Bu tarz okuma işleri için web tarafında ekran bölme gerçekten faydalı bir özellik. Normalde Firefox kullanıyor olmama rağmen bu tarz okuma işleri için Vivaldi Browser'a geçiyorum. Diğer tarayıcılar niye eklemez böyle bir şeyi anlamıyorum. Bir de acayip özelleştirilebilir ayarları var. Her yazılımı kendine göre özelleştirmeyi seviyorsanız mutlaka bakın derim.
Açtığınız sekmeleri bu şekilde ekranlara bölmek için önce Shift'e basılı tutarak seçin (1) daha sonra da alt kısımdaki yerden istediğiniz bölme formatını seçin (2).

#VivaldiBrowser #WebTarayıcı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

GitHub göçmüş. Neyse ki akşamdan commit'imi yapıp da uyumuştum 😀

https://www.githubstatus.com/incidents/j597fw8kv04c

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft, Windows için PHP resmî desteğini sonlandırıyor.

• PHP 7.2 versiyonunun desteği Kasım ayında bitiyor.
• PHP 7.3 versiyonu Kasım ayından sonra sadece güvenlik güncelleştirmeleri alacak.
• PHP 7.4 versiyonu bir yıl hata giderme (bug fix) ve bir yıl da güvenlik güncelleştirmeleri olmak üzere önümüzdeki 2 yıl boyunca desteklenecek.
• PHP 8.0 ve sonraki sürümler Microsoft tarafından resmî olarak desteklenmeyecek.

Bunlar tabii ki de “Windows’da artık PHP çalışmayacak” anlamına gelmiyor. Sadece Microsoft’un sunduğu resmî sürümler ve destek artık olmayacak. Onun yerine PHP kendi içerisinde bir yapılanmaya gider ya da topluluk tarafından desteklenmeye devam eder. Microsoft artık katkı yapmayacak. Geliştiriciler için bir şey değişeceğini sanmıyorum.

Haber Kaynağı: https://laravel-news.com/microsoft-dropping-php-support
Microsoft yetkilisinin PHP mail grubuna gönderdiği duyuru: https://news-web.php.net/php.internals/110907

#Programlama #YazılımGündemi #Microsoft #Windows #PHP

Microsoft Announces that it will drop official support of PHP on Windows

Dale Hirt, the project manager for PHP inside Microsoft, announced this week on the PHP mailing list that Microsoft is no longer going to offer official support of PHP on Windows starting at v8
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Synth @synth

  Windows'un neden ve nasıl PHP desteği varmış, anlamadım

  • Robin @robin

   @merphous Php candır neden ölsün ki ?

  • Mert @merphous

   @erenhatirnaz @robin Rezalet bir dil olduğu için? Gerçi javascriptin de ondan kalır yanı yok ama.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @merphous Neye göre rezalet bi' dil mesela? Örnek verebilir misin? Ayrıca bu kadar "rezalet" bir dilse niye web'in büyük bir çoğunluğu PHP kullanıyor? Programlama dillerini birer araç olarak görüp, işinize yarayan projelerde kullanmak varken neden bir programlama dilinden nefret ediyorsunuz?

  • Mert @merphous

   @erenhatirnaz Dilden nefret etmiyorum. Ancak dili savunmanızdan, sizin bahsettiğiniz şekilde davranmadığınız anlaşılıyor. Çokça kullanılması, bir dili iyi yapmıyor. PHP ve Javascriptte syntax ve dilin yapısı type safety açısından olsun, hatalara geçit verme konusundan olsun, kodun bug yuvası olmasına müsade ediyor. Bundan dolayı ki, 2020 yılı olmasına rağmen web sayfaları saçma sapan hatalar veriyor, yavaş yükleniyor, düşük fps'te çalışıyor vs. Dilin ölmesini isteme nedenim, ortaya çıkardığı sorunlardan kaynaklı. Yoksa dil fanatikliği gibi bir eblehlikten değil.

  • Robin @robin

   @merphous Type safety olup olmaması bir zorunluluk değil ki type safety olmayınca dil kötü mü oluyor ? Ruby ve php geliştirici odaklı dil olduğu için her türlü kodu mümkün olduğunca çalıştırmaya çalışacak şekilde tasarlanıyor ona göre syntax ları var. Java ve .net de her şey katı kuralı var type check efsane çalışıyor diyip php yi kötülemeniz çok manidar. Acaba php dışında hangi dillerde ne kadar kod yazdınız da php nin bu kadar kötü olduğuna kanaat getirdiniz ?

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @merphous Daha hiçbir savunma yapmadım bile. Sadece hiçbir argüman belirtmeden "ölsün artık", "rezalet bir dil ondan" gibi söylemlerinizin arkasındaki nedeni sorguladım o kadar. Sanırım PHP 5'den eski sürümlerde kaldınız siz. PHP 5 ve özellikle PHP 7'den sonraki gelişmelere bakmanızı tavsiye ederim. Ek olarak kötü yazılmış her kod dil fark etmeksizin kötü çalışır. Type Safe olayında Robin'in söylediklerine katılıyorum. Her dil Type Safe olmak zorunda değil; bu bir dil tasarımı kararıdır. Kaldi ki son sürümlerde Type Safe desteği de giderek artıyor.
   Ben de herhangi bir programlama dilinin fanatiği değilim. Projeye uygun dil hangisiyse onu kullanırım. Hiçbir programlama dili için "ölsün artık" demiyorum.

  • Mert @merphous

   @robin @erenhatirnaz her türlü kodu mümkün olduğunca çalıştırmaya çalışması iyi bir şey değil. bundan dolayı yarım yamalak çalışan, kötü kullanıcı tecrübesi sunan, yıllarca bug fixlenmesi gereken ürünler ortaya çıkıyor. Bu nedenle projeye uygun dil diye bir şey olmadığı gibi bir iddiam olmamasıyla beraber, php ve javascript dillerinin bu tarz rezillikler nedeniyle buglara gebe olmasına serzenişte bulunuyorum.

  • Robin @robin

   @merphous O zaman php kötü olmasına rağmen neden bunca firma ve geliştirici hala bu dili tercih edip onunla büyük projeler yapıyor ? Dil buna izin veriyor diye yazılan tüm projeler çöp olacak diye bir şey yok. Eğer dil belirli kalıplara sokuyorsa geliştiriciyi kötü kod yazmama konusunda kısıtlama ve bazı şeylerin tek çözümü olduğundan kaynaklanıyor. Ama eğer bir dilde kötü kod yazılabiliyorsa o da geliştiriciyi özgür bırakmasından ve geliştiricinin yeterince programlama temeli olmamasından kaynaklanıyor. Yani php ile yapılmış bu kadar kötü projenin olmasının sebebi dil değil yeterli bilgisi olmayan geliştiricilerdir

  • Mert @merphous

   @robin Aynı şeyi yüz elli kez yazmam mı lazım? Dilin çokça kullanılması dili iyi yapmıyor diyorum. Sorun geliştiricilerde demek sadece dilin pejmürdeliğini kapının altına süpürmektir. Nitekim, iyi bir dil zaten bu tarz buglara mümkün olduğunca el vermeyecek şekilde tasarlanan dil oluyor. Bu dillerin ölmesi ve yerine düzgün dillerin almasını umut ediyorum gelecekte.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @merphous Sen istiyor type safe, strong, bug free code, sen kullanacak ADA

 • Ufkabakan @ufkabakan

  ISS üzerinde PHP site çalıştıranları üzerler sadece. Gerçi onlarda kendileri derleyip çalıştırırlar olmadı. Zaten profesyonel şekil de PHP site host edip, Linux makine kullanmamakta ne bileyim, ilginç olur.

AWS Community Day Turkey etkinliği yarın gerçekleşecek. Türk Eğitim Vakfı derneğine belirli miktarda bağış yapıp, dekontu gönderdiğinizde AWS Kredisi ve AWS Community Day T-shirt'ü alabiliyorsunuz. Bunun dışında etkinlikteki tüm konuşmalar ücretsiz.

Etkinlik programı:
• 10:00 - 10:15: Açılış Konuşması
• 10:15 - 11:00: Berkay Mollamustafaoğlu - Opsgenie başarı hikayesinde AWS’in rolü
• 11:00 - 11:45: Esra Kayabalı - Amazon S3 ve RDS ile Veri Depolama
• 11:45 - 12:30: Emrullah Acar - AWS KMS ile Client-Side Encryption
⁍ 12:30 - 13:30 Öğle Arası
• 13:30 - 14:15: Osman Kibar, Burak Gül - Amazon EKS ve AWS Fargate ile Worker Bazlı Mimari Kurmak
• 14:15 - 15:00: Serkan Bingöl - Programlama dili ile bulut altyapısı oluşturma: AWS CDK
⁍ 15:00 - 15:30: Ara
• 15:30 - 16:15: Fahri Yardımcı - EC2 Giderlerini Spot Instance kullanarak %90 azaltmak
• 16:15 - 17:00: Barış Özçelik - IoT Senaryoları için Olay Güdümlü Mimariler

Kayıt için: https://aws.cloudturkey.io/

#Programlama #Cloud #AWS #Amazon #AmazonWebServices #Etkinlik #Yazılım

AWS Community Day Turkey Online

Community-led conference for AWS users. Learn from hands-on practitioners like yourself.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Rize ya da çevre il/ilçelerde internet sorunu yaşayan var mı? Modemin tüm ışıkları yanıyor olmasına rağmen isteklerim zaman aşımına uğruyor. İlginç bir şekilde telegram masaüstü uygulaması çalışıyor (sanırım farklı bir protokol kullandığı için), aynı şekilde terminalden ping ve tracert yapınca da paket kaybı gözükmüyor. DNS kapatıp denedim ama aynı. İnternet sağlayıcım TurkNet, bir arkadaşımda VodafoneNet var onda da aynı sorun var. İkimiz de TürkTelekom altyapısı üzerinden hizmet alıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Go programlama diliyle ilgili sanırım Türkiye'de ilk büyük organizasyonlu etkinlik: GopherCon Turkey. 25 Temmuz 2020'de gerçekleşecek etkinlik şu an Call for Papers sürecinde. Etkinlik programı aşağıdaki görselde.

Etkinlik İngilizce ve Türkçe sunumlar olmak üzere 2 paralel program akışında gerçekleşecek. İlgili saatteki İngilizce ve Türkçe sunumlardan birini seçmeniz gerekecek ama kayıtları sonradan da yayınlanır diye tahmin ediyorum. Online olarak gerçekleşecek etkinlik için kayıt olmak zorunlu tutulmuş. Bunun yanında çeşitli avantajlar sağlayan 49.99 ₺'lik bir paket de mevcut.

Etkinlik sayfası: https://gophercon.ist/en

#Programlama #Go #Etkinlik #GopherCon #Turkey #YazılımGeliştirme

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İlk Yazılım Gündemi yazısının ardından neredeyse 1 yıl geçmiş [1]. Yani yaklaşık olarak bir yıldır her hafta, o hafta içerisinde gerçekleşen yazılım geliştirmeyle ilgili haberleri derleyip, yayınlıyorum.
İlk başladığımda bu kadar devam ettirebileceğimi hiç sanmıyordum. Birkaç hafta yazar sonra sıkılır bırakırım diyordum ama bir şekilde 1 seneyi doldurdum.

Gönül isterdi ki "1 yıl daha yazmaya devam edeceğim" diyebileyim ama maalesef Yazılım Gündemi yazılarına ara vermeye karar verdim. Çünkü artık farklı şeylere odaklanmam gerekiyor. Salgın sürecinden önce şehir değiştirmeye ve iş bulma süreçlerine girmeye hazırlanıyordum; salgın patlak verince mecburen ertelemek zorunda kaldım. Fakat artık odaklı bir şekilde bu süreçler için çalışmam gerekiyor.

Her ne kadar haber bağlantılarını hafta içerisinde toplayıp, hafta sonu yazıyı yazmaya başlıyor idiysem de artık biraz motivasyonumu da kaybetmiş durumdayım. Zaten sık takip eden arkadaşların son haftalarda sürekli yayınlama gününün bir gün sarktığını fark etmiştir. Bu durumun yavaştan içeriğin kalitesini de etkilemeye başlamasıyla birlikte önlem alma gerekliliği de ortaya çıkmış oldu. Sonuç olarak geldiğimiz noktadayız.

Uzun bir süredir sözünü verdiğim fakat yapamadığım "Yazılım Gündemi Arşivi"ni mutlaka bir şekilde vakit ayırıp GitHub üzerinde paylaşıp, buradan da duyururum. Bu süreçleri atlattıktan sonra tekrar başlar mıyım emin değilim, buna ancak ilerideki durumuma göre karar verebilirim.

Bugüne kadar Yazılım Gündemi yazılarımı okuyan, beğenen, oluşturduğumuz etiket üzerinden katkı sağlayan, yorum yazarak ve paylaşarak destekleyen herkese çok teşekkür ederim.

[1] Yazılım Gündemi - 1 (08-14 Temmuz 2019): https://teknoseyir.com/blog/yazilim-gundemi-1-08-14-temmuz-2019

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 41

Pardus 19.3 ara sürümü yayınlandı. Pardus yüklü sistemleri güncellemek için:
sudo apt update && sudo apt full-upgrade -yq

İndirme Bağlantıları: https://www.pardus.org.tr/surumler/
Sürüm notları: https://www.pardus.org.tr/pardus-surum-notlari-19-3

#Pardus #GNU/#Linux #İşletimSistemi

Pardus 19.3 Sürüm Notları

Pardus 19.3 Sürüm Notları Pardus 19.3 bir ara sürümdür. Yapılan değişiklikleri gözlemlemek için; Pardus 19 yüklü sisteminizi güncel tutmanız yeterlidir. sudo apt update && sudo apt...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Humble Bundle'da Python programlama bundle'ı var. 5 ₺'lik pakette 4 aylık JetBrains PyCharm lisansı da mevcut. İlgili arkadaşlar değerlendirsin.

https://www.humblebundle.com/software/python-programming-software

#Programlama #HumbleBundle #Python #PyCharm #JetBrains

Humble Software Bundle: Learn Python Programming with PyCharm

Learn Python programming with this learning bundle. Includes PyCharm - 6 months subscription & more. Plus, pay what you want & support charity.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

DigitalOcean'dan ücretsiz Go programlama dili kitabı:
* EPUB: https://do.co/go-book-epub
* PDF: https://do.co/go-book-pdf

#ÜcretsizKitap #ekitap #Programlama #go #epub #pdf #Digitalocean

How To Code in Go eBook | DigitalOcean

This book is designed to introduce you to writing programs with the Go programming language. You'll learn how to write useful tools and applications that can run on remote servers, or local Windows,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap