Deezer Premium
Spotify Premium
kullanıcılarına ayrı ayrı soruyorum: Guts - You're Living Like Pigs şarkısına erişebiliyor musunuz? Böyle bir şarkı var ve ücret ödemeyen kulllanıcılara mı kısıtlama uygulanıyor yoksa başka bir sıkıntı mı var(plak şirketi anlaşmaları gb.) merak ettim.
Buna benzer denk geldiğim örnekler var. Şu an korsan kullanımdayım ama bu tarz örneklere göre legal seçim yapacağım ya da yerel depolama işine döneceğim yakın gelecekte.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Deezer'ın sitesinden win10 uygulamasını indiriyorken altta tarayıcı bilgilendirme alanında "www.facebook.com bekleniyor..." yazısını gördüm.
Bu aşırı saçma bi olay değil mi sizce de ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Vay be

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Laptop Soğutma Önerisi ?

Durum: Laptop'un altında bozuk bi soğutucu duruyor. O da yüzey ile arasında mesafe olsun, tozdan yünden korunsun diye. Fan sesi ve sıcaklık yük değerlerini üstünkörü kontrol ediyorum, kullanımımı ve makinenin artılarını eksilerini anlamak için. Soğutmaya soğutuyor kendini, işlemci ve rame yüklendiğimde kafa şişirmeden hızla eski değerlerine dönebiliyor. Ama ekran kartına yük bindiğinde laptop acı çekiyormuş gibi fan sesi geliyor.(olması gereken budur belki, itirazım yok) Kullanımıma olumsuz etkisi olmasa da "neden bilgisayarıma iyi davranmayım ki" "daha sessiz bir çalışma ortamı sağlayabilir miyim" gibi düşünceler oluştu.
Beklentim nokta atışı ürün tavsiyesinden çok konu hakkında yorumlarınız.
İyi Pazarlar! 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kardeşim katıldığı bir kursun vidyolarını kaydedip daha sonra da erişmek istiyor. Ne önerirsiniz?
ekleme: WIN10

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13

Makine Mühendisliği-CAD

-tavsiye vermek isteyen
-birlikte öğrenmek isteyen
herkes bu ileti altına bişeyler karalayabilir.
Ben de biraz karalayım:
Hiç bilmiyor değilim ama çok toyum.
CAD konusunda [teknik resim > 3D model] before/after gibi bi görsel deposu araştırıp, daha çok zorlanarak öğrenmek istiyorum. NX ile bu beceriyi kazandıktan sonra Inventor'da da aynı yeteneğe sahip olup, olabildiğince iyi "meshing", ardından analiz için temel düzeyde Ansys Workbench öğrenme gibi bir planım var 3 aylık süreçte.
Planımda eksik/yanlış gördüğünüz yerleri belirtmekten çekinmeyin.
Boşum. Bu nedenle işinizde ya da öğrenciyseniz ödev-tez çalışmanızda "öğrenerek" yardımda bulunabileceğim bir görevi memnuniyetle üstlenirim, karşılıklı fayda gözetmiş oluruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Toplama telefon çağı başlasa da çoğunluğun zevkine mahkum olmaktan kurtulsam. Elimdeki telefon ihtiyaçlarıma uymuyor, sonraki alacağım da yine uymayacak. 5,2inç ips olmayan(sanırım amoled oluyor, gözüm rahat ediyor o ekranlarda) selfi kamerası olmayan, arkadaki kamerası vasat, bir tane fiziki işlevsel tuşu olan.. vs vs uzar gider bu liste.
makul isteklerim için gereksiz para harcadığım halde ihtiyacımın karşılanmaması gücüme gidiyor ey ahal-i Teknoseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

USB Type C ve USB 3.0/3.1 hangi ihtiyaçlarımıza cevap veriyor? Bilmediğim için soruyorum. Eminim farkında olmadan işimi kolaylaştırıyordur ama ne fayda sağladığını hiç bilmiyorum. Tek bildiğim gğncel teknolojiler oldukları

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9
 • Mr. Can 2.0 @extreme

  Tam cevap verecekken soket bozuluyor bende genelde. Type C uzun kullanmaya gelmeyen kanser bır bulus benin icin.

 • Alptekin @alptekinck

  usb3.0/3.1 den ziyade gen1 gen2 olması etkiliyor. gen2 bayağı hızlı 10gbps idi sanırım. c tipi de a tipi kadar büyük değil yeni tasarım olduğu için yakında a tipi kalkacaktır bence. görüntü aktarımları ve bazı cihazların güç girişleri c tipindeki porttan sağlanıyor.

 • Player 1 @player-1

  Apple'ın övülecek bir yanı Lightning soketi olabilir. Type C bağlantısında cihaz tarafının orta bölümü yanlış bir zorlamada kırılmaya çok müsait. Oysa Apple'da ana çerçeveye zarar vermek lazım.

  • teknosevir @teknosevir

   İlginç bi noktaya değinmişsiniz. Bana tam tersi doğru gibi geldi elimdeki telefonun soketini gözle inceleyince. Kasada 2 mm lik bir mesafeden sonra soket başlıyor vs.. İlgimi çekti, kendi çapımda bi analiz yaparım ilerde geometrik verilere ulaşabilirsen.

 • Root61 @root61

  Usb 2.0 kullanırken mesela büyük boyutlu bir video dosyasını atarken max göreceğiniz hız 30mb/sn dir. Usb 3.0 ise bu hız 550mb/sn ye çıkabilmekte. Usb 3.2 gen 2’de ise 1gb/sn’ye ulaşabilmekte.
  Type c olmasının bu hızlara bir önemi yok. Type c bir usb dış görünüşü diyelim. Onun da usb 2.0/3.0 falan modelleri var. Type c olmasının yararı daha yaygın olması daha kolay/ucuz aksesuar bulunabiliyor olmasıdır.

Anılarımızı nasıl depolamalıyız?

Foto vidyo vs.. Günlük kullanmadığım ama bir köşede uzun yıllar saklamak istediğim dosyaları ele alalım. Harici depolama mı? SSD mi HDD mi USB bellek mi?
Bulut depolama güven vermiyor, harici disklerin ise bozulma riski vs.. bu sorunların çözümü geliştirilmiştir mutlaka ama bilmiyorum işte

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14
 • Vefa @buff

  Ben bütün dosyaları bi klasörde düzgünce toplayabilsem rar haline getirip şifreleyip buluta atmayı düşünüyordum.
  Bi tane yedek diskim var bilgisayarda diğeri bozulursa diye. Param olsaydı ve dosyaları toplalayabilseydim harici bi disk daha alıp şifreleyip saklardım. Yani 3 yerde yedeğim olurdu. Bilgisayarda yedek disk, rar ile şifrelenmiş bulutta ve harici bir diskte bir yedek daha.

 • teknosevir @teknosevir

  bulut iyi hoş diyorsunuz da yaşadığımız ülkenin telekom hizmeti ile bana mantıklı gelmiyor. ayrıca veri depolama bu kadar karmaşık olmamalı bence: şifreleyim yükleyim indireyim açayım vs.. bir sürü zahmet

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  usb bellek ile ssd aynı mantık. Ben ssdyi tavsiye etmem. HDD bozulunca birşekilde kurtulabiliyor veriler veya bozulmadan önce sesiyle hızıyla bir takım bilgiler veriyor size fakat ssd gittimi gider. Ben sizin yerinizde olsam güzel kaliteli bir markanın 1 TB HDD sini alır oraya depolardım. (Ben öyle yapıyorum şahsen).

  Bunun esasında doğrusu şudur. 2 tane disk alırsınız bir tanesine ayda bir diğerine de 3 ayda bir bilgisayarınızdaki depolamak istediğiniz dosyaları atarsınız
  3 ayda bir olanı hiç açmazsınız O soğuk depolama olarak kalır. Burada maksat bozulmamasını sağlamak. Canınız dosyalarınıza bakmak istediğinde ayda 1 depoladığınız sürücüyü takıp bilgisayara bakarsınız. Böylece o ayda 1 depoladığınız bozulsa bile (ki bozulma ihtimali düşük ama olsun işte önlem alıyoruz) dosyalarınız 3 ayda bir depoladığınızda duracağı için hemen yeni bir tane disk alıp güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz) Mümkünse bu iki disk fiziksel olarak da farklı yerlerde dursa iyi olur tabi biri ofisinizde biri evinizde ya da en azından evinizin içinde farklı odalarda vs. gibi

LaTeX ile alakalı söylenecek her söz kutsaldır*

Bu iddialı girişten sonra meramımı anlatayım: LaTeX ilgimi çekti, merak ediyorum, kullanan eden varsa, tecrübesinden faydalandırsın bizi yol göstersin.
Şuradan öğren diyebilirsiniz, öğrenme ne gereği var ki diyebilirsiniz vs... Word pek ışık vermiyor, kontrol bende değil gibi. Böyle olunca "kolay" görünse de "zor" ya da bunaltıcı bir program haline geliyor -benim için-. LaTeX belki öğrenmesi daha zordur ama bi kere zorlanırım sonra kontrol bende olur rahat ederim diye düşündüm.
Denklem ile çok işim olacağını sanmıyorum. Olabilir de ama önceliğim bu değil şu an.

*kutsallık bu ileti ile sınırlandırılmıştır
**kaynak, yazılım, site vs önerisi olabilir. bunları hep araştıracağım, tembellikten değil tecrübenin öneminden dolayı yazıyorum buraya.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

  Latex daha çok akademik makaleler yazarken hazır taslaklar kullanmak, otomatik kaynakçalar vermek vb. nedenlerle kullanılıyor genelde, web tabanlı olanları klullanması daha basit, tam yetenek istiyorsanız masaüstü yazılım versiyonlarını indirip orada derleyebilirsiniz.

 • M.Can @dogan_mcan

  Latex zor görünebilir ama öyle değil. Overleaf gibi online editörler işi kolaylaştırıyor. Offline olarak Miktex veya Texmaker kurup denenebilir ama gerek yok. Overleaf'te her türlü template ve ipucu da bulunmakta. Hata mesajları anlaşılır ve fonksiyonları otomatik algılayıp tanıyor. Basit bir iş de olsa Latex ile yapılmasının bir zararı yok zira sonuçta çıkan yazı çok temiz oluyor. Template kullanarak gerekli kütüphaneleri öğrenip daha sonra kendi örnek dökümanınızı da yapabilirsiniz. Sıfırdan template tasarlamak zaten çok mantıklı bir giriş değil Latex'e. Daha çok elinizdeki işi (simülasyon, cv, röportaj vs.) veya tez gibi konuları size verilen veya bulduğunuz örnek döküman ile bitirmeye yönelik bir dil. Üniversitelerde zaten TeX template'i öğrenciye verilir, onun üzerinden gerekli olan döküman hazırlanır.

  Yazı büyüklüğü, boşluklar, listeleme, matematik formülleri, tablo, başlık, içerik, referans gibi önemli detayları google'layarak öğrenmek gerekiyor. Oturup Latex videolarına bakmanızı pek de tavsiye etmem. Deneyerek görmeniz daha olumlu olacaktır. Zaten kod ile çıktı (pdf dosyası) yan yana olduğu için yazdığınız formülleri ve kodları sürekli değiştirip denemeniz mümkün. Alışmak adına baştan düzgün bir editör seçmenizi öneririm. Bize okulda Overleaf önermişlerdi, yalnızca onu kullanıyorum ve temiz bir arayüze sahip. Çok gerekli olduğu zaman da offline olararak MikTeX yüklü. Kütüphane güncellemerini düzenli olarak alıyor.

  • teknosevir @teknosevir

   Çok teşekkür ederim aradığım doyurucu cevap buydu. Online olması tuhaf geliyor, tabi ki ortak çalışma vs avantajları vardır ama genel olarak yapılan işin içeriğine bağlı olarak bulut tabanlı bir sistemde çalışmak güven vermiyor pek. Tabi yine de dediğiniz gibi Overleaf ile tanışıp daha sonra LaTeX serüvenimi kalıcı kılacaksam offline editör ile devam ederim şekline bir plan oluştu kafamda. Öğrendikçe netleşir her şey.
   Konuyla çok alakası olmasa da aklıma gelmişken söyleyim, ihtiyaç duyulduğunda kıymeti büyük. Pdf dosyasındaki denklemleri (muhtemelen resim dosyalarında da çalışır) worde aktarırken -sanırım latex formatına dönüştürerek yapıyordu bu işi- işimi çok kolaylaştıran bir yazılım bulmuştum: Mathpix Snipping Tool. Çok basit, işlevsel, hızlı. Printscreen tarzı dikdörtgen alan içinde seçilen denklemi worde kolayca aktarmaya yarıyor, en azından ben bunun için kullanmıştım.

 • maxemilian @maxemilian

  @dogan_mcan
  hazır konu açılmış 😁
  overleaf ve offline editor senkronize olabilir mi?