Instagram’ın Twitter alternatifi(!) Threads 29 Nisan’dan itibaren Türkiye’de kullanılamayacakmış. Sebep olarak Rekabet Kurumunu göstermişler. Uygulama içerisinde şöyle bir yazı çıktı. “Geri geleceğiz” de demişler.

Kaynak: https://help.instagram.com/714235914122776

Rekabet Kurumu’nun ilgili kararı: https://www.rekabet.gov.tr/Karar?kararId=634dcc8d-6c89-4389-9079-6bb64298aac6

#HaftalıkGündemeMalzeme #Instagram #threads

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bi' an bugünün #1Nisan olduğunu unutup gerçek sandım 😀

https://twitter.com/killedbygoogle/status/1774691254452039720

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İşte e-ticaret ürün yorumlarında görmek istediğimiz hareketler 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Orcun @orcun

    Evet böyle yorumlar çok nadir ve çok az oluyor. 🙁 Gerçi bu arkadaşın olayı da biraz karışık çünkü atladığı şey kullandığı cihazın o kadar hızlı şarj'a destek vermemesi bir noktadan sonra pil sağlığı ve ısı devreye giriyor ve haliyle bu sonuçları 200 wattlık adaptör de taksan pek değişmeyecek.

  • LOOP @loop

    benim eski xiaomi 8 se telefonumda %90 dan sonra yavaşlıyor o noktaya kadar hızlı şarj aleti yoksa 5voltta stabil 1.67 amperle devam ediyor.

  • Nakahella @nakah

    iPhoneların şarj etme sistemi böyle zaten, özellikle 80'den sonra aşırı yavaş şarj ediyor bilerek. İstersen 100W al fark etmiyor hızı.

Selamlar, çalışma masası almayı planlıyorum fakat boyut konusunda kararsız kaldım. 160x80 cm mi yoksa 140x60 cm mi? 15.6" Laptop (klavye + mouse), 1 adet 27" monitor (sonradan belki bir adet daha eklenebilir), AKAI MPK Mini Mk3 Midi klavye* (opsiyonel) ve masa lambası vb. masaüstü gereçler için yeterli alan olsun istiyorum. Sizce hangisi daha mantıklı? Deneyimlerini paylamak isteyen arkadaşlar olursa çok sevinirim.

İki boyut arasındaki fiyat farkı 500 TL, çok yüksek değil.

Almayı düşündüğüm masa bu: https://www.ikea.com.tr/urun/bekant-agartilmis-mese-kaplama-siyah-140x60-cm-calisma-masasi-79282638

*Midi klavye boyutu şöyle bir şey: https://www.akaipro.com/assets/images/pdp/mpk-mini-mk3/mpk-mini-mk3-ultimate-performer.jpg

#TeknoYardım #çalışmamasası

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnsana büyüdüğünü hissettiren küçük detaylar: telefon hattını kendi üzerine almak. 🙂

Birkaç bilgi vereyim: Turkcell Kurumsal'dan Bireysel'e geçiş yaptım. Devir ücreti olarak 750 tl ödedim. Yeni tarifem de: 12 gb internet, 1000dk her yöne arama, aylık 215 TL'ye geldi. Yıllık taahhüt verdim.

Ekleme: Artık hat devir işlemi için hattın yasal sahibiyle aynı yerde olmanız gerekmiyor. Esnek Devir diye bir şey getirmişler. Hattın yasal sahibi kendi bulunduğu yerden bayiye gidip işlem başlatıyor ve size bir kod geliyor. Bu kodla birlikte kendi yaşadığınız yerde bayiye gidip işlem yapabiliyorsunuz. (https://www.turkcell.com.tr/yardim/hattiniz/abonelik-islemleri/esnek-devir)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu Cumartesi günü saat 13:00'da Samsun Developers grubunun düzenlediği bir etkinlikte "Emacs 101: Yeni başlayanlar için Emacs'e giriş rehberi" isimli bir sunum yapacağım. Samsun'da yaşayan konuyla ilgili arkadaşları beklerim.

Etkinlik sayfası: https://kommunity.com/samsun-developers/events/cumartesi-bulusmasi-3-6a0f7b9f

#emacs #yazılımgeliştirme #ÖzgürYazılım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pascal programlama dilinin yaratıcı Niklaus Wirth, yeni yılın ilk günü hayatını kaybetmiş. 89 yaşındaydı.

program RIP;
begin
writeln ('Good bye, world.');
readln;
end.

Haber Kaynağı: https://itwire.com/it-people-news/people-moves/computer-science-pioneer-niklaus-wirth-passes-away.html

#HaftalıkGündemeMalzeme #YazılımGeliştirme #YazılımGündemi

iTWire - Computer science pioneer Niklaus Wirth passes away

Niklaus Emil Wirth, the creator of Pascal, winner of a Turing award, and fellow of the Computer History Museum, passed away on 1 January 2024 at the age of 89. Wirth was born on 15 February 1934,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hep merak ettiğim bir konu fakat araştırmayı unutuyordum. Benim gibiler vardır diye düşünerek paylaşmak istedim.

Bu arada geçenlerde burda görerek Bilim ve Teknik dergisine yıllık abonelik almıştım. İlk başlarda biraz önyargılıydım ama dergi içeriği gerçekten güzelmiş. Özenle hazırlanıyor gibi gözüküyor. Teknoloji ve Bilim Notlarının yokluğunda 1 ay gecikmeli de olsa dergiden takip etmek de iyi oluyormuş. Dergi kültürünü hep sevmişimdir zaten.

Kaynak: Bilim ve Teknik dergisi, Kasım 2023 sayısı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap