İnsana büyüdüğünü hissettiren küçük detaylar: telefon hattını kendi üzerine almak. 🙂

Birkaç bilgi vereyim: Turkcell Kurumsal'dan Bireysel'e geçiş yaptım. Devir ücreti olarak 750 tl ödedim. Yeni tarifem de: 12 gb internet, 1000dk her yöne arama, aylık 215 TL'ye geldi. Yıllık taahhüt verdim.

Ekleme: Artık hat devir işlemi için hattın yasal sahibiyle aynı yerde olmanız gerekmiyor. Esnek Devir diye bir şey getirmişler. Hattın yasal sahibi kendi bulunduğu yerden bayiye gidip işlem başlatıyor ve size bir kod geliyor. Bu kodla birlikte kendi yaşadığınız yerde bayiye gidip işlem yapabiliyorsunuz. (https://www.turkcell.com.tr/yardim/hattiniz/abonelik-islemleri/esnek-devir)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu Cumartesi günü saat 13:00'da Samsun Developers grubunun düzenlediği bir etkinlikte "Emacs 101: Yeni başlayanlar için Emacs'e giriş rehberi" isimli bir sunum yapacağım. Samsun'da yaşayan konuyla ilgili arkadaşları beklerim.

Etkinlik sayfası: https://kommunity.com/samsun-developers/events/cumartesi-bulusmasi-3-6a0f7b9f

#emacs #yazılımgeliştirme #ÖzgürYazılım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pascal programlama dilinin yaratıcı Niklaus Wirth, yeni yılın ilk günü hayatını kaybetmiş. 89 yaşındaydı.

program RIP;
begin
writeln ('Good bye, world.');
readln;
end.

Haber Kaynağı: https://itwire.com/it-people-news/people-moves/computer-science-pioneer-niklaus-wirth-passes-away.html

#HaftalıkGündemeMalzeme #YazılımGeliştirme #YazılımGündemi

iTWire - Computer science pioneer Niklaus Wirth passes away

Niklaus Emil Wirth, the creator of Pascal, winner of a Turing award, and fellow of the Computer History Museum, passed away on 1 January 2024 at the age of 89. Wirth was born on 15 February 1934,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hep merak ettiğim bir konu fakat araştırmayı unutuyordum. Benim gibiler vardır diye düşünerek paylaşmak istedim.

Bu arada geçenlerde burda görerek Bilim ve Teknik dergisine yıllık abonelik almıştım. İlk başlarda biraz önyargılıydım ama dergi içeriği gerçekten güzelmiş. Özenle hazırlanıyor gibi gözüküyor. Teknoloji ve Bilim Notlarının yokluğunda 1 ay gecikmeli de olsa dergiden takip etmek de iyi oluyormuş. Dergi kültürünü hep sevmişimdir zaten.

Kaynak: Bilim ve Teknik dergisi, Kasım 2023 sayısı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir grup güvenlik araştırmacısı küçük voltaj dalgalanmaları yaratarak Tesla’nın otopilot sistemine root olarak girmeyi başarmışlar. Sistem içerisinden aracın konum ve kamera verileri gibi şeylere erişim sağlamışlar.

Sistem Linux üzerine kurulu gibi gözüküyor. Linux 🖤

Kaynak: https://x.com/bdjukic/status/1740441354378051837
Araştırmacı kişilerin sunumu (video): https://media.ccc.de/v/37c3-12144-back_in_the_driver_s_seat_recovering_critical_data_from_tesla_autopilot_using_voltage_glitching

#HaftalıkGündemeMalzeme #tesla #otopilot #hack #SiberGüvenlik

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu captcha olayı iyice çığırından çıkmış gibi geliyor bana artık. Bu nedir ya! Sis atıyor bir de...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Akşam akşam çok canım sıkıldı. İyi bir fiyata aldığım çantamın vazgeçilmezi Baseus şarj aletim bozuldu. Karanlıkta net görmeden usb-a ucuna usb-c kablo takmaya çalıştım ve sanırım kısa devre oldu. Işığı yanmıyor, şarj etmiyor. Bir çaresi var mıdır ki?

Amazon yurtdışından almıştım garantisi yoktur büyük ihtimalle. Yenisi de olmuş 2000 küsür tl 😔

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

Olaylarla ilgili ben de görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle burada yazılanları görünce “yayının tamamını izleyeyim öyle karar veririm” dedim ve videoyu izledim. Açıkcası birçok arkadaş gibi ben de Levent Abi’nin üslubunu agresif buldum. TeknoSeyir işinin gelişimi için sosyal pek bi’ anlam ifade etmiyor olabilir (ki bence buradaki paylaşımcı ortam çok değerli) ama yine de burayı kapatmanın yolu bu şekilde olmamalı. Ben dahil birçok arkadaş zamanında burada değerli içerikler üretti. Sadece olumsuza odaklanıp burada oluşturulan kültürü ve paylaşımcı ortamı, bu şekilde bir söylemle kapatmak istemek bence doğru değil. Levent Abi’den haklı/haksız nedenlerle haz etmeyen kişiler olabilir ama dediğim gibi tüm kitleyi zan altında bırakmak hoş değil.

Henüz kapanma konusu net değil ama kapanacaksa bile ne yapıp edip insanlara kendi datasını indirme imkanı verilmeli. Ben kendi ürettiğim Yazılım Gündemi arşivini zamanında taşımıştım: https://erenhatirnaz.github.io/yazilim-gundemi/

Ama durumlarım, yorumlarım bende de yok. Bir ara bunları indirmek için bir proje yapmıştım ama sonra servis kapanınca yarım kalmıştı hiç olmazsa o şekilde bir ara çözüm üretilmeli. (https://teknoseyir.com/durum/1128127)

Burada kurduğumuz arkadaşlıklar, yorumlarda yaptığımız konuşmalar benim için çok değerli. Kaybetmek istemem kesinlikle. Discord pek kullanmıyorum ama yine de kanallara katıldım. Burası tamamen kapanırsa discord’a bir şans veririm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir Google yöneticisi, Epic vs Google davası sırasında, Spotify aboneliklerinden Play Store komisyonunun alınmadığını belirtmiş. Aralarında gizli bir anlaşma varmış.

Haber kaynağı: https://techcrunch.com/2023/11/20/google-admits-spotify-pays-no-play-store-fees-because-of-a-secret-deal/

#HaftalıkGündemeMalzeme @leventp #Google #Android #GooglePlayStore #Spotify

Google admits Spotify pays no Play Store fees because of a secret deal |...

Google during a testimony in the Epic vs Google trial said that a deal with Spotify allows the audio company to completely bypass Play Store fees.
BeğenFavori PaylaşYorum yap