Hayaller: Uzaktan IDE'ye bağlanayım, kodlarımı sunucu üzerinde geliştirip, bağımlılıkları jet gibi indireyim, sunucudaki işlemci gücünden yararlanayım.
Hayatlar: Disconnected from Codespaces.

Geçtiğimiz aylarda GitHub duyurduğu remote development çözümü Codespaces için beta başvuru yapmıştım. Kabul edilmiş. Deneyeyim dedim ama bendeki bu bağlantı ile kullanması imkansız gibi duruyor. Sürekli düşüyorum. Sizde daha iyi bir bağlantı varsa bir de siz deneyin derim. https://github.com/features/codespaces

#Programlama #GitHub #Codespaces #RemoteDevelopment

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft kulislerinden yeni haber: Windows artık WSL (Windows Subsystem for Linux) üzerinde masaüstü Linux uygulamalarını (Linux GUI Apps) çalıştırabilecek.

Kaynak: https://twitter.com/craigaloewen/status/1308452901266751488

#Microsoft #Linux #WSL #GUI

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Papa Emeritus @pope

  Kaç gündür siz paylaşırsınız diye bekliyorum ama hala Swift for Windows haberini alamadık sizden 😀 Yazılım Gündeminin yazarı varken benim paylaşasım gelmiyor 😀 Bazı Win32 API’larının wrapper’larıyla gelmesi oldukça şaşırtıcı oldu benim için. https://swift.org/blog/swift-on-windows/

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Estağfurullah hocam istediğiniz gibi paylaşımlarınızı yapın, ben eskisi kadar aktif takip edemiyorum maalesef yazılım gündemini. Karşıma çıkmış olsa paylaşırdım büyük ihtimal ama karşılaşmadım hiç. Yazılım Gündemi yazarken birkaç Swift kodu incelemiştim çok hoşuma gitmişti ama onun ötesinde bir denemişliğim yok maalesef.

 • toolbox @toolbox

  Microsoft Windows 10'dan bıkıp Linux'e kaçanları geri getirmeye çalışıyor ama yemezler 😛 Bu bir Linux başarısıdır aslında, yıllar önce kimsenin açıp bakmadığı linux sistemler ve programlar şimdi kıymete bindi. İşin özü şu ki açık kaynak linux programları nasıl sömürürüz diye düşünüyor Microsoft.

  • R.D. @rdr

   Daha çok yazılım geliştiricileri windows'da tutma çabası.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Hem Linux tarafına kaçan normal kullanıcıları, hem de geliştiricileri geri getirmeye yönelik hareketler olarak görüyorum ben de bunları. Nitekim yeni Windows Terminal'i de bu bağlamda değerlendiriyorum.
   Sadece Microsoft özelinde bir durum değil, önceden kapalı kaynak vb. çalışan tüm firmalar artık bir şekilde açık kaynak camiaya giriş yapıyor. Çünkü hem popülerliği arttı, hem de bir nevi ücretsiz insan kaynağı sağlıyor şirketlere. Şirketler bir şekilde açık kaynağı kendi çıkarları konusunda kullanmaya çalışıyorlar. Bir nevi kapitalist sisteme entegre etmeye çalışıyor diyebiliriz. O noktada da açık kaynak yerine "özgür yazılım" kavramı devreye giriyor. Bakalım nereye gidecek bu işler.

 • qubit @qubit

  #haftalıkgündememalzeme etiketi yerine #haber desek kafi ama yönetim el atmadığı için mecburen eklemiş olalım.

Başka galaksilerdeki gezegenlerin varlığıyla ilgili ilk kanıt bulundu. Whirlpool Galaksisi'nde bir gezegenin varlığıyla ilgili ilk somut delil, X-ray ışınımları sayesinde ortaya çıkarıldı. Bundan önce de elbette diğer galaksilerde gezegen olduğu tahmin ediliyordu ama bu sefer tahminden öte, elde bir kanıt var.

Haber kaynağı: https://www.discovermagazine.com/the-sciences/first-evidence-of-a-planet-in-another-galaxy
Akademik makale: https://arxiv.org/abs/2009.08987

#BilimGündemineMalzeme (@hkellecioglu) #Galaksi #Gezegen #Astronomi #Uzay

First Evidence of a Planet in Another Galaxy

The Milky Way is filled with planets. Now astronomers have found the first candidate planet in another galaxy.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Artırılmış gerçeklikte adımla etkileşim örneği. Güzel olmuş bence.

Kaynak: https://twitter.com/dmvrg/status/1308686570623393797

#ArtırılmışGerçeklik #ARKit #AugmentedReality

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15

Uluslararası Dark Web operasyonu yapıldı: "Operation Disruptor".
Mayıs 2019'dan beri takibi yapılan yeraltı uyuşturucu pazarlarından 6 ülkeden toplamda 179 kişi tutuklandı. Operasyon kapsamında 500 kilogram uyuşturucu ve 6.5 milyon dolar nakit ve dijital para ele geçirilmiş.

Haber kaynağı: https://www.wired.com/story/operation-disruptor-179-arrested-global-dark-web-takedown/

#HaftalıkGündemeMalzeme #DarkWeb #DeepWeb

179 Arrested in Massive Global Dark Web Takedown

Operation Disruptor is an unprecedented international law enforcement effort, stemming from last year’s seizure of a popular underground bazaar called Wall Street Market.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Epic, Spotify ve Tinder'ın sahibi MatchGroup gibi birçok firma "Coalition for App Fairness" adı altında koalisyon oluşturdular. Bu koalisyonun amacı, Apple'ın uygulama marketindeki kurallarını değiştirmek için kamu oyu oluşturmak. İstekler çoğunlukla Apple'ın aldığı vergi ve komisyonların düşürülmesi üzerine odaklanmış.

Haber kaynağı'nda (TechCrunch), Google'ın Play Store'a da karşı bi' şeyler var deniyor ama ben koalisyonun web sitesinde ne "Google", ne de "Play Store" kelimelerine ait bir ifade bulamadım.

Haber Kaynağı: https://techcrunch.com/2020/09/24/app-makers-band-together-to-fight-for-app-store-changes-with-new-coalition-for-app-fairness/
Koalisyonun kendine ait web sitesi: https://appfairness.org/

#HaftalıkGündemeMalzeme #Apple #Epic #Spotify #Tinder #Koalisyon #Vergi #AppStore #PlayStore

App makers band together to fight for App Store changes with new ‘Coalition...

A number of top app makers have banded together to fight against Apple’s control of its App Store and, to a lesser extent, Google’s control of the Play Store — a topic of increased regulatory...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 23
 • supernova @supernova

  Balina ağzını açmış, balıklar da akıntıya karşı yüzüyorlar, balıkçıdan yardım istiyorlar.

 • Lehimli At @at

  %30 komisyon, %250 vergileri duyduktan sonra az bile geliyor bana.

 • prometrik @prometrik

  Apple bayağı tekelci hareketler içinde. Yani istediği komisyon da oldukça fahiş. %30 komisyon nedir? Bakın bu parayı kesmek için apple ın tek yaptığı kendi ödeme sistemini kullandırması. Geliştirici diyor ben uygulama içi satış yapıyorum. Kendi ödeme sistemimi yazıp kullanayım...Yok diyor apple. Benim sistemi kullanıp o parayı bana vereceksin.

  Şimdi bu apple ın aldığı para, app store da uygulama satışında olsa yine anlaşılabilir. Ama adam oyun yazmış. İçinde atıyorum renkli şapka satıyor, hoopp apple a %30 komisyon. İyi de ne alaka? Yani burada apple bu kadar komisyon alacak kadar ne iş yapıyor? Ayrıca olay artık apple dan çıkmış. Adamın yazdığı uygulama içinde gerçekleşiyor olay. Neden bunun için komisyon ödüyor? Bakın bu rakam %10-15 olsa bugün bu konuşmalar olmazdı. Firmalar ses etmeden öderdi. Ama şimdi bu fahiş rakam nedeniyle kendi yazdıkları uygulamada, kendi hazırladıkları ürünlerde tabi ki bu komisyona itiraz ederler. Şimdi komisyon %0-5 olsun bile diyebilirler. İşi bu noktaya getiren apple.

  Tamam yazılım platformu apple ın. Benden geliştirici bedeli istiyor ve ben de ödüyor muyum? Evet. E sonrasında uygulama içi satışlarıma niye bu kadar karışıyor? Platform apple ınsa uygulama da benim. Bu resmen haraçtır artık. Bugün %30 olan komisyonu yarın %50 hatta %70-80 yapmayacağının garantisi var mı apple ın? Hiçbir şey yapmadan %30 komisyon kusura bakmayın ama çok fazla. Ha hiçbir şey değil, ödeme sistemi çalışıyor ama onun için de çok fazla. Bugün bankalara bakın. Hangi banka pos cihazından %30 komisyon alıyormuş? O banka ile kimse çalışmaz. Ama tekel olur ve kendini zorunlu kılarsa herkes mecbur kalır. Bu da tüketicinin alacağı ürüne %30 zam demek olur. E o zaman da satış düşer sırf apple ı beslemek için. %30 neredeyse 3'te 1. Apple kullanıcıları da bilinçlenmeli bu konuda, ki bu yeni oluşumun amacı bu gibi duruyor.

  Geliştiricilerin toplanıp organize olması apple ın işini zorlaştırır. Ne kadar büyük isim katılırsa bu iş o kadar ağır basar. Muhtemelen bu iş daha büyümeden anlaşma yapacaktır apple ki lehine olur. Spotify zaten müzik kısmında en yaygın uygulama. Deezer da alternatifi ikinci yaygın. Bunlar bu şartlarda çekiliyoruz biz bu platformdan deseler; kullanıcılar apple a kızar. İtibar kaybına neden olur. Bakalım gelecekte neler olacak.

 • murat burç @muratburc

  Apple kapalı, tamamen kendi ait işletim sistemini ve tamamen kendi tasarlayıp ürettirdiği iphonelar ile müşteri buluyor bunları satıyor App store'da bir alıcı kitlesi oluşturuyor şu gördüğünüz şirketlerde o pazarın kenesi olmak istiyor olan bu.
  Apple amasız, şartsız tamamıyla haklıdır. Apple ve app store olmasa bugün kaliteli bir mağaza deneyimi elde edemezdik. App storeda bozulursa android tarafı iyice sıçar rekabet de lazım.

Bu da Laz aşuresi: Termoni (Lazca) [1]. Bizim burada yetişen siyah üzüm ve mısır unu ile yapılır. İçerisine fasülye tanesi de konuyor ama ben öyle sevmediğim için hepsini sade yaptık.
Rize merkezde Pepeçura da derler.

[1]: https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Termoni

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 17

Yüksek risk grubunda olduğumu şans eseri öğreniyorum. Üveit hastalığımdan dolayı ben de potansiyel yüksek risk [1] grubundaymışım. Sabah sabah aklıma geldi bi’ “uveitis covid-19” diye arama yapayım dedim ve öyle öğrendim. Neyse ki şu sıralar pek atak geçirmiyorum. Bana en yakın Üvea birimi sadece Trabzon’da Farabi Hastanesi’nse var. Ben Rize’nin ilçesinde yaşıyorum. Gidip gelmek sıkıntılı. Aktif atakları olmayanlara muayene gitmeyi tavsiye etmiyorlar [2]. Benim gibi başka üveit hastaları varsa onları da uyarmak için paylaşayım dedim.

Kaynaklar:
[1]: Hung, J.C.H., Li, K.K.W. Implications of COVID-19 for uveitis patients: perspectives from Hong Kong. Eye 34, 1163–1164 (2020). https://doi.org/10.1038/s41433-020-0905-1
[2]: Managing Uveitis during the COVID-19 Pandemic
Smith, Justine R.Lai, Timothy Y.Y. et al.
Ophthalmology, Volume 127, Issue 9, e65 - e67. https://doi.org/10.1016/j.ophtha.2020.05.037

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orkun @orkkoc

  Aslında bağışıklık sistemi sorunu olanlar doğal olarak daha hassas oluyor enfeksiyonlara. Bende de otoimnune rahatsızlık var ancak ilaç kullanmadığım için risk grubuna alınmadım. Eğer bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullanmıyorsanız riskiniz azalıyor ama devlette sizi risk grubunda görmemeye başlıyor.

Size göre hangisi daha güzel gözüküyor? Sağdaki sitemin güncel hali ama başlıklar ve diğer yazılar aynı renk olduğu için biraz birbirine giriyor, ayırmak için renkleri değiştirdim ama emin olamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 30