otizm bulaşıcı değil ama cehalet bulaşıcıdır".

https://bianet.org/bianet/insan-haklari/215471-aksaray-da-otizmli-annesi-anlatti-o-aileler-cocuklarini-da-otizmli-arkadaslarina-karsi-etkilemis

#otizm #eğitim #pedagoji

Aksaray'da Otizmli Annesi Anlattı: "O Aileler Çocuklarını da Otizmli...

Aksaray Otizm Dayanışma Derneği Başkanı Neriman Gün olayın otizmli çocukların okuldaki nüfusunun artması üzerine diğer çocukların civar okullara dağıtılacak söylentisinden çıktığını belirtti.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Equitatus @equitatus

  Çocuk sahibi olmak için sertifika istenmeli. Her önüne gelenin 3 çocuk yapmasına engel olunmalı.

 • Höşelek @benvaryaben

  ana çalışıyor baba çalışıyor. çocuk ana babayı mı görüyor...
  bizim zamanımızda derstler 6 saatti.. eve gittiğimde annem evde olurdu.evde bişey unuttuğumda tenefüste koşa koşa eve gider gelirdik...
  şimdi bizim yeğen sabah gidiyor akşam geliyor.
  zaten amaç da çocuk okulda kalsın ana baba rahat rahat kapitalist düzene hizmet etsin...

  otizmli çocuklara gelince. otizmli bireyler özel eğitim almak zorunda. tabiki otizmin derecesi var hatta bazen yüksek zeka düzeyli çocuklar oluyorlar ama çoğu zaman zeka düzeyi düşük oluyor.herşeyi geçtim bu çocuklar özel çocuklar. özel eğitim almaları şart. kaynaştıralım kafasına karşıyım. normalmiş gibi rol yapmak gerçeği değiştirmez. Genetik bir hastalık sonuçta.

  yanlış bilmiyorsam mesela almanyada zeka düzeylerine göre sınıfları ayırıyorlar çocukları baştan.kaldı ki otizm yani...

 • ALIEN @alien

  Geçmişte eğitilmeyen hemen her çocuk ileride böyle olacak bu kaçınılmaz.

Almanya’da iki üniversite öğrencisinin yaptığı proje. Yaya geçidinde kırmızı ışıkta beklerken karşı taraftaki kişiyle masa tenisi ya da ping-pong oynayabiliyorsunuz. Süper fikir ya 😄.

Kaynak: https://www.reddit.com/r/mildlyinteresting/comments/drys04/traffic_lights_in_germany

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Vatandaş Mustafa amcayı kaybetmişiz. Karadenizli bir genç olarak verdiği mücadeleyi hiçbir zaman unutmayacağım. Huzur içinde yat Vatandaş Mustafa Amca... Fırtına Vadisi bize emanet.

“Kardeşim şu dereyle benim lisanımız aynıdır. Şu vadiyle benim lisanımız aynıdır. Şu ağaçlarla ben aynı şeyi konuşuyoruz. Şu çiçeklerle ben aynı şeyi konuşuyoruz. Şu topraklarla ben aynı şeyi konuşuyorum, yarın üzerime dolacak şu topraklarla aynı şeyi konuşuyorum! Eğer ben bu topraklar için mücadele vermezsem, bu vadi için mücadele vermezsem, peki kimler verecek! Her şeyum bu dere benum ya!” - Vatandaş Mustafa

https://youtu.be/G1-1wx5TzVE

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu tarz ilan veren yazılım firmalarını anlamıyorum gerçekten. Ne gerek var böyle şeylere ya?! Yaz işte liste şeklinde, niye böyle atraksiyonlara giriyorsun ki? Bu tarz ilanlardan etkilenenler oluyor mu gerçekten? "Aaa ne kadar da programlama dili ile ilan veren bir şirket, hemen başvurmalıyım" mı diyor millet?!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

mgm-radar [1] için şöyle bir animasyonlu logo hazırladım. Sizce olmuş mu? Yine mgm-radar ile indirdiğim meteorolojik radar görüntüsünü kullanarak yaptım.

[1]: https://teknoseyir.com/blog/mgm-radar-meteorolojik-radar-goruntusu-indirme-araci

BeğenFavori PaylaşYorum yap