Mozilla Firefox takımı, Microsoft Edge tarayıcının betadan çıktığı gün takımına pasta göndermiş. Sadece pasta göndermekle kalmamış sanırım bazı katkılar ve iş birlikleri de yapmışlar geliştirme sürecinde. Firefox ❤️ Mozilla ❤️
https://twitter.com/MSEdgeDev/status/1218329212068585472

#Mozilla #Firefox #Microsoft #Edge

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ücretsiz online kitap: Automate the Boring Stuff with Python (Sıkıcı işleri Python ile otomatikleştirin)
https://automatetheboringstuff.com/2e

#Programlama #Python #FaydalıBağlantılar #EKitap

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mozilla, Firefox 72.0 sürümündeki kritik bir güvenlik açığından dolayı kullanıcıların 72.0.1 sürümüne geçmelerini şiddetle tavsiye ediyor.

Haber kaynağı: https://techcrunch.com/2020/01/10/firefox-security-bug-zero-day/
#Mozilla #Firefox #SiberGüvenlik #GüvenlikAçığı

Mozilla warns Firefox users to update after ‘targeted attacks’ – TechCrunch

Mozilla has warned Firefox users to update their browser to the latest version after security researchers found a vulnerability that hackers were actively exploiting in “targeted attacks” against...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Modern web in 2020 😡
http://kodumunwebsitesi.net ’e bağlatıyorlar insanı zorla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Cümleyi okur okumaz hemen bilim gündemlerindeki "korelasyon nedensellik değildir" lafı geldi aklıma 🙂 Paragrafın kendisi de şüpheci (skeptik) yaklaşıma güzel bir örnek.
Paragraf, Jose Saramago'nun "Körlük" isimli kitabından. Yazar diyalogları paragraf olarak virgüllerle ayırmayı tercih ettiği için karşılıklı konuşmalar böyle.

#KitapAlıntısı #Kolerasyon #İstatistik

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
 • sayit seyhan @seyhansayit

  2 yıl önce okumuştum bu kitabı, okurken hiç dikkat etmemiştim 😀

 • Erkan @erkan123

  Örnek yaz aylarındaki hırsızlıkların artması ile dondurma satışının artması.

 • cestlavie @cestlavie

  virgül şov seviyorum bu adamın kalemini. kabil ve isaya göre incil benim favori romanlarım arasında.

 • lterlemez @lterlemez

  Korelasyon, istatistik açısından, iki değişken arasındaki ilişkiyi araştırmak; ilişki var ise bu ilişkinin yönünü (pozitif yönlü, iki değişkenden birisindeki değişim gözlemlenirken, diğer değişkende de aynı yönde değişim ortaya çıkıyor -artıyor/artıyor-; ters yönlü, birisinde pozitif yönde değişim gözlemlenirken, diğer değişkende ters yönde değişim ortaya çıkıyor-artıyor/azalıyor) ve şiddetini (düşük/orta/yüksek düzeyde ilişki şeklinde) incelemek amacıyla kullanılır. Tabi ki bu, iki farklı bakış açısı ile irdelenmelidir:
  1- İstatistiksel olarak bu ilişki anlamlı mıdır? Korelasyon, sayısal bir değerdir. Ancak, hesaplanması yeterli değildir. İstatistiksel manada da anlamlı olup, olmadığı incelenmelidir.
  2- İstatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon, diğer bilim alanı açısından da anlamlı olmalıdır. Yani, dolar ile altın fiyatı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon (ilişki) söz konusu ise, bunun finansal/ekonomik olarak da anlamı olmalıdır.
  Ancak, korelasyon ilişkinin nasıl ortaya çıktığından bahis etmez. Yani; birinci değişkenin, ikinci değişkendeki (veya tam tersi durumdaki) değişimi açıklayıp, açıklamadığını söyleyemez.
  Neden-sonuç ilişkisi, istatistiksel olarak ayrıca inceleme konusudur ve nedensellik başlığı altında incelenir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"Kalibrasyonlu monitör neden önemlidir?" isimli çalışmam 😅 Gerçi GIMP'de CMYK renk formatı desteği olmadığı için ve sonra ayrı bir programla çevirip baskıya gönderdiğim için de olabilir ama sonuçtan yine de memnunuz o kadar profesyonel değiliz sonuçta, yeterli bizim için. Baskıyı bidolubaski.com 'dan yaptırdık bu arada hem çok ucuza geldi hem de kaliteli kağıda basılmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güne çok güzel bir haberle başladım. 2017-18 yılları arasında üniversitedeyken hocamla birlikte yaptığımız akademik çalışmayı makale haline getirip Springer Yayınları tarafından çıkarılan Multimedia Tools and Applications dersine göndermiştik. Yaklaşık 1.5 yıl süren yayın sürecinin ardından bugün itibariyle makalemizin dergiye kabul edildiğinin haberi geldi. Bu süreçte bilim insanlarına olan saygım on kat daha arttı. Bizim makalemiz görüntü işleme ve semantic web hakkında. Derginin bu ayki ilk sayısı ile birlikte yayınlanacaktır sanırım. Makale yayınlandığında yayın süreciyle ilgili bir blog yazmayı düşünüyorum. Şimdilik bu kadar, sevincimi paylaşmak istedim. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 23

Daha önce yazılım gündemi yazısında da haber verdiğim [1] gibi Python 2.x sürümleri aramızdan ayrıldı. Bundan sonra Python dili tek sürüm üzerinden devam edecek. Python 2 ile yazılmış aktif projelerinizi Python 3'e geçirmeniz tavsiye edilir. Nasıl bilirdiniz rahmetliyi?

https://pythonclock.org/
https://www.python.org/doc/sunset-python-2/

[1]: Yazılım Gündemi - 9: https://teknoseyir.com/blog/yazilim-gundemi-9-9-15-eylul-2019

#Python #Programlama #YazılımGündemi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Benim için yıllardır klasiktir... #YeniYıl #2020

BeğenFavori PaylaşYorum yap