Telefon bellek temizliği yaparken whatsapp backup dosyalarını da sildim 10bine yakın sadece gelen fotoğraflar vardı gönderilenler hariç. Backup dosyaları silinince galerideki whatsapp dosyaları bozuk hatası veriyor. Uygulamayı silip yedekleri yükleyince sadece sohbet geçmişi geliyor fotoğrafları nasıl geri getirebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Anlık en yüksek değeri gördüm tt ile fazla sürmese de genelde hız yerlerde olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Akbank mobil şifremi unuttum müşteri hizmetlerinden şifremi almak istediğimde benden internet şifremi istiyor? Kartın kullanma tarihi geçtiği için kart nosu da geçerli değil şubeye gidin diyor. Sizin yapacağınız işe

BeğenFavori PaylaşYorum yap

3 katlı 6 haneli bi apartmanın en üst katındaki adamın, binanın önünü, girişini ve sokağı gören bi kamerası var sanki park yeri ona aitmiş gibi. Yukardan baktığı için de giriş çıkışta bizim de görüntümüzü alıyor. Apartmana ait güvenlik kamerası değil şahsi olarak buna hakkı var mı? Şikayet etsek sonuç alır mıyız?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 28
 • Rasko @rasko

  Bulgaristan'da kendi kapının girişine bile kamera takmak istesen tüm apartman sakinlerinden izin almak gerekiyor. Kayda girecek herkes izin vermeli yani. Türkiye'de de benzer bir kanun vardır belki.

 • onimarsynn @onimarsynn

  Ben de binaya kişisel olarak güvenlik kamerası sistemi kurdurdum, 14 daireli apartmanda 1 kişi hariç herkesten izin alarak yaptım bunu, yalnız o 1 kişi şikayetçi oldu. 2 yıl mahkemede uğraştırdı beni, sonunda ben kazandım.

  Eğer kameralar sizin evinizin içini çekmiyorsa yani özel hayatınızın gizliliğini ihlal etmiyorsa ve binanın ortak kullanım alanlarına monte edilmediyse yapacak çok bir şey yok.

  Şunu yapabilirsiniz eğer kameralar ortak kullanım alanına takıldıysa, yani adam kameraları binanın dış cephesine monte ettiyse, bir toplantı yapılır ve kameraların kaldırılması yönünde karar alınır. Eğer yasal sürede kaldırmazsa mahkemeye gitmeniz gerekir.

  Adam kameraları binanın dış cephesine değil de atıyorum penceresinin içine kurduğu tripoda yerleştirdiyse veya evinin içindeki duvara takıp dışarıya çevirdiyse yani ortak kullanım alanına müdahale etmediyse yapacak bir şey yok. Yapacak bir şey yok derken, siz yine şikayet edersiniz de davayı kazanma ihtimaliniz biraz düşük gibi.

  Bu arada binanın ortak kullanım alanına monte etse bile gerçekten güvenliğini sağlaması gerektiren durumlar varsa mahkeme yine bir şey demiyor, bu yönde emsal kararlar vardı diye hatırlıyorum.

  Özetle adam sizin özel hayatınızın gizliliğini ihlal etmiyorsa ve binada şikayetçi olan sadece sizseniz işiniz biraz zor.

  • BEN EKONOMİSTİM @johan28

   güzel özet olmuş benim es geçtiğim noktayı da yazmışsınız adam derse ki bana tehdit var, hatta bir polis şikayeti bile kanıt sayılır. Güvenlik için takıyorum zaten keyfe keder taktığında bile uğaştırarak zorla uygulanan kanun hiç uygulanmaz direkt red.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @johan28 Aynen öyle, atıyorum arabama hırsız girdi diye bir polis ihbarı olsa bile kabul ediyor mahkeme, benim taktırma nedenim de benzer bir durumdu zaten. Bir hafta arayla iki kez arabanın 4 lastiğini birden çaldıkları için taktırmıştım. Şikayet eden kişi evimi çekiyor diye yalan söylemese o kadar uzun sürmezdi mahkeme, bilir kişinin gelip kamera açılarını incelemesi zaten 1 yıl sürdüğü için mahkeme biraz uzun sürdü. İşin içinde özel hayatın gizliliğini ihlal yoksa sonuç çıkacağını pek sanmıyorum ama avukata danışmakta fayda var tabii.

  • Burhan @epsilon

   Kimseden izin alındığını sanmıyorum. Çekilen alan kamerada ne kadar bilemiyorum tabi ama binanın kendi dairesinin önündeki park yerini çekse dahi o alan şahsi olarak kendine ait bi alan değil. Pencereden değil direkt dış cepheden aşağıya doğru bakan bi kamera.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @epsilon Tamam o adama ait özel alan değil de size ait bir alan da değil orası, binaya ait ise ortak kullanım alanıdır, sokaksa zaten hiç karışamazsınız. Adam sizin evinizi çekmiyorsa tek üzerine gidebileceğiniz nokta binanın dış cephesine yani ortak kullanım alanına kamera monte etmesi olur. O noktada da binanın toplantı yapıp kaldırma kararı alması lazım. Yani bir yere şikayet etmeden önce yasal olarak bina yönetimi ve kat malikleri olarak en az 4/5 çoğunlukta toplanıp konuyu görüşmeniz ve bir karar almanız lazım. Karara rağmen kaldırmazsa işi mahkemeye taşıyabilirsiniz ama adam mahkemede çıkıp güvenliğinin ihlal edildiğine dair bir tane kanıt sunsa geriye yapabileceğiniz bir şey kalmaz. Bu iş için para harcamayı göze aldıysanız bir avukata danışmakta fayda var.

  • Burhan @epsilon

   @onimarsynn Ben de bilmediğim için buraya sormak istedim. Toplantı yapılırsa zaten biçok sorunu dile getireceğim. Kiracı olunca bu apartmanda çok takmıyolar.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @epsilon Toplantıyı beklemenize gerek yok, binada 1/3 çoğunluğu sağlayabilirseniz tarihini en az 15 gün önceden kat maliklerine bildirmek şartıyla olağanüstü toplantı talep edebilirsiniz.

  • Burhan @epsilon

   @onimarsynn Çok teşekkürler sağolun.

 • ulashoca41 @ulashoca41

  Almanya'da kendi evine bile kamera takacaksan sokaktan geçenleri görmemesi lazım. Kişisel gizlilik vs. burada adam 4k yayın yapacak utanmasa desene 😀

iPhone şifresini unuttuk yanlış girilip telefon etkisizleştirildi. İtunese bağlayınca 15 dk içinde inmezse iptal oluyor bunu nasıl halledeceğiz

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni nesil şark kurnazlığı mı bilmiyorum ama ikinciel satış sitelerinde ilanınıza karşı cins "Yaa şu kadar param var indirim yapamaz mısınız tarzı şeyler yazıp nerdeyse yarı fiyattan sattığım şeye daha da dip fiyat çekiyor. Farklı şehire kargo yapmıyorum diyorum abim gelip alıcak diyor hala. Bu tarz dolandırıcılıklar oluyor mu merak ettim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Covid-19 nedeniyle değişen yaşam tarzınız ve duygu durumlarınızla ilgili akademik araştırmalar yapan arkadaşım için ankete katılır mısınız?

http://www.surveey.com/SurveyStart.aspx?lang=1&surv=07bb33b8a3ff4fefa765885359278f8f

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dün akşam yolda denk gelip çekmiştim. Amazon'un yeni kargo araçları. Tam amerikan filmlerindeki gibi siyah minibüsler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16