Radyo dinleme platformu Radio Garden erişime engellendi – İfade...

13 Aralık 2021’de Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, yayın lisansı almadan yayın hizmeti yapıldığı tespit edilen radyo platformu Radio Garden‘a (radio.garden) lisans...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şirket bilgisayar gönderdiği için ArchLinux'den MacOS'a geçmeye çalışıyorum ama çok zorlanıyorum. Kendi sistemimde her şeyi özelleştirmişim. Neredeyse her tuşa özel birkaç işlev atamışım. Bu yüzden geçiş epey uzun ve zorlu olacak gibi. Daha önce benzer geçişi yapmış olan arkadaşlardan tavsiye alabilirim.

Ek olarak yazılım geliştirici arkadaşlara soru: Sizce bir yazılım geliştiricinin kullandığı sistemde bu kadar özelleştirme yapması doğru mu? Elbette çok öznel bir durum ama yine de fikirleri duymak isterim. Ben arada kaldım. Özelleştirme yapınca verimlilik artabiliyor ama bir yandan da bilgisayar değiştirmek zorunda kalınca ya da pair programming için arkadaşın bilgisayarına bağlanınca ya da sunucuya ssh ile bağlanınca orada o özelleştirmeler olmadığı için sıkıntı çıkıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali @norego

  Masaüstü arka plan resmi ve ufak tefek tema renkleri dışında şimdiye kadar kullandığım hiç bir bilgisayarda özelleştirme yapmadım. 13 yaşımda başladım kodlamaya, 18 senedir de devam ediyorum. Hiç özelleştirme ihtiyacı da duymadım Windows'ta

 • Zrrck @zrrckkk

  Benzerini yasadim. Minimal ubuntu da i3 gaps kullaniyordum. Birebir aynisi olamasada cok yakin bir sekilde yaptim. Asagidaki durumda bahsetmistim. Yabai + skhd + spacebar. Terminal olarakta Kitty kullaniyorum. Ben ozellestirme yapmayi seviyorum ama sirkette bunu yapan tek ben varim mesela. Nasil alistilarsa oyle devam ediyorlar. Tamamen aliskanlik meselesi. Ilk Visual studio veya Pycharm gorup basladiysa oyle devam etmis. Tabi burda merakta giriyor, konfor alanindan cikmak lazim. Cikmayinca diger alternatiflerede bakmiyorlar oyle surup gidiyor. Boyle kisiselestirmeler yapmak ile ugrasmak kendinide gelistiriyor diye dusunuyorum. Ornegin linux kurup bu gibi konfigurasyonlari yaparken karsilastigin sorunlari cozmek, bilgilerini arttirmakta ek bir sey sagliyor bence.
  https://teknoseyir.com/durum/1454534

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Ben de ArchLinux üzerinde StumpWM, Emacs, terminal olarak da urxvt kullanıyorum. Söylediklerinize katılıyorum. Özelleştirme yapmak ve Linux tabanlı sistemleri konfigüre etmek bir miktar zor olsa da uğraşırken insana çok şey öğretiyor. Sistemi istediğim gibi özelleştirebiliyor olmak büyük bir özgürlük bence. Tavsiyeler için teşekkürler. Ben de MacOS için tiling window manager'lara bakacağım. Benzer bir ortamı orada da kurabilirsem süper olacak.

   Bu arada benim ArchLinux'de kullandığım tüm araçlara ait config'ler şu repoda mevcut. Bakmak isterseniz: https://github.com/erenhatirnaz/dotfiles

  • Zrrck @zrrckkk

   @erenhatirnaz Tesekkur ederim inceleyecegim.

 • ARMv7 @armv7

  neden archlinux kullanmıyorsunuz mac bilgisayarda? İş yeri mac'osu zorunlu mu kılıyor?

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Ben de özelleştiriyorum o yüzden iş bilgisayarımın yanında mutlaka kendi bilgisayarım olur. En azından değişme ihtimali yüksek...

Windows'un klasik Not Defteri uygulaması Windows 11 için ufak dokunuşlarla modernize edilmiş. Henüz sadece Windows Insiders kanalında kullanıma açılmış, geri bildirim topluyorlarmış.

Kaynak: https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/12/07/redesigned-notepad-for-windows-11-begins-rolling-out-to-windows-insiders/

#Windows11 #HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12

Sonbahar: Karadeniz için turuncular mevsimi...

Fujifilm X-T3 + 18-55mm f2.8-4 ile çekildiler.

#fotoğrafçılık #DoğaFotoğrafçılığı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

Logitech MX Keys + MX Vertical.
Set tamamlandı ✅

MX Keys'i neredeyse 4-5 aydır kullanıyorum. İlk aldığımda direkt farkı hissetmiştim. Gerçek acayip konforlu bir klavye. Yazı işleri yapan (kod, yazı, makale vb.) insanlara kesinlikle tavsiye ederim. MX Vertical ise henüz daha yeni elime ulaştı. Tam alışamadım ama bir iki haftaya iyice alışırım gibi geliyor.

Yalnız Murat Abi'nin inceleme videosunda değindiği (tam emin olamadım murat abi dememiş de olabilir 😐 ), "MX Keys'den cihaz değiştirince MX Vertical da o cihaza geçiyor" (ya da tam tersi) özelliğini kullanamadım. Bir cihaz Archlinux diğeri Windows, doğal olarak birinde Logitech Options yazılımı yok. Ondan mıdır acaba?...

İnceleme videoları:
* MX Keys: https://www.youtube.com/watch?v=vHN9tzYF0lQ
* MX Vertical: https://www.youtube.com/watch?v=HdDVTVT2wRU

#Logitech #LogitechMXKeys #LogitechMXVertical

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8
 • Ali @norego

  Şu klavyeyi bayadır alasım vardı. Şimdi burada tekrar görünce dayanamadım verdim sipariş ya.

  MX Master 3 kullanıyorum acaba onla da bahsettiğiniz gibi birlikte geçiş olayı var mı? Özellikle Windows - Mac arası geçiş varsa güzel olur.

  Not: MX Vertical'ı çok merak ediyorum. Biraz kullandıktan sonra deneyiminizi yazar mısınız? Benim de niyetim var, uzun süreli kullanımda her ne kadar ergonomikte olsa Mx Master 3'de bilek yoruyor. 50-100 lrialık bi yatay fare alıp deneyerek de karar vermek istemiyorum, çok kötü bir ürüne denk gelip işime yarayacak bir şeyi kaçırmış olmayayım.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Vallahi dediğim gibi hocam klavyeden ben çok memnunum, siz de çok yüksek ihtimal memnun kalırsınız.
   Geçiş olayını ben çalıştıramadım bir türlü, özel bir ayar mı yapmak gerekiyor yoksa iki bilgisayarda da yazılımının kurulu olması mı gerekiyor çözemedim.
   Tabii ki hocam. Şu an alışma aşamasındayım 3-4 hafta daha kullanayım daha net bir şeyler yazarım. Unutursam hatırlatabilirsiniz 🙂

  • Ali @norego

   @erenhatirnaz kesin hatırlatırım. Bayadır düşünüyorum bu fareyi ama cesaret edemiyordum hocam. Kullanıcı olarak deneyiminizi aktarmanız çok iyi olur.

 • revenge @revenge

  Android k380'i Türkçe bile yapamadık. Tüm ayarları denedik. Olmuyor.
  Logitech kaynaklı sanırım.

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Klavye felaket güzel görünüyor yalnız. Zorla aldırtacak kendini 🙂

Ne ilginç girişimler var ya 😄 güzel fikirmiş ama kolay banlanır bunlar 😄

https://twitter.com/emirkarsiyakali/status/1455515178087428101?s=21

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • UnicornKnight @unicornknight

  bu fikir falan değil yahu, baya baya kitabına uydurulmaya çabalanmış konsantre şerefsizlik.

  farklı alan adı uzantılarındaki şirket domain'lerini ele geçiren (ki genelde bankacılık sektöründe phishing için kullanılıyor) ya da global markalara yerel tescil yaptıran fırsatçı dolandırıcılarla aynı kategorideler.

Visual Studio Code artık tamamen browser üzerinde çalışabiliyor! GitHub CodeSpaces ile zaten benzer bir deneyim vardı fakat artık vscode'un kendine ait bir adresi var:

https://vscode.dev

Duyuru yazısı: https://code.visualstudio.com/blogs/2021/10/20/vscode-dev

#YazılımGündemi #Programlama #VisualStudioCode

vscode.dev Visual Studio Code for the Web

Announcing vscode.dev Visual Studio Code for the Web
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Geçenki Facebook çöküşünün nedeni açıklandı.

Özetle: router’da yanlış komut çalıştırmışlar (aslında bu tarz hataların önüne geçebilmek için komut filtrelemesi yapıyorlarmış ama orada da hata olmuş 😀 ) ve tüm veri merkezinin internet bağlantısı kopmuş. Çözmek için fiziksel olarak veri merkezine girmek (bir sürü güvenlik prosedüründen geçmek) gerekmiş o yüzden geri gelmesi uzun sürmüş.

Kaynak: https://engineering.fb.com/2021/10/05/networking-traffic/outage-details/

#HaftalıkGündemeMalzeme #Facebook #DataCenter #Network #Router

More details about the October 4 outage

Now that our platforms are up and running after yesterday’s outage, we are sharing more detail on what happened and what we've learned.
BeğenFavori PaylaşYorum yap