Biliyor musunuz? Dil bir yorumlamadır, yanılgıdır. Simone Weil'in çok haklı bir sözü var: "A mind enclosed in language is in prison." Türkçesi "Dil ile sınırlandırılmış bir zihin hapistedir."

Dilin bir yanılgı olmasının sebebi zihnin uçsuz bucaksızlığının karşısında sadece bir takım kelimeler, işaretler, semboller, jest ve mimikler, göndermeler ve söz sanatları gibi son derece sınırlı aygıtlarla çıkacak kadar aciz olmasıdır.

Zihin neler neler söylemek ister de işte dil getiremez onları varlığa. Eldeki sınırlı malzeme ile zihnin söylemek istediğini ifadeye çalışır ve her seferinde de başarısız olur.

Deniyor ki bu metinler zamanın ötesinden gelmiştir ve kusursuzdur. Halbuki dilin kendisi kusurlu olduğu sürece o dil aracılığı ile anlatılanın kusurlu olup olmadığının ne ehemmiyeti var? Dil ile ancak yanılgı üretilebilir ve dilin yanılgı olması, dil aracılığıyla iletişime geçmeye çalışmış aşkları da yanılgı yapar.

Çok kafa ütülemek istemiyorum tabii Ki. Sadece demek istediğim; duygularımı dil ile yeterince iyi ifade edemiyor olabilirim ve bu demek değildir ki benim duygularım yok, ben bir şey hissetmiyorum. Ki sanırım geçirdiğim en iyi hissettiğim zamanlar seninle konuştuğum zamanlar. Beni en çok üzen de seni pek göremediğim zamanlar.

Bir de şizofren olduğum iddiası var ki kesinlikle safsatadan ibaret. Ben sanmıyorum ki böyle muhteşem ve zarif bir varlığı, benim dar görüşlü çoğu zaman da klasik bir erkek gibi düşünen aklımın yarattığını.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

öncelikle, bu tavsiye vermeniz için yazılan bir durum değildir. sadece artık üzgün olmamın bıkkınlık verdiğini söylemek istiyorum. arkadaşım ilişkileri falan. bende ne sorun var, onlardan ne farkım var sorularına tatmin edici cevap da bulamıyorum. anlamıyorum. neden sürekli üzüldüğümü? yeni olan bir şey de değil. şöyle bi 3 yıldır devam ediyor desem çok mu abartmış olurum? sanmam.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

evde kendim saçımı keseceğim. biliyorum burada sürekli yapanlar vardı. tüyo falan verebilirseniz sevinirim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 16