matris determinant bilmek şu konuda avantaj sağladı diyen var mı?
basit düzeyde biliyorum herkes kadar, önemli bişeye benziyor ama motive olamıyorum çalışmak için
gelin matris övelim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 17

Hehehe, 40 yılın başı Windows 10'da işe yarar bir hata oluştu. 😀
Gelişmiş seçeneklerden, güncelleme gününü bir gün ileriye kaydırdım. Sonra 7 gün erteleme mevzusu sınırsız oldu. Ben de gittim 2026'ya kadar erteledim.
Daha da erteleniyor da neyse ya bu kadarı yeter. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

mağara demeyin de, bura çok iyiymiş.
https://www.geeks3d.com/dlz/

Downloads - freewares, applications, utilities, drivers | Geeks3D

A selection of useful free softwares and utilities for system admin, programming, graphics, network, office productivity, etc.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Birkaç gün önce aşağıda resimde gördüğünüz üründen sipariş verdim. Amacım evde bir tane medikal ölçüm yapabilen bir cihaz bulundurmaktı. Piyasada sürekli resimde gördüğünüz cihazdan satılıyor. Sakın almayın arkadaşlar. Ürün tamamen hatalı ölçüm yapıyor. Ürün geldiği gibi anında iade talebi oluşturdum. Trendyol'a yaptığım değerlendirme mesajını da paylaşıyorum.

"Satıcıya lafım yok. Güzelce paketleyip göndermiş. Ürün de 3 günde elime ulaştı.

Ancak ürün tamamen yanlış sonuç veriyor. Ne kandaki oksijeni ne de nabzı doğru göstermiyor. 3 tane medikal cihaz ile karşılaştırma yaptım. Ayrıca 11 yıllık sağlık personeliyim. Dinlenme halinde 135 nabız gibi gerçekçi olmayan değerler gösteriyor, Saturasyonu ise 95 civarından yukarı ölçemiyor genelde. Çok çok nadiren ikisini de birkaç saniyeliğine düzgün gösteriyor ancak hemen geri kaybediyor. Sakın verdiği sonuçlara güvenmeyin ve satın almayın. Şunu da belirteyim, ürünü Duracell marka sıfır piller ile test ettim. Kolumda takılı olan Huawei Watch GT2e bile çok daha doğru sonuç gösteriyor.

Sonuç olarak anında iade talebi oluşturdum ve kargo ile geri gönderdim. "

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bunu paylaşmazsam sizlere ihanet etmiş sayarım kendimi. Disney Junior kanalında BLUEY diye bir çizgifilm var. Okul öncesi çocuklar için yapılmış. Ama sanırım 3 - 9 yaş arası gayet keyif alarak izler. Bu yaş aralığında çocuğu olan herkese öneririm.

Süperkahramanlardan, vurdulu kırdılı çizgifilmlerden bunalanlar için harika bir çizgi film. Tamamen günlük hayatı anlatan, bence çocuklara karşılaşabilecekleri zorluklarla nasıl baş edebileceklerini ve ayrıca iyi bir insan olmanın önemini öğreten çok çok eğlenceli bir çizgi film. İlginç kısmı ise Avusturalya günlük hayatını anlatmasına rağmen hayatlarının bize çok benzemeleri. Çocuk her yerde çocuk galiba... Küçük bir not: Çizgi film Avusturalya hükümetinin desteği ile hazırlanıyor. Keyifli seyirler.

https://www.google.com/search?q=bluey&oq=bluey&aqs=chrome..69i57j35i39j0l3.3503j0j4&client=ms-android-lge-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#ip=1&vch=https://m.youtube.com/watch?v%3DM-OfNG0u0cs

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir resmi büyütürken kalitesini bozmadan büyüten program var mı bilğiniz?
Çoğu uygulama upscale ederken boyutu büyütüyor ama kaliteyi düşürüyor.
#TeknoYardım #resim #upscale

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İçerisinde gradient oluşturucudan semböl kütüphanesine, SVG sıkıştırıcıdan Base64 kodlayıcısına kadar birçok aracın olduğu, tasarımı modern, açık kaynak ve özgür yazılım bir web sitesi. Web geliştirmeyle uğraşan tüm arkadaşların mutlaka bir kenara kaydetmesini tavsiye ederim.

Web sitesi: https://omatsuri.app/
GitHub deposu: https://github.com/rtivital/omatsuri

#Programlama #WebGeliştirme #GitHub #FaydalıBağlantılar

Omatsuri

Progressive Web Application with 12 open source frontend focused tools
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Telegram ahaha. Twitter sansür uyguluyor diye böyle bir Tweet atmış.

https://twitter.com/suleymansoylu/status/1356632295826948096?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

"Geleneksel" her zaman için iyi bir anlam taşımaz. Bu video bunun bir kanıtı niteliğinde. Bu topraklarda (Karadeniz bölgesinden bahsediyorum) en çok cefayı çeken her zaman Karadeniz ya da Laz kadınları olmuş. Kendisi tarladayken habersizce nişanlanmış kadınlar, görücü usulü evlilik, gittiği evde mutlu olmamasına rağmen geri dönememesi (toplum, aile vb. baskılar)...

Bunların çoğu her ne kadar geride kalmış da olsa özellikle "Laz kadını çalışandır" gibi sözlerin ardına saklanmış kadın bedeni sömürüsü (tarla-bahçe işlerinde kadınların yoğun çalışmaları) ve kadının miras hakkı gibi konular, günümüzde de geçerli olan ve maalesef pek sık gündeme getirilmeyen, konuşulmayan konular.

"Geleneksel" olan her şeye sahip çıkmak zorunda değiliz. Laz toplumu ve Karadeniz halkı olarak bu tarz eskimiş, çağımıza yakışmayan "gelenek" ve "görenekleri" geride bırakmayı, kültürümüzü, güncel toplumsal değerlere göre geliştirmeyi ve yaşatmayı öğrenmemiz gerek.

Ayrıca, Karadeniz kadınlarının köy ve yaylalardaki zorlu yaşam koşullarını anlatan "Sırtlarındaki Hayat (2004)" belgeselini de mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Benim de bu konularda gözlerimi açan belgesel budur.

https://www.youtube.com/watch?v=RUI6E1EcgIc

Karadeniz'de geleneksel köy düğünü | "Önce nişan yapar, sonra tanıştırırlardı"

Karadeniz bölgesinde, Anadolu'nun birçok yerinde olduğu gibi düğünler çok renkli bir gelenektir. Günümüzde birçok gelenek değişse de köy düğünlerinin vazgeçi...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Player 1 @player-1

  Kadın-erkek ilişkileri geçtiğimiz 100 yıl içinde tamamen değişti. Atatürk kadınlara seçme seçilme hakkı verdiğinde Dünya'da 4-5 ülkede vardı sadece. Daha öncesinde kadınlar her toplumda geri plandaydı. Erkeğin himayesinde olmak zorundaydı. Evlenmemiş kadınlara Avrupa'da cadı gözüyle bakılırdı. Aynı şey doğuda Çin'de de var.

  Günümüzde ise neredeyse tam tersi bir değişim söz konusu. Toplumun yapısı baştan aşağı değişiyor. Her yeni neslin eşinden beklentisi değişiyor. Umarım bu değişimi ciddi çatışmalar yaşanmadan tamamlayabiliriz.

  Konuyla ilgili ESG'nin Kadınların Tarihi videosunu izlemeyi tavsiye ederim.

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Bu yazının aynısını paylaştığım Facebook'daki Lazca ile ilgili bir gruptan engellendim. Demek ki bazı şeyleri hâlâ daha aşamamışız. Yazık, çok yazık...

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Konu dinle ilgili bir tartışmaya girdiği için yorumlarınızı sildim. @player-1 @revenge . Gönderimin bu yüzden silinmesini istemiyorum. Kusura bakmayın artık.

  • revenge @revenge

   Eren kardeşim. Bunlar işine gelince açık görüşlü, işine gelmeyince saldırgan.
   Bu herifin geçmiş yazılarına bakınca bile her şey ortada. Apaçık cahil.
   yorumları silmen iyi olmuş. Ben silecektim. Böyle parmağı aklından evel çalışan kişilerden uzak duracaksın. O bağıracak. Sen susup cehaletini haykırmasını seyredeceksin.